Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι 13η ημέρα διέγερσης και εχω ένα πολύ περίεργο σύμπτωμα που δεν ξέρω αν σχετίζεται με τα φάρμακα. Με καίνε-πονάνε τα μεγάλα δάχτυλα των ποδιών μου. Ξεκίνησε από το μεσημέρι. Ήμουν στην παραλία. Έχει συμβεί σε καμια; 

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, MatinaChris5 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Ευχομαι σε ολες καλή επιτυχία !!! Αύριο ξεκινάω και εγώ τις ενέσεις μεριοφερτ. Φοβάμαι όμως παρά πολύ . Θα είναι εύκολο να τις κάνω μόνη μου ; 

Καλή αρχή!

Κι εγώ τις meriofert έκανα. Είχα δει βιντεακια στο YouTube αλλά δεν έφτασε για να μην αγχωθω. Μέχρι που φώναξα μαία στο σπίτι για να μου δείξει και μου είπε ότι τις έκανα μια χαρά κι εγώ απτο άγχος και ειχα ζαλιστεί κάποιες φορές και μια φορά είχα βάλει και τα κλάματα.

Οι συμβουλές μου είναι οτι και να μείνει μια μικρή φουσκαλιτσα δεν πειράζει κάπου, για να δημιουργήσει πρόβλημα η φουσκαλα πρέπει να ειναι τοοοοσο μεγάλη όσο ολη η ένεση. 

Το άλλο μου πρόβλημα ήταν ότι έμενε μια σταγόνα μέσα στο μπουκαλάκι, ε δεν πειράζει για μια σταγόνα. Εγώ καθομουν και έβαζα ξανά το υγρό μέσα και το ξαναφερνα στην συριγγα.

Δεν βγαζεις αμέσως τη συριγγα απο μέσα σου με το που τελειωσει το υγρό, αφήνεις 3 δευτερόλεπτα και μετά τη βγάζεις. 

Αυτά θυμάμαι ως συμβουλές 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και από εμένα.  Εγώ βρίσκομαι σε στάδιο εξετάσεων πάλι...πήγα στο Έλενας για αιματολογικές και τρ είμαι σε επικοινωνία με τη γιατρό εκεί για όταν θα βγουν τα αποτελέσματα να δούμε πως θα κινηθούμε.. έκλεισα κ σε ενδοκρινολόγο και μας είπε να κάνουμε μια εξέταση κυστικής ίνωσης κ πρότεινε να την κάνει ο άνδρας Μ στο λαϊκό...δεν έχω ιδέα γιατί μας την έβαλε μήπως ξέρει κάποια;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Βάσω91 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα.  Εγώ βρίσκομαι σε στάδιο εξετάσεων πάλι...πήγα στο Έλενας για αιματολογικές και τρ είμαι σε επικοινωνία με τη γιατρό εκεί για όταν θα βγουν τα αποτελέσματα να δούμε πως θα κινηθούμε.. έκλεισα κ σε ενδοκρινολόγο και μας είπε να κάνουμε μια εξέταση κυστικής ίνωσης κ πρότεινε να την κάνει ο άνδρας Μ στο λαϊκό...δεν έχω ιδέα γιατί μας την έβαλε μήπως ξέρει κάποια;

είναι απαραίτητη σε περίπτωση εγκυμοσύνης ! μια από τις βασικές εξετάσεις ! αρκεί να μην την έχει 1 από τους 2 και όλα καλα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Βάσω91 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα.  Εγώ βρίσκομαι σε στάδιο εξετάσεων πάλι...πήγα στο Έλενας για αιματολογικές και τρ είμαι σε επικοινωνία με τη γιατρό εκεί για όταν θα βγουν τα αποτελέσματα να δούμε πως θα κινηθούμε.. έκλεισα κ σε ενδοκρινολόγο και μας είπε να κάνουμε μια εξέταση κυστικής ίνωσης κ πρότεινε να την κάνει ο άνδρας Μ στο λαϊκό...δεν έχω ιδέα γιατί μας την έβαλε μήπως ξέρει κάποια;

Συνήθως την κάνει η γυναίκα μαζί με όλες τις υπόλοιπες εξετάσεις προγεννητικου ελέγχου και ισχύει αυτό που λέει η Αngot, αρκεί να μην την έχει ο ένας από τους 2 για να μην υπαρχει πιθανότητα να κληρονομηθει η ασθένεια στο μωρό. Στη δικια σας περίπτωση εχει λογική να την κάνει ο άντρας σου μόνο αν έχει θέμα με το σπερμα γιατί συνδέεται με κακής ποιότητας σπέρματος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , Nels είπε:

Συνήθως την κάνει η γυναίκα μαζί με όλες τις υπόλοιπες εξετάσεις προγεννητικου ελέγχου και ισχύει αυτό που λέει η Αngot, αρκεί να μην την έχει ο ένας από τους 2 για να μην υπαρχει πιθανότητα να κληρονομηθει η ασθένεια στο μωρό. Στη δικια σας περίπτωση εχει λογική να την κάνει ο άντρας σου μόνο αν έχει θέμα με το σπερμα γιατί συνδέεται με κακής ποιότητας σπέρματος.

