Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Συγγνώμη για την ενόχληση... μήπως έχει κάποια κοπέλα Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon... οποιαδήποτε ένεση για διέγερση? Δεν μου επιτρέπεται να περάσω ξανά επιτροπή... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Καλή επιτυχία σε όλες, κορίτσια!

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

πρίν από 43 λεπτά , Mary-85 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο γκρουπ κ δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται…μπορώ να σας ρωτήσω γνώμες για 2 συγκεκριμένα κέντρα και 2 συγκεκριμένους γιατρούς;;;;

Νομίζω πως ναι,απλά κάνε αναγραμματισμό η γράψε μόνο αρχικά,γιατί απαγορεύεται η διαφήμιση καθως και η δυσφήμιση 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 19 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Νομίζω πως ναι,απλά κάνε αναγραμματισμό η γράψε μόνο αρχικά,γιατί απαγορεύεται η διαφήμιση καθως και η δυσφήμιση 

Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ. Θα το κάνω έτσι! 

Κορίτσια καλησπέρα! Θα μπορούσατε όσες έχετε εμπειρία από Ευρ.Μαν. και Κων.Σφακ. να μου πείτε ποιον θα προτιμούσατε;; Και τις αντίστοιχες κλινικές του καθενός… έχει κάποια αρνητική γνώμη για κάποιον από τους 2; 

Κορίτσια καλησπέρα! Θα μπορούσατε όσες έχετε εμπειρία από Ευρ.Μαν. και Κων.Σφακ. να μου πείτε ποιον θα προτιμούσατε;; Και τις αντίστοιχες κλινικές του καθενός… έχει κάποια αρνητική γνώμη για κάποιον από τους 2; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Manant8490 είπε:

Καλημέρα γλυκιά μου!!! Λες να είναι εκεί τα ωοθυλάκια μετά από τόσο αίμα?? Και σήμερα το πρωί πάλι τα ίδια, πλημμύρα 😅.Ας είναι...

Μας εύχομαι πολύ καλή επιτυχία 🤞🤞🫶🫶🫶 και επιστρέφουμε για νεότερα!!!

Καλή μας επιτυχία!!!!!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου, καλή αρχή σου εύχομαι! Το άγχος είναι λογικό όταν μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία για πρώτη φορά, είναι όλα άγνωστα. Επικεντρώσου στο στόχο, που είναι το πιο όμορφο πράγμα στον κόσμο. Έχω κάνει προεμφυτευτική διάγνωση λόγω της ηλικίας μου. Η αναμονή για τα αποτελέσματα δεν είναι μεγάλη, δύο εβδομάδες περίπου. Αυτό που αποδείχθηκε χρονοβόρο για εμάς ήταν η συλλογή βλαστοκύστεων, έτσι ώστε να μην στείλουμε μόνο μία ή δύο για προεμφυτευτικό, δεν συμφέρει οικονομικά. Πληρώνεις ένα στάνταρ ποσό για τη διαδικασία (περίπου 1000 ευρώ) και μετά, ανάλογα το κέντρο, περίπου 200-300 ευρώ ανά βλαστοκύστη. Συνεπώς, είναι φυσικά προτιμότερο να στείλεις αρκετές για να επιβαρυνθείς μόνο μία φορά το στάνταρ κόστος. Σου εύχομαι να πάρετε με μία και μοναδική διέγερση πολλές καλές βλαστοκύστες και να κυλήσουν όλα ομαλά και χωρίς καθυστερήσεις.

Μπράβο Angot μας! Πόσο χαίρομαι που είστε με τον μπεμπάκο σας αγκαλιά! Τσουπούτωσε το γλυκουλίνι 🥰

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου !! Εγω είμαι 29 αλλά πρέπει να κάνουμε τον προεμφυτευτικο λόγω κάποιου οικογενειακού  κληρονομικού θέματος και νόμιζα ότι γενικά σαν διαδικασία παίρνει μήνες …αν είναι για λίγες εβδομάδες εντάξει !!! Ευελπιστώ να καταφέρω να έχω αρκετά με την πρώτη για να μην έχουμε μεγάλη αναμονή και σε αυτό είδα λίγο χρεώσεις έλεγε ανάλογα με το πόσες βλαστοκύστες  θα τσεκάρουν και διαφορετική τιμή !!! Εύχομαι σε όλες μας καλά αποτελέσματα και με το καλο Να γεννήσουν όταν είναι η ώρα στις εγκύουλες εδώ ❤️❤️❤️ και σύντομα και στα δικά μας στις υπόλοιπες 💋

