Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Συγγνώμη για την ενόχληση... μήπως έχει κάποια κοπέλα Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon... οποιαδήποτε ένεση για διέγερση? Δεν μου επιτρέπεται να περάσω ξανά επιτροπή... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Καλή επιτυχία σε όλες, κορίτσια!

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 744
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κορίτσια! Με πήραν τώρα από το γιατρό και με ρώτησαν αν έχω συμπτώματα ουρολοίμωξη. Λέω όχι τίποτα. Μου λέει τότε μη δώσεις σημασία θα έκανες λάθος τη λήψη… λέω να μην κάνουμε μια καλλιέργεια για σιγουριά. Όχι μου λέει η μαία σε αυστηρό ύφος. Εγω όμως επειδή είχα αγχωθεί πήγα κ έδωσα ξανά δείγμα το πρωί και ζήτησα και καλλιέργεια. Θα δούμε τώρα. Αυτά τα νέα μου. Σορρυ που σας ζαλίζω.. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Είμαι να σκάσω κορίτσια.. είχα πάει το πρωί για εξετάσεις αίματος ούρων και μου έστειλαν τα αποτελέσματα κ μάλλον έχω ουρολοίμωξη. Εν τω μεταξύ δεν έχω κάποιο σύμπτωμα. Φοβάμαι μήπως έχει περάσει κανένα μικρόβιο και στον κόλπο/ μήτρα.. εν τω μεταξύ πριν ένα μήνα είχα κάνει και κολπική καλλιέργεια και ήταν αρνητική. Φφφ θα σκάσω. Τα έστειλα στο γιατρό θα με πάρουν βράδυ, έχω στεναχωρηθεί πολύ όμως 😢

Κάλε μην σκας επιτρέπεται η αντιβίωση, σε μια εβδομάδα θα είσαι μια χαρά. Δε νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος να μολυνθεί η μήτρα ή το έμβρυο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Πάλι δεν μου γραφεί το σχόλιο σου! Για κάποιο λόγο δεν θέλει να μιλάμε 😂 το έκανε πιο πριν, μετά διόρθωσε και άντε πάλι! 

@Nasiadέγινε πάλι το σχόλιο-φαντασμα χα χα. Έλεγα ότι συμφωνώ για το πόσο βλαβερό είναι το κάπνισμα, δεν το δοκίμασα ποτέ κ ούτε σκοπεύω!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς κάναμε χθες τη β επιπέδου και πήγαν όλα καλά! Πολύ συνεργάσιμος ο μπέμπης, σε μισή ώρα είχαμε τελειώσει! 

Για το μαλλί εμένα με αφήνει με φυτική χωρίς αμμωνία αλλά δεν τα βάφω από επιλογή. Για νύχια κάνω κανονικότητα acrygel δεν υπάρχει θέμα και στον τοκετό είχε ημιμόνιμο χέρι πόδι, δεν μου είπαν κάτι στο Ρέα. 

Ουρολοίμωξη χωρίς συμπτώματα είχα κι εγώ τον περασμένο μήνα γιατί δεν πίνω καθόλου νερο. Ήπια ceclor για 7 μέρες και όλα καλά. 

Η ΔΕΠΥ είναι κληρονομική, εγώ έχω και διεγνώσθην ως ενήλικη, ωστόσο δεν με εμπόδισε σημαντικα σε κομβικά σημεία της ζωής μου. Αν έχουν τα παιδιά μου, σίγουρα δεν θα φταίει το μαλλί και το νύχι που έβαψα! Για το κάπνισμα τώρα.. στον γιό μου έκανα ηλεκτρονικό και το έκοψα μόλις πήρα θετικό τεστ. Ξεκίνησα πάλι μόλις αποθηλασα. Σε αυτή την εγκυμοσύνη, έχω κάνει 4-5 τσιγάρα από την αρχή. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , marpi91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς κάναμε χθες τη β επιπέδου και πήγαν όλα καλά! Πολύ συνεργάσιμος ο μπέμπης, σε μισή ώρα είχαμε τελειώσει! 

Για το μαλλί εμένα με αφήνει με φυτική χωρίς αμμωνία αλλά δεν τα βάφω από επιλογή. Για νύχια κάνω κανονικότητα acrygel δεν υπάρχει θέμα και στον τοκετό είχε ημιμόνιμο χέρι πόδι, δεν μου είπαν κάτι στο Ρέα. 

