Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, *Vasoula είπε:

      Κανένα πρόβλημα κορίτσι μου...ναι ειναι καλύτερο να την κάνεις την ίδια ώρα αλλά ειδικά στη prolutex έχεις περιθώριο...μην αγχώνεσαι και τίποτα δεν πήγε στραβά!!!😉

      Αλήθεια είναι 600 ευρώ η μέρα στη θερμοκοιτίδα???τρομερό!!!!!

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου!να πάνε όλα όπως τα θέλεις!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Τόσο μου είπε ο γιατρός,δεν ξέρω αν εννοούσε για ένα μωράκι η για δύο,πάντως είπε 600€ στην κλινική. Αλλιώς το πάνε στο Ιπποκράτειο και όπως μου είπε,άντε να το βρεις εκεί μέσα ...

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , Blu24 είπε:

Μακαρι να φτιάξουν και εμάς έστω και λίγο!!! Και εγώ τον έχω στριμώξει πέρνει βασιλικό πολτό τριβολι Ελλάτωσε πολύ το κάπνισμα τ να πω μακαρι να δούμε μια διαφορά !! Επερνε και αντιβίωση και ελπίζουμε να έφυγε και το μικρόβιο 

δεν ξέρω έχω απελπιστεί με το σπερμα πραγματικά 

Αχ ναι το κάπνισμα...το ξεχασα και αυτό...στο εύχομαι να δείτε διαφορά τώρα!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, *Vasoula είπε:

Κορίτσι μου αν είναι κάποια ίωση ίσως να το επηρεάζει λίγο ναι..ίσως το κάνει πιο αδύναμο...αλλά καλύτερα αν σας ενδιαφέρει πολύ άμεσα για κάτι να ρωτήσετε το γιατρό.. 

Σε ποια εβδομάδα εισαι??4η-5η??είναι νωρίς αλλά έγινε το πρώτο βήμα...σε καμία βδομάδα θα μπορείτε να δείτε και εμβρυακι!!όλα καλά να πανε!!!

Δεν ξερω δεν μου ειπε ο γιατρός

 

Just now, Alex@ είπε:

Κορίτσια σημερα 5η μέρα από την εμβρυομεταφορα κ νιώθω πονους σαν να έχω πρώτη μέρα περίοδο.

Είναι κακό αυτο;; είμαι σε σημείο που θέλω παυσίπονο από τον πόνο.

Απο τα φάρμακα ειναι μην ανησυχεις

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι 34 χρονών και αυτή τη στιγμή κάνω την πρώτη μου προσπάθεια εξωσωματικής... Είμαι στην 5 ημέρα διέγερσης και μόλις γύρισα από την κλινική που έκανα τον δεύτερο υπέρηχο. Είχα 2 στα αριστερά και 2 στην δεξιά ωοθήκη. Παρότι ξεκίνησα τρομοκρατημένη γιατί μόλις το καλοκαίρι μάθαμε ότι θα χρειαστούμε ivf για να κάνουμε παιδάκι ( προσπαθούσαμε επί ένα χρόνο και κάτι και τίποτα), και με 1,29 ΑΜΗ και πρόβλημα στην δεξιά σάλπιγγα (υπάρχει και ανδρικός παράγοντας λόγω κινητικότητας) περίμενα να ξεκινήσω με περισσότερα ωοθυλάκια είναι η αλήθεια..ο γιατρός όμως έδειξε ευχαριστημένος και μας είπε ότι κάναμε μία πολύ καλή αρχή. Τι πιστεύετε εσείς; Είμαι λίγο αγχωμένη γιατί θέλω να μείνω με ένα επιπλέον στην κατάψυξη οπωσδήποτε...

  • Καλή τύχη! 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Γεωργία38 είπε:

 

 

Απο τα φάρμακα ειναι μην ανησυχεις

Δεν το γνώριζα αυτό για τα φαρμακα, για το συγκεκριμένο. 

