Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , Angot είπε:

μπέμπης αλλά στεναγχωρηθηκα με τον τράχηλο ανησύχησα 

Καλησπέρα! Με το καλό ο μπεμπης σου! 

Στο πρώτο παιδί μου ανακαλύψαμε ξαφνικά στη β επιπέδου ότι ο τράχηλος μου ήταν 1,5 εκατοστό. Το αντιμετωπίσαμε με προγεστερόνη και ακινησία, εφτασα αισιως τις 35,5 εβδομάδες και πήγαν όλα καλά.

Ήμουν πολύ αγχωμενη από τις αρχές της εγκυμοσύνης και εκανα συσπάσεις με αποτέλεσμα να μικρύνει ο τράχηλος. Άλλες πιθανές αιτίες είναι τα μικρόβια,τα οποία για εμενα αποκλείστηκαν.

Θα πρέπει οπωσδήποτε να διερευνήσεις εάν τα καρουμπαλακια που παρατηρείς στην κοιλιά είναι ή όχι συσπάσεις. Και το κυριότερο να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις (εύκολο να το λες, δυσκολο να το κάνεις). Αλλά και συσπάσεις να ειναι,να μην τρελαθείς. Με 1 εκατοστό τράχηλο στις 32 εβδομάδες μου ξεκίνησαν συσπάσεις τοκετού, νοσηλεύτηκα μια εβδομάδα και τις περιόρισαν. Ο τράχηλος δεν άλλαξε.

Πάνω απ' όλα να είσαι ήρεμη.

Εύχομαι όλα βολικά! Να δεις ότι όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rita1982 είπε:

Καλησπέρα! Με το καλό ο μπεμπης σου! 

Στο πρώτο παιδί μου ανακαλύψαμε ξαφνικά στη β επιπέδου ότι ο τράχηλος μου ήταν 1,5 εκατοστό. Το αντιμετωπίσαμε με προγεστερόνη και ακινησία, εφτασα αισιως τις 35,5 εβδομάδες και πήγαν όλα καλά.

Ήμουν πολύ αγχωμενη από τις αρχές της εγκυμοσύνης και εκανα συσπάσεις με αποτέλεσμα να μικρύνει ο τράχηλος. Άλλες αιτίες είναι τα μικρόβια,τα οποία αποκλείστηκαν.

Θα πρέπει οπωσδήποτε να διερευνήσεις εάν τα καρουμπαλακια που παρατηρείς στην κοιλιά είναι ή όχι συσπάσεις. Και το κυριότερο να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις (εύκολο να το λες, δυσκολο να το κάνεις). Αλλά και συσπάσεις να ειναι,να μην τρελαθείς. Με 1 εκατοστό τράχηλο στις 32 εβδομάδες μου ξεκίνησαν συσπάσεις τοκετού, νοσηλεύτηκα μια εβδομάδα και τις περιόρισαν. Ο τράχηλος δεν άλλαξε. Πάνω απ' όλα να είσαι ήρεμη.

Εύχομαι όλα βολικά! Να δεις ότι όλα θα πάνε καλά!

μου έδωσαν glopir και zinadol προληπτικά! κου είπαν κρεβάτι καναπε να μην γυρνάω ! άρα λες δεν είναι τραγικός ο τράχηλος; ο γιατρός θα με πάρει να μ πει αν θέλει προληπτικά περιδεση για να είμαστε σίγουροι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Angot είπε:

μου έδωσαν glopir και zinadol προληπτικά! κου είπαν κρεβάτι καναπε να μην γυρνάω ! άρα λες δεν είναι τραγικός ο τράχηλος; ο γιατρός θα με πάρει να μ πει αν θέλει προληπτικά περιδεση για να είμαστε σίγουροι 

Στο νοσοκομείο όπου νοσηλεύτηκα είχα γνωρίσει κοπέλα με τράχηλο 0,3 εκατοστά από την β επιπέδου και δίδυμα που είχε ήδη περάσει τις 32 εβδομάδες. 

