Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε όλες!!

      Πρώτη μου εξωσωματικη είμαι 39 χρόνων και χθες έκανα την τελευταία ενεση gonal. Σήμερα το πρωί έκανα 1 orgalutran και μετά πήγα για έλεγχο.

      Αποτελεσματα Lh 2,1 e2 1842   prg 1,15

      Σήμερα το βράδυ θα κάνω τις ovitrelle και Δευτέρα πρωι ωοληψια.

      Πως τα βλέπετε κορίτσια? Είναι καλές οι τιμές? Αν κάποια κοπέλα μπορεί να βοηθήσει και έχει εμπειρία. 

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

On 18/6/2024 at 9:34 ΠΜ, Katiamaxiking είπε:

Κανεις πρώτα καταστολή και μετά διέγερση. Είναι διαφορετικό πρωτόκολλο. Σε εμένα βγήκαν περισσότερα. Οι 300 μονάδες σε προηγούμενα πρωτόκολλα δεν μου έφταναν. Και εμένα πολλές μου φαίνονται αλλά τόσες χρειάζεται ο οργανισμός μου για να βγάλει πολλά και ποιοτικά. 

Με τις 300 μονάδες πόσα έβγαζες από ότι με 450 και ήταν ποιοτικά με τις 300 μονάδες που επαιρνες;

On 22/6/2024 at 7:54 ΠΜ, Kiddo είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου.. λυπάμαι πάρα πολύ για την εξέλιξη αυτή.. από τη στιγμή που είχατε ακούσει καρδούλα και χθες δεν καταφέρατε να την ακούσετε, ελάχιστη σημασία έχει η χοριακη καθώς ήδη έχει παλινδρομησει.. 

Ο ψυχολογικός πόνος είναι μεγαλύτερος σε σχέση με το σωματικό.. σωματικά θα έχεις σαν έντονο πόνο περιόδου για μερικές ώρες μετά την αποξεση και ίσως μερικά ποναλακια μια δύο μέρες μετά..

Είναι πολύ σημαντικό και πρέπει να σταθείτε στο ότι έπιασες με την πρώτη.. σημαίνει ότι η μήτρα είναι πολύ δεκτική και σίγουρα με το που βρεθεί το υγιές εμβρυακι θα έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη..!

Για εμένα καταρχήν να κάνετε καρυότυπο εμβρύου από την αποξεση που θα κάνεις, το πιθανότερο δηλαδή είναι να ήταν απλά τυχαίο και να μην ήταν υγιές το εμβρυακι.. αλλά πρέπει να ξέρεις σίγουρα για να έχεις εικόνα πόσο πρέπει να εστιάσεις στους υπόλοιπους παράγοντες.. μετά σίγουρα πρέπει να ελέγξετε και τους υπόλοιπους παράγοντες που επηρεάζουν και δεν έχετε ήδη ελέγξει απλά για να είστε σίγουροι αλλά για εμένα και εφόσον δεν το έχετε ήδη κάνει, πρέπει να εστιάσετε στο σπέρμα.. πέρα από σπερμοδιαγραμμα έχετε κάνει κάποια άλλη εξέταση; Έχει πάει σε ανδρολογο; Κυρίως κατακερματισμό και οξειδωτικό στρες στο σπέρμα πρέπει να δείτε, κάτι το οποίο επίσης μπορεί να οδηγήσει σε παλινδρομη κύηση.. δεν ξέρω αν έχεις πάει σε ενδοκρινολόγο να έχετε υπό έλεγχο ζάχαρο κυρίως και θυροειδή.. δεν ξέρω αν έχετε ελέγξει και ενδελεχώς τη μήτρα.. μήπως με μια υστεροσκοπηση πριν την επόμενη ετ ή και ngs να δείτε το μικροβίωμα της μήτρας.. 

Εσύ δεν βιώνεις αποβολή με την έννοια της απόρριψης του εμβρύου από το σώμα σου για να έχεις αιμορραγία ή άλλα παρόμοια συμπτώματα αλλά παλινδρομη κύηση όπου το έμβρυο σταμάτησε την ανάπτυξη του.. δεν υπάρχουν συμπτώματα δυστυχώς.. συνήθως η γυναίκα το ανακαλύπτει στον υπέρηχο.. και στο 90% των περιπτώσεων δεν ήταν υγιές το εμβρυακι.. η έλλειψη έντονων συμπτωμάτων εγκυμοσύνης δεν είναι ενδεικτικά παλινδρομης κύησης οπότε μην αφήσεις να σε επιρρεασει σε επόμενη εγκυμοσύνη..

Αυτά είναι μλκιες..! 30 χρονών λουλούδι αν τίθεται θέμα με την ποιότητα των ωαρίων, οι 40++ να μην προσπαθούν κάν;;;;;!!! 

