Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 hours ago, nat11 said:

      Kαλημερα κοριτσια! Ευχομαι ολοψυχα σε ολες να ειναι το καλυτερο καλοκαιρι της ζωης μας και το ονειρο μας να πραγματοποιηθει! Καλη επιτυχια σε ολες,σε οποια φαση βρισκομαστε! Οσες εχετε μωρακια ηδη να εχετε πολλές ομορφες στιγμές!! Διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες σκεφτομαι ποσα εχουμε περασει ολες πραγματικα και συγκινουμαι..

      Παρακαλουθω το γκρουπ και το φορουμ εδω και 2 χρονια αλλα λιγες φορες εχω γραψει. Ειμαι και εγω με δωρεα πλεον, σε φαση που περιμενω περιοδο για να κανουμε προετοιμασια για εμβρυομεταφορα. Εχουμε παρει απο δοτρια τραπεζας εξωτερικου κυριως για να εχουμε εικονα και για την εμφανιση,λιγοτερη αναμονη (που ειναι σχετικο φανταζομαι),και να ξερουμε τον αριθμο που θα παρουμε (δεν δοκιμασαμε με δοτρια Ελλαδας και αυτο με το μοιρασμα κτλ δεν ξερω πως λειτουργει εδω) Και για την κοπελα που ρωτησε. βοηθανε γενικα οι μαιες ή καποια υπευθυνη του εκαστοτε γιατρου στην ολη επικοινωνια με την τραπεζα του εξωτερικου. Επισης στον προηγουμενο γιατρο η εμβρυολογος μου χε πει οτι στην Ισπανια κανουν ακομα περισσοτερες εξετασεις στις δοτριες(δεν το χω επιβεβαιωσει απο καπου,απλα το αναφερω,ηταν μεγαλο κεντρο και η συγκεκριμενη κοπελα κορη του γιατρου). Εμεις ξεκινησαμε αρχες Μαρτη να ψαχνουμε και 15/5 ειχαν ερθει τα ωαρια.Τωρα το διλημα μου ειναι αν θα βαλω μονο 1 ή 2 καθως δεν πολυθελουμε διδυμα (καθαρα για πρακτικους λογους) αλλα εγω κυριως απο φοβο προωροτητας . Μετα απο 5 ωοληψιες, 3 εμβρυομεταφορες και μια παλινδρομη στη 12 εβδομαδα λογω χρωμοχωμικου νομιζω θα μου πεσει βαρυ ψυχολογικα να εχω το φοβο μην τους συμβει κατι μεχρι να φτασω στο στελος της εγκυμοσυνης. Γενικα και στην προηγουμενη ημουν μεσα στο αγχος, δεν το εκδηλωνα αλλα ειχα αυπνιες ολο τον καιρο που μουν εγκυος. Απο την αλλη φοβαμαι μηπως το 1 μειωνει τις πιθανοτητες επιτυχιας. Η δοτρια ειναι 29,εγω 41 (57 κιλα δεν ξερω αν παιζει ρολο) και με καλο ενδομητριο. Ο γιατρος προτιμά 1 ,θεωρει βεβαια οτι οι πιθανοτητες επιτυχιας αυξανονται με τα 2, και μας ειπε θα προτεινε να αποφασισω εγω (με την εννοια οτι ειναι σωμα μου και εγω εχω περασει την μεγαλυτερη ταλαιπωρια)  Ξερω οτι καποιες κοπελες εχετε διδυμα. Εχω και την αδερφη του ανδρα μου που εχει διδυμα απο εξωσωματικη 15 ετων τα παιδια, και για τα πρωτα 2 χρονια ειχε γυναικα μονιμα σπιτι. Συγνωμη για το τεραστιο κειμενο, θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας!

      Καλησπέρα! Είμαι στην τριτη προσπάθεια με την πρώτη μου δοτρια.. είχα 4 βλαστοκυστες κ στις πρώτες δυο βάζαμε από ένα μιας κ γώ δεν ήθελα δίδυμα κ ο γιατρός μου πε χε πει καλύτερα με ένα. Τώρα βέβαια πάμε να βάλουμε κ τις δυο, αν πάει καλά φαντάζομαι θα αντεπεξέλθω όπως τόσος κόσμος, αν δεν πάει καλά θα πάω απλά παρακάτω. Κ η επόμενη μου κίνηση θα ναι από τράπεζα ωαρίων της Ισπανίας..

