Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

      Καλησπέρα!

      @helena212 με ένα τεράστιο νούμερο σου εύχομαι!

      Λοιπόν χτες έκανα ένα τεστ clear blue, βγήκε μια πολύ αχνη μπλε γραμμη! Σήμερα έκανα ένα Y or N, το οποίο όμως έδειξε αρνητικο, μετά όμως το πέρασμα 20 λεπτών είχε μια άχνη γραμμή ροζ, άργησε να ανιχνεύσει την ορμονη;

      Εκεί που χάρηκα....απογοήτευση 

      Στις πόσες μέρες το έκανες;;;; 
      εγώ νομίζω πως είναι ένα καλό πρώτο σημάδι! 🤞🏻🤞🏻🤞🏻

      3 ώρες πρίν, Lila86 είπε:

      Μπράβο σου κορίτσι μου! Χαίρομαι τόσο πολύ!!! Όλα θα πάνε καλά! Όμορφη εγκυμοσύνη εύχομαι!!! 🧡

      Υπέροχα νέα!!! Με το καλό να τα μεταφέρεις τα ενβρυακια σου και να πάνε όλα καλά 🙂

      Καλησπέρα κορίτσι μου! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις μια θετικότατη χοριακη! Ποτέ σου έχει πει ο γιατρός;

       

      1 ώρα πρίν, Lila86 είπε:

      Καλά κάνεις τότε! Να κάνεις αυτό που νιώθεις και αισθάνεσαι εσύ καλά! 600ευρο έ; Αν είναι δυνατόν πόσα χρήματα... Βασικά δεν θα σου λεγα μπορεί να μην πιάσει κανένα έμβρυο δεν το βάζω σαν πιθανότητα! Κουράστηκα κι εγώ να σκέφτομαι αρνητικά οπότε θετική σκέψη παντού και σε όλες κι όπου βγει!!! Οπότε μια χαρά θα πιάσει και το ένα και δεν χρειάζεται να το ρισκάρεις με δύο γιατί οι πιθανότητες είναι αρκετές αφού έγινε και τη προηγούμενη φορά! Άντε άντε ας περιμένουμε περίοδο όλες μαζί😂 εντάξει εγώ αργώ λιγάκι ακόμη 😮💨

      Νομίζω οτι αν πας λίγο νωρίτερα θα είσαι μια χαρά αλλά πήγαινε και στις 15 κιολας αφού στο πε! Εννοειτε αργούν αλλά όπως έχω πει και σε άλλα κορίτσια κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν να περνάνε οι μέρες όμορφα! Εκμετάλλευσου τες και θα περάσουν χωρις να το καταλάβεις 😉 πως ανυπομονώ να έρθουν αυτές οι μέρες και μόλις έρθουν θα σας γράφω κι εγώ εδώ ότι δεν περνάνε με τίποτα 😂 !!! Τη βλέπω τη δουλειά!!!

      Μαζί είμαστε εμείς! 1/10 έκανα και γω τη μεταφορά. Πότε θα πας για τη χοριακη;;;;;

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα τι κάνετε; Ήθελα να σας ρωτήσω σε μαγνήσιο τι παίρνετε; Εγω παίρνω trofocard max αναβραζουσα σκόνη και από την 17η εβδομάδα μου είπαν να το αυξήσω σε 2 την ημέρα. Έχω όμως την αίσθηση πως μου προκαλεί διάρροια και ήθελα να ρωτήσω έχετε παρόμοιο θέμα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 20 λεπτά , Fay_ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα τι κάνετε; Ήθελα να σας ρωτήσω σε μαγνήσιο τι παίρνετε; Εγω παίρνω trofocard max αναβραζουσα σκόνη και από την 17η εβδομάδα μου είπαν να το αυξήσω σε 2 την ημέρα. Έχω όμως την αίσθηση πως μου προκαλεί διάρροια και ήθελα να ρωτήσω έχετε παρόμοιο θέμα; 

Καλησπέρα!! Εγώ παίρνω 1 magnesium citrate της solgar. Επίσης λίγο μαγνήσιο extra πρέπει να έχει και το pregnacare που παίρνω. Δεν μου χει κάνει κάποιο αντίστοιχο θέμα, θα ήταν χαρά μου αν μου κανε βέβαια😅, γιατί ο σίδηρος μου προκαλεί γενικά δυσκοιλιότητα κ δε παλεύεται.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ καλύτερα η δυσκοιλιότητα αν με ρωτάς. Μπήκα σήμερα επισήμως στον 5ο μήνα και η κοιλιτσα μου δεν φαίνεται για τόσο και έχω αγχωθεί μήπως λόγω διάρροιας τα μωρά δεν παίρνουν όσα θρεπτικά στοιχεία χρειάζονται. Έχω και τον περιγυρο να σχολιάζει καλε τη μικρή κοιλιά είναι αυτή αποκλείεται να έχεις δίδυμα εγω έτσι ήμουν στον 2ο μήνα.. και αλλά τέτοια αγχωτικά 😢

