Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Συγγνώμη για την ενόχληση... μήπως έχει κάποια κοπέλα Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon... οποιαδήποτε ένεση για διέγερση? Δεν μου επιτρέπεται να περάσω ξανά επιτροπή... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Καλή επιτυχία σε όλες, κορίτσια!

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

πρίν από 35 λεπτά , Little baby είπε:

Κορίτσια εδώ Θεσσαλονίκη λίγο καλύτερες είναι οι τιμές, επίσκεψη γιατρού 30-40 € , φυσιολογικός τοκετός στην ιδιωτική κλινική περισι μου βγήκε 850 σε δίκλινο, συν 200 αναισθησιολογος συν 800 ο γιατρός. Οι εξετάσεις του νεογνού μέσα στα έξοδα της κλινικής. Για καισαρική όλα αυτά βγαίνουν λίγο παραπάνω. 

@Fay_ Εμένα ο γιατρός δεν με αφήνει ούτε νύχια ούτε μαλλιά. Και περισι κ φέτος με σπρέι στη ρίζα βγάζω την εγκυμοσύνη, που φεύγει με το λούσιμο 😅

Καλέ τι υπερβολές είναι αυτες; Λες και ζούμε στο 1800.. ιδιαίτερα για τα νύχια που δεν πιάνει καν δέρμα το θεωρώ τεράστια υπερβολή.. μαλλιά άλλοι λένε ότι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις και ότι δεν μπορεί να περάσει κάτι στο μωρό. Η δικιά μου γιατρός λέει για σιγουριά κάνε ότι θες τύπου ανταύγιες/μπαλαγιαζ κτλ αλλά όχι ρίζα εντελώς. Η αδερφή μου που είναι μελαχρινή και έχει άσπρα τα έβαφε κανονικά όλα αλλά με φυτική βαφή για σιγουριά 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 744
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Fay_ είπε:

Όντως τις βρήκα τις τιμές στο site τους. Εμάς είναι το 3κλινο 2.230 για καισαρική.. με αστερίσκο από κάτω οτι δεν περιλαμβάνονται οι εξετάσεις στο νεογνό. Στο Ιασώ είμαι εγω.

κ εγω μαία έχω αυτή του γιατρού, με την οποία και επικοινωνώ για τα οποία θέματα και η οποία μου έχουν πει έχει έξτρα αμοιβή κατά τον τοκετό 300 ευρώ. 
 

Κορίτσια να ρωτήσω κ κάτι άλλο. Ίσως το έχουμε ξανά πει δεν θυμάμαι. Εσάς σας αφήνει να βάψετε μαλλί; Λέω να το βάψω (ανταύγειες όχι ρίζα) γιατί έχει γίνει χαλί μαύρο, έχει να βαφτεί από πριν την εγκυμοσύνη. Ο δικός μου γιατρός είχε πει οκ μετά το πρώτο 3μηνο. 

Αχ και γω μάλλον Ιασώ. Δεν το χω επιβεβαιώσει ακόμα. 

Εμένα με αφήνει να τα βάψω με φυτική, γτ θέλει ρίζα το δικό μου, αλλά προς το παρόν δεν κάνω τπτ. Παρόλο που έχουν βγει τα άσπρα, έχουν κάτσει σαν ανταύγιες και μαρέσουν, οπότε λέω να τα αφήσω να δω πως θα πάνε. 

