Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • Αχ κοπέλα μου...είπες μεγάλη κουβέντα πως νοιώθεις ότι χάσατε χρόνο...αυτά τα αν ήξερα...αν ήμουν σε άλλο γιατρό...αν είχα κάνει άλλες επιλογές..τα έχω σκεφτεί τόσες φορές...Αλλά δυστηχως και εντελώς ειλικρινά ο χρόνος δε γυρίζει πίσω και δεν έχει νόημα να το σκεφτόμαστε...οπότε κοιτάμε μπροστά και κανουμε το καλύτερο που θεωρούμε από εδώ και πέρα...

      Πάντως για το χρόνο της αναμονής που αναφέρεις...εγώ που πήγα μέσω τράπεζας ωαριων μέσα σε 2 μήνες τα παραγγειλαμε,ήρθαν έκανα εγώ ότι  προετοιμασία χρειαζόταν και προχωρήσαμε..20 Μαΐου κάναμε την παραγγελία...και 20 Ιουλίου έκανα μεταφορά..

      • Μου αρέσει 3
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 ώρες πρίν, Maraki S. είπε:

      Ευχαριστώ πολύ! Μακάρι Θεέ μου! Σε γενικές γραμμές μια χαρά είμαι, λίγο μελανιασμενη από τις ενέσεις που είναι λογικό, ωστόσο δεν είχα άλλα θέματα ούτε συμπτώματα περίεργα από τις ορμόνες. Θα συνεχίσω με ηρεμία και αυτό το Σ/Κ (αν και την Κυριακή θα πάω σε μία βάφτιση που έχω - ας βγω και 2 ωρίτσες από το σπίτι κοντά θα είναι εξάλλου) και ο Θεός βοηθός!

      Ναι καλέ βγες να ξεσκασεις λίγο!!! Καλό θα κάνει κακο όχι!!! 😉 Καλημέρα σε όλες!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

Το λάθος ήταν ότι φαινόταν ότι δεν εξελισετε. φαντάζομαι ότι ακόμα Κ τώρα χοριακη δεν έχεις ξανακανει?

Τέλος πάντων τώρα αφού τα πήρες δεν έχει νόημα. Απλά καλό είναι να δεις Κ άλλο γιατρό. Κ τα φάρμακα κάνουν ζημιές Κ στα ωάρια την ποιότητα Κ στις ωοθήκες κτλ κτλ. Δεν είναι εύκολη λύση 

Και επίσης χοριακη ποιος ο λόγος να κάνω ; Αφού βλέπουμε υπέρηχο γραφικά πως δεν προχωράει !!!! Να έχει 0 αποκλειαιτε αφού βλέπουμε ακόμα σάκο άρα γιατί να κάθομαι να μετράω κάθε μέρα την χοριακη ;;  Βλέπουμε τώρα με τα χάπια αν αποβληθεί το έμβρυο και αποβληθεί θα κάνω μετά να δω ότι μηδενίστηκε !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Bluee19 είπε:

Και επίσης χοριακη ποιος ο λόγος να κάνω ; Αφού βλέπουμε υπέρηχο γραφικά πως δεν προχωράει !!!! Να έχει 0 αποκλειαιτε αφού βλέπουμε ακόμα σάκο άρα γιατί να κάθομαι να μετράω κάθε μέρα την χοριακη ;;  Βλέπουμε τώρα με τα χάπια αν αποβληθεί το έμβρυο και αποβληθεί θα κάνω μετά να δω ότι μηδενίστηκε !!!

Χοριακη πρέπει να κάνεις γιατί η χοριακη δείχνει πόσο προχωράνε οι ιστοί στο έμβρυο. Αν έχεις μια χοριακη 500000 το χάπι πολύ πιθανό δεν θα σου κάνει τίποτα. 

Μερικά πράγματα δεν μπορείς να τα κάνεις στα τυφλά μην εμπιστεύεσε τυφλά γιατρούς χωρίς να καταλαβαίνεις τι σου λένε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Anniee είπε:

Αφού εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου , καλά έκανες

Ένας σωστός γιατρος και εμπειρος δεν καταστρέφει μια μήτρα με αποξεση , αντιθέτως την καθαρίζει και είναι και κάτι σαν υστεροσκοπιση,  έτοιμη για την επόμενη προσπάθεια σου 

Για την ιστορία,  έχω κάνει αρκετές αποξησεις ( δυστυχως) και φυσικά δεν έγινε καμία ζημιά και έβγαλα κανονική κύηση ! 

