Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , linaa είπε:

Πρέπει να τρως περισσότερες φορές μέσα στην μέρα . Δεν είναι τα γλυκά που δεν τρως . Είναι ότι μένεις πολλές ώρες νηστική . 

τρωω πρωί τοστ χυμο , μετά μπανάνα, μεσημέρι φαγητό , βράδυ σαλάτα και φρούτο ! αλλά δεν πεινάω ρε παιδί μ ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 12 λεπτά , Angot είπε:

τρωω πρωί τοστ χυμο , μετά μπανάνα, μεσημέρι φαγητό , βράδυ σαλάτα και φρούτο ! αλλά δεν πεινάω ρε παιδί μ ! 

Το βράδυ σαλάτα ? Σε δίαιτα είσαι? Γι'αυτό πέφτει το ζάχαρο το πρωί στο 70.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , linaa είπε:

Το βράδυ σαλάτα ? Σε δίαιτα είσαι? Γι'αυτό πέφτει το ζάχαρο το πρωί στο 70.

μα με το ζόρι τρωω , δεν πεινάω ! επισης ο γιατρός είπε να τρωω ελαφρΑ το βράδυ 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nels είπε:

Κοριτσι μου η χοριακη σου απο την αρχή δεν πήγε καλά, εκτός από 2 εξαιρέσεις σε όλες τις άλλες περιπτώσεις που διαβάζω στο forum εδώ και 2 χρόνια οι χοριακες τουλαχιστον διπλασσιαζονται τις πρώτες μέρες. Με ξένισε πολύ η προσέγγιση του εξωσωματικου σου, σε χοριακη που ανεβαίνει τόσο αργά δε δίνεις ελπίδες λέγοντας έλα σε 2 βδομάδες να ακούσουμε καρδιά. Το σημαντικό είναι ότι έμεινες έγκυος, το πιο πιθανό είναι ότι ότι εμβρυο έχει χρωμοσωμικες ανωμαλιες που είναι μεν τυχαίο γεγονός αλλά είναι πολύ σύνηθες, η εμβρυολογος μου είχε πει οτι σχεδόν το 50% των βλαστοκυστων είναι παθολογικές ακόμη και στις νεαρές κοπέλες. Μπορείς με την αποξεση να κάνεις και βιοψια για να σιγουρευτείς. Εμενα όλο αυτό μου κόστισε 800ευρω γιατί δεν είχα ιδιωτική ασφάλεια.

Καλό είναι να κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις για να είσαι σίγουρη ότι όταν θα πετύχετε το γερο εμβρυακι θα πάνε όλα καλα αλλά δε χρειάζεται να βιάζεσαι τόσο και να αγχώνεσαι. Εξάλλου μετά την αποξεση θέλεις τουλάχιστον 3 μήνες μέχρι την επομενη προσπαθεια για να ηρεμήσει ο οργανισμός σου.

Το σπερμα παίζει μεν ρόλο αλλα κυρίως οι χρωμοσωμικες ανωμαλιες οφείλονται στα ωαρια. Εξαλλου έχετε αρκετές βλαστοκυστες που δείχνει ότι έχει καλή δυναμικη και πριν τις χρησιμοποιήσετε το μόνο που έχει νόημα να κάνει είναι καλλιέργεια για μικροβια για να σιγουρευτείς οτι οι βλαστοκυστες σας έχουν πιθανότητα να προχωρησουν.

Εννοείται βεβαια ότι έπρεπε εξαρχής να είχαν γίνει όλες οι απαραίτητες εξετασεις, δεν ισχύει οτι στην πρώτη εξωσωματικη πάμε στα τυφλά και ότι γίνει ούτε ότι οι εξωσωματικοι δε σε βάζουν να κάνεις περιττές εξετασεις. Εμας πχ μας είπαν να πάμε σε ενδοκρινολογο, αιματολογο και ουρολόγο πριν ξεκινήσουμε και μας έγραψε και ο εξωσωματικος ένα κάρο εξετασεις συν κάποιες που μου σύστησαν άλλοι εξωσωματικοι που επισκέφτηκα πριν επιλέξω. Είχα τελείως πλήρη φάκελο, πρέπει να είμαι η μόνη που πέρασε από το Ελενα και δεν είχαν να μου γράψουν καμία παραπάνω εξέταση.

Η αποξεση παντως να ξερεις για να μην αγχώνεσαι ότι δεν είναι τίποτα, εγω όταν ξύπνησα δεν κατάλαβα ότι είχε τελειώσει το χειρουργείο, μετά γυρνάς σπίτι και είσαι μια χαρα.

