Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι 13η ημέρα διέγερσης και εχω ένα πολύ περίεργο σύμπτωμα που δεν ξέρω αν σχετίζεται με τα φάρμακα. Με καίνε-πονάνε τα μεγάλα δάχτυλα των ποδιών μου. Ξεκίνησε από το μεσημέρι. Ήμουν στην παραλία. Έχει συμβεί σε καμια; 

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Nels είπε:

Καλημέρα! Προτείνεται καταρχάς όταν η γυναίκα είναι σε καλή ορμονολογικη κατάσταση και εχει μηνιαία ωορηξια και φυσικά όταν ο γιατρός έχει τη διάθεση στενής παρακολούθησης για τη διαπίστωση της ημέρας της ωορηξιας. Τα πλεονεκτηματα είναι ότι 1) Αν δεν εχεις κανει εξέταση για παραθυρο εμφυτευσης δε θα το χάσεις αφού η μεταφορά θα γίνει στο φυσικό σου κύκλο οποτε και η μήτρα θα είναι δεκτική οπως θα ήταν και για γονιμοποιημενο ωάριο με φυσιολογικη σύλληψη και για αυτό το λόγο στην περίπτωση μου δεν πήρα καθόλου φάρμακα πριν την εμβρυομεταφορα, ούτε προεστερονη ούτε cyclacur, οπότε μην παραξενευτεις  αν ακολουθήσει το ίδιο ο γιατρός σου, υπάρχουν βεβαια και γιατροί που δίνουν χάπια και σε φυσικό κύκλο και 2) εφόσον έχεις κάνει ωορηξια έχεις ωχρό σωμάτιο (το ωοθυλακιο από το οποίο έγινε η ωορηξια) εκκρινει την απαραίτητη προγεστερονη για την υποστηριξη εγκυμοσύνης (αν και θα σου δώσει και λίγη έξτρα ο γιατρός σου για υποβοηθηση) και γενικά έρχεται πιο ομαλά στον οργανισμό η υποδοχή του εμβρυου καθώς μπορεί μεν να δημιουργήθηκε στο εργαστήριο αλλά από τη στιγμή που τοποθετειται στη μήτρα ο οργανισμός είναι έτοιμος να ακολουθήσει την ίδια διαδικασία με τη φυσική σύλληψη.

Το μονο μειονέκτημα είναι να μην κάνεις για κάποιο λόγο ωορηξια στον κύκλο που ξεκίνησες να παρακολουθείς οπότε να πρέπει να πας στον επόμενο.

Καλημέρα Nels . Σ ευχαριστώ πολύ για την απόλυτα κατατοπιστικη απάντηση. Με παραξενεύει γενικά σαν μέθοδος καθώς βλέπω οι περισσότεροι γιατροί προτιμούν τον τεχνητό. Επίσης εγώ σε τεχνητό που έχω κάνει έχω θέμα με το πάχος του ενδομητριου και με αγχώνει λίγο ο φυσικος γιατί δεν ξέρω πως ανταποκρίνεται το ενδομητριου μου χωρίς φαρμακευτική υποστήριξη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω μια ερώτηση αν μπορεί κάποια να βοηθήσει. Εκεί στην Αθήνα στο Έλενα στο τμήμα καθεξιν αποβολών, τι ακριβώς εξετάσεις κάνουν; έχει πάει κάποια και έχει τη λίστα με τις εξετάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια !!! Εγώ πηγα στον γιατρό σήμερα τελικά !!! Δυστυχώς ο σάκος μεγάλωσε αλλά το έμβρυο έμεινε πίσω και μου είπε αναγκαστικά να περιμένουμε μια βδομάδα ώστε να περάσουμε στην απόξεση !!!! 
 πολύ ψυχοφθόρα η όλη αναμονή ελπίζω να τελειώσει γρήγορα και ανώδυνα αυτή η πρώτη και άτυχη εγκυμοσύνη μου !! Και να προσπαθήσουμε ξανά 😞🙏🏼

Ευχαριστω πολύ κορίτσια που ήσασταν δίπλα μου σε όλες τις απορίες και τα άνχοι και την γκρίνια μου !!!! Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα και σύντομα με ένα μωράκι στην αγκαλίτσα σας όλες !!! 