Φοβήθηκα είναι η αλήθεια. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , Maraki S. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι 34 χρονών και αυτή τη στιγμή κάνω την πρώτη μου προσπάθεια εξωσωματικής... Είμαι στην 5 ημέρα διέγερσης και μόλις γύρισα από την κλινική που έκανα τον δεύτερο υπέρηχο. Είχα 2 στα αριστερά και 2 στην δεξιά ωοθήκη. Παρότι ξεκίνησα τρομοκρατημένη γιατί μόλις το καλοκαίρι μάθαμε ότι θα χρειαστούμε ivf για να κάνουμε παιδάκι ( προσπαθούσαμε επί ένα χρόνο και κάτι και τίποτα), και με 1,29 ΑΜΗ και πρόβλημα στην δεξιά σάλπιγγα (υπάρχει και ανδρικός παράγοντας λόγω κινητικότητας) περίμενα να ξεκινήσω με περισσότερα ωοθυλάκια είναι η αλήθεια..ο γιατρός όμως έδειξε ευχαριστημένος και μας είπε ότι κάναμε μία πολύ καλή αρχή. Τι πιστεύετε εσείς; Είμαι λίγο αγχωμένη γιατί θέλω να μείνω με ένα επιπλέον στην κατάψυξη οπωσδήποτε...

Καλή αρχή κορίτσι μου . Σημασία έχει να έχεις καλές γονιμοποιήσεις Κ όλα θα πάνε καλά. Να μην σε ανχωνει ο αριθμός για αρχή δες τις γονιμοποιήσεις Κ την δυναμική των εμβρύων κ της μήτρας σου. Αν όλα είναι καλά δεν χρειάζονται πολλά ωάρια οπότε αφού ξεκίνησες μην σκέφτεσε διάφορα από τώρα.  

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Alex@ είπε:

Κορίτσια σημερα 5η μέρα από την εμβρυομεταφορα κ νιώθω πονους σαν να έχω πρώτη μέρα περίοδο.

Είναι κακό αυτο;; είμαι σε σημείο που θέλω παυσίπονο από τον πόνο.

Μάλλον είναι από την προγεστερονη και γω είχα και είχα στείλει ένα μνμ στην γιατρό. Αν είναι τόσο έντονοι ενημέρωσε τον καλού κακού..

πρίν από 50 λεπτά , Maraki S. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι 34 χρονών και αυτή τη στιγμή κάνω την πρώτη μου προσπάθεια εξωσωματικής... Είμαι στην 5 ημέρα διέγερσης και μόλις γύρισα από την κλινική που έκανα τον δεύτερο υπέρηχο. Είχα 2 στα αριστερά και 2 στην δεξιά ωοθήκη. Παρότι ξεκίνησα τρομοκρατημένη γιατί μόλις το καλοκαίρι μάθαμε ότι θα χρειαστούμε ivf για να κάνουμε παιδάκι ( προσπαθούσαμε επί ένα χρόνο και κάτι και τίποτα), και με 1,29 ΑΜΗ και πρόβλημα στην δεξιά σάλπιγγα (υπάρχει και ανδρικός παράγοντας λόγω κινητικότητας) περίμενα να ξεκινήσω με περισσότερα ωοθυλάκια είναι η αλήθεια..ο γιατρός όμως έδειξε ευχαριστημένος και μας είπε ότι κάναμε μία πολύ καλή αρχή. Τι πιστεύετε εσείς; Είμαι λίγο αγχωμένη γιατί θέλω να μείνω με ένα επιπλέον στην κατάψυξη οπωσδήποτε...

Να ξεαγχωθεις!! Έχεις ακόμα μέλλον να εμφανιστούν κι άλλα..  έχε υπομονή και πίστη! Τα ίδια έχουμε περάσει όλες! Εγώ ξεκίνησα με 3 και τελικά έκανα 6 με ΑΜΗ 0,8. Οπότε stay cool 😎 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

Θα ηθελα την εμπειρια σας απο καποιες κοπελες και επειδη το συζητησα ηδη εδω με καποιες.. η πρωτη μου διέγερση την ανοιξη με gonal 250 που αυξηθηκε στις 300 και παραλληλα cetrotide kai arvekap στο τελος αντι της ovitrelle για αποφυγη υπερδιεγερσης μου εδωσε γυρω στα 15 αυγουλακι; Που τελικα μονο τα 7 έμειναν, γονιμοποιηθηικαν τα 3 και πηραμε 2 βλαστοκυστες.. αρα θεωρητικα δεν πηγε καλα ο κυκλος.. ετων 37 στα 38 και ΑΜΗ αυτή τη στιγμη 1,80.