Οπότε,  αφού γίνει όλη η διαδικασία,  καλό είναι αφού καθαρίσεις,  να κάνεις και μια χοριακη και έναν υπέρηχο 

Σου εύχομαι,  η επόμενη φορά να είναι και η τυχερή σου 

Ναι συμφωνώ αλλά διάβασα πως μετά από απόξεση μπορεί να κάνει συμφησεις η μήτρα που αυτό δεν το προκαλεί ένας ανίδεος γιατρός προκαλείται μόνο του !!! Αλλά γενικά εμένα μου φάνηκε πιο εύκολη λύση τα χάπια και μακαρι να πετύχει γιατί δεν την θέλω καθόλου την απόξεση 🫠 

 

Just now, linaa είπε:

Χοριακη πρέπει να κάνεις γιατί η χοριακη δείχνει πόσο προχωράνε οι ιστοί στο έμβρυο. Αν έχεις μια χοριακη 500000 το χάπι πολύ πιθανό δεν θα σου κάνει τίποτα. 

Μερικά πράγματα δεν μπορείς να τα κάνεις στα τυφλά μην εμπιστεύεσε τυφλά γιατρούς χωρίς να καταλαβαίνεις τι σου λένε 

Ο γιατρός μου είπε ξεκάθαρα πως θα παρειά για τρεις μέρες αυτό το χάπι και μόλις δεις αίμα θα έρθεις για υπέρηχο να δούμε αν απέβαλες αν δεν έχω αποβάλει θα κάνουμε απόξεση δεν με άφησε στην μοίρα μου !!!

Αν είχα τόσο μεγάλη χοριακη θα φαινόταν στην ανάπτυξη του εμβρύου !!!! Εμένα ο σάκος είναι παρά πολύ μικρός το έμβρυο καλά καλά δεν φαίνεται και για αυτό μου είπε πως ίσως με τα χάπια τελειώσει πιο γρήγορα !!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Bluee19 είπε:

Ναι συμφωνώ αλλά διάβασα πως μετά από απόξεση μπορεί να κάνει συμφησεις η μήτρα που αυτό δεν το προκαλεί ένας ανίδεος γιατρός προκαλείται μόνο του !!! Αλλά γενικά εμένα μου φάνηκε πιο εύκολη λύση τα χάπια και μακαρι να πετύχει γιατί δεν την θέλω καθόλου την απόξεση 🫠 

 

Ο γιατρός μου είπε ξεκάθαρα πως θα παρειά για τρεις μέρες αυτό το χάπι και μόλις δεις αίμα θα έρθεις για υπέρηχο να δούμε αν απέβαλες αν δεν έχω αποβάλει θα κάνουμε απόξεση δεν με άφησε στην μοίρα μου !!!

Αν είχα τόσο μεγάλη χοριακη θα φαινόταν στην ανάπτυξη του εμβρύου !!!! Εμένα ο σάκος είναι παρά πολύ μικρός το έμβρυο καλά καλά δεν φαίνεται και για αυτό μου είπε πως ίσως με τα χάπια τελειώσει πιο γρήγορα !!!

Δεν σε άφησε στην μοίρα σου γιατί θα πάει φυλακή υπήρχε περίπτωση να σε αφήσει στην μοίρα σου? Σε άφησε όμως χωρίς να ελενξει την χοριακη που δείχνει πόσο μεγαλώνει Κ αν μεγαλώνει το έμβρυο μέχρι να φτάσεις 8 εβδομάδες με αρχική χοριακη που απτό 1000 πήγε 1200..... Αυτό τι λέγετε ? Απλώς σε άφησε γιατί προφανώς είχε δουλειά Κ δεν μπορούσε να ασχοληθεί μαζί σου Κ τώρα χωρίς να ξέρει καν που έχει φτάσει η χοριακη σου λέει πάρε τα χάπια μήπως Κ ξεμπερδεψες Κ εσύ Κ εγώ αλλιώς κάνουμε αποξεση . Εγώ αυτό καταλαβαίνω...

