Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Συγγνώμη για την ενόχληση... μήπως έχει κάποια κοπέλα Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon... οποιαδήποτε ένεση για διέγερση? Δεν μου επιτρέπεται να περάσω ξανά επιτροπή... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Καλή επιτυχία σε όλες, κορίτσια!

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

Γεια σας  κορίτσια!!  Πήρα τα αποτελέσματα της δεύτερης εμβρυομεταφοράς και το αποτέλεσμα αρνητικό.  Δεν ξέρω τι  άλλο να κάνω. Ενα μικρό ιστορικό : Τον Σεπτέμβριο του 2020 διαγνώστηκα με ενδομητρίωση και τον Μάιο του 2020 την αφαίρεσα με λαμπαροσκόπηση. Το αποτέλεσμα ήταν 4ο στάδιο ενδομητρίωσης. Αφαιρέθηκε 5 cm ενδομητρίωμα από την αριστερή ωοθήκη. Σύμφωνα με τον γιατρό οι πιθανότητες να πετύχουμε εγκυμοσύνη μετα την επέμβαση ήταν αρκετά ψηλές. Τον Δεκέμβριο του 2021 αποφασίσαμε με τον σύντροφό μου να ξεκινήσουμε προσπάθειες για παιδί. Στους 6 μήνες προσπαθειών και αφού δεν είχαμε κανένα αποτέλεσμα αποταθήκαμε ξανά στον γιατρό μας ο οποίος μας πρότεινε την σπερματέγχυση. Κάναμε τέσσερις προσπάθειες και οι τέσσερις αποτυχία. Κανένα θετικό τεστ. Τον Μάρτιο του 2023 αποφασίσαμε να προχωρήσουμε με εξωσωματική. Καταφέραμε να συλλέξουμε 11 ωάρια απο αυτά τα 8 έγιναν βλαστοκύστες πολύ καλής ποιότητας (όλα σχεδόν είναι 3ΑΑ και 4ΑΑ εκτός απο ένα 3ΑΒ). Η χαρά μας απερίγραπτη. Παγώσαμε και τα 8 και τον Σεπτέμβριο 2023 μεταφέραμε το ένα. Το ενδομήτριο ήταν καλό, οι αναλύσεις, οι εξετάσεις προλακτίνη, θυροειδής κλπ όλες πολύ καλές. Το σπέρμα επίσης πολύ καλό. Το αποτέλεσμα αρνητικό!! Ο γιατρός μας είπε ότι ήταν θέμα τύχης και ότι μάλλον υπήρχε κάποιο πρόβλημα στο έμβρυο και γι αυτό δεν εμφυτέυθηκε. Στις 12 Φεβρουαρίου προχωρήσαμε με τη δευτερη εμβρυομεταφορά.  Όλο αυτό το διαστημα ήμουν πολύ αισιοδοξη απο σήμερα δεν ξέρω σε τι να ελπίζω πλέον. Η διάγνωση ανεξήγητη υπογονιμότητα.  Πώς γίνεται όλα να είναι φυσιολογικά και να μην πετυχαίνεται εγκυμοσύνη; Γνωρίζετε τι αλλες εξετάσεις ή αναλύσεις βοηθάνε; Δε θέλω να προχωρήσω σε τρίτη εμβρυομεταφορά χωρίς να κάνω κάτι διαφορέτικό αυτή τη φορά. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 45 λεπτά , Fay_ είπε:

@Bluee19 @Katiamaxiking κορίτσια μου θυμήθηκα.. μικρό ελλείψεις χρωμοσωματος Υ λέγεται η εξέταση. Μας την είχε γράψει ο ασβ. Εμάς βγήκε μια μεταλλαξη σε ένα γονίδιο το οποίο μας είπε ότι σταδιακά με τα χρόνια στους άντρες αυτούς χειροτερεύει όλο και πιο πολύ το σπερμα. Γι αυτό μας συμβούλευσε και να καταψύξει σπερμα ο σύζυγος. Ότι άλλο χρειαστείτε μου λέτε. 