Επομένως,όχι,σε καμιά περίπτωση δεν είναι τραγικός,όμως,όπως και να έχει, αν δεν κάνω λάθος, κάτω από 2,5 εκατοστά θεωρείται ως ανεπάρκεια τραχήλου,οπότε πρέπει να το διερευνήσεις και να καθήσεις στο κρεβάτι κάποιες εβδομάδες.

Σου ειπαν εάν τα καρουμπαλα που ανέφερες είναι συσπάσεις?

Επίσης,απ' όσο γνωρίζω, η μέτρηση του τραχήλου δεν είναι πάντα ακριβής. Δηλαδή λίγο να πιέσει ο γιατρός την κεφαλή του κολπικού υπερήχου ενδέχεται να φανεί πιο μικρός ο τράχηλος. Εσύ είσαι στο όριο,οπότε στην επόμενη μέτρηση μπορεί να φανεί μεγαλύτερος.

Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται ξεκούραση και ψυχραιμία!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Rita1982 είπε:

Στο νοσοκομείο όπου νοσηλεύτηκα είχα γνωρίσει κοπέλα με τράχηλο 0,3 εκατοστά από την β επιπέδου και δίδυμα που είχε ήδη περάσει τις 32 εβδομάδες. 

Επομένως,όχι,σε καμιά περίπτωση δεν είναι τραγικός,όμως,όπως και να έχει, αν δεν κάνω λάθος, κάτω από 2,5 εκατοστά θεωρείται ως ανεπάρκεια τραχήλου,οπότε πρέπει να το διερευνήσεις και να καθήσεις στο κρεβάτι κάποιες εβδομάδες.

Σου ειπαν εάν τα καρουμπαλα που ανέφερες είναι συσπάσεις?

ειναι  ταυτόχρονα το μωρο και συσπάσεις! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Angot είπε:

ειναι  ταυτόχρονα το μωρο και συσπάσεις! 

Καταρχάς πρέπει να κάνεις μια μεγάλη κουβέντα με τον γιατρο σου γιατί ενώ έλεγες Κ ξαναελεγες για τις ενοχλήσεις σου Κ έστελνες Κ φωτογραφίες δεν είχε υποψιαστεί κάτι. Μην το αφήσεις έτσι. Ακόμα Κ που τον μετράγε τον τράχηλο ίσως δεν ξέρει να τον μετράει Κ σωστά. Συνήθως οι εμβρυολογοι Κ οι γυναικολόγοι τον μετράνε διαφορετικά . 

Δεν είναι τραγικός ο τράχηλος σου αλλά τώρα θέλει πραγματική παρακολούθηση Κ σίγουρα κάποιον να ξέρει να αντιμετωπίζει τέτοια περιστατικά με ασφάλεια. Γι'αυτό κάνε μια κουβέντα Κ μιλά μήπως βρεις να πάρεις κ άλλες γνώμες για ότι σου προτείνει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

Καταρχάς πρέπει να κάνεις μια μεγάλη κουβέντα με τον γιατρο σου γιατί ενώ έλεγες Κ ξαναελεγες για τις ενοχλήσεις σου Κ έστελνες Κ φωτογραφίες δεν είχε υποψιαστεί κάτι. Μην το αφήσεις έτσι. Ακόμα Κ που τον μετράγε τον τράχηλο ίσως δεν ξέρει να τον μετράει Κ σωστά. Συνήθως οι εμβρυολογοι Κ οι γυναικολόγοι τον μετράνε διαφορετικά . 

Δεν είναι τραγικός ο τράχηλος σου αλλά τώρα θέλει πραγματική παρακολούθηση Κ σίγουρα κάποιον να ξέρει να αντιμετωπίζει τέτοια περιστατικά με ασφάλεια. Γι'αυτό κάνε μια κουβέντα Κ μιλά μήπως βρεις να πάρεις κ άλλες γνώμες για ότι σου προτείνει. 

