Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Sisheido είπε:

      Καλε... αν είσαι ασφαλισμενη καλύπτει ο εοππυ το μεγαλύτερο κόστος....εγώ π.χ. έδωσα 60 τη μέρα για το ένα μόνο μωρό που χρειάστηκε να μείνει στη μονάδα κάποιες μέρες... αλλιώς σαν εγκυμοσύνη αν εξαιρέσεις ότι είχα πιο αυστηρή διατροφή και συχνότερη παρακολούθηση είχα μια υπέροχη εγκυμοσύνη!

      Είναι διάφοροι οι λόγοι:Είμαι έμμεσα ασφαλισμένη και δεν ξέρω πόσο θα βγει..επίσης όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,είχε παλινδρομήσει το άλλο και ηταν κανονική αποβολή,δεν θα θελα να ξαναπεράσω κάτι τέτοιο.Ασε που όταν γεννήθηκε η μπέμπα ήταν στη ΜΕΝΝ για σχεδόν δύο μέρες και ήταν οι χειρότερες μέρες της ζωής μου..δεν ήξερα αν θα την ξαναδώ,ήταν τραγική η κατάσταση..Θαυμάζω τις γυναίκες που κυοφορούν δίδυμα, πραγματικά είναι πολύ δύσκολο και μπράβο σας❤️Να χαίρεσαι τα μικρουλια σου🥰

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

On 1/7/2024 at 9:33 ΜΜ, baby_love είπε:

Καλησπερα και καλο μηνα! Γραφω πρωτη φορα και χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Ειμαι 35 χρονων και εχω κανει  3 εξωσωματικες στον κ. Μ.Μ. χωρις καμια εμβρυομεταφορα. Στην πρωτη εξωσωματκη εφαρμοσαμε  πρωτοκολλο ανταγωνιστη με gonal  175 μοναδες  για 3 μερες, 200 μοναδες για 5 μερες και φτασαμε εως 225 μοναδες  τις τελευταιες μερες,  πηραμε 19 ωαρια απο τα οποια γονιμοποιηθηκαν τα 14 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη ημερα. Συγχρονως επαθα υπερδιεγερση ωοθηκων. Στην δευτερη εξωσωματικη o εμβρυολογος ζητησε λιγοτερα ωαρια και καλυτερη ποιοτητα και δοκιμασαμε gonal 150 μοναδες ολες τις μερες και τις τελευταιες 2 μερες 220 μοναδες. Πηραμε 14 ωαρια γονιμοποιηθηκαν τα 4 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη μερα. Στην τριτη προσπαθεια με φυσικο κυκλο πηραμε 1 ωαριο το οποιο ειχε την καλυτερη εικονα καθως εγινε ενα υγιεστατο εμβρυακι , αλλα ετα την τεταρτη μερα  δεν προχωρησε. Δεν βρηκαμε καποια αιτια για την κακη ποιοτητα ωαριων. Το σπερμα ειναι πολυ καλο, εχω καλη Αμη και δεν βρισκουμε καποιον αλλο παραγοντα που να ευθυνεται. Τωρα προκειται να κανουμε εξεταση καρυοτυπου. Σκεφτηκα να παρω και αλλη μια γνωμη και επισκεφτηκα τον κ Σφ. ο οποιος μου προτεινε να εφαρμοσουμε μια διαφορετικη δοσολογια με 300 μοναδες την ημερα. Δεν γνωριζω και αναρωτιεμαι εαν ειναι μια συνηθισμενη δοσολογια και δη για τη βελτιωση της ποιοτητας των ωαριων. Δεν υπαρχει παλι κινδυνος να παθω υπερδιεγερση? Εχει καποια απο εσας παρομοια εμπειρια? Αναμενω την οποια βοηθεια και συμβουλη.  Ευχομαι απο καρδιας σε ολες μας την πραγματοποιηση του ονειρου μας.

