Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • Just now, a miracle please είπε:

      Εμένα απο τα 39 μου λένε για την ηλικία. Μετα την πρώτη μου αποβολή. Κάθε τι έχει να κάνει με την ηλικία σε κάθε συζήτηση. 

      Σου εύχομαι να πραγματοποιηθούν τα όνειρα σας.

       

      Αχ κορίτσι μου άστους να λένε μην σε παίρνει από κάτω...όλα θα πάνε καλά θα το δεις ... και του χρόνου πρώτα ο Θεός θα έχουμε το νινακι μας στην αγκαλιά μας ,ότι χρειαστείς στείλε μου 

      • Μου αρέσει 1
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

      Κορίτσια ειμαι ν τρελαθώ!! Δεν αντέχω άλλο! Όλα τα κουλά να συμβαίνουν σε εμένα! Να φτάνω στη πηγή κ να μην μπορώ να πιω!!

      Μόλις γύρισα από το  γιατρό, το εμβρυακι χωρίστηκε, είναι στον ίδιο σάκο κ όπως μας είπε μοιράζονται τον ίδιο πλακούντα!!! Πράγμα που δεν είναι καλό.....ο γιατρός είπε να κρατώ μικρό καλάθι καθώς αυτή η περίπτωση οδηγεί σε αποβολή κ αν σε περίπτωση μείνουν κ τα 2 γεννιούνται με συγγενείς ανωμαλιες!!

      Έχω χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου, κλαίω από το ιατρείο, δε μπόρεσα να κρατηθώ να φύγω με τον άντρα μου  σε 2 βδομάδες θα πάω ξανά.

      Κορίτσι μου δεν ξέρω τι να σου πω πάνω σε αυτό το θέμα όπως τα υπόλοιπα κορίτσια όμως ελπίζω μέσα από τη καρδιά μου να πάνε όλα καλά και να μεγαλώσουν τα μωράκια σου σωστά. Οντως από δω κ πέρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι εσύ παρα μόνο να είσαι όσο πιο ήρεμη μπορείς. 🧡 Και θα συμφωνήσω να ζητήσεις ραντεβού λίγο νωρίτερα στο γιατρό σου.

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

6 minutes ago, angie5 said:

Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!...Συγχαρητήρια και σε σένα!...Θυμάμαι την περίπτωση σου! Και εμένα πάντως το επόμενο βήμα θα ήταν βλαστοκυστες!...😊

Ήθελα απλά να το μοιραστώ γιατί πολλές φορές η επιθυμία μας για ένα μωρό και οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε μας δημιουργεί την ανάγκη να ερευνήσουμε όσα περισσότερα πράγματα μπορούμε και να πάρουμε τον έλεγχο στα χέρια μας. Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει κι εγώ το ίδιο έκανα. Όμως τελικά ίσως να πρέπει να βάλουμε ένα όριο και να αφήσουμε τα υπόλοιπα στον γιατρό που έχουμε επιλέξει να εμπιστευτούμε. Το λέω εγώ που ήμουν πεπεισμένη ότι δεν θα πετύχει και ήδη σκεφτόμουν τις επόμενες κινήσεις μου μόλις λίγες μέρες από την εμβρυομεταφορα!...Όντως η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και δεν είναι κακό αυτό γιατί τελικά υπάρχουν διάφορες τακτικές και επιλογές για κάθε περίπτωση! 

Σου εύχομαι τα καλύτερα!...🙏

Συγχαρητήρια και εύχομαι όλα να πάνε τέλεια!!!Αν επιτρέπεται ποιο γιατρό έχετε? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια ειμαι ν τρελαθώ!! Δεν αντέχω άλλο! Όλα τα κουλά να συμβαίνουν σε εμένα! Να φτάνω στη πηγή κ να μην μπορώ να πιω!!

Μόλις γύρισα από το  γιατρό, το εμβρυακι χωρίστηκε, είναι στον ίδιο σάκο κ όπως μας είπε μοιράζονται τον ίδιο πλακούντα!!! Πράγμα που δεν είναι καλό.....ο γιατρός είπε να κρατώ μικρό καλάθι καθώς αυτή η περίπτωση οδηγεί σε αποβολή κ αν σε περίπτωση μείνουν κ τα 2 γεννιούνται με συγγενείς ανωμαλιες!!

