Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • Αχ κοπέλα μου...είπες μεγάλη κουβέντα πως νοιώθεις ότι χάσατε χρόνο...αυτά τα αν ήξερα...αν ήμουν σε άλλο γιατρό...αν είχα κάνει άλλες επιλογές..τα έχω σκεφτεί τόσες φορές...Αλλά δυστηχως και εντελώς ειλικρινά ο χρόνος δε γυρίζει πίσω και δεν έχει νόημα να το σκεφτόμαστε...οπότε κοιτάμε μπροστά και κανουμε το καλύτερο που θεωρούμε από εδώ και πέρα...

      Πάντως για το χρόνο της αναμονής που αναφέρεις...εγώ που πήγα μέσω τράπεζας ωαριων μέσα σε 2 μήνες τα παραγγειλαμε,ήρθαν έκανα εγώ ότι  προετοιμασία χρειαζόταν και προχωρήσαμε..20 Μαΐου κάναμε την παραγγελία...και 20 Ιουλίου έκανα μεταφορά..

      • Μου αρέσει 3
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 ώρες πρίν, Maraki S. είπε:

      Ευχαριστώ πολύ! Μακάρι Θεέ μου! Σε γενικές γραμμές μια χαρά είμαι, λίγο μελανιασμενη από τις ενέσεις που είναι λογικό, ωστόσο δεν είχα άλλα θέματα ούτε συμπτώματα περίεργα από τις ορμόνες. Θα συνεχίσω με ηρεμία και αυτό το Σ/Κ (αν και την Κυριακή θα πάω σε μία βάφτιση που έχω - ας βγω και 2 ωρίτσες από το σπίτι κοντά θα είναι εξάλλου) και ο Θεός βοηθός!

      Ναι καλέ βγες να ξεσκασεις λίγο!!! Καλό θα κάνει κακο όχι!!! 😉 Καλημέρα σε όλες!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σήμερα πάω για υπέρηχο να δούμε το ενδομήτριο και να μου πει ο γιατρός πότε θα κάνουμε την εμβρυομεταφορά.Πολλες σκέψεις περνάνε απ' το μυαλό μου,δεν ξέρω αν τελικά πρέπει να βάλουμε ένα η δύο..Απ' τη μια φοβάμαι πολύ τη δίδυμη κύηση,απ' την άλλη σκέφτομαι πως εφόσον έχουμε θέμα με το σπέρμα, αποκλείεται να πιάσουν και τα δύο,οπότε ας τα βάλουμε μαζί μπας και πιάσει το ένα..Με τρώει το άγχος και δεν ξέρω τι να κάνω..

Στο ίδιο δίλημμα ήμουν κ εγώ περυσι.. Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις.. Στην πρώτη μεταφορά έβαλα 2 κ έπιασαν κ τα 2 αλλά 10η βδομάδα σταμάτησε η μια καρδιά κ έτσι απέκτησα την κόρη μου..

Νομίζω στην ουσία ένα θέλεις αλλά ο φόβος σε κάνει να σκέφτεσαι να βάλεις 2..το ίδιο κ γω.. Τελικά στην δευτερη μεταφορά αποφάσισα κ έβαλα 1 γτ στο ενδεχόμενο δίδυμων ήμουν σίγουρη ότι θα είναι πολυ δυσκολο (για μένα τουλάχιστον) με δίδυμα νεογέννητα κ ένα 4χρονο συνδυαστικά με την δουλειά του άντρα μου που λείπει σε ταξίδια.. Τελικά βάλαμε 1  κ ηρθε η 2η κόρη, πλέον 6,5 μηνών.. 

Just now, Kathrin17 είπε:

Στο ίδιο δίλημμα ήμουν κ εγώ περυσι.. Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις.. Στην πρώτη μεταφορά έβαλα 2 κ έπιασαν κ τα 2 αλλά 10η βδομάδα σταμάτησε η μια καρδιά κ έτσι απέκτησα την κόρη μου..

