Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 14 λεπτά , Ioli_ είπε:

      Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!

      Ετοιμάζομαι να προχωρήσω σε εξωσωματική λόγω ηλικίας (45 στα 46) (είχα ξαναγράψει εδώ πριν λίγες μέρες για τον προβληματισμό μου και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας). Έχουμε επιλέξει κάποιο κέντρο εξωσωματικής και έχουμε προχωρήσει στις προκαταρκτικές εξετάσεις, ώστε αν όλα πάνε κάνε καλά να ξεκινήσουμε τον Σεπτέμβρη . Θέλω να ρωτήσω τα εξής: 

       Α.  Επειδή δεν υπάρχει άπλετος χρόνος μπροστά μας - όπως καταλαβαίνετε - σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλό να πάρουμε μία δεύτερη γνώμη από έναν εμβρυολόγο; Πιστεύετε ότι θα μπορούσε να βοηθήσει; Έχετε να μου συστήσετε κάποιον καλό εμβρυολόγο ή κάτι άλλο; Μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα. 

      Β. Πιστεύετε ότι στο μεσοδιάστημα μπορεί να βοηθήσει σημαντικά ο τρόπος ζωής (διατροφή, ξεκούραση, λήψη βιταμινών κτλ.) για την επιτυχή έκβαση της εξωσωματικής; Θα ήθελα τη γνώμη σας και συμβουλές. Ειδικά αν υπάρχει κάποια κοπέλα αντίστοιχης ηλικίας θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία της. 

      Καλημέρα και καλή επιτυχία! Ο εμβρυολογος το μόνο που θα σου πει είναι τα ποσοστά υγιών εμβρύων στην ηλικία αυτή. Εκείνο που σε ενδιαφέρει είναι το κέντρο να έχει καλούς εμβρυολογους για να σου φτιάξουν τις πολυπόθητες βλαστοκυστες. Σίγουρα η διατροφή θα βοηθήσει περισσότερο στην κατακράτηση οπότε αποφυγε το πολύ αλάτι και ζάχαρη. Την καθημερινότητα σου τη συνεχίζεις απλά όχι εξαντλητικό γυμναστήριο προς τις τελευταίες μέρες της διέγερσης γιατι θα σε ενοχλεί στις ωοθήκες. 

      • Μου αρέσει 1

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

πρίν από 25 λεπτά , Stef91 είπε:

Θα σου πω το παράδοξο, σήμερα το πρωί βγήκε αχνό θετικό(οχι με πρωινά ούρα ) και κάνω τώρα και βγαίνει θετικό κανονικό( έβαλα και φωτό στο προφίλ μου, αν θέλεις δες λίγο) Θα με τρελάνουν αυτά τα τεστ. Επίσης, τόσες μέρες με ενοχλούσε το στήθος μου, εχθές και σήμερα όχι τόσο. Ξέρω ότι είναι από τα φάρμακα, αλλά και στις προηγούμενες τρεις εμβυομεταφορες πάντα σταματούσε το στήθος να με πονάει. Όποτε είμαι αρνητική και απαισιόδοξη! 

Να είσαι αισιόδοξη!!! Την μια και μοναδικη φορά που είχα μείνει εγκυος φυσικά, δεν πονούσε το στηθος καθόλου και άρχισε να με πονάει την ημερα που υποτίθεται θα μου ερχόταν περιοδος και δεν ηρθε..

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , helena212 είπε:

Να είσαι αισιόδοξη!!! Την μια και μοναδικη φορά που είχα μείνει εγκυος φυσικά, δεν πονούσε το στηθος καθόλου και άρχισε να με πονάει την ημερα που υποτίθεται θα μου ερχόταν περιοδος και δεν ηρθε..

 

Λες; Δεν έχω μείνει ποτέ και μου έχει κολλήσει ότι δεν μπορώ να μείνω. Ίσως για αυτό είμαι αρνητική! 