Αυτό είναι άλλο από τον καρυοτυπο; Θυμάσαι ποσο κόστισε; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

Αυτό είναι άλλο από τον καρυοτυπο; Θυμάσαι ποσο κόστισε; 

Είναι άλλο ναι. Ο καρυοτυπος του είναι φυσιολογικός. Ο καρυοτυπος κοιτάει τα χρωμοσώματα και αυτή η εξέταση τα γονίδιά. Δε θυμάμαι δυστυχώς το κοστος την είχαμε κάνει και μαζί με αλλες. Και φυσικά δεν καλύπτεται την πληρώσαμε κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποια εξέταση που μας έχει ξεφύγει για τον άντρα μουι; Αν και θα επισκεφτούμε ανδρολογο. Έχει κάνει υπερηχο, μοριακό έλεγχο μικροβίων, dfi, καρυοτυπο, καλλιέργεια σπέρματος, για χλαμύδια και μυκόπλασμα, ορμονολογικές και θυρεοειδή. Το πρόβλημα μας είναι ολιγοασθενοτερατοσπερμια. Αυτό που έχει χειροτερέψει με τον καιρό είναι η μορφολογία. Το dfi φτιάχνει και ξαναχαλα. Εδώ και 2 χρονια σχεδόν είναι με αντιοξειδωτικά και πολυβιταμίνες. 

πρίν από 3 λεπτά , Fay_ είπε:

Είναι άλλο ναι. Ο καρυοτυπος του είναι φυσιολογικός. Ο καρυοτυπος κοιτάει τα χρωμοσώματα και αυτή η εξέταση τα γονίδιά. Δε θυμάμαι δυστυχώς το κοστος την είχαμε κάνει και μαζί με αλλες. Και φυσικά δεν καλύπτεται την πληρώσαμε κανονικά. 

Ευχαριστω πολύ κοπέλα μου. Να υποθέσω ότι αν πάμε σε ανδρολογο θα την προτείνει; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ilenan είπε:

Γεια σας  κορίτσια!!  Πήρα τα αποτελέσματα της δεύτερης εμβρυομεταφοράς και το αποτέλεσμα αρνητικό.  Δεν ξέρω τι  άλλο να κάνω. Ενα μικρό ιστορικό : Τον Σεπτέμβριο του 2020 διαγνώστηκα με ενδομητρίωση και τον Μάιο του 2020 την αφαίρεσα με λαμπαροσκόπηση. Το αποτέλεσμα ήταν 4ο στάδιο ενδομητρίωσης. Αφαιρέθηκε 5 cm ενδομητρίωμα από την αριστερή ωοθήκη. Σύμφωνα με τον γιατρό οι πιθανότητες να πετύχουμε εγκυμοσύνη μετα την επέμβαση ήταν αρκετά ψηλές. Τον Δεκέμβριο του 2021 αποφασίσαμε με τον σύντροφό μου να ξεκινήσουμε προσπάθειες για παιδί. Στους 6 μήνες προσπαθειών και αφού δεν είχαμε κανένα αποτέλεσμα αποταθήκαμε ξανά στον γιατρό μας ο οποίος μας πρότεινε την σπερματέγχυση. Κάναμε τέσσερις προσπάθειες και οι τέσσερις αποτυχία. Κανένα θετικό τεστ. Τον Μάρτιο του 2023 αποφασίσαμε να προχωρήσουμε με εξωσωματική. Καταφέραμε να συλλέξουμε 11 ωάρια απο αυτά τα 8 έγιναν βλαστοκύστες πολύ καλής ποιότητας (όλα σχεδόν είναι 3ΑΑ και 4ΑΑ εκτός απο ένα 3ΑΒ). Η χαρά μας απερίγραπτη. Παγώσαμε και τα 8 και τον Σεπτέμβριο 2023 μεταφέραμε το ένα. Το ενδομήτριο ήταν καλό, οι αναλύσεις, οι εξετάσεις προλακτίνη, θυροειδής κλπ όλες πολύ καλές. Το σπέρμα επίσης πολύ καλό. Το αποτέλεσμα αρνητικό!! Ο γιατρός μας είπε ότι ήταν θέμα τύχης και ότι μάλλον υπήρχε κάποιο πρόβλημα στο έμβρυο και γι αυτό δεν εμφυτέυθηκε. Στις 12 Φεβρουαρίου προχωρήσαμε με τη δευτερη εμβρυομεταφορά.  Όλο αυτό το διαστημα ήμουν πολύ αισιοδοξη απο σήμερα δεν ξέρω σε τι να ελπίζω πλέον. Η διάγνωση ανεξήγητη υπογονιμότητα.  Πώς γίνεται όλα να είναι φυσιολογικά και να μην πετυχαίνεται εγκυμοσύνη; Γνωρίζετε τι αλλες εξετάσεις ή αναλύσεις βοηθάνε; Δε θέλω να προχωρήσω σε τρίτη εμβρυομεταφορά χωρίς να κάνω κάτι διαφορέτικό αυτή τη φορά. 