Έχω χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου, κλαίω από το ιατρείο, δε μπόρεσα να κρατηθώ να φύγω με τον άντρα μου  σε 2 βδομάδες θα πάω ξανά.

  • Λυπημένη/-ος 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Alex@ είπε:

Κορίτσια ειμαι ν τρελαθώ!! Δεν αντέχω άλλο! Όλα τα κουλά να συμβαίνουν σε εμένα! Να φτάνω στη πηγή κ να μην μπορώ να πιω!!

Μόλις γύρισα από το  γιατρό, το εμβρυακι χωρίστηκε, είναι στον ίδιο σάκο κ όπως μας είπε μοιράζονται τον ίδιο πλακούντα!!! Πράγμα που δεν είναι καλό.....ο γιατρός είπε να κρατώ μικρό καλάθι καθώς αυτή η περίπτωση οδηγεί σε αποβολή κ αν σε περίπτωση μείνουν κ τα 2 γεννιούνται με συγγενείς ανωμαλιες!!

Έχω χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου, κλαίω από το ιατρείο, δε μπόρεσα να κρατηθώ να φύγω με τον άντρα μου  σε 2 βδομάδες θα πάω ξανά.

Αρχικά, προσπάθησε να είσαι ήρεμη. Αποκλείεται σας είπε να αναπτυχθούν σωστά και τα δύο; Ή να μείνει μόνο ένα;  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Alex@ είπε:

Κορίτσια ειμαι ν τρελαθώ!! Δεν αντέχω άλλο! Όλα τα κουλά να συμβαίνουν σε εμένα! Να φτάνω στη πηγή κ να μην μπορώ να πιω!!

Μόλις γύρισα από το  γιατρό, το εμβρυακι χωρίστηκε, είναι στον ίδιο σάκο κ όπως μας είπε μοιράζονται τον ίδιο πλακούντα!!! Πράγμα που δεν είναι καλό.....ο γιατρός είπε να κρατώ μικρό καλάθι καθώς αυτή η περίπτωση οδηγεί σε αποβολή κ αν σε περίπτωση μείνουν κ τα 2 γεννιούνται με συγγενείς ανωμαλιες!!

Έχω χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου, κλαίω από το ιατρείο, δε μπόρεσα να κρατηθώ να φύγω με τον άντρα μου  σε 2 βδομάδες θα πάω ξανά.

Γιατί είναι τόσο πρόβλημα; Επειδή μοιράζονται τον ίδιο πλακούντα; Έχουμε ακούσει και άλλες φορές να χωρίζονται τα έμβρυα και γεννούνται μια χαρά. Σίγουρα ο γιατρός σου ξέρει τι λέει αλλά αυτή τη στιγμή έχεις δυο μωράκια, σου αποκλείει το ενδεχόμενο να πάνε όλα καλά;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Sunshine. είπε:

Αρχικά, προσπάθησε να είσαι ήρεμη. Αποκλείεται σας είπε να αναπτυχθούν σωστά και τα δύο; Ή να μείνει μόνο ένα;  

Δεν ξέρω, σαστισα κ δεν ρώτησα πολλά, δεν μπορούσα να σκεφτώ, απλά έκλαιγα. Μου είπε μέχρι τον επόμενο υπέρηχο οποία απορία έχω να τις γράφω. 

Δεν κατάλαβα αν η αποβολή συμβαίνει στο ένα με αποτέλεσμα λόγω κοινού σάκου να επηρεαστεί αυτό που μένει.

πρίν από 3 λεπτά , Σποράκι είπε:

Γιατί είναι τόσο πρόβλημα; Επειδή μοιράζονται τον ίδιο πλακούντα; Έχουμε ακούσει και άλλες φορές να χωρίζονται τα έμβρυα και γεννούνται μια χαρά. Σίγουρα ο γιατρός σου ξέρει τι λέει αλλά αυτή τη στιγμή έχεις δυο μωράκια, σου αποκλείει το ενδεχόμενο να πάνε όλα καλά;

Το πρόβλημα είναι ο κοινός σάκος, όχι ο ένας πλακούντας, έτσι κατάλαβα 

πρίν από 20 λεπτά , Alex@ είπε:

Δεν ξέρω, σαστισα κ δεν ρώτησα πολλά, δεν μπορούσα να σκεφτώ, απλά έκλαιγα. Μου είπε μέχρι τον επόμενο υπέρηχο οποία απορία έχω να τις γράφω. 

