Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 ώρες πρίν, angie5 είπε:

      Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου θα ακούσω τις συμβουλές σου. Δεν είχα ιδέα για τα φάρμακα ότι αναστέλλουν την περίοδο και έλεγα τώρα θα μου έρθει...Μακάρι να είναι για καλό τότε ας πρηστεί κι άλλο!...😊

      Πραγματικά σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!😘

      Χαχαχα...Έτσι είναι όπως τα λες για το άγχος!...Σ ευχαριστώ κορίτσι μου μακάρι να είναι καλό σημάδι!😘

      Αχ κορίτσι μου σ' ευχαριστώ τόσο πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια. Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τις συμβουλές σου και θα βγάλω από το μυαλό μου το τεστ. Κι εγώ το σκεφτόμουν αυτο  σήμερα... να μην κάνω κανένα μέχρι την χοριακή (ελπίζω να μην ξαναμπώ στον πειρασμό...🤣)

      Eσύ έμεινες τώρα πρόσφατα εγκυούλα ή παλαιότερα?

      Σε ευχαριστω πολύ για τον κόπο που έκανες να μου γράψεις αυτό το μήνυμα και για τα όμορφα σου λόγια!😘

      Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ και τις τρεις ειλικρινά!...Με βοηθάτε πολύ!..❤️

       

      Κανένας κόπος, γι'αυτό υπάρχει αυτή η ομάδα. Μοιραζόμαστε εμπειρίες και αγωνίες και μακάρι να βοηθηθείς έστω και λίγο σε αυτό το ταξίδι της αναμονής 🥲 Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά τον Απρίλιο και τώρα διανύω την 24η βδομάδα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος! Πάντως από συμπτώματα δεν είχα απολύτως τίποτα όσο περίμενα για τη χοριακή. Ούτε πρησμένο στήθος, ούτε λίγο. Και αναρωτιόμουν πώς είναι δυνατόν να μη νιώθω το παραμικρό ούτε από τα φάρμακα. Κάθε οργανισμός είναι τόσο διαφορετικός. Προσπάθησε να πείσεις τον εαυτό σου ότι σε αυτή τη φάση κανένα σύμπτωμα δεν είναι αξιόπιστο, ούτε το αρνητικό τεστ. Και στο μεταξύ οι μέρες θα περνάνε.

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

πρίν από 14 λεπτά , Bluee19 είπε:

Κορίτσια τι είναι ureaplasma urealyticum & ureaplasma parvum? Έχετε ιδέα ; Θεραπεύετε; 

Ναι μην αγχώνεσαι, είναι πολύ συνηθισμένο. Αγωγή από το στόμα παίρνεις, ίσως και κάποιο ενδοκολπικο υπόθετο, για κάνα δεκαήμερο. Επειδή μεταδίδεται με την επαφή αγωγή θα κάνει και ο άντρας σου, ακόμα και αν βγαίνει αρνητικός. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 2 λεπτά , LeneL είπε:

Ναι μην αγχώνεσαι, είναι πολύ συνηθισμένο. Αγωγή από το στόμα παίρνεις, ίσως και κάποιο ενδοκολπικο υπόθετο, για κάνα δεκαήμερο. Επειδή μεταδίδεται με την επαφή αγωγή θα κάνει και ο άντρας σου, ακόμα και αν βγαίνει αρνητικός. 

Just now, Bluee19 είπε:
πρίν από 2 λεπτά , LeneL είπε:

Ναι μην αγχώνεσαι, είναι πολύ συνηθισμένο. Αγωγή από το στόμα παίρνεις, ίσως και κάποιο ενδοκολπικο υπόθετο, για κάνα δεκαήμερο. Επειδή μεταδίδεται με την επαφή αγωγή θα κάνει και ο άντρας σου, ακόμα και αν βγαίνει αρνητικός. 

Ο άντρας μου βγήκε θετικός στην καλλιέργεια σπέρματος που κάναμε !!! Εγώ τι εξετάσει πρέπει να κάνω για να το Ελενξω; Υπάρχει περίπτωση λόγω αυτού να μην προχώρησε η εγκυμοσύνη ; 

πρίν από 8 λεπτά , Nels είπε:

Κράτα το θετικό ότι έμεινες έγκυος και είναι θέμα χρόνου να ξαναμεινεις και να έχεις μια ήρεμη και τελειομηνη εγκυμοσυνη, σίγουρα κάποια από τα εμβρυακια που περιμένουν θα είναι γερά και θα γίνουν τα παιδάκια σας.