Απτήν στιγμή που υπήρχε ενδομητριωση εστίασε την προσοχή εκεί. Στο ενδομήτριο δηλαδή . Ζητά υστεροσκοπηση ζητά εξέταση μήπως υπάρχει κάποιο μικρόβιο στο ενδομήτριο nsg.  Εστιασε εκει γιατί είναι ένα μυστήριο το πώς γίνετε δεκτική η μήτρα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , ilenan είπε:

Γεια σας  κορίτσια!!  Πήρα τα αποτελέσματα της δεύτερης εμβρυομεταφοράς και το αποτέλεσμα αρνητικό.  Δεν ξέρω τι  άλλο να κάνω. Ενα μικρό ιστορικό : Τον Σεπτέμβριο του 2020 διαγνώστηκα με ενδομητρίωση και τον Μάιο του 2020 την αφαίρεσα με λαμπαροσκόπηση. Το αποτέλεσμα ήταν 4ο στάδιο ενδομητρίωσης. Αφαιρέθηκε 5 cm ενδομητρίωμα από την αριστερή ωοθήκη. Σύμφωνα με τον γιατρό οι πιθανότητες να πετύχουμε εγκυμοσύνη μετα την επέμβαση ήταν αρκετά ψηλές. Τον Δεκέμβριο του 2021 αποφασίσαμε με τον σύντροφό μου να ξεκινήσουμε προσπάθειες για παιδί. Στους 6 μήνες προσπαθειών και αφού δεν είχαμε κανένα αποτέλεσμα αποταθήκαμε ξανά στον γιατρό μας ο οποίος μας πρότεινε την σπερματέγχυση. Κάναμε τέσσερις προσπάθειες και οι τέσσερις αποτυχία. Κανένα θετικό τεστ. Τον Μάρτιο του 2023 αποφασίσαμε να προχωρήσουμε με εξωσωματική. Καταφέραμε να συλλέξουμε 11 ωάρια απο αυτά τα 8 έγιναν βλαστοκύστες πολύ καλής ποιότητας (όλα σχεδόν είναι 3ΑΑ και 4ΑΑ εκτός απο ένα 3ΑΒ). Η χαρά μας απερίγραπτη. Παγώσαμε και τα 8 και τον Σεπτέμβριο 2023 μεταφέραμε το ένα. Το ενδομήτριο ήταν καλό, οι αναλύσεις, οι εξετάσεις προλακτίνη, θυροειδής κλπ όλες πολύ καλές. Το σπέρμα επίσης πολύ καλό. Το αποτέλεσμα αρνητικό!! Ο γιατρός μας είπε ότι ήταν θέμα τύχης και ότι μάλλον υπήρχε κάποιο πρόβλημα στο έμβρυο και γι αυτό δεν εμφυτέυθηκε. Στις 12 Φεβρουαρίου προχωρήσαμε με τη δευτερη εμβρυομεταφορά.  Όλο αυτό το διαστημα ήμουν πολύ αισιοδοξη απο σήμερα δεν ξέρω σε τι να ελπίζω πλέον. Η διάγνωση ανεξήγητη υπογονιμότητα.  Πώς γίνεται όλα να είναι φυσιολογικά και να μην πετυχαίνεται εγκυμοσύνη; Γνωρίζετε τι αλλες εξετάσεις ή αναλύσεις βοηθάνε; Δε θέλω να προχωρήσω σε τρίτη εμβρυομεταφορά χωρίς να κάνω κάτι διαφορέτικό αυτή τη φορά. 

