Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλησπέρα,

      Πήγα σήμερα για υπέρηχο,είμαι στην πέμπτη μέρα διέγερσης.Ειδαμε μόνο δύο ωάρια στη μία ωοθήκη και στην άλλη κανένα.Εχει τύχει σε κάποια να δει ωάρια στην αρχή μόνο από τη μια ωοθήκη και στον επόμενο υπέρηχο και από την  άλλη? Έχω χαμηλή ΑΜΗ (2,4) και πάμε με ήπια διέγερση, περιμέναμε 4 το πολυ

      Καλησπέρα..  ναι στην αρχή  βλεπαμε 3 και μετά σιγά σιγά άρχισαν να μεγαλώνουν κι άλλα..  τελικά στην ωοληψια είχαμε 6. Ότι και να γίνει να θυμάσαι ότι χρειάζεσαι μόνο ένα! Καλή επιτυχία και να έχεις θετικη ενέργεια!

      Μια ερώτηση για όσες γνωρίζουν.

      Μου ζήτησε η γιατρός μια μέρα πριν την εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων βλαστοκυστεων να κάνω εξέταση προγεστερονης, ξέρει καμία σε τι επίπεδα πρέπει να είναι μια μέρα πριν την εμβρυομεταφορα?

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 52 λεπτά , Bluee19 είπε:

Γιατί υπάρχει περίπτωση να μηδενιστεί η χοριακη χωρίς να έχω αίμα ; 

Ο μόνος λόγος για τον οποίο θα επέμενα να δω πολύ νωρίτερα τι γίνεται είναι τα φάρμακα. Με τόσα που παίρνουμε η περίοδος είναι πολύ δύσκολο να έρθει. Λογικά θα είναι όλα οκ απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν ήθελε να σε παρακολουθήσει λίγο πιο στενά αφού δεν είχες τον ιδανικό διπλασιασμό.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

Γιατί υπάρχει περίπτωση να μηδενιστεί η χοριακη χωρίς να έχω αίμα ; 

Εγώ κορίτσι μου το έχασα λίγο πριν γίνω 3 μηνών δεν είχα καθόλου αίμα τον είχα ρωτήσει και μου είχε πει ότι όσο παίρνω τα φάρμα δεν θα μπορούσα να δω αίμα.τα κιλά και υο φούσκωμα είναι από τα φάρμακα εγώ αισθανόμουν σαν μπαλόνι χαχαχ.σου εύχομαι πραγματικά ολα να σου πάνε καλα και να μας πεις ευχάριστα νέα 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

Με τόσα πολλά φάρμακα ναι μπορεί να συμβεί να μην υπάρξει τίποτα . 

 

2 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Ο μόνος λόγος για τον οποίο θα επέμενα να δω πολύ νωρίτερα τι γίνεται είναι τα φάρμακα. Με τόσα που παίρνουμε η περίοδος είναι πολύ δύσκολο να έρθει. Λογικά θα είναι όλα οκ απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν ήθελε να σε παρακολουθήσει λίγο πιο στενά αφού δεν είχες τον ιδανικό διπλασιασμό.

 

1 ώρα πρίν, vikoula2023 είπε:

Εγώ κορίτσι μου το έχασα λίγο πριν γίνω 3 μηνών δεν είχα καθόλου αίμα τον είχα ρωτήσει και μου είχε πει ότι όσο παίρνω τα φάρμα δεν θα μπορούσα να δω αίμα.τα κιλά και υο φούσκωμα είναι από τα φάρμακα εγώ αισθανόμουν σαν μπαλόνι χαχαχ.σου εύχομαι πραγματικά ολα να σου πάνε καλα και να μας πεις ευχάριστα νέα 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ήθελε μετά από τόσο καιρό να με ξανά δει !!!! Για την χοριακη νου είπε πως είμαι μέσα στα όρια άρα να πάω τότε !!! Κ ήθελα να κλείσω ραντεβού με τον γυναικολόγο έστω να δω τ γίνετε και ο άντρας μου δεν με αφήνει. Γιατί λέει εκείνος μας έκοψε τα φτερά ενώ ο εξωσωματικός μας έδωσε ελπίδα και δεν ξέρω τ να κάνω 😞

