Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Συγγνώμη για την ενόχληση... μήπως έχει κάποια κοπέλα Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon... οποιαδήποτε ένεση για διέγερση? Δεν μου επιτρέπεται να περάσω ξανά επιτροπή... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Καλή επιτυχία σε όλες, κορίτσια!

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες, 

μια ερώτηση.. Για να πάρουμε τα φάρμακα για τη 2η προσπάθεια απο ΕΟΠΥΥ θα πρέπει η έκθεση προηγούμενης προσπάθειας από το κέντρο να γράφει ή ότι δεν υπάρχουν έμβρυα στην κατάψυξη ή ότι είναι ακατάλληλα για μεταφορά; Αν γράφουν απλά ότι υπάρχουν έμβρυα στην κατάψυξη είναι δυνατόν να δώσει ο ΕΟΠΥΥ τα φάρμακα;

Μου τσινάνε από το κέντρο σα να το κάνουν πρώη φορά.. Θα καλέσω το γιατρό αλλά ήθελα να μάθω τί κάνατε εσείς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 40 λεπτά , xristinakarr είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες, 

μια ερώτηση.. Για να πάρουμε τα φάρμακα για τη 2η προσπάθεια απο ΕΟΠΥΥ θα πρέπει η έκθεση προηγούμενης προσπάθειας από το κέντρο να γράφει ή ότι δεν υπάρχουν έμβρυα στην κατάψυξη ή ότι είναι ακατάλληλα για μεταφορά; Αν γράφουν απλά ότι υπάρχουν έμβρυα στην κατάψυξη είναι δυνατόν να δώσει ο ΕΟΠΥΥ τα φάρμακα;

Μου τσινάνε από το κέντρο σα να το κάνουν πρώη φορά.. Θα καλέσω το γιατρό αλλά ήθελα να μάθω τί κάνατε εσείς. 

Εγώ που είχα πάει δεν μου εδωσαν γιατί είχα 2 στην κατάψυξη. Μέχρι τα κεντρικά στην Αθήνα έφτασα της επιτροπής και δεν κατάφερα τίποτα. Δεν ρώτησα στο κέντρο μετά αν γίνεται με έκθεση που να λέει ότι δεν έχουν καλή ποιότητα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Ετοιμάζομαι τον επόμενο μήνα εκτός απροόπτου να προχωρήσουμε σε ωοληψία.. θυμαστε περίπου ποσες μέρες διαρκεί η διαδικασία με βραχυ πρωτόκολλο γτ δεν θυμαμαι καθολου??? Θα μιλήσω εννοειται κ με τον γιατρο! Απλα έκλεισα μια εκδρομή κ νομίζω είμαι καπως οριακά! 😀

Ευχαριστωωω πολυ!!

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Terry1986 said:

Καλησπέρα κορίτσια!! Ετοιμάζομαι τον επόμενο μήνα εκτός απροόπτου να προχωρήσουμε σε ωοληψία.. θυμαστε περίπου ποσες μέρες διαρκεί η διαδικασία με βραχυ πρωτόκολλο γτ δεν θυμαμαι καθολου??? Θα μιλήσω εννοειται κ με τον γιατρο! Απλα έκλεισα μια εκδρομή κ νομίζω είμαι καπως οριακά! 😀

Ευχαριστωωω πολυ!!

Εγώ δεν γνωρίζω την Πέμπτη ομως θα ενημερωθώ, αλλά θα ήμαστε μαζί καλώς εχόντων των πραγμάτων !!!! Καλή μας  επιτυχία !!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2024 at 9:57 ΜΜ, Sisheido είπε:

Ναι... μετράμε αντιστροφα εμείς! Είμαι στην 34η εβδομάδα και ραντεβου εβδομαδιαία πια... με φάρμακα για τις συσπάσεις συν όλα τα αλλα! Ελπίζουμε να καταφέρω να μπω στο μήνα μου αλλα το πάμε μερα μερα πραγματικά... τις τελευταίες 2 εβδομαδες έχω αρχίσει να έχω αρκετά πονακια... μεγαλώνουν και τα μωρά, η κοιλιά έχει γίνει τσίτα... 

