Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Συγγνώμη για την ενόχληση... μήπως έχει κάποια κοπέλα Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon... οποιαδήποτε ένεση για διέγερση? Δεν μου επιτρέπεται να περάσω ξανά επιτροπή... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Καλή επιτυχία σε όλες, κορίτσια!

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

On 10/7/2024 at 8:22 ΜΜ, SylPan είπε:

Γεια σε όλους. Εγώ την Παρασκευή έχω χοριακή. Όμως ξέρω από τώρα πως απέτυχα. Από χθες έχω λίγο αίμα στο σκούπισμα και πόνους περιόδου. Δεν ξέρω τι θα κάνω από δω και πέρα. Δεν έχω τίποτα στην κατάψυξη:(

Να πας να κάνεις την εξέταση όπως και να χει.. έχεις πολύ αίμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, marmaki είπε:

@MK2012 βλέπω την fsh σου και τη ζηλεύω!

Είχα αμη στα 32 μου 0,5, δεν την ξαναμετρησα, τώρα είμαι 35 αλλά η fsh μου που την μετρούσα μέχρι πέρσι κυμαινόταν απο 14 έως 26. (Από 25 και πάνω είναι τιμή εμμηνόπαυσης)

Τότε που ανακάλυψα πόση αμη είχα, δεν είχα σχέση και ξεκίνησα να ψάχνομαι για κατάψυξη ωαρίων. Πήγα σε καμία 10αρια γιατρούς μέχρι να καταλήξω σε κάποιον. Ένας μου χε πει ότι είμαι στα πρόθυρα εμμηνόπαυσης. Τελικά έκανα 4 ωοληψιες, 2 με διέγερση (σε απανωτούς κύκλους) οπου πήρα 4+1 ωάρια και μετά άλλες δυο ωοληψίες σε φυσικό κύκλο γιατί είχα fsh υψηλή (πάνω απο 16-17) που δεν προτείνεται να κάνεις διέγερση με τέτοια fsh και πήραμε άλλα δυο. Δεν τα έχω γονιμοποιήσει όμως για να ξέρω πόσες βλαστοκύστες θα προέκυπταν. Εί

Όμως απτο άγχος μου με την αμη μπήκα λίγο πιο ενεργά στο dating, βρήκα τον άντρα μου και στο 1,5 χρόνο σχέσης ξεκινησαμε ελευθερές επαφές και στον 4ο μήνα προσπαθειών έμεινα φυσιολογικά έγκυος! Δεν το περίμενα τόσο γρήγορα λόγω της υψηλής fsh που είχα άρα όχι καλής ποιότητας ωάρια. Τώρα κρατάω στην αγκαλιά μου το 1 μηνός αγοράκι μου!

Είχα πάει κι είχα κάνει και κάτι εξετάσεις (η μία ήταν για το σύνδρομο ευερέθιστου Χ αν το λέω καλά και η άλλη καρυότυπος) για να δούμε απο που προέρχεται η πωα που (νομιζα; ) ότι είχα αλλά δεν είχε βρεθεί κάτι.

Μην απογοητεύεσαι, προσπαθήστε να βελτιώσετε και οι δυο τρόπο ζωής σας θα προσεθετα εγώ στις παραπάνω συμβουλές των κοριτσιών. Αρκετό νερό, άσκηση, υγιεινή διατροφή, καλός ύπνος, κι αν χρειάζεστε κάποια βιταμίνη να την πάρετε. Λογικά θα τα λέει αυτά και το βιβλίο που σου προτάθηκε. Εμείς μειώσαμε υδατάνθρακες στη διατροφή μας, δεν έχω ιδέα αν έπαιξε αυτό ρόλο. Το έκανε ο άντρας μου για ένα θέμα υγείας που είχε(λίπος στο συκώτι). Ψαχτειτε γενικά αλλά μην απογοητεύεσαι για εμμηνόπαυση κτλ!

