Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Sisheido είπε:

      Καλε... αν είσαι ασφαλισμενη καλύπτει ο εοππυ το μεγαλύτερο κόστος....εγώ π.χ. έδωσα 60 τη μέρα για το ένα μόνο μωρό που χρειάστηκε να μείνει στη μονάδα κάποιες μέρες... αλλιώς σαν εγκυμοσύνη αν εξαιρέσεις ότι είχα πιο αυστηρή διατροφή και συχνότερη παρακολούθηση είχα μια υπέροχη εγκυμοσύνη!

      Είναι διάφοροι οι λόγοι:Είμαι έμμεσα ασφαλισμένη και δεν ξέρω πόσο θα βγει..επίσης όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,είχε παλινδρομήσει το άλλο και ηταν κανονική αποβολή,δεν θα θελα να ξαναπεράσω κάτι τέτοιο.Ασε που όταν γεννήθηκε η μπέμπα ήταν στη ΜΕΝΝ για σχεδόν δύο μέρες και ήταν οι χειρότερες μέρες της ζωής μου..δεν ήξερα αν θα την ξαναδώ,ήταν τραγική η κατάσταση..Θαυμάζω τις γυναίκες που κυοφορούν δίδυμα, πραγματικά είναι πολύ δύσκολο και μπράβο σας❤️Να χαίρεσαι τα μικρουλια σου🥰

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

πρίν από 48 λεπτά , ElriaDim είπε:

Υπάρχουν και μπαίνουν κανονικά στις σύριγγες.Ειναι η πιο λεπτές βελόνες που υπάρχουν και έτσι τα κατάφερνα να κάνω την ενεσουλα χωρίς πόνο καο δυσκολία!Ρωτηστε και σε άλλο φαρμακείο....καντε και μια ερωτηση εάν επιτρέπετε να μεταφερεις το φαρμακο απο το πρότυπο σε αλλη συριγγα για να είσαι καλυμμένη.

Ναι θα ρωτήσω και την αιματολογο για σιγουριά, άλλο και μια φίλη που έχω που είναι και νοσηλεύτρια και έκανε και εκείνη ενέσεις σε όλη την εγκυμοσύνη το ίδιο έκανε μου είπε τώρα που την ρώτησα. Απλά πρέπει να βρω τέτοιες σύριγγες και φυσικά με προσοχή να μην χάνεται καθόλου από την ποσότητα φαρμάκου. 

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Nasiad είπε:

Στο μεταξύ ήταν να κάνω κ εγώ τροφοβλάστη και μόνο στη σκέψη είχα κατά φοβηθεί. Ευτυχώς την γλίτωσα! Έχεις αρνητικό ρέζους και έκανες κάποια έξτρα ένεση;

 Ναι λόγω αρνητικού ρέζους μου την κάνανε προληπτικά. Νομίζω πρέπει να την επαναλάβω μεταξύ 28ης κ 32ης βδομάδας 😕  Η λήψη στον τροφοβλάστη ήταν πιο καλά απότι περίμενα, ένιωσα μόνο ένα ελαφρύ τσίμπημα και λίγο βάρος στη κοιλιά όσο έπαιρνε το δείγμα. Πολύ ελαφροχέρης ο γιατρός! Και γενικά μετά δεν είχα καθόλου πόνο παρά μόνο όταν γελούσα 😋

1 ώρα πρίν, Nasiad είπε:

Φαντάζομαι ότι ήταν πιο επίπονη, αυτές τις ηπαρινης είναι καλές, αλλά το κάθε μέρα κάνει το δέρμα να σκληραίνει και στο τέλος δεν μπαίνουν. Είναι στέκι να βλέπεις να ζουλιεται το δέρμα μέσα αλλά αν μην τρυπάει πόση ώρα 😂

Ιιιιιιι τρομακτικό!!!! 😬 Σε ποιο σημείο τις κάνετε κορίτσια??

