Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, *Vasoula είπε:

      Κανένα πρόβλημα κορίτσι μου...ναι ειναι καλύτερο να την κάνεις την ίδια ώρα αλλά ειδικά στη prolutex έχεις περιθώριο...μην αγχώνεσαι και τίποτα δεν πήγε στραβά!!!😉

      Αλήθεια είναι 600 ευρώ η μέρα στη θερμοκοιτίδα???τρομερό!!!!!

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου!να πάνε όλα όπως τα θέλεις!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Τόσο μου είπε ο γιατρός,δεν ξέρω αν εννοούσε για ένα μωράκι η για δύο,πάντως είπε 600€ στην κλινική. Αλλιώς το πάνε στο Ιπποκράτειο και όπως μου είπε,άντε να το βρεις εκεί μέσα ...

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , Alex@ είπε:

Στα ιδιωτικά πληρωνεις.

Σε δημόσιο δεν ξερω τι γίνεται, στην Θεσσαλονίκη τώρα προσπαθούν να ξεκινήσουν προεμφυτευτικο στο δημόσιο. Για Αθήνα δεν γνωρίζω.

Α, δηλαδή δεν καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , LeSou είπε:

Α, δηλαδή δεν καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ;

Το μόνο που ξέρω ότι καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ είναι ένα μικρό ποσό για την εξωσωματική γενικά. Για προεμφυτευτικο δεν έχω ακούσει να καλυπτει.

Αν ξέρει κάποιο άλλο κοριτσι καλύτερα να μας πει τι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , helena212 είπε:

Τετάρτη έκανα μεταφορά 2 βλαστοκυστεων.. δεν ξέρω μετράμε και την Τετάρτη σαν μέρα? 5η ή 6ή .. τα έχω χαμένα.. 

έλα μου ντε...εγώ μετράω συνήθως από την επόμενη οπότε 5η μέρα.. τελειααααααα συγχαρητήρια κοριτσακι μου!!!!!ετσι να συνεχίσουν να μεγαλωνουν....😍

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , helena212 είπε:

Καλημέρα σε όλες! Όπως σας έχω πει την Παρασκευή είναι να κάνω χοριακη.. αλλά δεν άντεξα και έκανα ένα τεστ σήμερα..  και βγήκε πολύ αχνό θετικο.. έχω πάθει..  και τι δεν έχω πάθει..  τώρα με απιασε αγχος αν θα συνεχίσει να είναι θετικό μέχρι την Παρασκευή... 

Αχ κοπέλα μου αν βγήκε αχνό θετικό ξεκινάς καλά! Κάνε υπομονή μέχρι τη χοριακη σου! Εύχομαι όλα να πάνε τέλεια! Αχ βρε κορίτσια πολύ χαίρομαι όταν βλέπω τέτοια μνμτα. Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες 🧡

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, LeSou είπε:

Α, δηλαδή δεν καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ;

Αν υπάρχει λόγος υγείας που απαιτεί προεμφυτευτικο μπορείς να κάνεις σε δημόσιο νοσοκομείο. Αλλά πρέπει να υπάρχει αποδεδειγμένο πρόβλημα, αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Σποράκι είπε:

Αν υπάρχει λόγος υγείας που απαιτεί προεμφυτευτικο μπορείς να κάνεις σε δημόσιο νοσοκομείο. Αλλά πρέπει να υπάρχει αποδεδειγμένο πρόβλημα, αν δεν κάνω λάθος.

Και σε αυτή την περίπτωση πρέπει όλος ο κύκλος να γίνει στο δημόσιο να υποθέσω.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Alex@ said:

Καλημέρα κορίτσια!!

Τη Παρασκευή μετεφερα μια βλαστοκυστη 5ΑΑ ευπλοιδικη (ελεγμένη). Χοριακη στις 7/10.

Δεν αισθάνομαι τίποτα!! Ούτε καν από τα φάρμακα! Το μόνο που έχω είναι συχνουρια και τα 2 τελευταία βραδιά ίδρωνω λίγο στον ύπνο μου.

Καλό σημάδι η εφίδρωση! Εγώ δεν είχα κανένα απολύτως σύμπτωμα κ όλα πήγαν καλα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, LeSou είπε:

Και σε αυτή την περίπτωση πρέπει όλος ο κύκλος να γίνει στο δημόσιο να υποθέσω.