 

 

Χαίρομαι πολύ με αυτά που διαβάζω και την έκβαση της ιστορίας σου! Να σου ζήσει το μωράκι σου!
Εμείς έχουμε ελεύθερες επαφές εδώ κ 1,5 χρόνο περίπου αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η ΑΜΗ μου από τα 25 ήταν 0,8 και τώρα πλέον έχει φτάσει 0,4. 
Παρομοίως κ εγώ κάνω τις ωοληψιες σε απανωτούς κύκλους γιατί κάπως νιώθω με το μαχαίρι στο λαιμό με το χρόνο όποτε προσπαθώ να μαζέψω ο,τι μπορώ. 1 βλαστοκύστη ως τώρα. 

Ο τρόπος ζωής μας δεν είναι ο καλύτερος η αλήθεια είναι. Γυρνάμε 9-10 σπίτι από δουλειές, τρώμε πρόχειρα λόγω έλλειψης χρόνου και συνήθως κοιμόμαστε λιγο. Βέβαια ο σύζυγος γυμνάζεται όποτε ίσως αυτο κάπως βοηθάει. Σε καμία περίπτωση δεν εχουμε ξεκούραστη καθημερινότητα αλλα κάπως έτσι πρέπει να είναι για όλους.  Επίσης καπνίζουμε. Βέβαια σύμφωνα με το γιατρό, οποιαδήποτε ζημιά ήταν να κανει το τσιγάρο την έχει ήδη κάνει. 

Καρυοτυπο είχα κάνει και εγώ στο ΡΕΑ αλλά δεν έδειξε κάτι. Οσον αφορά τις αιματολογικές πριν κάθε ωοληψια , μου τις κάνουν μόνο στη διέγερση και όχι στο φυσικό τροποποιημένο κύκλο. Επίσης δε μου τις στέλνουν κιόλας αλλά φαντάζομαι πως αν ήταν κάτι αποτρεπτικό θα μου έλεγαν να μη προχωρήσω σε ωοληψια…

 

 

7 ώρες πρίν, dec-e είπε:

Ναι διαφορετικό φάρμακο και διαφορετικό πρωτόκολλο. Και οι 2 διεγερσεις πήγαν μια χαρά σε θέμα ωαρίων, η δεύτερη είχε περισσότερες βλαστοκύστες, κ ο γιατρός ήταν πολύ πιο υποστηρικτικος κ με καθησυχάζει αντί να με αγχώνει. 

Στη 2η, για 1 τρίμηνο πριν είχαμε πάρει κ οι 2 τις βιταμίνες lifertil. Υπάρχουν πολλές παρόμοιες βιταμίνες στο εμπόριο για βελτίωση σπέρματος κ ωάριο, ίσως τελικά βοηθούν. Αν θέλεις ψάξε online δωρεάν το βιβλίο it starts with the egg έχει πολλές και ενδιαφέρουσες πληροφορίες 

Ίσως όντως πρέπει να αλλάξω γιατρό γιατί ως τώρα συνεχίζω με το ίδιο πρωτόκολλο κάθε μήνα… Δεν αλλάζει τίποτα. Δεν έχει ειπωθεί κάποια σύσταση για βιταμίνες κλπ από γιατρό. Θα διαβάσω σίγουρα το βιβλίο που μου πρότεινες. 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

Να σας ζήσει το μπουμπούκι σας! Επιβεβαιώνεις για άλλη μια φορά πως όλα είναι αριθμοί για τους γιατρούς, το αποτέλεσμα δεν το ξέρει πραγματικά κανείς!

Ευχαριστώ πολύ!!

Καλά το λες!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, helena212 είπε:

Να πας να κάνεις την εξέταση όπως και να χει.. έχεις πολύ αίμα?

Όχι μόνο στο σκούπισμα. Σήμερα σταμάτησε. Απογοητεύτηκα και δεν πρόσεχα δύο μέρες, ήπια καφέ και κάπνισα. Δεν μπορώ να ησυχάσω ούτε λεπτό, ούτε να κοιμηθώ εδώ και δύο μέρες. Έχει κολλήσει το μυαλό μου.Ναι θα πάω αύριο έχω χοριακή. 

 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , SylPan είπε:

Χοριακή 55,8. Για βλαστοκύστες λίγο δεν είναι? Έκανα εμβρυομεταφορά 3/7.