Μήπως να δεις πάλι την ενδομητριωση; Ή να κανεις καποιο ανοσολογικό έλεγχο; Αν δεν προτείνει κάτι ο γιατρός σου, παρε και άλλη γνώμη. 
παντως μην απελπίζεσαι!!εχει πολύ καλες βλαστοκυστες!αυτο είναι πολύ σημαντικό! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

Να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποια εξέταση που μας έχει ξεφύγει για τον άντρα μουι; Αν και θα επισκεφτούμε ανδρολογο. Έχει κάνει υπερηχο, μοριακό έλεγχο μικροβίων, dfi, καρυοτυπο, καλλιέργεια σπέρματος, για χλαμύδια και μυκόπλασμα, ορμονολογικές και θυρεοειδή. Το πρόβλημα μας είναι ολιγοασθενοτερατοσπερμια. Αυτό που έχει χειροτερέψει με τον καιρό είναι η μορφολογία. Το dfi φτιάχνει και ξαναχαλα. Εδώ και 2 χρονια σχεδόν είναι με αντιοξειδωτικά και πολυβιταμίνες. 

Ευχαριστω πολύ κοπέλα μου. Να υποθέσω ότι αν πάμε σε ανδρολογο θα την προτείνει; 

Υποθέτω θα την προτείνει. Βέβαια και η @Bluee19 που πήγε δεν την πρότεινε. Ίσως συνεκτιμά και τις υπόλοιπες εξετάσεις. Νόμιζα πως έχετε ήδη πάει σε ανδρολογο… Στις παραπάνω εξετάσεις δεν αναφέρεις το οξειδωτικό στρες που νομίζω είναι σημαντικό.. Επίσης ο διαβήτης επηρεάζει το σπερμα, υποθέτω θα το έχετε τσεκάρει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Fay_ είπε:

Είναι άλλο ναι. Ο καρυοτυπος του είναι φυσιολογικός. Ο καρυοτυπος κοιτάει τα χρωμοσώματα και αυτή η εξέταση τα γονίδιά. Δε θυμάμαι δυστυχώς το κοστος την είχαμε κάνει και μαζί με αλλες. Και φυσικά δεν καλύπτεται την πληρώσαμε κανονικά. 

Έκανες το wes ? Το θέμα γονιδίων όμως δεν διορθώνετε να φανταστώ απλά γνωρίζεις την αιτία . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Fay_ είπε:

Υποθέτω θα την προτείνει. Βέβαια και η @Bluee19 που πήγε δεν την πρότεινε. Ίσως συνεκτιμά και τις υπόλοιπες εξετάσεις. Νόμιζα πως έχετε ήδη πάει σε ανδρολογο… Στις παραπάνω εξετάσεις δεν αναφέρεις το οξειδωτικό στρες που νομίζω είναι σημαντικό.. Επίσης ο διαβήτης επηρεάζει το σπερμα, υποθέτω θα το έχετε τσεκάρει.

Εχουμε κάνει οξειδωτικο. Αρχικά είχε αλλα μετά έπεσε. Αλλα και αυτό μεταβάλλεται. Τώρα δλδ που έχει φτιάξει ο κατακερματισμός, δεν έχει οξειδωτικο αλλα είναι χάλια η μορφολογία. Είχε πάει μια φορα σε ουρολόγο και μετά τον παρακολουθούσε ενδοκρινολογος. Όχι ουτε διαβήτη έχει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

Έκανες το wes ? Το θέμα γονιδίων όμως δεν διορθώνετε να φανταστώ απλά γνωρίζεις την αιτία . 

