Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

1 hour ago, Mariam23 είπε:

Εγώ είχα κάνει αμνιοπαρακέντηση στην πρώτη εγκυμοσύνη. Υπήρξαν ενδείξεις όμως ότι κάτι δεν πάει καλά. 

Παρ'ολο που ήμουν 27, παρόλο που είχα μια σχετικά καλή αυχενική. Την 17η εβδομάδα ξεκίνησε να μένει πίσω στην ανάπτυξη. Η γυναικολόγος μου μας έστειλε στον εμβρυολογο. Είδαμε κύστη στον εγκέφαλο και έκανα αμνιοπαρακέντηση επιτόπου. Το αποτέλεσμα ήταν μωράκι με σύνδρομο. 

 

Στην δεύτερη εγκυμοσύνη είχα πει ότι θα κάνω ο,τι μου πουν. 

Δεν χρειάστηκε όμως και δεν έκανα κάτι. Παρ'ολο που είχα το άγχος και εγώ όπως και εσύ αφέθηκα στις γνώσεις των ειδικών και ορθά πορευτηκα. Θα σου έλεγα να μην ρισκάρεις την εγκυμοσύνη σου που πάει τέλεια! 

Έχεις παλέψει πολύ για αυτή. Να ξέρεις τα άσχημα ευτυχώς φαίνονται με τον έναν 'η τον άλλον τρόπο. 

 

Στην αυχενική ποιες τιμές είχες πιο αριστερά?

Τα μωράκια δεν είναι ρομποτακια να μεγαλώνουν όλα το ίδιο και κυρίως σε όλες τις μετρήσεις να είναι συμμετρικά. 

Εμένα ας πούμε από την αρχή φαινόταν να έχει μεγάλο κεφαλάκι. Στις μετρήσεις. Τελικά μια χαρά μπεμπαρος αποδείχθηκε 🤪 

Επίσης η κοιλιά και το οστό στα πόδια που μετραγε επίσης δεν ήταν και τα δύο ας πούμε στην πράσινη γραμμή. Σημασία έχει σε κάθε μέτρηση που θα κάνεις να αναπτύσσονται καλά συγκρίνοντας όμως την κοιλιά στην μέτρηση τη σημερινή ας πούμε , με την μέτρηση στην κοιλιά μετά από ένα μήνα. 

η αυχενικη μ ήταν άψογη ήταν όλα στα πράσινα! και το μωρο ήταν 4 μέρες μεγαλύτερο! στον υπερηχο τώρα ασχολήθηκα με τις καμπύλες και πήρα πάλι σήμερα τον γυναικολόγο μηπωσ το ψάξω κ μ είπε ότι ακόμα είναι πολύ μικρό και δεν ασχολούμαστε ακόμα με καμπύλες ! ότι όλα είναι καλα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας!

χαριζω...

2 ορους intralipid, 1κουτι vasclor, 2 κουτια salospir, 1 κουτι prolutex, 3 και κάτι κουτιά utrogestan 200mg, 13 και κάτι κουτια cyclacur, 2 ενέσεις (όχι κουτια) innohep 8000iu(πορτοκαλι)

Αν ενδιαφέρεται κάποια κοπέλα ας μου στείλει μήνυμα να της τα στείλω 

  • Μου αρέσει 2

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Angot είπε:

η αυχενικη μ ήταν άψογη ήταν όλα στα πράσινα! και το μωρο ήταν 4 μέρες μεγαλύτερο! στον υπερηχο τώρα ασχολήθηκα με τις καμπύλες και πήρα πάλι σήμερα τον γυναικολόγο μηπωσ το ψάξω κ μ είπε ότι ακόμα είναι πολύ μικρό και δεν ασχολούμαστε ακόμα με καμπύλες ! ότι όλα είναι καλα! 

Ααα. Λες τις καμπύλες βάρους. 

Μια χαρά στα λέει ο γιατρός σου.  νομίζω μετά τη β επιπεδου η γυνα,ικολόγος μου, ξεκίνησε να μετράει αυτά που λες. 