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2024 at 5:17 ΜΜ, Kirra είπε:

Καλησπέρα στην ομάδα και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες!!! Πρώτη φορά γράφω οπότε ζήτω συγγνώμη για το σεντόνι που ακολουθεί αλλά να πω και εγώ τον πόνο μου και ελπίζω να με βοηθήσετε! 39 εγώ 40 ο σύζυγος. Έκανα την πρώτη μου εξωσωματική τον Οκτώβριο/ Νοέμβριο του 23… 0 χοριακή. Ξανά προσπαθήσαμε τον Μάρτιο/ Απρίλιο που μας πέρασε πάλι 0 χοριακή. Και στις δυο περιπτώσεις ήταν άριστες, 2 έμβρυα 3ης ημέρας. 

ΑΜΗ καλή αλλά θέματα υπάρχουν τα οποία είναι ρυθμισμένα, έχω υπερθυρεοειδισμό και τσιμπημένη Προλακτίνη και ακολουθώ την ελάχιστη δόση της αγωγής. Η σαλπιγγογραφια έδειξε ότι είναι ναι μεν βατές αλλά η μια πιο στενή από την άλλη. Το σπερμοδιαγραμμα δυστυχώς όχι δυνατό αλλά το παλεύουμε με βιταμίνες και επίσης στην εξωσωματική κάνουμε icsi οπότε διαλέγουν το καλύτερο. Το θέμα μου είναι το εξής. Μετά την δεύτερη προσπάθεια ο γυναικολόγος μου πρότεινε να κάνουμε έλεγχο του μικροβιωματος του ενδομητρίου. Δεν ξέρω αν την έχετε κάνει αλλά για μένα ήταν τραυματική εμπειρία! Άλλες την έχουν περάσει ανώδυνα. Το αποτέλεσμα δείχνει σταφυλόκοκκο και ότι οι γαλακτοβάκιλλοι ήταν λίγοι οπότε μου χορηγεί αντιβίωση για σχεδόν 40 μέρες. Ξανά πάω για επαναληπτική εξέταση (αναμένω από μέρα σε μετά την απάντηση) και ήταν ακόμη πιο τραυματική η εμπειρία μου αφού χρειάστηκε να μου κάνουν διάνοιξη κόλπου για να μου πάρουν δείγμα. Να πω εδώ πως μετά από αντιβιώσεις και την συγκεκριμένη εξέταση δεν ήθελα να με κοιτάξω ή να με ακουμπήσουν εκεί. Έκλαιγα γιατί πραγματικά ήταν τραυματική εμπειρία. Στη σκέψη πως έπρεπε να ξανά κάνω εξετάσεις έτρεμα. Α! Και λόγου των αντιβιώσεων έπαθα μυκητίαση «Candida glabrata». Ξανά αντιβίωση και εγώ και ο σύζυγος και δεν ξέρω και αν έφυγε!! Υποτίθεται πως θα ξανά κάναμε τώρα μια προσπάθεια αλλά πήγα σε μια αιματολόγο και μου πρότεινε να περιμένουμε να βγουν οι δικές τις εξετάσεις που θέλουν ένα μήνα και να κάνει ο σύζυγος επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα και συμφώνησα μαζί της. Επίσης χρειαζόμαστε αυτή την ξεκούραση σωματικά και ψυχικά…Το θέμα είναι πως τώρα η προσπάθεια θα πάει μετά τον Σεπτέμβριο οπότε και χάνουμε την προθεσμία της επιτροπής που καλύπτει ωοληψια και εμβρυομεταφορα, τα φάρμακα ευτυχώς τα έχω πάρει. 