Να κανετε καρυοτυπο οπωσδηποτε! Εγω εχω μια ισοζυγισμενη μεταθεση ας πουμε, καταπληκτικη ΑΜΗ για την ηλικια μου 47 τον Σεπτεμβρη, τελειο ορμονικο προφιλ αλλα εξαιτιας της μεταθεσης στο 9 και 5 ολα τα ωαρια μου εφτιαχναν ανωμαλα εμβρυα καμια βλαστοκυστη. Οχι τωρα αλλα πολλα χρονια πριν την ιδια ακριβως εχει και η αδερφη μου και εκανε πολλες διεγερσης μεχρι να κανει τη κορη της με pgt testing παντα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, SylPan είπε:

Κι εγώ σε αναμονή για χοριακή είμαι (12/07). Έχω απογοητευτεί τελείως δεν νιώθω απολύτως τίποτα. Μόνο σαν πόνους περιόδου ώρες ώρες και κάτι σαν θερμότητα από κάτω. Ούτε σκληρό στήθος, ούτε τσιμπήματα, ούτε αίμα εμφύτευσης. Τίποτα απολύτως. Μάλλον πάει η τόση προσπάθεια που έκανα :( Από τα 11 ωάρια που πήραν μόνο 2 έφτασαν βλαστοκύστες. Πλήρης απογοήτευση σε όλα..  

 

Πάντως και εγώ δεν είχα τίποτα, μόνο μια μέρα κάτι σαν κράμπες και μετά σταμάτησαν. Και το στήθος μου ούτε που με ενοχλούσε, γενικά αυτή τη φορά που η χοριακη μου βγήκε θετική, δεν είχα τίποτα!! Και ούτε καν βλαστοκυστες έβαλα, τριών ημερών! Μην απογοητεύεσαι, η γιατρος μου μου έλεγε ότι η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2024 at 7:03 ΜΜ, eirini.d. είπε:

Η ΑΜΗ σου βασικά είναι τέλεια! 

Μήπως δεν βρήκαν ακόμα πρωτόκολλο που να ταιριαξε; 

Σίγουρα να δείτε και το σπέρμα γιατί όλα παίζουν ρόλο! Δεν είναι μόνο τα ωάρια ούτε μόνο τα σπερματοζωάρια. Είναι συνδυαστικό.. συμφωνώ με Σφ για τις εξετάσεις που σου προτείνει!

Τώρα όσον αφορά την ποιότητα επειδή εγώ εχω σχετικά χαμηλή ΑΜΗ για την ηλικία μου οπότε έψαξα να δω τι βελτιώνει την ποιότητα κάι ξεκίνησα   συνένζυμο q10 ,  βιταμίνη Ε και ομεγα3 (DHA EPA) . Ρώτα τον γιατρό σου μήπως πάρεις τπτ! 

Πάντως ειλικρινά με τέτοια ΑΜΗ δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχει θέμα με την ποιότητα. Εκτός αν μου πεις ότι τρως συνέχεια junk food  καπνίζεις έχεις πάρα πολλά παραπάνω κιλά έρχεσαι σε επαφή με τοξικά υλικά... 

 

Δεν ξέρω που οφείλεται. Δεν έχω καπνίσει ποτέ στη ζωή μου, δεν πίνω ποτά. Πίνω έναν καφέ την ημέρα.  Έιμαι 7-8 κιλά πάνω από το ύψος μου και προσπαθώ να χάσω μήπως διευκολύνω την κατάσταση.  Δεν ξέρω τι άλλο να προσέξω. Θα κοιτάξω όσον αφορά τις βιταμίνες που με συμβουλεύεις. Ξεκίνησα ovamax πριν 20 μέρες μήπως με βοηθήσουν και φυσικά αναμένω τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

On 6/7/2024 at 9:01 ΜΜ, dreamy είπε:

Να κανετε καρυοτυπο οπωσδηποτε! Εγω εχω μια ισοζυγισμενη μεταθεση ας πουμε, καταπληκτικη ΑΜΗ για την ηλικια μου 47 τον Σεπτεμβρη, τελειο ορμονικο προφιλ αλλα εξαιτιας της μεταθεσης στο 9 και 5 ολα τα ωαρια μου εφτιαχναν ανωμαλα εμβρυα καμια βλαστοκυστη. Οχι τωρα αλλα πολλα χρονια πριν την ιδια ακριβως εχει και η αδερφη μου και εκανε πολλες διεγερσης μεχρι να κανει τη κορη της με pgt testing παντα

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εάν μπορείς εξήγησε μου τι είναι το pgt testing. Εαν υπαρχει προβλημα με τον καρυοτυπο διορθωνεται; Εάν έχεις κάτι να μου προτείνεις ως προς το γιατρό ή τις διεγερσεις θα το εκτιμούσα.Τα αποτελέσματα καρυοτυπου θα τα έχω τέλος Ιουλίου.  Έχει νόημα να επισκεφτώ ενδοκρινολογο, αιματολογο; 

On 6/7/2024 at 4:59 ΜΜ, sunshine1982 είπε:

Τι τεχνική είναι αυτή που επεξεργαζονται το ωάριο? Και με ποιον τρόπο βελτιώνεται? Μου κάνει εντύπωση αυτό. Αν σου είπε κάτι επιπλέον, πες μας να ξέρουμε..