      τι εννοείς ότι από την τράπεζα Ισπανίας είχατε εικόνα από την εμφάνιση; Μπορούσατε να δείτε την δοτρια από φωτογραφίες; 
       

      τωρα για το αν προχωρήσεις με ένα η δυο θεωρώ είναι καθαρά προσωπικό.

      εγώ αν ξεκινούσα τώρα κ πάλι ένα θα έβαζα.

      Απλα μετά τις δυο αποτυχημένες προσπάθειες είπαμε να βάλουμε κ τα δυο σε περίπτωση που κάτι δεν πάει  καλά με την δοτρια να βρω άλλη. Εμένα η αδερφή μου έχει δίδυμα κ το χω ζήσει από κοντά όποτε ξέρω ότι είναι δύσκολη πίστα κ θα προτιμούσα ένα αλλά ανάλογα κ πως έρχονται τα πράγματα αλλάζεις κ γνώμη! 
       

      Να κανεις αυτό που νιώθεις καλύτερα εσυ για τον εαυτό σου! 

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

πρίν από 46 λεπτά , Little baby είπε:

Άσχετο αλλά για κάποιο λόγο δεν βλέπω τι γράφεις! Βλέπω μόνο την παράθεση και όχι το σχόλιο σου! Παίζει να πάτησα κάτι καταλάθος και τώρα δεν ξέρω και αν αλλάζει. Οπότε αν τυχόν μου πεις κάτι και δεν απαντήσω θα είναι γιατί δεν ξέρω τι είπες 😂

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 478
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Καθίστε βρε παιδιά γιατί κάπου χάθηκα. Πρώτον, αν δεν μιλήσεις με γενετιστή μην ακούς τίποτα. Δεύτερον, οι γονιδιακές εξετάσεις δεν είναι κάτι καινούριο ούτε κάτι περίεργο. Αν έχει βρεθεί το γονίδιο, που από ότι κατάλαβα ξέρετε τι ψάχνετε, η έξεταση ψάχνει στοχευμένα αυτό. Κοστίζει ναι, αλλά δεν είναι κάτι καινούριο όλο αυτό. Απο εκεί και πέρα, πάρε τα ακριβή αποτελέσματα που λένε τι ψάχνετε και μιλά με έναν γενετιστή να σε κατατοπίσει, χωρίς άγχος και με ελπίδα να είναι όλα καλά! 

Ξέρεις περίπου ποσό καιρό κάνουν να βγουν οι εξετάσεις αυτές; Θα πάω τη Δευτέρα για λήψη και θα ρωτήσω αλλά λέω πάνω κάτω τι να περιμένω…

@Little baby έκανα αμνιοπαρακέντηση γιατί στην αυχενική και το Papp A είχα αυξημένη πιθανότητα για σύνδρομο down 1/172. Ωστόσο τα αποτελέσματα για το σύνδρομο ηταν φυσιολογικά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Ξέρεις περίπου ποσό καιρό κάνουν να βγουν οι εξετάσεις αυτές; Θα πάω τη Δευτέρα για λήψη και θα ρωτήσω αλλά λέω πάνω κάτω τι να περιμένω…

@Little baby έκανα αμνιοπαρακέντηση γιατί στην αυχενική και το Papp A είχα αυξημένη πιθανότητα για σύνδρομο down 1/172. Ωστόσο τα αποτελέσματα για το σύνδρομο ηταν φυσιολογικά 

Εμείς Χρύσα πρέπει να είμαστε και στην ίδια βδομάδα, διανύουμε την 20η, σωστά? Λογικά οι εξετάσεις μπορεί να πάρουν 2 βδομάδες MAX για να βγουν, αλλά μπορεί και λιγότερο γιατί είναι στοχευμένο. Θα συμπέσει και με την β-επιπέδου, οπότε θα χετε και πιο ξεκάθαρη εικόνα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Ξέρεις περίπου ποσό καιρό κάνουν να βγουν οι εξετάσεις αυτές; Θα πάω τη Δευτέρα για λήψη και θα ρωτήσω αλλά λέω πάνω κάτω τι να περιμένω…

@Little baby έκανα αμνιοπαρακέντηση γιατί στην αυχενική και το Papp A είχα αυξημένη πιθανότητα για σύνδρομο down 1/172. Ωστόσο τα αποτελέσματα για το σύνδρομο ηταν φυσιολογικά 