Όσο για τον γυναικολόγο δυστυχώς νιώθω πως δεν με καταλαβαίνει, όταν τον ενημέρωσα πως άλλαξα γνώμη και δεν θέλω να κάνω τώρα προσπάθεια κατευθείαν μετά από όλα αυτά που πέρασα και με την παρότρυνση της αιματολόγου νιώθω ότι θίχτηκε, αν αυτό βγάζει νόημα. Επειδή τον ενημέρωσα δυο μέρες πριν από την περίοδο μου ότι δεν θα προχωρήσουμε για τους παραπάνω λόγους γύρισε και μου είπε ότι τον απασχολώ ώρες εκτός υπηρεσίας!!!! (Πηγαίνω σε δημόσιο Νοσοκομείο για εξωσωματική, Αθήνα) και ότι τα ψαχουλεύω όλα επειδή τον ρωτάω αν αυτο μπορεί να ευθύνεται και μήπως να κοιτάξω αυτο και με κατηγόρησε ότι κοιμάμαι και ξυπνάω σκεπτόμενη την εξωσωματική. Νιώθω πως δεν έχει ενσυναίσθηση. Και δυστυχώς είμαι σε αδιέξοδο γιατί λεφτά δεν έχω για να παω ιδιωτικά και ΑΝ αλλάξω γυναικολόγο ΙΣΩΣ θα είναι πάλι στο Δημόσιο Νοσοκομείο στο ίδιο τμήμα και δεν ξέρω αν έχουν κλίκες εκεί και αν θα θελήσουν να με αναλάβουν.. μην γυρίσει και πει αυτή τα ψαχουλεύει όλα και κάνω πολλές ερωτήσεις. Δεν θελω η 3η μας προσπάθεια να είναι πάλι μηδενική, εννοείται πως θα κάνουμε ότι μπορούμε… 

Έχει καμία σας εμπειρία από IVF σε Δημόσιο Νοσοκομείο;;; Από έλεγχο του μικροβιωματος; Από γιατρό χωρίς ενσυναισθηση; Σε ιδιωτική κλινική μέσω ΕΟΠΥΥ; 

 

Ευχαριστώ!! 

Κορίτσι μου καλησπέρα. Από εξωσωματική σε δημόσιο νοσοκομείο δεν έχω ιδέα,  αλλά εγώ πήγα περισυ στο Έλενα στο τμήμα αποβολων στην Οικονομοπούλου. Αιματολογος είναι και είπα να πάω μήπως βρει κάτι. Εγώ βέβαια κάνω βιοχημικες και πλέον μάλλον ξέρω γιατί (ηλικία μου πλέον και από όταν αρχίσαμε κακό σπερμοδιαγραμμα). Αυτό που θέλω μόνο να σου πω, είναι να κάνει ο σύζυγος εξέταση κατακερματισμου. Εμείς είχαμε κακό σπερμοδιαγραμμα αλλά έπειτα με αυτή.την εξέταση βλέπεις και αν το σπερματοζωαριο είναι κατακερματισμενο και σε ποιο βαθμό. Επειδή του δικού μου συζύγου ήταν.σε μεγάλο ποσοστό ο κατακερματισμος , μας πρότεινε ο τελευταίος γιατρός που πήγαμε να του πάρουν σπέρμα με βιοψια όρχεως.  Μας έδωσε πολύ Καλά αποτελέσματα στη γονιμοποίηση γιατί ως τότε δεν καταφερναμε να κάνουμε πολλές βλαστοκυστες. Βέβαια παράλληλα 'γέρασα ' και εγώ (πλέον 42) και είναι ακόμη πιο δύσκολο να βρεθεί υγιές εμβρυακι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς είχε επιπλοκές στην ωοληψια και αν μετά εμφάνισε κάποια από τα παρακάτω συμπτώματα: εντονους πόνους στην κοιλιά στην περιοχή των ωοθηκών, δέκατα, πρήξιμο, πόνους στο έντερο, ναυτία, εμετούς. Έκανα ωοληψια τη Δευτέρα και πήραν 7 ωάρια, ξύπνησα στην ανάνηψη σε κακά χάλια με εντονους πόνους στο έντερο, στην κοιλιά, στο στομαχι, στους ώμους, δυσπνοια και έκανα εμετό. Ο γιατρός με ενημέρωσε ότι είχα λίγη αιμορραγία από κάποια αγγεία και μου έκαναν δύο φορές όσο ήμουν στην ανάνηψη γενική αίματος. Γυρνώντας σπίτι ήμουν ένα ερείπιο και καθ' υπόδειξη του γιατρού έκανα γενική αίματος Τρίτη και Τετάρτη να δω πως είναι ο αιματοκριτης ο οποίος και ανέβηκε την Τετάρτη, όμως οι πόνοι στην κοιλιά και το έντερο έγιναν αφόρητοι από το απόγευμα της Τετάρτης. Την επόμενη πήγα για υπέρηχο και μου είπε ότι έχω μαζέψει υγρό στην κοιλιά σαν μια αντίδραση του οργανισμού στην αιμορραγία και μου έδωσε διπλό σχήμα αντιβίωσης για 7 ημερες το οποίο παίρνω ήδη εδώ και τέσσερις μέρες, και μου είπε ότι μπορεί να χρειαστεί και να νοσηλευτώ. Εχω δει βελτίωση αλλά όχι ιδιαίτερα μεγάλη και συνεχίζω να πονάω στην κοιλιά, η crp μου είναι στο 50. Έχει καμία σας παρόμοια (πικρή) εμπειρία? Αν ναι το ξεπέρασε? Φοβάμαι μήπως δημιουργήσει αυτή η φλεγμονή πρόβλημα στις ωοθήκες μου και στα ήδη λίγα εναπομειναντα ωάρια μου. Ποια είναι η γνώμη σας? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Eva_____90 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς είχε επιπλοκές στην ωοληψια και αν μετά εμφάνισε κάποια από τα παρακάτω συμπτώματα: εντονους πόνους στην κοιλιά στην περιοχή των ωοθηκών, δέκατα, πρήξιμο, πόνους στο έντερο, ναυτία, εμετούς. Έκανα ωοληψια τη Δευτέρα και πήραν 7 ωάρια, ξύπνησα στην ανάνηψη σε κακά χάλια με εντονους πόνους στο έντερο, στην κοιλιά, στο στομαχι, στους ώμους, δυσπνοια και έκανα εμετό. Ο γιατρός με ενημέρωσε ότι είχα λίγη αιμορραγία από κάποια αγγεία και μου έκαναν δύο φορές όσο ήμουν στην ανάνηψη γενική αίματος. Γυρνώντας σπίτι ήμουν ένα ερείπιο και καθ' υπόδειξη του γιατρού έκανα γενική αίματος Τρίτη και Τετάρτη να δω πως είναι ο αιματοκριτης ο οποίος και ανέβηκε την Τετάρτη, όμως οι πόνοι στην κοιλιά και το έντερο έγιναν αφόρητοι από το απόγευμα της Τετάρτης. Την επόμενη πήγα για υπέρηχο και μου είπε ότι έχω μαζέψει υγρό στην κοιλιά σαν μια αντίδραση του οργανισμού στην αιμορραγία και μου έδωσε διπλό σχήμα αντιβίωσης για 7 ημερες το οποίο παίρνω ήδη εδώ και τέσσερις μέρες, και μου είπε ότι μπορεί να χρειαστεί και να νοσηλευτώ. Εχω δει βελτίωση αλλά όχι ιδιαίτερα μεγάλη και συνεχίζω να πονάω στην κοιλιά, η crp μου είναι στο 50. Έχει καμία σας παρόμοια (πικρή) εμπειρία? Αν ναι το ξεπέρασε? Φοβάμαι μήπως δημιουργήσει αυτή η φλεγμονή πρόβλημα στις ωοθήκες μου και στα ήδη λίγα εναπομειναντα ωάρια μου. Ποια είναι η γνώμη σας? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 

