Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Eflenew είπε:

      Όλα με το καλό κορίτσι μου!!! 

      Μπράβο σου!!! Τελεια είναι!! Καλούς διπλασιασμους και να ζήσεις αυτή την όμορφη διαδρομή!!!

      Σε ευχαριστώ πολύ 🥰😊!! 

      2 ώρες πρίν, helena212 είπε:

      Πόσο χαίρομαι! ΜΠΡΑΒΟ! ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ!

      να έχεις μια καλή εγκυμοσυνη και τελειομηνη! ❤️❤️❤️🙏

      Σε ευχαριστώ πολύ 😘❤️🥰!!! 

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, artemis88 είπε:

Ολα καλα θα πανε!! Κι εγω στη δευτερη προσπαθεια 5 ειχα και λεω δεν μπορει ενα θα ειναι το τυχερο! Ευχομαι τα καλυτερα!

 

Ναι κι εγω d3 4000 +k2 και pregnacare before conception

Τι εξέλιξη είχαν μετά την ωοληψια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, dec-e είπε:

Να δείτε οπωσδήποτε κατακερματισμο σπέρματος και καλλιέργεια σπέρματος για τυχών μικρόβια. Πηρατε καθόλου βιταμίνες πριν την ωοληψια? Κάποιοι συστήνουν 3 μήνες πριν βιταμίνες κ στους 2 για βελτίωση ποιότητας σπέρματος κ ωαρίων 

Εμείς είχαμε πάρει τις lifertil,  όμως αναλόγως του θέματος που έχει η κάθε μία προτείνονται διαφορετικές. Εγώ ασπουμε είχα κάπως χαμηλή αμη. Για πολυκυστικες πολλοί δίνουν inofert κλπ

Σ'ευχαριστώ. Δεν ειμαι απο εξωσωματική βέβαια. Πιο πολυ η ηλικία μου ειναι εμπόδιο πιστεύω καθώς πλησιάζω τα 40...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, helena212 είπε:

Τι εξέλιξη είχαν μετά την ωοληψια?

Καλημέρα! 

Έχω καλά νέα, προχώρησαν και τα 5, δεν μου είπαν λεπτομέρειες πάρα μόνο ότι τα 3 είμαι εξαιρετικής ποιότητας και τα 2 λίγο χαμηλότερης.

Περιμένω να μου πουν πως θα προχωρήσουμε.. προσπαθώ να είμαι συγκρατημένη..

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχή 6
  • Δύναμη! 2
  • Λουλούδια 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!

Ετοιμάζομαι να προχωρήσω σε εξωσωματική λόγω ηλικίας (45 στα 46) (είχα ξαναγράψει εδώ πριν λίγες μέρες για τον προβληματισμό μου και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας). Έχουμε επιλέξει κάποιο κέντρο εξωσωματικής και έχουμε προχωρήσει στις προκαταρκτικές εξετάσεις, ώστε αν όλα πάνε κάνε καλά να ξεκινήσουμε τον Σεπτέμβρη . Θέλω να ρωτήσω τα εξής: 

 Α.  Επειδή δεν υπάρχει άπλετος χρόνος μπροστά μας - όπως καταλαβαίνετε - σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλό να πάρουμε μία δεύτερη γνώμη από έναν εμβρυολόγο; Πιστεύετε ότι θα μπορούσε να βοηθήσει; Έχετε να μου συστήσετε κάποιον καλό εμβρυολόγο ή κάτι άλλο; Μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα. 

Β. Πιστεύετε ότι στο μεσοδιάστημα μπορεί να βοηθήσει σημαντικά ο τρόπος ζωής (διατροφή, ξεκούραση, λήψη βιταμινών κτλ.) για την επιτυχή έκβαση της εξωσωματικής; Θα ήθελα τη γνώμη σας και συμβουλές. Ειδικά αν υπάρχει κάποια κοπέλα αντίστοιχης ηλικίας θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία της. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Ioli_ είπε:

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!