Τι είναι το Wes δεν ξέρω… σίγουρα δεν διορθώνεται είναι θέμα dna απλά βελτιώνεται με βιταμίνες και τρόπο ζωής. Επίσης είναι σημαντικό να το γνωριζει κανεις καθώς σε περίπτωση γιου το κληρονομεί αυτόματα και μας έχουν πει πως θα πρέπει σε αυτή την περίπτωση το παιδί να φυλάξει από νωρίς υλικό για να διαφυλάξει τη γονιμότητα του. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 5 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

Να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποια εξέταση που μας έχει ξεφύγει για τον άντρα μουι; Αν και θα επισκεφτούμε ανδρολογο. Έχει κάνει υπερηχο, μοριακό έλεγχο μικροβίων, dfi, καρυοτυπο, καλλιέργεια σπέρματος, για χλαμύδια και μυκόπλασμα, ορμονολογικές και θυρεοειδή. Το πρόβλημα μας είναι ολιγοασθενοτερατοσπερμια. Αυτό που έχει χειροτερέψει με τον καιρό είναι η μορφολογία. Το dfi φτιάχνει και ξαναχαλα. Εδώ και 2 χρονια σχεδόν είναι με αντιοξειδωτικά και πολυβιταμίνες. 

Ευχαριστω πολύ κοπέλα μου. Να υποθέσω ότι αν πάμε σε ανδρολογο θα την προτείνει; 

Εμάς μας την είχε συστήσει ο ενδοκρινολογος αυτή την εξέταση, γύρω στα 100 ευρώ έκανε και βγηκε αρνητικη. Και θετική να έβγαινε δε θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι, απλά θα εξηγούσε το πρόβλημα στο σπέρμα για το οποίο τελικά έφταιγε κιρσοκηλη που δε διαγνώστηκε σωστά στον πρώτο ουρολόγο που είχαμε επισκεφτει. Το μόνο που μας είπανε για αυτή την εξέταση για το χρωμόσωμα Ψ είναι α) να γίνει κατάψυξη γιατί οδηγεί σε αζωοσπερμαι και β) οτι είναι κληρονομικό οπότε αν το είχε ο άντρας μου και κάναμε αγόρι πιθανόν να το κληρονομουσε οπότε θα έπρεπε να ενημερώσουμε νωρίς το παιδι μας οταν ενηληκιωνοταν για  να καταψυξει σπερμα εγκαίρως.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Katiamaxiking είπε:

Εχουμε κάνει οξειδωτικο. Αρχικά είχε αλλα μετά έπεσε. Αλλα και αυτό μεταβάλλεται. Τώρα δλδ που έχει φτιάξει ο κατακερματισμός, δεν έχει οξειδωτικο αλλα είναι χάλια η μορφολογία. Είχε πάει μια φορα σε ουρολόγο και μετά τον παρακολουθούσε ενδοκρινολογος. Όχι ουτε διαβήτη έχει. 

Επίσης εμάς εκτός απο μικρογονιμοποιηση έκαναν μια ειδική τεχνική που ξεχωρίζει υποτίθεται τα καλά σπερματοζωάρια που δεν έχουν κατακερματισμό. Μήπως να το ρωτήσεις και αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fay_ είπε:

Επίσης εμάς εκτός απο μικρογονιμοποιηση έκαναν μια ειδική τεχνική που ξεχωρίζει υποτίθεται τα καλά σπερματοζωάρια που δεν έχουν κατακερματισμό. Μήπως να το ρωτήσεις και αυτό. 

Λέγεται picsi αυτή η τεχνική αλλά το αν είναι αποτελεσματική είναι αμφιλεγόμενο. Βάζουν μια ουσία σε έναν ειδικό δίσκο και τοποθετούν εκεί το σπερμα. Τα σπερματοζωαρια που έχουν υψηλό κατακερματισμο κολλάνε σε αυτή την ουσία και αυτά που μένουν υποτίθεται είναι τα πιο υγιή οπότε επιλέγονται από αυτά τα σπερματοζωαρια που θα χρησιμοποιηθούν στη μικρογονιμοποιηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...