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Μην νομίζεις δεν συνηθίζεται ακριβώς. Απλά στην αρχή έλεγα ότι δεν θα το κάνω ποτέ μόνη μου και τελικά μια χαρά έμαθα γιατί δεν γίνεται μονίμως να βρίσκεις κάποιον να σου την κάνει, θα τις κάνω όλη την εγκυμοσύνη και 40 μέρες μετά.. στην αρχή όλα καλά πήγαιναν, τώρα που το δέρμα αρνείται όμως πραγματικά κλαίω λίγο κάθε μέρα 🤦 θα το αντέξω όμως γιατί δεν θα ρισκάρω να πάθω τα ίδια για λίγα τρυπήματα (μια 300αρια με πρόχειρους υπολογισμούς) 😂

Αυτό πάλι με το φάρμακο τι μυστήριο. Άλλες φορές δεν το νιώθω καν, άλλες νιώθω κάθε σταγόνα και είναι λες και δεν μπορώ να ζουληξω την σύριγγα να μπει το φάρμακο, αντιστέκεται. Σίγουρα βοηθάει να το πατάμε όσο πιο αργά και βασανιστικά γίνεται! 

@Nasiad το περιεγραψες επακριβώς! Εχθές νόμιζα ότι προσπαθώ να σπρώξω τσιμέντο από τη βελόνα. Άλλες μέρες μπαίνει αβίαστα... Καλά δεν το συζητάμε ότι θα έκανα κι άλλες τόσες προκειμένου να πάνε όλα καλά και αυτή τη φορά. Τις κάνω εντελώς προληπτικά, αλλά δεν ξέρω κιόλας αν ευθύνονται που έχω τον Παναγιώτη! Τόσες κι άλλες τόσες λοιπόν! Vamos!!!

πρίν από 31 λεπτά , DepiDukes είπε:

 Ναι λόγω αρνητικού ρέζους μου την κάνανε προληπτικά. Νομίζω πρέπει να την επαναλάβω μεταξύ 28ης κ 32ης βδομάδας 😕  Η λήψη στον τροφοβλάστη ήταν πιο καλά απότι περίμενα, ένιωσα μόνο ένα ελαφρύ τσίμπημα και λίγο βάρος στη κοιλιά όσο έπαιρνε το δείγμα. Πολύ ελαφροχέρης ο γιατρός! Και γενικά μετά δεν είχα καθόλου πόνο παρά μόνο όταν γελούσα 😋

Ιιιιιιι τρομακτικό!!!! 😬 Σε ποιο σημείο τις κάνετε κορίτσια??

@DepiDukes στην κοιλιά, δύο δάχτυλα μακριά από τον αφαλό. Τώρα ακόμα είναι θεωρητικά εύκολο σου λένε. Τσιμπας λιπάκι και την βάζεις. Εγώ βέβαια μπορεί να προσπαθώ και σε 3 διαφορετικά σημεία μέχρι να βρω κάπου να μπει... Μετά όμως που γίνεται η κοιλιά τούρλα, εκεί γύρω στον 7ο θυμάμαι ήταν πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα! Να προσπαθείς εσύ να τσιμπήσεις ένα σημείο με το χέρι σου, να είναι η κοιλιά τσίτα και να χτυπιέται και το μωρό μέσα! 😂

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , DepiDukes είπε:

 Ναι λόγω αρνητικού ρέζους μου την κάνανε προληπτικά. Νομίζω πρέπει να την επαναλάβω μεταξύ 28ης κ 32ης βδομάδας 😕  Η λήψη στον τροφοβλάστη ήταν πιο καλά απότι περίμενα, ένιωσα μόνο ένα ελαφρύ τσίμπημα και λίγο βάρος στη κοιλιά όσο έπαιρνε το δείγμα. Πολύ ελαφροχέρης ο γιατρός! Και γενικά μετά δεν είχα καθόλου πόνο παρά μόνο όταν γελούσα 😋

Ιιιιιιι τρομακτικό!!!! 😬 Σε ποιο σημείο τις κάνετε κορίτσια??

Στην κοιλιά, δεξιά και αριστερά και όχι πάνω κάτω δεν ξέρω γιατί αλλά έτσι μου είπε και η αγγειοχειρουργος και η αιματολογος. Η άλλη επιλογή είναι πάνω στα μπούτια αλλά όλοι οι γιατροί με προειδοποίησαν ότι εκεί πονάει.. άρα πραγματικά νομίζω προτιμώ να το καρφώσω στην κοιλιά αν χρειαστεί 😂 

Την τροφοβλάστη την έκανες ιδιωτικά η σε δημόσιο; Εγώ είχα μιλήσει με Ιπποκράτειο για να την κάνω γιατί ιδιωτικά είναι πολύ μεγάλο το κόστος. 