Ετοιμάζομαι να προχωρήσω σε εξωσωματική λόγω ηλικίας (45 στα 46) (είχα ξαναγράψει εδώ πριν λίγες μέρες για τον προβληματισμό μου και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας). Έχουμε επιλέξει κάποιο κέντρο εξωσωματικής και έχουμε προχωρήσει στις προκαταρκτικές εξετάσεις, ώστε αν όλα πάνε κάνε καλά να ξεκινήσουμε τον Σεπτέμβρη . Θέλω να ρωτήσω τα εξής: 

 Α.  Επειδή δεν υπάρχει άπλετος χρόνος μπροστά μας - όπως καταλαβαίνετε - σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλό να πάρουμε μία δεύτερη γνώμη από έναν εμβρυολόγο; Πιστεύετε ότι θα μπορούσε να βοηθήσει; Έχετε να μου συστήσετε κάποιον καλό εμβρυολόγο ή κάτι άλλο; Μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα. 

Β. Πιστεύετε ότι στο μεσοδιάστημα μπορεί να βοηθήσει σημαντικά ο τρόπος ζωής (διατροφή, ξεκούραση, λήψη βιταμινών κτλ.) για την επιτυχή έκβαση της εξωσωματικής; Θα ήθελα τη γνώμη σας και συμβουλές. Ειδικά αν υπάρχει κάποια κοπέλα αντίστοιχης ηλικίας θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία της. 

Καλημέρα και καλή επιτυχία! Ο εμβρυολογος το μόνο που θα σου πει είναι τα ποσοστά υγιών εμβρύων στην ηλικία αυτή. Εκείνο που σε ενδιαφέρει είναι το κέντρο να έχει καλούς εμβρυολογους για να σου φτιάξουν τις πολυπόθητες βλαστοκυστες. Σίγουρα η διατροφή θα βοηθήσει περισσότερο στην κατακράτηση οπότε αποφυγε το πολύ αλάτι και ζάχαρη. Την καθημερινότητα σου τη συνεχίζεις απλά όχι εξαντλητικό γυμναστήριο προς τις τελευταίες μέρες της διέγερσης γιατι θα σε ενοχλεί στις ωοθήκες. 

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Ele@n

Είμαι 39 και προσπαθώ 6 χρόνια με εξωσωματικες. Η εμπειρία μου λέει να πας στον καλύτερο γιατρό και να μην περιφέρεσαι δεξιά αριστερά. Ειχαμε γυρίσει όλα τα κέντρα έχω αλλάξει πόσους γιατρούς και κανένας δε μου είχε βρει την ενδομητριωση και όσες προσπάθειες έκανα πήγαιναν στραφη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Papaki2024 είπε:

@Ele@n

Είμαι 39 και προσπαθώ 6 χρόνια με εξωσωματικες. Η εμπειρία μου λέει να πας στον καλύτερο γιατρό και να μην περιφέρεσαι δεξιά αριστερά. Ειχαμε γυρίσει όλα τα κέντρα έχω αλλάξει πόσους γιατρούς και κανένας δε μου είχε βρει την ενδομητριωση και όσες προσπάθειες έκανα πήγαιναν στραφη. 

Στην βρήκε τελικά κάποιος γιατρός? Ποιον έχεις? 

Καλησπέρα σε όλες! Εδώ και 1 χρόνο πηγαίνω στο Έλενα για τις προσπάθειες εξωσωματικής. Ενώ είμαι ευχαριστημένη με τη γιατρό μου, σκέφτομαι μήπως και δοκιμάσω κάποιον άλλον. Έχετε άποψη για καλό γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο? 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Papaki2024 said:

@Ele@n

Είμαι 39 και προσπαθώ 6 χρόνια με εξωσωματικες. Η εμπειρία μου λέει να πας στον καλύτερο γιατρό και να μην περιφέρεσαι δεξιά αριστερά. Ειχαμε γυρίσει όλα τα κέντρα έχω αλλάξει πόσους γιατρούς και κανένας δε μου είχε βρει την ενδομητριωση και όσες προσπάθειες έκανα πήγαιναν στραφη. 

Βάσει της εμπειρίας σου, λοιπόν, έχεις να προτείνεις κάτι;

Φαντάζομαι ότι όλοι αναζητούμε το 'καλύτερο' για μας με βάση τα υποκειμενικά μας κριτήρια. Για εμένα προσωπικά μετράει η εμπειρία, οι καλές κριτικές, τα ποσοστά επιτυχίας κτλ.  Θεωρείς ότι πρέπει να προσέξω κάτι περισσότερο; Ή να ζητήσω κάποιες συγκεκριμένες έξτρα εξετάσεις από πριν;

Στη δική σου περίπτωση γιατί θεωρείς ότι καθυστέρησαν τόσο πολύ να σου βρουν την ενδομητρίωση; Παρέλειπαν κάποιες εξετάσεις; Ή απλά είχαν τα δεδομένα και έκαναν λάθος διαγνώσεις; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Papaki2024 είπε:

@Ele@n

Είμαι 39 και προσπαθώ 6 χρόνια με εξωσωματικες. Η εμπειρία μου λέει να πας στον καλύτερο γιατρό και να μην περιφέρεσαι δεξιά αριστερά. Ειχαμε γυρίσει όλα τα κέντρα έχω αλλάξει πόσους γιατρούς και κανένας δε μου είχε βρει την ενδομητριωση και όσες προσπάθειες έκανα πήγαιναν στραφη. 