Δεν είμαι σίγουρη. Νομιζω ότι απλά στέλνουν το δείγμα από τα έμβρυα για έλεγχο στο Δημόσιο, η διαδικασία της ivf λογικά γίνεται όπου θες

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Lila86 είπε:

Λυπάμαι για τις ατυχίες που είχες ελπίζω στην επόμενη φορά να πάνε όλα καλά! Δεν τις έχω πάρει αυτές τις βιταμίνες μόνο D έπαιρνα αλλά γιατί στις έδωσε; Μήπως από άλλες εξετάσεις που ειδε έπρεπε να πάρεις συμπλήρωμα;

Όχι Λίνα απλά μου τις έδωσε γιατί Μ είπε πως έχουν μελατονίνη φολικό και άλλα κ βοηθάνε στο να κοιμάσαι κ καλύτερα μου είπε πως μπορεί οποιοδήποτε ν τις παίρνει είναι συμπλήρωμα διατροφής 

10 ώρες πρίν, *Vasoula είπε:

Λυπάμαι πολύ για τις απώλειες αυτές κορίτσι μου...οι βιταμίνες που σου προτεινε είναι μια χαρά αλλά ξέρω πως ειναι πιο πολύ για ενίσχυση της γονιμότητας...εσείς δεν μ φαινεται να έχετε τέτοιο πρόβλημα...και οι ορμονικές σου ήταν μια χαρά από ότι μας είπες...άλλες εξετάσεις σας πρότεινε να κάνετε μετά και από τη βιοχημική?

@stedi κορίτσι μου εσύ έκανες χοριακη σήμερα????

Έχω κάνει για θρομβοφιλιΑ  για θυροειδή για αυτοάνοσα κυστική ίνωση μια διαφορά άλλες όπως και μεσογειακή αναιμία υπέρηχο μαστού αμη και άλλες έχει βγει μόνο κάποια θετικά αντισώματα και το ψάξαμε λίγο αλλά δεν φαίνεται κάτι ξεκάθαρα μου είπαν γι'αυτό και Μ δώσανε σαλοσπιρ προληπτικά  αυτά....προς το παρόν κάνω τις προσπάθειες μου 

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , dragonbox61 είπε:

Όχι Λίνα απλά μου τις έδωσε γιατί Μ είπε πως έχουν μελατονίνη φολικό και άλλα κ βοηθάνε στο να κοιμάσαι κ καλύτερα μου είπε πως μπορεί οποιοδήποτε ν τις παίρνει είναι συμπλήρωμα διατροφής 

Ναι συμπλήρωμα διατροφής είναι βιταμίνες είναι δεν είναι φάρμακο . Αλλά το δίνουν για να βοηθάει να ρυθμιστεί ο κύκλος σε κοπέλες με πολυκιστικες.  Όποιος θέλει το περνει δεν είναι φάρμακο δεν παθαίνεις τίποτα  αλλά χρησιμοποιήτε για αυτό το λόγο κυρίως από τους γυναικολόγους για τις πολυκιστικες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Το πρωί έκανα την 3 μου προσπάθεια βάζοντας 2 μοριδια 4 ημερών. Πώς περνάνε οι μέρες πάλι…. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, πρέπει να κάνω σε 2 δεύτερες την χοριακη. Αν τη κάνω 2 μέρες νωρίτερα θα έχω ασφαλές αποτέλεσμα;; 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nana10 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Το πρωί έκανα την 3 μου προσπάθεια βάζοντας 2 μοριδια 4 ημερών. Πώς περνάνε οι μέρες πάλι…. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, πρέπει να κάνω σε 2 δεύτερες την χοριακη. Αν τη κάνω 2 μέρες νωρίτερα θα έχω ασφαλές αποτέλεσμα;; 

Καλημερα! Εγώ δεν μπορώ να σου απαντήσω με εγγύηση αλλά μόνο να σου πω καλή επιτυχία και οποία μέρα τη κάνεις να βγει θετική!

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2024 at 10:44 ΠΜ, dec-e είπε:

Δεν είναι τόσο τραγικά όσο σου τα λέει. Σίγουρα φθίνει η ποιότητα όσο μεγαλώνουμε όμως με κατάλληλη διατροφή, γυμναστική, τρόπο ζωής κλπ βελτιώνεται και το θεμα σπω. Οπότε μην αγχώνεσαι τόσο, ήρεμα και όλα θα πάνε καλά!