Τωρα εμαθα οτι το πρωτοκολλο θα είναι σχεδόν το ιδιο.. gonal 250 χωρις αυξηση αυτη τη φορα (ανταγωνιστή δεν γνωρίζω ακομα) και λογικα περισσοτερες μερες για να μεγαλωσουν ολα μαζι το ιδιο και η δικαιολογία ειναι οτι είχα καλή ανταπόκριση στο φάρμακο εφοσον ενεργοποιήθηκαν πολλα αυγα.. δεν ξερω, αλλα ξενέρωσα λιγο.. περίμενα μεγαλύτερη αλλαγη.. βασικα ουτε εγω ξερω τι περιμενα γιατί δεν εχω και αλλη εμπειρια απο φαρμακα..εσεις τι πιστευετε; Καλώς συνεχίζω με gonal θεωρώντας οτι ήταν απλως ένας κακος κύκλος ο προηγούμενος  ή απο δικη σας εμπειρια επρεπε να μου αλλαξουν τελείως το πρωτόκολλο; 

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Nima21 είπε:

Καλησπερα σας,

Θα ηθελα την εμπειρια σας απο καποιες κοπελες και επειδη το συζητησα ηδη εδω με καποιες.. η πρωτη μου διέγερση την ανοιξη με gonal 250 που αυξηθηκε στις 300 και παραλληλα cetrotide kai arvekap στο τελος αντι της ovitrelle για αποφυγη υπερδιεγερσης μου εδωσε γυρω στα 15 αυγουλακι; Που τελικα μονο τα 7 έμειναν, γονιμοποιηθηικαν τα 3 και πηραμε 2 βλαστοκυστες.. αρα θεωρητικα δεν πηγε καλα ο κυκλος.. ετων 37 στα 38 και ΑΜΗ αυτή τη στιγμη 1,80.

Τωρα εμαθα οτι το πρωτοκολλο θα είναι σχεδόν το ιδιο.. gonal 250 χωρις αυξηση αυτη τη φορα (ανταγωνιστή δεν γνωρίζω ακομα) και λογικα περισσοτερες μερες για να μεγαλωσουν ολα μαζι το ιδιο και η δικαιολογία ειναι οτι είχα καλή ανταπόκριση στο φάρμακο εφοσον ενεργοποιήθηκαν πολλα αυγα.. δεν ξερω, αλλα ξενέρωσα λιγο.. περίμενα μεγαλύτερη αλλαγη.. βασικα ουτε εγω ξερω τι περιμενα γιατί δεν εχω και αλλη εμπειρια απο φαρμακα..εσεις τι πιστευετε; Καλώς συνεχίζω με gonal θεωρώντας οτι ήταν απλως ένας κακος κύκλος ο προηγούμενος  ή απο δικη σας εμπειρια επρεπε να μου αλλαξουν τελείως το πρωτόκολλο; 

Κορίτσι μου δεν είμαι ειδικός σε καμία περίπτωση...αλλά θεωρητικά η πρώτη διέγερση πήγε όντως καλά...το ότι δεν προχώρησαν εχει να κάνει με την ποιότητα...αλλά οι ενέσεις έδωσαν ωοθηλακια..ίσως αν άλλαζαν κάτι θα ήταν προτιμότερο να μη σε "ζοριζαν" τόσο...ώστε ναι μεν να βγάλεις λιγότερα αλλά να είναι πιο καλά??δε ξέρω κ εγω...ελπίζω κάποια κοπέλα να ξερει να σου απαντήσει πιο σωστά!!!εγώ θα σου ευχηθώ καλή επιτυχία και να πάνε όλα καλά!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nima21 είπε:

Καλησπερα σας,

Θα ηθελα την εμπειρια σας απο καποιες κοπελες και επειδη το συζητησα ηδη εδω με καποιες.. η πρωτη μου διέγερση την ανοιξη με gonal 250 που αυξηθηκε στις 300 και παραλληλα cetrotide kai arvekap στο τελος αντι της ovitrelle για αποφυγη υπερδιεγερσης μου εδωσε γυρω στα 15 αυγουλακι; Που τελικα μονο τα 7 έμειναν, γονιμοποιηθηικαν τα 3 και πηραμε 2 βλαστοκυστες.. αρα θεωρητικα δεν πηγε καλα ο κυκλος.. ετων 37 στα 38 και ΑΜΗ αυτή τη στιγμη 1,80.

