Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Συγγνώμη για την ενόχληση... μήπως έχει κάποια κοπέλα Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon... οποιαδήποτε ένεση για διέγερση? Δεν μου επιτρέπεται να περάσω ξανά επιτροπή... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Καλή επιτυχία σε όλες, κορίτσια!

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

Κι εγώ σε αναμονή για χοριακή είμαι (12/07). Έχω απογοητευτεί τελείως δεν νιώθω απολύτως τίποτα. Μόνο σαν πόνους περιόδου ώρες ώρες και κάτι σαν θερμότητα από κάτω. Ούτε σκληρό στήθος, ούτε τσιμπήματα, ούτε αίμα εμφύτευσης. Τίποτα απολύτως. Μάλλον πάει η τόση προσπάθεια που έκανα :( Από τα 11 ωάρια που πήραν μόνο 2 έφτασαν βλαστοκύστες. Πλήρης απογοήτευση σε όλα..  

 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 2/7/2024 at 2:36 ΜΜ, Nima21 είπε:

Και εγω πιστευω οτι δεν σου εχουν βρει ακομα το πρωτοκολλο που σου ταιριαζει.. αλλα πριν συνεχισεις διεγερσεις κανε πρωτα εξετασεις, καρυοτυπους κλπ.. και απαιτησε να σου αλλαξουν εντελως πρωτοκολλο..να φανταστω σου ειπαν οτι εκανες κακους κυκλους; Και οτι δεν ειναι κατι μονιμο και νορμαλ για την ηλικια σου;; Και εγω είχα μια διεγερση εκει στον πρωτο η οποια δεν πηγε ασχημα γιατι εμφυτευσε τη μια βλαστοκυστη απο τις 2 που εγιναν,ηταν παλινδρομη βεβαια..αλλα γενικά δεν πηγε καλα..πρωτόκολλο gonal 250 kai στο τελος300 μοναδες και αντί για ovitrele πηρα arvecap.. πολλα ωαρια πανω απο 15 και γονιμοποιηθηκαν ακομα λιγοτερα απο σενα, αλλα τουλαχιστον πηρα 2 βλαστοκυστες.. με arvecap εκανες την πρωτη και επαθες υπερδιεγερση;

Καλησπέρα. Ο εμβρυολογος με κοίταζε απελπισμένος και δεν μπορούσε να καταλάβει πως γίνεται στην ηλικία μου να μην διαιρουνται φυσιολογικά  μετά την δευτερη ημέρα. Ζήτησε να κανουμε διαφορετικό και πιο ήπιο πρωτοκολλο να πάρουμε λιγοτερα και πιο ώριμα, αυτό κάναμε αλλα το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Τους ρώτησα εάν υπάρχει κάποια εξεταση να κανουμε, κάτι πιο εξειδικευμένο και μου είπαν όχι. Ο κ Σφ μιυ πρότεινε να κανουμε καρυοτυπο και dfi σπέρματος. Θα δούμε τα αποτελέσματα. Την πρώτη φορά έφτασα μέχρι 225 μοναδες το μέγιστο,  έκανα μια averkap και 1 ovitrelle την τελευταια μερα και έπαθα υπερδιεγερση. 

On 2/7/2024 at 8:44 ΜΜ, dec-e είπε:

Να δείτε οπωσδήποτε κατακερματισμο σπέρματος και καλλιέργεια σπέρματος για τυχών μικρόβια. Πηρατε καθόλου βιταμίνες πριν την ωοληψια? Κάποιοι συστήνουν 3 μήνες πριν βιταμίνες κ στους 2 για βελτίωση ποιότητας σπέρματος κ ωαρίων 

Εμείς είχαμε πάρει τις lifertil,  όμως αναλόγως του θέματος που έχει η κάθε μία προτείνονται διαφορετικές. Εγώ ασπουμε είχα κάπως χαμηλή αμη. Για πολυκυστικες πολλοί δίνουν inofert κλπ

Μου έδωσε inofert μέρα την πρωρη προσπάθεια. Έχει κάνει όλες τις εξετασεις ο άντρας μου εκτός από dfi. Παλιά είχε κάποια στιγμή μια φλεγμονή το οποίο αντιμετώπισε και φαινεται άψογο το σπέρμα. Περιμένουμε τα αποτελέσματα του dfi,μήπως επηρεάστηκε από την φλεγμονή που είχε.; Τώρα ξεκίνησα μόνη μου βιταμινες ova max. Δεν ξέρω εάν θα με βοηθήσουν. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , SylPan είπε:

Κι εγώ σε αναμονή για χοριακή είμαι (12/07). Έχω απογοητευτεί τελείως δεν νιώθω απολύτως τίποτα. Μόνο σαν πόνους περιόδου ώρες ώρες και κάτι σαν θερμότητα από κάτω. Ούτε σκληρό στήθος, ούτε τσιμπήματα, ούτε αίμα εμφύτευσης. Τίποτα απολύτως. Μάλλον πάει η τόση προσπάθεια που έκανα :( Από τα 11 ωάρια που πήραν μόνο 2 έφτασαν βλαστοκύστες. Πλήρης απογοήτευση σε όλα..  

