Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • Αχ κοπέλα μου...είπες μεγάλη κουβέντα πως νοιώθεις ότι χάσατε χρόνο...αυτά τα αν ήξερα...αν ήμουν σε άλλο γιατρό...αν είχα κάνει άλλες επιλογές..τα έχω σκεφτεί τόσες φορές...Αλλά δυστηχως και εντελώς ειλικρινά ο χρόνος δε γυρίζει πίσω και δεν έχει νόημα να το σκεφτόμαστε...οπότε κοιτάμε μπροστά και κανουμε το καλύτερο που θεωρούμε από εδώ και πέρα...

      Πάντως για το χρόνο της αναμονής που αναφέρεις...εγώ που πήγα μέσω τράπεζας ωαριων μέσα σε 2 μήνες τα παραγγειλαμε,ήρθαν έκανα εγώ ότι  προετοιμασία χρειαζόταν και προχωρήσαμε..20 Μαΐου κάναμε την παραγγελία...και 20 Ιουλίου έκανα μεταφορά..

      • Μου αρέσει 3
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 ώρες πρίν, Maraki S. είπε:

      Ευχαριστώ πολύ! Μακάρι Θεέ μου! Σε γενικές γραμμές μια χαρά είμαι, λίγο μελανιασμενη από τις ενέσεις που είναι λογικό, ωστόσο δεν είχα άλλα θέματα ούτε συμπτώματα περίεργα από τις ορμόνες. Θα συνεχίσω με ηρεμία και αυτό το Σ/Κ (αν και την Κυριακή θα πάω σε μία βάφτιση που έχω - ας βγω και 2 ωρίτσες από το σπίτι κοντά θα είναι εξάλλου) και ο Θεός βοηθός!

      Ναι καλέ βγες να ξεσκασεις λίγο!!! Καλό θα κάνει κακο όχι!!! 😉 Καλημέρα σε όλες!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2024


Recommended Posts

23 ώρες πρίν, ElriaDim είπε:

 Γεια σου 🤗 Μπράβο!Κι εγώ έκανα την προηγούμενη Δευτέρα και ήταν πολύ καλά τα αποτελεσματα!Εν τω μεταξύ η εξέταση μια χαρά το τι ειχα ακουσει δεν λέγεται! Για το σιρόπι ειδικα ένα σωρό... τελικά εαν δεν το περάσεις να κρινεις μόνος σου δεν πρέπει να δινεις βαση σε οτι ακούς....Σιδηρο ξεκινησα κι εγώ ημουν λίγο πιο κατω απο το όριο δλδ το οριο 37 κ εγώ είχα 36.7.Ασβεστιο ειχα ξεκινησει αλλα μου το εκοψε γιατι μου δημιουργησε προβλημα..... Τώρα αναμένω την επισκεψη μου στις 17 και μετά θα κανονίσω για Doppler.Δεν ήξερα οτι ειναι μεσα στα στανταρ.....

Εμας στη Κύπρο δεν είναι αναγκαστικό μόνο αν το κρίνει ο γιατρος όποτε προς το παρών δεν θα προγραμματίσω κάτι… ασβέστιο νομίζω θα μου πει τώρα να αρχίσω…

αυτο με τη γλυκόζη οντως λένε διαφορά εντάξει ούτε κρύο ούτε ζέστη ήταν οντως πολύ γλυκό αλλά εντάξει δεν είναι κ εντελώς χαλια δλδ π λένε μερικοι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 186
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, RouLou1 είπε:

Εμας στη Κύπρο δεν είναι αναγκαστικό μόνο αν το κρίνει ο γιατρος όποτε προς το παρών δεν θα προγραμματίσω κάτι… ασβέστιο νομίζω θα μου πει τώρα να αρχίσω…

αυτο με τη γλυκόζη οντως λένε διαφορά εντάξει ούτε κρύο ούτε ζέστη ήταν οντως πολύ γλυκό αλλά εντάξει δεν είναι κ εντελώς χαλια δλδ π λένε μερικοι 

@ElriaDim κορίτσια κ εδώ τα στάνταρ είναι η αυχενική,η β επιπέδου κ ο καρδιοτοκογράφος προς το τέλος της εγκυμοσύνης. Το Doppler το συνιστούν αλλά δεν είναι αναγκαστικό.Πιο πολύ αν τίθεται κάποιο θέμα ή αν επιθυμούν οι γονείς.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Little baby είπε:

@ElriaDim κορίτσια κ εδώ τα στάνταρ είναι η αυχενική,η β επιπέδου κ ο καρδιοτοκογράφος προς το τέλος της εγκυμοσύνης. Το Doppler το συνιστούν αλλά δεν είναι αναγκαστικό.Πιο πολύ αν τίθεται κάποιο θέμα ή αν επιθυμούν οι γονείς.

