Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι 13η ημέρα διέγερσης και εχω ένα πολύ περίεργο σύμπτωμα που δεν ξέρω αν σχετίζεται με τα φάρμακα. Με καίνε-πονάνε τα μεγάλα δάχτυλα των ποδιών μου. Ξεκίνησε από το μεσημέρι. Ήμουν στην παραλία. Έχει συμβεί σε καμια; 

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

1 hour ago, linaa είπε:

Στο Έλενα κάποιες φορές τα κάνουν την ίδια μέρα όλα. Όχι αν είναι πρωί το ραντεβού είσαι σε κατάλληλη μέρα του κύκλου είσαι από επαρχία μπορείς να συνεννοηθεις Κ στα κάνουν αμέσως. Υπάρχουν Κ εξετάσεις που πρέπει να υπάρχει μια προετοιμασία δεν γίνετε να πας απόγευμα πχ με περίοδο Κ να σου κάνουν ορμονικές. 

Για το σπέρμα καταρχάς θα πρέπει Κ ο άντρας σου να κάνει ορμονικές εξετάσεις . Αν δεν υπάρχει ορμονικό θέμα οι θεραπείες είναι απλές βιταμίνες αντιοξειδωτικά Κ αντιβίωση. 

Αν είναι πρωί εννοώ 

Οι ορμονικές εξετάσεις στον άντρα μου είναι συγκεκριμένες ή απλα ζητάει ορμονικές εξετάσεις και του της κάνουν σε ένα μικροβιολογικό ; Συγνώμη αλλά δεν το είχα ξανά ακούσει πως γίνετε και στον άντρα και δεν έχουμε ψαχτεί εκεί 

πρίν από 47 λεπτά , Βάσω91 είπε:

Στο Έλενας τις έκανα 

Άργησα να απαντήσω γτ τρ γύρισα από τη δουλειά... λοιπόν εγώ πήγα την προηγούμενη εβδομάδα στην κυρία οικονομοπουλου που μου σύστησαν κάποιες κοπέλες από εδώ είδε το φάκελό μου. Είδε ότι έχουμε και πρόβλημα με το σπέρμα και πρότεινε την κυστική ίνωση να την κάνει ο άνδρας μου για να δούμε μήπως οφείλεται εκεί το θέμα. Εγώ έκλεισα να κάνω τις εξετάσεις την τρίτη που μας πέρασε και για κυστική ίνωση δεν έχω κλείσει ακόμα ραντεβού γιατί δεν έχουν ανοίξει τα ραντεβού του μαρτίου στο λαϊκό νοσοκομείο ( εκεί μας πρότεινε να κάνουμε την εξέταση η αιματολογος).  Εγώ έκανα μια σειρά από εξετάσεις εκτός από E2 κ άλλες ορμόνες μιας κ είχα πάρει για μια μέρα χάπια για εμβρυμεταφορα. Τα οποία βέβαια δεν συνεχισα αφού δεν κατάφεραν τα ωάρια να γονιμοποιηθούν. Όπως κ να είχε όμως αφού πήρα προγεστερόνη κλπ δεν γινόταν να κάνω εξετάσεις τέτοιου είδους....έκανα άλλες.Λογικά θα μ βάλει  τον άλλον μήνα που θα τη δω...

Άρα πρέπει από την μέρα που σταματάς τα χάπια προγεστερονη και τα οιστρογόνα να περάσει ένας μήνας για μπορέσεις να κανείς της ορμονικές ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , Bluee19 είπε:

Οι ορμονικές εξετάσεις στον άντρα μου είναι συγκεκριμένες ή απλα ζητάει ορμονικές εξετάσεις και του της κάνουν σε ένα μικροβιολογικό ; Συγνώμη αλλά δεν το είχα ξανά ακούσει πως γίνετε και στον άντρα και δεν έχουμε ψαχτεί εκεί 

Άρα πρέπει από την μέρα που σταματάς τα χάπια προγεστερονη και τα οιστρογόνα να περάσει ένας μήνας για μπορέσεις να κανείς της ορμονικές ; 

Ε πρέπει να επανέλθει ο οργανισμός σου ..τώρα πόσο καιρό δεν γνωρίζω ακριβώς...εγώ δεν ήμουν και σε κατάλληλη ημέρα για ορμονολογικο έλεγχο...ομως μην αγχώνεσαι θα σου πει η γιατρός που επισκέπτεσαι.. εξαρτάται και από την κάθε περίπτωση και τι ακριβώς θέλουν να δουν. Να μην σ προκαλώ άγχος χωρίς λόγο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Bluee19 είπε:

Οι ορμονικές εξετάσεις στον άντρα μου είναι συγκεκριμένες ή απλα ζητάει ορμονικές εξετάσεις και του της κάνουν σε ένα μικροβιολογικό ; Συγνώμη αλλά δεν το είχα ξανά ακούσει πως γίνετε και στον άντρα και δεν έχουμε ψαχτεί εκεί 

Άρα πρέπει από την μέρα που σταματάς τα χάπια προγεστερονη και τα οιστρογόνα να περάσει ένας μήνας για μπορέσεις να κανείς της ορμονικές ; 

Για να κάνεις εξετάσεις γενικά μετά από αποβολή κτλ πρέπει να αφήσεις έναν κύκλο ελεύθερο. Να σου έρθει δηλαδή περίοδος Κ να περιμένεις την επόμενη περίοδο . Αν κάνεις τώρα εξετάσεις θα βγουν όλα αλλά νταλον δεν είναι μόνο τα φάρμακα είναι Κ η αποβολή που δημιουργεί ψευδή αποτελέσματα. 

Στον άντρα σου πρέπει να ρωτήσετε έναν ουρολόγο ή ενδοκρινολόγο να κάνει κάποιες εξετάσεις.. σίγουρα θυροειδή ανδρογόνα πχ τεστοστερόνη Κ fsh . Αλλά πρέπει δει ουρολόγο σίγουρα . Πώς πήγατε για εξωσωματική χωρίς να ρωτήσετε έναν ουρολόγο τι πρόβλημα είναι αυτό στο σπέρμα ... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , linaa είπε:

Για να κάνεις εξετάσεις γενικά μετά από αποβολή κτλ πρέπει να αφήσεις έναν κύκλο ελεύθερο. Να σου έρθει δηλαδή περίοδος Κ να περιμένεις την επόμενη περίοδο . Αν κάνεις τώρα εξετάσεις θα βγουν όλα αλλά νταλον δεν είναι μόνο τα φάρμακα είναι Κ η αποβολή που δημιουργεί ψευδή αποτελέσματα. 

Στον άντρα σου πρέπει να ρωτήσετε έναν ουρολόγο ή ενδοκρινολόγο να κάνει κάποιες εξετάσεις.. σίγουρα θυροειδή ανδρογόνα πχ τεστοστερόνη Κ fsh . Αλλά πρέπει δει ουρολόγο σίγουρα . Πώς πήγατε για εξωσωματική χωρίς να ρωτήσετε έναν ουρολόγο τι πρόβλημα είναι αυτό στο σπέρμα ... 

αφού έχω κλεισει ραντεβού τώρα τέλος του μήνα θα πάω και θα της πω να μου της γράψει για να της κάνω μόλις μου τελειώσει η πρώτη περίοδος για σιγουριά τότε !!!!

ειχαμε πολύ κακό σπερμα και δεν μας είπαν να κάνουμε κάτι άλλο στον άντρα μου μόνο εγώ κάποιες εξετάσεις !!! Και προχωρήσατε σε εξωσωματική !!! Δεν ξέραμε και πήγαμε στα τυφλά !!!! Τώρα όμως θα το ψάξουμε κάναμε πλήρες πακέτο σπερμοδιαγραμα σήμερα και όταν βγουν τα αποτελέσματα θ πάμε σε ανδρολογο άκουσα για τον ασβέστη Χαράλαμπος πως είναι ειδικός σε θέματα υπογονιμότητας στον άνδρα και θα πάμε εκεί να δούμε τι άλλο θα μας πει να κάνουμε σε εξετάσεις!!!!! 
Εγώ να δω ποτέ θα πάω σε απόξεση γιατί ο γιατρός με καιυστερει χωρίς να ξέρω τον λόγω ….

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Bluee19 είπε:

αφού έχω κλεισει ραντεβού τώρα τέλος του μήνα θα πάω και θα της πω να μου της γράψει για να της κάνω μόλις μου τελειώσει η πρώτη περίοδος για σιγουριά τότε !!!!

ειχαμε πολύ κακό σπερμα και δεν μας είπαν να κάνουμε κάτι άλλο στον άντρα μου μόνο εγώ κάποιες εξετάσεις !!! Και προχωρήσατε σε εξωσωματική !!! Δεν ξέραμε και πήγαμε στα τυφλά !!!! Τώρα όμως θα το ψάξουμε κάναμε πλήρες πακέτο σπερμοδιαγραμα σήμερα και όταν βγουν τα αποτελέσματα θ πάμε σε ανδρολογο άκουσα για τον ασβέστη Χαράλαμπος πως είναι ειδικός σε θέματα υπογονιμότητας στον άνδρα και θα πάμε εκεί να δούμε τι άλλο θα μας πει να κάνουμε σε εξετάσεις!!!!! 
Εγώ να δω ποτέ θα πάω σε απόξεση γιατί ο γιατρός με καιυστερει χωρίς να ξέρω τον λόγω ….

