Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Συγγνώμη για την ενόχληση... μήπως έχει κάποια κοπέλα Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon... οποιαδήποτε ένεση για διέγερση? Δεν μου επιτρέπεται να περάσω ξανά επιτροπή... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Καλή επιτυχία σε όλες, κορίτσια!

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

@ElriaDim κορίτσι μου εγώ δεν έχω αντίστοιχα θέματα με σίδηρο αλλά η φίλη μου ήταν του θανατά κάθε φορά. Και τον σταμάτησε. Έπαιρνε πολυβιταμινη (νομίζω κάτι pregnacare) ενισχυμένη και έβγαλε μέχρι το τέλος χωρίς συμπλήρωμα σιδήρου. Ρώτα τον γιατρό σου μήπως υπάρχει κάτι πιο ήπιο. Εγώ τώρα παίρνω ένα dextriferon που έχει και φυλλικό μαζί και είναι παστιλια με γεύση σοκολάτα. Ούτε δυσκοιλιότητα, ούτε βάρος για την ώρα. 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 744
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα δοκιμάσει τα πάντα σε σίδηρο από όσα είναι σε υγρή μορφή και το μόνο που δεν μου έφερνε αναγουλα ήταν ένα αναβραζον, το οποίο όμως άλλαξα γιατί μου έπεφτε βαρύ στο στομάχι. Σε αυτήν την εγκυμοσύνη παίρνω χάπι ένα μόνο τη μέρα μιας και έχω πολύ καλες εξετάσεις, αλλά στην αρχή μου έφερνε πολλή δυσκοιλιότητα η οποία ευτυχώς βελτιώθηκε. Κατά τα άλλα παίρνω βιταμίνη D, παίρνω Β12, φυλλικό, τον σίδηρο και το χάπι του θυροειδή πρωί βράδυ, και έχω και τις ενέσεις κάθε μέρα.. ελπίζω να μην χρειαστώ αλλά στη συνέχεια όλη μέρα προσπαθώ να μην ξεχάσω κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Nasiad είπε:

Εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα δοκιμάσει τα πάντα σε σίδηρο από όσα είναι σε υγρή μορφή και το μόνο που δεν μου έφερνε αναγουλα ήταν ένα αναβραζον, το οποίο όμως άλλαξα γιατί μου έπεφτε βαρύ στο στομάχι. Σε αυτήν την εγκυμοσύνη παίρνω χάπι ένα μόνο τη μέρα μιας και έχω πολύ καλες εξετάσεις, αλλά στην αρχή μου έφερνε πολλή δυσκοιλιότητα η οποία ευτυχώς βελτιώθηκε. Κατά τα άλλα παίρνω βιταμίνη D, παίρνω Β12, φυλλικό, τον σίδηρο και το χάπι του θυροειδή πρωί βράδυ, και έχω και τις ενέσεις κάθε μέρα.. ελπίζω να μην χρειαστώ αλλά στη συνέχεια όλη μέρα προσπαθώ να μην ξεχάσω κάτι. 

Αχ σε νιώθωωωωω! Έχω κατεβάσει μια εφαρμογή που έχω περάσει τα φάρμακα και τις ώρες και βαράει όλη μέρα! 

Εγώ παίρνω για τον θυρεοειδή, πολυβιταμινη, σίδηρο, σαλοσπιρ, ασβέστιο, βιταμίνη d, utrogestan, και ένεση το βράδυ. Που και που πίνω μαγνήσιο αν έχω κράμπες ή τράβηγμα στην κοιλιά. @Nasiad το χάπι του θυρεοειδούς γιατί το πίνεις δύο φορές τη μέρα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , marpi91 είπε:

Αχ σε νιώθωωωωω! Έχω κατεβάσει μια εφαρμογή που έχω περάσει τα φάρμακα και τις ώρες και βαράει όλη μέρα! 

Εγώ παίρνω για τον θυρεοειδή, πολυβιταμινη, σίδηρο, σαλοσπιρ, ασβέστιο, βιταμίνη d, utrogestan, και ένεση το βράδυ. Που και που πίνω μαγνήσιο αν έχω κράμπες ή τράβηγμα στην κοιλιά. @Nasiad το χάπι του θυρεοειδούς γιατί το πίνεις δύο φορές τη μέρα; 

Α τώρα που είπες σαλοσπιρ είναι στα υποψήφια να τα ξεκινήσω 😂 έχω υπερθυρεοειδισμό και παίρνω unimazol μισό χάπι το πρωί μισο το βράδυ. Αν οι εξετάσεις μου βγουν καλές την άλλη εβδομάδα, θα το μειώσουμε και ήδη χαίρομαι 😂 εγώ λέω να πάρω κουτάκι να τα ετοιμάζω για όλη την εβδομάδα σαν τα παπούδια 😂😂

πρίν από 32 λεπτά , marpi91 είπε:

Αχ σε νιώθωωωωω! Έχω κατεβάσει μια εφαρμογή που έχω περάσει τα φάρμακα και τις ώρες και βαράει όλη μέρα! 