πρίν από 2 λεπτά , Nasiad είπε:

Καλέ τι υπερβολές είναι αυτες; Λες και ζούμε στο 1800.. ιδιαίτερα για τα νύχια που δεν πιάνει καν δέρμα το θεωρώ τεράστια υπερβολή.. μαλλιά άλλοι λένε ότι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις και ότι δεν μπορεί να περάσει κάτι στο μωρό. Η δικιά μου γιατρός λέει για σιγουριά κάνε ότι θες τύπου ανταύγιες/μπαλαγιαζ κτλ αλλά όχι ρίζα εντελώς. Η αδερφή μου που είναι μελαχρινή και έχει άσπρα τα έβαφε κανονικά όλα αλλά με φυτική βαφή για σιγουριά 

Ναι συμφωνώ. Για νύχια πήρα τα απλά του Κορρέ εγώ για "λιγότερη χημεία" και καλά, αλλά και παλι δεν υπάρχει θέμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , DepiDukes είπε:

Αχ και γω μάλλον Ιασώ. Δεν το χω επιβεβαιώσει ακόμα. 

Εμένα με αφήνει να τα βάψω με φυτική, γτ θέλει ρίζα το δικό μου, αλλά προς το παρόν δεν κάνω τπτ. Παρόλο που έχουν βγει τα άσπρα, έχουν κάτσει σαν ανταύγιες και μαρέσουν, οπότε λέω να τα αφήσω να δω πως θα πάνε. 

Ναι συμφωνώ. Για νύχια πήρα τα απλά του Κορρέ εγώ για "λιγότερη χημεία" και καλά, αλλά και παλι δεν υπάρχει θέμα. 

Εγώ είμαι από τις τυχερές που δεν έχω ούτε μισή τρίχα άσπρη οπότε δεν έχω τέτοιο θέμα ευτυχώς. Ήταν βέβαια βαμμένα φουλ ντεκαπαζ τα μαλλιά μου και τώρα αναγκαστικά περιμενω να κατέβει αρκετά η ρίζα για να το γυρίσω σε μπαλαγιαζ και με εκνευρίζει να φαίνεται απεριποιητο αλλά τι να κάνω..

Πάντως για τα νύχια, επειδη είναι η δεύτερη δουλειά μου εδώ και 14 χρόνια, σας το λέω με σιγουριά ότι το νεκρό κύτταρο που λέγεται νύχι δεν κάνει απορρόφηση υλικού. Οπότε φτιάξτε τα άφοβα. Προς το τέλος της εγκυμοσύνης μόνο αφήστε τα χωρίς υλικό γιατί όταν έρθει η ώρα για τοκετο με το καλό, βάζουν το οξυμετρο και ιιισως δεν πιάνει σωστά. Αν και να σας πω την αλήθεια εγώ που ήμουν νοσοκομείο με αναπνευστικά και πολλές μέρες και είχα μόνιμες μετρήσεις, έπιανε μια χαρά με νύχι με τζελ παρακαλώ 😂

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nasiad είπε:

Καλέ τι υπερβολές είναι αυτες; Λες και ζούμε στο 1800.. ιδιαίτερα για τα νύχια που δεν πιάνει καν δέρμα το θεωρώ τεράστια υπερβολή.. μαλλιά άλλοι λένε ότι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις και ότι δεν μπορεί να περάσει κάτι στο μωρό. Η δικιά μου γιατρός λέει για σιγουριά κάνε ότι θες τύπου ανταύγιες/μπαλαγιαζ κτλ αλλά όχι ρίζα εντελώς. Η αδερφή μου που είναι μελαχρινή και έχει άσπρα τα έβαφε κανονικά όλα αλλά με φυτική βαφή για σιγουριά 

@Nasiad ο γιατρός μου είναι λίγο της παλιάς σχολής χα χα χα κ παλιός στο επάγγελμα αλλά δεν με πειράζει... Μπορούσα κ να παρακούσω, απλά ήθελα να ξέρω ότι αν έχει κάτι το μωρό, δεν είναι από κάποια δική μου ενέργεια. Πες το ανασφάλεια. Έχω ανιψιό με δεπυ κ με πιάνουν διάφορες ανασφάλειες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Little baby είπε:

@Nasiad ο γιατρός μου είναι λίγο της παλιάς σχολής χα χα χα κ παλιός στο επάγγελμα αλλά δεν με πειράζει... Μπορούσα κ να παρακούσω, απλά ήθελα να ξέρω ότι αν έχει κάτι το μωρό, δεν είναι από κάποια δική μου ενέργεια. Πες το ανασφάλεια. Έχω ανιψιό με δεπυ κ με πιάνουν διάφορες ανασφάλειες.

