Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • Αχ κοπέλα μου...είπες μεγάλη κουβέντα πως νοιώθεις ότι χάσατε χρόνο...αυτά τα αν ήξερα...αν ήμουν σε άλλο γιατρό...αν είχα κάνει άλλες επιλογές..τα έχω σκεφτεί τόσες φορές...Αλλά δυστηχως και εντελώς ειλικρινά ο χρόνος δε γυρίζει πίσω και δεν έχει νόημα να το σκεφτόμαστε...οπότε κοιτάμε μπροστά και κανουμε το καλύτερο που θεωρούμε από εδώ και πέρα...

      Πάντως για το χρόνο της αναμονής που αναφέρεις...εγώ που πήγα μέσω τράπεζας ωαριων μέσα σε 2 μήνες τα παραγγειλαμε,ήρθαν έκανα εγώ ότι  προετοιμασία χρειαζόταν και προχωρήσαμε..20 Μαΐου κάναμε την παραγγελία...και 20 Ιουλίου έκανα μεταφορά..

      • Μου αρέσει 3
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 ώρες πρίν, Maraki S. είπε:

      Ευχαριστώ πολύ! Μακάρι Θεέ μου! Σε γενικές γραμμές μια χαρά είμαι, λίγο μελανιασμενη από τις ενέσεις που είναι λογικό, ωστόσο δεν είχα άλλα θέματα ούτε συμπτώματα περίεργα από τις ορμόνες. Θα συνεχίσω με ηρεμία και αυτό το Σ/Κ (αν και την Κυριακή θα πάω σε μία βάφτιση που έχω - ας βγω και 2 ωρίτσες από το σπίτι κοντά θα είναι εξάλλου) και ο Θεός βοηθός!

      Ναι καλέ βγες να ξεσκασεις λίγο!!! Καλό θα κάνει κακο όχι!!! 😉 Καλημέρα σε όλες!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Supergirl87 είπε:

Πολυ λυπάμαι που δεν προχώρησε καμία εγκυμοσύνη.Θα έπρεπε να ζητάνε εξαρχής κ αυτή την εξέταση τι να πω.Εγώ μετά τις 3 μεταφορές το έμαθα αλλά κ πάλι δεν μπορούσα να κάνω κάτι γιατί είχαμε κατάψυξη.Όπως κ για ελεγχο εμβρύων παλι δεν μπορώ να κάνω τώρα.

Έλεγχο εμβρύων αν μπουν κατάψυξη δεν γίνετε ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 hours ago, Blue Velvet said:

Ακριβώς το ίδιο και εγώ! Παλινδρομησε το ένα και ευτυχώς το άλλο έμεινε και έγινε η κόρη μου..φοβάμαι πολύ ρε συ.. σκέφτομαι πως αν βάλω ένα όπως τον Απρίλιο,θα καταλήξει σε βιοχημική και φτου κ απ' την αρχή.. τι να κάνω ρε γμτ..

Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Θέλω να βάλω δύο μαζί μπας και πετύχει έστω το ένα,απ' την άλλη είναι μεγάλο ρίσκο...απ' το άγχος μου δεν κοιμήθηκα ..

Αυτό που παλλινδρομησε με βιοχημικη, πιθανόν ήταν λόγω χρωμοσωμικων, οπότε κ 2 να έβαζες, το συγκεκριμένο πάλι θα παλλινδρομουσε. Μεγαλύτερες πιθανότητες έχουν τα 2 γιατί ίσως ένα από αυτά είναι καλό, όχι επειδή μαζί υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα εμφυτευσης. Απλώς το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνεις πολλές εμβρυομεταφορες μέχρι να πετύχεις εκείνο το ένα το καλό. Φαντάζομαι βέβαια θα παίζουν κ άλλοι παράγοντες ρόλο, τύχη κλπ.