Δεν κατάλαβα αν η αποβολή συμβαίνει στο ένα με αποτέλεσμα λόγω κοινού σάκου να επηρεαστεί αυτό που μένει.

Το πρόβλημα είναι ο κοινός σάκος, όχι ο ένας πλακούντας, έτσι κατάλαβα 

Μάλλον κ τα 2 είναι πρόβλημα, συνήθως το ένα τρέφεται κ τραβαει περισσότερο αιμα από το άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, angie5 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!...

Σας γράφω αυτό το μήνυμα για να σας ευχαριστώ όλες σας για κάθε μήνυμα που μπήκατε στον κόπο να μου στείλετε και στην πρώτη μου και στην δεύτερή μου προσπάθεια και για όλη σας την στήριξη και την συμπαράσταση. Έχω ανάγκη να το κάνω τώρα και να μοιραστώ αυτή την φορά όχι την αγωνία μου αλλά την χαρά μου. Θέλω όμως να μοιραστώ και την εμπειρία μου αλλά και τις απαντήσεις που πήρα από τον γιατρό μου για ένα θέμα που με είχε απασχολήσει πολύ και το είχα θέσει στην ομάδα σχετικά με το αν είναι καλύτερα να μεταφέρουμε βλαστοκύστες ή έμβρυα 2ης ή 3ης ημέρας. 

Πρώτα απ' όλα κατάφερα κι εγώ να πάρω θετική χοριακή στα χέρια πριν αρκετές μέρες.🥰 Είχα κάνει ήπια διέγερση και είχα δώσει 3 ωάρια, τα οποία γονιμοποιηθηκαν και τα 3 και μεταφέρθηκαν και τα 3 όχι ως βλαστοκύστες αλλά ως ως έμβρυα 2 ημερών. Την 10η μέρα μέρα από την εμβρυομεταφορα (δεν κρατιόμουν με τίποτα 🤣) πήρα την πρώτη θετική χοριακή η οποία ήταν 67.8. Ακολούθησε η δεύτερη την 12η μέρα που ήταν 196 και την 14η μέρα 485. Άσχετο αλλά είχα θετικό τεστ κύησης ούρων με πολύ πολύ άχνη γραμμή ήδη από την 7η με 8η μέρα(Είπαμε δεν κρατιόμουν με τίποτα!..🤣)

Και αφού όλα πήγαν καλά για αρχή και συνεχίζουμε βήμα βήμα παρά τα θετικά αποτελέσματα με έτρωγε το γεγονός γιατί μου μετέφερε έμβρυα 2-3 ημερών και όχι βλαστοκυστες που υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας. Ο γιατρός μου λοιπόν μου εξήγησε ότι σίγουρα με τις βλαστοκυστες μπορείς να ελέγξεις την ποιότητα και να δώσεις και μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας στην εξωσωματική. Όμως μου εξήγησε ότι αυτό είναι κάτι που συνηθίζεται στο βραχύ πρώτοκολλο και όταν έχεις αρκετά ωάρια γιατί στατιστικά στο εργαστήριο δεν θα προχωρήσουν όλα και κάποια θα χαθούν. Μου εξήγησε ότι η ιατρική δεν είναι by the book και ο κάθε ασθενής είναι μια διαφορετική περίπτωση. Η επιλογή αυτή εξαρτάται από το ιστορικό, τις προσπάθειες, τα προβλήματα υπογονιμότητας που αντιμετωπίζει το κάθε ζευγάρι. Έτσι λοιπόν είναι πολλοί οι παράγοντες που θα οδηγήσουν σε μια τέτοια επιλογή και φυσικά και η φιλοσοφία του κάθε γιατρού. Συγκεκριμένα λοιπόν η περίπτωση μου θεώρησε ότι ήταν μια εύκολη περίπτωση χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και προσπάθησε να την φέρει όσο πιο κοντά γίνεται στο φυσικό τρόπο σύλληψης με την λιγότερη παρέμβαση από άποψη φαρμάκων (έκανα ήπια διέγερση) και από άποψη εργαστηρίου.