Τωρα εμαθα οτι το πρωτοκολλο θα είναι σχεδόν το ιδιο.. gonal 250 χωρις αυξηση αυτη τη φορα (ανταγωνιστή δεν γνωρίζω ακομα) και λογικα περισσοτερες μερες για να μεγαλωσουν ολα μαζι το ιδιο και η δικαιολογία ειναι οτι είχα καλή ανταπόκριση στο φάρμακο εφοσον ενεργοποιήθηκαν πολλα αυγα.. δεν ξερω, αλλα ξενέρωσα λιγο.. περίμενα μεγαλύτερη αλλαγη.. βασικα ουτε εγω ξερω τι περιμενα γιατί δεν εχω και αλλη εμπειρια απο φαρμακα..εσεις τι πιστευετε; Καλώς συνεχίζω με gonal θεωρώντας οτι ήταν απλως ένας κακος κύκλος ο προηγούμενος  ή απο δικη σας εμπειρια επρεπε να μου αλλαξουν τελείως το πρωτόκολλο; 

Καλησπέρα!  Δυστυχώς η πρώτη διέγερση είναι συνήθως διερευνητική. Τα πήγες καλά όμως. Με το σπέρμα είστε εντάξει?Δεν παίζει πάντα ρόλο το πρωτόκολλο αλλά κι ο κύκλος. Εγώ το ίδιο πρωτόκολλο έκανα πάντα αλλά είχαμε αλλάξει φαρμακο.

7 ώριμα ωάρια,3 γονιμοποιημένα και 2 βλαστοκύστες δεν είναι άσχημα.

Θεωρώ πως είναι καλή σκέψη μία δύο μέρες παραπάνω να κρατήσει η διέγερση,σ εμένα είχε αποδώσει.

Με το καλό να ξεκινήσεις!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Nima21 είπε:

Καλησπερα σας,

Θα ηθελα την εμπειρια σας απο καποιες κοπελες και επειδη το συζητησα ηδη εδω με καποιες.. η πρωτη μου διέγερση την ανοιξη με gonal 250 που αυξηθηκε στις 300 και παραλληλα cetrotide kai arvekap στο τελος αντι της ovitrelle για αποφυγη υπερδιεγερσης μου εδωσε γυρω στα 15 αυγουλακι; Που τελικα μονο τα 7 έμειναν, γονιμοποιηθηικαν τα 3 και πηραμε 2 βλαστοκυστες.. αρα θεωρητικα δεν πηγε καλα ο κυκλος.. ετων 37 στα 38 και ΑΜΗ αυτή τη στιγμη 1,80.

Τωρα εμαθα οτι το πρωτοκολλο θα είναι σχεδόν το ιδιο.. gonal 250 χωρις αυξηση αυτη τη φορα (ανταγωνιστή δεν γνωρίζω ακομα) και λογικα περισσοτερες μερες για να μεγαλωσουν ολα μαζι το ιδιο και η δικαιολογία ειναι οτι είχα καλή ανταπόκριση στο φάρμακο εφοσον ενεργοποιήθηκαν πολλα αυγα.. δεν ξερω, αλλα ξενέρωσα λιγο.. περίμενα μεγαλύτερη αλλαγη.. βασικα ουτε εγω ξερω τι περιμενα γιατί δεν εχω και αλλη εμπειρια απο φαρμακα..εσεις τι πιστευετε; Καλώς συνεχίζω με gonal θεωρώντας οτι ήταν απλως ένας κακος κύκλος ο προηγούμενος  ή απο δικη σας εμπειρια επρεπε να μου αλλαξουν τελείως το πρωτόκολλο; 

Καλησπέρα, εγώ θα σου πω τη δική μου εμπειρία... Λόγω υπερδιέγερσης που έπαθα 2 φορές κ εμένα ήθελε ο γιατρός να αποφύγει τη διπλή ovitrelle που έκανα για την τελική ωρίμανση. Επίσης να σου πω αυτό που είδε σε μένα ο γιατρός ήταν ότι έπεφτε η LH μου πριν την ωοληψια έτσι πάρα τα πολλά ωάρια που πήραμε σε μια διέγερση, μόνο με arvekap για τελική ωρίμανση, δεν ήταν ώριμα. Στις επόμενες διεγερσεις αυτό που κάναμε ήταν gonal ή puregon 300 μονάδες που στη συνέχεια μειωνόταν κ προσθέταμε arvekap κ για την τελική ωρίμανση έκανα 2 arvekap και το 1/4 μιας ovitrelle από τις 2 διεγερσεις πήρα 16 κ 14 ωάρια από τα οποία γονιμοποιηθηκαν 25 κ πήρα 13 βλαστοκυστες (ετών 41 με χαμηλή ΑΜΗ). βέβαια για τις πρώτες 8 τα αποτελέσματα του προεμφυτευτικο δεν ήταν καλά, τώρα περιμένω τα αποτελέσματα για τις υπόλοιπες 5 οι οποίες είναι όλες άριστες, οι πρώτες 8 ήταν καλές κ μέτριες... Μπορεί απλά να ήταν ένας κακός κύκλος για σένα και για μένα έτσι είχαμε πει με το γιατρό μου αλλά τελικά δε μου είχε ταιριάξει το πρωτόκολλο εκείνο. Η κάθε μία από εμάς σίγουρα είναι κ μια διαφορετική περίπτωση.. Κ δυστυχώς κάνεις δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά αν ήταν ένας κακός κύκλος ή δε σου ταίριαξε το πρωτόκολλο.. Από τη δική μου εμπειρία (5 διεγερσεις συνολικά) είδα ότι αλλάζαμε πρωτόκολλο κάθε φορά μέχρι που βρήκαμε αυτό που μας έδωσε πολύ καλύτερα αποτελέσματα.. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