Ο μόνος λόγος που φοβάμαι την απόξεση είναι επειδή έχω παρά πολύ πόνο στην περίοδο άρα θα νιώθω ακριβώς το ίδιο και πολύ περισσότερο !!🫠

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angot είπε:

μα με το ζόρι τρωω , δεν πεινάω ! επισης ο γιατρός είπε να τρωω ελαφρΑ το βράδυ 

Επειδή εγώ ακολουθούσα διατροφή για το ζάχαρο...(αν και τελικά η καμπύλη βγήκε καλή, παρ'όλα αυτά τη συνεχίζω ως προς τις ώρες που τρώω απλά αυξάνοντας λίγο τις ποσότητες) το βράδυ ακόμα και με διατροφή για ζάχαρο έτρωγα ό,τι και το μεσημέρι απλά σε μικρότερες ποσότητες..Οπωσδήποτε όμως η διατροφή είχε πρωτείνη σαλάτα και υδατάνθρακα..όχι μόνο σκέτη σαλάτα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Bluee19 είπε:

Ο μόνος λόγος που φοβάμαι την απόξεση είναι επειδή έχω παρά πολύ πόνο στην περίοδο άρα θα νιώθω ακριβώς το ίδιο και πολύ περισσότερο !!🫠

Το αντίθετο συμβαίνει! Επειδή έμεινες έγκυος, έστω και για τόσο, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πονάς λιγότερο στην περίοδο το επόμενο διάστημα. Επίσης, επειδή η απόξεση σε εσένα θεωρείται θεραπευτική, σε δημόσιο νοσοκομείο την κάνεις δωρεάν. Εμένα τουλάχιστον, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που παλινδρόμησε, έτσι είχε γίνει! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , anast. είπε:

Επειδή εγώ ακολουθούσα διατροφή για το ζάχαρο...(αν και τελικά η καμπύλη βγήκε καλή, παρ'όλα αυτά τη συνεχίζω ως προς τις ώρες που τρώω απλά αυξάνοντας λίγο τις ποσότητες) το βράδυ ακόμα και με διατροφή για ζάχαρο έτρωγα ό,τι και το μεσημέρι απλά σε μικρότερες ποσότητες..Οπωσδήποτε όμως η διατροφή είχε πρωτείνη σαλάτα και υδατάνθρακα..όχι μόνο σκέτη σαλάτα...

πιάνεται μια φετα πολύσπορο και μια μερίδα τυρί; τα εχω συνοδευτικά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Angot είπε:

πιάνεται μια φετα πολύσπορο και μια μερίδα τυρί; τα εχω συνοδευτικά 

Ναι πιάνεται απλά εμένα είχε περισσότερες ποσότητες.

Εμένα η διατροφή μου είχε πχ.το βράδυ 3 ισοδύναμα υδατάνθρακα πχ 3 φέτες ψωμί των 30γρ. και ένα αυγό και ένα κομμάτι  τυρί των 30γρ.μαζί με τη σαλάτα.

Αλλά ξαναλέω εγώ ακολουθούσα διατροφή οπότε έτρωγα ανά δύο τρεις ώρες και συγκεκριμένες ποσότητες.

Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι ενδεικτικό αυτό που σου γράφω γιατί είναι μόνο ένα μέρος της διατροφής.

Όπως και να έχει καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου,αν προβληματίζεσαι με το ζάχαρο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , LeneL είπε:

Το αντίθετο συμβαίνει! Επειδή έμεινες έγκυος, έστω και για τόσο, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πονάς λιγότερο στην περίοδο το επόμενο διάστημα. Επίσης, επειδή η απόξεση σε εσένα θεωρείται θεραπευτική, σε δημόσιο νοσοκομείο την κάνεις δωρεάν. Εμένα τουλάχιστον, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που παλινδρόμησε, έτσι είχε γίνει! 