Νομίζω στην ουσία ένα θέλεις αλλά ο φόβος σε κάνει να σκέφτεσαι να βάλεις 2..το ίδιο κ γω.. Τελικά στην δευτερη μεταφορά αποφάσισα κ έβαλα 1 γτ στο ενδεχόμενο δίδυμων ήμουν σίγουρη ότι θα είναι πολυ δυσκολο (για μένα τουλάχιστον) με δίδυμα νεογέννητα κ ένα 4χρονο συνδυαστικά με την δουλειά του άντρα μου που λείπει σε ταξίδια.. Τελικά βάλαμε 1  κ ηρθε η 2η κόρη, πλέον 6,5 μηνών.. 

Κ μεις θέμα με το σπέρμα είχαμε αλλά ήταν καλά τα εμβρυακια κ έπιασαν!!! Αμα είσαι τυχερός, είσαι κ ας έχεις θέμα στο σπέρμα.. Αυτό κατάλαβα.. 

πρίν από 3 λεπτά , Kathrin17 είπε:

Στο ίδιο δίλημμα ήμουν κ εγώ περυσι.. Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις.. Στην πρώτη μεταφορά έβαλα 2 κ έπιασαν κ τα 2 αλλά 10η βδομάδα σταμάτησε η μια καρδιά κ έτσι απέκτησα την κόρη μου..

Νομίζω στην ουσία ένα θέλεις αλλά ο φόβος σε κάνει να σκέφτεσαι να βάλεις 2..το ίδιο κ γω.. Τελικά στην δευτερη μεταφορά αποφάσισα κ έβαλα 1 γτ στο ενδεχόμενο δίδυμων ήμουν σίγουρη ότι θα είναι πολυ δυσκολο (για μένα τουλάχιστον) με δίδυμα νεογέννητα κ ένα 4χρονο συνδυαστικά με την δουλειά του άντρα μου που λείπει σε ταξίδια.. Τελικά βάλαμε 1  κ ηρθε η 2η κόρη, πλέον 6,5 μηνών.. 

Κ μεις θέμα με το σπέρμα είχαμε αλλά ήταν καλά τα εμβρυακια κ έπιασαν!!! Αμα είσαι τυχερός, είσαι κ ας έχεις θέμα στο σπέρμα.. Αυτό κατάλαβα.. 

Φυσικά είχα πςρισσοτερο άγχος μέχρι την αυχενικο τουλάχιστον, γιατί ήταν το ένα κ μοναδικό στην κοιλιτσα

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 12 λεπτά , Kathrin17 είπε:

Στο ίδιο δίλημμα ήμουν κ εγώ περυσι.. Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις.. Στην πρώτη μεταφορά έβαλα 2 κ έπιασαν κ τα 2 αλλά 10η βδομάδα σταμάτησε η μια καρδιά κ έτσι απέκτησα την κόρη μου..

Νομίζω στην ουσία ένα θέλεις αλλά ο φόβος σε κάνει να σκέφτεσαι να βάλεις 2..το ίδιο κ γω.. Τελικά στην δευτερη μεταφορά αποφάσισα κ έβαλα 1 γτ στο ενδεχόμενο δίδυμων ήμουν σίγουρη ότι θα είναι πολυ δυσκολο (για μένα τουλάχιστον) με δίδυμα νεογέννητα κ ένα 4χρονο συνδυαστικά με την δουλειά του άντρα μου που λείπει σε ταξίδια.. Τελικά βάλαμε 1  κ ηρθε η 2η κόρη, πλέον 6,5 μηνών.. 

Κ μεις θέμα με το σπέρμα είχαμε αλλά ήταν καλά τα εμβρυακια κ έπιασαν!!! Αμα είσαι τυχερός, είσαι κ ας έχεις θέμα στο σπέρμα.. Αυτό κατάλαβα.. 

Φυσικά είχα πςρισσοτερο άγχος μέχρι την αυχενικο τουλάχιστον, γιατί ήταν το ένα κ μοναδικό στην κοιλιτσα

Ακριβώς το ίδιο και εγώ! Παλινδρομησε το ένα και ευτυχώς το άλλο έμεινε και έγινε η κόρη μου..φοβάμαι πολύ ρε συ.. σκέφτομαι πως αν βάλω ένα όπως τον Απρίλιο,θα καταλήξει σε βιοχημική και φτου κ απ' την αρχή.. τι να κάνω ρε γμτ..