Όλα αυτά σας τα λέω για να δώσω κουράγιο σε όσες κοπέλες είναι σε ανάλογη θέση με την δική μου και να δείτε ότι μπορεί να πετύχει η εξωσωματική ακόμα και με 2ης ημέρας έμβρυα.

Καλές τελειόμηνες εγκυμοσύνες σε όλες τις εγκυούλες, υψηλές χοριακες σε όσες είναι σε αναμονή και καλή δύναμη σε όσες ξεκινούν τώρα την πρώτη τους προσπάθεια ή ακόμη μια προσπάθεια!...

Σας ευχαριστώ για όλα (ιδιαίτερα τη *Vasoula )και σας στέλνω την αγάπη μου!...🙏

είναι εδώ Αθήνα ο γιατρός σ κορίτσι μ; είναι ο Κ@@@@ΗΣ; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Alex@ είπε:

Δεν ξέρω, σαστισα κ δεν ρώτησα πολλά, δεν μπορούσα να σκεφτώ, απλά έκλαιγα. Μου είπε μέχρι τον επόμενο υπέρηχο οποία απορία έχω να τις γράφω. 

Δεν κατάλαβα αν η αποβολή συμβαίνει στο ένα με αποτέλεσμα λόγω κοινού σάκου να επηρεαστεί αυτό που μένει.

Το πρόβλημα είναι ο κοινός σάκος, όχι ο ένας πλακούντας, έτσι κατάλαβα 

Μάλλον κ τα 2 είναι πρόβλημα, συνήθως το ένα τρέφεται κ τραβαει περισσότερο αιμα από το άλλο.

Κορίτσι μου είναι πολύ τρομακτικό και επικίνδυνο ναι...αλλά δεν είναι αδύνατο...το πρόβλημα αρχικά είναι ο πλακούντας που μοιράζονται....αλλά εχω πολυ καλη φίλη που τα κατάφερε και μάλιστα έφτασε 38η εβδομάδα και τα παιδιά γεννήθηκαν χωρις κανενα απολύτως πρόβλημα...απλά ήταν εγκυμοσύνη υψηλου κινδύνου και ήθελε πιο πολύ προσοχή,πιο πολλά ραντεβού κτλ....και κάποια στιγμή της είχαν πει πως αν το ένα σταματούσε να τρέφεται που αυτό είναι το επικίνδυνο...θα έκαναν μια επέμβαση που γινόταν Κύπρο τότε δε ξέρω αν γίνεται τώρα και Αθήνα...για να διαχωρίσουν τον πλακούντα...δε ξέρω λεπτομέρειες αλλά αν θέλεις μπορώ να μάθω..

Μην τα  προδικαζεις όμως...να έχεις πίστη σε αυτά...

Πότε θα σε ξαναδεί τώρα?

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , *Vasoula είπε:

Κορίτσι μου είναι πολύ τρομακτικό και επικίνδυνο ναι...αλλά δεν είναι αδύνατο...το πρόβλημα αρχικά είναι ο πλακούντας που μοιράζονται....αλλά εχω πολυ καλη φίλη που τα κατάφερε και μάλιστα έφτασε 38η εβδομάδα και τα παιδιά γεννήθηκαν χωρις κανενα απολύτως πρόβλημα...απλά ήταν εγκυμοσύνη υψηλου κινδύνου και ήθελε πιο πολύ προσοχή,πιο πολλά ραντεβού κτλ....και κάποια στιγμή της είχαν πει πως αν το ένα σταματούσε να τρέφεται που αυτό είναι το επικίνδυνο...θα έκαναν μια επέμβαση που γινόταν Κύπρο τότε δε ξέρω αν γίνεται τώρα και Αθήνα...για να διαχωρίσουν τον πλακούντα...δε ξέρω λεπτομέρειες αλλά αν θέλεις μπορώ να μάθω..

Μην τα  προδικαζεις όμως...να έχεις πίστη σε αυτά...

Πότε θα σε ξαναδεί τώρα?

Ποση δύναμη μου δίνεις με την ιστορία της φίλης σου! Σε ευχαριστώ πολύ! 