Καλησπερα σας,

Θα ηθελα την εμπειρια σας απο καποιες κοπελες και επειδη το συζητησα ηδη εδω με καποιες.. η πρωτη μου διέγερση την ανοιξη με gonal 250 που αυξηθηκε στις 300 και παραλληλα cetrotide kai arvekap στο τελος αντι της ovitrelle για αποφυγη υπερδιεγερσης μου εδωσε γυρω στα 15 αυγουλακι; Που τελικα μονο τα 7 έμειναν, γονιμοποιηθηικαν τα 3 και πηραμε 2 βλαστοκυστες.. αρα θεωρητικα δεν πηγε καλα ο κυκλος.. ετων 37 στα 38 και ΑΜΗ αυτή τη στιγμη 1,80.

Τωρα εμαθα οτι το πρωτοκολλο θα είναι σχεδόν το ιδιο.. gonal 250 χωρις αυξηση αυτη τη φορα (ανταγωνιστή δεν γνωρίζω ακομα) και λογικα περισσοτερες μερες για να μεγαλωσουν ολα μαζι το ιδιο και η δικαιολογία ειναι οτι είχα καλή ανταπόκριση στο φάρμακο εφοσον ενεργοποιήθηκαν πολλα αυγα.. δεν ξερω, αλλα ξενέρωσα λιγο.. περίμενα μεγαλύτερη αλλαγη.. βασικα ουτε εγω ξερω τι περιμενα γιατί δεν εχω και αλλη εμπειρια απο φαρμακα..εσεις τι πιστευετε; Καλώς συνεχίζω με gonal θεωρώντας οτι ήταν απλως ένας κακος κύκλος ο προηγούμενος  ή απο δικη σας εμπειρια επρεπε να μου αλλαξουν τελείως το πρωτόκολλο; 

Καλησπέρα! Ο δικός μου γιατρός είναι αντίθετος με την φουλ διέγερση όταν η γυναίκα έχει χαμηλή ΑΜΗ και αυτό γιατί όπως είπε,όταν μπουσταρουμε τις ωοθήκες σε μια τέτοια περίπτωση,μεγαλώνουν 1-2 ωάρια και τα υπόλοιπα δεν μπορούν να ωριμάσουν .Εγω έκανα ήπια διέγερση με meriofert και orgalutran και μπορεί να πήραμε μόνο 3ωαρια,αλλά τα δύο ήταν ώριμα και έδωσαν άριστες βλαστοκυστες.Βεβαια αυτό δε σημαίνει ότι επειδή έπιασε σε μένα,θα γίνει το ίδιο και σε άλλη γυναίκα,απλά παραθέτω τη δική μου εμπειρία,γιατρός δεν είμαι και ούτε αμφισβητώ τα λεγόμενα τους. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και με το καλό μια υγιή τελειομηνη εγκυμοσύνη ❤️ 🥰 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

Καλησπερα σας,

Θα ηθελα την εμπειρια σας απο καποιες κοπελες και επειδη το συζητησα ηδη εδω με καποιες.. η πρωτη μου διέγερση την ανοιξη με gonal 250 που αυξηθηκε στις 300 και παραλληλα cetrotide kai arvekap στο τελος αντι της ovitrelle για αποφυγη υπερδιεγερσης μου εδωσε γυρω στα 15 αυγουλακι; Που τελικα μονο τα 7 έμειναν, γονιμοποιηθηικαν τα 3 και πηραμε 2 βλαστοκυστες.. αρα θεωρητικα δεν πηγε καλα ο κυκλος.. ετων 37 στα 38 και ΑΜΗ αυτή τη στιγμη 1,80.

