Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Συγγνώμη για την ενόχληση... μήπως έχει κάποια κοπέλα Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon... οποιαδήποτε ένεση για διέγερση? Δεν μου επιτρέπεται να περάσω ξανά επιτροπή... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Καλή επιτυχία σε όλες, κορίτσια!

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

10 ώρες μετά μάλλον κάποιος μικρό τραυματισμός κατά την μεταφορά  . Να έχασες τα έμβρυα Κ να φάνηκε με αίμα αποκλείετε . Από εμφύτευση τόσο γρήγορα πάλι φαίνετε δύσκολο οπότε μάλλον κάτι άσχετο που δεν επιρεαζει καθόλου. 

Ναι η αλήθεια ήταν δύσκολη η εμβρυομεταφορά μου όπως μου είπε και ο γιατρός και όπως ήξερα και από τις προηγούμενες, απλά δεν είχα κάποιο πόνο ή κάποιο σημάδι αμέσως μετά, το βράδυ είχα τις κηλίδες από αίμα και αγχώθηκα 😔

πρίν από 8 λεπτά , Angot είπε:

τα περισσότερα κορίτσια που είχαν  σταγόνες είχαν  θετικό τεστ !

Μακάρι να ήταν αυτό το σημάδι και για το δικό μου θετικό τεστ!! 🙏

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 4 λεπτά , Nataly είπε:

Ναι η αλήθεια ήταν δύσκολη η εμβρυομεταφορά μου όπως μου είπε και ο γιατρός και όπως ήξερα και από τις προηγούμενες, απλά δεν είχα κάποιο πόνο ή κάποιο σημάδι αμέσως μετά, το βράδυ είχα τις κηλίδες από αίμα και αγχώθηκα 😔

Μακάρι να ήταν αυτό το σημάδι και για το δικό μου θετικό τεστ!! 🙏

ειναι απλώς λίγο νωρίς!  εγω εχω θετικό feeling 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2024 at 10:39 ΠΜ, Sisheido είπε:

Καλημέρα! Περίπου 2-3 εβδομαδες τώρα άρα μετά την 30η μου άρχισαν... Το Glopir παίρνω... πέρα από την πρώτη μέρα που είχα τρομερό πονοκέφαλο δεν έχω κάτι άλλο και η αλήθεια είναι ότι με χαλαρωνει αρκετά! Βέβαια παρόλο που σαν φάρμακο είναι για την υπέρταση αρχείο αρχίσει η πίεση να ανεβαίνει και να έχω ενδείξεις για προεκλαμψια... την άλλη εβδομάδα μάλλον δεν την γλυτώνω τη γέννα...

Με το καλό τα μωράκια σου!!! Νομίζω ότι οι 34 εβδομάδες είναι ασφαλές να γεννιούνται τα διδυμακια. Έχω κλείσει τις 25 εβδομάδες και έχω αρχίσει να ζορίζομαι!! Θα ήθελα πολύ να φτάσω και εγώ τις 34 εβδομάδες αλλα μου φαινεται τοσο μακρινο..

On 20/2/2024 at 3:19 ΜΜ, Lotos είπε:

Στις 27 εβδομάδες είχα ξεκινήσει να έχω πετρώματα ...τώρα στις 32 είναι λιγότερα τα πετρώματα ,κυριως τ βράδυ εχω ...δεν πηρα τίποτα,ούτε μαγνήσιο  .Με το καλό μας εύχομαι !Να μας πάνε όλα καλά !

Εγώ είμαι 25 εβδομάδων και έχει κανένα μήνα που ξεκίνησαν τα πετρώματα. Εκανα το πρωτο καρδιοτοκογραφημα πριν 2 εβδομάδες και φαίνεται ότι έχω συσπάσεις. Τωρα ενώ τα πετρώματα έχουν μειωθεί πάρα πολύ όταν κάνω καρδιοτοκογραφημα φαίνεται ότι συνεχίζουν οι συσπάσεις παρ κλο που δεν είναι εμφανές... Με το καλό τα μωράκια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Με το καλό τα μωράκια σου!!! Νομίζω ότι οι 34 εβδομάδες είναι ασφαλές να γεννιούνται τα διδυμακια. Έχω κλείσει τις 25 εβδομάδες και έχω αρχίσει να ζορίζομαι!! Θα ήθελα πολύ να φτάσω και εγώ τις 34 εβδομάδες αλλα μου φαινεται τοσο μακρινο..

Σ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Σήμερα μπήκα 35η εβδομάδα και ελπίζω να αντέξω άλλη μια!