Για τον αριθμό δεν ξέρω, αλλά βλέπω που τα κορίτσια συνέχεια γράφουν για τους διπλασιασμούς, που έχουν σημασία. Όποτε και μικρό να είναι αν διπλασιάζεται τι σε πειράζει;! Πάντως είναι θετικό !!! 🥰😊

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , SylPan είπε:

Χοριακή 55,8. Για βλαστοκύστες λίγο δεν είναι? Έκανα εμβρυομεταφορά 3/7.

Είναι λίγο χαμηλή,αλλά σημασία έχει ο διπλασιασμός.Ευχομαι τα καλύτερα ❤️

Link to comment
Share on other sites

@linaa Λινά Καλησπερα !!! Δεν ξέρω πραγματικά τι επαγγέλλεσαι εάν είσαι γιατρός η όχι αλλά ότι έχεις πει αυτό και είναι … μας ενημέρωσε λίγο ο εξωσωματικός στο κέντρο πριν προχωρήσουμε σε εξετάσεις σχετικά με τις αποβολές ότι φταίνε οι κακής ποιότητας ωάρια … και θυμήθηκα εκείνη την ώρα τα λόγια σου όταν μ έγραψες μετά την δεύτερη αποβολή … 

εχω πελαγώσει βρε κορίτσια… τι να πω ποια … η τιμή για έλεγχο βλαστοκύστης είναι στα ύψη  εδώ και  δεν ξέρουμε τι να κάνουμε … δηλαδή θα μας γδάρουν οικονομικά τόσο που πραγματικά δεν ξέρω πως θα ορθοποδήσουμε …

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lila ki είπε:

@linaa Λινά Καλησπερα !!! Δεν ξέρω πραγματικά τι επαγγέλλεσαι εάν είσαι γιατρός η όχι αλλά ότι έχεις πει αυτό και είναι … μας ενημέρωσε λίγο ο εξωσωματικός στο κέντρο πριν προχωρήσουμε σε εξετάσεις σχετικά με τις αποβολές ότι φταίνε οι κακής ποιότητας ωάρια … και θυμήθηκα εκείνη την ώρα τα λόγια σου όταν μ έγραψες μετά την δεύτερη αποβολή … 

εχω πελαγώσει βρε κορίτσια… τι να πω ποια … η τιμή για έλεγχο βλαστοκύστης είναι στα ύψη  εδώ και  δεν ξέρουμε τι να κάνουμε … δηλαδή θα μας γδάρουν οικονομικά τόσο που πραγματικά δεν ξέρω πως θα ορθοποδήσουμε …

Καταρχάς πάρε τα θετικά Κ βάλε με την σειρά τις κινήσεις σου. Πρώτα από όλα μένεις έγκυος οπότε δεν έχεις να ψάξεις τίποτα άλλο εκτός από το τυχερό σου έμβρυο. Δεύτερον απτήν στιγμή που μένεις έγκυος τα έμβρυα σου σημαίνει έχουν μια δυναμική δηλαδή καταφέρνουν να φερουν εγκυμοσύνη άρα προχωράνε μέχρι ένα σημείο. Αυτό σημαίνει ότι σίγουρα κάποιο θα είναι υγιές . Τρίτον η ηλικία Κ οι εξετάσεις σου αν θυμάμαι καλά δεν δείχνουν κάτι τραγικό είναι νορμάλ. 

κοιτα απτήν στιγμή που είναι δύσκολο να πας σε προεμφυτικο Κ μένεις έγκυος απλά δοκιμάζεις με τα μέσα που διαθέτεις . Σίγουρα είσαι πολύ κοντά. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


23 minutes ago, linaa said:

Καταρχάς πάρε τα θετικά Κ βάλε με την σειρά τις κινήσεις σου. Πρώτα από όλα μένεις έγκυος οπότε δεν έχεις να ψάξεις τίποτα άλλο εκτός από το τυχερό σου έμβρυο. Δεύτερον απτήν στιγμή που μένεις έγκυος τα έμβρυα σου σημαίνει έχουν μια δυναμική δηλαδή καταφέρνουν να φερουν εγκυμοσύνη άρα προχωράνε μέχρι ένα σημείο. Αυτό σημαίνει ότι σίγουρα κάποιο θα είναι υγιές . Τρίτον η ηλικία Κ οι εξετάσεις σου αν θυμάμαι καλά δεν δείχνουν κάτι τραγικό είναι νορμάλ. 