Νομίζω όλα τα γονιδιακά κάνουν κάπου 15 μέρες στην καλύτερη των περιπτώσεων. Η αδερφή μου και ο άντρας της έκαναν πριν 5,5 χρόνια όταν γέννησε το πρώτο της μωρό γιατί υπήρχε υποψία φαινυλκετονουρίας και για να το δουν αμέσως έκαναν και οι δύο γονιδιακό έλεγχο. Νομίζω περίμεναν κάπου ένα 20ημερο αλλά ίσως να έχει να κάνει με το τι ψάχνει ακριβώς ο καθένας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Ξέρεις περίπου ποσό καιρό κάνουν να βγουν οι εξετάσεις αυτές; Θα πάω τη Δευτέρα για λήψη και θα ρωτήσω αλλά λέω πάνω κάτω τι να περιμένω…

@Little baby έκανα αμνιοπαρακέντηση γιατί στην αυχενική και το Papp A είχα αυξημένη πιθανότητα για σύνδρομο down 1/172. Ωστόσο τα αποτελέσματα για το σύνδρομο ηταν φυσιολογικά 

@ΧρυσαΜ καλά έκανες, αλλά γενικά καλό είναι να μην μας πανικοβαλλουν οι γιατροί μόνο κ μόνο με πιθανότητες..το λεω εκ πείρας γτ με πανικοβαλλανε άδικα περισι σε ενα εξωτερικό εμβρυολογικο ιατρείο ντε κ καλά ονομαστό μόνο κ μόνο για να πληρώσω εξετάσεις και το κοριτσάκι μου αποδείχθηκε μια χαρά υγιέστατο.. κ μετά το κουκούλωναν ότι όλα είναι προληπτικά (μόνο κ μόνο για να μην λέμε ότι κάτι δεν το ανακάλυψαν) Από τότε είμαι αρκετά δύσπιστη. Ότι πει ο Θεός είναι στην τελική, όχι ότι λένε αυτοί. Την δουλειά τους κάνουν.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Ευχαριστω ρε κορίτσια για τις γνώμες σας….

Προσπάθησε να είσαι ψύχραιμη και να σκέφτεσαι θετικά. Το άγχος δεν κάνει καλό στο μωράκι σου. Πρώτα ενημερώσου, ίσως οι πιθανότητες να είναι τόσο λίγες που άδικα να μπήκες σε όλη αυτή τη διαδικασία άγχους. Επίσης αν είναι πρόβλημα νευρολογικού χαρακτήρα, δεν θα φανεί κάτι στην β' επιπέδου; Ποτέ είναι να την κάνεις; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Nasiad είπε:

Προσπάθησε να είσαι ψύχραιμη και να σκέφτεσαι θετικά. Το άγχος δεν κάνει καλό στο μωράκι σου. Πρώτα ενημερώσου, ίσως οι πιθανότητες να είναι τόσο λίγες που άδικα να μπήκες σε όλη αυτή τη διαδικασία άγχους. Επίσης αν είναι πρόβλημα νευρολογικού χαρακτήρα, δεν θα φανεί κάτι στην β' επιπέδου; Ποτέ είναι να την κάνεις; 

Δεν είναι άγχος αυτό που έχω, είναι κούραση! Κουράστηκα ψυχολογικά! Έχει καταντήσει αηδία αυτό το πράγμα να μη μπορείς να ηρεμήσεις. Θα την κάνω τέλος Ιουλίου. Δε νομίζω ότι έχει να κάνει η β επιπέδου με αυτο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Δεν είναι άγχος αυτό που έχω, είναι κούραση! Κουράστηκα ψυχολογικά! Έχει καταντήσει αηδία αυτό το πράγμα να μη μπορείς να ηρεμήσεις. Θα την κάνω τέλος Ιουλίου. Δε νομίζω ότι έχει να κάνει η β επιπέδου με αυτο

Το φαντάζομαι, είμαι μόνιμα σε μια παρόμοια κατάσταση άγχους που λέω ότι αν βγει κάτι ακόμη θα το χάσω,λ τελείως, αλλά όλα θα τα ξεπεράσουμε στο τέλος! 

Για την β' επιπέδου το λέω γιατί αν είναι κάτι που προκαλεί νευρολογικό πρόβλημα δεν θα φανεί ίσως κάτι εκεί; Νομίζω μόνο ένας γενετιστής θα μπορέσει να λύσει όλες τις απορίες..