  • Καλή τύχη! 1
  • Ευχή 3
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστό φόρουμ.θέλω να χαρίσω φάρμακα εξωσωματικής που μου έχουν περισσέψει σε όποια τα έχει ανάγκη.ψαχνω στο ίντερνετ κάποιο φόρουμ αλλά είναι παλιά όσα βρήκα.γνωριζετε κάτι? 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Το προηγούμενο Σάββατο έκανα εμβρυομεταφορά 2 βλαστοκυστεων και είμαι σε αναμονή για το τεστ χοριακής. Από συμπτώματα είχα μόνο 3-4 φορές κάποιες ζαλάδες ενώ έχω παροδικά και πονάκια περιόδου. Γενικά νιώθω σαν να έχω δέκατα χωρίς να έχω δέκατα. Είχε κάποια αντίστοιχα συμπτώματα με θετικό αποτέλεσμα?

  • Καλή τύχη! 4
  • Ευχή 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Papaki2024 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Το προηγούμενο Σάββατο έκανα εμβρυομεταφορά 2 βλαστοκυστεων και είμαι σε αναμονή για το τεστ χοριακής. Από συμπτώματα είχα μόνο 3-4 φορές κάποιες ζαλάδες ενώ έχω παροδικά και πονάκια περιόδου. Γενικά νιώθω σαν να έχω δέκατα χωρίς να έχω δέκατα. Είχε κάποια αντίστοιχα συμπτώματα με θετικό αποτέλεσμα?

Συνήθως είναι από τα φάρμακα που παίρνουμε, αλλά ποτέ δεν ξέρεις! Μεγάλη χοριακη ευχομαι, καλή επιτυχία! 😊

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Stef91 είπε:

Θα σου πω το παράδοξο, σήμερα το πρωί βγήκε αχνό θετικό(οχι με πρωινά ούρα ) και κάνω τώρα και βγαίνει θετικό κανονικό( έβαλα και φωτό στο προφίλ μου, αν θέλεις δες λίγο) Θα με τρελάνουν αυτά τα τεστ. Επίσης, τόσες μέρες με ενοχλούσε το στήθος μου, εχθές και σήμερα όχι τόσο. Ξέρω ότι είναι από τα φάρμακα, αλλά και στις προηγούμενες τρεις εμβυομεταφορες πάντα σταματούσε το στήθος να με πονάει. Όποτε είμαι αρνητική και απαισιόδοξη! 

Εμένα δεν μου έκαναν πάντως επανάληψη αιματολογικών πριν την εμβρυομεταφορα  και είχα 1 και κατι, δεν θυμάμαι ακριβώς. Να παίζει τοοσο σημαντικό ρόλο; Δεν νομίζω πια… και εσένα είναι σε σχετικά καλά επίπεδα οριακά μεν αλλά καλά, 1,15. Θα έλεγα μην αγχώνεσαι για αυτά 😊

Είναι έγκυος!! Αποκλείεται η μισή οβιτρελ να δίνει τέτοια γραμμή😍😍😍

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

Είναι έγκυος!! Αποκλείεται η μισή οβιτρελ να δίνει τέτοια γραμμή😍😍😍

Έκανα και τώρα ένα το πρωί με πρωινά ουρα και  βλέπω η γραμμή είναι ελαφρώς πιο αχνή. Μάλλον φεύγει από τον οργανισμό και η οβιτρελ σιγά σιγά, τι να πω; Την Πέμπτη έχω χοριακη να ησυχάσω !! Σε ευχαριστώ πολύ !!! 😊😊🥰

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Stef91 είπε:

Έκανα και τώρα ένα το πρωί με πρωινά ουρα και  βλέπω η γραμμή είναι ελαφρώς πιο αχνή. Μάλλον φεύγει από τον οργανισμό και η οβιτρελ σιγά σιγά, τι να πω; Την Πέμπτη έχω χοριακη να ησυχάσω !! Σε ευχαριστώ πολύ !!! 😊😊🥰