πρίν από 5 λεπτά , marpi91 είπε:

@Nasiad το περιεγραψες επακριβώς! Εχθές νόμιζα ότι προσπαθώ να σπρώξω τσιμέντο από τη βελόνα. Άλλες μέρες μπαίνει αβίαστα... Καλά δεν το συζητάμε ότι θα έκανα κι άλλες τόσες προκειμένου να πάνε όλα καλά και αυτή τη φορά. Τις κάνω εντελώς προληπτικά, αλλά δεν ξέρω κιόλας αν ευθύνονται που έχω τον Παναγιώτη! Τόσες κι άλλες τόσες λοιπόν! Vamos!!!

Δοκίμασε κ εσύ να μην βάζεις πριν οινόπνευμα, αλλά να πλένεις την κοιλίτσα με σαπούνι και χλιαρό νερό. Τρεις μέρες τώρα πάει καλά με αυτόν τον τρόπο! 

Εννοείται θα τις κάνουμε, όσες χρειαστούν! Εμένα υπάρχει μεγάλη περίπτωση να έφταιγε κάποιο είδος θρομβοφιλιας για το μωράκι μου που πέθανε, οπότε δεν θα το ρισκάρω να χάσω ούτε και δόση. Μια μέρα παραλίγο να χάσω λεωφορείο για τη δουλειά γιατί ξέχασα να πάρω την ένεση μαζί. Καλύτερα να μην πάω δουλεια μια μέρα παρά να γίνει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να σας πω και τον πόνο μου τώρα που σας βρήκα 😂 έχω δύο μέρες που έχει ερεθιστεί το ισχιακό νεύρο μου δεξιά και απλά δεν μπορώ να πατήσω το πόδι μου.. τι τριβομαι, τι κάνω μασάζ, τι κοιμάμαι με μαξιλάρι στα πόδια.. δεν μπορώ να σταθώ. Με είχε πιάσει και στον Παναγιώτη αλλά όχι από τόσο νωρίς.. σας έχει συμβεί; Πώς ανακουφιστηκατε; Ο γιατρός μου πρότεινε βελονισμό αλλά δεν πάω, δεν πάω! Όχι άλλες βελόνες!!! Ειλικρινά δύο μέρες δεν μπορω όχι να πάρω αγκαλιά το παιδί μου, ούτε να τρέξω αν πάει να χτυπήσει. Ούτε να πάω από το ένα σημείο στο άλλο χωρίς να τσιρίξω από τον πόνο. Χθες βράδυ έκλαιγα. Αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση δεν ξέρω πως θα βγάλω τόσους μήνες ακόμα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , marpi91 είπε:

Κορίτσια, να σας πω και τον πόνο μου τώρα που σας βρήκα 😂 έχω δύο μέρες που έχει ερεθιστεί το ισχιακό νεύρο μου δεξιά και απλά δεν μπορώ να πατήσω το πόδι μου.. τι τριβομαι, τι κάνω μασάζ, τι κοιμάμαι με μαξιλάρι στα πόδια.. δεν μπορώ να σταθώ. Με είχε πιάσει και στον Παναγιώτη αλλά όχι από τόσο νωρίς.. σας έχει συμβεί; Πώς ανακουφιστηκατε; Ο γιατρός μου πρότεινε βελονισμό αλλά δεν πάω, δεν πάω! Όχι άλλες βελόνες!!! Ειλικρινά δύο μέρες δεν μπορω όχι να πάρω αγκαλιά το παιδί μου, ούτε να τρέξω αν πάει να χτυπήσει. Ούτε να πάω από το ένα σημείο στο άλλο χωρίς να τσιρίξω από τον πόνο. Χθες βράδυ έκλαιγα. Αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση δεν ξέρω πως θα βγάλω τόσους μήνες ακόμα 

Ψηλά είναι αυτό;; Από ανατομία τα πάω εξαιρετικά από ότι καταλαβαινεις. Εμένα στην πρώτη εγκυμοσύνη το δεξί μου πόδι πονούσε στον ύπνο, τι ισιο τι διπλωμένο δύσκολα κοιμόμουν. Έβαζα καμία 3 μαξιλάρια σε διάφορα σημεία για να κοιμηθώ. Αλλά όντως είναι νωρίς για να το έχεις από τώρα.. μήπως να πάρεις και καμιά δεύτερη γνώμη από κανένα ορθοπεδικό; Βέβαια τι να σου κάνει έγκυο γυναίκα κ αυτός, αλλά ξέρω γω; 

Link to comment
Share on other sites

@Nasiad @marpi91 πωω είχα ακούσει για κοιλιά γενικά, αλλά λέω θα υπάρχουν κ άλλες εναλλακτικες στην εγκυμοσύνη.. 