Εγώ τις τελευταίες 3 έχω "βαρυνει" και δυσκολεύομαι σε κάποια πράγματα... Εσένα τι σε ζορίσει?

Βημα-βημα, μέρα τη μέρα, εβδομάδα την εβδομάδα θα περάσει ο καιρός! Κι εγώ στην αρχή επειδή φοβόμασταν για τον τράχηλο είχα πολύ άγχος έλεγα αντε να πάμε 28η, μετά 30η... δεν το πίστευα ότι θα έφτανα τόσο μακριά αλλά τα μικρά μου μου έκαναν τη χάρη! Εύχομαι να φτάσεις όσο πιο μακριά γίνετε κι όταν έρθει η ώρα να αγκαλιάσεις τα παιδάκια σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sisheido είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Σήμερα μπήκα 35η εβδομάδα και ελπίζω να αντέξω άλλη μια!

Εγώ τις τελευταίες 3 έχω "βαρυνει" και δυσκολεύομαι σε κάποια πράγματα... Εσένα τι σε ζορίσει?

Βημα-βημα, μέρα τη μέρα, εβδομάδα την εβδομάδα θα περάσει ο καιρός! Κι εγώ στην αρχή επειδή φοβόμασταν για τον τράχηλο είχα πολύ άγχος έλεγα αντε να πάμε 28η, μετά 30η... δεν το πίστευα ότι θα έφτανα τόσο μακριά αλλά τα μικρά μου μου έκαναν τη χάρη! Εύχομαι να φτάσεις όσο πιο μακριά γίνετε κι όταν έρθει η ώρα να αγκαλιάσεις τα παιδάκια σου!

ο γιατρός από ποια εβδομάδα κ μετά σας είπε είναι βιώσιμα τα μπεμπακια; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Angot είπε:

ο γιατρός από ποια εβδομάδα κ μετά σας είπε είναι βιώσιμα τα μπεμπακια; 

Δεν είχαμε κάνει τέτοιες συζητήσεις... Από την αρχή ο στόχος μας ηταν η 34η εβδομαδα....βέβαια ενέσεις για τα πνευμόνια είχα κανει απο την 29η! Θεωρητικά βιωσιμα μπορει να είναι και πριν την 28η αλλά μπορεί να έχουν διαφορά θέματα στη μετέπειτα πορεία τους... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Angot είπε:

ο γιατρός από ποια εβδομάδα κ μετά σας είπε είναι βιώσιμα τα μπεμπακια; 

Όπως στα λέει το κορίτσι δεν υπάρχει βιώσιμη εβδομάδα η προωρότητα μπορεί να φέρει πολλά προβλήματα που δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά. Από της 34 εβδομάδες πια θεωρούνται σχεδον τελειωμηνα με τα σημερινά δεδομένα αυτό έχει σημασία . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

διάβασα καπου που έλεγε ότι  από 28 εβδομάδων  (και τώρα το έχουν μειώσει κ άλλο) τα 8 στα 10 μωρά επιβιώνουν πλέον και εχουν ελάχιστες πιθανότητες να έχουν κάποιο θέμα ! όπως καταλαβαίνεις για κάποιο λόγο νομίζω ότι θα εχω πρόωρο  τοκετό , εγώ εχω την αίσθηση  ότι αυτά τα πονάκια και τα αφιξιματα που εχω είναι συσπάσεις και οχι το μωρο άσχετα με το τι λέει ο γιατρός ! θα το ξανά συζητήσω ΠΑΛΙ  ! ειμαι γενικά και υστερική βέβαια και μου κολλάνε πράγματα αλλά δεν ξέρω , ίσως είναι η φοβία 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Angot είπε:

διάβασα καπου που έλεγε ότι  από 28 εβδομάδων  (και τώρα το έχουν μειώσει κ άλλο) τα 8 στα 10 μωρά επιβιώνουν πλέον και εχουν ελάχιστες πιθανότητες να έχουν κάποιο θέμα ! όπως καταλαβαίνεις για κάποιο λόγο νομίζω ότι θα εχω πρώτο τοκετό , εγώ εχω την αίσθηση  ότι αυτά τα πονάκια και τα αφιξιματα που εχω είναι συσπάσεις και οχι το μωρο άσχετα με το τι λέει ο γιατρός ! θα το ξανά συζητήσω ΠΑΛΙ  ! ειμαι γενικά και υστερική βέβαια και μου κολλάνε πράγματα αλλά δεν ξέρω , ίσως είναι η φοβία 