Συγνώμη αλλα επειδη το μηνυμα σας δεν ειναι ξεκάθαρο .. τελικά εσεις καταφέρατε να βρείτε τον καλύτερο γιατρό που σας βρηκε την ενδομητριωση ή οχι; Επίσης ποιος κρίνει τελικα ποιος ειναι ο καλύτερος γιατρός ;; Συγνώμη με καθε φιλική διαθεση αλλα θεωρω λιγο άστοχη τη συμβουλή σας και αν οχι άστοχη δεν ειναι σιγουρα βοηθητική.. Προφανως και κάθε μία απο εμας θελει να παει στον καλυτερο γιατρό αν μπορουσε ή εστω να πετυχει και μετέπειτα για εκείνην μπορεί να γινει ο καλύτερος γιατρος .. ευχομαι πραγματικα εσεις να τον βρηκατε και αν ναι σιγουρα και εγω θα ηθελα να τον μαθω οπως και αλλες γυναικες εδω μεσα απο οτι διαβαζω! Ευχομαι η επόμενη σας προσπάθεια να είναι η τυχερή!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Ioli_ είπε:

Βάσει της εμπειρίας σου, λοιπόν, έχεις να προτείνεις κάτι;

Φαντάζομαι ότι όλοι αναζητούμε το 'καλύτερο' για μας με βάση τα υποκειμενικά μας κριτήρια. Για εμένα προσωπικά μετράει η εμπειρία, οι καλές κριτικές, τα ποσοστά επιτυχίας κτλ.  Θεωρείς ότι πρέπει να προσέξω κάτι περισσότερο; Ή να ζητήσω κάποιες συγκεκριμένες έξτρα εξετάσεις από πριν;

Στη δική σου περίπτωση γιατί θεωρείς ότι καθυστέρησαν τόσο πολύ να σου βρουν την ενδομητρίωση; Παρέλειπαν κάποιες εξετάσεις; Ή απλά είχαν τα δεδομένα και έκαναν λάθος διαγνώσεις; 

Όσα θέτεις ως προϋπόθεση νομίζω δεν σε βοηθούν, γιατί όλοι έχουν εμπειρία χρόνων, όλοι έχουν και επιτυχίες και αποτυχίες, αυτός που εμένα μου ταίριαξε στον άλλο μπορεί όχι. Θα σου πρότεινα άμεσα να κάνεις δυο τρια ραντεβού και να δεις τις προσεγγίσεις διαφορετικών γιατρών. Όλοι θα σου δώσουν εξετάσεις να κάνεις, άλλοι περισσότερες και άλλοι λιγότερες ή τις ίδιες. Συνεχίζεις εκεί που αισθάνεσαι ασφάλεια, εμπιστοσύνη και ότι σου καλύπτει τις ανάγκες σου.

  • Μου αρέσει 4

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια! Σήμερα έκανα χοριακη, αλλά δυστυχώς τα αποτελέσματα θα τα παρω αύριο. Βέβαια είδε το τεστ η γιατρός που έκανα εχθες και ήταν θετικό και μου είπε αυτά δεν πέφτουν έξω. Βέβαια βρε κορίτσια εγώ κανονικά πρέπει να είμαι(όπως μου τα εξήγησε) 4+1 μέρα. Κάνω τώρα τεστ, αυτό το ψηφιακο και με βγάζει 2-3 βδομάδες. Και γενικά τα τεστ δεν βγαίνουν φουλ έντονα. Έντονα μεν αλλά όχι εντελώς. Να αρχίσω να αγχώνομαι ότι το χάνω; Δεν ξέρω, έχω απογοητευθεί! Επίσης, Μου έκλεισε ραντεβού για υπέρηχο την άλλη Παρασκευή ! 

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, JellyKelly είπε:

Στην βρήκε τελικά κάποιος γιατρός? Ποιον έχεις? 