εχω γνωστή μ που πήγε με τράχηλο στα τάρταρα και της έκανε ο ίδιος περιδεση και τώρα έχει 2 παιδάκια! με είχαν μετρήσει 2 γιατροί και ο εμβρυολογος! ήταν σταθερός ο τράχηλος !  απλώς δεν θα μιλήσω πάλι με την ίδια μαια! με εκείνη μιλούσα, ο γιατρός τελευταία φορά που με είδε είδε ήταν νορμαλ ο τράχηλος, δεν ειχα ενδείξεις !  επισης ο εμβρυολογος που με είδε είπε ότι ήταν το μωρο αλλά και συσπάσεις ταυτόχρονα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , Angot είπε:

εχω γνωστή μ που πήγε με τράχηλο στα τάρταρα και της έκανε ο ίδιος περιδεση και τώρα έχει 2 παιδάκια! με είχαν μετρήσει 2 γιατροί και ο εμβρυολογος! ήταν σταθερός ο τράχηλος !  απλώς δεν θα μιλήσω πάλι με την ίδια μαια! με εκείνη μιλούσα, ο γιατρός τελευταία φορά που με είδε είδε ήταν νορμαλ ο τράχηλος, δεν ειχα ενδείξεις !  επισης ο εμβρυολογος που με είδε είπε ότι ήταν το μωρο αλλά και συσπάσεις ταυτόχρονα 

Πρέπει όμως να του το πεις ότι εσύ το έλεγες ξανά Κ ξανά ότι έχεις ενοχλήσεις δεν είναι μόνο τα πετρώματα είναι Κ πόνος περιοδου. Ενδείξεις είχες τις ενοχλήσεις σου ο τράχηλος Κ σε μια μέρα εξαλείφετε αν κάνεις συσπάσεις. Οπότε πρέπει να του το πεις ότι εσύ μιλούσες για τις ενοχλήσεις σου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , linaa είπε:

Πρέπει όμως να του το πεις ότι εσύ το έλεγες ξανά Κ ξανά ότι έχεις ενοχλήσεις δεν είναι μόνο τα πετρώματα είναι Κ πόνος περιοδου. Ενδείξεις είχες τις ενοχλήσεις σου ο τράχηλος Κ σε μια μέρα εξαλείφετε αν κάνεις συσπάσεις. Οπότε πρέπει να του το πεις ότι εσύ μιλούσες για τις ενοχλήσεις σου. 

θα το πω! τώρα μ έδωσαν και για τις συσπάσεις και αντιβίωση ! ελπιζω να μην πέσει άλλο! καλύτερα να κάνω περιδεση 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Angot είπε:

θα το πω! τώρα μ έδωσαν και για τις συσπάσεις και αντιβίωση ! ελπιζω να μην πέσει άλλο! καλύτερα να κάνω περιδεση 

Τώρα η περίδεση σε αυτές τις εβδομάδες είναι περίεργη υπόθεση δεν την κάνουν μόνο σε πολύ έκτακτες περιπτώσεις γιατί αντί για καλό μπορεί να φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα. 

Γι'αυτό είναι σημαντικό ο γιατρός μέχρι τις 18 εβδομάδες να μετράει πολύ συχνά τράχηλο Κ να είναι υποψιασμένος για συσπάσεις. 

Μετά μόνο πέσο Κ αγωγή Κ ξάπλα για πιο ασφάλεια 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

Τώρα η περίδεση σε αυτές τις εβδομάδες είναι περίεργη υπόθεση δεν την κάνουν μόνο σε πολύ έκτακτες περιπτώσεις γιατί αντί για καλό μπορεί να φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα. 

Γι'αυτό είναι σημαντικό ο γιατρός μέχρι τις 18 εβδομάδες να μετράει πολύ συχνά τράχηλο Κ να είναι υποψιασμένος για συσπάσεις. 

με μετρούσε κάθε φορά , δεν μπορώ να πω!  δεν ξέρω τι θα μ πει! φοβάμαι μη μικρύνει κ άλλο! το glopir ποτέ θα πιάσει; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angot είπε:

με μετρούσε κάθε φορά , δεν μπορώ να πω!  δεν ξέρω τι θα μ πει! φοβάμαι μη μικρύνει κ άλλο! το glopir ποτέ θα πιάσει; 

Αμέσως θα σε πιάσει μην ανχωνεσε. Να καθέσε στο πλαι Κ όχι ανάσκελα Κ να Μην καθέσε ώρες στην καρέκλα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...