Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Και η οιστραδιόλη θυμάσαι;

εγώ και στις 2 επιτυχημένες προσπάθειες ειχα προγεστερονη καπου 0,50 και ε2 γύρω στο 51  και μια φορά έτυχε ειχα προγεσετονη πάνω από 1 και μου ακύρωσε τον κύκλο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , Angot είπε:

εγώ και στις 2 επιτυχημένες προσπάθειες ειχα προγεστερονη καπου 0,50 και ε2 γύρω στο 51  και μια φορά έτυχε ειχα προγεσετονη πάνω από 1 και μου ακύρωσε τον κύκλο 

Ευχαριστώ Angot!

Just now, Maroxmarox είπε:

Ευχαριστώ Angot!

Τώρα χωρίς πλακα ,το μωράκι βγαίνει από τη μήτρα εφτά μηνών ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Ευχαριστώ Angot!

Τώρα χωρίς πλακα ,το μωράκι βγαίνει από τη μήτρα εφτά μηνών ;

ναι καλε 7 μηνών προωρακια ! δεν είναι αυτό που θελουμε εννοείται αλλά μπορεί να επιβιώσει και εκτός ! εγώ στον κύκλο μ  εχω 3 δικούς μου που γεννήθηκαν 7  μηνών !  η κολλητή μ δε ούτε 7 και τώρα είναι 1,80 κοπέλαρα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Angot είπε:

ναι καλε 7 μηνών προωρακια ! δεν είναι αυτό που θελουμε εννοείται αλλά μπορεί να επιβιώσει και εκτός ! εγώ στον κύκλο μ  εχω 3 δικούς μου που γεννήθηκαν 7  μηνών !  η κολλητή μ δε ούτε 7 και τώρα είναι 1,80 κοπέλαρα

Α λες για πρόωρα ,νόμιζα οτι βγαίνει από τη μήτρα και μένει μέσα στη κοιλια

  • Χαχα 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Angot είπε:

😂 το τερμάτισες 

Ασε με έκαψες και το έκαψα μάνα μου!! Είναι από τα πολλά ciclacur που παίρνω ,μη σκας ,Θεοξανθη ,να σαι καλα έχω τρελαθεί στα γέλια😂

πρίν από 22 λεπτά , Angot είπε:

εγώ και στις 2 επιτυχημένες προσπάθειες ειχα προγεστερονη καπου 0,50 και ε2 γύρω στο 51  και μια φορά έτυχε ειχα προγεσετονη πάνω από 1 και μου ακύρωσε τον κύκλο 

Τα νούμερα δε μου βγαίνουν  ..

Είμαι με τεχνητό κύκλο και αυτή τη φορα που προετοιμάζομαι με κατεψυγμένα ,στην προηγούμενη μου ετ ,μια ημέρα πριν την εμβρυομεταφορα είχα προγεστερόνη 56 ng και οιστραδιόλη 150ng και μάλιστα μου είχαν πει ότι η οιστραδιόλη ήταν χαμηλή και μου αύξησαν τα cyclacur .

Κορίτσια μου βοήθεια καμία ;

πρίν από 7 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Ασε με έκαψες και το έκαψα μάνα μου!! Είναι από τα πολλά ciclacur που παίρνω ,μη σκας ,Θεοξανθη ,να σαι καλα έχω τρελαθεί στα γέλια😂

Τα νούμερα δε μου βγαίνουν  ..

Είμαι με τεχνητό κύκλο και αυτή τη φορα που προετοιμάζομαι με κατεψυγμένα ,στην προηγούμενη μου ετ ,μια ημέρα πριν την εμβρυομεταφορα είχα προγεστερόνη 56 ng και οιστραδιόλη 150ng και μάλιστα μου είχαν πει ότι η οιστραδιόλη ήταν χαμηλή και μου αύξησαν τα cyclacur .

Κορίτσια μου βοήθεια καμία ;

Prg 0.5 είχα τις πρώτες μέρες 

Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2024 at 9:16 ΠΜ, MarGe2022 είπε:

Λοιπόν κοριτσόπουλα... άργησα αλλά ιδού... αν έχω ξεχάσει καμία ή δεν σας έχω κατατάξει καλά, σφυράτε. 