πρίν από 21 λεπτά , Lila86 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Να κάνεις αυτό που θα νιώσεις εκείνη τη στιγμή κι αυτό που σου λέει η καρδιά σου! Μη σκέφτεσαι τίποτα άλλο! Με το καλό σου εύχομαι! Σου χα πει θα είμαστε κοντά στις μέρες αλλά ακόμη εγώ περιμένω να έρθει περίοδος!!! 

Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Θέλω να βάλω δύο μαζί μπας και πετύχει έστω το ένα,απ' την άλλη είναι μεγάλο ρίσκο...απ' το άγχος μου δεν κοιμήθηκα ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Ακριβώς το ίδιο και εγώ! Παλινδρομησε το ένα και ευτυχώς το άλλο έμεινε και έγινε η κόρη μου..φοβάμαι πολύ ρε συ.. σκέφτομαι πως αν βάλω ένα όπως τον Απρίλιο,θα καταλήξει σε βιοχημική και φτου κ απ' την αρχή.. τι να κάνω ρε γμτ..

Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Θέλω να βάλω δύο μαζί μπας και πετύχει έστω το ένα,απ' την άλλη είναι μεγάλο ρίσκο...απ' το άγχος μου δεν κοιμήθηκα ..

Το ξέρω κορίτσι μου.. Αν δεν είχες τη κορούλα σου θα σου λεγα βάλε 2 κι ότι γίνει (κατάλαβες πως το λέω) όμως εσύ ξέρεις πραγματικά μέσα σου αν θες δύο η όχι. Μακάρι να ξέραμε το αποτέλεσμα από πριν αλλά...

οπότε πάρε μια βαθιά ανάσα άδειασε το μυαλό σου για λίγο και σκέψου ήρεμα πως νιώθεις και τι πραγματικά θέλεις. Κάνε ένα fast forward και δες τη ζωή σου από όλες τις πλευρές και στο τέλος θα δεις ποια είναι η σωστή απόφαση για σένα. 🧡

Γιατροσόφια υπάρχουν για να μου ερθει περίοδος;; Να τα κάνω όλα ρε κορίτσια! 4η μέρα σήμερα που δεν έχει ερθει

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blu24 είπε:

Με το καλό να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη !!! 
Μας είπε πως μπορούμε να το ρίξουμε …το πρώτο τρίμηνο έπεσε στο 49% αλλά στο επόμενο ξανά ανέβηκε στο 66% αλλά μας είπε μήπως οφείλετε ένας πυρετός που είχε κάνει ο σύζυγος άρα πάρουμε άλλο ένα τρίμηνο για να δούμε αν πέσει αλλιώς θα πάρουμε από τους όρχεις 

Σε ευχαριστώ πολύ. Ναι αυτό με το πυρετό το έχω ξανά ακούσει θέλει μεγάλη προσοχή στα αγόρια από μικρή ηλικία κιόλας όταν κάνουν πυρετό. Εύχομαι να πέσει και να προχωρήσετε χωρίς να χρειαστεί κάτι άλλο. 🙏🏻

1 hour ago, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σήμερα πάω για υπέρηχο να δούμε το ενδομήτριο και να μου πει ο γιατρός πότε θα κάνουμε την εμβρυομεταφορά.Πολλες σκέψεις περνάνε απ' το μυαλό μου,δεν ξέρω αν τελικά πρέπει να βάλουμε ένα η δύο..Απ' τη μια φοβάμαι πολύ τη δίδυμη κύηση,απ' την άλλη σκέφτομαι πως εφόσον έχουμε θέμα με το σπέρμα, αποκλείεται να πιάσουν και τα δύο,οπότε ας τα βάλουμε μαζί μπας και πιάσει το ένα..Με τρώει το άγχος και δεν ξέρω τι να κάνω..