Ο γιατρός σου είναι έμπειρος και δε μπορώ να αμφισβητήσω την ικανότητα του ως εξωσωματικος, στην περίπτωση αυτή το λάθος που έγινε στο χειρουργείο πιθανόν να ήταν μεμονωμένο περιστατικο. Δεν ήταν ομως σωστό που σας έδινε ελπίδες, πιθανόν τόσα χρόνια να εχει δει την εξαίρεση στον κανόνα και γι αυτό να μην ήταν τελείως αρνητικός, ωστόσο έπρεπε να είναι πιο μετρημένος και να μη σε αφήσει τόσο, ίσως να είναι και αυτό που λέει η Λίνα ότι είσαι από τις εύκολες περιπτώσεις οπότε να ήταν πιο χαλαρός.

Καλή ανάρρωση σου εύχομαι και καλό είναι να ξεκουραστείς και να ηρεμήσεις για τουλάχιστον 3 μήνες πριν την επόμενη προσπάθεια.

Ίσως ναι ήμουν από τις εύκολες περιπτώσεις …

Σε ευχαριστώ πολύ 🙏🏼

πρίν από 2 λεπτά , Bluee19 είπε:

Ο άντρας μου βγήκε θετικός στην καλλιέργεια σπέρματος που κάναμε !!! Εγώ τι εξετάσει πρέπει να κάνω για να το Ελενξω; Υπάρχει περίπτωση λόγω αυτού να μην προχώρησε η εγκυμοσύνη ; 

Ίσως ναι ήμουν από τις εύκολες περιπτώσεις …

Σε ευχαριστώ πολύ 🙏🏼

Και από τις 10 εξετάσειςΒγηκε  μόνο η πρώτη  να δούμε τ άλλο θα δούμε …

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Bluee19 είπε:

Ο άντρας μου βγήκε θετικός στην καλλιέργεια σπέρματος που κάναμε !!! Εγώ τι εξετάσει πρέπει να κάνω για να το Ελενξω; Υπάρχει περίπτωση λόγω αυτού να μην προχώρησε η εγκυμοσύνη ; 

Ίσως ναι ήμουν από τις εύκολες περιπτώσεις …

Σε ευχαριστώ πολύ 🙏🏼

Και από τις 10 εξετάσειςΒγηκε  μόνο η πρώτη  να δούμε τ άλλο θα δούμε …

Εγώ είχα καλλιέργεια κολπικού υγρού και είχε βρεθεί ουρεοπλασμα.Επισης το ngs έχει μεγαλύτερη ανάλυση.Ειχα κάνει και τα δύο 🥰

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Bluee19 είπε:

Ο άντρας μου βγήκε θετικός στην καλλιέργεια σπέρματος που κάναμε !!! Εγώ τι εξετάσει πρέπει να κάνω για να το Ελενξω; Υπάρχει περίπτωση λόγω αυτού να μην προχώρησε η εγκυμοσύνη ; 

Ίσως ναι ήμουν από τις εύκολες περιπτώσεις …

Σε ευχαριστώ πολύ 🙏🏼

Και από τις 10 εξετάσειςΒγηκε  μόνο η πρώτη  να δούμε τ άλλο θα δούμε …

Το πρωτο στέλεχος του ουρεοπλασματος που εγραψες ευθυνεται για υπογονιμοτητα και επηρρεαζει πολύ την ποιοτητα του σπέρματος, θεραπευεται με αντιβιοτικά αλλά μερικές φορές δεν είναι εύκολο.

Ειλικρινά παίρνω πίσω το προηγούμενο post μου, είναι απαράδεκτο με χαμηλές παραμέτρους σπέρματος να μην είχατε κάνει εστω καλλιεργειαβμ σπέρματος.

Αυτό που δεν ξέρω και πρέπει να μάθετε είναι τι επιπτώσεις έχει στα έμβρυα που ήδη έχετε. Και να πάρεις και άλλες γνώμες, δεν παίζουμε με αυτα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Kate89 είπε:

Εγώ είχα καλλιέργεια κολπικού υγρού και είχε βρεθεί ουρεοπλασμα.Επισης το ngs έχει μεγαλύτερη ανάλυση.Ειχα κάνει και τα δύο 🥰

Αυτά στα κάνει ο γυναικολόγος ; 

πρίν από 2 λεπτά , Nels είπε:

Το πρωτο στέλεχος του ουρεοπλασματος που εγραψες ευθυνεται για υπογονιμοτητα και επηρρεαζει πολύ την ποιοτητα του σπέρματος, θεραπευεται με αντιβιοτικά αλλά μερικές φορές δεν είναι εύκολο.