Από ποια εβδομαδα ξεκίνησες να εχεις συσπασεις? Ποιο φαρμακο περνεις? Σου δημιουργεί ταχυκαρδιες? Εμένα έχουν ξεκινήσει και είμαι στην 25 εβδομάδα ακόμα... μου αύξησε το μαγνήσιο σε 4× ημερα, με έβαλε και σε όρο με φάρμακο για συσπασεις αλλά δεν φαίνεται να βοήθησε. Μου ειπε να μην ανησυχώ αλλά φοβάμαι μήπως πρέπει να ξεκινήσω χαπι. Ο τράχηλος μου ειναι πολυ καλός.. 

3 ώρες πρίν, xristinakarr είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες, 

μια ερώτηση.. Για να πάρουμε τα φάρμακα για τη 2η προσπάθεια απο ΕΟΠΥΥ θα πρέπει η έκθεση προηγούμενης προσπάθειας από το κέντρο να γράφει ή ότι δεν υπάρχουν έμβρυα στην κατάψυξη ή ότι είναι ακατάλληλα για μεταφορά; Αν γράφουν απλά ότι υπάρχουν έμβρυα στην κατάψυξη είναι δυνατόν να δώσει ο ΕΟΠΥΥ τα φάρμακα;

Μου τσινάνε από το κέντρο σα να το κάνουν πρώη φορά.. Θα καλέσω το γιατρό αλλά ήθελα να μάθω τί κάνατε εσείς. 

Στην πρώτη μου προσπάθεια καταφερα να κανω μονο 1 εμβρυο 3ης μέρας και το βαλαμε στην κατάψυξη. Μετά στην δεύτερη προσπάθεια τα αγορασα!!! Λόγω του ότι δεν μπορούσε το κέντρο να μου κάνει τη βεβαίωση.. απ ότι θυμάμαι είναι προϋπόθεση για να σου ξαναδώσουν τα φάρμακα. Ότι να ναι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, xristinakarr είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες, 

μια ερώτηση.. Για να πάρουμε τα φάρμακα για τη 2η προσπάθεια απο ΕΟΠΥΥ θα πρέπει η έκθεση προηγούμενης προσπάθειας από το κέντρο να γράφει ή ότι δεν υπάρχουν έμβρυα στην κατάψυξη ή ότι είναι ακατάλληλα για μεταφορά; Αν γράφουν απλά ότι υπάρχουν έμβρυα στην κατάψυξη είναι δυνατόν να δώσει ο ΕΟΠΥΥ τα φάρμακα;

Μου τσινάνε από το κέντρο σα να το κάνουν πρώη φορά.. Θα καλέσω το γιατρό αλλά ήθελα να μάθω τί κάνατε εσείς. 

Καλή δύναμη στην προσπάθειά σου! Ισχύει ότι για να χορηγήσει ο ΕΟΠΥΥ 2η φορά φάρμακα πρέπει να υπάρχει στη βεβαίωση κάποιο λεκτικό που να αιτιολογεί για ποιο λόγο δεν έγινε εμβρυομεταφορά έστω και ενός εμβρύου. Εγώ είχα 1 μόνο έμβρυο στην κατάψυξη και ηλικία 40+, και πάλι έπρεπε κάπως να αιτιολογηθεί. Μη φανταστείς κανένα κατεβατό, μισή φράση έγραψαν. Δεν έγινε εμβρυομεταφορά λόγω ακαταλληλότητας, κάτι τέτοιο. 

3 ώρες πρίν, Terry1986 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Ετοιμάζομαι τον επόμενο μήνα εκτός απροόπτου να προχωρήσουμε σε ωοληψία.. θυμαστε περίπου ποσες μέρες διαρκεί η διαδικασία με βραχυ πρωτόκολλο γτ δεν θυμαμαι καθολου??? Θα μιλήσω εννοειται κ με τον γιατρο! Απλα έκλεισα μια εκδρομή κ νομίζω είμαι καπως οριακά! 😀

Ευχαριστωωω πολυ!!