κοιτα απτήν στιγμή που είναι δύσκολο να πας σε προεμφυτικο Κ μένεις έγκυος απλά δοκιμάζεις με τα μέσα που διαθέτεις . Σίγουρα είσαι πολύ κοντά. 

Ναι έτσι μ εξήγησε ο εξωσωματικός … μιλήσαμε ακόμα κ ότι ανταποκρίθηκα άριστα στο πρωτόκολλο κλπ κλπ κλπ μ εξήγησε επισηα ότι η εστία ενδιμητριωσης είναι τόσο μικρή που δεν επηρεάζει για να προκαλει τις αποβολές ,  γενικά είδαμε ξανά τις εξετάσεις από την αρχή έως τώρα  θεωρεί είναι άσκοπο να προχωρήσω σε νέες όπως καρυοτυπο ζεύγους που του ζήτησα και κάτι άλλες αλλά θέλω να τις κάνω να μείνω ήσυχη  …

Γιατι εάν το καλοσκεφτείς είχα μια άριστη όπως μ έλεγαν βλαστοκύστη μια τέλεια μια φοβερή την οποία  την βάλαμε πήγε άπατο .. μ είπε είναι μια ακόμα που μ δίνει 60% περίπου πιθανοτητες άλλες δυο 50 % και μια 35… δ ξέρω μ έστειλε να συμπληρώσω μακροπρόθεσμα τις φόρμες και είδα ότι έλεγε μπορώ να βάλω δυο αλλά από 37 χρόνων και πάνω ( εγώ είμαι 37,5) θα πρέπει να αξιολογηθεί το αίτημα μου και μετά να παρθεί η απόφαση …. Γενικά εδώ δεν θέλουν να βάζουν δυο βλαστοκυστες απλά εγώ σκέφτομαι ίσως δυο να μ δώσουν μια εγκυμοσύνη αν όχι θα ξέρω ότι μ μένουν άλλες δυο κ εάν όχι κ αυτές να προσχωρήσουμε σε διαδικασία ωοληψιας  σύντομα .. ενώ αν βάζω μια μια  θεωρώ χάνω χρόνο … 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, SylPan said:

Χοριακή 55,8. Για βλαστοκύστες λίγο δεν είναι? Έκανα εμβρυομεταφορά 3/7.

Συγχαρητηρια!!! Μην απογοητευεσαι! Σημασια εχει να διπλασιαζεται! Κι εγω με 2 βλαστοκυστες ειχα πρωτη χοριακη 53 και για την ωρα πανε ολα καλα!

Ευχομαι τα καλυτερα!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, SylPan είπε:

Χοριακή 55,8. Για βλαστοκύστες λίγο δεν είναι? Έκανα εμβρυομεταφορά 3/7.

Δεν υπάρχει λίγο και πολύ, προχωράμε τώρα... Δευτέρα θα κάνεις πάλι? 180 σε βλέπω.. 🙏🙏🙏

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, artemis88 είπε:

Συγχαρητηρια!!! Μην απογοητευεσαι! Σημασια εχει να διπλασιαζεται! Κι εγω με 2 βλαστοκυστες ειχα πρωτη χοριακη 53 και για την ωρα πανε ολα καλα!

Ευχομαι τα καλυτερα!!

Όλα να πάνε καλά καλά και να το κρατήσεις στα χέρια σου! Πόσων εβδομάδων είσαι?

12 ώρες πρίν, helena212 είπε:

Δεν υπάρχει λίγο και πολύ, προχωράμε τώρα... Δευτέρα θα κάνεις πάλι? 180 σε βλέπω.. 🙏🙏🙏

Ναι την Δευτέρα. Άντε να δούμε. Τα τσιμπηματάκια που ένιωθα σταμάτησαν και δεν μου αρέσει αυτό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...