Εύχομαι να πάνε όλα όπως τα επιθυμείς κ να έχει σύντομα η κόρη σου το αδελφάκι της!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Supergirl87 είπε:

Κ εμένα έτσι έλεγε οριακή..αα δλδ μας βοηθάει που είμαστε αδύνατες;Αυτό σκέφτηκα για 2 γνώμη αλλά η αιματολόγος στο Έλενα είναι τόσο καλή..κ έξω που έκανα το μεγάλο πακέτο κ της το πήγα τα ίδια μου είπε.

Ναι βοηθαει! Μου ειπαν οτι αν ειχα παραπανω κιλα καποιες τιμές θα ηταν αυξημένες! 

Ε τοτε μηπως να παρεις την αιματολογο να της εξηγησεις την κατασταση και το κολλημα του γιατρου  και να σου γράψουν μια γνωματευση η οποια θα αναφερει τη σημασια της αγωγης και οτι πρέπει να την παρεις; 

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την μέχρι τώρα ιστορία του δικού μας σπέρματος μήπως βοηθηθεί καμιά. 
πριν 4 χρόνια, ένα μέτριο σπερμοδιάγραμμα προς όλες τις καταστάσεις. Dfi 45%. Παίρνει αντιοξειδωτικά και πέφτει αλλά οπότε τα κόβει ανεβαίνει. Έλεγχος μικροβίων αρνητικός. Κιρσοκηλη δεν υπάρχει, υπόλοιπες εξετάσεις καλές. 
Πριν λίγους μήνες έγινε επανέλεγχος μικροβίων και βρέθηκαν. Παίρνει αντιβιώσεις για κάποιους μήνες. Τα μικρόβια έφυγαν ευτυχωσ. Από τοτε (πριν 4 χρόνια)  η μορφολογία από το 3% έχει πέσει σήμερα στο 0%!! Κάνουμε βιοψία όρχεων και η ιστολογική δείχνει ότι η σπερματογένεση είναι φυσιολογικότατη και ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Να πω ότι τους τελευταίους μήνες έχουμε απευθυνθεί σε εξειδικευμένο ανδρολογο. Ο ανδρολόγος κλίνει στο ότι την ζημιά την έχουν κάνει τα μικρόβια. Επίσης κάτι πολύ σημαντικό για το σπερμα πέρα από ποσότητα και μορφολογία, παίζει η ζωτικότητα. Αυτή φαίνεται κυρίως από την κινητικότητα αλλά αν κάνεις εξέταση για οξειδωτικό στρες, φαίνεται εκεί πιο καθαρά. Να πω ότι από τη εμπειρία σε 2 διαφορετικές κλινικές, το εμβρυολογικό δίνει έμφαση στο να βρεθεί απλά σπερμα και όχι το σπερμα είναι αυτό που βρίσκουν. Γιαυτο επιμένω για ανδρολογο γιατί μερικοί εξωσωματικοί δεν ασχολούνται καν γιαυτο και σε πολλούς δεν έχουν πει για εξέταση κατακερματισμού. 
αναμένουμε να δούμε αν θα φτιάξει με τον καιρό. 

Just now, Katiamaxiking είπε:

Να σας πω την μέχρι τώρα ιστορία του δικού μας σπέρματος μήπως βοηθηθεί καμιά. 
πριν 4 χρόνια, ένα μέτριο σπερμοδιάγραμμα προς όλες τις καταστάσεις. Dfi 45%. Παίρνει αντιοξειδωτικά και πέφτει αλλά οπότε τα κόβει ανεβαίνει. Έλεγχος μικροβίων αρνητικός. Κιρσοκηλη δεν υπάρχει, υπόλοιπες εξετάσεις καλές. 
Πριν λίγους μήνες έγινε επανέλεγχος μικροβίων και βρέθηκαν. Παίρνει αντιβιώσεις για κάποιους μήνες. Τα μικρόβια έφυγαν ευτυχωσ. Από τοτε (πριν 4 χρόνια)  η μορφολογία από το 3% έχει πέσει σήμερα στο 0%!! Κάνουμε βιοψία όρχεων και η ιστολογική δείχνει ότι η σπερματογένεση είναι φυσιολογικότατη και ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Να πω ότι τους τελευταίους μήνες έχουμε απευθυνθεί σε εξειδικευμένο ανδρολογο. Ο ανδρολόγος κλίνει στο ότι την ζημιά την έχουν κάνει τα μικρόβια. Επίσης κάτι πολύ σημαντικό για το σπερμα πέρα από ποσότητα και μορφολογία, παίζει η ζωτικότητα. Αυτή φαίνεται κυρίως από την κινητικότητα αλλά αν κάνεις εξέταση για οξειδωτικό στρες, φαίνεται εκεί πιο καθαρά. Να πω ότι από τη εμπειρία σε 2 διαφορετικές κλινικές, το εμβρυολογικό δίνει έμφαση στο να βρεθεί απλά σπερμα και όχι το σπερμα είναι αυτό που βρίσκουν. Γιαυτο επιμένω για ανδρολογο γιατί μερικοί εξωσωματικοί δεν ασχολούνται καν γιαυτο και σε πολλούς δεν έχουν πει για εξέταση κατακερματισμού. 
αναμένουμε να δούμε αν θα φτιάξει με τον καιρό. 

Επίσης απ όσο ξέρω, το σπερμα από τη βιοψία όρχεων έχει καλύτερο dfi!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

Να σας πω την μέχρι τώρα ιστορία του δικού μας σπέρματος μήπως βοηθηθεί καμιά. 
πριν 4 χρόνια, ένα μέτριο σπερμοδιάγραμμα προς όλες τις καταστάσεις. Dfi 45%. Παίρνει αντιοξειδωτικά και πέφτει αλλά οπότε τα κόβει ανεβαίνει. Έλεγχος μικροβίων αρνητικός. Κιρσοκηλη δεν υπάρχει, υπόλοιπες εξετάσεις καλές. 
Πριν λίγους μήνες έγινε επανέλεγχος μικροβίων και βρέθηκαν. Παίρνει αντιβιώσεις για κάποιους μήνες. Τα μικρόβια έφυγαν ευτυχωσ. Από τοτε (πριν 4 χρόνια)  η μορφολογία από το 3% έχει πέσει σήμερα στο 0%!! Κάνουμε βιοψία όρχεων και η ιστολογική δείχνει ότι η σπερματογένεση είναι φυσιολογικότατη και ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Να πω ότι τους τελευταίους μήνες έχουμε απευθυνθεί σε εξειδικευμένο ανδρολογο. Ο ανδρολόγος κλίνει στο ότι την ζημιά την έχουν κάνει τα μικρόβια. Επίσης κάτι πολύ σημαντικό για το σπερμα πέρα από ποσότητα και μορφολογία, παίζει η ζωτικότητα. Αυτή φαίνεται κυρίως από την κινητικότητα αλλά αν κάνεις εξέταση για οξειδωτικό στρες, φαίνεται εκεί πιο καθαρά. Να πω ότι από τη εμπειρία σε 2 διαφορετικές κλινικές, το εμβρυολογικό δίνει έμφαση στο να βρεθεί απλά σπερμα και όχι το σπερμα είναι αυτό που βρίσκουν. Γιαυτο επιμένω για ανδρολογο γιατί μερικοί εξωσωματικοί δεν ασχολούνται καν γιαυτο και σε πολλούς δεν έχουν πει για εξέταση κατακερματισμού. 
αναμένουμε να δούμε αν θα φτιάξει με τον καιρό. 

Επίσης απ όσο ξέρω, το σπερμα από τη βιοψία όρχεων έχει καλύτερο dfi!