Ειλικρινά παίρνω πίσω το προηγούμενο post μου, είναι απαράδεκτο με χαμηλές παραμέτρους σπέρματος να μην είχατε κάνει εστω καλλιεργειαβμ σπέρματος.

Αυτό που δεν ξέρω και πρέπει να μάθετε είναι τι επιπτώσεις έχει στα έμβρυα που ήδη έχετε. Και να πάρεις και άλλες γνώμες, δεν παίζουμε με αυτα

Τώρα κάναμε από μόνη μας δεν μας είχε πει κανείς για παρά πάνω εξετάσεις στον άνδρα μου !!! Πάλι καλά έχω μόνο δυο έμβρυα και τα αλλά είναι ωάρια τώρα όμως δεν ξέρω αν τ έχω εγώ αν δεν είναι καλά ούτε τα ωάρια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Bluee19 είπε:

Αυτά στα κάνει ο γυναικολόγος ; 

Τώρα κάναμε από μόνη μας δεν μας είχε πει κανείς για παρά πάνω εξετάσεις στον άνδρα μου !!! Πάλι καλά έχω μόνο δυο έμβρυα και τα αλλά είναι ωάρια τώρα όμως δεν ξέρω αν τ έχω εγώ αν δεν είναι καλά ούτε τα ωάρια 

ο γυναικολογος ή ο εξωσωματικος.Την εξεταση μικροβιωμα δεν την εκανες πριν την εξωσωματικη;

Εμας πχ ο εξωσωματικος τωρα ζηταει πριν την εξωσωματικη και καλλιεργεια σπερματος του συζυγου

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kate89 είπε:

ο γυναικολογος ή ο εξωσωματικος.Την εξεταση μικροβιωμα δεν την εκανες πριν την εξωσωματικη;

Εμας πχ ο εξωσωματικος τωρα ζηταει πριν την εξωσωματικη και καλλιεργεια σπερματος του συζυγου

Όχι μόνο σαλπιγγογραφια και εξετάσεις αίματος έκανα 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Bluee19 είπε:

Όχι μόνο σαλπιγγογραφια και εξετάσεις αίματος έκανα 

Οκ..περα λοιπον απο τις εξετασεις αιματος που θυμαμαι οτι θελεις να κανεις για θρομβοφιλια κλπ,οταν με το καλο καθαρισεις να του πεις να σου κανει ενα μικροβιωμα.Λογικα θα εχεις και εσυ μικροβιο αφου εχει και ο συζυγος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Bluee19 είπε:

Όχι μόνο σαλπιγγογραφια και εξετάσεις αίματος έκανα 

Δλδ προχωρησες σε  ωοληψια και εμβρυομεταφορα χωρίς κολπική καλλιέργεια! Ειλικρινά εχω πάρει ανάποδες με τον γιατρό σου και ας είναι ότι όνομα θέλει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Nels είπε:

Δλδ προχωρησες σε  ωοληψια και εμβρυομεταφορα χωρίς κολπική καλλιέργεια! Ειλικρινά εχω πάρει ανάποδες με τον γιατρό σου και ας είναι ότι όνομα θέλει.

Και τεστ ΠΑπ είχα κάνει τίποτα άλλο 

πρίν από 16 λεπτά , Kate89 είπε:

Οκ..περα λοιπον απο τις εξετασεις αιματος που θυμαμαι οτι θελεις να κανεις για θρομβοφιλια κλπ,οταν με το καλο καθαρισεις να του πεις να σου κανει ενα μικροβιωμα.Λογικα θα εχεις και εσυ μικροβιο αφου εχει και ο συζυγος.

Αυτό τ κάνω όταν καθαρίσω και τελειώσει και το αίμα ; Ή να περιμένω και άλλο κύκλο να περάσει ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 11 λεπτά , Bluee19 είπε:

Και τεστ ΠΑπ είχα κάνει τίποτα άλλο 

Αυτό τ κάνω όταν καθαρίσω και τελειώσει και το αίμα ; Ή να περιμένω και άλλο κύκλο να περάσει ; 

Δεν γνωριζω κοριτσι μου!Ρωτα τον γιατρο σου για αυτο

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angot είπε:

ακριβώς με τον ίδιο τρόπο την πατήσαμε και με τον δικό μ γιατρό! θεωρήθηκα εύκολη υπόθεση στην αρχή … γι αυτό κατέληξα να κάνω 4 εξωσωματικές !