Τωρα εμαθα οτι το πρωτοκολλο θα είναι σχεδόν το ιδιο.. gonal 250 χωρις αυξηση αυτη τη φορα (ανταγωνιστή δεν γνωρίζω ακομα) και λογικα περισσοτερες μερες για να μεγαλωσουν ολα μαζι το ιδιο και η δικαιολογία ειναι οτι είχα καλή ανταπόκριση στο φάρμακο εφοσον ενεργοποιήθηκαν πολλα αυγα.. δεν ξερω, αλλα ξενέρωσα λιγο.. περίμενα μεγαλύτερη αλλαγη.. βασικα ουτε εγω ξερω τι περιμενα γιατί δεν εχω και αλλη εμπειρια απο φαρμακα..εσεις τι πιστευετε; Καλώς συνεχίζω με gonal θεωρώντας οτι ήταν απλως ένας κακος κύκλος ο προηγούμενος  ή απο δικη σας εμπειρια επρεπε να μου αλλαξουν τελείως το πρωτόκολλο; 

Καλησπέρα κορίτσι μου καλή τύχη στη προσπάθεια σου! Θα συμφωνήσω με τη @*Vasoula όντως έγινε καλός κύκλος τώρα στις γονιμοποιήσεις είναι άλλο κομμάτι.. ωάρια έκανες αρκετά! Και γενικά οι κύκλοι είναι διαφορετικοί μεταξύ τους οπότε στην επόμενη διέγερση μπορεί να είναι διαφορετικά. Σκέψου μόνο θετικά και ότι με δύο βλαστοκυστες έχεις μια ή δύο προσπαθείες! Ότι χρειαστείς και μπορούμε να βοηθήσουμε όλες είμαστε εδώ περνώντας τα ίδια!!! 

6 ώρες πρίν, Maraki S. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι 34 χρονών και αυτή τη στιγμή κάνω την πρώτη μου προσπάθεια εξωσωματικής... Είμαι στην 5 ημέρα διέγερσης και μόλις γύρισα από την κλινική που έκανα τον δεύτερο υπέρηχο. Είχα 2 στα αριστερά και 2 στην δεξιά ωοθήκη. Παρότι ξεκίνησα τρομοκρατημένη γιατί μόλις το καλοκαίρι μάθαμε ότι θα χρειαστούμε ivf για να κάνουμε παιδάκι ( προσπαθούσαμε επί ένα χρόνο και κάτι και τίποτα), και με 1,29 ΑΜΗ και πρόβλημα στην δεξιά σάλπιγγα (υπάρχει και ανδρικός παράγοντας λόγω κινητικότητας) περίμενα να ξεκινήσω με περισσότερα ωοθυλάκια είναι η αλήθεια..ο γιατρός όμως έδειξε ευχαριστημένος και μας είπε ότι κάναμε μία πολύ καλή αρχή. Τι πιστεύετε εσείς; Είμαι λίγο αγχωμένη γιατί θέλω να μείνω με ένα επιπλέον στην κατάψυξη οπωσδήποτε...

Καλησπέρα κορίτσι μου! Καλή αρχή και καλή επιτυχία στη προσπάθεια σου! Έχεις ακόμη μέρες μπροστά σου για να βγάλεις κι άλλα ωάρια! Μην ανησυχεις και μη σκέφτεσαι τιποτα και θα πάνε όλα καλά! Θέλει ηρεμία αυτή η περίοδος και όσο το δυνατόν λιγότερο αγχος!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, *Vasoula είπε:

Κορίτσι μου δεν είμαι ειδικός σε καμία περίπτωση...αλλά θεωρητικά η πρώτη διέγερση πήγε όντως καλά...το ότι δεν προχώρησαν εχει να κάνει με την ποιότητα...αλλά οι ενέσεις έδωσαν ωοθηλακια..ίσως αν άλλαζαν κάτι θα ήταν προτιμότερο να μη σε "ζοριζαν" τόσο...ώστε ναι μεν να βγάλεις λιγότερα αλλά να είναι πιο καλά??δε ξέρω κ εγω...ελπίζω κάποια κοπέλα να ξερει να σου απαντήσει πιο σωστά!!!εγώ θα σου ευχηθώ καλή επιτυχία και να πάνε όλα καλά!

Κ εγω ετσι το ειχα στο μυαλο μου.. να παμε για λιγότερα και καλά και γι'αυτο ισως περιμενα ακομα λιγοτερες μοναδες να μου δωσουν! Δυστυχως το θεμα μας πιστευω ειναι η ποιοτητα των ωαριων μου.. αλλα μακαρι να ηταν απλως τυχαια ενας κακος κυκλος! Σε ευχαριστώ πολυ!!! Το ιδιο ευχομαι και σε σενα!!!!