Καλημέρα, αφορητούς πόνους στην κοιλιά κ στο έντερο, υγρό στην κοιλιά κ ο αιματοκριτης μου στα πατώματα ήταν τα δικά μου συμπτώματα καθώς έπαθα υπερδιέγερση, χωρίς να έχω το προφίλ για να πάθω, οριακά δε νοσηλεύτικα, δεν μπορούσα ούτε από το ένα δωμάτιο στο άλλο να πάω από τους πόνους κ την αδυναμία... Για να φύγουν όλα τα συμπτώματα πέρασε 1 μήνας, οι έντονοι πόνοι άρχισαν να ηρεμούν μετά από μια βδομάδα περίπου πρέπει να φύγει η ovitrelle από τον οργανισμό κ εσύ ovitrelle έκανες? ... Δε μου άφησε τίποτα όλο αυτό όλα είναι μια χαρά κ έχω ήδη κάνει κ άλλες προσπάθειες με πολύ καλά αποτελέσματα ως προς τη συλλογή ωαριων.. Σε επόμενη σου όμως προσπάθεια ο γιατρός θα πρέπει να προσέξει μην το ξαναπάθεις. Εμένα ευτυχώς δεν έχει ξανασυμβεί, δεν ξαναέκανα 2 ovitrelle χρησιμοποιούμε άλλο σχήμα.. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Manant8490 είπε:

Καλημέρα γλυκιά μου!!! Λες να είναι εκεί τα ωοθυλάκια μετά από τόσο αίμα?? Και σήμερα το πρωί πάλι τα ίδια, πλημμύρα 😅.Ας είναι...

Μας εύχομαι πολύ καλή επιτυχία 🤞🤞🫶🫶🫶 και επιστρέφουμε για νεότερα!!!

Κορίτσι μου καλημέρα, πως πήγε; Εμείς τελειώνουμε σε λίγο, περιμένουμε την ενημέρωση. 