Εγώ παίρνω για τον θυρεοειδή, πολυβιταμινη, σίδηρο, σαλοσπιρ, ασβέστιο, βιταμίνη d, utrogestan, και ένεση το βράδυ. Που και που πίνω μαγνήσιο αν έχω κράμπες ή τράβηγμα στην κοιλιά. @Nasiad το χάπι του θυρεοειδούς γιατί το πίνεις δύο φορές τη μέρα; 

Ένεση κάνεις κ εσύ innohep? 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mary_33 είπε:

Καλησπέρα! Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με τα συμπληρώματα σιδήρου. Έχω ήδη αλλάξει 3 σκευάσματα, αλλά τίποτα. Με το που το παίρνω είναι σα να πέφτει ένα τούβλο στο στομάχι μου και ξεκινά η τάση για εμετό. Όλο αυτό διαρκεί 12 ώρες περίπου μέχρι να συνέλθω. Δεν το αντέχω με τίποτα. Με δεδομένο ότι ο αιματοκρίτης μου είναι 38,6 το σταμάτησα. Αύριο θα κάνω εξετάσεις και ελπίζω να είναι καλές, αν και γενικά δε νομίζω να το αποφύγω. Απλά το διακυβευμα για 'μενα είναι η σίδηρος ή φαγητό. Όσες φορές πήρα σίδηρο, έμεινα νηστική την υπόλοιπη μέρα (μόνο με πρωινό). Γενικά πάντως ξέρω από πολλές κοπέλες που είχαν φοβερά θέματα με τον σίδηρο (είχα βρει και αντίστοιχο θέμα εδώ) και τον διέκοψαν. Εύχομαι στην περίπτωσή σου να ήταν απλά τυχαίο και να μην έχεις θέμα στο εξής! 

Εγω επισης πριν την εγκυμοσύνη είχα υψηλο αιματοκρίτη, πολύ καλό.Τωρα ειμαι στα 36.7 και το δινουν προληπτικά για να μην πέσει.Οπως και με το ασβέστιο...Ισως στο καθένα να αντιδρα διαφορετικά και να με πείραξαν κι εμενα...θα φανεί 🌹Σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι;Οντως έχεις πολύ καλη τιμή!Εγω είμαι στην 26 κ 3.

2 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

@ElriaDim κορίτσι μου εγώ δεν έχω αντίστοιχα θέματα με σίδηρο αλλά η φίλη μου ήταν του θανατά κάθε φορά. Και τον σταμάτησε. Έπαιρνε πολυβιταμινη (νομίζω κάτι pregnacare) ενισχυμένη και έβγαλε μέχρι το τέλος χωρίς συμπλήρωμα σιδήρου. Ρώτα τον γιατρό σου μήπως υπάρχει κάτι πιο ήπιο. Εγώ τώρα παίρνω ένα dextriferon που έχει και φυλλικό μαζί και είναι παστιλια με γεύση σοκολάτα. Ούτε δυσκοιλιότητα, ούτε βάρος για την ώρα. 

 

Θα το ρωτήσω βέβαια.Διακοψαμε προς το παρόν για 3 -4 μέρες και θα το ξαναδοκιμάσω μονο τον σίδηρο παλι.Τι ένιωθε δηλαδή η φίλη σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Α τώρα που είπες σαλοσπιρ είναι στα υποψήφια να τα ξεκινήσω 😂 έχω υπερθυρεοειδισμό και παίρνω unimazol μισό χάπι το πρωί μισο το βράδυ. Αν οι εξετάσεις μου βγουν καλές την άλλη εβδομάδα, θα το μειώσουμε και ήδη χαίρομαι 😂 εγώ λέω να πάρω κουτάκι να τα ετοιμάζω για όλη την εβδομάδα σαν τα παπούδια 😂😂

Ένεση κάνεις κ εσύ innohep? 