Η αποξεση ακόμα Κ συμφησεις να αφήσει διορθώνονται εύκολα. Τα χημικά όμως δεν φεύγουν 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

Δεν σε άφησε στην μοίρα σου γιατί θα πάει φυλακή υπήρχε περίπτωση να σε αφήσει στην μοίρα σου? Σε άφησε όμως χωρίς να ελενξει την χοριακη που δείχνει πόσο μεγαλώνει Κ αν μεγαλώνει το έμβρυο μέχρι να φτάσεις 8 εβδομάδες με αρχική χοριακη που απτό 1000 πήγε 1200..... Αυτό τι λέγετε ? Απλώς σε άφησε γιατί προφανώς είχε δουλειά Κ δεν μπορούσε να ασχοληθεί μαζί σου Κ τώρα χωρίς να ξέρει καν που έχει φτάσει η χοριακη σου λέει πάρε τα χάπια μήπως Κ ξεμπερδεψες Κ εσύ Κ εγώ αλλιώς κάνουμε αποξεση . Εγώ αυτό καταλαβαίνω...

Η αποξεση ακόμα Κ συμφησεις να αφήσει διορθώνονται εύκολα. Τα χημικά όμως δεν φεύγουν 

Ο εξωσωματικός δεν ήξερε πως από 1200 πήγε 1400 σε δυο μέρες επειδή μου είχε ζήτηση την Τρίτη μέρα εκείνος που ήταν 2100 κ για αυτό είπε ήμαστε οριακά 

Αυτήν που ανέβηκε μόνο διακόσια την έκανα. Μόνη μ για να δω τ γίνετε και την είχα δείξει στον γυναικολόγο 

 

και προφανώς και δεν με άφησε έτσι να περνάει ο καιρός γιατί αν χρειαζόταν άμεσα απόξεση μπορούσε να μου την κάνει κ ο γυναικολόγος αλλλα βλέπει πως μπορούμε να την γλιτώσουμε άρα γιατί να μπούμε σε αυτή την διαδικασία !!!! Και για τις συμφησεις αντιβιώσεις σου βάζουν 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η γιατρός όχι (όχι της εξωσωματικής) μου είπε ότι θα μπορούσα ν σ δώσω και χάπια αλλά δεν το προτιμώ γιατί είναι χημικά και μετά θα πρέπει να περιμένεις αρκετά για επόμενη προσπάθεια.

Πρότεινε καλύτερα την αποξεση.

 

Ο κάθε γιατρός βέβαια έχει τις μεθόδους του.

 

On 8/2/2024 at 6:15 ΜΜ, Nels είπε:

Εγώ περυσι πλήρωσα 500ευρω τη βιοψία 6 εμβρύων και 220 ευρώ την εξέταση του κάθε εμβρυου. Γενικα η εξέταση τόσο κάνει πάνω κάτω,  αυτό που αλλάζει από κέντρο σε κεντρο είναι η αμοιβή για τη βιοψια

Και τι ακριβώς βλέπουν στη βιοψία και τι στην

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Bluee19 είπε:

Ο εξωσωματικός δεν ήξερε πως από 1200 πήγε 1400 σε δυο μέρες επειδή μου είχε ζήτηση την Τρίτη μέρα εκείνος που ήταν 2100 κ για αυτό είπε ήμαστε οριακά 

Αυτήν που ανέβηκε μόνο διακόσια την έκανα. Μόνη μ για να δω τ γίνετε και την είχα δείξει στον γυναικολόγο 

 

και προφανώς και δεν με άφησε έτσι να περνάει ο καιρός γιατί αν χρειαζόταν άμεσα απόξεση μπορούσε να μου την κάνει κ ο γυναικολόγος αλλλα βλέπει πως μπορούμε να την γλιτώσουμε άρα γιατί να μπούμε σε αυτή την διαδικασία !!!! Και για τις συμφησεις αντιβιώσεις σου βάζουν 

Αχ αχ κορίτσι υπερασπίζεσε γιατρούς Κ μετά θα το χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. 

Αυτό το φάρμακο που πήρες είναι σαν να κάνεις μια μικρή χημειοθεραπεία . Λες να είναι παλαβοί οι περισσότεροι γιατροί που δεν το προτιμούν ? 

