Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , Nels είπε:

Λέγεται picsi αυτή η τεχνική αλλά το αν είναι αποτελεσματική είναι αμφιλεγόμενο. Βάζουν μια ουσία σε έναν ειδικό δίσκο και τοποθετούν εκεί το σπερμα. Τα σπερματοζωαρια που έχουν υψηλό κατακερματισμο κολλάνε σε αυτή την ουσία και αυτά που μένουν υποτίθεται είναι τα πιο υγιή οπότε επιλέγονται από αυτά τα σπερματοζωαρια που θα χρησιμοποιηθούν στη μικρογονιμοποιηση.

Όχι δεν λέω την picsi αλλιώς μας την ειχαν πει. Την είχε ζητήσει ο γιατρός μας (έχουμε τον ίδιο γιατρό nels) και πήγαν πολύ καλύτερα οι γονιμοποιησεις.. ίσως να ήταν και τυχαίο.. δε ξέρω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 8 λεπτά , Nels είπε:

Λέγεται picsi αυτή η τεχνική αλλά το αν είναι αποτελεσματική είναι αμφιλεγόμενο. Βάζουν μια ουσία σε έναν ειδικό δίσκο και τοποθετούν εκεί το σπερμα. Τα σπερματοζωαρια που έχουν υψηλό κατακερματισμο κολλάνε σε αυτή την ουσία και αυτά που μένουν υποτίθεται είναι τα πιο υγιή οπότε επιλέγονται από αυτά τα σπερματοζωαρια που θα χρησιμοποιηθούν στη μικρογονιμοποιηση.

Δεν ξέρω αν την έκαναν σε εμάς. Τώρα ειχαμε πολύ καλο κατακερματισμό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

Να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποια εξέταση που μας έχει ξεφύγει για τον άντρα μουι; Αν και θα επισκεφτούμε ανδρολογο. Έχει κάνει υπερηχο, μοριακό έλεγχο μικροβίων, dfi, καρυοτυπο, καλλιέργεια σπέρματος, για χλαμύδια και μυκόπλασμα, ορμονολογικές και θυρεοειδή. Το πρόβλημα μας είναι ολιγοασθενοτερατοσπερμια. Αυτό που έχει χειροτερέψει με τον καιρό είναι η μορφολογία. Το dfi φτιάχνει και ξαναχαλα. Εδώ και 2 χρονια σχεδόν είναι με αντιοξειδωτικά και πολυβιταμίνες. 

Ευχαριστω πολύ κοπέλα μου. Να υποθέσω ότι αν πάμε σε ανδρολογο θα την προτείνει; 

 Εμας μας είχε πει ο εξωσωματικος κ είχαμε κάνει εκτός από dfi, χρωμόσωμα y κ μια που λέγεται fish σπέρματος.Κοστιζε λιγάκι αν θυμάμαι καλά κ είχε να κάνει με το dna του σπέρματος.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katiamaxiking είπε:

Και ο όγκος σε σχέση με παλιά έχει αυξηθεί. Αυτό που πάει κατά διαόλου είναι η μορφολογία. Παίζει με καμια βιοψία όρχεων να βρούμε κανένα φυσιολογικό; 

Από όσο μου έχουν πει από το μικροσκόπιο βλέπουν μορφολογικά πια είναι φυσιολογικά το θέμα είναι αν είναι υγιή που δεν φαίνεται κάπως 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Katiamaxiking είπε:

Και ο όγκος σε σχέση με παλιά έχει αυξηθεί. Αυτό που πάει κατά διαόλου είναι η μορφολογία. Παίζει με καμια βιοψία όρχεων να βρούμε κανένα φυσιολογικό; 

Καταρχήν περίμενε να δεις τι θα γίνει με τα ωάρια που έχετε ήδη και τι θα συμβεί με τη γονιμοποίηση τους γιατί καταλαβαίνω ότι τα έχεις καταδικάσει ήδη.. κατά δεύτερον υπάρχει και λιγότερο επεμβατική μέθοδος από τη βιοψία όπου κάνουν παρακέντηση και παίρνουν δείγμα από τις επιδιδυμίδες και τέλος τα περισσότερα που διαβάζω να σου προτείνουν ως λύσεις τα κορίτσια αφορούν το κατακερματισμό που αυτό από ότι διάβασα σε εσάς δεν είναι το πρόβλημα για αυτό και προφανώς δεν σας τα πρότειναν.. για τη μορφολογία περισσότερο η ηλικία, το τσιγάρο, κανά γενετικός παράγοντας ή μικρόβιο και κιρσοκήλη ή ακόμα και κάποια πρόσφατη ίωση θα μπορούσε να είναι κάποιους από τους παράγοντες.. αλλά γιατροί δεν είμαστε οπότε καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε εξειδικευμένο ουρολόγο ανδρολογο υπογονιμότητας..