Τροφοβλάστη έκανα ιδιωτικά γιατί είχα φουλ άγχος και δε θα άντεχα την αναμονή του δημοσίου. 650 μου βγήκε μαζί με την αυχενική, αλλά χαλάλι!!

3 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Κορίτσια, να σας πω και τον πόνο μου τώρα που σας βρήκα 😂 έχω δύο μέρες που έχει ερεθιστεί το ισχιακό νεύρο μου δεξιά και απλά δεν μπορώ να πατήσω το πόδι μου.. τι τριβομαι, τι κάνω μασάζ, τι κοιμάμαι με μαξιλάρι στα πόδια.. δεν μπορώ να σταθώ. Με είχε πιάσει και στον Παναγιώτη αλλά όχι από τόσο νωρίς.. σας έχει συμβεί; Πώς ανακουφιστηκατε; Ο γιατρός μου πρότεινε βελονισμό αλλά δεν πάω, δεν πάω! Όχι άλλες βελόνες!!! Ειλικρινά δύο μέρες δεν μπορω όχι να πάρω αγκαλιά το παιδί μου, ούτε να τρέξω αν πάει να χτυπήσει. Ούτε να πάω από το ένα σημείο στο άλλο χωρίς να τσιρίξω από τον πόνο. Χθες βράδυ έκλαιγα. Αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση δεν ξέρω πως θα βγάλω τόσους μήνες ακόμα 

Ωχ! αυτό κρατάει σε όλη την εγκυμοσύνη? ή έρχεται και φεύγει? 

Μήπως βοηθούσαν συγκεκριμένες ασκήσεις για το σημείο, τύπου πιλάτες ή κολύμβηση? Μήπως αυτές η ζώνες εγκυμοσύνες? Φυσικοθεραπείες? :///

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Κορίτσια, να σας πω και τον πόνο μου τώρα που σας βρήκα 😂 έχω δύο μέρες που έχει ερεθιστεί το ισχιακό νεύρο μου δεξιά και απλά δεν μπορώ να πατήσω το πόδι μου.. τι τριβομαι, τι κάνω μασάζ, τι κοιμάμαι με μαξιλάρι στα πόδια.. δεν μπορώ να σταθώ. Με είχε πιάσει και στον Παναγιώτη αλλά όχι από τόσο νωρίς.. σας έχει συμβεί; Πώς ανακουφιστηκατε; Ο γιατρός μου πρότεινε βελονισμό αλλά δεν πάω, δεν πάω! Όχι άλλες βελόνες!!! Ειλικρινά δύο μέρες δεν μπορω όχι να πάρω αγκαλιά το παιδί μου, ούτε να τρέξω αν πάει να χτυπήσει. Ούτε να πάω από το ένα σημείο στο άλλο χωρίς να τσιρίξω από τον πόνο. Χθες βράδυ έκλαιγα. Αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση δεν ξέρω πως θα βγάλω τόσους μήνες ακόμα 

Αχ το έπαθα κ εγω πριν λίγες μέρες αλλά ευτυχώς πέρασε. Είμαι σίγουρη πως θα ξανάρθει βέβαια. Εμένα έπιανε από μέση και μέχρι γόνατο η πίσω πλευρά. Πολύ ζόρικο. Πιστεύω κ έχω ακούσει πως πιλάτες βοηθάνε όπως είπε και η depi αλλά βέβαια να ρωτήσεις τον γιατρό σου πρωτα.. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, DepiDukes είπε:

@Nasiad @marpi91 πωω είχα ακούσει για κοιλιά γενικά, αλλά λέω θα υπάρχουν κ άλλες εναλλακτικες στην εγκυμοσύνη.. 