Όλα καλά. Απόλαυσε το 😀

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Mariam23 είπε:

Ααα. Λες τις καμπύλες βάρους. 

Μια χαρά στα λέει ο γιατρός σου.  νομίζω μετά τη β επιπεδου η γυνα,ικολόγος μου, ξεκίνησε να μετράει αυτά που λες. 

Όλα καλά. Απόλαυσε το 😀

ναι αυτές λέω ύψος βάρος κοιλιές κεφάλια κλπ! αλλά μ είπε είναι πολύ μικρό ακόμα για να ασχοληθούμε , δλδ δεν ξέρω και κατά ποσο μπορούσε να μετρήσει σωστά γιατί ήταν μπρούμυτα ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Angot είπε:

ναι αυτές λέω ύψος βάρος κοιλιές κεφάλια κλπ! αλλά μ είπε είναι πολύ μικρό ακόμα για να ασχοληθούμε , δλδ δεν ξέρω και κατά ποσο μπορούσε να μετρήσει σωστά γιατί ήταν μπρούμυτα !

αν εβλεπε κατι θα στο ελεγε.. Δεν εχουν συναισθηματισμους ειναι επαγγελματίες.. Αφου σου λέει ολα καλά , ολα καλά ειναι.. Χαιδευε την κοιλιτσα σου... Ολα πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Tintin είπε:

αν εβλεπε κατι θα στο ελεγε.. Δεν εχουν συναισθηματισμους ειναι επαγγελματίες.. Αφου σου λέει ολα καλά , ολα καλά ειναι.. Χαιδευε την κοιλιτσα σου... Ολα πάνε καλά!!

αυτό κάνω τώρα  , πήρα και μια κρέμα για τις ραγάδες σήμερα επειδή αρχίσε και με φαγουριζει η κοιλιά μου κ το δέρμα μου κάνει ραγάδες για πλάκα, εκανα και όταν αδιαθέτησα ! όποτε μ είπαν να πάρω γιατί έχει φουσκώσει η κοιλιτσα , φαίνεται δλδ ότι ειμαι έγκυος κ οχι χοντρή 😛

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

να πω καταρχας καλη αναρρωση στον μπαμπα της κοπελας που ειναι στο νοσοκομειο. Ευχομαι να πανε ολα καλα με τον μπαμπα και με την εμβρυομεταφορα βεβαια....

Θα συμφωνησω απολυτα με τα κοριτσια που λενε οτι ο ψυχολογικος παραγοντας παιζει πολυ σημαντικο ρολο. Μια φιλη μου συναγωνιστρια μου ειχε πει την ημερα της εμβρυομεταφορας θα εισαι χαρουμενη. Θα πας στο κεντρο περιποιημενη βαμενη και χαρουμενη. Εκεινη την ημερα απο το κεντρο θα βγεις εγκυος γιατι θα εχεις στην κοιλιτσα σου τα εμβρυακια. Απο εκει κ περα το θεμα ειναι να κρατησουν. Ετσι κ γω λοιπον στις εμβρυομεταφορες μου πηγαινα με το μαλλακι χτενισμενο, βαμενη και ανυπομονη για τα μωρακια μου. 

Η κ. Λευκου για το κοριτσι που ρωτησε ηταν παλια στο Ιπποκρατειο. Τωρα πλεον εχει μονο το ιδιωτικο της ιατρειο.. Ειναι μια απο τους γιατρους μου. Οποτε αν θελεις καποια πληροφορια με χαρα να σου την δωσω 

 

 

  • Μου αρέσει 4

οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο

NKQXp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2024 at 10:50 ΠΜ, Antonia_ είπε:

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στη Θεσσαλονίκη;

Έχει το Ιπποκρατειο για τα δημοσια. δεν γνωρίζω  τους αιματολογους που έχει.