το καλό είναι ότι έχω 3-4 μέρες που τα καταλαβαίνω. Εκτός και αν έχω απόχαζέψει και είναι η ιδέα μου. Τετάρτη έχω επιτέλους ραντεβού, άντε να δούμε 😊

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα τι κάνετε; Ήθελα να σας ρωτήσω σε μαγνήσιο τι παίρνετε; Εγω παίρνω trofocard max αναβραζουσα σκόνη και από την 17η εβδομάδα μου είπαν να το αυξήσω σε 2 την ημέρα. Έχω όμως την αίσθηση πως μου προκαλεί διάρροια και ήθελα να ρωτήσω έχετε παρόμοιο θέμα; 

Καλησπέρα! Ελπίζω να σας βρίσκω όλες καλά. Εγώ μια χαρά τα πάω, πλέον 17+3 και χωρίς συμπτώματα όπως πάντα. Εγώ δεν παίρνω μαγνήσιο, δεν το έχει αναφέρει καν η γιατρός ως τώρα και ελπίζω να μην χρειαστεί έχω πήξει στο χάπι. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Fay_ είπε:

Μωρέ καλύτερα η δυσκοιλιότητα αν με ρωτάς. Μπήκα σήμερα επισήμως στον 5ο μήνα και η κοιλιτσα μου δεν φαίνεται για τόσο και έχω αγχωθεί μήπως λόγω διάρροιας τα μωρά δεν παίρνουν όσα θρεπτικά στοιχεία χρειάζονται. Έχω και τον περιγυρο να σχολιάζει καλε τη μικρή κοιλιά είναι αυτή αποκλείεται να έχεις δίδυμα εγω έτσι ήμουν στον 2ο μήνα.. και αλλά τέτοια αγχωτικά 😢

το καλό είναι ότι έχω 3-4 μέρες που τα καταλαβαίνω. Εκτός και αν έχω απόχαζέψει και είναι η ιδέα μου. Τετάρτη έχω επιτέλους ραντεβού, άντε να δούμε 😊

Καλά τον περίγυρο χέστον! Άμα δεν ξέρουν να πουν μια καλή κουβέντα να μη μιλάνε καθόλου! Είναι δυνατόν να σου χαλάνε τη διάθεση έτσι? Συγχύστηκα τώρα!!!

Εσύ θα ακούς τον γιατρό σου και μόνο! Αυτός ξέρει να σου πει πως πάνε τα ζουζούνια😊 Επίσης keep in mind πάντα ότι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.Το τέλειο είναι που τους καταλαβαίνεις 😍 

Εγώ σκέψου σε 2 μέρες κλείνω τον 5ο και μπαίνω στον 6ο, και τώρα αυτή τη βδομάδα άρχισα να τον καταλαβαίνω καλά.

Αυτό τώρα με τη δυσαπορρόφηση που φοβάσαι ρώτα τον γιατρό που ξέρει καλύτερα, μήπως σου αλλάξει και τη δοσολογία έστω για να δεις πως θα πάει, αν θα εχεις αλλαγή.

πρίν από 21 λεπτά , Nasiad είπε:

Καλησπέρα! Ελπίζω να σας βρίσκω όλες καλά. Εγώ μια χαρά τα πάω, πλέον 17+3 και χωρίς συμπτώματα όπως πάντα. Εγώ δεν παίρνω μαγνήσιο, δεν το έχει αναφέρει καν η γιατρός ως τώρα και ελπίζω να μην χρειαστεί έχω πήξει στο χάπι. 

Μια χαρά μπράβο!!! 

Ρε συ πραγματικά, πρωί-μεσημέρι-βράδυ χαπακώνομαι κ γω λες και είμαι θεία😅

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , DepiDukes είπε:

Καλά τον περίγυρο χέστον! Άμα δεν ξέρουν να πουν μια καλή κουβέντα να μη μιλάνε καθόλου! Είναι δυνατόν να σου χαλάνε τη διάθεση έτσι? Συγχύστηκα τώρα!!!

Εσύ θα ακούς τον γιατρό σου και μόνο! Αυτός ξέρει να σου πει πως πάνε τα ζουζούνια😊 Επίσης keep in mind πάντα ότι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.Το τέλειο είναι που τους καταλαβαίνεις 😍 

Εγώ σκέψου σε 2 μέρες κλείνω τον 5ο και μπαίνω στον 6ο, και τώρα αυτή τη βδομάδα άρχισα να τον καταλαβαίνω καλά.

Αυτό τώρα με τη δυσαπορρόφηση που φοβάσαι ρώτα τον γιατρό που ξέρει καλύτερα, μήπως σου αλλάξει και τη δοσολογία έστω για να δεις πως θα πάει, αν θα εχεις αλλαγή.