Δεν είναι αντιβίωση είναι χημικό 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , linaa είπε:

Δεν σε άφησε στην μοίρα σου γιατί θα πάει φυλακή υπήρχε περίπτωση να σε αφήσει στην μοίρα σου? Σε άφησε όμως χωρίς να ελενξει την χοριακη που δείχνει πόσο μεγαλώνει Κ αν μεγαλώνει το έμβρυο μέχρι να φτάσεις 8 εβδομάδες με αρχική χοριακη που απτό 1000 πήγε 1200..... Αυτό τι λέγετε ? Απλώς σε άφησε γιατί προφανώς είχε δουλειά Κ δεν μπορούσε να ασχοληθεί μαζί σου Κ τώρα χωρίς να ξέρει καν που έχει φτάσει η χοριακη σου λέει πάρε τα χάπια μήπως Κ ξεμπερδεψες Κ εσύ Κ εγώ αλλιώς κάνουμε αποξεση . Εγώ αυτό καταλαβαίνω...

Η αποξεση ακόμα Κ συμφησεις να αφήσει διορθώνονται εύκολα. Τα χημικά όμως δεν φεύγουν 

Και θεωρώ πως ήταν επείγον να γίνει απόξεση σιγά μην το απέφευγε λεφτά θα έβγαζε 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Bluee19 είπε:

Και θεωρώ πως ήταν επείγον να γίνει απόξεση σιγά μην το απέφευγε λεφτά θα έβγαζε 

Είδες τι είπε η κοπέλα πιο πάνω τι της πρότεινε η γιατρός Κ γιατί δεν ήθελε να πάρει αυτό το φάρμακο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

Αχ αχ κορίτσι υπερασπίζεσε γιατρούς Κ μετά θα το χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. 

Αυτό το φάρμακο που πήρες είναι σαν να κάνεις μια μικρή χημειοθεραπεία . Λες να είναι παλαβοί οι περισσότεροι γιατροί που δεν το προτιμούν ? 

Δεν είναι αντιβίωση είναι χημικό 

Δεν τον υπερασπίζομαι απλώς λέω πως αυτό που μου πρότεινε έχει λογική και ειδα και πολλές κοπέλες πως τ έκαναν και είναι φάρμακο που το περνούν και οι έγκυες για πρόκληση τοκετού δεν νομίζω να κάνει τόσο κακό !!! Τρεις μέρες θα το περνώ μόνο 

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

Είδες τι είπε η κοπέλα πιο πάνω τι της πρότεινε η γιατρός Κ γιατί δεν ήθελε να πάρει αυτό το φάρμακο 

Μιλάμε για το ίδιο φάρμακο ; Γιατί εμένα ο γιατρός μου είπε πως μπορώ σε 1-2 κύκλους να ξανά προσπάθησω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , Bluee19 είπε:

Δεν τον υπερασπίζομαι απλώς λέω πως αυτό που μου πρότεινε έχει λογική και ειδα και πολλές κοπέλες πως τ έκαναν και είναι φάρμακο που το περνούν και οι έγκυες για πρόκληση τοκετού δεν νομίζω να κάνει τόσο κακό !!! Τρεις μέρες θα το περνώ μόνο 

Μιλάμε για το ίδιο φάρμακο ; Γιατί εμένα ο γιατρός μου είπε πως μπορώ σε 1-2 κύκλους να ξανά προσπάθησω 

Κανονικά πριν τις 10 εβδομάδες το ίδιο χάπι δίνουν . Τέλος πάντων τα χάπια δεν είναι εύκολη λύση όπως σου το παρουσίασαν.. αν ήταν τόσο απλό δεν θα γινόταν καμία αποξεση. Πρεπει λίγο να πονηρευεσε Κ να περνεις Κ άλλες γνώμες όταν είναι να επέμβουν στο σώμα σου. 

Κ γενικά μην πηγαίνεις πάντα με αυτούς που σου δίνουν ελπίδες για κάτι που δεν έχει ελπίδα γιατί αυτό έκανες πρέπει να βλέπεις την πραγματικότητα πιο ωμά . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

Κανονικά πριν τις 10 εβδομάδες το ίδιο χάπι δίνουν . Τέλος πάντων τα χάπια δεν είναι εύκολη λύση όπως σου το παρουσίασαν.. αν ήταν τόσο απλό δεν θα γινόταν καμία αποξεση. Πρεπει λίγο να πονηρευεσε Κ να περνεις Κ άλλες γνώμες όταν είναι να επέμβουν στο σώμα σου. 