Μακαρι να γίνει έτσι γιατί το φοβάμαι πολύ είναι η αλήθεια !!! Μου έχει μείνει τραυματικό η λαπαροσκόπηση που είχα κάνει μετά την ωοληψια 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bluee19 είπε:

Μακαρι να γίνει έτσι γιατί το φοβάμαι πολύ είναι η αλήθεια !!! Μου έχει μείνει τραυματικό η λαπαροσκόπηση που είχα κάνει μετά την ωοληψια 

Να μη φοβάσαι καθόλου. Δεν πονάει καθόλου. Άσε που μετά από το άγχος που πέρασες τόσο καιρό θα νιώσεις απίστευτη ανακούφιση μόλις ξυπνήσεις κι έχουν τελειώσει όλα αυτά. Θα κάνεις και λίγο υπομονή και θα περάσεις στο επόμενο στάδιο και όλα καλά!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια εχθές έκανε την ένεση ο άντρας μου . Σήμερα έπρεπε να την κάνω εγώ . Αλλά τρομοκρατήθηκα τόσο πολύ που λίγο μελάνιασε γυρω από το τσίμπημα … θα φύγει αυτό έτσι ; Γιατί φοβάμαι παρά πολύ μην έπαθα τίποτα ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , MatinaChr είπε:

Κορίτσια εχθές έκανε την ένεση ο άντρας μου . Σήμερα έπρεπε να την κάνω εγώ . Αλλά τρομοκρατήθηκα τόσο πολύ που λίγο μελάνιασε γυρω από το τσίμπημα … θα φύγει αυτό έτσι ; Γιατί φοβάμαι παρά πολύ μην έπαθα τίποτα ..

Μην φοβάσαι δεν έπαθες κάτι αυτό μπορει να γινει επειδή έσπασε κάποιο αγγειακι είτε έκανες την ενεση πολύ γρήγορα η αν έτριψες το σημείο με βαμβάκι μετά από την ενεση έτσι μου είχε πει ο γιατρός.και εγώ όταν την έκανα μόνη πολλές φορές μελάνιαζεπυι μου την έκανε ο άντρας μου τιποτα χαχαχ

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anast. είπε:

Ναι πιάνεται απλά εμένα είχε περισσότερες ποσότητες.

Εμένα η διατροφή μου είχε πχ.το βράδυ 3 ισοδύναμα υδατάνθρακα πχ 3 φέτες ψωμί των 30γρ. και ένα αυγό και ένα κομμάτι  τυρί των 30γρ.μαζί με τη σαλάτα.

Αλλά ξαναλέω εγώ ακολουθούσα διατροφή οπότε έτρωγα ανά δύο τρεις ώρες και συγκεκριμένες ποσότητες.

Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι ενδεικτικό αυτό που σου γράφω γιατί είναι μόνο ένα μέρος της διατροφής.

Όπως και να έχει καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου,αν προβληματίζεσαι με το ζάχαρο.

μιλήσαμε , είπε καλύτερα χαμηλό παρά υψηλό ! επισης να μην αυξήσω τα γλυκά που τρωω γιατί υπάρχει ακόμα και έτσι ο κίνδυνος διαβήτη κύησης ! οχι παραπάνω ποσότητα φαγητού , απλώς πιο συχνά γεύματα …. μικρα και συχνά! θα παίρνω πχ ενα  τυράκι με μια ντοματούλα κ λίγο ψωμάκι να τρωω έξτρα από το πρωινό ως το μεσημεριανό ! και λίγου ξηρούς καρπούς από το μεσημεριανό μέχρι την σαλάτα μ το βράδυ ! έτσι καταλαβαίνω ότι θέλει 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , vikoula2024 είπε:

Μην φοβάσαι δεν έπαθες κάτι αυτό μπορει να γινει επειδή έσπασε κάποιο αγγειακι είτε έκανες την ενεση πολύ γρήγορα η αν έτριψες το σημείο με βαμβάκι μετά από την ενεση έτσι μου είχε πει ο γιατρός.και εγώ όταν την έκανα μόνη πολλές φορές μελάνιαζεπυι μου την έκανε ο άντρας μου τιποτα χαχαχ

Σε ευχαριστώω πολύ ! Μου έφυγε ένα βάρος 😜

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bluee19 είπε:

Μακαρι να γίνει έτσι γιατί το φοβάμαι πολύ είναι η αλήθεια !!! Μου έχει μείνει τραυματικό η λαπαροσκόπηση που είχα κάνει μετά την ωοληψια 

κορίτσι μ η απόξεση σαν διαδικασία δεν είναι τπτ επίπονο! ούτε το κατά τη διαρκεία ουτε  το μετά ! και γω ειχα πάντα τρομερούς πόνους στην περίοδο αλλά νομίζω έγιναν ένα τσικ καλύτερα μετά! η απόξεση είναι στην ψυχούλα δύσκολη. Καλό κουραγιο και με το καλό να έρθει σύντομα το επόμενο μωράκι να απαλύνει την λύπη! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...