Καλημέρα. Ο γιατρός σου τι σου προτείνει; Δεν χρειάζεται άγχος, ζύγισε τα υπέρ και τα κατά μιας δίδυμης κύησης. Μην σκέφτεσαι να βάλω δύο μήπως και πιάσει έστω το ένα. Αυτό είναι λάθος. Ότι είναι να γίνει θα γίνει είτε αν βάλεις Ενα είτε δύο. Να έχεις θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά. 🩷

πρίν από 39 λεπτά , Lila86 είπε:

Γιατροσόφια υπάρχουν για να μου ερθει περίοδος;; Να τα κάνω όλα ρε κορίτσια! 4η μέρα σήμερα που δεν έχει ερθει

Μήπως από το άγχος να σου έρθει δεν σου έρχεται;; Εκτός αν περιμένει να έρθει το σκ να σε τρέχει και σένα 😂
Χαλάρωσε και θα σου έρθει. Όσο μπορείς να μην το σκέφτεσαι 

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Katker είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Ναι αυτό με το πυρετό το έχω ξανά ακούσει θέλει μεγάλη προσοχή στα αγόρια από μικρή ηλικία κιόλας όταν κάνουν πυρετό. Εύχομαι να πέσει και να προχωρήσετε χωρίς να χρειαστεί κάτι άλλο. 🙏🏻

Καλημέρα. Ο γιατρός σου τι σου προτείνει; Δεν χρειάζεται άγχος, ζύγισε τα υπέρ και τα κατά μιας δίδυμης κύησης. Μην σκέφτεσαι να βάλω δύο μήπως και πιάσει έστω το ένα. Αυτό είναι λάθος. Ότι είναι να γίνει θα γίνει είτε αν βάλεις Ενα είτε δύο. Να έχεις θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά. 🩷

Ευχαριστώ πολύ ❤️ Σε λίγο θα μιλήσω μαζί του και θα δούμε τι θα κάνουμε..Να πω την αλήθεια εγώ ένα θέλω να κάνω,έτσι ώστε να μου μείνουν και τα άλλα δύο σε περίπτωση που αποφασίσω για τρίτο παιδί.Βεβαια όλα αυτά σε περίπτωση που είναι όλα τα έμβρυα υγιή,διότι με τόσο κακό σπέρμα,πιθανόν να μην πιάσει κανενα..όπως βλέπεις είναι αρκετά αγχωμενη και απαισιόδοξη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , Katker είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Ναι αυτό με το πυρετό το έχω ξανά ακούσει θέλει μεγάλη προσοχή στα αγόρια από μικρή ηλικία κιόλας όταν κάνουν πυρετό. Εύχομαι να πέσει και να προχωρήσετε χωρίς να χρειαστεί κάτι άλλο. 🙏🏻

Καλημέρα. Ο γιατρός σου τι σου προτείνει; Δεν χρειάζεται άγχος, ζύγισε τα υπέρ και τα κατά μιας δίδυμης κύησης. Μην σκέφτεσαι να βάλω δύο μήπως και πιάσει έστω το ένα. Αυτό είναι λάθος. Ότι είναι να γίνει θα γίνει είτε αν βάλεις Ενα είτε δύο. Να έχεις θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά. 🩷

Μήπως από το άγχος να σου έρθει δεν σου έρχεται;; Εκτός αν περιμένει να έρθει το σκ να σε τρέχει και σένα 😂
Χαλάρωσε και θα σου έρθει. Όσο μπορείς να μην το σκέφτεσαι 

Λες να θέλει να με τρέχει κ μένα; Χαχα

Μωρέ δεν έχω αγχωθει απλώς νιώθω να με πάει πίσω κάθε ημέρα που καθυστερεί.. εχω κ πονακια κι από όλα απλά δε κατεβαίνει. Δεν θέλει χαχα

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Ευχαριστώ πολύ ❤️ Σε λίγο θα μιλήσω μαζί του και θα δούμε τι θα κάνουμε..Να πω την αλήθεια εγώ ένα θέλω να κάνω,έτσι ώστε να μου μείνουν και τα άλλα δύο σε περίπτωση που αποφασίσω για τρίτο παιδί.Βεβαια όλα αυτά σε περίπτωση που είναι όλα τα έμβρυα υγιή,διότι με τόσο κακό σπέρμα,πιθανόν να μην πιάσει κανενα..όπως βλέπεις είναι αρκετά αγχωμενη και απαισιόδοξη...

Την εδωσες την απάντηση.. Είπες θέλω να βάλω 1... Ο γιατρός πιστευω 2 θα σου πει για αυξημένες πιθανοτητες.. Κ μένα υπέρ των 2 ήταν αλλά τις συνθήκες της οικογένειας μόνο εσυ τις ξερεις.. 