Θεωρώ ότι είναι και θέμα τύχης σε τι γιατρό θα πέσεις. Εμείς από το 2018 που είχαμε μια φυσιολογική σύλληψη και στις 13 βδομαδες παλινδρόμησε έχουμε αλλάξει 5 γιατρούς. 1 γιατρό κάθε χρόνο. Πέρασαν 5 χρόνια για να βρεθεί ένας γιατρός να μας πει ότι εκτός από ένα σπερμοδιαγραμμα ο σύζυγος πρέπει να εξετάσει και άλλους παράγοντες που παίζουν τον ρόλο τους στη σύλληψη. Και με αυτόν τον γιατρό τώρα είμαστε και δεν τον αλλάζουμε γιατί τα ξεψαχνίζει όλα. Μακάρι όλοι οι γιατροί να ασχολούνται πραγματικά και να τα ψάχνουν όλα όπως πρέπει και να μην μας βλέπουν ως ένα πορτοφόλι. Εμάς γυναικολόγος μας "ανοιξε" για τις εξετάσεις του συζύγου. Ο ανδρολόγος είδε μόνο για κιρσοκήλη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Katker είπε:

Ευχαριστώ πολύ!🩷 οχι ακόμα, την Δευτέρα θα πάω να με δει. 
 

εγώ Θεσσαλονίκη ειμαι με τον  κ.Ζεπειριδη. Από θέμα μικροβίων πως είσαι; Το ελέγξατε; Για το μικροβιωμα του ενδομητρίου εννοώ. 

Το έχουμε ελέγξει δύο φορές και τις δύο μια χαρά. Τι να πω; Ανεξήγητο... 

Καλά αποτελέσματα εύχομαι και στον υπέρηχο!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, dec-e είπε:

Αυτό που παλλινδρομησε με βιοχημικη, πιθανόν ήταν λόγω χρωμοσωμικων, οπότε κ 2 να έβαζες, το συγκεκριμένο πάλι θα παλλινδρομουσε. Μεγαλύτερες πιθανότητες έχουν τα 2 γιατί ίσως ένα από αυτά είναι καλό, όχι επειδή μαζί υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα εμφυτευσης. Απλώς το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνεις πολλές εμβρυομεταφορες μέχρι να πετύχεις εκείνο το ένα το καλό. Φαντάζομαι βέβαια θα παίζουν κ άλλοι παράγοντες ρόλο, τύχη κλπ.

Εύχομαι να πάνε όλα όπως τα επιθυμείς κ να έχει σύντομα η κόρη σου το αδελφάκι της!

Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Νομίζω πως θα βάλω δύο και ο,τι γίνει.Βεβαια συνέχεια αλλάζω γνώμη,οπότε με βλέπω να αποφασίζω δύο μέρες πριν την εμβρυομεταφορά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Sunshine. είπε:

Το έχουμε ελέγξει δύο φορές και τις δύο μια χαρά. Τι να πω; Ανεξήγητο... 

Καλά αποτελέσματα εύχομαι και στον υπέρηχο!

Ανεξήγητο πραγματικά. Τι να πω ίσως να φταίει το ινομυωμα σε σένα. 
Σε ευχαριστώ και σε σένα εύχομαι σύντομα καλά νέα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Blu24 είπε:

Έλεγχο εμβρύων αν μπουν κατάψυξη δεν γίνετε ; 

Μου είπε όχι ο γιατρός γιατί προέρχονται από την ωοληψια που είχε γίνει κ δει είχε ζητηθεί,μόνο όταν γίνει καινούργια κ το ζητήσεις στην αρχή.

2 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

Ναι βοηθαει! Μου ειπαν οτι αν ειχα παραπανω κιλα καποιες τιμές θα ηταν αυξημένες! 

Ε τοτε μηπως να παρεις την αιματολογο να της εξηγησεις την κατασταση και το κολλημα του γιατρου  και να σου γράψουν μια γνωματευση η οποια θα αναφερει τη σημασια της αγωγης και οτι πρέπει να την παρεις; 

Μου έδωσε ιατρική γνωμάτευση κ του την εδειξα αλλά κ πάλι δεν…Έχω κλείσει ραντεβού πάλι μαζί της για να της το πω κ να δούμε τι θα κάνουμε.