Να μην σκέφτεσαι έτσι, ιδιαίτερα κάτι τέτοια που είναι πλέον καθημερινά όπως τα μαθησιακά κτλ σίγουρα δεν προκαλούνται από νύχια και μαλλιά. Φυσικά θα κάνεις ότι πιστεύεις καλύτερο για το μωρό σου, αλλά μην εχεις άδικα ανησυχίες για τόσο απλά πράγματα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Nasiad είπε:

Να μην σκέφτεσαι έτσι, ιδιαίτερα κάτι τέτοια που είναι πλέον καθημερινά όπως τα μαθησιακά κτλ σίγουρα δεν προκαλούνται από νύχια και μαλλιά. Φυσικά θα κάνεις ότι πιστεύεις καλύτερο για το μωρό σου, αλλά μην εχεις άδικα ανησυχίες για τόσο απλά πράγματα! 

@Nasiad Aχχ δεν ξέρω ζοριστηκα πολύ γτ τον προσεχα εγώ μέχρι 5 χρονών τις ώρες που εργαζόταν οι γονείς του γτ δεν άντεχε κανένας άλλος από την οικογένεια να τον κηνυγαει, ανέλαβα εγώ τον έπαιρνα κ στη δουλειά στον παιδικό σταθμό που δούλευα τότε. Κάποιες διαταραχές δεν έχουν σαφή αιτιολογία κ αυτομάτως για μένα τα πάντα θα μπορούσαν να είναι ύποπτα δεν ξέρω. Η δεπυ θερίζει τα τελευταία χρόνια κ κανένας δεν ξέρει γτ. Οπότε κατέληξα να ελπιζω ότι μία απλή ζωή στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, χωρίς πολλά χημικά κλπ ίσως με βοηθήσει να μην ανησυχώ τόσο. Το παιδί πλέον πάει δημοτικό κ έχει επαναλαβει την πρώτη δημοτικού....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Little baby είπε:

@Nasiad Aχχ δεν ξέρω ζοριστηκα πολύ γτ τον προσεχα εγώ μέχρι 5 χρονών τις ώρες που εργαζόταν οι γονείς του γτ δεν άντεχε κανένας άλλος από την οικογένεια να τον κηνυγαει, ανέλαβα εγώ τον έπαιρνα κ στη δουλειά στον παιδικό σταθμό που δούλευα τότε. Κάποιες διαταραχές δεν έχουν σαφή αιτιολογία κ αυτομάτως για μένα τα πάντα θα μπορούσαν να είναι ύποπτα δεν ξέρω. Η δεπυ θερίζει τα τελευταία χρόνια κ κανένας δεν ξέρει γτ. Οπότε κατέληξα να ελπιζω ότι μία απλή ζωή στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, χωρίς πολλά χημικά κλπ ίσως με βοηθήσει να μην ανησυχώ τόσο. Το παιδί πλέον πάει δημοτικό κ έχει επαναλαβει την πρώτη δημοτικού....