Ναι υπάρχει θέμα με το σπέρμα οπότε γι'αυτό την έβαλε μάλλον 

Link to comment
Share on other sites

Η κυστικη ίνωση που λέτε πως επηρέαζει το σπερμα είναι κάποια συγκεκριμένη μετάλλαξη ή πρέπει να ελεγχθεί για όλες ; 
επειδη εμείς όταν την κάναμε την έκανα εγώ  αλλά κ εμείς θέμα στο σπερμα έχουμε 

2 ώρες πρίν, Βάσω91 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα.  Εγώ βρίσκομαι σε στάδιο εξετάσεων πάλι...πήγα στο Έλενας για αιματολογικές και τρ είμαι σε επικοινωνία με τη γιατρό εκεί για όταν θα βγουν τα αποτελέσματα να δούμε πως θα κινηθούμε.. έκλεισα κ σε ενδοκρινολόγο και μας είπε να κάνουμε μια εξέταση κυστικής ίνωσης κ πρότεινε να την κάνει ο άνδρας Μ στο λαϊκό...δεν έχω ιδέα γιατί μας την έβαλε μήπως ξέρει κάποια;

Τι αιματολογικές σου έκαναν στο Ελενας ; 
 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Bluee19 είπε:

Η κυστικη ίνωση που λέτε πως επηρέαζει το σπερμα είναι κάποια συγκεκριμένη μετάλλαξη ή πρέπει να ελεγχθεί για όλες ; 
επειδη εμείς όταν την κάναμε την έκανα εγώ  αλλά κ εμείς θέμα στο σπερμα έχουμε 

Τι αιματολογικές σου έκαναν στο Ελενας ; 
 

Ένα τόνο 😂 ανοσολογικές γενικη αίματος θυρεοειδή... όλα...σε ένα μήνα περίπου θα βγουν τα αποτελέσματα και θα μιλήσω τότε με την Οικονομοπούλου την αιματολογο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βάσω91 είπε:

Ένα τόνο 😂 ανοσολογικές γενικη αίματος θυρεοειδή... όλα...σε ένα μήνα περίπου θα βγουν τα αποτελέσματα και θα μιλήσω τότε με την Οικονομοπούλου την αιματολογο

Την πρώτη φορά που πηγές με το ιστορικό σου σου πρότεινε της εξετάσεις και σου πήραν το αίμα ; Σε ρωτάω γιατί έχω ραντεβού και εγώ σε κάποιες εκεί

Link to comment
Share on other sites

Πήγα με το ιστορικό μου, Μ έγραψε τις εξετάσεις και μετά έκλεισα ραντεβού να ξανά πάω να τις κάνω...έκλεισα ραντεβού μέσω της εφαρμογής 1335

πρίν από 1 λεπτό , Βάσω91 είπε:

1535 σόρρυ 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Βάσω91 είπε:

Πήγα με το ιστορικό μου, Μ έγραψε τις εξετάσεις και μετά έκλεισα ραντεβού να ξανά πάω να τις κάνω...έκλεισα ραντεβού μέσω της εφαρμογής 1335

 

Στο ελενας έκανες τις εξετάσεις η σε άλλο νοσοκομείο ; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

Η κυστικη ίνωση που λέτε πως επηρέαζει το σπερμα είναι κάποια συγκεκριμένη μετάλλαξη ή πρέπει να ελεγχθεί για όλες ; 
επειδη εμείς όταν την κάναμε την έκανα εγώ  αλλά κ εμείς θέμα στο σπερμα έχουμε 

Τι αιματολογικές σου έκαναν στο Ελενας ; 
 

Εμείς κάναμε το πακέτο για το 99% των μεταλλάξεων, δε βρήκαν κάτι. Το βασικό γονίδιο νομίζω γράφεται με Εοππυ και σε κάποια κέντρα σου αφορούν το ποσό από το κόστος του συνολικού πακέτου οπότε κάπου στα 120ευρω μας είχε βγει νομιζω. Εξάλλου και να βρουν δε μπορούν να κάνουν κάτι για το σπερμα απλά θεωρούν ότι αυτή είναι είναι η αιτία αν έχουν αποκλειστεί οι αλλες και μετά πρέπει να ελεγχθουμε και εμεις για τη συγκεκριμενη μετάλλαξη.