 

Να μην απογοητευεστε.. ουτε εγω ειχα σημαδια, κανενα συμπτωμα.. κατι πονακια περιοδου όπως λετε αραια και που.. ουτε αιμα εμφυτευσης, ουτε καν πρησμένο στηθος που αυτο με ανησυχουσε.. και τελικα ειχα θετικη χοριακη.. και μπορεί να ηταν παλινδρομη τελικα αλλα ενω εφτασε 38000 κατι η χοριακη μου πριν αρχισει να πεφτει ούτε και τοτε ενιωθα κατι... Και τελικα ελεγα δοξα τω θεω που δεν εχω αναγουλες και ζαλαδες.. ετσι θα σκεφτεστε! Θετικα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2024 at 6:14 ΜΜ, Maroxmarox είπε:

Καλές γονιμοποιήσει λοιπόν!! Τελεια!!!

Το θέμα είναι είχες πολλά ωάρια,ήταν ποιοτικά η απλά στα εβαζαν όλα ποιοτικά και μη και ότι προχωρούσε ; Προφανώς το πρωτόκολλο δε σου ταίριαξε. Ο Σφ είναι έμπειρος ,το θέμα είναι ένα πρωτόκολλο να σου ταιριάξει 

Μου είπαν ότι μόνο 5 είχαν καλύτερη ποιότητα, αλλά δεν προχώρησε ουσιαστικά κανένα σε καμία από τις τρεις προσπάθειες. Ο Σφ μου είπε, εάν κατάλαβα σωστά, πως επεξεργαζεται το ωαριο με κάποια τεχνικη πριν την γονιμοποίηση του. Είμαι διατεθειμένη να αλλάξω πρωτόκολλο, για αυτό ήθελα να ρωτήσω εάν οι 300 μοναδες είναι κάτι συνηθισμένο στην ηλικία μου με 5,6 αμη και με τον αριθμό ωαριων που πήραν στις πρώτες προσπάθειες. 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, baby_love said:

Μου είπαν ότι μόνο 5 είχαν καλύτερη ποιότητα, αλλά δεν προχώρησε ουσιαστικά κανένα σε καμία από τις τρεις προσπάθειες. Ο Σφ μου είπε, εάν κατάλαβα σωστά, πως επεξεργαζεται το ωαριο με κάποια τεχνικη πριν την γονιμοποίηση του. Είμαι διατεθειμένη να αλλάξω πρωτόκολλο, για αυτό ήθελα να ρωτήσω εάν οι 300 μοναδες είναι κάτι συνηθισμένο στην ηλικία μου με 5,6 αμη και με τον αριθμό ωαριων που πήραν στις πρώτες προσπάθειες. 

Κ εγώ με χαμηλή αμη έκανα 300 μονάδες κ πήραμε καλό αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, baby_love είπε:

Μου είπαν ότι μόνο 5 είχαν καλύτερη ποιότητα, αλλά δεν προχώρησε ουσιαστικά κανένα σε καμία από τις τρεις προσπάθειες. Ο Σφ μου είπε, εάν κατάλαβα σωστά, πως επεξεργαζεται το ωαριο με κάποια τεχνικη πριν την γονιμοποίηση του. Είμαι διατεθειμένη να αλλάξω πρωτόκολλο, για αυτό ήθελα να ρωτήσω εάν οι 300 μοναδες είναι κάτι συνηθισμένο στην ηλικία μου με 5,6 αμη και με τον αριθμό ωαριων που πήραν στις πρώτες προσπάθειες. 

Η τιμή της ΑΜΗ είναι σε ng ή σε pmol ; 

Οι γιατροί σου είπαν ότι ο αριθμός ωαρίων που παίρνουν είναι οκ για την ηλικία σου αλλά η ποιότητα δεν είναι καλή;

Καλά κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, baby_love είπε:

Καλησπέρα. Έχω πολυκυστικες. Ο πρώτος γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχουν άλλες εξετασεις να κάνω. Ο Σφ μου πρότεινε να κανουμε καρυοτυπο και dfi σπέρματος  γιατί συχνά στο dfi  οφείλεται ότι δεν προχωράει η γονιμοποίηση από την 3η στην 5η ημέρα. Ο πρώτος γιατρός θεωρούσε πως οφείλεται αποκλειστικά στην ποιότητα ωαριου. Επίσης τώρα θα κάνω και καμπύλη ζαχάρου. Όλα τα υπόλοιπα τα έχουμε ελέγξει. 

Να ελέγξετε το σπέρμα οπωσδήποτε. Δεν φταίνε για όλα τα ωάρια! Καλή επιτυχία στην επόμενη προσπάθεια🙏

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , eirini.d. είπε:

Η τιμή της ΑΜΗ είναι σε ng ή σε pmol ; 

Οι γιατροί σου είπαν ότι ο αριθμός ωαρίων που παίρνουν είναι οκ για την ηλικία σου αλλά η ποιότητα δεν είναι καλή;

Καλά κατάλαβα;

Εχω 5,6 ng. Είδα ότι τα όρια είναι 0,5-6.96. Μου είπαν ότι είναι καλή.  Ναι σωστά κατάλαβες. Θεωρούν ότι δεν προχωραιε η γονιμοποίηση από 2η-3η ημερ ακαι μετά λόγω ποιότητας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έκανα σήμερα μια χοριακη. Δυστυχώς για βιοχημικη πάω. Ήταν μόλις 9 και είμαι μια εβδομάδα από την εμβρυομεταφορα. Έχω ιστορικό με τις βιοχημικες. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω και τι να κάνω. Ας περιμένω και τη Δευτέρα μήπως γίνει θαύμα...