Τροφοβλάστη έκανα ιδιωτικά γιατί είχα φουλ άγχος και δε θα άντεχα την αναμονή του δημοσίου. 650 μου βγήκε μαζί με την αυχενική, αλλά χαλάλι!!

Ωχ! αυτό κρατάει σε όλη την εγκυμοσύνη? ή έρχεται και φεύγει? 

Μήπως βοηθούσαν συγκεκριμένες ασκήσεις για το σημείο, τύπου πιλάτες ή κολύμβηση? Μήπως αυτές η ζώνες εγκυμοσύνες? Φυσικοθεραπείες? :///

Ε υπάρχουν εναλλακτικές αλλά πονάνε. Όταν είχα νοσηλευτεί για μέρες και μου έκαναν αντιπηκτικες, για κάποιο λόγο μια δυο φορές μου την έκαναν στο χέρι που είναι από τα σημεία που μπορείς να το κάνεις. Μιλάμε για πόνο. Και πονούσε μετά το φάρμακο για ώρα.. ενώ στην κοιλιά αυτό γίνεται σπάνια και σε μικρότερο βαθμό. 

Πολύ καλά σου βγήκε γιατί αν σκεφτείς ότι μόνο η αυχενική κάνει 100+, δεν ήταν ακριβή η τροφοβλάστη. Εννοείται χαλάλι για να είσαι ήσυχη! 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Ψηλά είναι αυτό;; Από ανατομία τα πάω εξαιρετικά από ότι καταλαβαινεις. Εμένα στην πρώτη εγκυμοσύνη το δεξί μου πόδι πονούσε στον ύπνο, τι ισιο τι διπλωμένο δύσκολα κοιμόμουν. Έβαζα καμία 3 μαξιλάρια σε διάφορα σημεία για να κοιμηθώ. Αλλά όντως είναι νωρίς για να το έχεις από τώρα.. μήπως να πάρεις και καμιά δεύτερη γνώμη από κανένα ορθοπεδικό; Βέβαια τι να σου κάνει έγκυο γυναίκα κ αυτός, αλλά ξέρω γω; 

Είναι το νεύρο που εκτείνεται από τον γοφό έως το πέλμα. Εμένα με έχει πιάσει στον γλουτό μέσα και με ηλεκτρίζει.. πήρα τον γιατρό μου, είπε να με δει ορθοπεδικός και να συζητήσουν την θεραπεία μου γιατί είναι πολυυυ νωρίς από τώρα που με έπιασε 

14 ώρες πρίν, DepiDukes είπε:

@Nasiad @marpi91 πωω είχα ακούσει για κοιλιά γενικά, αλλά λέω θα υπάρχουν κ άλλες εναλλακτικες στην εγκυμοσύνη.. 

Τροφοβλάστη έκανα ιδιωτικά γιατί είχα φουλ άγχος και δε θα άντεχα την αναμονή του δημοσίου. 650 μου βγήκε μαζί με την αυχενική, αλλά χαλάλι!!

Ωχ! αυτό κρατάει σε όλη την εγκυμοσύνη? ή έρχεται και φεύγει? 

Μήπως βοηθούσαν συγκεκριμένες ασκήσεις για το σημείο, τύπου πιλάτες ή κολύμβηση? Μήπως αυτές η ζώνες εγκυμοσύνες? Φυσικοθεραπείες? :///

@DepiDukes δυστυχώς δεν μπορώ λόγω ιστορικού ούτε στην μπάλα του πιλάτες να κάτσω να κάνω λίγα ανοίγματα να ξεσκαλωσει. Επίσης, το πσκ ήμουν διακοπές και κολυμπούσα όσο άντεχα, πάλι τα ίδια. Μόλις βγαίναμε για φαγητό και λίγο καθόμουν σε ένα σημείο αμέσως μαγκωνε.. φυσικοθεραπεία δεν.. θα κλείσω να με δει ορθοπεδικός και βλέπουμε. Σήμερα, πάντως, είμαι κάπως καλύτερα 

13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Αχ το έπαθα κ εγω πριν λίγες μέρες αλλά ευτυχώς πέρασε. Είμαι σίγουρη πως θα ξανάρθει βέβαια. Εμένα έπιανε από μέση και μέχρι γόνατο η πίσω πλευρά. Πολύ ζόρικο. Πιστεύω κ έχω ακούσει πως πιλάτες βοηθάνε όπως είπε και η depi αλλά βέβαια να ρωτήσεις τον γιατρό σου πρωτα.. 