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μόλις είδα λίγο κόκκινο και τρέμω ότι δεν θα φτάσω στην χοριακή την Δευτέρα... είναι όμως πολύ νωρίς για περίοδο στην 21η ημέρα τυπικά, αν είναι να αδιαθετήσω θα πρέπει να γίνει αύριο αλλά με όλη αυτή την προγεστερόνη που περνούμε κατά την θεραπεία, τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 28 λεπτά , Maraki S. είπε:

Αχ κορίτσια μόλις είδα λίγο κόκκινο και τρέμω ότι δεν θα φτάσω στην χοριακή την Δευτέρα... είναι όμως πολύ νωρίς για περίοδο στην 21η ημέρα τυπικά, αν είναι να αδιαθετήσω θα πρέπει να γίνει αύριο αλλά με όλη αυτή την προγεστερόνη που περνούμε κατά την θεραπεία, τι γίνεται;

Κορίτσι μου είναι πολύ δύσκολο είναι η αλήθεια να σου έρθει περίοδος με τη προγεστερονη που παίρνεις.. αν δεν είναι κανονική ροή και ήταν ελάχιστο μην αγχώνεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , *Vasoula είπε:

Κορίτσι μου είναι πολύ δύσκολο είναι η αλήθεια να σου έρθει περίοδος με τη προγεστερονη που παίρνεις.. αν δεν είναι κανονική ροή και ήταν ελάχιστο μην αγχώνεσαι!!

Ναι ήταν ελάχιστο και αν δεν βγει στο εσώρουχο μέχρι αύριο καλά θα είναι , θα ησυχάσω αλλά άντε τώρα να περάσει η ώρα.. είναι και η πρώτη μας προσπάθεια και θέλω τουλάχιστον να δω το αποτέλεσμα της πρώτης χοριακής.. Η αλήθεια είναι ότι κρατιομουν καλά συναισθηματικά τόσες μέρες και τώρα πήρα λίγο τον κατήφορο..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Maraki S. είπε:

Ναι ήταν ελάχιστο και αν δεν βγει στο εσώρουχο μέχρι αύριο καλά θα είναι , θα ησυχάσω αλλά άντε τώρα να περάσει η ώρα.. είναι και η πρώτη μας προσπάθεια και θέλω τουλάχιστον να δω το αποτέλεσμα της πρώτης χοριακής.. Η αλήθεια είναι ότι κρατιομουν καλά συναισθηματικά τόσες μέρες και τώρα πήρα λίγο τον κατήφορο..

Όσες είδαν αίμα ήταν από εγκυμοσύνη. Οπότε δες το σαν θετικό σημάδι. Περίοδος είναι σχεδόν αδύνατο να έρθει με τόσα φάρμακα . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , linaa είπε:

Όσες είδαν αίμα ήταν από εγκυμοσύνη. Οπότε δες το σαν θετικό σημάδι. Περίοδος είναι σχεδόν αδύνατο να έρθει με τόσα φάρμακα . 

@vasoula @linaa Σας ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη! Θα προσπαθήσω να σκέφτομαι θετικά. 🤞🤞💕

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Supergirl87 είπε:

Μου είπε όχι ο γιατρός γιατί προέρχονται από την ωοληψια που είχε γίνει κ δει είχε ζητηθεί,μόνο όταν γίνει καινούργια κ το ζητήσεις στην αρχή.

Μου έδωσε ιατρική γνωμάτευση κ του την εδειξα αλλά κ πάλι δεν…Έχω κλείσει ραντεβού πάλι μαζί της για να της το πω κ να δούμε τι θα κάνουμε.

Άλλαξε γυναικολόγο ή ακολούθησε τις οδηγίες της αιματολογου και αγνόησε τον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...