Γενικά έχω κάνει προσαρμογές και από πιο παλιά, το προσπαθώ και με τη γυμναστική, αλλά δεν μου είναι πάντα εύκολο, η αλήθεια είναι. Σε ευχαριστώ για την ενθάρρυνση!

 

On 27/9/2024 at 11:53 ΠΜ, linaa είπε:

Γενικά δεν είναι κανόνας αυτό που σου είπε για τις πολυκιστικες . Υπάρχουν πολλές προϋποθέσεις για να πέσει κατακόρυφα η ποιότητα των ωαρίων . Καλό θα είναι να κάνεις πάλι ορμονικές εξετάσεις fsh E2 lh να φροντίσεις πριν ξεκινήσεις φάρμακα να φτιάξεις την διατροφή σου να κόψεις ζάχαρη Κ να μειώσεις υδατάνθρακες να ξεκινήσεις βιταμίνες ειδικές για τα ωάρια Κ γενικα να προσπαθείς να είσαι πιο χαλαρή . Γενικά ενημερωσου γύρω από το θέμα της εξωσωματικής Κ ποτέ μην πιστεύεις τυφλά αυτά που σου λέει ένας γιατρός όταν δεις ότι κάτι δεν προχωράει ζητά άλλη γνώμη . 

Ναι, θα πω στον γυναικολόγο να μου τις γράψει να τις κάνω να δούμε τι γίνεται. Παίρνω inofert plus, βιταμίνη D γιατί έχω ανεπάρκεια, και φυλλικό οξύ. Η ενδοκρινολόγος μου τα είπε αυτά και πέρσι όταν πήγα και τώρα πριν κάνα μήνα που πήγα για επανεξέταση. Απλά δεν μου έγραψε τις ορμονολογικές αυτές που λες και εσύ και η αλήθεια είναι πως μου έκανε εντύπωση. Μου έγραψε μόνο ΤSΗ, Τ4, Τ3 και κάποια άλλα, αν τα θυμάμαι σωστά. Γενικά με ζάχαρη και υδατάνθρακες προσπαθώ να προσέχω αλλά είναι φορές που κατρακυλώ! 🙃

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Nana10 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Το πρωί έκανα την 3 μου προσπάθεια βάζοντας 2 μοριδια 4 ημερών. Πώς περνάνε οι μέρες πάλι…. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, πρέπει να κάνω σε 2 δεύτερες την χοριακη. Αν τη κάνω 2 μέρες νωρίτερα θα έχω ασφαλές αποτέλεσμα;; 

Να κάνεις την ημερα που σου είπε ο γιατρός..  γιαυι εγώ έκανα νωρίτερα και πέρα απ το ότι με μάλωσε.. τώρα έχω περισσότερο άγχος.. 

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Nana10 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Το πρωί έκανα την 3 μου προσπάθεια βάζοντας 2 μοριδια 4 ημερών. Πώς περνάνε οι μέρες πάλι…. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, πρέπει να κάνω σε 2 δεύτερες την χοριακη. Αν τη κάνω 2 μέρες νωρίτερα θα έχω ασφαλές αποτέλεσμα;; 

Καλημέρα κορίτσι μου....οι αλήθεια είναι πως αυτές οι μέρες είναι πολύ δύσκολες....θέλει γερό στομάχι και υπομονή...μα θα περάσουν που θα πάει??Όσον αφορά τη χοριακη εφόσον είναι μοριδια θεωρώ πως και στις 11-12 μέρες θα δείξει η χοριακη αλλά για να ζητάει ο γιατρός δύο βδομάδες σίγουρα κάτι θα ξέρει....γιατί ίσως αν δεις μια χαμηλη τιμή να αγχωθείς ενώ απλά να είναι νωρίς...όπως και να έχει σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!!😊

πρίν από 40 λεπτά , helena212 είπε:

Να κάνεις την ημερα που σου είπε ο γιατρός..  γιαυι εγώ έκανα νωρίτερα και πέρα απ το ότι με μάλωσε.. τώρα έχω περισσότερο άγχος.. 

Κορίτσι μου έκανες χοριακη εσύ??νόμιζα την Παρασκευή....

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...