Τα φάρμακα τα έκοψες? Μήπως περιμένει να έρθει αίμα μόνο του? Χοριακη ξαναέκανες? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

Τα φάρμακα τα έκοψες? Μήπως περιμένει να έρθει αίμα μόνο του? Χοριακη ξαναέκανες? 

Όχι δεν μου τα έκοψε τα φάρμακα θέλει να με δει την Δευτέρα ώστε να τα κόψουμε και να κανονίσουμε την απόξεση !!! Μου είπε αναγκάστηκα πρέπει να του δώσουμε χρόνο μια βδομάδα να δούμε γιατί αν γίνει το θαύμα και προχωρήσει μην του κόψουμε εμείς τα φτερά νωρίτερα !!!!

αν και δεν έχουμε ελπίδα μόνο ο γιατρός θέλει να περιμένει αλλά τι να πω πρωτάρα βλέπεις δεν ξέρω και πολλά …

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bluee19 είπε:

Όχι δεν μου τα έκοψε τα φάρμακα θέλει να με δει την Δευτέρα ώστε να τα κόψουμε και να κανονίσουμε την απόξεση !!! Μου είπε αναγκάστηκα πρέπει να του δώσουμε χρόνο μια βδομάδα να δούμε γιατί αν γίνει το θαύμα και προχωρήσει μην του κόψουμε εμείς τα φτερά νωρίτερα !!!!

αν και δεν έχουμε ελπίδα μόνο ο γιατρός θέλει να περιμένει αλλά τι να πω πρωτάρα βλέπεις δεν ξέρω και πολλά …

Χοριακη ξαναέκανες ? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bluee19 είπε:

Όχι δεν μου τα έκοψε τα φάρμακα θέλει να με δει την Δευτέρα ώστε να τα κόψουμε και να κανονίσουμε την απόξεση !!! Μου είπε αναγκάστηκα πρέπει να του δώσουμε χρόνο μια βδομάδα να δούμε γιατί αν γίνει το θαύμα και προχωρήσει μην του κόψουμε εμείς τα φτερά νωρίτερα !!!!

αν και δεν έχουμε ελπίδα μόνο ο γιατρός θέλει να περιμένει αλλά τι να πω πρωτάρα βλέπεις δεν ξέρω και πολλά …

Θεωρείτε πως πρέπει να κάνω κι άλλες εξετάσεις εγώ αυτές που λένε με το αίμα περιόδου υστεροσκοπηση και ότι άλλο γίνετε σε τετοιες περιπτώσεις ; Ή θα είμαι καλυμμένη με αυτά που θα μου κάνουν στον ελενας ; 

Just now, linaa είπε:

Χοριακη ξαναέκανες ? 

Όχι δεν μου είπε να ξανά κάνω !!! Μάλλον με τα τ την απόξεση θα με βάλει να κάνω για να δούμε ποτέ θα μηδενιστη 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Bluee19 είπε:

Θεωρείτε πως πρέπει να κάνω κι άλλες εξετάσεις εγώ αυτές που λένε με το αίμα περιόδου υστεροσκοπηση και ότι άλλο γίνετε σε τετοιες περιπτώσεις ; Ή θα είμαι καλυμμένη με αυτά που θα μου κάνουν στον ελενας ; 

Όχι δεν μου είπε να ξανά κάνω !!! Μάλλον με τα τ την απόξεση θα με βάλει να κάνω για να δούμε ποτέ θα μηδενιστη 

Απτήν στιγμή που έμεινες έγκυος με την πρώτη δεν χρειάζετε να κάνεις τόσες πολλές εξετάσεις. 

Όταν πας να σου γράψουν εξετάσεις θα συνεννοηθείς να σου τις γράψουν άλλη ημερομηνία Κ να στις στείλουν με αυλή συνταγογράφηση. Τα παραπεμπτικα λήγουν σε 15 μέρες δεν θα προλάβεις να τις κάνεις Κ να έχεις καθαρίσει. Αλλιώς ακύρωσε το ραντεβού Κ βρες άλλο 

Βιάζεσε Κ τα έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου. 

Βάλε μια σειρά γιατί αν κάνεις τώρα εξετάσεις δεν θα βγουν σωστά αποτελέσματα Κ θα ψάχνεις να βρεις αλλά νταλον . Δεν υπάρχει λόγος να βιαστείς . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

Απτήν στιγμή που έμεινες έγκυος με την πρώτη δεν χρειάζετε να κάνεις τόσες πολλές εξετάσεις. 

Όταν πας να σου γράψουν εξετάσεις θα συνεννοηθείς να σου τις γράψουν άλλη ημερομηνία Κ να στις στείλουν με αυλή συνταγογράφηση. Τα παραπεμπτικα λήγουν σε 15 μέρες δεν θα προλάβεις να τις κάνεις Κ να έχεις καθαρίσει. Αλλιώς ακύρωσε το ραντεβού Κ βρες άλλο 

Βιάζεσε Κ τα έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου. 