3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

Καλησπέρα!  Δυστυχώς η πρώτη διέγερση είναι συνήθως διερευνητική. Τα πήγες καλά όμως. Με το σπέρμα είστε εντάξει?Δεν παίζει πάντα ρόλο το πρωτόκολλο αλλά κι ο κύκλος. Εγώ το ίδιο πρωτόκολλο έκανα πάντα αλλά είχαμε αλλάξει φαρμακο.

7 ώριμα ωάρια,3 γονιμοποιημένα και 2 βλαστοκύστες δεν είναι άσχημα.

Θεωρώ πως είναι καλή σκέψη μία δύο μέρες παραπάνω να κρατήσει η διέγερση,σ εμένα είχε αποδώσει.

Με το καλό να ξεκινήσεις!

Οι εμβρυολογοι μου ειπαν οτι βιβλιογραφικα βασει της ηλικιας μου και των ωαριων περιμεναν καλυτερα αποτελεσματα και οτι μπορει να ηταν απλως ενας κακος κυκλος! Αλλα δυστυχώς μου εχει καρφωθει οτι γενικα φταίει η ποιοτητα των ωαριων μου και δεν το εχουμε καταφερει ακομα γιατι μας εχουν βαλει και στο ποσοστο ανεξήγητης υπογονιμοτητας! Το σπερμα φοβομασταν αρχικά αλλα εχει βελτιωθεί αυτο ευτυχως κ ο κατακερματισμός ειναι καλος και μορφολογικα. Στον αριθμο ειναι λιγο μετρια τα πραγματα που στην εξωσωματική δεν μας αφορα  ..

Χαίρομαι που σε βοηθησε! Θα εμπιστευτώ τον γιατρο και εγω και μακαρι να παει καλυτερα αυτη τη φορα! Σε ευχαριστω πολυ πολυ!!!

3 ώρες πρίν, Angel83 είπε:

Καλησπέρα, εγώ θα σου πω τη δική μου εμπειρία... Λόγω υπερδιέγερσης που έπαθα 2 φορές κ εμένα ήθελε ο γιατρός να αποφύγει τη διπλή ovitrelle που έκανα για την τελική ωρίμανση. Επίσης να σου πω αυτό που είδε σε μένα ο γιατρός ήταν ότι έπεφτε η LH μου πριν την ωοληψια έτσι πάρα τα πολλά ωάρια που πήραμε σε μια διέγερση, μόνο με arvekap για τελική ωρίμανση, δεν ήταν ώριμα. Στις επόμενες διεγερσεις αυτό που κάναμε ήταν gonal ή puregon 300 μονάδες που στη συνέχεια μειωνόταν κ προσθέταμε arvekap κ για την τελική ωρίμανση έκανα 2 arvekap και το 1/4 μιας ovitrelle από τις 2 διεγερσεις πήρα 16 κ 14 ωάρια από τα οποία γονιμοποιηθηκαν 25 κ πήρα 13 βλαστοκυστες (ετών 41 με χαμηλή ΑΜΗ). βέβαια για τις πρώτες 8 τα αποτελέσματα του προεμφυτευτικο δεν ήταν καλά, τώρα περιμένω τα αποτελέσματα για τις υπόλοιπες 5 οι οποίες είναι όλες άριστες, οι πρώτες 8 ήταν καλές κ μέτριες... Μπορεί απλά να ήταν ένας κακός κύκλος για σένα και για μένα έτσι είχαμε πει με το γιατρό μου αλλά τελικά δε μου είχε ταιριάξει το πρωτόκολλο εκείνο. Η κάθε μία από εμάς σίγουρα είναι κ μια διαφορετική περίπτωση.. Κ δυστυχώς κάνεις δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά αν ήταν ένας κακός κύκλος ή δε σου ταίριαξε το πρωτόκολλο.. Από τη δική μου εμπειρία (5 διεγερσεις συνολικά) είδα ότι αλλάζαμε πρωτόκολλο κάθε φορά μέχρι που βρήκαμε αυτό που μας έδωσε πολύ καλύτερα αποτελέσματα.. 