Ουρολοίμωξη χωρίς συμπτώματα είχα κι εγώ τον περασμένο μήνα γιατί δεν πίνω καθόλου νερο. Ήπια ceclor για 7 μέρες και όλα καλά. 

Η ΔΕΠΥ είναι κληρονομική, εγώ έχω και διεγνώσθην ως ενήλικη, ωστόσο δεν με εμπόδισε σημαντικα σε κομβικά σημεία της ζωής μου. Αν έχουν τα παιδιά μου, σίγουρα δεν θα φταίει το μαλλί και το νύχι που έβαψα! Για το κάπνισμα τώρα.. στον γιό μου έκανα ηλεκτρονικό και το έκοψα μόλις πήρα θετικό τεστ. Ξεκίνησα πάλι μόλις αποθηλασα. Σε αυτή την εγκυμοσύνη, έχω κάνει 4-5 τσιγάρα από την αρχή. 

Καλημέρα! Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά στη β' επιπέδου. Εμένα ο μικρός μου φαίνεται από την κοιλιά πεισματάρης. Στους προηγούμενους υπερήχους ήταν μια μόνιμη κλωτσιά δεν μπορούσαμε ούτε σταθερό παλμό να πάρουμε και έβαζε και μόνιμα τα χέρια στα μούτρα. Δευτέρα που είχα γυναικολόγο αποφάσισε για πρώτη φορά ότι θέλει να κοιμάται και φυσικά εντελώς πλάτη, δεν μπορέσαμε να βγάλουμε μια καλή φωτογραφία ρε παιδί μου, τι τον κουνούσαμε τίποτα, αυτός εκεί υπνο. Επόμενη εξέταση έχω την β επιπέδου, να δω τι θα κάνει εκεί. Ελπίζω να αφήσει να δούμε τα μουτράκια του ☺️

Σε οοολα τα υπόλοιπα συμφωνώ 100% 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , marpi91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς κάναμε χθες τη β επιπέδου και πήγαν όλα καλά! Πολύ συνεργάσιμος ο μπέμπης, σε μισή ώρα είχαμε τελειώσει! 

Για το μαλλί εμένα με αφήνει με φυτική χωρίς αμμωνία αλλά δεν τα βάφω από επιλογή. Για νύχια κάνω κανονικότητα acrygel δεν υπάρχει θέμα και στον τοκετό είχε ημιμόνιμο χέρι πόδι, δεν μου είπαν κάτι στο Ρέα. 

Ουρολοίμωξη χωρίς συμπτώματα είχα κι εγώ τον περασμένο μήνα γιατί δεν πίνω καθόλου νερο. Ήπια ceclor για 7 μέρες και όλα καλά. 

Η ΔΕΠΥ είναι κληρονομική, εγώ έχω και διεγνώσθην ως ενήλικη, ωστόσο δεν με εμπόδισε σημαντικα σε κομβικά σημεία της ζωής μου. Αν έχουν τα παιδιά μου, σίγουρα δεν θα φταίει το μαλλί και το νύχι που έβαψα! Για το κάπνισμα τώρα.. στον γιό μου έκανα ηλεκτρονικό και το έκοψα μόλις πήρα θετικό τεστ. Ξεκίνησα πάλι μόλις αποθηλασα. Σε αυτή την εγκυμοσύνη, έχω κάνει 4-5 τσιγάρα από την αρχή. 

@marpi91Χαιρομαι  που πήγε καλά η εξέταση! Επίσης χαίρομαι που η δεπυ δεν υπήρξε εμπόδιο στην πορεία σου. Να φανταστείς ότι η παιδίατρος που παρακολουθεί τον ανιψιό μου έχει κ η ίδια δεπυ κ σπούδασε ιατρική!! Δεν το πήρε από τους γονείς της ούτε το έχουν τα 2 παιδιά της. Για τη δική μας περίπτωση ωστόσο λέει ότι στα αγόρια είναι πιο εκδηλωτική η διαταραχή κ ότι είναι μεγάλο το φάσμα της, όπως αυτό του αυτισμού. Εν τω μεταξύ η δασκάλα του επέμενε ότι έχει αυτισμό αλλά πέρασε την εξέταση κ διαγνώστηκε μόνο δεπυ. Γερά να είναι όλα τα παιδιά κ υπομονή θέλουν ότι κ να συμβεί.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Little baby είπε:

@DepiDukes καλά κάνεις κ προσέχεις...  Και  μεις με την αδερφή μου έχοντας ψάξει πολλά πιστεύουμε ότι ο άντρας της το έχει απλά δεν είχε διαγνωσθει στα τότε χρόνια κ τον είχαν απλά για ζωηρό κ άνευ μαθήσεως.  Βέβαια κ η ίδια έχει τύψεις για  τα 2-3 τσιγάρα που έκανε τη μέρα επειδή δεν μπορούσε να το κόψει κ άλλα μικροπράγματα. Ο Θεός ξέρει, ότι κ να πούμε 

Ε το πιο πιθανό είναι να το πήρε απτον σύζυγο, το τσιγάρο νομίζω το πιο συνηθισμένο που μπορεί να κάνει είναι πρόωρος τοκετός.. Πάντως το δεπυ δε το φοβάμαι τόσο, νομίζω άμα πιάσεις το σκεπτικό του παιδιού το βρίσκεις μια χαρά μετά. Πιο πολύ τον αυτισμό φοβάμαι, άμα δεν είναι σε χαλαρή μορφή.

 

14 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Το τσιγάρο δεν νομίζω να μπορεί να προκαλέσει κάτι τέτοιο, αλλά θα μπορούσε χειρότερα. Γενικά αυτό με το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη είναι από τα λίγα που δεν συγχωρώ. Ίσως γιατί δεν κάπνιζα ποτέ και δεν ξέρω πως είναι η στέρηση του, αλλά ξέροντας πόσο επιβλαβές είναι για το μωρό δεν το δέχομαι. Μαχαίρι θέλει..

Κ μένα μου φαίνεται ακραίο! Στο 1ο τρίμηνο είχα βγει ένα βράδυ με έγκυο η οποία έπινε κανονικά μπύρα και κάπνιζε μπροστά μου. Είχα πάθει σοκ γιατί δε το χα ξαναδεί. Παρόλα αυτά επειδή και η ψυχολογία της μαμας παιζει σημαντικό ρόλο, αφήνουν καμιά φορά να κάνει 2-3 για να μη φτάνει στη φρίκη. Αλλά γενικά, ναι, το ιδανικό είναι μαχαίρι!

2 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Καλημερα κορίτσια! Με πήραν τώρα από το γιατρό και με ρώτησαν αν έχω συμπτώματα ουρολοίμωξη. Λέω όχι τίποτα. Μου λέει τότε μη δώσεις σημασία θα έκανες λάθος τη λήψη… λέω να μην κάνουμε μια καλλιέργεια για σιγουριά. Όχι μου λέει η μαία σε αυστηρό ύφος. Εγω όμως επειδή είχα αγχωθεί πήγα κ έδωσα ξανά δείγμα το πρωί και ζήτησα και καλλιέργεια. Θα δούμε τώρα. Αυτά τα νέα μου. Σορρυ που σας ζαλίζω.. 

Τόσο σίγουρη η μαία?!.. Για μένα καλά έκανες και ξαναπήγες

1 hour ago, marpi91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς κάναμε χθες τη β επιπέδου και πήγαν όλα καλά! Πολύ συνεργάσιμος ο μπέμπης, σε μισή ώρα είχαμε τελειώσει! 

Για το μαλλί εμένα με αφήνει με φυτική χωρίς αμμωνία αλλά δεν τα βάφω από επιλογή. Για νύχια κάνω κανονικότητα acrygel δεν υπάρχει θέμα και στον τοκετό είχε ημιμόνιμο χέρι πόδι, δεν μου είπαν κάτι στο Ρέα. 

Ουρολοίμωξη χωρίς συμπτώματα είχα κι εγώ τον περασμένο μήνα γιατί δεν πίνω καθόλου νερο. Ήπια ceclor για 7 μέρες και όλα καλά. 

Η ΔΕΠΥ είναι κληρονομική, εγώ έχω και διεγνώσθην ως ενήλικη, ωστόσο δεν με εμπόδισε σημαντικα σε κομβικά σημεία της ζωής μου. Αν έχουν τα παιδιά μου, σίγουρα δεν θα φταίει το μαλλί και το νύχι που έβαψα! Για το κάπνισμα τώρα.. στον γιό μου έκανα ηλεκτρονικό και το έκοψα μόλις πήρα θετικό τεστ. Ξεκίνησα πάλι μόλις αποθηλασα. Σε αυτή την εγκυμοσύνη, έχω κάνει 4-5 τσιγάρα από την αρχή. 