5 ώρες πρίν, Antonia_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω μια ερώτηση αν μπορεί κάποια να βοηθήσει. Εκεί στην Αθήνα στο Έλενα στο τμήμα καθεξιν αποβολών, τι ακριβώς εξετάσεις κάνουν; έχει πάει κάποια και έχει τη λίστα με τις εξετάσεις;

Έχω ραντεβού εγώ σε τρεις εβδομάδες μόλις πάω θα σε ενημερώσω πλήρως τι ακριβώς εξετάσεις μου έκαναν !!! 

  • Δύναμη! 13
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Bluee19 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !!! Εγώ πηγα στον γιατρό σήμερα τελικά !!! Δυστυχώς ο σάκος μεγάλωσε αλλά το έμβρυο έμεινε πίσω και μου είπε αναγκαστικά να περιμένουμε μια βδομάδα ώστε να περάσουμε στην απόξεση !!!! 
 πολύ ψυχοφθόρα η όλη αναμονή ελπίζω να τελειώσει γρήγορα και ανώδυνα αυτή η πρώτη και άτυχη εγκυμοσύνη μου !! Και να προσπαθήσουμε ξανά 😞🙏🏼

Ευχαριστω πολύ κορίτσια που ήσασταν δίπλα μου σε όλες τις απορίες και τα άνχοι και την γκρίνια μου !!!! Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα και σύντομα με ένα μωράκι στην αγκαλίτσα σας όλες !!! 

Έχω ραντεβού εγώ σε τρεις εβδομάδες μόλις πάω θα σε ενημερώσω πλήρως τι ακριβώς εξετάσεις μου έκαναν !!! 

Είναι όντως ψυχοφθόρα η κατάσταση αυτή αλλά θα ξανά προσπαθήσεις κορίτσι μου μην ανησυχείς.❤️ σου στέλνω μια αγκαλιά 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2024 at 1:11 ΜΜ, linaa είπε:

Στο μπικίνι προτιμησε κερι. Στο πόδι μπορείς να κάνεις . Αλλά εντάξει Κ αν το αποφύγεις κ κάνεις μόνο κερί θα είναι τόσο τραγικό ? 

Ότι μπορείς να αποφύγεις αποφυγε το 

Στο μπικίνι λες δε κάνει ; έχω την ίδια απορία επειδή ψιλοποναμε; για να μη γίνονται συσπάσεις κατά την εγκυμοσύνη ; εγώ ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορα ,μπορώ να κάνω τώρα ετσι δεν είναι;

On 4/2/2024 at 1:14 ΜΜ, Angot είπε:

τα λυπάμαι τόσος καιρός τόσα χαμένα λεφτά ! πόδι και μασχάλη θέλω , μπικίνι θα κάνω ξυράφι είναι εύκολο σημείο για να το επαναφέρεις με λέιζερ , αλλά το πόδι σε πάει όλο πίσω 

Αφού ο γιατρός σου είπε ναι ,πόδι μασχάλη κάνε τα 

1 hour ago, Bluee19 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !!! Εγώ πηγα στον γιατρό σήμερα τελικά !!! Δυστυχώς ο σάκος μεγάλωσε αλλά το έμβρυο έμεινε πίσω και μου είπε αναγκαστικά να περιμένουμε μια βδομάδα ώστε να περάσουμε στην απόξεση !!!! 
 πολύ ψυχοφθόρα η όλη αναμονή ελπίζω να τελειώσει γρήγορα και ανώδυνα αυτή η πρώτη και άτυχη εγκυμοσύνη μου !! Και να προσπαθήσουμε ξανά 😞🙏🏼

Ευχαριστω πολύ κορίτσια που ήσασταν δίπλα μου σε όλες τις απορίες και τα άνχοι και την γκρίνια μου !!!! Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα και σύντομα με ένα μωράκι στην αγκαλίτσα σας όλες !!! 