Ο γιατρός είπε πως το 2ο είναι δύο μέρες πίσω. Δεν άκουσα όμως την καρδούλα, μου είπε ήταν νωρίς να ακουστεί αλλά μου έδειξε την λευκή κουκίδα να χτυπάει και στα δύο. Θα ξαναπώ σε 2 βδομάδες. Τι να πω, εύχομαι απλά να είναι νωρίς κ να μην φαίνεται ο διαχωρισμός των σακων κ σε 2 βδομάδες να εκπλαγούμε ευχαριστα!

Σκέφτηκα μήπως πάω σε εμβρυομητρικο που κάνουν 3d υπέρηχους. Ή δεν ξέρω αν χρειάζεται άλλη ειδικότητα για τα έμβρυα πέρα του γυναικολόγου.

Περνάνε χίλιες σκέψεις από το μυαλό μου.

Διάβασα για τον διαχωρισμό που λες, γίνεται στην Αγγλία από Κύπριο γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Alex@ said:

Κορίτσια ειμαι ν τρελαθώ!! Δεν αντέχω άλλο! Όλα τα κουλά να συμβαίνουν σε εμένα! Να φτάνω στη πηγή κ να μην μπορώ να πιω!!

Μόλις γύρισα από το  γιατρό, το εμβρυακι χωρίστηκε, είναι στον ίδιο σάκο κ όπως μας είπε μοιράζονται τον ίδιο πλακούντα!!! Πράγμα που δεν είναι καλό.....ο γιατρός είπε να κρατώ μικρό καλάθι καθώς αυτή η περίπτωση οδηγεί σε αποβολή κ αν σε περίπτωση μείνουν κ τα 2 γεννιούνται με συγγενείς ανωμαλιες!!

Έχω χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου, κλαίω από το ιατρείο, δε μπόρεσα να κρατηθώ να φύγω με τον άντρα μου  σε 2 βδομάδες θα πάω ξανά.

 

11 minutes ago, *Vasoula said:

Κορίτσι μου είναι πολύ τρομακτικό και επικίνδυνο ναι...αλλά δεν είναι αδύνατο...το πρόβλημα αρχικά είναι ο πλακούντας που μοιράζονται....αλλά εχω πολυ καλη φίλη που τα κατάφερε και μάλιστα έφτασε 38η εβδομάδα και τα παιδιά γεννήθηκαν χωρις κανενα απολύτως πρόβλημα...απλά ήταν εγκυμοσύνη υψηλου κινδύνου και ήθελε πιο πολύ προσοχή,πιο πολλά ραντεβού κτλ....και κάποια στιγμή της είχαν πει πως αν το ένα σταματούσε να τρέφεται που αυτό είναι το επικίνδυνο...θα έκαναν μια επέμβαση που γινόταν Κύπρο τότε δε ξέρω αν γίνεται τώρα και Αθήνα...για να διαχωρίσουν τον πλακούντα...δε ξέρω λεπτομέρειες αλλά αν θέλεις μπορώ να μάθω..

Μην τα  προδικαζεις όμως...να έχεις πίστη σε αυτά...

Πότε θα σε ξαναδεί τώρα?

Κορίτσι μου είχα δει στο netflix το 1ο επεισόδιο της σειράς ντοκιμαντέρ the surgeon's cut. Είναι ο κύπριος γιατρός Κυπρος Νικολαΐδης, πασίγνωστος παγκόσμια εμβρυομητρικος, και αν θυμάμαι σωστά έδειχνε που έκανε επέμβαση σε έγκυο σε παρόμοια κατάσταση, κάπως για να διαχωρίσει τον πλακούντα νομίζω. 

Μήπως να πάρεις και 2η άποψη? Να σου πει κ κάποιος άλλος γιατρός?

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Alex@ είπε:

Ποση δύναμη μου δίνεις με την ιστορία της φίλης σου! Σε ευχαριστώ πολύ! 

Ο γιατρός είπε πως το 2ο είναι δύο μέρες πίσω. Δεν άκουσα όμως την καρδούλα, μου είπε ήταν νωρίς να ακουστεί αλλά μου έδειξε την λευκή κουκίδα να χτυπάει και στα δύο. Θα ξαναπώ σε 2 βδομάδες. Τι να πω, εύχομαι απλά να είναι νωρίς κ να μην φαίνεται ο διαχωρισμός των σακων κ σε 2 βδομάδες να εκπλαγούμε ευχαριστα!