Πολύ ευχάριστα νέα! Μπράβο σας!! Χρόνια Πολλά και για χθες που γιόρταζες!!🌷

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Καλημερα κορίτσια! Με πήραν τώρα από το γιατρό και με ρώτησαν αν έχω συμπτώματα ουρολοίμωξη. Λέω όχι τίποτα. Μου λέει τότε μη δώσεις σημασία θα έκανες λάθος τη λήψη… λέω να μην κάνουμε μια καλλιέργεια για σιγουριά. Όχι μου λέει η μαία σε αυστηρό ύφος. Εγω όμως επειδή είχα αγχωθεί πήγα κ έδωσα ξανά δείγμα το πρωί και ζήτησα και καλλιέργεια. Θα δούμε τώρα. Αυτά τα νέα μου. Σορρυ που σας ζαλίζω.. 

Πολύ καλά έκανες, καλύτερα να είσαι σίγουρη και κακώς που η μαία ήταν τόσο απόλυτη. Μακάρι όντως να ήταν κάποιο λάθος άδικα να μην έχεις να παίρνεις φάρμακα για αυτό, αν και δεν νομίζω ότι υπάρχει και πρόβλημα φυσικά να πάρεις κάποια θεραπεία. 

πρίν από 29 λεπτά , DepiDukes είπε:

Ε το πιο πιθανό είναι να το πήρε απτον σύζυγο, το τσιγάρο νομίζω το πιο συνηθισμένο που μπορεί να κάνει είναι πρόωρος τοκετός.. Πάντως το δεπυ δε το φοβάμαι τόσο, νομίζω άμα πιάσεις το σκεπτικό του παιδιού το βρίσκεις μια χαρά μετά. Πιο πολύ τον αυτισμό φοβάμαι, άμα δεν είναι σε χαλαρή μορφή.

 

Κ μένα μου φαίνεται ακραίο! Στο 1ο τρίμηνο είχα βγει ένα βράδυ με έγκυο η οποία έπινε κανονικά μπύρα και κάπνιζε μπροστά μου. Είχα πάθει σοκ γιατί δε το χα ξαναδεί. Παρόλα αυτά επειδή και η ψυχολογία της μαμας παιζει σημαντικό ρόλο, αφήνουν καμιά φορά να κάνει 2-3 για να μη φτάνει στη φρίκη. Αλλά γενικά, ναι, το ιδανικό είναι μαχαίρι!

Κι εμένα μου αρέσει να πίνω δεν θα το κρύψω, ιδιαίτερα σε τραπέζια το ετσουζα μια ζωή. Αλλά με το που έμαθα ότι είμαι έγκυος και στις δύο εγκυμοσύνες μου δεν ήπια ούτε μισή γουλια, τι κι αν ήταν Πάσχα και μεγάλες γιορτές. Μια φορά μόνο ήπια μπύρα χωρίς αλκοόλ έτσι για την παρέα. Λίγοι μήνες θυσίας είναι και αξίζει! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@Nasiad αχ κι εμένα το ποτό είναι κάτι που μου λείπει πάρα πολύ γιατί πίνω γενικά.. ευτυχώς υπάρχουν οι μπύρες άνευ και τα mocktails και κάπως ξεγελιεμαι. Ποτό ούτε εγώ έχω πιει ποτέ σε εγκυμοσύνη. Πάντως έχω φίλες που οι γιατροί τους επιτρέπουν ένα ποτό τη βδομάδα 😳

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

@Nasiad αχ κι εμένα το ποτό είναι κάτι που μου λείπει πάρα πολύ γιατί πίνω γενικά.. ευτυχώς υπάρχουν οι μπύρες άνευ και τα mocktails και κάπως ξεγελιεμαι. Ποτό ούτε εγώ έχω πιει ποτέ σε εγκυμοσύνη. Πάντως έχω φίλες που οι γιατροί τους επιτρέπουν ένα ποτό τη βδομάδα 😳

Σίγουρα επιτρέπεται κανένα ποτήρι κρασί, η λίγη μπύρα. Αλλά ως πότης κ εγώ θα πω τι να μου κάνει το ένα ποτηράκι; Να μου ανοίξει την όρεξη; Άστο, καλύτερα καθόλου 😂

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Σίγουρα επιτρέπεται κανένα ποτήρι κρασί, η λίγη μπύρα. Αλλά ως πότης κ εγώ θα πω τι να μου κάνει το ένα ποτηράκι; Να μου ανοίξει την όρεξη; Άστο, καλύτερα καθόλου 😂