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Bluee19 είπε:

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ήθελε μετά από τόσο καιρό να με ξανά δει !!!! Για την χοριακη νου είπε πως είμαι μέσα στα όρια άρα να πάω τότε !!! Κ ήθελα να κλείσω ραντεβού με τον γυναικολόγο έστω να δω τ γίνετε και ο άντρας μου δεν με αφήνει. Γιατί λέει εκείνος μας έκοψε τα φτερά ενώ ο εξωσωματικός μας έδωσε ελπίδα και δεν ξέρω τ να κάνω 😞

Δυστυχώς ο κάθε γιατρός λειτουργεί διαφορετικά εμενα στο πρώτο δίμηνο με έβλεπε κάθε εβδομάδα και μετά κάθε δυο.στην τελική πίεσε τον να σε δει νωρίτερα δεν μπορεί να στο απαγορεύσει 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Bluee19 είπε:

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ήθελε μετά από τόσο καιρό να με ξανά δει !!!! Για την χοριακη νου είπε πως είμαι μέσα στα όρια άρα να πάω τότε !!! Κ ήθελα να κλείσω ραντεβού με τον γυναικολόγο έστω να δω τ γίνετε και ο άντρας μου δεν με αφήνει. Γιατί λέει εκείνος μας έκοψε τα φτερά ενώ ο εξωσωματικός μας έδωσε ελπίδα και δεν ξέρω τ να κάνω 😞

Απλός είναι αδιάφορος κορίτσι ο εξωσωματικος . Δεν θέλω να στο χαλάσω απλά επειδή είδε ότι είναι ενδομήτριο ότι Κ να γίνει για αυτόν το ίδιο είναι γιατί να πιεστεί με τα ραντεβού του ? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Bluee19 είπε:

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ήθελε μετά από τόσο καιρό να με ξανά δει !!!! Για την χοριακη νου είπε πως είμαι μέσα στα όρια άρα να πάω τότε !!! Κ ήθελα να κλείσω ραντεβού με τον γυναικολόγο έστω να δω τ γίνετε και ο άντρας μου δεν με αφήνει. Γιατί λέει εκείνος μας έκοψε τα φτερά ενώ ο εξωσωματικός μας έδωσε ελπίδα και δεν ξέρω τ να κάνω 😞

Κι εγώ πάντως,που μετά την εξωσωματική συνέχισα με τον εξωσωματικό μου μέχρι τη γέννα, έκανα δύο χοριακες μόνο, είδε αυτό που ήθελε και ραντεβού μου είχε κλείσει μετά από 15 μέρες για να πάμε κατευθείαν για καρδιά.. δεν ξέρω αν είμαι τόσο αφελής ή αν απλά δεν έπεσα σε κακό γιατρό ώστε να γίνω πιο καχύποπτη, θεωρώ όμως ότι πρέπει να εμπιστευτείς το γιατρό που επέλεξες για αυτή τη διαδικασία και να πας στην ημερομηνία που σου είπε.. δεν μπορω να φανταστώ ότι τα φάρμακα που παίρνουμε σε αυτή τη φάση προκαλούν τέτοια ζημιά που δλδ, αν υποθέσουμε ότι δεν προχωράει σωστά μια εγκυμοσύνη και τα πάρει μια γυναίκα ( μια άλλη, όχι εσύ, μη γρουσουζευουμε..) μερικές μέρες παραπάνω, θα γίνει κάτι.. σε τελική είτε πας αύριο είτε μετά από 5 μέρες, αυτός λεφτά θα πάρει, γιατί να σε κρατάει σε αγωνία αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , LeneL είπε:

Κι εγώ πάντως,που μετά την εξωσωματική συνέχισα με τον εξωσωματικό μου μέχρι τη γέννα, έκανα δύο χοριακες μόνο, είδε αυτό που ήθελε και ραντεβού μου είχε κλείσει μετά από 15 μέρες για να πάμε κατευθείαν για καρδιά.. δεν ξέρω αν είμαι τόσο αφελής ή αν απλά δεν έπεσα σε κακό γιατρό ώστε να γίνω πιο καχύποπτη, θεωρώ όμως ότι πρέπει να εμπιστευτείς το γιατρό που επέλεξες για αυτή τη διαδικασία και να πας στην ημερομηνία που σου είπε.. δεν μπορω να φανταστώ ότι τα φάρμακα που παίρνουμε σε αυτή τη φάση προκαλούν τέτοια ζημιά που δλδ, αν υποθέσουμε ότι δεν προχωράει σωστά μια εγκυμοσύνη και τα πάρει μια γυναίκα ( μια άλλη, όχι εσύ, μη γρουσουζευουμε..) μερικές μέρες παραπάνω, θα γίνει κάτι.. σε τελική είτε πας αύριο είτε μετά από 5 μέρες, αυτός λεφτά θα πάρει, γιατί να σε κρατάει σε αγωνία αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος;

Εμένα το θέμα είναι πως μετά τις δυο χοριεκες με έβαλε μετά από δυο βδομαδες είδαμε μόνο σάκο και τώρα με έβαλε σε άλλες δυο βδομαδες για να ακούσουμε καρδιά !!! Δεν ξέρω ανχωθηκααα πολύ τώρα με αυτά που μου λέτε !!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Bluee19 είπε:

Εμένα το θέμα είναι πως μετά τις δυο χοριεκες με έβαλε μετά από δυο βδομαδες είδαμε μόνο σάκο και τώρα με έβαλε σε άλλες δυο βδομαδες για να ακούσουμε καρδιά !!! Δεν ξέρω ανχωθηκααα πολύ τώρα με αυτά που μου λέτε !!!!

Δεν θα πάθεις τίποτα απτά φάρμακα απλώς με δύο πολύ καλές χοριακες έναν υπέρηχο που στην ουσία είδε απλός ένα σάκο χωρίς εμβρυϊκά στοιχεία θα έπρεπε να μην σε βασανίζει περιμένοντας . Εγώ θα ήθελα να ξέρω πχ αν μεγάλωσε ο σάκος Κ η χοριακη . Αν δεν μεγαλώσει Κ δεν δει εμβρυϊκά στοιχεία σε μια εβδομάδα πχ γιατί να σε έχει να πίνεις φάρμακα Κ να έχεις ανχος άλλες 7 μέρες ? 

Πολύ κακες χοριακες εννοούσα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 42 λεπτά , Bluee19 είπε:

Εμένα το θέμα είναι πως μετά τις δυο χοριεκες με έβαλε μετά από δυο βδομαδες είδαμε μόνο σάκο και τώρα με έβαλε σε άλλες δυο βδομαδες για να ακούσουμε καρδιά !!! Δεν ξέρω ανχωθηκααα πολύ τώρα με αυτά που μου λέτε !!!!

Εγώ πάντως, το αντίθετο σου λέω.. να το βγάλεις - όσο γίνεται -απο το μυαλό σου και να πας με τη λογική του γιατρού σου. Κάτι θα ξέρει για να σε αφήσει τόσο. Κι εδώ έχουμε δει περιπτώσεις που στον πρώτο υπέρηχο είδαν μόνο σακο και ξαναπήγαν για καρδιά. Ίσως επειδή εσένα δε διπλασιάζεται ακριβώς η χοριακή να υπολογίζει ο γιατρός σου αλλιώς την ανάπτυξη του εμβρύου ή να έχει γίνει αργή εμφύτευση και να μην είσαι στις εβδομάδες που υπολογίζεις..δεν ξέρω τι να σου πω.. πάντως τώρα είναι Σ-Κ μπροστά μας και δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Όταν φτάσει η Δευτέρα, έτσι κι αλλιώς δύο μέρες θα μένουν..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bluee19 είπε:

Εμένα το θέμα είναι πως μετά τις δυο χοριεκες με έβαλε μετά από δυο βδομαδες είδαμε μόνο σάκο και τώρα με έβαλε σε άλλες δυο βδομαδες για να ακούσουμε καρδιά !!! Δεν ξέρω ανχωθηκααα πολύ τώρα με αυτά που μου λέτε !!!!