@Fay_ πιλάτες θα ήταν ιδανική άσκηση, αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω, δυστυχώς δεν κάνει να την αξιοποιήσω! Πάντως έχω καταλάβει ότι πρέπει να κινούμαι για να ξεσκαλωσει. Ακόμα και όταν πονάω δλδ πρέπει να το δουλεύω..

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , marpi91 είπε:

Είναι το νεύρο που εκτείνεται από τον γοφό έως το πέλμα. Εμένα με έχει πιάσει στον γλουτό μέσα και με ηλεκτρίζει.. πήρα τον γιατρό μου, είπε να με δει ορθοπεδικός και να συζητήσουν την θεραπεία μου γιατί είναι πολυυυ νωρίς από τώρα που με έπιασε 

@DepiDukes δυστυχώς δεν μπορώ λόγω ιστορικού ούτε στην μπάλα του πιλάτες να κάτσω να κάνω λίγα ανοίγματα να ξεσκαλωσει. Επίσης, το πσκ ήμουν διακοπές και κολυμπούσα όσο άντεχα, πάλι τα ίδια. Μόλις βγαίναμε για φαγητό και λίγο καθόμουν σε ένα σημείο αμέσως μαγκωνε.. φυσικοθεραπεία δεν.. θα κλείσω να με δει ορθοπεδικός και βλέπουμε. Σήμερα, πάντως, είμαι κάπως καλύτερα 

@Fay_ πιλάτες θα ήταν ιδανική άσκηση, αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω, δυστυχώς δεν κάνει να την αξιοποιήσω! Πάντως έχω καταλάβει ότι πρέπει να κινούμαι για να ξεσκαλωσει. Ακόμα και όταν πονάω δλδ πρέπει να το δουλεύω..

Νομίζω σε όλα κάνει καλό η κίνηση. Όσο μπορείς να κινείσαι αλλά χωρίς να ζοριζεσαι φυσικά. Το κολύμπι εννοείται είναι ότι καλύτερο αλλά δεν γίνεται και κάθε μέρα. Γενικα περπατά όσο χαλαρά μπορείς και μην κάθεσαι πολλή ώρα σε ένα σημείο. Εγώ αυτά κάνω για τη θρόμβωση που δν κάνει να μένω ακίνητη και τα έκανα και όσο ακόμη πονούσε το πόδι παρά πολύ. Δεν είναι πάντα εύκολο να πηγαίνεις πάνω κάτω χωρίς λόγο, ιδιαίτερα αν δουλεύεις, αλλά πρέπει. Φυσικά όλα αυτά σύμφωνα με τη γνώμη του ορθοπεδικού που θα πας, θα σε καθοδηγήσει γιατι έχουμε ακόμη πολύ μπροστά μας! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Ε υπάρχουν εναλλακτικές αλλά πονάνε. Όταν είχα νοσηλευτεί για μέρες και μου έκαναν αντιπηκτικες, για κάποιο λόγο μια δυο φορές μου την έκαναν στο χέρι που είναι από τα σημεία που μπορείς να το κάνεις. Μιλάμε για πόνο. Και πονούσε μετά το φάρμακο για ώρα.. ενώ στην κοιλιά αυτό γίνεται σπάνια και σε μικρότερο βαθμό. 

Πολύ καλά σου βγήκε γιατί αν σκεφτείς ότι μόνο η αυχενική κάνει 100+, δεν ήταν ακριβή η τροφοβλάστη. Εννοείται χαλάλι για να είσαι ήσυχη! 

Ήλπιζα μήπως ήταν εφικτό να γίνει στον ποπό για το πιο ανώδυνο..

Ναι μια χαρά βγήκε για ιδιωτικά, γιατί είχα κλείσει απτην αρχή για τροφοβλάστη κατευθείαν.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , DepiDukes είπε:

Ήλπιζα μήπως ήταν εφικτό να γίνει στον ποπό για το πιο ανώδυνο..