  • Μου αρέσει 1

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια τα νεύρα μ , με έχει πρήξει ο άντρας μου με τα γλυκά ! και τι τρωω και ποτέ το τρωω! εχω φάει αυτή τη βδομάδα 1 και ούτε ολόκληρη σοκοφρετα υγείας! 1 μικρό κομμάτι πορτοκαλοπίτα , και 2 πλακάκια lacta ! και κοντεύει να μ τα βγάλει απ τη μύτη 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Angot είπε:

κορίτσια τα νεύρα μ , με έχει πρήξει ο άντρας μου με τα γλυκά ! και τι τρωω και ποτέ το τρωω! εχω φάει αυτή τη βδομάδα 1 και ούτε ολόκληρη σοκοφρετα υγείας! 1 μικρό κομμάτι πορτοκαλοπίτα , και 2 πλακάκια lacta ! και κοντεύει να μ τα βγάλει απ τη μύτη 

Πες του δεν κάνει να λιγουρευεσε. Θα βγει το παιδί με ένα σημάδι lαcτα!! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

Πες του δεν κάνει να λιγουρευεσε. Θα βγει το παιδί με ένα σημάδι lαcτα!! 

🤣 μα με έχει γκαστρώσει !  και μη τρως γλυκά και μη το ένα και μη το άλλο! ακόμα δεν εχω δείγμα για σάκχαρο του λέω ρε χριστιανέ μ ! άμα δούμε ότι ανεβαίνει θα κόψω και αυτό που τρωω! αλλα όλη μέρα σκέφτομαι γλυκά δε μπορώ να μην τρωω και καθόλου! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Angot είπε:

🤣 μα με έχει γκαστρώσει !  και μη τρως γλυκά και μη το ένα και μη το άλλο! ακόμα δεν εχω δείγμα για σάκχαρο του λέω ρε χριστιανέ μ ! άμα δούμε ότι ανεβαίνει θα κόψω και αυτό που τρωω! αλλα όλη μέρα σκέφτομαι γλυκά δε μπορώ να μην τρωω και καθόλου! 

Κ που είσαι ακόμα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 24/2/2024 at 10:25 ΠΜ, MarGe2022 είπε:

Καλημέρα τσούπρες. Θα κάνω μια ηλίθια ερώτηση αλλά ειλικρινά ντρέπομαι να πάρω την μαία γι αυτό. 
Βαφή μαλλιών κατά την διάρκεια φυσικού κύκλου με λήψη Serpafar, επιτρέπεται ή τσου; 

Επιτρέπεται ναι δεν έχεις θέμα ,μετά την ετ να μη τα βάψεις και έως νεωτέρας .Καλή επιτυχία !!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κατά την εμβρυομεταφορα αναφορικά με τα εμβρυα ξέρετε πότε κανουν υποβοηθούμενη εκκόλαψη με λεηζερ ,πότε χρειάζεται; Σε ποιες περιπτώσεις ;

Just now, Maroxmarox είπε:

Κορίτσια κατά την εμβρυομεταφορα αναφορικά με τα εμβρυα ξέρετε πότε κανουν υποβοηθούμενη εκκόλαψη με λεηζερ ,πότε χρειάζεται; Σε ποιες περιπτώσεις ;

Στη πρώτη μου ετ μου έκαναν ,τώρα στη δεύτερη όχι δεν κάνανε ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Psaxnwfos είπε:

Κορίτσια υπάρχει διαφορά στην βλαστοκύστη 5ης ημέρας με εκείνη που είναι 6ης ; Με ενημέρωσαν για βλαστοκύστη 6ης ημέρας ποιότητας ΑΑ , ενώ της 5ης ημέρας είναι ΒΒ 

Δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά αλλά η ξαδερφη μου που έκανε εξωσωματικη στην Αμερική  τα αφήσανε όλα μέχρι 6 μέρα. Ούτε καν τα είδανε την 5η μέρα. Φαντάζομαι ότι η βλαστοκύστη 6ης μερας θα έχει πολλά περισσότερα κυτταρα. Παρεμπιπτόντως η ξαδέρφη μου πάνω από 40, κάνανε προεμφιτευτικο ελεγχο και από τις 4 βλαστοκυστες η 1 ήταν υγιής και τώρα έχει γεννήσει το μωράκι της. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή επιτυχία σε όλες! Θέλω να ρωτήσω όσο αφορά την άδεια των 7 ημερών που έχουμε όταν κάνουμε εμβρυομεταφορα. Πρέπει να την δηλώσουμε και εμείς ηλεκτρονικά στο ΕΦΚΑ η μόνο ο εργοδότης με το χαρτί που του δίνουμε από το κέντρο; όπως επίσης αν ισχύει το ίδιο και για την άδεια γυναικολογικου ελέγχου της μίας μέρας που δικαιούμαστε. Σας ευχαριστω πολύ και ευχομαι καλά αποτελέσματα σε όλες! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...