Όταν τον επισκεφτω ξανά θα ρωτήσω και θα σας ενημερώσω εννοείται! Ήταν το πρώτο ραντεβού που είχα μαζί του και δεν ρώτησα πολλά πράγματα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , baby_love είπε:

Δεν ξέρω που οφείλεται. Δεν έχω καπνίσει ποτέ στη ζωή μου, δεν πίνω ποτά. Πίνω έναν καφέ την ημέρα.  Έιμαι 7-8 κιλά πάνω από το ύψος μου και προσπαθώ να χάσω μήπως διευκολύνω την κατάσταση.  Δεν ξέρω τι άλλο να προσέξω. Θα κοιτάξω όσον αφορά τις βιταμίνες που με συμβουλεύεις. Ξεκίνησα ovamax πριν 20 μέρες μήπως με βοηθήσουν και φυσικά αναμένω τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εάν μπορείς εξήγησε μου τι είναι το pgt testing. Εαν υπαρχει προβλημα με τον καρυοτυπο διορθωνεται; Εάν έχεις κάτι να μου προτείνεις ως προς το γιατρό ή τις διεγερσεις θα το εκτιμούσα.Τα αποτελέσματα καρυοτυπου θα τα έχω τέλος Ιουλίου.  Έχει νόημα να επισκεφτώ ενδοκρινολογο, αιματολογο; 

Όταν τον επισκεφτω ξανά θα ρωτήσω και θα σας ενημερώσω εννοείται! Ήταν το πρώτο ραντεβού που είχα μαζί του και δεν ρώτησα πολλά πράγματα.

Πρώτα Κ κυρία να επισκεφτείς ενδοκρινολόγο κάποιον που να ασχολητε με θέμα υπογονιμότητας πχ κάποιον να δουλεύει σε μαιευτήριο. Μπορείς να πας Κ σε δημόσιο νοσοκομείο στο Έλενας πχ να κάνεις έναν ελενχο στο ενδοκρινολογικό τμήμα.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα στην ομάδα και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες!!! Πρώτη φορά γράφω οπότε ζήτω συγγνώμη για το σεντόνι που ακολουθεί αλλά να πω και εγώ τον πόνο μου και ελπίζω να με βοηθήσετε! 39 εγώ 40 ο σύζυγος. Έκανα την πρώτη μου εξωσωματική τον Οκτώβριο/ Νοέμβριο του 23… 0 χοριακή. Ξανά προσπαθήσαμε τον Μάρτιο/ Απρίλιο που μας πέρασε πάλι 0 χοριακή. Και στις δυο περιπτώσεις ήταν άριστες, 2 έμβρυα 3ης ημέρας. 

ΑΜΗ καλή αλλά θέματα υπάρχουν τα οποία είναι ρυθμισμένα, έχω υπερθυρεοειδισμό και τσιμπημένη Προλακτίνη και ακολουθώ την ελάχιστη δόση της αγωγής. Η σαλπιγγογραφια έδειξε ότι είναι ναι μεν βατές αλλά η μια πιο στενή από την άλλη. Το σπερμοδιαγραμμα δυστυχώς όχι δυνατό αλλά το παλεύουμε με βιταμίνες και επίσης στην εξωσωματική κάνουμε icsi οπότε διαλέγουν το καλύτερο. Το θέμα μου είναι το εξής. Μετά την δεύτερη προσπάθεια ο γυναικολόγος μου πρότεινε να κάνουμε έλεγχο του μικροβιωματος του ενδομητρίου. Δεν ξέρω αν την έχετε κάνει αλλά για μένα ήταν τραυματική εμπειρία! Άλλες την έχουν περάσει ανώδυνα. Το αποτέλεσμα δείχνει σταφυλόκοκκο και ότι οι γαλακτοβάκιλλοι ήταν λίγοι οπότε μου χορηγεί αντιβίωση για σχεδόν 40 μέρες. Ξανά πάω για επαναληπτική εξέταση (αναμένω από μέρα σε μετά την απάντηση) και ήταν ακόμη πιο τραυματική η εμπειρία μου αφού χρειάστηκε να μου κάνουν διάνοιξη κόλπου για να μου πάρουν δείγμα. Να πω εδώ πως μετά από αντιβιώσεις και την συγκεκριμένη εξέταση δεν ήθελα να με κοιτάξω ή να με ακουμπήσουν εκεί. Έκλαιγα γιατί πραγματικά ήταν τραυματική εμπειρία. Στη σκέψη πως έπρεπε να ξανά κάνω εξετάσεις έτρεμα. Α! Και λόγου των αντιβιώσεων έπαθα μυκητίαση «Candida glabrata». Ξανά αντιβίωση και εγώ και ο σύζυγος και δεν ξέρω και αν έφυγε!! Υποτίθεται πως θα ξανά κάναμε τώρα μια προσπάθεια αλλά πήγα σε μια αιματολόγο και μου πρότεινε να περιμένουμε να βγουν οι δικές τις εξετάσεις που θέλουν ένα μήνα και να κάνει ο σύζυγος επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα και συμφώνησα μαζί της. Επίσης χρειαζόμαστε αυτή την ξεκούραση σωματικά και ψυχικά…Το θέμα είναι πως τώρα η προσπάθεια θα πάει μετά τον Σεπτέμβριο οπότε και χάνουμε την προθεσμία της επιτροπής που καλύπτει ωοληψια και εμβρυομεταφορα, τα φάρμακα ευτυχώς τα έχω πάρει. 