Καλησπέρα σε όλες! Εδώ και 1 χρόνο πηγαίνω στο Έλενα για τις προσπάθειες εξωσωματικής. Ενώ είμαι ευχαριστημένη με τη γιατρό μου, σκέφτομαι μήπως και δοκιμάσω κάποιον άλλον. Έχετε άποψη για καλό γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο? 

Και εγώ στο Έλενα ξεκίνησα, έκανα τις 2 πρώτες προσπάθειες εκει λόγω οικονομικών με την Καργάκου. Καμία σχέση αυτά που μου έλεγε αυτή ότι έχω με απλά αυτά που ειχα. Τίποτα χάσιμο χρόνου απλά. Μετά αφού απογοητευτικα ξεκινήσαμε να γυρίζουμε άλλα κέντρα μέχρι που πριν 7 μήνες καταλήξαμε στον Παντο. Η εμπειρία του δε συγκρίνεται με κανέναν άλλο γιατρό. Εύχομαι να σου πάνε όλα κατ' ευχήν με την πρώτη. 

5 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Όσα θέτεις ως προϋπόθεση νομίζω δεν σε βοηθούν, γιατί όλοι έχουν εμπειρία χρόνων, όλοι έχουν και επιτυχίες και αποτυχίες, αυτός που εμένα μου ταίριαξε στον άλλο μπορεί όχι. Θα σου πρότεινα άμεσα να κάνεις δυο τρια ραντεβού και να δεις τις προσεγγίσεις διαφορετικών γιατρών. Όλοι θα σου δώσουν εξετάσεις να κάνεις, άλλοι περισσότερες και άλλοι λιγότερες ή τις ίδιες. Συνεχίζεις εκεί που αισθάνεσαι ασφάλεια, εμπιστοσύνη και ότι σου καλύπτει τις ανάγκες σου.

Συμφωνώ μαζί σου και προς θεό δεν ακυρώνω κανέναν γιατρό άλλωστε κάθε φορά που πήγαινα σε κάποιον γιατρό πήγαινα συστημένη και με θετικά αποτελέσματα από γνωστές μου. Αυτό που είπες ισχύει αυτός που ταιριάζει σε εμένα μπορεί να μην ταιριάζει σε εσένα. Την εμπειρία μου ανέφερα και μακάρι άλλες οι κοπέλες που μπαίνουμε εδώ μέσα να γεμισουμε τις αγκαλιές μας σύντομα και να μην ταλαιπωρούμαστε άλλο γιατί είναι πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία. Κακά τα ψέματα αυτός ο χώρος έχει πολύ χρήμα και μας βλέπουν στεγνά σαν πελάτες ορισμένοι. Ο Θεός να μας δίνει δύναμη 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Stef91 είπε:

Κορίτσια! Σήμερα έκανα χοριακη, αλλά δυστυχώς τα αποτελέσματα θα τα παρω αύριο. Βέβαια είδε το τεστ η γιατρός που έκανα εχθες και ήταν θετικό και μου είπε αυτά δεν πέφτουν έξω. Βέβαια βρε κορίτσια εγώ κανονικά πρέπει να είμαι(όπως μου τα εξήγησε) 4+1 μέρα. Κάνω τώρα τεστ, αυτό το ψηφιακο και με βγάζει 2-3 βδομάδες. Και γενικά τα τεστ δεν βγαίνουν φουλ έντονα. Έντονα μεν αλλά όχι εντελώς. Να αρχίσω να αγχώνομαι ότι το χάνω; Δεν ξέρω, έχω απογοητευθεί! Επίσης, Μου έκλεισε ραντεβού για υπέρηχο την άλλη Παρασκευή ! 

Κορίτσι μου αυτά τα τεστ σου λένε πόσες βδομάδες έχουν περάσει από τη σύλληψη! Δλδ το 1-2 βδομάδες σημαίνει 1-2 βδομάδες από τη σύλληψη που αντιστοιχεί στην 3η-4η εβδομάδας κύησης. Αντίστοιχα το 2-3 βδομάδες σημαίνει ότι είσαι στην 4η-5η εβδομάδα κύησης, δλδ ακριβώς όσο είσαι!!

Να ξέρεις είναι θετική η μοριακή σου και μάλιστα θα είναι και τριψήφιος αριθμός σίγουρα!! 

Ελπίζω αύριο να μας πεις τα ευχάριστα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...