 

Γκρουπ Α: Κορίτσια που περιμένουν να περάσουν επιτροπή ή περιμένουν αποτελέσματα επιτροπής ❤️
@Lila ki, @Aangelika8

Γκρουπ Βου: Κορίτσια που είναι ή θα είναι μέσα στο επόμενο 3/4μηνο στην φάση της διέγερσης/ωοληψίας ❤️
@MarGe2022, @Katiamaxiking, @Ιουλιέτα@Giogo, @Ανθη7@Βάσω91, @Stef91, @ελπιδακι, @MatinaChr

Γκρουπ Γου: Κορίτσια που προγραμματίζουν μέσα στο επόμενο 3/4μηνο εμβρυομεταφορά ❤️

@DizzyツMommy, @vikoula2023, @Alex@, @Psaxnwfos, @vivina, @Soho24, @Fay_, @Nataly, @maria030603, @Antonia_, @Maroxmarox, @maraki1992

Γκρουπ Δου: Κορίτσια που πήραν ή περιμένουν (επαναληπτική) θετική χοριακή ❤️
@JellyKelly, @Titti

Γκρουπ Εεε: Το επονομαζόμενο και ως «Με την κοιλιά ΤΟΥΡΛΑ» ❤️

@Angot, @Sisheido, @Liony, @Marlina, @Faith22

Μπράβο για τον κόπο σου!!! Είσαι φοβερή!!!

Καλή δύναμη σε όλες μας!!!

  • Ευχαριστώ 1
  • Δύναμη! 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2024 at 7:22 PM, Ele@n said:

Αγαπώ την κάμπια σου!!!! Πάμε ακόμη μια φορά στο γκρουπ β...

Κορίτσι μου, σε τι στάδιο είσαι εσύ; σε έχω χάσει 

3 hours ago, MatinaChr said:

Κορίτσια απογοήτευση 🙁. Είμαι στην 6 μέρα με ενέσεις και μόνο 4 ωαρια . Ο γιατρος μου είπε με 4 δεν κάνουμε κάτι … δεν ξέρει αν θα μεγαλώσουν ολα …ή θα πας Αθήνα η το ξεχνάς   😭

Θες ένα. Ένα. Μην απελπίζεσαι. Σου στέλνω τις καλύτερες ευχές μου. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Ασε με έκαψες και το έκαψα μάνα μου!! Είναι από τα πολλά ciclacur που παίρνω ,μη σκας ,Θεοξανθη ,να σαι καλα έχω τρελαθεί στα γέλια😂

Τα νούμερα δε μου βγαίνουν  ..

Είμαι με τεχνητό κύκλο και αυτή τη φορα που προετοιμάζομαι με κατεψυγμένα ,στην προηγούμενη μου ετ ,μια ημέρα πριν την εμβρυομεταφορα είχα προγεστερόνη 56 ng και οιστραδιόλη 150ng και μάλιστα μου είχαν πει ότι η οιστραδιόλη ήταν χαμηλή και μου αύξησαν τα cyclacur .

Κορίτσια μου βοήθεια καμία ;

Prg 0.5 είχα τις πρώτες μέρες 

εγώ την ακουγα με τα utrogestan αφού να φανταστείς ειχα μπει σε ένα ταξί και επειδή έτρεχε αναγκαστικά του ειπα να πάει πιο σιγά επειδή ειμαι έγκυος , κόβει ταχύτητα ο τύπος γυρίζει με ύφος για φωτογραφία και μ λέει « μη μπυ πεις ότι παίρνεις και συ τα χάπια που σε χαζεύουνε»  ( ήταν έγκυος η γυναίκα του και είχε πάθει πλάκα ο άνθρωπος με την χαζοβιολιαση που την έπιανε! 😅 όσο για τις μετρήσεις μην ανησυχείς αν δει κάτι ότι δεν του κάνει ,αν εστω και λίγο σέβεται το επάγγελμα του  δεν θα σε αφήσει να κανείς τόση ορμονη ! τι σου είπαν για τις απαντησεις; εμένα ήθελε χαμηλή προγεστερονη και ε2  μη τυχόν και υπάρχει καμια κύστη! τώρα μπορεί σε άλλο πρωτόκολλο να έχουν αλλά δεδομένα 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bluee19 είπε:

Μα έτσι κι αλλιώς θα πηγαίναμε ότι μου έλεγε ο εξωσωματικός γιατί για κάποιο λόγο λένε ότι πρέπει να πηγαίνω μέχρι την 12η εβδομάδα στον εξωσωματικό αλλά τελοσπάντων εγώ είδα ήδη αίμα άρα αύριο θα ξαναπάω για υπέρηχο να δούμε αν αποβλήθηκε

Αυτό  που προσπαθούμε να σου πούμε είναι μόνο για το καλό σου,  και αν μιλήσω προσωπικά δεν μου πρότεινε ποτέ ο γιατρός μου χάπια για αποβολή,  το αίμα που είδες δεν είναι η αποβολή τόσο γρήγορα,  θέλει χρόνο και κατά μεγάλο ποσοστό καταλήγει σε αποξεση,  αλλά τραγικό που χωρίς να δείτε χοριακη να στα δώσει 

Αυτό όλο που πέρασες είναι πολύ ψυχοφθορο και είναι κρίμα να μην άρχισεις γενικώς να ψάχνεσαι και να ακούς και τα κορίτσια που ίσως είχαν ατυχίες που έχουν γενικώς ενημερωθεί 

Στην θέση σου , θα έψαχνα άλλον γιατρό για δεύτερη γνώμη και ίσως και Προσπάθεια 

Όπως και να έχει,  εύχομαι να λήξει όλο αυτό ήρεμα , να κρατήσεις το θετικό ότι έχεις μια μήτρα που έπιασε με την πρώτη,  να πάρεις τον χρόνο σου να ηρεμήσεις και να πας για την επόμενη φορά και να είναι αυτή που θα φέρει το/τα μωρακι/α σου 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια θα ήθελα τα φώτα σας. Έκανα 25/1 Arvekap 3,75 για προετοιμασία ετ, τελικά λόγω προσωπικών θεμάτων δε θα προχωρήσω αυτό το μήνα. Είμαι στην 5η μέρα περιόδου και το αίμα δε λέει να σταματήσει, σήμερα μάλιστα είναι περισσότερο από τις αλλες μέρες. Φταίει η Arvekap υποθέτω.. είναι ανησυχητικό; Έχετε εμπειρία για το ποτε σταματάει το αίμα μετά την ένεση; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Ασε με έκαψες και το έκαψα μάνα μου!! Είναι από τα πολλά ciclacur που παίρνω ,μη σκας ,Θεοξανθη ,να σαι καλα έχω τρελαθεί στα γέλια😂

Τα νούμερα δε μου βγαίνουν  ..

Είμαι με τεχνητό κύκλο και αυτή τη φορα που προετοιμάζομαι με κατεψυγμένα ,στην προηγούμενη μου ετ ,μια ημέρα πριν την εμβρυομεταφορα είχα προγεστερόνη 56 ng και οιστραδιόλη 150ng και μάλιστα μου είχαν πει ότι η οιστραδιόλη ήταν χαμηλή και μου αύξησαν τα cyclacur .

Κορίτσια μου βοήθεια καμία ;

Prg 0.5 είχα τις πρώτες μέρες 

Προγεστερονη κάτω από ένα θελουμε όταν ξεκινάς τα χάπια προγεστερονης, για να ξέρει ότι δεν έχει χάσει το παράθυρο εμφύτευσης. Την ημέρα της ετ θελουμε ένα καλό νούμερο (40 και πάνω μια χαρά). Η ε2 μη σε αγχώνει, αν τη δουν χαμηλή τη μέρα της ετ σου αυξάνουν τη δόση. 