On 25/1/2024 at 5:06 ΜΜ, Lila ki είπε:

Τι κάνετε κορίτσια μου ;;; Είναι Ελλάδα είπα να επισκεφτώ ένα άλλο γιατρό αυτή τη φορά … είδε ενδομητριωση δεξιά όπως κ στο εξωτερικό κ μ είπε να κάνω εξέταση αίματος ca125… στο εξωτερικό μ είπαν επειδή δεν  πονάς στην περίοδο στις επαφεσ κλπ κλπ δ χρειάζεσαι να επέμβουμε  στην ενδομητριωση πριν την εξωσωματική …  λάθος για μένα αλλά για αυτούς αυτό είναι το σωστό .κατά τα δικά τους λεγόμενα … 

Είμαι 16η ημέρα του κύκλο το ενδομήτριο ήταν 8,5 και είδε ωοθηκοφθλακια αρκετά μεγάλα κάπου 24 εκατοστά κ ατην άλλη ωοθηκη 21… επειδή ειλικρινά δ είχα καθόλου διάθεση κ δ μ απάντησε ξεκάθαρα ίσως κ εγώ ήμουν αγχωμένη τον βομβάρδισα με ερωτήσεις δ εχω καταλάβει … όταν λέμε ωοθηκοφιλακια σαν το γράφω σωστά σημαίνει ότι δεν έχει γίνει ωορρηξία ;;; Το λέω γιατί είδα ωορρηξία με τεστ 12η ημέρα και εάν κάνω τόσο αργά ωορρηξία τότε τι να πω … εχω κύκλο 25-30 ημέρες το τελευταίο καιρό μετά την απόξεση μ έρχεται στις 27 ημέρες δείχνει μα έχει ρυθμιστεί … επίσης λόγω κούρασης κλπ μετά την 15η ημέρα εχογμε ελάχιστες επαφές αλλά εάν κάνω τόσο αργά ωορρηξία πρέπει να το κοιτάξω κ αυτό …  

Ωοθυλάκιο συγνώμη εάν σας έβγαλα τα ματάκια χαχαχαχ

Για να είπε ωοθυλακιο σημαίνει πως η ωορηξια δεν έχει γίνει. Με 24αρη ωοθυλακιο  μπορεί να συνέβη εκείνη την ημέρα η ωορηξια σου, μετά την εξέταση καποια στιγμή, θεωρείται καλό μέγεθος αυτό, που δικαιολογεί και τους κύκλους σου που είναι 30 ημερών..Αλλιώς θα έπρεπε να σου πει πως βλέπει ριγμενο ωοθυλακιο, δηλ ωχρό σωματείο.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Alex@ said:

Έχει το Ιπποκρατειο για τα δημοσια. δεν γνωρίζω  τους αιματολογους που έχει.

Για να είπε ωοθυλακιο σημαίνει πως η ωορηξια δεν έχει γίνει. Με 24αρη ωοθυλακιο  μπορεί να συνέβη εκείνη την ημέρα η ωορηξια σου, μετά την εξέταση καποια στιγμή, θεωρείται καλό μέγεθος αυτό, που δικαιολογεί και τους κύκλους σου που είναι 30 ημερών..Αλλιώς θα έπρεπε να σου πει πως βλέπει ριγμενο ωοθυλακιο, δηλ ωχρό σωματείο.

Ναι ναι … όποτε για να δούμε ποτέ θα αδιαθετήσω …. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα κορίτσια σήμερα μπήκα στις 17 εβδομάδες 🤩 απλώς ήθελα να ρωτησω εδώ και κανα 2 εβδομάδες νιώθω στην δεξιά πλευρά στο ύψος του αφαλου  σε ένα μικρό κομμάτι να με σφίγγει η κοιλιά μ !   το νιώθω συνήθως όταν ειμαι ξάπλα, μπορεί μετά το φαγητό και κρατάει μερικά δευτερόλεπτα! με πιάνει 3-4 φορες την ημέρα! πίνω ένα μαγνήσιο την ημέρα από την αρχή της κύησης!   δεν το εχω συζητήσει με τον γιατρό αλλά δεν ειχα σκεφτεί το ενδεχόμενο των συσπάσεων και δεν ξέρω κ ολας ποια είναι η αίσθηση τους ! έχετε καμια ιδέα; α και 9 στις 10  είναι στο ίδιο σημείο και δεν πονάει 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Angot είπε:

καλησπερα κορίτσια σήμερα μπήκα στις 17 εβδομάδες 🤩 απλώς ήθελα να ρωτησω εδώ και κανα 2 εβδομάδες νιώθω στην δεξιά πλευρά στο ύψος του αφαλου  σε ένα μικρό κομμάτι να με σφίγγει η κοιλιά μ !   το νιώθω συνήθως όταν ειμαι ξάπλα, μπορεί μετά το φαγητό και κρατάει μερικά δευτερόλεπτα! με πιάνει 3-4 φορες την ημέρα! πίνω ένα μαγνήσιο την ημέρα από την αρχή της κύησης!   δεν το εχω συζητήσει με τον γιατρό αλλά δεν ειχα σκεφτεί το ενδεχόμενο των συσπάσεων και δεν ξέρω κ ολας ποια είναι η αίσθηση τους ! έχετε καμια ιδέα; α και 9 στις 10  είναι στο ίδιο σημείο και δεν πονάει 

Δεν είναι σύσπαση αυτό σιγουρα. Οι συσπάσεις είναι πόνοι περιόδου συνήθως ή πετρώματα σε όλη την κοιλιά δυνατά όμως .   Έτσι όπως το περιγράφεις κάτι σαν κράμπα ή μυϊκό είναι ή Κ το μωρό μπορεί να σου δημιουργεί μια αίσθηση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

Δεν είναι σύσπαση αυτό σιγουρα. Οι συσπάσεις είναι πόνοι περιόδου συνήθως ή πετρώματα σε όλη την κοιλιά δυνατά όμως .   Έτσι όπως το περιγράφεις κάτι σαν κράμπα ή μυϊκό είναι ή Κ το μωρό μπορεί να σου δημιουργεί μια αίσθηση. 

ααα εντάξει απλώς δεν ξέρω πως είναι η σύσπαση  ! οποτε μην αγχώνομαι άδικα! το καταλαβαίνω κ ολας πριν το νιώσω και ακουμπάω το χέρι μ πάνω! γιατί αρχίζει λίγο περίεργα λες και με τραβάει κάτι και μετά το νιώθω να σφίγγει ! ίσως το στομάχι ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Angot είπε:

ααα εντάξει απλώς δεν ξέρω πως είναι η σύσπαση  ! οποτε μην αγχώνομαι άδικα! το καταλαβαίνω κ ολας πριν το νιώσω και ακουμπάω το χέρι μ πάνω! γιατί αρχίζει λίγο περίεργα λες και με τραβάει κάτι και μετά το νιώθω να σφίγγει ! ίσως το στομάχι ..

Ε σαν κράμπα το ακούω έτσι όπως το λες . Εντάξει επειδή τώρα μεγαλώνει η κοιλιά θα έχεις τραβήγματα διάφορα . Ε το στομάχι είναι πολύ  πιο ψηλά απτόν αφαλό δεν νομίζω 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Alex@ said:

Έχει το Ιπποκρατειο για τα δημοσια. δεν γνωρίζω  τους αιματολογους που έχει.

Για να είπε ωοθυλακιο σημαίνει πως η ωορηξια δεν έχει γίνει. Με 24αρη ωοθυλακιο  μπορεί να συνέβη εκείνη την ημέρα η ωορηξια σου, μετά την εξέταση καποια στιγμή, θεωρείται καλό μέγεθος αυτό, που δικαιολογεί και τους κύκλους σου που είναι 30 ημερών..Αλλιώς θα έπρεπε να σου πει πως βλέπει ριγμενο ωοθυλακιο, δηλ ωχρό σωματείο.

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο … το τεστ ωορρηξίας έδειξε θετικό 12η ημέρα για αυτό στο γιατρό προχθές μ Έκανε εντύπωση … μήπως κάνω πιο αργά ωορρηξία και για αυτό δεν πετυχαίνω τις γόνιμες; … καλα σε κουβέντα να βρισκόμαστε γιατί θα λυθούν οι απορίες ανάλογα με την ημέρα που θα έρθει η περίοδος … 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...