Μα έτσι κερδίζουν κιόλας . Αν τις εύκολες υποθέσεις τις κερδίσουν με την πρώτη πως θα έρθει ξανά το 3000? Στις πιο δύσκολες υποθέσεις δίνουν σημασία γιατί ξέρουν ότι έχουν αποτύχει πολλές φορές Κ ότι αν μείνουν έγκυος θα διαφιμιστουν άσε που μια δύσκολη υπόθεση αν αποτύχει άλλη μια φορά το πιθανότερο είναι να τα παρατήσει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

Ο άντρας μου βγήκε θετικός στην καλλιέργεια σπέρματος που κάναμε !!! Εγώ τι εξετάσει πρέπει να κάνω για να το Ελενξω; Υπάρχει περίπτωση λόγω αυτού να μην προχώρησε η εγκυμοσύνη ; 

Ίσως ναι ήμουν από τις εύκολες περιπτώσεις …

Σε ευχαριστώ πολύ 🙏🏼

Και από τις 10 εξετάσειςΒγηκε  μόνο η πρώτη  να δούμε τ άλλο θα δούμε …

Δεν το ξέρω να στο απαντήσω αυτό. Έχω την εντύπωση ότι το ουρεοπλασμα ευθύνεται για κάποιο τύπο αποβολων και σχετίζεται γενικά με υπογονιμότητα. Εμένα αυτές τις εξετάσεις μου τις είχε κάνει ο γυναικολόγος μου, πριν καν πάω στον εξωσωματικό. Δεν ξέρω τώρα αν χρειάζεται να τις κάνεις γιατί θεραπεία πρέπει να κάνεις έτσι κι αλλιώς αφού είναι θετικός ο άντρας σου. Γενικά πάντως έχω καταλάβει ότι οι εξωσωματικοι δεν παραπέμπουν άμεσα σε εξετάσεις, αλλά τις κάνουν -κακως- μετά από αποτυχίες.. μάλλον θα πρέπει να κάνεις μια καλή κουβέντα με το γυναικολόγο σου τι εξετάσεις πρέπει να κάνεις κι εσύ και ο άντρας σου..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , LeneL είπε:

Δεν το ξέρω να στο απαντήσω αυτό. Έχω την εντύπωση ότι το ουρεοπλασμα ευθύνεται για κάποιο τύπο αποβολων και σχετίζεται γενικά με υπογονιμότητα. Εμένα αυτές τις εξετάσεις μου τις είχε κάνει ο γυναικολόγος μου, πριν καν πάω στον εξωσωματικό. Δεν ξέρω τώρα αν χρειάζεται να τις κάνεις γιατί θεραπεία πρέπει να κάνεις έτσι κι αλλιώς αφού είναι θετικός ο άντρας σου. Γενικά πάντως έχω καταλάβει ότι οι εξωσωματικοι δεν παραπέμπουν άμεσα σε εξετάσεις, αλλά τις κάνουν -κακως- μετά από αποτυχίες.. μάλλον θα πρέπει να κάνεις μια καλή κουβέντα με το γυναικολόγο σου τι εξετάσεις πρέπει να κάνεις κι εσύ και ο άντρας σου..

Ναι κάτι κατάλαβα !!! Τώρα περιμένω να βγουν και οι υπόλοιπες του άντρα μου να επισκεφτούμε έναν ανδρολογο και μετά μόλις ξεμπερδεψω και εγώ θα πάω στον γυναικολόγο να μου πει ακριβώς τι πρέπει να κάνω πριν ξανά προσπαθήσω !!! Και θα επισκεφτώ το τμήμα αποβολών στο Ελενας 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Bluee19 είπε:

Ναι κάτι κατάλαβα !!! Τώρα περιμένω να βγουν και οι υπόλοιπες του άντρα μου να επισκεφτούμε έναν ανδρολογο και μετά μόλις ξεμπερδεψω και εγώ θα πάω στον γυναικολόγο να μου πει ακριβώς τι πρέπει να κάνω πριν ξανά προσπαθήσω !!! Και θα επισκεφτώ το τμήμα αποβολών στο Ελενας 

Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...