Ευτυχώς ο γιατρός κάθε φορά που τους κάνει μετρήσεις μου λέει πως είναι όλα άψογα και προχωράμε πολύ καλά. Έχεις δίκιο μόνο το γιατρό μου πρέπει να ακούω.
Αχ τον ένιωσες κ εσυ ε; Τι ωραίο συναίσθημα που είναι 💕

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fay_ είπε:

Ευτυχώς ο γιατρός κάθε φορά που τους κάνει μετρήσεις μου λέει πως είναι όλα άψογα και προχωράμε πολύ καλά. Έχεις δίκιο μόνο το γιατρό μου πρέπει να ακούω.
Αχ τον ένιωσες κ εσυ ε; Τι ωραίο συναίσθημα που είναι 💕

Αυτό έχει σημασία!! Μην αγχώνεσαι με τη κοιλιά. Άλλες πάνε 9μηνών κ δε τους φαίνεται 😋 

Ναι ρε συ!! Απίστευτο συναίσθημα!! 🥰

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μην δίνεις σημασία στην κοιλιά, είναι όπως τα είπε και η Depi, γνωστή μου πήγε να γεννήσει στον μήνα της κανονικά, και την ρωτούσαν στο νοσοκομείο αν είναι έγκυος 😂

Πάντως έχω να πω ότι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ένιωσα μικρά σκουντηγματα πρώτη φορά στην 21η εβδομάδα, ενώ τώρα τον καταλαβαίνω από την 17η και χαίρομαι γιατί έχω διπλές ανησυχίες πια. Ανυπομονώ να αρχίσουν οι κανονικές κλωτσιές ☺️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Nasiad είπε:

Μην δίνεις σημασία στην κοιλιά, είναι όπως τα είπε και η Depi, γνωστή μου πήγε να γεννήσει στον μήνα της κανονικά, και την ρωτούσαν στο νοσοκομείο αν είναι έγκυος 😂

Πάντως έχω να πω ότι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ένιωσα μικρά σκουντηγματα πρώτη φορά στην 21η εβδομάδα, ενώ τώρα τον καταλαβαίνω από την 17η και χαίρομαι γιατί έχω διπλές ανησυχίες πια. Ανυπομονώ να αρχίσουν οι κανονικές κλωτσιές ☺️

Ποτε ξεκινούν οι κλωτσιές για να ξέρω; Εγω θα τις τρώω και από δυο 😝

Τα μέχρι τώρα πως τα νιώθετε; Εγω σαν μικρά χτυπηματακια. Σαν κάποιος με το δαχτυλάκι του να με σκουνταει απαλά δηλαδη. Συνήθως πρωί και βραδυ τα νιώθω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Ποτε ξεκινούν οι κλωτσιές για να ξέρω; Εγω θα τις τρώω και από δυο 😝

Τα μέχρι τώρα πως τα νιώθετε; Εγω σαν μικρά χτυπηματακια. Σαν κάποιος με το δαχτυλάκι του να με σκουνταει απαλά δηλαδη. Συνήθως πρωί και βραδυ τα νιώθω. 

Ναι ναι ο πρώτος καιρός είναι να απορείς αν γουργουριζει η κοιλιά η αν κλωτσαει το μωρό. Ίσως γι'αυτό στο πρώτο παιδάκι δεν το καταλαβαίνουμε τόσο γρήγορα ενώ στο δεύτερο είναι κάπως πιο γνώριμο και το καταλαβαίνουμε πιο νωρίς. Οι κλωτσιές οι καλές νομίζω ξεκινάνε κάπου στο τέλος του πρώτου τριμήνου αρχές τρίτου. Εκεί είναι που μεγαλώνει το μωρό, στην περίπτωση σου τα μωρά, και έχουν δύναμη να κουνάνε την κοιλιά και να το βλέπεις κιόλας. Είναι απίστευτο πραγματικά!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα τι κάνετε; Ήθελα να σας ρωτήσω σε μαγνήσιο τι παίρνετε; Εγω παίρνω trofocard max αναβραζουσα σκόνη και από την 17η εβδομάδα μου είπαν να το αυξήσω σε 2 την ημέρα. Έχω όμως την αίσθηση πως μου προκαλεί διάρροια και ήθελα να ρωτήσω έχετε παρόμοιο θέμα; 

@Fay_κι εγώ 2 trofocard max παίρνω αλλά σε χάπι κ δεν μου φέρνει κάποια παρενέργεια. Παθαίνω κράμπες που κ που στην κοιλιά παρόλα αυτά κατά τη διάρκεια της νύχτας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα νιώσει και κάνα δυο πιο πριν, μετά τη 17η (πρέπει να ήταν απτις δυνατές του γιατί γενικά δεν ένιωθα), αλλά οι καλές ξεκίνησαν στο τέλος τις 20ης, το προηγούμενο σκ. 