Σκέφτηκα μήπως πάω σε εμβρυομητρικο που κάνουν 3d υπέρηχους. Ή δεν ξέρω αν χρειάζεται άλλη ειδικότητα για τα έμβρυα πέρα του γυναικολόγου.

Περνάνε χίλιες σκέψεις από το μυαλό μου.

Διάβασα για τον διαχωρισμό που λες, γίνεται στην Αγγλία από Κύπριο γιατρό.

Δύσκολη κατάσταση. Δεν είναι όμως στο χέρι σου η εξέλιξη οπότε προσπάθησε να σαι ήρεμη. Να πας και σε άλλο υπέρηχο και να ζητήσεις νωρίτερα ραντεβού από το γιατρό. Εύχομαι να ναι false alarm.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , Alex@ είπε:

Ποση δύναμη μου δίνεις με την ιστορία της φίλης σου! Σε ευχαριστώ πολύ! 

Ο γιατρός είπε πως το 2ο είναι δύο μέρες πίσω. Δεν άκουσα όμως την καρδούλα, μου είπε ήταν νωρίς να ακουστεί αλλά μου έδειξε την λευκή κουκίδα να χτυπάει και στα δύο. Θα ξαναπώ σε 2 βδομάδες. Τι να πω, εύχομαι απλά να είναι νωρίς κ να μην φαίνεται ο διαχωρισμός των σακων κ σε 2 βδομάδες να εκπλαγούμε ευχαριστα!

Σκέφτηκα μήπως πάω σε εμβρυομητρικο που κάνουν 3d υπέρηχους. Ή δεν ξέρω αν χρειάζεται άλλη ειδικότητα για τα έμβρυα πέρα του γυναικολόγου.

Περνάνε χίλιες σκέψεις από το μυαλό μου.

Διάβασα για τον διαχωρισμό που λες, γίνεται στην Αγγλία από Κύπριο γιατρό.

Είναι νωρίς ακόμα για να ψάξεις τέτοια κοριτσακι μου...και μήπως να τπυ ζητήσεις ένα ραντεβού λίγο νωρίτερα??καλύτερα να πας σε μια βδομάδα...να δείτε και πως εξελίσσεται το πιο μικρούλι???

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , dec-e είπε:

 

Κορίτσι μου είχα δει στο netflix το 1ο επεισόδιο της σειράς ντοκιμαντέρ the surgeon's cut. Είναι ο κύπριος γιατρός Κυπρος Νικολαΐδης, πασίγνωστος παγκόσμια εμβρυομητρικος, και αν θυμάμαι σωστά έδειχνε που έκανε επέμβαση σε έγκυο σε παρόμοια κατάσταση, κάπως για να διαχωρίσει τον πλακούντα νομίζω. 

Μήπως να πάρεις και 2η άποψη? Να σου πει κ κάποιος άλλος γιατρός?

Διάβασα πως σε αυτήν την επέμβαση καταλήγεις όταν σταματάει το ένα να τρέφεται δηλ όταν συμβαίνει το σύνδρομο υποκλοπής.σε μια βδομάδα θα πάω στο παπαγεωργιου που έχω ραντεβού να με δουν κ μα ανοίξω καρτέλα, σκέφτηκα να πάρω τη 2η γνώμη από εκεί, άλλωστε όλοι οι γιατροί εκεί μεγάλο γιατροί της Θεσσαλονίκης είναι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Κορίτσια ειμαι ν τρελαθώ!! Δεν αντέχω άλλο! Όλα τα κουλά να συμβαίνουν σε εμένα! Να φτάνω στη πηγή κ να μην μπορώ να πιω!!

Μόλις γύρισα από το  γιατρό, το εμβρυακι χωρίστηκε, είναι στον ίδιο σάκο κ όπως μας είπε μοιράζονται τον ίδιο πλακούντα!!! Πράγμα που δεν είναι καλό.....ο γιατρός είπε να κρατώ μικρό καλάθι καθώς αυτή η περίπτωση οδηγεί σε αποβολή κ αν σε περίπτωση μείνουν κ τα 2 γεννιούνται με συγγενείς ανωμαλιες!!