Όσο για τον γυναικολόγο δυστυχώς νιώθω πως δεν με καταλαβαίνει, όταν τον ενημέρωσα πως άλλαξα γνώμη και δεν θέλω να κάνω τώρα προσπάθεια κατευθείαν μετά από όλα αυτά που πέρασα και με την παρότρυνση της αιματολόγου νιώθω ότι θίχτηκε, αν αυτό βγάζει νόημα. Επειδή τον ενημέρωσα δυο μέρες πριν από την περίοδο μου ότι δεν θα προχωρήσουμε για τους παραπάνω λόγους γύρισε και μου είπε ότι τον απασχολώ ώρες εκτός υπηρεσίας!!!! (Πηγαίνω σε δημόσιο Νοσοκομείο για εξωσωματική, Αθήνα) και ότι τα ψαχουλεύω όλα επειδή τον ρωτάω αν αυτο μπορεί να ευθύνεται και μήπως να κοιτάξω αυτο και με κατηγόρησε ότι κοιμάμαι και ξυπνάω σκεπτόμενη την εξωσωματική. Νιώθω πως δεν έχει ενσυναίσθηση. Και δυστυχώς είμαι σε αδιέξοδο γιατί λεφτά δεν έχω για να παω ιδιωτικά και ΑΝ αλλάξω γυναικολόγο ΙΣΩΣ θα είναι πάλι στο Δημόσιο Νοσοκομείο στο ίδιο τμήμα και δεν ξέρω αν έχουν κλίκες εκεί και αν θα θελήσουν να με αναλάβουν.. μην γυρίσει και πει αυτή τα ψαχουλεύει όλα και κάνω πολλές ερωτήσεις. Δεν θελω η 3η μας προσπάθεια να είναι πάλι μηδενική, εννοείται πως θα κάνουμε ότι μπορούμε… 

Έχει καμία σας εμπειρία από IVF σε Δημόσιο Νοσοκομείο;;; Από έλεγχο του μικροβιωματος; Από γιατρό χωρίς ενσυναισθηση; Σε ιδιωτική κλινική μέσω ΕΟΠΥΥ; 

 

Ευχαριστώ!! 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Kirra είπε:

Καλησπέρα στην ομάδα και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες!!! Πρώτη φορά γράφω οπότε ζήτω συγγνώμη για το σεντόνι που ακολουθεί αλλά να πω και εγώ τον πόνο μου και ελπίζω να με βοηθήσετε! 39 εγώ 40 ο σύζυγος. Έκανα την πρώτη μου εξωσωματική τον Οκτώβριο/ Νοέμβριο του 23… 0 χοριακή. Ξανά προσπαθήσαμε τον Μάρτιο/ Απρίλιο που μας πέρασε πάλι 0 χοριακή. Και στις δυο περιπτώσεις ήταν άριστες, 2 έμβρυα 3ης ημέρας. 