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, DizzyツMommy είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα, πως πήγε; Εμείς τελειώνουμε σε λίγο, περιμένουμε την ενημέρωση. 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!!! 

Τελειώσαμε και εμείς και επιστρέφουμε γιατί είμαστε από επαρχία..

4 ωοθυλάκια πήραν, όσα φαίνονταν και στον τελευταίο υπέρηχο. 

Λίγα μου φαίνονται (στην προηγούμενη είχαν πάρει 9) αν και είμαι αισιόδοξη αφού υπήρχαν και αυτά ενώ μου έχει έρθει κανονικά περίοδος..

Θα περιμένουμε νεότερα από το εργαστήριο αύριο. 

Το σίγουρο είναι πως λόγω περιόδου θα καταψύξουμε αν προκύψει εμβρυάκι 🙏  και θα κάνουμε εμβρυομεταφορά στον επόμενο κύκλο!

Να πάνε καλά όλα και σε εσένα!!

Περιμένω νέα σου¡

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Manant8490 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!!! 

Τελειώσαμε και εμείς και επιστρέφουμε γιατί είμαστε από επαρχία..

4 ωοθυλάκια πήραν, όσα φαίνονταν και στον τελευταίο υπέρηχο. 

Λίγα μου φαίνονται (στην προηγούμενη είχαν πάρει 9) αν και είμαι αισιόδοξη αφού υπήρχαν και αυτά ενώ μου έχει έρθει κανονικά περίοδος..

Θα περιμένουμε νεότερα από το εργαστήριο αύριο. 

Το σίγουρο είναι πως λόγω περιόδου θα καταψύξουμε αν προκύψει εμβρυάκι 🙏  και θα κάνουμε εμβρυομεταφορά στον επόμενο κύκλο!

Να πάνε καλά όλα και σε εσένα!!

Περιμένω νέα σου¡

Ω τι καλά νέα!!!! 

Η ποιότητα μας ενδιαφέρει να θυμάσαι κ όχι η ποσότητα.

Εμείς 6 ωάρια όσα φαίνονταν κ στον υπέρηχο απ' όσο μας είπαν, και από κει κ πέρα, εύχομαι να προχωρήσουν και να έχουμε καλά νέα από το εργαστήριο αύριο. 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏

 

 

 

  • Ευχή 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2024 at 8:48 ΜΜ, helena212 είπε:

Δεν υπάρχει λίγο και πολύ, προχωράμε τώρα... Δευτέρα θα κάνεις πάλι? 180 σε βλέπω.. 🙏🙏🙏

176,40. Ούτε να το ήξερες :) 

Χθες το βράδυ έβγαλα αρκετό και κόκκινο αίμα και μύριζε (συγγνώμη για την περιγραφή). Από τότε έχω αίμα και πονάω. Έχει τύχει σε καμία? Και με τι κατάληξη?

  • Καλή τύχη! 1
  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Angel83 είπε:

Καλημέρα, αφορητούς πόνους στην κοιλιά κ στο έντερο, υγρό στην κοιλιά κ ο αιματοκριτης μου στα πατώματα ήταν τα δικά μου συμπτώματα καθώς έπαθα υπερδιέγερση, χωρίς να έχω το προφίλ για να πάθω, οριακά δε νοσηλεύτικα, δεν μπορούσα ούτε από το ένα δωμάτιο στο άλλο να πάω από τους πόνους κ την αδυναμία... Για να φύγουν όλα τα συμπτώματα πέρασε 1 μήνας, οι έντονοι πόνοι άρχισαν να ηρεμούν μετά από μια βδομάδα περίπου πρέπει να φύγει η ovitrelle από τον οργανισμό κ εσύ ovitrelle έκανες? ... Δε μου άφησε τίποτα όλο αυτό όλα είναι μια χαρά κ έχω ήδη κάνει κ άλλες προσπάθειες με πολύ καλά αποτελέσματα ως προς τη συλλογή ωαριων.. Σε επόμενη σου όμως προσπάθεια ο γιατρός θα πρέπει να προσέξει μην το ξαναπάθεις. Εμένα ευτυχώς δεν έχει ξανασυμβεί, δεν ξαναέκανα 2 ovitrelle χρησιμοποιούμε άλλο σχήμα.. 

Καλησπέρα και πάλι, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι ovitrele έκανα αλλά μια όχι 2. Έτσι ακριβώς ούτε να σηκωθώ ούτε και να κάτσω μια βδομάδα τώρα δεν μπορώ. Πήρες αντιβίωση? 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...