Έχω χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου, κλαίω από το ιατρείο, δε μπόρεσα να κρατηθώ να φύγω με τον άντρα μου  σε 2 βδομάδες θα πάω ξανά.

Όπως σου ειπαν και τα κορίτσια είναι μια κύηση υψηλού κινδύνου αλλά όχι αδύνατη! Το σύνηθες θέμα που δημιουργείτε είναι η υποκλοπή και τα ένα μωράκι είναι μικρότερο κατά τη διάρκεια της κυησης! Φίλη μου με ίδια περίπτωση... ομοζυγωτικα δίδυμα που μοιράζονταν σάκο και πλακούντα γεννήθηκαν 35η εβδομάδα για άλλους λόγους και απλά η μία μπουμπου ήταν σχεδόν μισή από την άλλη... 3 μήνες μετά είχε περάσει την αδερφή της!!! Έχε πίστη στο Θεό, στο γιατρό, στο σώμα σου... σωστή παρακολούθηση και εύχομαι η αγκαλιά σας να γεμίσει με τα μωρούλια σας! 

Ως διδυμομαμα θα σου πω ότι είχα μια άριστη εγκυμοσύνη προσέχοντας απλά λίγο παραπάνω... Εύχομαι με το καλό και όλα να είναι καλά!!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Neverstop είπε:

Δύσκολη κατάσταση. Δεν είναι όμως στο χέρι σου η εξέλιξη οπότε προσπάθησε να σαι ήρεμη. Να πας και σε άλλο υπέρηχο και να ζητήσεις νωρίτερα ραντεβού από το γιατρό. Εύχομαι να ναι false alarm.

Έχω ηρεμήσει κάπως κ σκέφτομαι πλέον πως θα αντιμετωπίσω την κατάσταση. Μακάρι να δείξει καλύτερη εικόνα αργότερα.

πρίν από 2 λεπτά , Sisheido είπε:

Όπως σου ειπαν και τα κορίτσια είναι μια κύηση υψηλού κινδύνου αλλά όχι αδύνατη! Το σύνηθες θέμα που δημιουργείτε είναι η υποκλοπή και τα ένα μωράκι είναι μικρότερο κατά τη διάρκεια της κυησης! Φίλη μου με ίδια περίπτωση... ομοζυγωτικα δίδυμα που μοιράζονταν σάκο και πλακούντα γεννήθηκαν 35η εβδομάδα για άλλους λόγους και απλά η μία μπουμπου ήταν σχεδόν μισή από την άλλη... 3 μήνες μετά είχε περάσει την αδερφή της!!! Έχε πίστη στο Θεό, στο γιατρό, στο σώμα σου... σωστή παρακολούθηση και εύχομαι η αγκαλιά σας να γεμίσει με τα μωρούλια σας! 

Ως διδυμομαμα θα σου πω ότι είχα μια άριστη εγκυμοσύνη προσέχοντας απλά λίγο παραπάνω... Εύχομαι με το καλό και όλα να είναι καλά!!!!

Σε ευχαριστώ για την ενθάρρυνση!! Απλά είναι τόσα πολλά που νιώθω ανίκανη, ότι δεν μπορω να κάνω τίποτα κ απλά αφηνομαι να παρακολουθώ σαν θεατής. Μακάρι να πάνε καλά κ να είναι υγιέστατα τα μωράκια μου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Alex@ είπε:

Διάβασα πως σε αυτήν την επέμβαση καταλήγεις όταν σταματάει το ένα να τρέφεται δηλ όταν συμβαίνει το σύνδρομο υποκλοπής.σε μια βδομάδα θα πάω στο παπαγεωργιου που έχω ραντεβού να με δουν κ μα ανοίξω καρτέλα, σκέφτηκα να πάρω τη 2η γνώμη από εκεί, άλλωστε όλοι οι γιατροί εκεί μεγάλο γιατροί της Θεσσαλονίκης είναι.

Ακριβώς αυτό...έχει προχωρήσει τόσο η ιατρική που βλέπεις??τίποτα δεν είναι αδύνατο!!!

Χαίρομαι που ηρέμησες λίγο...να έχεις πίστη στα μικρακια σου και σε εσένα!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...