Πωπω  13 βλαστοκυστες!! Φτου φτου!! Μπραβο αρχικα σε σενα για το κουράγιο σου και τη δυναμη σου για ολες τις προσπαθειες, αλλα και στον γιατρο σου που το έψαξε και το δοκιμασε! Δυστυχώς ναι κανεις δεν σου εγγυαται για το αποτέλεσμα αλλα τουλαχιστον υπαρχουν γιατροι που δοκιμαζουν διαφορετικες συνταγες! Ειμαι σιγουρη οτι οι 5 ή καποιες απο αυτες θα ειναι οι τυχερές σου!! Με το καλο λοιπον!!! Θα τον εμπιστευτώ κ εγω και μακαρι αυτη τη φορα να εχουμε καλύτερα αποτελεσματα!!! Σε ευχαριστώ πολυ!!!

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα! Ο δικός μου γιατρός είναι αντίθετος με την φουλ διέγερση όταν η γυναίκα έχει χαμηλή ΑΜΗ και αυτό γιατί όπως είπε,όταν μπουσταρουμε τις ωοθήκες σε μια τέτοια περίπτωση,μεγαλώνουν 1-2 ωάρια και τα υπόλοιπα δεν μπορούν να ωριμάσουν .Εγω έκανα ήπια διέγερση με meriofert και orgalutran και μπορεί να πήραμε μόνο 3ωαρια,αλλά τα δύο ήταν ώριμα και έδωσαν άριστες βλαστοκυστες.Βεβαια αυτό δε σημαίνει ότι επειδή έπιασε σε μένα,θα γίνει το ίδιο και σε άλλη γυναίκα,απλά παραθέτω τη δική μου εμπειρία,γιατρός δεν είμαι και ούτε αμφισβητώ τα λεγόμενα τους. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και με το καλό μια υγιή τελειομηνη εγκυμοσύνη ❤️ 🥰 

Σιγουρα ακολουθήθηκε αρχικα με μενα ενα πολυ κλασικο πρωτοκολλο χωρις να γινει και πολυ εξατομικευμενα! Βεβαια ήταν η πρωτη φορά και ηταν δοκιμαστικη οπως λενε και αλλες κοπέλες εδω.. μακαρι αυτη τη φορα να ειναι ποιοτικα ας ειναι λιγοτερα.. λιγα και καλα θελουμε! Σε ευχαριστώ πολυ κοριτσι μου ! ! Τα καλύτερα για ολες μας!!🙏

1 hour ago, Lila86 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου καλή τύχη στη προσπάθεια σου! Θα συμφωνήσω με τη @*Vasoula όντως έγινε καλός κύκλος τώρα στις γονιμοποιήσεις είναι άλλο κομμάτι.. ωάρια έκανες αρκετά! Και γενικά οι κύκλοι είναι διαφορετικοί μεταξύ τους οπότε στην επόμενη διέγερση μπορεί να είναι διαφορετικά. Σκέψου μόνο θετικά και ότι με δύο βλαστοκυστες έχεις μια ή δύο προσπαθείες! Ότι χρειαστείς και μπορούμε να βοηθήσουμε όλες είμαστε εδώ περνώντας τα ίδια!!! 

Καλησπέρα κορίτσι μου! Καλή αρχή και καλή επιτυχία στη προσπάθεια σου! Έχεις ακόμη μέρες μπροστά σου για να βγάλεις κι άλλα ωάρια! Μην ανησυχεις και μη σκέφτεσαι τιποτα και θα πάνε όλα καλά! Θέλει ηρεμία αυτή η περίοδος και όσο το δυνατόν λιγότερο αγχος!

Σε ευχαριστω πολυ κορίτσι μου!!! Πραγματικά οσο αγχος και φοβο ειχα πριν ξεκινησω, την ημερα της ωοληψιας ειχα τοση χαρα θυμαμαι και αισιοδοξια και μετα μου κόπηκε αποτομα! Οποτε εχω πολυ αγωνια για αυτη τη φορα! Αλλα οπως το λες!!! Θελει μονο θετικη σκεψη και αλλωστε ενα τυχερο θελουμε!!! Σε ευχαριστώ πολυ!! Εννοειται εδω ειμαστε ολες να τα λεμε!! Καλο βραδυ!!!! ♥️

  • Καλή τύχη! 1
  • Ευχή 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα θα ήθελα να ρωτήσω για τον παπανικοπουλο και τον κουρτη αν έχετε κάποια εμπειρία γιατί θα ξεκινήσω και εγώ εξωσωματικη και μάλλον με δωρεά ωαρίων γιατί η αμη μου είναι 0.01 .έχω μιλήσει ήδη με τον παπανικοπουλο και μου φάνηκε πολύ αξιόλογος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...