Έχω ραντεβού εγώ σε τρεις εβδομάδες μόλις πάω θα σε ενημερώσω πλήρως τι ακριβώς εξετάσεις μου έκαναν !!! 

Πονάει το ξέρω ...θα προσπαθήσεις ξανά και την επόμενη θα πετύχεις κορίτσι μου .Μια αγκαλιά σου στέλνω 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Στο μπικίνι λες δε κάνει ; έχω την ίδια απορία επειδή ψιλοποναμε; για να μη γίνονται συσπάσεις κατά την εγκυμοσύνη ; εγώ ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορα ,μπορώ να κάνω τώρα ετσι δεν είναι;

Αφού ο γιατρός σου είπε ναι ,πόδι μασχάλη κάνε τα 

Πονάει το ξέρω ...θα προσπαθήσεις ξανά και την επόμενη θα πετύχεις κορίτσι μου .Μια αγκαλιά σου στέλνω 

Ναι ναι εσύ μπορείς να κάνεις πριν ξεκινήσεις.  Στο μπικίνι δεν κάνει γιατί είναι ευαίσθητη περιοχή Κ αν υπάρξει ερεθισμός τραυματισμός αλλεργία κτλ όλα τα μικρόβια μπορούν να περάσουν Κ μέσα 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Χτυπηματακια που ανασηκώνονται είναι το μωρό. Καρούμπαλο που πετρώνει μάλλον είναι κράμπα Κ πρέπει να το πεις στον γιατρό. Το μωρό τώρα ανασηκωματα θα κάνει 

πρίν από 33 λεπτά , Angot είπε:

ρε κορίτσια να σας ρωτησω , κάνει η μια πλευρά μ καρούμπαλο ολόκληρο  πράγμα, το βλέπεις , το ακουμπάς και μόλις σηκωθώ περνάει! να είναι το μωράκι ή καμια σύσπαση ; 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , linaa είπε:

Χτυπηματακια που ανασηκώνονται είναι το μωρό. Καρούμπαλο που πετρώνει μάλλον είναι κράμπα Κ πρέπει να το πεις στον γιατρό. Το μωρό τώρα ανασηκωματα θα κάνει 

 

μιλησα με την μαι ! είπε να παίρνω 2 μαγνήσια μεν αλλά είναι νωρίς για συσπάσεις και από τη στιγμή που είναι οκ ο τράχηλος δεν υπάρχει θέμα! αν τις εχω όλη τη μέρα να παω να με δει!  εγώ όμως τις εχω σε φάσεις που είναι δραστήριο το μωρο και τις εντοπίζω μόνο κάποια βραδια πάντα στο ίδιο σημείο! πχ απόψε το ένιωσα 2 φορες, και το μωρο ήταν γενικά πολύ δραστήριο! α! επισης μου είπε να μην χαϊδεύω την κοιλιά συνέχεια ! δεν ξέρω να ανησυχήσω ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Angot είπε:

μιλησα με την μαι ! είπε να παίρνω 2 μαγνήσια μεν αλλά είναι νωρίς για συσπάσεις και από τη στιγμή που είναι οκ ο τράχηλος δεν υπάρχει θέμα! αν τις εχω όλη τη μέρα να παω να με δει!  εγώ όμως τις εχω σε φάσεις που είναι δραστήριο το μωρο και τις εντοπίζω μόνο κάποια βραδια πάντα στο ίδιο σημείο! πχ απόψε το ένιωσα 2 φορες, και το μωρο ήταν γενικά πολύ δραστήριο! α! επισης μου είπε να μην χαϊδεύω την κοιλιά συνέχεια ! δεν ξέρω να ανησυχήσω ;