 

  • Ευχαριστώ 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Ευχαριστώ πολύ ❤️ Σε λίγο θα μιλήσω μαζί του και θα δούμε τι θα κάνουμε..Να πω την αλήθεια εγώ ένα θέλω να κάνω,έτσι ώστε να μου μείνουν και τα άλλα δύο σε περίπτωση που αποφασίσω για τρίτο παιδί.Βεβαια όλα αυτά σε περίπτωση που είναι όλα τα έμβρυα υγιή,διότι με τόσο κακό σπέρμα,πιθανόν να μην πιάσει κανενα..όπως βλέπεις είναι αρκετά αγχωμενη και απαισιόδοξη...

Να μην είσαι απαισιόδοξη! Αγχωμενη ναι κατανοητό όλες λίγο πολύ μέσα στο άγχος είμαστε πάντα με τόσα που περνάμε! Το ξέρω δεν το κάνεις επειδή το θες καμμία μας δεν το θέλει να έχει αρνητικά συναισθήματα αλλά όσο μπορείς έλεγξε το για καλό!🧡

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Ευχαριστώ πολύ ❤️ Σε λίγο θα μιλήσω μαζί του και θα δούμε τι θα κάνουμε..Να πω την αλήθεια εγώ ένα θέλω να κάνω,έτσι ώστε να μου μείνουν και τα άλλα δύο σε περίπτωση που αποφασίσω για τρίτο παιδί.Βεβαια όλα αυτά σε περίπτωση που είναι όλα τα έμβρυα υγιή,διότι με τόσο κακό σπέρμα,πιθανόν να μην πιάσει κανενα..όπως βλέπεις είναι αρκετά αγχωμενη και απαισιόδοξη...

Συζήτησε το και μαζί του αλλά νομίζω ότι ξέρεις πόσα θα βάλεις ήδη. Και αν όπως λες αποφασίσεις για τρίτο παιδί θα έχεις τα άλλα δύο και τότε τα βάζεις μαζί αν νιώθεις καλά. 

πρίν από 18 λεπτά , Kathrin17 είπε:

Την εδωσες την απάντηση.. Είπες θέλω να βάλω 1... Ο γιατρός πιστευω 2 θα σου πει για αυξημένες πιθανοτητες.. Κ μένα υπέρ των 2 ήταν αλλά τις συνθήκες της οικογένειας μόνο εσυ τις ξερεις.. 

 

Σοβαρά; Μόνο ο δικός μου είναι υπέρ του 1;;!! Και τώρα που βάλαμε 2 ήταν γιατί του είχα πει από την αρχή στην πρώτη μεταφορά που βάλαμε 1 ότι αν αποτύχει στην επόμενη θα βάλουμε 2. Αλλιώς πάλι 1 θα βάζαμε. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Blu24 είπε:

Προσπαθούμε να ρίξουμε το άτιμο τον κατακερματισμό θα περιμένουμε ένα δίμηνο ακόμη και αν δεν πέσει θα προχωρήσουμε σε βιοψία μήπως βρεθεί σε κάποιον ιστό υγιή σπερμα …

ειχαμε 4 βλαστοκυστες που έδωσαν δυο εγκυμοσύνες και η μια κατέληξε σε παλινδρόμη και η δεύτερη σε αποβολή …και μας είπαν πως μάλλον οφείλετε εκεί διότι δεν έχουμε βρει κάποιο άλλο πρόβλημα …

μετα από την δημιουργία αυτών των βλαστοκυστεων μάθαμε και εμείς για αυτήν την εξέταση δεν μας την είπε κανένας γιατρός συγκεκριμένα εδώ τα κορίτσια μου την είπαν και την κάναμε και ανακαλύψαμε 60% κατακερματισμό …

Αλλά σε εμάς ήταν ξεκάθαρα εξ αρχής το θέμα στο σπερμα αριθμός κινητικότητα και μορφολογία απλά αυτά θεωρητικά προσπερνούνται με την εξωσωματική αλλά με τον κατακερματισμό είναι θέμα τύχης …