Ναι μια χαρά βγήκε για ιδιωτικά, γιατί είχα κλείσει απτην αρχή για τροφοβλάστη κατευθείαν.

 

Α δυυστχως όχι, μόνο κοιλιά, μπράτσο και στα μπούτια. Το πιο ανώδυνο είναι η κοιλιά αλλά με τόσα τρυπήματα το παίζει δύσκολη κ αυτή από ένα σημείο και μετά 😂

Το βασικό είναι ότι είχες καλά αποτελέσματα και τώρα έχει μια ήρεμη εγκυμοσύνη ☺️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Είναι το νεύρο που εκτείνεται από τον γοφό έως το πέλμα. Εμένα με έχει πιάσει στον γλουτό μέσα και με ηλεκτρίζει.. πήρα τον γιατρό μου, είπε να με δει ορθοπεδικός και να συζητήσουν την θεραπεία μου γιατί είναι πολυυυ νωρίς από τώρα που με έπιασε 

@DepiDukes δυστυχώς δεν μπορώ λόγω ιστορικού ούτε στην μπάλα του πιλάτες να κάτσω να κάνω λίγα ανοίγματα να ξεσκαλωσει. Επίσης, το πσκ ήμουν διακοπές και κολυμπούσα όσο άντεχα, πάλι τα ίδια. Μόλις βγαίναμε για φαγητό και λίγο καθόμουν σε ένα σημείο αμέσως μαγκωνε.. φυσικοθεραπεία δεν.. θα κλείσω να με δει ορθοπεδικός και βλέπουμε. Σήμερα, πάντως, είμαι κάπως καλύτερα 

@Fay_ πιλάτες θα ήταν ιδανική άσκηση, αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω, δυστυχώς δεν κάνει να την αξιοποιήσω! Πάντως έχω καταλάβει ότι πρέπει να κινούμαι για να ξεσκαλωσει. Ακόμα και όταν πονάω δλδ πρέπει να το δουλεύω..

Πολύ θετικό που είσαι καλύτερα σήμερα! Συμφωνώ με Nasia, χαλαρά περπάτα όσο μπορείς. Πάντως ίσως όταν κινήσαι να ζεστένεται κιόλας το σημείο και γι αυτό να μη σε πονάει τόσο. 

πρίν από 12 λεπτά , Nasiad είπε:

Α δυυστχως όχι, μόνο κοιλιά, μπράτσο και στα μπούτια. Το πιο ανώδυνο είναι η κοιλιά αλλά με τόσα τρυπήματα το παίζει δύσκολη κ αυτή από ένα σημείο και μετά 😂

Κ εσύ κ marpi κ όσες τις κάνετε είστε πραγματικά δύναμη!!

 

πρίν από 12 λεπτά , Nasiad είπε:

Το βασικό είναι ότι είχες καλά αποτελέσματα και τώρα έχει μια ήρεμη εγκυμοσύνη ☺️

Καλά γενικά ναι, αλλά έχω κ κάποιο άγχος να δω πως θα πάει και η β-επιπέδου.🤞 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , DepiDukes είπε:

Πολύ θετικό που είσαι καλύτερα σήμερα! Συμφωνώ με Nasia, χαλαρά περπάτα όσο μπορείς. Πάντως ίσως όταν κινήσαι να ζεστένεται κιόλας το σημείο και γι αυτό να μη σε πονάει τόσο. 

Κ εσύ κ marpi κ όσες τις κάνετε είστε πραγματικά δύναμη!!

 

Καλά γενικά ναι, αλλά έχω κ κάποιο άγχος να δω πως θα πάει και η β-επιπέδου.🤞 

Όλα τα κάνουμε για τα μωρά μας και δεν παραπονιομαστε! Κ εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που ήμουν τελείως χαλαρή μιας και όλα πήγαινα εξαιρετικά, σκεφτόμουν πως τα καταφέρνουν άλλες γυναίκες με όλα αυτά. Τώρα που τα κάνω ούτε με νοιάζει, αρκεί να πάνε όλα καλά ☺️

Μια χαρά θα πάει και η β' επιπέδου κ εκεί θα ηρεμήσεις ακόμη πιο πολύ! Εγώ την περιμένω πως και πως για να δούμε και σε 3d το μωρό μιας και η γυναικολόγος μου δεν έχει! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...