Καλά κάνεις και το ψάχνεις, και ο,τι σου έρχεται να το συζητάς με το γιατρό σου, αλλά οι γιατροί και εμπειρικά ξέρουν αν είναι συσπάσεις ή όχι. Κι εμένα μου είχε κολλήσει και σε πιο μεγάλη εβδομάδα από τη δική σου ότι έχω συσπάσεις κι έτρεχα για καρδιοτοκογραφο κάθε τρεις και λίγο και ήταν όπως μου έλεγε ο γιατρός μου τα πράγματα.. μη βάζεις πράγματα με το νου σου όμως! Εγώ τελικά μέχρι και που γέννησα συσπάσεις δεν κατάλαβα. Και νωρίτερα που γέννησα ήταν γιατί ήταν πολύ κινητικό το ένα μωρό και κάπου βρήκε ο λώρος του και δεν θα σιτιζοταν καλά από εκεί και πέρα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , LeneL είπε:

Καλά κάνεις και το ψάχνεις, και ο,τι σου έρχεται να το συζητάς με το γιατρό σου, αλλά οι γιατροί και εμπειρικά ξέρουν αν είναι συσπάσεις ή όχι. Κι εμένα μου είχε κολλήσει και σε πιο μεγάλη εβδομάδα από τη δική σου ότι έχω συσπάσεις κι έτρεχα για καρδιοτοκογραφο κάθε τρεις και λίγο και ήταν όπως μου έλεγε ο γιατρός μου τα πράγματα.. μη βάζεις πράγματα με το νου σου όμως! Εγώ τελικά μέχρι και που γέννησα συσπάσεις δεν κατάλαβα. Και νωρίτερα που γέννησα ήταν γιατί ήταν πολύ κινητικό το ένα μωρό και κάπου βρήκε ο λώρος του και δεν θα σιτιζοταν καλά από εκεί και πέρα...

ο γιατρός λέει ότι δεν εχω συσπάσεις και απλώς το μωρο μ κινείται ! και όντως είναι πολυυυυ δραστήριο το καταλαβαίνω ! από τότε ξεκίνησε και αυτή η αίσθηση που εχω για τις συσπάσεις! το εχω αυζητησει πολλές φορες και με τη μαια και με τον γιατρό ! ο τράχηλος μου είναι οκ δεν έχει αλλάξει από την αρχή ως και τώρα! δεν ξέρω γιατί μου έχει μπει στο μυαλό! εγώ πάντως εχω β επιπέδου σε 10 μέρες μετά θα ξεκινήσω το δωμάτιο μη τυχόν και βγω αληθινή και με βάλει ξάπλα …. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , Angot είπε:

διάβασα καπου που έλεγε ότι  από 28 εβδομάδων  (και τώρα το έχουν μειώσει κ άλλο) τα 8 στα 10 μωρά επιβιώνουν πλέον και εχουν ελάχιστες πιθανότητες να έχουν κάποιο θέμα ! όπως καταλαβαίνεις για κάποιο λόγο νομίζω ότι θα εχω πρόωρο  τοκετό , εγώ εχω την αίσθηση  ότι αυτά τα πονάκια και τα αφιξιματα που εχω είναι συσπάσεις και οχι το μωρο άσχετα με το τι λέει ο γιατρός ! θα το ξανά συζητήσω ΠΑΛΙ  ! ειμαι γενικά και υστερική βέβαια και μου κολλάνε πράγματα αλλά δεν ξέρω , ίσως είναι η φοβία 

Μην διαβάζεις είναι πολύ δύσκολα για ένα μωρό αν γεννηθεί στις 28 εβδομάδες . Δεν είναι μόνο η παραμονή του στην μενν που θα ξεπεράσει τον μήνα είναι Κ ο κίνδυνος για λοιμώξεις είναι Κ αναπτυξιακά το τι θα αντιμετωσει μέτα. Η βιωσιμότητα μπορεί να επιτευχθεί Κ μάλιστα πολύ καλή αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι ένα θέμα που δεν υπάρχει στις στατιστικές. 