πρίν από 2 λεπτά , helena212 είπε:

Αντε με το καλό ρα αποτελέσματα..  εγώ έχω δρόμο ακόμα..  15/7

Με το καλό και σε εσένα.. Μακάρι η δικιά σου τουλάχιστον να είναι καλή!!! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, SylPan είπε:

Κι εγώ σε αναμονή για χοριακή είμαι (12/07). Έχω απογοητευτεί τελείως δεν νιώθω απολύτως τίποτα. Μόνο σαν πόνους περιόδου ώρες ώρες και κάτι σαν θερμότητα από κάτω. Ούτε σκληρό στήθος, ούτε τσιμπήματα, ούτε αίμα εμφύτευσης. Τίποτα απολύτως. Μάλλον πάει η τόση προσπάθεια που έκανα :( Από τα 11 ωάρια που πήραν μόνο 2 έφτασαν βλαστοκύστες. Πλήρης απογοήτευση σε όλα..  

 

Οχι όχι ρε συ, θέλει θετική ενέργεια ότι και να γίνει! Πρέπει να ελπίζεις το καλύτερο! Δεν χρειάζεται πρησμένο στηθος ούτε τίποτα τέτοιο.. υπομονη και ψυχραιμια χρειάζεται! 🙏❤️

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, SylPan είπε:

Κι εγώ σε αναμονή για χοριακή είμαι (12/07). Έχω απογοητευτεί τελείως δεν νιώθω απολύτως τίποτα. Μόνο σαν πόνους περιόδου ώρες ώρες και κάτι σαν θερμότητα από κάτω. Ούτε σκληρό στήθος, ούτε τσιμπήματα, ούτε αίμα εμφύτευσης. Τίποτα απολύτως. Μάλλον πάει η τόση προσπάθεια που έκανα :( Από τα 11 ωάρια που πήραν μόνο 2 έφτασαν βλαστοκύστες. Πλήρης απογοήτευση σε όλα..  

 

Οι πονοι περιόδου μάλλον καλό είναι. Εγώ σε παλιότερη εξωσωματική,  που ήταν η μοναδική που μου έδωσε καλή χοριακη, είχα πόνους περιόδου σε φάση που έκλαιγα. Τελικά μου έδωσε χοριακη γύρω στο 100 , δυστυχώς οδήγησε σε παλλινδρομη. Μην απογοητευεσαι. Δες το σαν καλό σημάδι 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , sunshine1982 είπε:

Έκανα σήμερα μια χοριακη. Δυστυχώς για βιοχημικη πάω. Ήταν μόλις 9 και είμαι μια εβδομάδα από την εμβρυομεταφορα. Έχω ιστορικό με τις βιοχημικες. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω και τι να κάνω. Ας περιμένω και τη Δευτέρα μήπως γίνει θαύμα...

Με το καλό και σε εσένα.. Μακάρι η δικιά σου τουλάχιστον να είναι καλή!!! 

Έχε πίστη, μπορεί να εξελιχθεί..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, baby_love είπε:

Εχω 5,6 ng. Είδα ότι τα όρια είναι 0,5-6.96. Μου είπαν ότι είναι καλή.  Ναι σωστά κατάλαβες. Θεωρούν ότι δεν προχωραιε η γονιμοποίηση από 2η-3η ημερ ακαι μετά λόγω ποιότητας 

Η ΑΜΗ σου βασικά είναι τέλεια! 

Μήπως δεν βρήκαν ακόμα πρωτόκολλο που να ταιριαξε; 

Σίγουρα να δείτε και το σπέρμα γιατί όλα παίζουν ρόλο! Δεν είναι μόνο τα ωάρια ούτε μόνο τα σπερματοζωάρια. Είναι συνδυαστικό.. συμφωνώ με Σφ για τις εξετάσεις που σου προτείνει!

Τώρα όσον αφορά την ποιότητα επειδή εγώ εχω σχετικά χαμηλή ΑΜΗ για την ηλικία μου οπότε έψαξα να δω τι βελτιώνει την ποιότητα κάι ξεκίνησα   συνένζυμο q10 ,  βιταμίνη Ε και ομεγα3 (DHA EPA) . Ρώτα τον γιατρό σου μήπως πάρεις τπτ! 

Πάντως ειλικρινά με τέτοια ΑΜΗ δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχει θέμα με την ποιότητα. Εκτός αν μου πεις ότι τρως συνέχεια junk food  καπνίζεις έχεις πάρα πολλά παραπάνω κιλά έρχεσαι σε επαφή με τοξικά υλικά... 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...