Ναι καλέ! Δώρον αδωρον! Να βάλω ένα ποτό και να το λιβανίζω 5 ώρες...? Ωστόσο, στις φίλες που λέω πιο πάνω, επέτρεπε ποτό κανονικό. Τύπου τζιν, βότκα κλπ. Οπότε αυτές έπιναν και κοκτέιλ κανονικό κατά το 3ο τρίμηνο. Τώρα αν προέκυψε κάτι στα παιδάκια μένει να φανεί.. αλλά νομίζω αυτά σου τυχαίνουν. Δλδ και ναρκομανείς και αλκοολικες γεννούν φυσιολογικα μωρά. Αλλά κι αν σου κάτσει?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , marpi91 είπε:

Ναι καλέ! Δώρον αδωρον! Να βάλω ένα ποτό και να το λιβανίζω 5 ώρες...? Ωστόσο, στις φίλες που λέω πιο πάνω, επέτρεπε ποτό κανονικό. Τύπου τζιν, βότκα κλπ. Οπότε αυτές έπιναν και κοκτέιλ κανονικό κατά το 3ο τρίμηνο. Τώρα αν προέκυψε κάτι στα παιδάκια μένει να φανεί.. αλλά νομίζω αυτά σου τυχαίνουν. Δλδ και ναρκομανείς και αλκοολικες γεννούν φυσιολογικα μωρά. Αλλά κι αν σου κάτσει?

Καλά ναι, δεν είναι πιστεύω πάντα σχετικά όλα με τις καταχωρήσεις. Αλλά εμείς προσέχουμε για να έχουμε. Είναι και μια καλή ευκαιρία για αποτοξίνωση, και για όσες καπνίζουν να το κόψουν! ☺️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nasiad είπε:

Καλά ναι, δεν είναι πιστεύω πάντα σχετικά όλα με τις καταχωρήσεις. Αλλά εμείς προσέχουμε για να έχουμε. Είναι και μια καλή ευκαιρία για αποτοξίνωση, και για όσες καπνίζουν να το κόψουν! ☺️

Εγω αφού δεν το έκοψα με τόσες εγκυμοσύνες και τόσους μήνες αποτοξίνωσης είμαι μάλλον καμμένο χαρτί! Μπορώ να μείνω και μήνα χωρίς τσιγάρο, ηλεκτρονικό, iqos δεν με νοιάζει, αλλά πάντα θα γυρίσω.. είναι που μου αρέσει και το κάνω. Δεν είναι από ανάγκη -εθισμο. If it makes any sense όπως το θέτω! Τεεεεελος πάντων! Θα έμπαινα στη διαδικασία να το κόψω για να μην έχουν λάθος πρότυπο τα παιδιά, αλλά κι από την άλλη, οι γονείς μου δεν ξέρουν τι γεύση έχει κι εγώ κάπνιζα από τα 16 🙄

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, marpi91 είπε:

Εγω αφού δεν το έκοψα με τόσες εγκυμοσύνες και τόσους μήνες αποτοξίνωσης είμαι μάλλον καμμένο χαρτί! Μπορώ να μείνω και μήνα χωρίς τσιγάρο, ηλεκτρονικό, iqos δεν με νοιάζει, αλλά πάντα θα γυρίσω.. είναι που μου αρέσει και το κάνω. Δεν είναι από ανάγκη -εθισμο. If it makes any sense όπως το θέτω! Τεεεεελος πάντων! Θα έμπαινα στη διαδικασία να το κόψω για να μην έχουν λάθος πρότυπο τα παιδιά, αλλά κι από την άλλη, οι γονείς μου δεν ξέρουν τι γεύση έχει κι εγώ κάπνιζα από τα 16 🙄

Η αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα παιδιά δεν επηρεάζονται τόσο σε αυτό το θέμα πιστεύω. Εμένα κ μπαμπάς μου κάπνιζε σαν το φουγάρο αλλά ούτε εγώ ούτε η αδερφή μου κανονίσαμε ποτέ. Το ίδιο και ο άντρας μου, η πατέρας απών οπότε μεγάλωσε μόνο με τη μητέρα του που κάπνιζε (μια γυναίκα υπέροχη, το κάπνισμα είναι απλά για το θέμα συζήτησης), αλλά ούτε αυτός ούτε ο αδερφός του κάπνισαν ποτέ. Οπότε βλέπω έστω από δικά μου παραδείγματα ότι δεν έχει και τόση σημασία. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...