Είχα κλεισει το ραντεβού από 23 Γενάρη γιατί νόμιζα πως θα κάναμε απόξεση από τότε αλλά ο γιατρός το καθυστερεί από βδομάδα σε βδομάδα !!! Ο γυναικολόγος μ είχε πει από τότε να κόψω τα φάρμακα μπας κ την γλιτώναμε την απόξεση αλλά ο εξωσωματικός ήθελε να του δώσουμε χρόνο αλλά εγώ το είχε ένστικτο από τότε που ειδα την 3η χοριακη ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Bluee19 είπε:

Είχα κλεισει το ραντεβού από 23 Γενάρη γιατί νόμιζα πως θα κάναμε απόξεση από τότε αλλά ο γιατρός το καθυστερεί από βδομάδα σε βδομάδα !!! Ο γυναικολόγος μ είχε πει από τότε να κόψω τα φάρμακα μπας κ την γλιτώναμε την απόξεση αλλά ο εξωσωματικός ήθελε να του δώσουμε χρόνο αλλά εγώ το είχε ένστικτο από τότε που ειδα την 3η χοριακη ..

Χωρίς να ειμαι ειδική απλά επειδή εχω περάσει μια αποξεση, ο γιατρος μου περίμενε να περάσουν 2 κύκλοι για να κάνω εξετάσεις.. Να καθαρίσει ο οργανισμός απο τα φάρμακα κ απο το σοκ.. Μήπως να περιμένεις λίγο; ο σύζυγος ας κανει τις εξετάσεις του κανονικά..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Bluee19 είπε:

Είχα κλεισει το ραντεβού από 23 Γενάρη γιατί νόμιζα πως θα κάναμε απόξεση από τότε αλλά ο γιατρός το καθυστερεί από βδομάδα σε βδομάδα !!! Ο γυναικολόγος μ είχε πει από τότε να κόψω τα φάρμακα μπας κ την γλιτώναμε την απόξεση αλλά ο εξωσωματικός ήθελε να του δώσουμε χρόνο αλλά εγώ το είχε ένστικτο από τότε που ειδα την 3η χοριακη ..

Ακύρωσε το Κ κλείσε άλλο . Μην βιάζεσε . Δεν σε πιέζει ο χρόνος αν είναι να κάνεις κάτι να το κάνεις σωστά. Απτήν στιγμή που σου είπε ότι δεν μεγαλώνει φυσιολογικά έπρεπε να σε βάλει να κάνεις μια χοριακη Κ να μην σε ταλαιπωρεί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Tintin είπε:

Χωρίς να ειμαι ειδική απλά επειδή εχω περάσει μια αποξεση, ο γιατρος μου περίμενε να περάσουν 2 κύκλοι για να κάνω εξετάσεις.. Να καθαρίσει ο οργανισμός απο τα φάρμακα κ απο το σοκ.. Μήπως να περιμένεις λίγο; ο σύζυγος ας κανει τις εξετάσεις του κανονικά..

Πέρα από τις ορμονολογικές όλες οι άλλες επηρεάζονται όπως θρομβοφίλια κτλ 

Just now, linaa είπε:

Ακύρωσε το Κ κλείσε άλλο . Μην βιάζεσε . Δεν σε πιέζει ο χρόνος αν είναι να κάνεις κάτι να το κάνεις σωστά. Απτήν στιγμή που σου είπε ότι δεν μεγαλώνει φυσιολογικά έπρεπε να σε βάλει να κάνεις μια χοριακη Κ να μην σε ταλαιπωρεί. 

Ναι μάλλον καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Bluee19 είπε:

Πέρα από τις ορμονολογικές όλες οι άλλες επηρεάζονται όπως θρομβοφίλια κτλ 

Ναι μάλλον καλύτερα 

Ναι όλες επιρεαζονται. Κ τα ανοσολογικά Κ ο θυρεοειδής ακόμα Κ μικρόβια . Όλα βγαίνουν λανθασμένα μετά από εγκυμοσύνη αποξεση Κ φάρμακα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , linaa είπε:

Ναι όλες επιρεαζονται. Κ τα ανοσολογικά Κ ο θυρεοειδής ακόμα Κ μικρόβια . Όλα βγαίνουν λανθασμένα μετά από εγκυμοσύνη αποξεση Κ φάρμακα 

Θα πάω στην γιατρό για να με ενημερώσει ακριβώς ποτέ πρέπει να κάνω και τι για να ξέρω !!!! Η θρομβοφιλια πάντως γίνετε κ στο 1ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης από όσο ξέρω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...