Όσο για το Ελενα, σου κανουν επιτόπου εξετάσεις εκεί οπότε όταν πας να μην έχεις φάει και πιεις οτιδήποτε εκτός απο νερό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Nels είπε:

Εμείς κάναμε το πακέτο για το 99% των μεταλλάξεων, δε βρήκαν κάτι. Το βασικό γονίδιο νομίζω γράφεται με Εοππυ και σε κάποια κέντρα σου αφορούν το ποσό από το κόστος του συνολικού πακέτου οπότε κάπου στα 120ευρω μας είχε βγει νομιζω. Εξάλλου και να βρουν δε μπορούν να κάνουν κάτι για το σπερμα απλά θεωρούν ότι αυτή είναι είναι η αιτία αν έχουν αποκλειστεί οι αλλες και μετά πρέπει να ελεγχθουμε και εμεις για τη συγκεκριμενη μετάλλαξη.

Όσο για το Ελενα, σου κανουν επιτόπου εξετάσεις εκεί οπότε όταν πας να μην έχεις φάει και πιεις οτιδήποτε εκτός απο νερό.

Για το Έλενα σίγουρα στα κάνουν την ίδια μέρα ; Γιατί η κοπέλα πάνω είπε πως τα γράφουν και ξανά κλείνει ραντεβού !!!

 

αα εντάξει νόμιζα πως υπάρχει θεραπεία στο σπερμα για την κυστικη για αυτό ρώτησα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Bluee19 είπε:

Για το Έλενα σίγουρα στα κάνουν την ίδια μέρα ; Γιατί η κοπέλα πάνω είπε πως τα γράφουν και ξανά κλείνει ραντεβού !!!

 

αα εντάξει νόμιζα πως υπάρχει θεραπεία στο σπερμα για την κυστικη για αυτό ρώτησα 

Στο Έλενα κάποιες φορές τα κάνουν την ίδια μέρα όλα. Όχι αν είναι πρωί το ραντεβού είσαι σε κατάλληλη μέρα του κύκλου είσαι από επαρχία μπορείς να συνεννοηθεις Κ στα κάνουν αμέσως. Υπάρχουν Κ εξετάσεις που πρέπει να υπάρχει μια προετοιμασία δεν γίνετε να πας απόγευμα πχ με περίοδο Κ να σου κάνουν ορμονικές. 

Για το σπέρμα καταρχάς θα πρέπει Κ ο άντρας σου να κάνει ορμονικές εξετάσεις . Αν δεν υπάρχει ορμονικό θέμα οι θεραπείες είναι απλές βιταμίνες αντιοξειδωτικά Κ αντιβίωση. 

πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

Όχι αν είναι πρωί το

Αν είναι πρωί εννοώ 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

Στο ελενας έκανες τις εξετάσεις η σε άλλο νοσοκομείο ; 

Στο Έλενας τις έκανα 

πρίν από 2 λεπτά , Βάσω91 είπε:

Στο Έλενας τις έκανα 

Άργησα να απαντήσω γτ τρ γύρισα από τη δουλειά... λοιπόν εγώ πήγα την προηγούμενη εβδομάδα στην κυρία οικονομοπουλου που μου σύστησαν κάποιες κοπέλες από εδώ είδε το φάκελό μου. Είδε ότι έχουμε και πρόβλημα με το σπέρμα και πρότεινε την κυστική ίνωση να την κάνει ο άνδρας μου για να δούμε μήπως οφείλεται εκεί το θέμα. Εγώ έκλεισα να κάνω τις εξετάσεις την τρίτη που μας πέρασε και για κυστική ίνωση δεν έχω κλείσει ακόμα ραντεβού γιατί δεν έχουν ανοίξει τα ραντεβού του μαρτίου στο λαϊκό νοσοκομείο ( εκεί μας πρότεινε να κάνουμε την εξέταση η αιματολογος).  Εγώ έκανα μια σειρά από εξετάσεις εκτός από E2 κ άλλες ορμόνες μιας κ είχα πάρει για μια μέρα χάπια για εμβρυμεταφορα. Τα οποία βέβαια δεν συνεχισα αφού δεν κατάφεραν τα ωάρια να γονιμοποιηθούν. Όπως κ να είχε όμως αφού πήρα προγεστερόνη κλπ δεν γινόταν να κάνω εξετάσεις τέτοιου είδους....έκανα άλλες.Λογικά θα μ βάλει  τον άλλον μήνα που θα τη δω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...