Αν και εξαρτάται από τον κάθε οργανισμό και από το πώς μεγαλώνουν τα ωοθυλάκια, μου είχαν πει από το κέντρο μου ότι η διέγερση με βραχύ διαρκεί από 9 ως 11 ημέρες. Στις 2 πρώτες διεγέρσεις μου έκανα ενέσεις για 10 μέρες, και στην 3η για 11. Καλή επιτυχία και εύχομαι να προλάβεις την εκδρομή σου 🤗

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, xristinakarr είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες, 

μια ερώτηση.. Για να πάρουμε τα φάρμακα για τη 2η προσπάθεια απο ΕΟΠΥΥ θα πρέπει η έκθεση προηγούμενης προσπάθειας από το κέντρο να γράφει ή ότι δεν υπάρχουν έμβρυα στην κατάψυξη ή ότι είναι ακατάλληλα για μεταφορά; Αν γράφουν απλά ότι υπάρχουν έμβρυα στην κατάψυξη είναι δυνατόν να δώσει ο ΕΟΠΥΥ τα φάρμακα;

Μου τσινάνε από το κέντρο σα να το κάνουν πρώη φορά.. Θα καλέσω το γιατρό αλλά ήθελα να μάθω τί κάνατε εσείς. 

Καλημέρα, εγώ έστειλα τα χαρτιά μου πριν καμιά 10αρια μέρες για τη 2η απόφαση στην επιτροπή, από το κέντρο μου έδωσαν αναλυτική έκθεση για τις 2 προσπάθειες που έκανα με την πρώτη απόφαση με το αποτέλεσμα κάθε ωοληψιας και εμβρυομεταφορας από όπου προκύπτει ότι δεν υπάρχουν άλλα έμβρυα στην κατάψυξη. Εσύ έχεις έμβρυα κατάψυξη? Νομίζω πως δεν πρέπει να υπάρχουν άλλα έμβρυα στην κατάψυξη για να ξαναπεράσεις επιτροπή.. Αυτό είναι που θέλουν να πιστοποιείται μέσα από την έκθεση του κέντρου κ το ότι έχεις χρησιμοποιήσει όλες τις μονάδες από τα φάρμακα που πήρες. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, DizzyツMommy είπε:

Κορίτσια καλή βδομάδα!!!

Σήμερα κάναμε εμβρυομεταφορά 2 εμβρυάκια από κρυοσυντήρηση.

Καλή επιτυχία σε όλες!!!

Καλημέρα κορίτσι μου, καλή επιτυχία σου εύχομαι 💓 

Και εγώ έκανα εμβρυομεταφορά 2 βλαστοκύστων στις 17/02 και τώρα η αγωνία της αναμονής και για τις 2 μας ☺️ 

  • Καλή τύχη! 2
  • Ευχή 4
  • Δύναμη! 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Από ποια εβδομαδα ξεκίνησες να εχεις συσπασεις? Ποιο φαρμακο περνεις? Σου δημιουργεί ταχυκαρδιες? Εμένα έχουν ξεκινήσει και είμαι στην 25 εβδομάδα ακόμα... μου αύξησε το μαγνήσιο σε 4× ημερα, με έβαλε και σε όρο με φάρμακο για συσπασεις αλλά δεν φαίνεται να βοήθησε. Μου ειπε να μην ανησυχώ αλλά φοβάμαι μήπως πρέπει να ξεκινήσω χαπι. Ο τράχηλος μου ειναι πολυ καλός.. 

Καλημέρα! Περίπου 2-3 εβδομαδες τώρα άρα μετά την 30η μου άρχισαν... Το Glopir παίρνω... πέρα από την πρώτη μέρα που είχα τρομερό πονοκέφαλο δεν έχω κάτι άλλο και η αλήθεια είναι ότι με χαλαρωνει αρκετά! Βέβαια παρόλο που σαν φάρμακο είναι για την υπέρταση αρχείο αρχίσει η πίεση να ανεβαίνει και να έχω ενδείξεις για προεκλαμψια... την άλλη εβδομάδα μάλλον δεν την γλυτώνω τη γέννα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Sisheido είπε:

Καλημέρα! Περίπου 2-3 εβδομαδες τώρα άρα μετά την 30η μου άρχισαν... Το Glopir παίρνω... πέρα από την πρώτη μέρα που είχα τρομερό πονοκέφαλο δεν έχω κάτι άλλο και η αλήθεια είναι ότι με χαλαρωνει αρκετά! Βέβαια παρόλο που σαν φάρμακο είναι για την υπέρταση αρχείο αρχίσει η πίεση να ανεβαίνει και να έχω ενδείξεις για προεκλαμψια... την άλλη εβδομάδα μάλλον δεν την γλυτώνω τη γέννα...