ΑΜΗ καλή αλλά θέματα υπάρχουν τα οποία είναι ρυθμισμένα, έχω υπερθυρεοειδισμό και τσιμπημένη Προλακτίνη και ακολουθώ την ελάχιστη δόση της αγωγής. Η σαλπιγγογραφια έδειξε ότι είναι ναι μεν βατές αλλά η μια πιο στενή από την άλλη. Το σπερμοδιαγραμμα δυστυχώς όχι δυνατό αλλά το παλεύουμε με βιταμίνες και επίσης στην εξωσωματική κάνουμε icsi οπότε διαλέγουν το καλύτερο. Το θέμα μου είναι το εξής. Μετά την δεύτερη προσπάθεια ο γυναικολόγος μου πρότεινε να κάνουμε έλεγχο του μικροβιωματος του ενδομητρίου. Δεν ξέρω αν την έχετε κάνει αλλά για μένα ήταν τραυματική εμπειρία! Άλλες την έχουν περάσει ανώδυνα. Το αποτέλεσμα δείχνει σταφυλόκοκκο και ότι οι γαλακτοβάκιλλοι ήταν λίγοι οπότε μου χορηγεί αντιβίωση για σχεδόν 40 μέρες. Ξανά πάω για επαναληπτική εξέταση (αναμένω από μέρα σε μετά την απάντηση) και ήταν ακόμη πιο τραυματική η εμπειρία μου αφού χρειάστηκε να μου κάνουν διάνοιξη κόλπου για να μου πάρουν δείγμα. Να πω εδώ πως μετά από αντιβιώσεις και την συγκεκριμένη εξέταση δεν ήθελα να με κοιτάξω ή να με ακουμπήσουν εκεί. Έκλαιγα γιατί πραγματικά ήταν τραυματική εμπειρία. Στη σκέψη πως έπρεπε να ξανά κάνω εξετάσεις έτρεμα. Α! Και λόγου των αντιβιώσεων έπαθα μυκητίαση «Candida glabrata». Ξανά αντιβίωση και εγώ και ο σύζυγος και δεν ξέρω και αν έφυγε!! Υποτίθεται πως θα ξανά κάναμε τώρα μια προσπάθεια αλλά πήγα σε μια αιματολόγο και μου πρότεινε να περιμένουμε να βγουν οι δικές τις εξετάσεις που θέλουν ένα μήνα και να κάνει ο σύζυγος επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα και συμφώνησα μαζί της. Επίσης χρειαζόμαστε αυτή την ξεκούραση σωματικά και ψυχικά…Το θέμα είναι πως τώρα η προσπάθεια θα πάει μετά τον Σεπτέμβριο οπότε και χάνουμε την προθεσμία της επιτροπής που καλύπτει ωοληψια και εμβρυομεταφορα, τα φάρμακα ευτυχώς τα έχω πάρει. 

Όσο για τον γυναικολόγο δυστυχώς νιώθω πως δεν με καταλαβαίνει, όταν τον ενημέρωσα πως άλλαξα γνώμη και δεν θέλω να κάνω τώρα προσπάθεια κατευθείαν μετά από όλα αυτά που πέρασα και με την παρότρυνση της αιματολόγου νιώθω ότι θίχτηκε, αν αυτό βγάζει νόημα. Επειδή τον ενημέρωσα δυο μέρες πριν από την περίοδο μου ότι δεν θα προχωρήσουμε για τους παραπάνω λόγους γύρισε και μου είπε ότι τον απασχολώ ώρες εκτός υπηρεσίας!!!! (Πηγαίνω σε δημόσιο Νοσοκομείο για εξωσωματική, Αθήνα) και ότι τα ψαχουλεύω όλα επειδή τον ρωτάω αν αυτο μπορεί να ευθύνεται και μήπως να κοιτάξω αυτο και με κατηγόρησε ότι κοιμάμαι και ξυπνάω σκεπτόμενη την εξωσωματική. Νιώθω πως δεν έχει ενσυναίσθηση. Και δυστυχώς είμαι σε αδιέξοδο γιατί λεφτά δεν έχω για να παω ιδιωτικά και ΑΝ αλλάξω γυναικολόγο ΙΣΩΣ θα είναι πάλι στο Δημόσιο Νοσοκομείο στο ίδιο τμήμα και δεν ξέρω αν έχουν κλίκες εκεί και αν θα θελήσουν να με αναλάβουν.. μην γυρίσει και πει αυτή τα ψαχουλεύει όλα και κάνω πολλές ερωτήσεις. Δεν θελω η 3η μας προσπάθεια να είναι πάλι μηδενική, εννοείται πως θα κάνουμε ότι μπορούμε… 

Έχει καμία σας εμπειρία από IVF σε Δημόσιο Νοσοκομείο;;; Από έλεγχο του μικροβιωματος; Από γιατρό χωρίς ενσυναισθηση; Σε ιδιωτική κλινική μέσω ΕΟΠΥΥ; 

 

Ευχαριστώ!! 