Χαχαχα σαν τα παππουδια λέει 😂😂😂 

Ναι, innohep κι εγώ.. με έχει κουράσει, είναι μέρες που δεν τρυπάει με τίποτα το δέρμα και έχω γεμίσει μελανιές 

2 ώρες πρίν, ElriaDim είπε:

Εγω επισης πριν την εγκυμοσύνη είχα υψηλο αιματοκρίτη, πολύ καλό.Τωρα ειμαι στα 36.7 και το δινουν προληπτικά για να μην πέσει.Οπως και με το ασβέστιο...Ισως στο καθένα να αντιδρα διαφορετικά και να με πείραξαν κι εμενα...θα φανεί 🌹Σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι;Οντως έχεις πολύ καλη τιμή!Εγω είμαι στην 26 κ 3.

Θα το ρωτήσω βέβαια.Διακοψαμε προς το παρόν για 3 -4 μέρες και θα το ξαναδοκιμάσω μονο τον σίδηρο παλι.Τι ένιωθε δηλαδή η φίλη σου;

Είχε κομμάρες. Ζαλάδα, πάνιαζε λες και της έπεφτε η πίεση. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , marpi91 είπε:

Χαχαχα σαν τα παππουδια λέει 😂😂😂 

Ναι, innohep κι εγώ.. με έχει κουράσει, είναι μέρες που δεν τρυπάει με τίποτα το δέρμα και έχω γεμίσει μελανιές 

Είχε κομμάρες. Ζαλάδα, πάνιαζε λες και της έπεφτε η πίεση. 

αυτό ακριβώς κι εγώ για δευτερόλεπτα μαυρίλα ζαλάδα ιδρωτας....σαν υπόταση... Βέβαια δεν ειμαι σίγουρη ακομα αν είναι απο τα σκευάσματα η επειδή συνέβει μετά απο χαλαρή έξοδο και που ανέβηκα επισης χαλαρα 10 σκαλοπατια...θα φανεί 🌹. Ευχαριστώ για την απαντηση σου . Όσο για την ένεση παιδιά έκανα κι εγώ...εχω σταμαησει εδω και πολύ καιρό και ομως ακομα εχω μελανιες! Επειδή δεν τρυπούσαν καλά μετεφερα το φαρμακο σε αλλη συριγγα με βελόνα για ινσουλίνη..

.την πιο λεπτη που υπαρχει και ετσι δεν υπεφερα καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ElriaDim είπε:

Εγω επισης πριν την εγκυμοσύνη είχα υψηλο αιματοκρίτη, πολύ καλό.Τωρα ειμαι στα 36.7 και το δινουν προληπτικά για να μην πέσει.Οπως και με το ασβέστιο...Ισως στο καθένα να αντιδρα διαφορετικά και να με πείραξαν κι εμενα...θα φανεί 🌹Σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι;Οντως έχεις πολύ καλη τιμή!Εγω είμαι στην 26 κ 3.

Θα το ρωτήσω βέβαια.Διακοψαμε προς το παρόν για 3 -4 μέρες και θα το ξαναδοκιμάσω μονο τον σίδηρο παλι.Τι ένιωθε δηλαδή η φίλη σου;

Είμαι 18 + 4 ακόμα..Γι' αυτό λέω ότι δεν πρόκειται να το αποφύγω και πρεπει οπωσδήποτε να βρεθεί μια λύση. Οψόμεθα!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Χαχαχα σαν τα παππουδια λέει 😂😂😂 

Ναι, innohep κι εγώ.. με έχει κουράσει, είναι μέρες που δεν τρυπάει με τίποτα το δέρμα και έχω γεμίσει μελανιές 

Είχε κομμάρες. Ζαλάδα, πάνιαζε λες και της έπεφτε η πίεση. 

Αχ κι εγώ αυτό το περίβλημα έχω, δυόμιση μήνες έχει που τις κάνω και πλέον δεν μπαίνει η βελόνα με τίποτα τις πιο πολλές φορές. Διάβασα κάπου να μην βάζουμε οινόπνευμα γιατί σκληραίνει το δέρμα και κάνα δυο μέρες τώρα πλένω με σαπούνι την κοιλιά πριν τρυπηθω και μπορώ να πω ότι πήγε καλύτερα, δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο.