Να ανησυχείς μόνο αν δεν νιώθεις το μωρό,κατά τ αλλά όσα περιγράφεις μου φαίνονται τελείως φυσιολογικα. Την κοιλιά γιατί να μην την χαϊδεύεις?Πρώτη φορά το ακούω αυτό.Εγω την χαιδευα συνέχεια και της τραγουδούσα κιόλας και όταν το είπα στο γιατρό μου είπε και μπράβο🤣 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , Blue Velvet είπε:

Να ανησυχείς μόνο αν δεν νιώθεις το μωρό,κατά τ αλλά όσα περιγράφεις μου φαίνονται τελείως φυσιολογικα. Την κοιλιά γιατί να μην την χαϊδεύεις?Πρώτη φορά το ακούω αυτό.Εγω την χαιδευα συνέχεια και της τραγουδούσα κιόλας και όταν το είπα στο γιατρό μου είπε και μπράβο🤣 

θεωρητικά όταν χαϊδεύεις την κοιλιά την προκαλείς να κανείς συσπάσεις! το εχω διαβάσει και εκτός εγκυμοσύνης ! δεν ξέρω μωρέ αγχωθηκα μήπως είναι συσπάσεις ! το μωρο ισα ισα που είναι και έξαλλο δόξα το θεό!  εσυ εκανες τέτοια φουσκώματα και στην κοιλιά; εμένα και τις 4-5 φορες είναι πάντα στο ίδιο σημείο ! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Angot είπε:

θεωρητικά όταν χαϊδεύεις την κοιλιά την προκαλείς να κανείς συσπάσεις! το εχω διαβάσει και εκτός εγκυμοσύνης ! δεν ξέρω μωρέ αγχωθηκα μήπως είναι συσπάσεις ! το μωρο ισα ισα που είναι και έξαλλο δόξα το θεό!  εσυ εκανες τέτοια φουσκώματα και στην κοιλιά; εμένα και τις 4-5 φορες είναι πάντα στο ίδιο σημείο ! 

Το πιο πιθανό είναι να είναι μυϊκή κράμπα. Οι κοιλιακοί σου δηλαδή να παθαίνουν κράμπα εξαιτίας της αλλαγής σχήματος . Γενικά αν ανχωνεσε να ξεκουράζεσε περισσότερο αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να κάνεις . 

Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2024 at 11:15 ΜΜ, Nephele78 είπε:

Ναι αυτο χαχα. γεννησα 36+7 2740 κοριτσι κ 2540 αγορι .

Χαχα μπορει.. παρτυ οπως το λες χαμος.με το καλο κοπελα μου .να πανε ολα καλα.πονακια ειχα μεχρι που δεν μπορουσα να κουνηθώ κ να κοιμηθω ειδικα τις τελευταιες μερες τετοια ακράτεια απιστευτο.

Καλέ μη κλαις κ σκας ! ωΚαταρχας απο τσακωμο δε χανονται τα μωρα αν γαμτζωθηκε δε παει πουθενα δε μπα να χτυπιεσαι.επισης δεν θα παθεις κ κατι που πηρες 2η προγεστερονη !ουτε καν. Πας  για χοριακη δευτερα ανετα.!ευχομαι οτι καλυτερο .! εγω επισης ειχα 12η μερα ετ ειχα 36 θερμοκρασια κ δεν ενοιωθα καλα ειχα ριγος πολυ κ νομιζα οτι κατι πηγε να γινει κ χανόταν ,τετοιες σκεψεις εκανα σαν κ σενα.υπομονη ! Οτι καλυτερο !