Οι εξετάσεις που σε έβαλε να κάνεις ήταν πολύ σωστές αλλά προφανώς για να υποφέρεις στις έκανε με λάθος τρόπο Κ δεν σου έδωσε κατάλληλη αγωγή για να μην πάθεις Κ μυκητιασεις. Προφανώς Κ πρέπει να αλλάξεις γιατρό. Σε ιδιωτική κλινική δεν υπάρχει εοππυ παρά μόνο για κάποιες εξετάσεις μπορείς να κάνεις. 

Γενικά στο δημόσιο το πρόβλημα είναι λίγο τα μέσα που χρησιμοποιούν ότι δεν είναι τόσο εξελιγμένα λόγο ελλείψεων χρηματοδότησης . Προφανώς θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο άλλο γιατρό Κ ίσως να το ψάξεις λίγο καλητερα ώστε να μπορείς να έχεις μια καλύτερη συνεργασία ώστε κάποια πράγματα να γίνουν με τους δικούς σου όρους .  

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2024 at 2:34 ΜΜ, Lila ki είπε:

Κορίτσια πως είστε !!!!!;;;;; Εγώ υποδέχτηκα χαχαχα τη πρώτη περιοδο μετά την απόξεση και είμαι σε αναμονή να μας καλέσουν από το κέντρο να μας ενημερώσουν πως προχωράμε από έλεγχο και εξετάσεις μετά τη δεύτερη απόξεση μετά από εξωσωματική ! Εύχομαι ολόψυχα καλα αποτελέσματα σε όσες περιμένουν νεακια και καλό αγώνα σε όσες προσπαθουμε και φυσικά καλή δύναμη και κουράγιο σε όλες μας ! Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία και τα θαυματα γίνονται εκεί που δεν το περιμένεις έτσι σκέφτομαι για να κρατιέμαι αισιόδοξη !!!! 

Εύχομαι να βρείτε την άκρη του νήματος και πολυ γρήγορα να έχουμε όμορφα νέα από εσένα!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλες/όλους,

Μόλις ολοκληρωσα την 4η προσπάθεια αποτυχημένης ωοληψιας που δε προχώρησε σε γονιμοποίηση. Έχουμε ξεκίνησε προσπάθειες από Μάρτιο και δυστυχώς εχουμε μονο μια βλαστοκύστη. 2 διεγέρσεις και 2 φυσικοί τροποποιημένοι κύκλοι. Ο γιατρός μου είπε πως πλέον δεν έχει νόημα να συνεχίσω με διεγέρσεις διότι απλά είναι ταλαιπωρια για τον οργανισμό και να συνεχίσω με φυσικό τροποποιημένο κύκλο και όπου βγει.. 

Υπαρχει κάποια κοπέλα που είχε αποτέλεσμα με το φυσικό τροποποιημένο κύκλο; Αν ναι, μετά από πόσες προσπάθειες;

Η ΑΜΗ μου δυστυχώς είναι εξαιρετικά χαμηλή (0,4) για την ηλικία μου (32) και δεν έχω χρονικά περιθωρια, επομένως αυτό με αγχώνει…

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια! Θέλω να ρωτήσω κάτι, έχει κανει καμία κοπέλα prp μήτρας; Έχει βοηθήσει στο να παχύνει το ενδομήτριο; Είμαι στο στάδιο της εμβρυομεταφορας, στην 16η μέρα και τη Δευτέρα το ενδομήτριο ήταν 6,3. Παίρνω 3x3 Cyclacur & 1 αυτοκόλλητο dermesrtil 100, αλλά δεν λέει να παχύνει. Σε προηγούμενες προσπάθειες είχε φτάσει μέχρι 8,3 αλλά με αρνητική χοριακη στο τέλος.. είναι με δωρεά ωαρίων, 43χρ. 
σημερα θα κάνω το prp, δώστε θετική ενέργεια να πετύχει κ να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά!!! 🧿🧿🙏🙏🙏

  • Ευχή 7
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, MK2012 είπε:

Καλημερα σε όλες/όλους,

Μόλις ολοκληρωσα την 4η προσπάθεια αποτυχημένης ωοληψιας που δε προχώρησε σε γονιμοποίηση. Έχουμε ξεκίνησε προσπάθειες από Μάρτιο και δυστυχώς εχουμε μονο μια βλαστοκύστη. 2 διεγέρσεις και 2 φυσικοί τροποποιημένοι κύκλοι. Ο γιατρός μου είπε πως πλέον δεν έχει νόημα να συνεχίσω με διεγέρσεις διότι απλά είναι ταλαιπωρια για τον οργανισμό και να συνεχίσω με φυσικό τροποποιημένο κύκλο και όπου βγει.. 