10 ώρες πρίν, ElriaDim είπε:

αυτό ακριβώς κι εγώ για δευτερόλεπτα μαυρίλα ζαλάδα ιδρωτας....σαν υπόταση... Βέβαια δεν ειμαι σίγουρη ακομα αν είναι απο τα σκευάσματα η επειδή συνέβει μετά απο χαλαρή έξοδο και που ανέβηκα επισης χαλαρα 10 σκαλοπατια...θα φανεί 🌹. Ευχαριστώ για την απαντηση σου . Όσο για την ένεση παιδιά έκανα κι εγώ...εχω σταμαησει εδω και πολύ καιρό και ομως ακομα εχω μελανιες! Επειδή δεν τρυπούσαν καλά μετεφερα το φαρμακο σε αλλη συριγγα με βελόνα για ινσουλίνη..

.την πιο λεπτη που υπαρχει και ετσι δεν υπεφερα καθόλου!

Πήγα σε φαρμακείο να δω τι θα βρω από σύριγγες αλλά μου φάνηκαν ίδιες ακριβώς με αυτές που έχει η προτεινόμενη. Πολύ μικρές και λεπτές είναι αυτές που μπαίνουν στα στυλό της ινσουλίνης αλλά εκείνες μάλλον δεν ταιριάζουν σε άλλες σύριγγες, εκτός κι αν δεν τις βρήκα! 

Link to comment
Share on other sites

Πω πω αυτό με τις ενέσεις μου φαίνεται πολύ hardcore! Εσείς θα το χετε συνηθίσει αλλά και πάλι μπράβο! Σας θαυμάζω που το καταφέρνετε έστω και με τα όποια θέματα! Είστε φοβερές!

Εγώ είχα κόψει το σίδηρο λόγω δυσκοιλιότητας αλλά τον ξαναξεκίνησα γιατί ο αιματοκρίτης πήγε από τώρα 34 😬 Παιρνω 1 feofol και το filicine το πρωί μαζί με κάτι που χει vitC( φρέσκο χυμό ρόδι ή πορτοκάλι), μπας και βοηθήσει, το pregnacare max το μεσημέρι, που χει και ωμέγα3, και τέλος, 1 μαγνήσιο citrate το βράδυ. 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , DepiDukes είπε:

Πω πω αυτό με τις ενέσεις μου φαίνεται πολύ hardcore! Εσείς θα το χετε συνηθίσει αλλά και πάλι μπράβο! Σας θαυμάζω που το καταφέρνετε έστω και με τα όποια θέματα! Είστε φοβερές!

Εγώ είχα κόψει το σίδηρο λόγω δυσκοιλιότητας αλλά τον ξαναξεκίνησα γιατί ο αιματοκρίτης πήγε από τώρα 34 😬 Παιρνω 1 feofol και το filicine το πρωί μαζί με κάτι που χει vitC( φρέσκο χυμό ρόδι ή πορτοκάλι), μπας και βοηθήσει, το pregnacare max το μεσημέρι, που χει και ωμέγα3, και τέλος, 1 μαγνήσιο citrate το βράδυ. 

@DepiDukes αμ δεν συνηθίζεται η ένεση! Ακόμα νιώθω έναν ηλεκτρισμό σε όλη τη σπονδυλική στήλη όταν τη βγάζω κυρίως! Με ανατριχιαζει η αίσθηση! Και το τσούξιμο από το φάρμακο είναι κάποιες μέρες ανυπόφορο! Τώρα θα μου πεις, εχεις περάσει τοκετό, η ενεσουλα είναι ανυπόφορη? Απλά αυτό το κάθε μέρα, κάθε μέρα σε κουράζει ρε παιδί μου 😓

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , DepiDukes είπε:

Πω πω αυτό με τις ενέσεις μου φαίνεται πολύ hardcore! Εσείς θα το χετε συνηθίσει αλλά και πάλι μπράβο! Σας θαυμάζω που το καταφέρνετε έστω και με τα όποια θέματα! Είστε φοβερές!

Εγώ είχα κόψει το σίδηρο λόγω δυσκοιλιότητας αλλά τον ξαναξεκίνησα γιατί ο αιματοκρίτης πήγε από τώρα 34 😬 Παιρνω 1 feofol και το filicine το πρωί μαζί με κάτι που χει vitC( φρέσκο χυμό ρόδι ή πορτοκάλι), μπας και βοηθήσει, το pregnacare max το μεσημέρι, που χει και ωμέγα3, και τέλος, 1 μαγνήσιο citrate το βράδυ. 