Μπράβο με πολύ καλό βάρος γεννήθηκαν και τα 2 σου μωράκια!!! Μακάρι να τα καταφέρω κ εγώ 🙏 το έχω μεγάλο άγχος 

On 3/2/2024 at 1:05 ΜΜ, Sisheido είπε:

 

Λέτε να είναι των διδυμων?! Κι εμένα ακριβώς έτσι το ένα ζεν τελείως... Συνήθως αν ξαπλώσω και πάλι ανεπαισθητες κινήσεις (βέβαια είναι πολύ χαμηλά μέσα στη λεκάνη και ίσως γι αυτο) ή άλλη πάλι όλη μέρα παρτυ... πονάω με τα τεντωματα και τα χτυπηματα! Τώρα διανύω τη 32η εβδομάδα και ελπίζω να κάτσουν ακόμα αρκετά μέσα αν και έχουν αρχίσει τα πονακια...

Με το καλο να ερθουν  τα μωράκια σου!!! Πόσο συχνά σε βλέπει ο γυναικολογος σου το τελευταίο τρίμηνο? 

2 ώρες πρίν, Angot είπε:

μιλησα με την μαι ! είπε να παίρνω 2 μαγνήσια μεν αλλά είναι νωρίς για συσπάσεις και από τη στιγμή που είναι οκ ο τράχηλος δεν υπάρχει θέμα! αν τις εχω όλη τη μέρα να παω να με δει!  εγώ όμως τις εχω σε φάσεις που είναι δραστήριο το μωρο και τις εντοπίζω μόνο κάποια βραδια πάντα στο ίδιο σημείο! πχ απόψε το ένιωσα 2 φορες, και το μωρο ήταν γενικά πολύ δραστήριο! α! επισης μου είπε να μην χαϊδεύω την κοιλιά συνέχεια ! δεν ξέρω να ανησυχήσω ;

Εγώ έχω αρχίσει και το παθαίνω αρκετά συχνά μέσα στη μέρα! Και μένα έχω προσέξει πως όταν είναι δραστήρια κ κλωτσάνε ξαφνικά πετρωνουν!! Με αγχωνει αυτό το πράγμα.. Αλλά 2 γιατρούς που ρώτησα δεν μου είπαν κατι

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Μπράβο με πολύ καλό βάρος γεννήθηκαν και τα 2 σου μωράκια!!! Μακάρι να τα καταφέρω κ εγώ 🙏 το έχω μεγάλο άγχος 

Με το καλο να ερθουν  τα μωράκια σου!!! Πόσο συχνά σε βλέπει ο γυναικολογος σου το τελευταίο τρίμηνο? 

Εγώ έχω αρχίσει και το παθαίνω αρκετά συχνά μέσα στη μέρα! Και μένα έχω προσέξει πως όταν είναι δραστήρια κ κλωτσάνε ξαφνικά πετρωνουν!! Με αγχωνει αυτό το πράγμα.. Αλλά 2 γιατρούς που ρώτησα δεν μου είπαν κατι

εγώ το παθαίνω . μόνο ξαπλωμένη το βράδυ! ποσο είσαι εσυ; δλδ τι σ είπαν ότι είναι;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angot είπε:

εγώ το παθαίνω . μόνο ξαπλωμένη το βράδυ! ποσο είσαι εσυ; δλδ τι σ είπαν ότι είναι;

22 εβδομάδων 5 ημερων. Στην Αθήνα που είναι πολύ γνωστός γιατρος για υψηλου κινδύνου κυησεις του είχα ότι πετρωνει σε 2 σημεία, κάνει 2 μπαλίτσες μου χε πει 2 μωρά εχεις 2 μπάλες κανεις. Εδώ στο μέρος μου που με παρακολουθεί μου χε πει δεν πειράζει είναι τα μωρά. Τον ρώτησα αν είναι οι Braxton hicks και μου είπε αυτές συμβαίνουν αργότερα. Θα τον ξαναρωτήσω την άλλη εβδομάδα.. και εγώ μόνο όταν είμαι ξαπλωμένη το παθαινω

🤔

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...