Καλημέρα! Μη σε ανησυχεί καθόλου η γέννα! Κι εγώ δίδυμα έχω που γεννήθηκαν 35η εβδομάδα ακριβώς και όλα πήγαν άψογα. Σχεδόν τελειόμηνα θεωρούνται σε αυτή την εβδομάδα!

Με το καλό!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 hours ago, Nataly said:

Καλημέρα κορίτσι μου, καλή επιτυχία σου εύχομαι 💓 

Και εγώ έκανα εμβρυομεταφορά 2 βλαστοκύστων στις 17/02 και τώρα η αγωνία της αναμονής και για τις 2 μας ☺️ 

Καλή επιτυχία !!!🍀

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nataly είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, καλή επιτυχία σου εύχομαι 💓 

Και εγώ έκανα εμβρυομεταφορά 2 βλαστοκύστων στις 17/02 και τώρα η αγωνία της αναμονής και για τις 2 μας ☺️ 

Καλή μας επιτυχία κορίτσι μου!!!

  • Καλή τύχη! 1
  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Από ποια εβδομαδα ξεκίνησες να εχεις συσπασεις? Ποιο φαρμακο περνεις? Σου δημιουργεί ταχυκαρδιες? Εμένα έχουν ξεκινήσει και είμαι στην 25 εβδομάδα ακόμα... μου αύξησε το μαγνήσιο σε 4× ημερα, με έβαλε και σε όρο με φάρμακο για συσπασεις αλλά δεν φαίνεται να βοήθησε. Μου ειπε να μην ανησυχώ αλλά φοβάμαι μήπως πρέπει να ξεκινήσω χαπι. Ο τράχηλος μου ειναι πολυ καλός.. 

Στην πρώτη μου προσπάθεια καταφερα να κανω μονο 1 εμβρυο 3ης μέρας και το βαλαμε στην κατάψυξη. Μετά στην δεύτερη προσπάθεια τα αγορασα!!! Λόγω του ότι δεν μπορούσε το κέντρο να μου κάνει τη βεβαίωση.. απ ότι θυμάμαι είναι προϋπόθεση για να σου ξαναδώσουν τα φάρμακα. Ότι να ναι...

Στις 27 εβδομάδες είχα ξεκινήσει να έχω πετρώματα ...τώρα στις 32 είναι λιγότερα τα πετρώματα ,κυριως τ βράδυ εχω ...δεν πηρα τίποτα,ούτε μαγνήσιο  .Με το καλό μας εύχομαι !Να μας πάνε όλα καλά !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Lotos είπε:

Στις 27 εβδομάδες είχα ξεκινήσει να έχω πετρώματα ...τώρα στις 32 είναι λιγότερα τα πετρώματα ,κυριως τ βράδυ εχω ...δεν πηρα τίποτα,ούτε μαγνήσιο  .Με το καλό μας εύχομαι !Να μας πάνε όλα καλά !

ρε κορίτσια πως επιβεβαιώσατε ότι είχατε συσπάσεις;πως το επιβεβειαωσε ο γιατρός; και γω νιώθω να σφίγγει η κοιλιά και να εχω πονακι περιόδου , η να μαζεύεται σε μια πλευρά αλλά ο γιατρός λέει δεν είναι συσπάσεις! πίνω ήδη 2 μαγνήσια και ειμαι 20η εβδομάδα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Angot είπε:

ρε κορίτσια πως επιβεβαιώσατε ότι είχατε συσπάσεις;πως το επιβεβειαωσε ο γιατρός; και γω νιώθω να σφίγγει η κοιλιά και να εχω πονακι περιόδου , η να μαζεύεται σε μια πλευρά αλλά ο γιατρός λέει δεν είναι συσπάσεις! πίνω ήδη 2 μαγνήσια και ειμαι 20η εβδομάδα 

Σκέψου ότι εγώ είχα γεννήσει κι ένα παιδί και πάλι δεν ήμουν σίγουρη αν τα πετρώματα ήταν ή όχι σύσταση! Ε όταν έκανα σύσταση το κατάλαβα! Εσφιγγε ή κοιλιά αλλά ταυτοχρονα απλωνοταν ο πόνος και στη μέση και κρατούσε κάποιο χρόνο... το ένιωθα δλδ σε ολο του το μεγαλείο! Στην πρώτη κύηση είχα κατευθείαν στο τοκετό τόσο έντονες συσπάσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...