Είναι δύσκολα σίγουρα οποίο πρόβλημα και να έχει ένα παιδάκι. Απλά εγώ θέλω να πιστεύω ότι όλα αυτά είναι καθαρά τυχαία γεγονότα ή και κληρονομικά κάποιες φορες. Γιατί αν σκεφτούμε τι καταχρήσεις κάνουν άλλες εγκυμονούσες και τα παιδάκια τους είναι υγιέστατα, δεν βγάζει νόημα! Εγώ σκέφτομαι πάντα υπερβολικά θετικά γιατί αν βάζω το κακό σενάριο στο μυαλό μου δεν μαζεύομαι 😂 όλα μια χαρά θα είναι και η κάθε μανούλα κάνει ότι καλύτερο μπορεί για το μωρό της. Εξάλλου το να νιώθουμε ασφάλεια και όχι άγχος είναι το βασικό! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι να σκάσω κορίτσια.. είχα πάει το πρωί για εξετάσεις αίματος ούρων και μου έστειλαν τα αποτελέσματα κ μάλλον έχω ουρολοίμωξη. Εν τω μεταξύ δεν έχω κάποιο σύμπτωμα. Φοβάμαι μήπως έχει περάσει κανένα μικρόβιο και στον κόλπο/ μήτρα.. εν τω μεταξύ πριν ένα μήνα είχα κάνει και κολπική καλλιέργεια και ήταν αρνητική. Φφφ θα σκάσω. Τα έστειλα στο γιατρό θα με πάρουν βράδυ, έχω στεναχωρηθεί πολύ όμως 😢

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

@Little baby και γω για τον ίδιο λόγο πίνω μόνο decaf, ενώ μου χει επιτρέψει ένα καφέ την ημέρα. Όπως επίσης μου χει επιτρέψει 1 ποτήρι κρασί τη βδομάδα, αλλά δεν έχω πιει καθόλου, και σκέψου πριν ήμουν μεγάλη κρασοκανάτα. Παρόλα αυτά θεωρώ οτι σε μεγάλο βαθμό το δεπυ είναι απλά στα γονίδια, αν σου κάτσει, σου 'κατσε. 

 

πρίν από 3 λεπτά , Fay_ είπε:

Είμαι να σκάσω κορίτσια.. είχα πάει το πρωί για εξετάσεις αίματος ούρων και μου έστειλαν τα αποτελέσματα κ μάλλον έχω ουρολοίμωξη. Εν τω μεταξύ δεν έχω κάποιο σύμπτωμα. Φοβάμαι μήπως έχει περάσει κανένα μικρόβιο και στον κόλπο/ μήτρα.. εν τω μεταξύ πριν ένα μήνα είχα κάνει και κολπική καλλιέργεια και ήταν αρνητική. Φφφ θα σκάσω. Τα έστειλα στο γιατρό θα με πάρουν βράδυ, έχω στεναχωρηθεί πολύ όμως 😢

Έλα μη στεναχωριέσαι! Ακούω ότι είναι πολύ συχνό φαινόμενο στην εγκυμοσύνη. Θα σου δώσει θεραπεία και όλα θα πάνε καλά. Αφού δεν είχες συμπτώματα μπορεί να είναι σε light μορφή

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , DepiDukes είπε:

@Little baby και γω για τον ίδιο λόγο πίνω μόνο decaf, ενώ μου χει επιτρέψει ένα καφέ την ημέρα. Όπως επίσης μου χει επιτρέψει 1 ποτήρι κρασί τη βδομάδα, αλλά δεν έχω πιει καθόλου, και σκέψου πριν ήμουν μεγάλη κρασοκανάτα. Παρόλα αυτά θεωρώ οτι σε μεγάλο βαθμό το δεπυ είναι απλά στα γονίδια, αν σου κάτσει, σου 'κατσε. 

 

Έλα μη στεναχωριέσαι! Ακούω ότι είναι πολύ συχνό φαινόμενο στην εγκυμοσύνη. Θα σου δώσει θεραπεία και όλα θα πάνε καλά. Αφού δεν είχες συμπτώματα μπορεί να είναι σε light μορφή

@DepiDukes καλά κάνεις κ προσέχεις...  Και  μεις με την αδερφή μου έχοντας ψάξει πολλά πιστεύουμε ότι ο άντρας της το έχει απλά δεν είχε διαγνωσθει στα τότε χρόνια κ τον είχαν απλά για ζωηρό κ άνευ μαθήσεως.  Βέβαια κ η ίδια έχει τύψεις για  τα 2-3 τσιγάρα που έκανε τη μέρα επειδή δεν μπορούσε να το κόψει κ άλλα μικροπράγματα. Ο Θεός ξέρει, ότι κ να πούμε 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Little baby είπε:

@DepiDukes καλά κάνεις κ προσέχεις...  Και  μεις με την αδερφή μου έχοντας ψάξει πολλά πιστεύουμε ότι ο άντρας της το έχει απλά δεν είχε διαγνωσθει στα τότε χρόνια κ τον είχαν απλά για ζωηρό κ άνευ μαθήσεως.  Βέβαια κ η ίδια έχει τύψεις για  τα 2-3 τσιγάρα που έκανε τη μέρα επειδή δεν μπορούσε να το κόψει κ άλλα μικροπράγματα. Ο Θεός ξέρει, ότι κ να πούμε 

Το τσιγάρο δεν νομίζω να μπορεί να προκαλέσει κάτι τέτοιο, αλλά θα μπορούσε χειρότερα. Γενικά αυτό με το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη είναι από τα λίγα που δεν συγχωρώ. Ίσως γιατί δεν κάπνιζα ποτέ και δεν ξέρω πως είναι η στέρηση του, αλλά ξέροντας πόσο επιβλαβές είναι για το μωρό δεν το δέχομαι. Μαχαίρι θέλει..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

Είμαι να σκάσω κορίτσια.. είχα πάει το πρωί για εξετάσεις αίματος ούρων και μου έστειλαν τα αποτελέσματα κ μάλλον έχω ουρολοίμωξη. Εν τω μεταξύ δεν έχω κάποιο σύμπτωμα. Φοβάμαι μήπως έχει περάσει κανένα μικρόβιο και στον κόλπο/ μήτρα.. εν τω μεταξύ πριν ένα μήνα είχα κάνει και κολπική καλλιέργεια και ήταν αρνητική. Φφφ θα σκάσω. Τα έστειλα στο γιατρό θα με πάρουν βράδυ, έχω στεναχωρηθεί πολύ όμως 😢

Γιατί αγχώθηκες τόσο πολύ;Θα πάρεις αντιβίωση και θα περάσει σε 6 μερουλες!Κι εγώ είχα στην αρχή στα ούρα και μετα ειχα και κολπικά σταφυλόκοκκο! Είναι απολυτως φυσιολογικό στην εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , ElriaDim είπε:

Γιατί αγχώθηκες τόσο πολύ;Θα πάρεις αντιβίωση και θα περάσει σε 6 μερουλες!Κι εγώ είχα στην αρχή στα ούρα και μετα ειχα και κολπικά σταφυλόκοκκο! Είναι απολυτως φυσιολογικό στην εγκυμοσυνη.

Ε αγχώθηκα μήπως επηρεάζονται τα μωρά και για το θέμα αντιβίωσης. Αν χρειαστεί να πάρω είναι ασφαλης για τα μωρά 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nasiad είπε:

Το τσιγάρο δεν νομίζω να μπορεί να προκαλέσει κάτι τέτοιο, αλλά θα μπορούσε χειρότερα. Γενικά αυτό με το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη είναι από τα λίγα που δεν συγχωρώ. Ίσως γιατί δεν κάπνιζα ποτέ και δεν ξέρω πως είναι η στέρηση του, αλλά ξέροντας πόσο επιβλαβές είναι για το μωρό δεν το δέχομαι. Μαχαίρι θέλει..

@Nasiadέτσι είναι, δεν το δοκίμασα ποτέ κ δεν σκοπεύω..

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Fay_ είπε:

Ε αγχώθηκα μήπως επηρεάζονται τα μωρά και για το θέμα αντιβίωσης. Αν χρειαστεί να πάρω είναι ασφαλης για τα μωρά 

και βέβαια.Αλλιως είναι δυνατόν να μας εδινε αντιβίωση ο γιατρός και να βλάψει το παιδι;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...