Για Ελλάδα λες;Για να δούμε μακάρι...Καποια κοπέλα μου είπε οτι το κάνουν όλες πλέον.Το θεμα είναι ότι θα πρέπει να μετακινηθω μια ώρα απόσταση για την εξέταση σίγουρα όπως έγινε κ με την β επιπέδου και την αυχενική....η ζέστη είναι το θέμα!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ElriaDim είπε:

Για Ελλάδα λες;Για να δούμε μακάρι...Καποια κοπέλα μου είπε οτι το κάνουν όλες πλέον.Το θεμα είναι ότι θα πρέπει να μετακινηθω μια ώρα απόσταση για την εξέταση σίγουρα όπως έγινε κ με την β επιπέδου και την αυχενική....η ζέστη είναι το θέμα!!!

@ElriaDim Εδώ Θεσσαλονίκη, περισι στο πρώτο μου παιδάκι εγώ κ μια φίλη μου έγκυες μαζί δεν κάναμε Doppler.. Οι γιατροί μας, διαφορετικό είχε η καθεμία, μας το συνέστησαν αλλά δεν μας το παρουσίασαν τόσο αναγκαίο και υποχρεωτικό , οπότε δεν το κάναμε. Δεν υπήρχε κ κάποιο ανησυχητικό εύρημα. Αλλά γενικά με την εμπορευματοποίηση όλα παρουσιαζονται υποχρεωτικά πλέον; Δεν ξέρω.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια! Κοντεύουμε!!! 2 μήνες μας έμειναν!!! Πώς νιώθετε;;; Εγώ έκανα μια μεγάλη κοιλιτσα και έβαλα 14 κιλά μέχρι τώρα. Ήμουν 50kg 🤦🏻‍♀️🤣.  Δυσκολεύομαι πολύ να κινηθώ και να κάνω το οτιδήποτε… Αρχίσαμε να ετοιμαζόμαστε για τον μπεμπούλι μας!!! Μόλις τα ετοιμάσουμε όλα θα είμαι πολύ πιο ήρεμη 

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, White_Rose είπε:

Γεια σας κορίτσια! Κοντεύουμε!!! 2 μήνες μας έμειναν!!! Πώς νιώθετε;;; Εγώ έκανα μια μεγάλη κοιλιτσα και έβαλα 14 κιλά μέχρι τώρα. Ήμουν 50kg 🤦🏻‍♀️🤣.  Δυσκολεύομαι πολύ να κινηθώ και να κάνω το οτιδήποτε… Αρχίσαμε να ετοιμαζόμαστε για τον μπεμπούλι μας!!! Μόλις τα ετοιμάσουμε όλα θα είμαι πολύ πιο ήρεμη 

άντε ρε κορίτσια χαθήκαμε!Αναμεικτα συναισθήματα! Ανυπομονησία και αγχος μαζί γιατι έρχεται κάτι νέο που απαιτεί εξ ολοκλήρου την προσοχή σου,σκεφτεσαι εαν θα τα καταφέρεις.... Πολλά και διάφορα!!!!Κι εγώ σιγά σιγά έχω ψωνίσει ρουχαλακια, κυρίως και φανελάκια.... Καρότσι, λίκνο, μπανιέρα μάρσιπο και ενα relax ειχαμε αγοράσει από τον 5ο.Η κοιλιά ναι μεγαλωσε επιτέλους φαίνεται ... συνολικά έχω βάλει 2 κιλά μόνο!!!Ενω τρώω κανονικα δεν κανω κάποια δίαιτα η καποια διατροφή για κάποιο λόγο... μάλλον είμαι τυχερή!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια πήγα χθες για ντομπλερ έκτακτα γιατί το μωρό από την 10η εκατοστιαία καμπύλη έπεσε στην 6η η κοιλιτσα του ήταν μικρή κ με έστειλε για ντομπλερ η γιατρος. Ευτυχως οι μητριαιες είναι μια χαρά απλά εριξε ρυθμους ανάπτυξης. Τώρα θα με ξανά δει σε 2εβ η γιατρος μου κ σε 4εβ έχω ξανά ντομπλερ! Το βάρος του στο ντομπλερ 1165 29εβ. Ποσό ήταν το δικό σας μωρό στις 29εβ; 
 

εμεις θα παμε Λιγες ημερες διακοπες όποτε μολις επιστρέψω θα πρέπει να κάνω τη βαλίτσα μαιευτηρίου γιατί αν δούμε κ δε βάζει βάρος το μωρό θα πρέπει να γεννήσω 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!Τι κάνετε;Πως είστε; Εγώ είμαι στην 32 εβδομάδα,και την Πέμπτη έχω την εξέταση του 3ου τριμήνου Doppler.Απο συμπτώματα πως είστε; Εχω αρχίσει να βαραίνω (όχι όμως να παίρνω βάρος μιας και είμαι στα κιλά μου οτι παίρνω μόνο στην κοιλιτσα....) έχω καουριτσες και κόπηκε λίγο και η όρεξη 😵...και η ζέστη δεν βοηθάει καθολου!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
1 hour ago, ElriaDim είπε:

που χαθήκατε κοριτσιααααα; @Roulou @White_Rose@Little baby 

@ElriaDim Καλημέρα! Όλα καλά.. πέρασα ελαφριά κοβιντ μόνο με συνάχι ευτυχώς.. κατά τα άλλα έκλεισα 32η εβδομάδα κ ο μπέμπης είναι 1,5 κιλό. Ο γιατρός είπε ότι είναι μία εβδομάδα πίσω σε ανάπτυξη.. Αυτή την εβδομάδα έχω να κάνω αιματολογικές και καμπύλη σακχάρου...πφφφ ταλαιπωρία. Εσείς πώς είστε;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Little baby είπε:

@ElriaDim Καλημέρα! Όλα καλά.. πέρασα ελαφριά κοβιντ μόνο με συνάχι ευτυχώς.. κατά τα άλλα έκλεισα 32η εβδομάδα κ ο μπέμπης είναι 1,5 κιλό. Ο γιατρός είπε ότι είναι μία εβδομάδα πίσω σε ανάπτυξη.. Αυτή την εβδομάδα έχω να κάνω αιματολογικές και καμπύλη σακχάρου...πφφφ ταλαιπωρία. Εσείς πώς είστε;;;

Περαστικά σου κοπέλα μου! Καμπύλη ζαχάρου τωρα θα την κάνετε; Εμένα πολύ νωρίτερα μου την έκαναν...αν θυμάμαι καλά 28 εβδομάδων καπου εκεί.Και τι σημαινει τώρα αυτο ότι ειναι πίσω σε ανάπτυξη; Εγώ τώρα είμαι 33 εβδομαδων, έκανα και το doppler και τελειώσαμε με τις μεγάλες εξετάσεις...

Link to comment
Share on other sites

On 25/8/2024 at 7:14 ΜΜ, ElriaDim είπε:

Περαστικά σου κοπέλα μου! Καμπύλη ζαχάρου τωρα θα την κάνετε; Εμένα πολύ νωρίτερα μου την έκαναν...αν θυμάμαι καλά 28 εβδομάδων καπου εκεί.Και τι σημαινει τώρα αυτο ότι ειναι πίσω σε ανάπτυξη; Εγώ τώρα είμαι 33 εβδομαδων, έκανα και το doppler και τελειώσαμε με τις μεγάλες εξετάσεις...

@ElriaDim  Ευχαριστώ! Είχα κ τη μικρή άρρωστη κ πήγαν πίσω οι εξετάσεις μου... Μου είπε ότι ιδανικά έπρεπε να είχε πάρει ο μικρός λίγο ακόμα σε κιλά, αλλά θα τον δούμε και Σεπτέμβρη.. 33η εβδομάδα είσαι; Άντε κοντεύει ο καιρός! Ετοιμάζεται η βαλίτσα σιγά σιγά 😆

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια ! Κι εγώ μανούλα Οκτωβρίου, λίγο έμεινε! Θα ηθελα τις πολυτιμες πληροφοριες σας🙂

 

Θα γεννησω στο Ιπποκρατειο Θεσσαλονικης με καισαρικη. Για την παρακολουθηση της κυησης απο την αρχη με παρακολουθει γιατρος πανεπιστημιακος που ειναι στο Ιπποκρατειο, οποτε θελω να πιστευω πως θα ειναι ρυθμισμενη η κατασταση...Ωστοσο θα εκτιμουσα πολυ αν μου μεταφερατε την εμπειρια σας! Επισης για το μωρακι γνωριζετε τι πραγματα χρειαζομαι στο μαιευτηριο?? Ευχαριστωωωωωω εκ των προτερων!

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Stav1982 είπε:

Καλησπερα κορίτσια ! Κι εγώ μανούλα Οκτωβρίου, λίγο έμεινε! Θα ηθελα τις πολυτιμες πληροφοριες σας🙂

 

Θα γεννησω στο Ιπποκρατειο Θεσσαλονικης με καισαρικη. Για την παρακολουθηση της κυησης απο την αρχη με παρακολουθει γιατρος πανεπιστημιακος που ειναι στο Ιπποκρατειο, οποτε θελω να πιστευω πως θα ειναι ρυθμισμενη η κατασταση...Ωστοσο θα εκτιμουσα πολυ αν μου μεταφερατε την εμπειρια σας! Επισης για το μωρακι γνωριζετε τι πραγματα χρειαζομαι στο μαιευτηριο?? Ευχαριστωωωωωω εκ των προτερων!

Με το καλό κορίτσι!!!!Σε ποια εβδομαδα εισαι; Εγώ 34 και μεθαύριο εζω υπέρηχο....Ξεκινησε η αντίστροφη μέτρηση!Δεν έχω ετοιμάσει ακόμα βαλίτσα!Θα ρωτησω την γιατρό μου να μου δωσει καμία λίστα για το τι θα χρειαστώ...για ιδιωτική κλινική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...