Κορίτσι μου πρόωρο τοκετό αν τα έχεις ελενξει όλα αποκλείετε να έχεις. Πλέον ότι Κ να έχεις από νωρίς αν ελενχεσε παρατείνετε για πάρα πολύ. Όλα τα προλαβαίνουν πια αρκεί να προσέχεις να ξεκουράζεσε Κ να ελενχεσε συχνά. Το ανχος είναι επιβαρυντικό σε όλα .  Κάνε εσύ το σωστό Κ μην ανησυχείς για τίποτα. Αν σε κάνει να ηρεμείς πήγαινε να βλέπεις κ άλλο γιατρό γιατι βλέπω ότι την θέλεις την επιβεβαιωση . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , linaa είπε:

Μην διαβάζεις είναι πολύ δύσκολα για ένα μωρό αν γεννηθεί στις 28 εβδομάδες . Δεν είναι μόνο η παραμονή του στην μενν που θα ξεπεράσει τον μήνα είναι Κ ο κίνδυνος για λοιμώξεις είναι Κ αναπτυξιακά το τι θα αντιμετωσει μέτα. Η βιωσιμότητα μπορεί να επιτευχθεί Κ μάλιστα πολύ καλή αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι ένα θέμα που δεν υπάρχει στις στατιστικές. 

Κορίτσι μου πρόωρο τοκετό αν τα έχεις ελενξει όλα αποκλείετε να έχεις. Πλέον ότι Κ να έχεις από νωρίς αν ελενχεσε παρατείνετε για πάρα πολύ. Όλα τα προλαβαίνουν πια αρκεί να προσέχεις να ξεκουράζεσε Κ να ελενχεσε συχνά. Το ανχος είναι επιβαρυντικό σε όλα .  Κάνε εσύ το σωστό Κ μην ανησυχείς για τίποτα. Αν σε κάνει να ηρεμείς πήγαινε να βλέπεις κ άλλο γιατρό γιατι βλέπω ότι την θέλεις την επιβεβαιωση . 

πηγαίνω κάθε 15 στον γιατρό μ ! δεν είναι ότι το αφήνω για καιρό! και μ είπε κ ο άνθρωπος αν θες να έρχεσαι και νωρίτερα αλλά δεν θα αλλάζει κάτι στην εικόνα μας σε τόσο σύντομο διάστημα! μωρέ δεν είναι ότι δεν τον εμπιστεύομαι τον γιατρό απλώς επειδή ειμαι φοβητσιάρα και όλο ρωτάω με το παραμικρό σκέφτομαι μη τυχόν και δεν μ δίνουν την σημασία που πρέπει! ξέρεις σαν τον λύκο με τον βοσκό ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angot είπε:

πηγαίνω κάθε 15 στον γιατρό μ ! δεν είναι ότι το αφήνω για καιρό! και μ είπε κ ο άνθρωπος αν θες να έρχεσαι και νωρίτερα αλλά δεν θα αλλάζει κάτι στην εικόνα μας σε τόσο σύντομο διάστημα! μωρέ δεν είναι ότι δεν τον εμπιστεύομαι τον γιατρό απλώς επειδή ειμαι φοβητσιάρα και όλο ρωτάω με το παραμικρό σκέφτομαι μη τυχόν και δεν μ δίνουν την σημασία που πρέπει! ξέρεις σαν τον λύκο με τον βοσκό ! 

Ε αυτά τα έχουμε ξαναπεί πρέπει να είσαι ψυχραιμη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Angot είπε:

ο γιατρός λέει ότι δεν εχω συσπάσεις και απλώς το μωρο μ κινείται ! και όντως είναι πολυυυυ δραστήριο το καταλαβαίνω ! από τότε ξεκίνησε και αυτή η αίσθηση που εχω για τις συσπάσεις! το εχω αυζητησει πολλές φορες και με τη μαια και με τον γιατρό ! ο τράχηλος μου είναι οκ δεν έχει αλλάξει από την αρχή ως και τώρα! δεν ξέρω γιατί μου έχει μπει στο μυαλό! εγώ πάντως εχω β επιπέδου σε 10 μέρες μετά θα ξεκινήσω το δωμάτιο μη τυχόν και βγω αληθινή και με βάλει ξάπλα …. 

Να τα κάνεις τα πράγματα όπως νοιωθεις καλύτερα! Καλά θα κάνεις και να ετοιμαστείς έγκαιρα για να τα κάνεις με το πάσο σου, εννοείται. Αλλά σε γενικές γραμμές δείχνει η εγκυμοσύνη κι εσύ απ' ότι καταλαβαίνω καλά πας. Δεν αλλάζει από μέρα σε μέρα η κατάσταση. Εμένα δλδ στην 34 εβδομάδα είδαν ότι βρίσκει εμπόδιο ο λώρος και πάλι μου έδωσαν και άλλη μία εβδομάδα μέχρι να γεννήσω. Αφού σε βλέπει ο γιατρός τακτικά και είναι όλα οκ, δε θα συμβεί κάτι σε μια μέρα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...