Τον καταλαβαίνω όταν ξαπλώνω κυρίως, έχει πάρα πολύ πλάκα, κρατιέμαι να μη γελάσω και τον διακόψω🤭 

Γενικά όταν κλωτσάνε είσαι σίγουρη ότι ήταν κλωτσιά, δε παίζει αμφιβολία. Είναι πολύ ξεκάθαρο 😁

Πωπω @Fay_ εσύ όντως θα φας πολύ κλωτσίδι😍

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρός μου δεν το δίνει το μαγνήσιο γενικά. Αλλά εγώ όταν έχω κράμπες έχω ένα αναβραζον της quest και παίρνω και αμέσως χαλαρώνω. Δεν έχω παρατηρήσει διάρροιες λόγω του μαγνησίου. Ευτυχώς εμένα ο σίδηρος δεν μου έκανε δυσκοιλιότητα αυτή την φορά. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα σοβαρό πρόβλημα...

Εγώ έχω αρκετό καιρό που νιώθω τον μπέμπη μου. Καθιστή και ξαπλωμένη μόνο και είναι και πολύ κινητικός τρομάρα του, θα με τρελάνει! Ο Παναγιώτης μου ήταν κοιμίσης 😂 ήσυχο μωρό από την κοιλιά! 

Όσο για την κοιλιά, ο κόσμος μόνο να σχολιάζει ξέρει! Εμένα η κοιλιά μου φαίνεται πολύ πιο μεγάλη από τον μήνα που βρίσκομαι. Άλλη γυναίκα θα μπορούσε να γεννήσει με τέτοια κοιλιά. Όταν με ρωτάνε και λέω είμαι στον 5ο το βλέπω ότι σοκάρονται, αλλά δεν με απασχολεί καθόλου! 

  • Μου αρέσει 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.💙 Εμένα απο την αρχή μου δίνει Φολικό,Σαλοσπιρ.Μετα ξεκινήσαμε μαγνήσιο, αρχικά trofocard και τωρα magnebest λιγο πιο αυξημένη δόση....Την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησα tardyferon σίδηρο,και calcioral d3 ασβέστιο.Την επόμενη μέρα μετά τη ληψη σιδηρου και αφου ειχα παρει και ασβέστιο με επιασε μια ζαλαδα με μαυριλα σαν υπόταση ιδρώτα κτλ....Προς το παρον μου εκοψε σίδηρο και ασβεστιο για να δούμε μηπως δεν τα σηκωνει ο.οργανισμος μου... Κάποια παρόμοια εμπειρια έχει κάποια κοπέλα;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ElriaDim είπε:

Καλημέρα κορίτσια.💙 Εμένα απο την αρχή μου δίνει Φολικό,Σαλοσπιρ.Μετα ξεκινήσαμε μαγνήσιο, αρχικά trofocard και τωρα magnebest λιγο πιο αυξημένη δόση....Την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησα tardyferon σίδηρο,και calcioral d3 ασβέστιο.Την επόμενη μέρα μετά τη ληψη σιδηρου και αφου ειχα παρει και ασβέστιο με επιασε μια ζαλαδα με μαυριλα σαν υπόταση ιδρώτα κτλ....Προς το παρον μου εκοψε σίδηρο και ασβεστιο για να δούμε μηπως δεν τα σηκωνει ο.οργανισμος μου... Κάποια παρόμοια εμπειρια έχει κάποια κοπέλα;

Καλησπέρα! Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με τα συμπληρώματα σιδήρου. Έχω ήδη αλλάξει 3 σκευάσματα, αλλά τίποτα. Με το που το παίρνω είναι σα να πέφτει ένα τούβλο στο στομάχι μου και ξεκινά η τάση για εμετό. Όλο αυτό διαρκεί 12 ώρες περίπου μέχρι να συνέλθω. Δεν το αντέχω με τίποτα. Με δεδομένο ότι ο αιματοκρίτης μου είναι 38,6 το σταμάτησα. Αύριο θα κάνω εξετάσεις και ελπίζω να είναι καλές, αν και γενικά δε νομίζω να το αποφύγω. Απλά το διακυβευμα για 'μενα είναι η σίδηρος ή φαγητό. Όσες φορές πήρα σίδηρο, έμεινα νηστική την υπόλοιπη μέρα (μόνο με πρωινό). Γενικά πάντως ξέρω από πολλές κοπέλες που είχαν φοβερά θέματα με τον σίδηρο (είχα βρει και αντίστοιχο θέμα εδώ) και τον διέκοψαν. Εύχομαι στην περίπτωσή σου να ήταν απλά τυχαίο και να μην έχεις θέμα στο εξής! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...