Μην νομίζεις δεν συνηθίζεται ακριβώς. Απλά στην αρχή έλεγα ότι δεν θα το κάνω ποτέ μόνη μου και τελικά μια χαρά έμαθα γιατί δεν γίνεται μονίμως να βρίσκεις κάποιον να σου την κάνει, θα τις κάνω όλη την εγκυμοσύνη και 40 μέρες μετά.. στην αρχή όλα καλά πήγαιναν, τώρα που το δέρμα αρνείται όμως πραγματικά κλαίω λίγο κάθε μέρα 🤦 θα το αντέξω όμως γιατί δεν θα ρισκάρω να πάθω τα ίδια για λίγα τρυπήματα (μια 300αρια με πρόχειρους υπολογισμούς) 😂

πρίν από 8 λεπτά , marpi91 είπε:

@DepiDukes αμ δεν συνηθίζεται η ένεση! Ακόμα νιώθω έναν ηλεκτρισμό σε όλη τη σπονδυλική στήλη όταν τη βγάζω κυρίως! Με ανατριχιαζει η αίσθηση! Και το τσούξιμο από το φάρμακο είναι κάποιες μέρες ανυπόφορο! Τώρα θα μου πεις, εχεις περάσει τοκετό, η ενεσουλα είναι ανυπόφορη? Απλά αυτό το κάθε μέρα, κάθε μέρα σε κουράζει ρε παιδί μου 😓

Αυτό πάλι με το φάρμακο τι μυστήριο. Άλλες φορές δεν το νιώθω καν, άλλες νιώθω κάθε σταγόνα και είναι λες και δεν μπορώ να ζουληξω την σύριγγα να μπει το φάρμακο, αντιστέκεται. Σίγουρα βοηθάει να το πατάμε όσο πιο αργά και βασανιστικά γίνεται! 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

@Nasiad@marpi91 θέλω να σας κάνω αγκαλιά και τις 2! Στον τροφοβλάστη μου χαν κάνει την ένεση για το ρέζους και τσίριξα! Ήταν χειρότερο από την λήψη τροφοβλάστη. 

Υπομονή και κουράγιο κορίτσια! ❤️ Είστε πολύ badass που το καταφέρνετε!! 💪

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , DepiDukes είπε:

@Nasiad@marpi91 θέλω να σας κάνω αγκαλιά και τις 2! Στον τροφοβλάστη μου χαν κάνει την ένεση για το ρέζους και τσίριξα! Ήταν χειρότερο από την λήψη τροφοβλάστη. 

Υπομονή και κουράγιο κορίτσια! ❤️ Είστε πολύ badass που το καταφέρνετε!! 💪

Στο μεταξύ ήταν να κάνω κ εγώ τροφοβλάστη και μόνο στη σκέψη είχα κατά φοβηθεί. Ευτυχώς την γλίτωσα! Έχεις αρνητικό ρέζους και έκανες κάποια έξτρα ένεση; Φαντάζομαι ότι ήταν πιο επίπονη, αυτές τις ηπαρινης είναι καλές, αλλά το κάθε μέρα κάνει το δέρμα να σκληραίνει και στο τέλος δεν μπαίνουν. Είναι στέκι να βλέπεις να ζουλιεται το δέρμα μέσα αλλά αν μην τρυπάει πόση ώρα 😂

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Αχ κι εγώ αυτό το περίβλημα έχω, δυόμιση μήνες έχει που τις κάνω και πλέον δεν μπαίνει η βελόνα με τίποτα τις πιο πολλές φορές. Διάβασα κάπου να μην βάζουμε οινόπνευμα γιατί σκληραίνει το δέρμα και κάνα δυο μέρες τώρα πλένω με σαπούνι την κοιλιά πριν τρυπηθω και μπορώ να πω ότι πήγε καλύτερα, δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο.

Πήγα σε φαρμακείο να δω τι θα βρω από σύριγγες αλλά μου φάνηκαν ίδιες ακριβώς με αυτές που έχει η προτεινόμενη. Πολύ μικρές και λεπτές είναι αυτές που μπαίνουν στα στυλό της ινσουλίνης αλλά εκείνες μάλλον δεν ταιριάζουν σε άλλες σύριγγες, εκτός κι αν δεν τις βρήκα! 

Υπάρχουν και μπαίνουν κανονικά στις σύριγγες.Ειναι η πιο λεπτές βελόνες που υπάρχουν και έτσι τα κατάφερνα να κάνω την ενεσουλα χωρίς πόνο καο δυσκολία!Ρωτηστε και σε άλλο φαρμακείο....καντε και μια ερωτηση εάν επιτρέπετε να μεταφερεις το φαρμακο απο το πρότυπο σε αλλη συριγγα για να είσαι καλυμμένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...