Κ γενικά μην πηγαίνεις πάντα με αυτούς που σου δίνουν ελπίδες για κάτι που δεν έχει ελπίδα γιατί αυτό έκανες πρέπει να βλέπεις την πραγματικότητα πιο ωμά . 

Μα έτσι κι αλλιώς θα πηγαίναμε ότι μου έλεγε ο εξωσωματικός γιατί για κάποιο λόγο λένε ότι πρέπει να πηγαίνω μέχρι την 12η εβδομάδα στον εξωσωματικό αλλά τελοσπάντων εγώ είδα ήδη αίμα άρα αύριο θα ξαναπάω για υπέρηχο να δούμε αν αποβλήθηκε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Bluee19 είπε:

Μα έτσι κι αλλιώς θα πηγαίναμε ότι μου έλεγε ο εξωσωματικός γιατί για κάποιο λόγο λένε ότι πρέπει να πηγαίνω μέχρι την 12η εβδομάδα στον εξωσωματικό αλλά τελοσπάντων εγώ είδα ήδη αίμα άρα αύριο θα ξαναπάω για υπέρηχο να δούμε αν αποβλήθηκε

Μέχρι την 12 εβδομάδα μπορείς να πας στον εξωσωματικο μόνο για να σου ρυθμίζει τα φάρμακα Κ τίποτα άλλο. Όχι για να παρακολουθεί την κύηση συνολικά .

Κανονικά η σωστή διαδικασία είναι όταν δει ότι δεν πάει καλά η χοριακη να παρακολουθήσει χοριακη Κ υπέρηχο για 10 μέρες το πολύ Κ μετά να κόψει τα φάρμακα. 

Το αίμα θα ερχόταν έτσι Κ αλλιώς απτήν στιγμή που κόπηκαν τα φάρμακα το θέμα με την αποξεση ή το χάπι είναι για να καθαρίσει η μήτρα . 

Δεν καθαρίζει δηλαδή η μήτρα μόνη της με μεγάλες χοριακες πάνω από 3000 . Θέλει τεχνητή μέθοδο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , linaa είπε:

Μέχρι την 12 εβδομάδα μπορείς να πας στον εξωσωματικο μόνο για να σου ρυθμίζει τα φάρμακα Κ τίποτα άλλο. Όχι για να παρακολουθεί την κύηση συνολικά .

Κανονικά η σωστή διαδικασία είναι όταν δει ότι δεν πάει καλά η χοριακη να παρακολουθήσει χοριακη Κ υπέρηχο για 10 μέρες το πολύ Κ μετά να κόψει τα φάρμακα. 

Το αίμα θα ερχόταν έτσι Κ αλλιώς απτήν στιγμή που κόπηκαν τα φάρμακα το θέμα με την αποξεση ή το χάπι είναι για να καθαρίσει η μήτρα . 

Δεν καθαρίζει δηλαδή η μήτρα μόνη της με μεγάλες χοριακες πάνω από 3000 . Θέλει τεχνητή μέθοδο 

Θα δείξει ας ελπίσω να καθαρίσει 

αλλα πριν ένιωσα κάτι να στάζει κ πηγα ειδα κ ήταν υγρό μαζί με καφέ κ πιστεύω πως ήταν ο σάκος 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Angot είπε:

ξέρω πρέπει να είναι χαμηλή κάτω από 1 αν θυμαμαι καλα 

Και η οιστραδιόλη θυμάσαι;

3 ώρες πρίν, Angot είπε:

και στον 4ο να μου λέγατε ότι ειμαι  εγώ 5ο θα έλεγα! μετράω τις μέρες να παω στον 7ο να ησυχάσει το κεφάλι μ ! χαχχαχα ! μου έχει καρφωθεί πως όταν το μωρο μπορεί να επιβιώσει  εκτός μήτρας είναι η δικλείδα ασφαλείας μ ! άστο μη το σχολιάσεις , εχω αποχαζεψει 

Γιατί το μωρό βγαίνει από τη μήτρα στον 7ο μήνα; Και που πάει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...