Πολυ λυπάμαι που δεν προχώρησε καμία εγκυμοσύνη.Θα έπρεπε να ζητάνε εξαρχής κ αυτή την εξέταση τι να πω.Εγώ μετά τις 3 μεταφορές το έμαθα αλλά κ πάλι δεν μπορούσα να κάνω κάτι γιατί είχαμε κατάψυξη.Όπως κ για ελεγχο εμβρύων παλι δεν μπορώ να κάνω τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Katker είπε:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τις ελέγχουν  από την αρχή αυτές τις εξετάσεις. Τώρα που το ρίξατε τι σας είπε ο γιατρός; Πως θα προχωρήσετε;

Μεγάλη ιστορία και έχω αλλάξει πολλούς γιατρούς. Η μία γυναικολόγος δεν με καθάρισε καλά στην απόξεση, έβγαλα τον πλακούντα μόνη μου σκέψου μετά απο μέρες με αποτέλεσμα να πάθω μόλυνση και κάναμε υστεροσκόπηση για να με καθαρίσει και χάλασε το ενδομήτριο. Άρα από τότε κάνω εξωσωματικές χωρίς αποτέλεσμα. Έφτιαξε το ενδομήτριο μετά από εγχύσεις βλαστοκυττάρων και ΑΠΕΙΡΑ cyclacur. Παρόλα αυτά δεν έχω ξαναμείνει έγκυος, ενώ πριν έμενα χωρίς να το καταλάβω. Τα έμβρυα που βγάζουμε είναι καλά (μετά απο προεμφυτευτικό), αλλά μηδέν χοριακές. Τώρα άλλαξα εξωσωματικό και πρότεινε αφαίρεση του ινομυώματος (2 εκ. εκτός μήτρας). Μαζεύουμε βλαστοκύστες μέχρι να είναι έτοιμη η μήτρα για μεταφορά και βλέπουμε. Πολλά λάθη οι γιατροί παρατηρώ και έχω απελπιστεί. Εσείς τελικά τα καταφέρατε; Με αντιοξειδωτικά δεν έπεφτε το οξειδωτικό στρες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είμαι η κοπέλα που ρωτάγε για το zymot και το picsi. Τελικά τα κάναμε και τα δύο το ένα είναι ένας φυσικός τρόπος να επιλέξουν καλά σπερματοζωάρια να πάνε δεν κάνουν δηλαδή φυγόκεντρηση η οποία ανεβάζει το dfi και το οξειδωτικό στρες και το picsi είναι μια καλύτερη μέθοδος του icsi. Το αποτέλεσμα μας είναι το εξής και προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη. Αρχικά να πω ότι είμαι 40. Πήραμε 10 ωάρια από τα οποία τα 8 ήταν κατάλληλα για γονιμοποίηση. Εχθές έγινε η ωολληψια. Σήμερα που με πήραν τα δύο από αυτά λέει έχουν ξεκινήσει και έχουν κάνει δύο πυρήνες και το ένα μόνο έναν πυρήνα όλα τα υπόλοιπα τίποτα. Δεν ξέρουμε αν θα προχωρήσουν και τι θα προχωρήσει. Εγώ λέω ας είναι έστω και ένα και να είναι το τυχερό. Είναι η δεύτερη φορά που κάνω εξωσωματική σε αυτό το κέντρο την προηγούμενη φορά είχα πάει καλά είχα 6 βλαστοκυστες άριστες αλλά όλες ήταν βιοχημικές. 

  • Καλή τύχη! 1
  • Ευχή 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Sunshine. είπε:

Μεγάλη ιστορία και έχω αλλάξει πολλούς γιατρούς. Η μία γυναικολόγος δεν με καθάρισε καλά στην απόξεση, έβγαλα τον πλακούντα μόνη μου σκέψου μετά απο μέρες με αποτέλεσμα να πάθω μόλυνση και κάναμε υστεροσκόπηση για να με καθαρίσει και χάλασε το ενδομήτριο. Άρα από τότε κάνω εξωσωματικές χωρίς αποτέλεσμα. Έφτιαξε το ενδομήτριο μετά από εγχύσεις βλαστοκυττάρων και ΑΠΕΙΡΑ cyclacur. Παρόλα αυτά δεν έχω ξαναμείνει έγκυος, ενώ πριν έμενα χωρίς να το καταλάβω. Τα έμβρυα που βγάζουμε είναι καλά (μετά απο προεμφυτευτικό), αλλά μηδέν χοριακές. Τώρα άλλαξα εξωσωματικό και πρότεινε αφαίρεση του ινομυώματος (2 εκ. εκτός μήτρας). Μαζεύουμε βλαστοκύστες μέχρι να είναι έτοιμη η μήτρα για μεταφορά και βλέπουμε. Πολλά λάθη οι γιατροί παρατηρώ και έχω απελπιστεί. Εσείς τελικά τα καταφέρατε; Με αντιοξειδωτικά δεν έπεφτε το οξειδωτικό στρες;