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Το φαντάζομαι, είμαι μόνιμα σε μια παρόμοια κατάσταση άγχους που λέω ότι αν βγει κάτι ακόμη θα το χάσω,λ τελείως, αλλά όλα θα τα ξεπεράσουμε στο τέλος! 

Για την β' επιπέδου το λέω γιατί αν είναι κάτι που προκαλεί νευρολογικό πρόβλημα δεν θα φανεί ίσως κάτι εκεί; Νομίζω μόνο ένας γενετιστής θα μπορέσει να λύσει όλες τις απορίες..

Τι να σου πω ρε κορίτσι.. αλήθεια πολύ άσχημο αυτό. Γιατί δεν ξέρω αν θα το κρατήσω ή αν όχι. Και επίσης είναι και τα χρήματα εκεί που είχα υπολογίσει ότι θα μού εμέναν κι εμενα 500€ να περασω το μήνα, να βάλω σιγά σιγά έστω 100€ στην άκρη, να μπορώ να πάρω τα παιδιά μου άνετα να πάμε ένα Σαββατοκύριακο στο χωριό μου, να καλυψω δώρα κλπ για γάμους που έχουμε να πάμε, τώρα σκατουλες.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Τι να σου πω ρε κορίτσι.. αλήθεια πολύ άσχημο αυτό. Γιατί δεν ξέρω αν θα το κρατήσω ή αν όχι. Και επίσης είναι και τα χρήματα εκεί που είχα υπολογίσει ότι θα μού εμέναν κι εμενα 500€ να περασω το μήνα, να βάλω σιγά σιγά έστω 100€ στην άκρη, να μπορώ να πάρω τα παιδιά μου άνετα να πάμε ένα Σαββατοκύριακο στο χωριό μου, να καλυψω δώρα κλπ για γάμους που έχουμε να πάμε, τώρα σκατουλες.

 

Και μετά σου λένε τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία.. ναι αλλά με λίγα λεφτά παραπάνω όλοι μας πόσο πιο άνετοι θα ήμασταν σε κάτι τέτοια! Εύχομαι ειλικρινά μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά.

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Και μετά σου λένε τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία.. ναι αλλά με λίγα λεφτά παραπάνω όλοι μας πόσο πιο άνετοι θα ήμασταν σε κάτι τέτοια! Εύχομαι ειλικρινά μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά.

Ευτυχισμένο δε σε κάνουν, αλλά αν είχα 300-400€ παραπάνω ίσως να αγχωνόμουν λιγότερο 😂

ευχαριστω ρε συ δε φαντάζεσαι ποσό ανάγκη έχω τις ευχές σας. Θέλω επιτέλους να το απολαύσω, να κάτσω να χαϊδευω την κοιλιά μου και να κάνω όνειρα. Όχι να κρύβομαι… και αυτές τις μέρες οποίος με καταλαβαίνει και με ρωτάει αν είμαι έγκυος του λέω να αλλάξει θέμα γιατί δεν ξέρω αν θα το κρατήσω……. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Ευτυχισμένο δε σε κάνουν, αλλά αν είχα 300-400€ παραπάνω ίσως να αγχωνόμουν λιγότερο 😂

ευχαριστω ρε συ δε φαντάζεσαι ποσό ανάγκη έχω τις ευχές σας. Θέλω επιτέλους να το απολαύσω, να κάτσω να χαϊδευω την κοιλιά μου και να κάνω όνειρα. Όχι να κρύβομαι… και αυτές τις μέρες οποίος με καταλαβαίνει και με ρωτάει αν είμαι έγκυος του λέω να αλλάξει θέμα γιατί δεν ξέρω αν θα το κρατήσω……. 

Το να μην αγχωνόμαστε για το χρηματικό κομμάτι είναι μια μεγάλη δόση 'ευτυχιας'. Εύχομαι τα χρήματα που θα κόψεις από αλλού για να κάνεις ότι χρειαστεί, να πιάσουν τόπο και να έχεις τοσο καλά αποτελέσματα που να πεις χαλάλι!  

Link to comment
Share on other sites

 @ΧρυσαΜ έτσι την είχα πατήσει κ γω τον προηγούμενο μήνα που φοβόμασταν για κυστική κ πήγα εκτάκτως να σκάσω το 200αρι μέσα στο άγχος.

Είναι μεγάλο ζόρι όλο αυτό..πραγματικά εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ξεμπερδέψετε γρήγορα!!! 🤞🤞🤞

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...