4 ώρες πρίν, MatinaChr είπε:

Κορίτσια απογοήτευση 🙁. Είμαι στην 6 μέρα με ενέσεις και μόνο 4 ωαρια . Ο γιατρος μου είπε με 4 δεν κάνουμε κάτι … δεν ξέρει αν θα μεγαλώσουν ολα …ή θα πας Αθήνα η το ξεχνάς   😭

Προφανώς και κάνουμε κάτι, τέσσερα δεν είναι λίγα. Σημασία έχει να προχωρήσουν. Εγώ ένα ένα τα παίρνω, μη το υποτιμάς το 4. Τι εννοεί ή θα πας Αθήνα ή το ξεχνάς; Πολύ καλή επιτυχία!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Anniee είπε:

Αυτό  που προσπαθούμε να σου πούμε είναι μόνο για το καλό σου,  και αν μιλήσω προσωπικά δεν μου πρότεινε ποτέ ο γιατρός μου χάπια για αποβολή,  το αίμα που είδες δεν είναι η αποβολή τόσο γρήγορα,  θέλει χρόνο και κατά μεγάλο ποσοστό καταλήγει σε αποξεση,  αλλά τραγικό που χωρίς να δείτε χοριακη να στα δώσει 

Αυτό όλο που πέρασες είναι πολύ ψυχοφθορο και είναι κρίμα να μην άρχισεις γενικώς να ψάχνεσαι και να ακούς και τα κορίτσια που ίσως είχαν ατυχίες που έχουν γενικώς ενημερωθεί 

Στην θέση σου , θα έψαχνα άλλον γιατρό για δεύτερη γνώμη και ίσως και Προσπάθεια 

Όπως και να έχει,  εύχομαι να λήξει όλο αυτό ήρεμα , να κρατήσεις το θετικό ότι έχεις μια μήτρα που έπιασε με την πρώτη,  να πάρεις τον χρόνο σου να ηρεμήσεις και να πας για την επόμενη φορά και να είναι αυτή που θα φέρει το/τα μωρακι/α σου 

Κοιτα για κάποιον ανεξήγητο λόγω μου έχει κάτσει στο κεφάλι πως στέκει όλο αυτό !!!! Δηλαδή πως έχω έναν σάκο παρά παρά παρά πολύ μικρό ούτε σαν σουσάμι δεν είναι και με τα χάπια θα ξεκολλήσει εύκολα !!!  Θα δω μου είπαν βαρυα περίοδο και τότε να πάω να με δουν !!!! Δηλαδή θεωρώ πως για ένα τόσο μικρό πραγματακι δεν χρειάζεται ολόκληρο χειρουργείο και πως έχει δίκιο ο γιατρός !! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Antonia_ είπε:

Εμένα η γιατρός όχι (όχι της εξωσωματικής) μου είπε ότι θα μπορούσα ν σ δώσω και χάπια αλλά δεν το προτιμώ γιατί είναι χημικά και μετά θα πρέπει να περιμένεις αρκετά για επόμενη προσπάθεια.

Πρότεινε καλύτερα την αποξεση.

 

Ο κάθε γιατρός βέβαια έχει τις μεθόδους του.

 

Και τι ακριβώς βλέπουν στη βιοψία και τι στην

Η βιοψια γινεται στο εμβρυολογικο και περιλαμβάνει τη λήψη των κυττάρων από την κάθε βλαστοκυστη που μετά τα στέλνουν για εξέταση dna σε ειδικό εργαστήριο, από την εξέταση αυτή προκύπτει αν το εμβρυο έχει χρωμοσωμικες ανωμαλιες.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Bluee19 είπε:

Κοιτα για κάποιον ανεξήγητο λόγω μου έχει κάτσει στο κεφάλι πως στέκει όλο αυτό !!!! Δηλαδή πως έχω έναν σάκο παρά παρά παρά πολύ μικρό ούτε σαν σουσάμι δεν είναι και με τα χάπια θα ξεκολλήσει εύκολα !!!  Θα δω μου είπαν βαρυα περίοδο και τότε να πάω να με δουν !!!! Δηλαδή θεωρώ πως για ένα τόσο μικρό πραγματακι δεν χρειάζεται ολόκληρο χειρουργείο και πως έχει δίκιο ο γιατρός !! 

Χωρίς να ειμαι ειδικός ουτε γιατρος (απλά αυτο το πρωτόκολλο ακολουθεί η δική μου κλινικη),  ηθελα να ρωτησω υστεροσκοπηση πριν την εμβρυομεταφορα ειχες κανει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...