Δεν υπάρχει περίπτωση να ανιχνεύει τόσες μέρες μετά μισή οβιτρελ! Σκέψου είχα κάνει ολόκληρη οβιτρελ κι έκανα τεστ την επόμενη μέρα για να δω πώς φαίνεται ένα θετικό τεστ (καημό το χα) και πάλι δεν είχε βγει φουλ θετικό.. πόσες μέρες μετά είσαι και με τι έμβρυο!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Neverstop είπε:

Δεν υπάρχει περίπτωση να ανιχνεύει τόσες μέρες μετά μισή οβιτρελ! Σκέψου είχα κάνει ολόκληρη οβιτρελ κι έκανα τεστ την επόμενη μέρα για να δω πώς φαίνεται ένα θετικό τεστ (καημό το χα) και πάλι δεν είχε βγει φουλ θετικό.. πόσες μέρες μετά είσαι και με τι έμβρυο!

Είμαι με δυο εμβρυακια τριών ημερών, 9 μέρες από την Εμβρυομεταφορα. Έκανα την Πέμπτη ε2 και βγήκε 609,7 και η προγεστερονη μου >60. Τι να πω… να δώσει η Παναγία για όλες μας ! Αυτό που λες με την οβιτρελ το ειχα κάνει και εγώ.. Χαχαχ όλα αρνητικά τα τεστ.. 

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , Stef91 είπε:

Είμαι με δυο εμβρυακια τριών ημερών, 9 μέρες από την Εμβρυομεταφορα. Έκανα την Πέμπτη ε2 και βγήκε 609,7 και η προγεστερονη μου >60. Τι να πω… να δώσει η Παναγία για όλες μας ! Αυτό που λες με την οβιτρελ το ειχα κάνει και εγώ.. Χαχαχ όλα αρνητικά τα τεστ.. 

Θα μπορούσες να κάνεις χοριακη Κ να επαναλαβεις την Τετάρτη αντί να κοιτάς αποχρώσεις σε τεστ καλέ!!!! Κάθεσε Κ στραβωνεσε με τα τεστ 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

Θα μπορούσες να κάνεις χοριακη Κ να επαναλαβεις την Τετάρτη αντί να κοιτάς αποχρώσεις σε τεστ καλέ!!!! Κάθεσε Κ στραβωνεσε με τα τεστ 

Χαχαχα εχεις ένα δίκιο , ναι θα πάω την Πέμπτη, ετσι μου είπε η γιατρός.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Stef91 είπε:

Είμαι με δυο εμβρυακια τριών ημερών, 9 μέρες από την Εμβρυομεταφορα. Έκανα την Πέμπτη ε2 και βγήκε 609,7 και η προγεστερονη μου >60. Τι να πω… να δώσει η Παναγία για όλες μας ! Αυτό που λες με την οβιτρελ το ειχα κάνει και εγώ.. Χαχαχ όλα αρνητικά τα τεστ.. 

Κάνε μεθαύριο τη χοριακη και καλά αποτελέσματα (που θα ναι😍)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα ! Υπαρχει κάποια κοπέλα που να μην είχε ποτε της θετικό τεστ και τελικά να τα κατάφερε. Παλεύουμε 3 χρόνια τώρα. 4 σπερματέγχυσεις και 3 έμβρυομεταφορες με αρίστης ποιότητας έμβρυα και κανένα θετικό αποτέλεσμα. Όλες οι εξετάσεις, μα όλες οι εξετάσεις,  πολύ καλες . Έχω ένα ιστορικό ενδομητριωσης. Η διάγνωση όμως είναι ανεξήγητη υπογονιμότητα.  Έχω κουραστεί !! Λες και το δικό μου σώμα δεν έχει φτιαχτεί για αυτό τον σκοπό ! Λες και δεν έχω μήτρα! Νιώθω απίστευτα απογοητευμένη !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...