Αχ σε καταλαβαίνω, με τους γιατρούς δεν μπορείς να βγάλεις άκρη ο καθένας θα πει και κάτι διαφορετικό και δεν ξες τι να κάνεις που να πας τι να ψάξεις. Καλά έμβρυα με έλεγχο και μηδέν χοριακη;; Πως γίνεται αυτό;
Για το ινομυωμα που λες και εγώ έχω εκτός μήτρας λιγότερο από 2 εκ. Όμως αλλά όχι τρελή διαφορά (1,κάτι είναι) ο γιατρός μου είπε ότι δεν μας απασχολεί εκεί που είναι και το μέγεθος που έχει για να γίνει η αφαίρεση. 

Εμείς τώρα με την δεύτερη εμβρυομεταφορά σήμερα έκανα την τρίτη χοριακη και ανέβηκε αρκετά στα 14800. Αλλά με το οξειδωτικό δεν μπορέσαμε να κάνουμε και πολλά πήρε αγωγή αλλά αντί να πέσει αυτό είχε ανέβει. Οπότε στην εξωσωματική στην διαδικασία που δώσαμε δείγμα χρησιμοποίησαν την τεχνική zymot για να πάρουν τα καλά σπερματοζωάρια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Katker είπε:

Αχ σε καταλαβαίνω, με τους γιατρούς δεν μπορείς να βγάλεις άκρη ο καθένας θα πει και κάτι διαφορετικό και δεν ξες τι να κάνεις που να πας τι να ψάξεις. Καλά έμβρυα με έλεγχο και μηδέν χοριακη;; Πως γίνεται αυτό;
Για το ινομυωμα που λες και εγώ έχω εκτός μήτρας λιγότερο από 2 εκ. Όμως αλλά όχι τρελή διαφορά (1,κάτι είναι) ο γιατρός μου είπε ότι δεν μας απασχολεί εκεί που είναι και το μέγεθος που έχει για να γίνει η αφαίρεση. 

Εμείς τώρα με την δεύτερη εμβρυομεταφορά σήμερα έκανα την τρίτη χοριακη και ανέβηκε αρκετά στα 14800. Αλλά με το οξειδωτικό δεν μπορέσαμε να κάνουμε και πολλά πήρε αγωγή αλλά αντί να πέσει αυτό είχε ανέβει. Οπότε στην εξωσωματική στην διαδικασία που δώσαμε δείγμα χρησιμοποίησαν την τεχνική zymot για να πάρουν τα καλά σπερματοζωάρια. 

Μπράβο! Συγχαρητήρια! Άρα έχεις δει και σάκο. Να πάνε όλα καλά! :-) 

K σε μας δεν ενοχλούσε το ινομύωμα αλλα είπε να το βγάλουμε αφού δεν έχουμε να κατηγορήσουμε τίποτα άλλο. Τι να πω; Χαμένα τόσα έμβρυα... Σε ποιο γιατρό είσαι τώρα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Sunshine. είπε:

Μπράβο! Συγχαρητήρια! Άρα έχεις δει και σάκο. Να πάνε όλα καλά! :-) 

K σε μας δεν ενοχλούσε το ινομύωμα αλλα είπε να το βγάλουμε αφού δεν έχουμε να κατηγορήσουμε τίποτα άλλο. Τι να πω; Χαμένα τόσα έμβρυα... Σε ποιο γιατρό είσαι τώρα;

Ευχαριστώ πολύ!🩷 οχι ακόμα, την Δευτέρα θα πάω να με δει. 
 

εγώ Θεσσαλονίκη ειμαι με τον  κ.Ζεπειριδη. Από θέμα μικροβίων πως είσαι; Το ελέγξατε; Για το μικροβιωμα του ενδομητρίου εννοώ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...