Υπαρχει κάποια κοπέλα που είχε αποτέλεσμα με το φυσικό τροποποιημένο κύκλο; Αν ναι, μετά από πόσες προσπάθειες;

Η ΑΜΗ μου δυστυχώς είναι εξαιρετικά χαμηλή (0,4) για την ηλικία μου (32) και δεν έχω χρονικά περιθωρια, επομένως αυτό με αγχώνει…

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα,

Έχω κάνει δύο προσπάθειες για ωοληψια,η πρώτη με διέγερση η οποία ήταν η απόλυτη αποτυχία και μια με φυσικό τροποποιημενο η οποία μας έδωσε δέκα ωάρια(5 βλαστοκυστες)Ειχα ΑΜΗ 9,8 και με διέγερση είχα μόνο  ένα ωάριο,δεν έγινε καν ωοληψια. Τώρα που έχω ΑΜΗ 2,4 θα πάμε πάλι με φυσικό τροποποιημενο και ελπίζουμε να γονιμοποιηθεί τουλάχιστον το ένα.Οταν ο οργανισμός δεν ανταποκρίνεται στη διέγερση,είναι καλύτερος ο φυσικός τροποποιημένος,έχει δίκιο ο γιατρός σου. Τι φάρμακα παίρνεις ? Στον φυσικό τροποποιημενο ειχα πάρει: femara, meriofert, orgalutran arvekap και ovitrelle. Και τώρα μάλλον αυτά θα μου δώσει. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα,

Έχω κάνει δύο προσπάθειες για ωοληψια,η πρώτη με διέγερση η οποία ήταν η απόλυτη αποτυχία και μια με φυσικό τροποποιημενο η οποία μας έδωσε δέκα ωάρια(5 βλαστοκυστες)Ειχα ΑΜΗ 9,8 και με διέγερση είχα μόνο  ένα ωάριο,δεν έγινε καν ωοληψια. Τώρα που έχω ΑΜΗ 2,4 θα πάμε πάλι με φυσικό τροποποιημενο και ελπίζουμε να γονιμοποιηθεί τουλάχιστον το ένα.Οταν ο οργανισμός δεν ανταποκρίνεται στη διέγερση,είναι καλύτερος ο φυσικός τροποποιημένος,έχει δίκιο ο γιατρός σου. Τι φάρμακα παίρνεις ? Στον φυσικό τροποποιημενο ειχα πάρει: femara, meriofert, orgalutran arvekap και ovitrelle. Και τώρα μάλλον αυτά θα μου δώσει. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Η ΑΜΗ σου πρέπει να είναι μετρημένη σε άλλη μονάδα μέτρησης αλλά και πάλι είναι πολύ καλύτερη. 
Εγώ στη πρώτη διέγερση είχα 2 ωάρια, εκ των οποίων το ένα έγινε βλαστοκύστη. Στη συνέχεια με φυσικό τροποποιημένο πήρα 1 ωάριο τη φορά αλλά κανένα δε προχώρησε. Στη δεύτερη διέγερση πήρα 3 αλλά ούτε αυτά γονιμοποιήθηκαν. Τη τελευταία φορά μου είπαν πως ήταν καλή ποιότητα του γενετικού υλικού απλά δεν έτυχε να γονιμοποιηθει το ωάριο. 
Στον φυσικό τροποποιημένο παίρνω Femara από 2η ως 6η μερα του κύκλου και μετά 1-2 orgalutran και κλασικά ovitrelle. Στη διέγερση έπαιρνα Clomiphene, Meriofert, Arvekap και Ovitrelle στο τέλος.

Καταλαβαίνω πως η διέγερση δεν έχει νόημα σε εμένα παρόλα αυτά, αναρωτιέμαι ποσο καιρό θα πρέπει να περιμένω για κάποιο αποτέλεσμα δεδομένου πως δεν έχω χρόνο με τέτοια ΑΜΗ.. Ίσως να πρέπει να συμβιβαστώ με την ιδέα πως μπορεί να μη γίνει και ποτε και να προχωρήσω με τη μια και μοναδική βλαστοκύστη και ο,τι γίνει.