Όχι κορίτσι μου, μην αγχώνεσαι. Δεν σου τα λέμε για να αγχωθείς. Απλά όλη η διαδικασία είναι κάπως για όλες μας, θα καταλάβαινα απόλυτα τον γιατρό σου αν ήταν οι χοριακες σου πολύ καλές, απλά αυτό που σου λέμε είναι ότι αν είχες κάνει έναν υπέρηχο ενδιάμεσα θα είχες ηρεμήσει γιατί θα έβλεπες εμβρυϊκά στοιχεία και ένα σάκο να μεγαλώνει. Τώρα απλά παρατείνεται η αγωνία σου, δεν λέμε ότι δεν πάει καλά, προς θεού. Εγώ απλά δεν θα άντεχα στη θέση σου, αυτό όμως είναι καθαρά στο χαρακτήρα της κάθε κοπέλας. 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τόσο πολύ κλωτσάνε τα μωράκια; με εχε  τσακίσει εδώ και 30 λεπτά , το πρωί πάλι τα ίδια   😅 κλωτσάει τόσο που προλαβαίνω ν το βγάλω βίντεο , να το δει ο άντρας μου, μη σας πω προλαβαίνει να ρθει και ο γείτονας από απεναντι!  τώρα μπήκα 5ο

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς. Δεν μπορώ να κάνω κάτι τώρα λόγω ΣΚ άρα περιμένω πέντε μέρες και ο θεός βοηθός !!!! Ελπίζω να γίνει η ανατροπή και να πάνε όλα καλά με το εμβρυακι μου !!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 7
  • Δύναμη! 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

Εμένα το θέμα είναι πως μετά τις δυο χοριεκες με έβαλε μετά από δυο βδομαδες είδαμε μόνο σάκο και τώρα με έβαλε σε άλλες δυο βδομαδες για να ακούσουμε καρδιά !!! Δεν ξέρω ανχωθηκααα πολύ τώρα με αυτά που μου λέτε !!!!

Να μην αγχωνεσαι δε κερδιζεις κατι.Ο καθε γιατρος λειτουργει διαφορετικα προφανως.Εγω ας πουμε να σου δωσω παραδειγμα .εκανα 12η μερα ετ την 1η χοριακη(780) 15η την 2η χοριακη (1850) και 18η την 3η και τελευταια χοριακη (6080) Πηγα για τον 1ο υπερηχο 23η μερα ετ (5+4 εβδομαδων) ειδαμε μονο κατι μαυρο και μετα για 2ο υπερηχο 29η μερα ετ που ημουν 6+3 εβδομαδων και ειδαμε κανονικο σακο κ ακουσαμε καρδιες.Μετα με εβλεπε καθε δευτερα στανταρ δηλ 7+3 εβδομαδων ,8+3 κοκ !

 

2 ώρες πρίν, Angot είπε:

κορίτσια τόσο πολύ κλωτσάνε τα μωράκια; με εχε  τσακίσει εδώ και 30 λεπτά , το πρωί πάλι τα ίδια   😅 κλωτσάει τόσο που προλαβαίνω ν το βγάλω βίντεο , να το δει ο άντρας μου, μη σας πω προλαβαίνει να ρθει και ο γείτονας από απεναντι!  τώρα μπήκα 5ο

Εμενα το ενα κλωτσάγε πολυ δε σταματαγε και βγηκε τσιτα το παιδι ολο κουνιεται.το αλλο ειναι τοσο ησυχο αφου απο τη κοιλια δε το καταλαβαινα ποτε και παντα οταν ημουν εγκυος φοβομουνα που δε το ενοιωθα..δε ξερω αν παιζει ρολο ή αν ειναι τυχαιο , απλα στο αναφερω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...