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , MK2012 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Η ΑΜΗ σου πρέπει να είναι μετρημένη σε άλλη μονάδα μέτρησης αλλά και πάλι είναι πολύ καλύτερη. 
Εγώ στη πρώτη διέγερση είχα 2 ωάρια, εκ των οποίων το ένα έγινε βλαστοκύστη. Στη συνέχεια με φυσικό τροποποιημένο πήρα 1 ωάριο τη φορά αλλά κανένα δε προχώρησε. Στη δεύτερη διέγερση πήρα 3 αλλά ούτε αυτά γονιμοποιήθηκαν. Τη τελευταία φορά μου είπαν πως ήταν καλή ποιότητα του γενετικού υλικού απλά δεν έτυχε να γονιμοποιηθει το ωάριο. 
Στον φυσικό τροποποιημένο παίρνω Femara από 2η ως 6η μερα του κύκλου και μετά 1-2 orgalutran και κλασικά ovitrelle. Στη διέγερση έπαιρνα Clomiphene, Meriofert, Arvekap και Ovitrelle στο τέλος.

Καταλαβαίνω πως η διέγερση δεν έχει νόημα σε εμένα παρόλα αυτά, αναρωτιέμαι ποσο καιρό θα πρέπει να περιμένω για κάποιο αποτέλεσμα δεδομένου πως δεν έχω χρόνο με τέτοια ΑΜΗ.. Ίσως να πρέπει να συμβιβαστώ με την ιδέα πως μπορεί να μη γίνει και ποτε και να προχωρήσω με τη μια και μοναδική βλαστοκύστη και ο,τι γίνει.

Πάνω κάτω τα ίδια φαρμακα παίρνουμε απ όσο βλεπω.Η αλήθεια είναι πως ο φυσικός τροποποιημένος θέλει υπομονή,αλλά πιστεύω πως θα τα καταφερεις!Σχετικά με την ΑΜΗ,παρόλο που στα 36 είχα 9,8 pmol/L,ο οργανισμός μου δεν ανταποκρινόταν στα φάρμακα,οπότε τζάμπα τα πήρα..ενώ με τον φυσικό τροποποιημενο κάναμε 5βλαστοκυστες. Αν μπορείς να αντέξεις το οικονομικό κόστος,θα σου πρότεινα να κάνεις κ άλλες ωοληψιες,έτσι ώστε να μαζέψεις ας πούμε 2-4 έμβρυα και μετά να προχωρήσεις σε εμβρυομεταφορά.Να ξεμπερδεψεις δλδ με τη διαδικασία αυτή και μετά να περάσεις στην επόμενη,που είναι λιγότερο περίπλοκη. Το σπέρμα το ελέγξατε?Πιθανόν να ευθύνεται το σπέρμα για το ότι δεν προχωράνε οι βλαστοκυστες σου 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Πάνω κάτω τα ίδια φαρμακα παίρνουμε απ όσο βλεπω.Η αλήθεια είναι πως ο φυσικός τροποποιημένος θέλει υπομονή,αλλά πιστεύω πως θα τα καταφερεις!Σχετικά με την ΑΜΗ,παρόλο που στα 36 είχα 9,8PMOL/L,ο οργανισμός μου δεν ανταποκρινόταν στα φάρμακα,οπότε τζάμπα τα πήρα..ενώ με τον φυσικό τροποποιημενο κάναμε 5βλαστοκυστες. Αν μπορείς να αντέξεις το οικονομικό κόστος,θα σου πρότεινα να κάνεις κ άλλες ωοληψιες,έτσι ώστε να μαζέψεις ας πούμε 2-4 έμβρυα και μετά να προχωρήσεις σε εμβρυομεταφορά.Να ξεμπερδεψεις δλδ με τη διαδικασία αυτή και μετά να περάσεις στην επόμενη,που είναι λιγότερο περίπλοκη. Το σπέρμα το ελέγξατε?Πιθανόν να ευθύνεται το σπέρμα για το ότι δεν προχωράνε οι βλαστοκυστες σου 

Το σπέρμα το έχουμε ελέγξει, δεν έχει κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα προέρχεται από την ΠΩΑ απ’οτι φαίνεται.

Λόγω του ότι είμαι κάτω των 40, δε μου επιτρέπει ο νόμος λέει να μαζέψω πάνω από 2 βλαστοκυστες… Θα περίμενα πως δε μου επιτρέπεται να κάνω εμβρυομεταφορα πάνω από 2 βλαστοκυστες, όχι να υπάρχει πρόβλημα αν είναι σε κατάψυξη. 
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...