Ούτε καν γλυκιά μου!! Πάντα τα ρίχνουν όλα στην "ποιότητα των ωαρίων" για να μην χρειάζεται να εξηγούν ή να ψάχνουν για κάτι άλλο και τελείωσε η υπόθεση..! Ο γιατρός έτσι όπως τα περιγράφεις, τα χειρίστηκε λάθος.. για αρχή και αν θέλεις άκουσε με.. πάρε το έμβρυολογικό του κέντρου και απαίτησε να μάθεις την βαθμολογία των ωαρίων (ναι ναι καλά άκουσες..! Και τα ωάρια έχουν..!) εσένα σε ενδιαφέρει να μάθεις πόσα ΜΙΙ ή late MII είχες από την ωοληψια τα οποία είναι τα ωάρια που έχουν υποστεί μείωση (έτσι λέγεται, είναι δηλαδή δεκτικά στο σπερματοζωάριο για γονιμοποίηση) τα λεγόμενα "ώριμα" για να αποφεύγουν να εξηγούν πολλά πολλά.. τα ΜΙ είναι τα ωάρια τα οποία δεν έχουν υποστεί μείωση, τα λεγόμενα "ανώριμα" (δεν είναι δεκτικά στο σπερματοζωάριο και άρα για γονιμοποίηση) αλλά με καλλιέργεια εργαστηριακά μπορεί να προκύψουν τα late MII. Υπάρχουν και άλλες κατηγορίες ωαρίων όπως πχ τα MT-ZONA τα οποία είναι τα ωάρια με πολύ σκληρό περίβλημα να το πω απλά και δεν μπορεί να το διαπεράσει το σπερματοζωάριο.. κτλ.. δεν θέλω να σε κουράσω με περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά για να σου φύγει από το μυαλό το "κακή ποιότητα ωαρίων" μόνο η γνώση είναι δύναμη.. και αν από τα 10 είχες 8 ΜΙΙ πχ τότε σε καμία των περιπτώσεων δεν τίθεται θέμα "ποιότητας" που και πάλι αν πχ είχες από τα 10 ωάρια 2 ΜΙΙ πάλι δεν τίθεται θέμα ποιότητας αλλά θα πρέπει σε επόμενη διέγερση να αλλάξει το πρωτόκολλο ο γιατρός.. πχ λιγότερες μονάδες με διπλό trigger shot (διπλή ovitrelle δηλαδή ή ovitrelle & arvekap κτλ) αν δηλαδή παρατηρείτε ότι γίνεται η ωοληψια πριν τα περισσότερα από αυτά να έχουν υποστεί μείωση (ΜΙΙ) τότε είναι θέμα πρωτοκόλλου και όχι ποιότητας ωαρίων όπως το λένε για να ξεμπερδευουν!!

Σε ζαλισα το ξέρω, αλλά δεν μπορώ να ακούω μλκιες..!!

Υ.Γ. Να ζητήσεις πλήρη αναφορά για το σπέρμα και για τα ωάρια που γονιμοποιηθηκαν πόσα έφτασαν 3ης μέρας έμβρυα και πόσα έφτασαν στο στάδιο βλαστοκυστης! Να ξέρεις το πιθανότερο είναι να ευθύνεται το σπέρμα για την κακή ανταπόκριση που είχατε αλλά ποτέ δεν "θίγουν" τον άντρα και το σπέρμα του..!! Να το ξεψαχνισετε πλήρως αν χρειαστεί επόμενη φορά (που στο απευχομαι ολόψυχα και να είναι αυτή η τυχερή σου!) αλλά συνήθως δεν δίνουν καμία σημασία όταν είναι το 50% της εξίσωσης..!! Και δη όταν έχετε διεγνωσμενο πρόβλημα στο σπέρμα..!!

Εδώ είμαστε για ότι άλλο θελήσεις! Πολύ πολύ καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου!

@Kiddo ευχαριστούμε για την άναλυση.... έχουν και τα ωάρια βαθμολογία;;εμένα μου λένε ποιοτικό η μη ποιοτικό το οποίο εξαρχής δε βάζουν για γονιμοποίηση και μου το λενε ..δηλαδή αν ένα μη ποιοτικό το αφήσουν στη καλλιέργεια μπορεί να γίνει ώριμο ;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Rita1982 είπε:

Καλησπέρα! 

Έχει καποια να προτείνει καλό βελονιστη στη Θεσσαλονίκη για βελτίωση των πιθανοτήτων της εξωσωματικής? Για ενίσχυση του αναπαραγωγικού συστήματος της γυναίκας (ωοθήκες κτλ). Ηλικία 40+. Ρωτάω για δικό μου άνθρωπο.

Επίσης θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω (και να μεταφέρω) εάν είχε κάποια αποτελέσματα με τον βελονισμό σε αυτό το θέμα.

Η φίλη μου μαζεύει με φυσικούς κύκλους. Έκανε την πρώτη εμβρυομεταφορα αλλα είχε αρνητική χοριακή. Και τώρα θα συνεχίσει τις φυσικούς.

Εγώ έκανα βελονισμό πριν τους φυσικούς κύκλους αλλά δεν πήγαν καλά. Βέβαια είχα προλάβει μόνο ένα μήνα να κάνω και μου είχαν πει πως θέλει τρεις σίγουρα..

Για αυχενικό που έκανα παλιότερα κατευθείαν με βοήθησε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Maroxmarox είπε:

Με τις 300 μονάδες πόσα έβγαζες από ότι με 450 και ήταν ποιοτικά με τις 300 μονάδες που επαιρνες;

@Kiddo ευχαριστούμε για την άναλυση.... έχουν και τα ωάρια βαθμολογία;;εμένα μου λένε ποιοτικό η μη ποιοτικό το οποίο εξαρχής δε βάζουν για γονιμοποίηση και μου το λενε ..δηλαδή αν ένα μη ποιοτικό το αφήσουν στη καλλιέργεια μπορεί να γίνει ώριμο ;;;;

Διέγερση με 300 μονάδες: 

1η) 5 ωάρια, 1 ωριμο

2η) 8 ωάρια, 6 ωριμα

3η) 9 ωάρια, 7 ώριμα. 

Καταστολή και διέγερση με 450:

15 ωάρια, 12 ώριμα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

Με τις 300 μονάδες πόσα έβγαζες από ότι με 450 και ήταν ποιοτικά με τις 300 μονάδες που επαιρνες;

@Kiddo ευχαριστούμε για την άναλυση.... έχουν και τα ωάρια βαθμολογία;;εμένα μου λένε ποιοτικό η μη ποιοτικό το οποίο εξαρχής δε βάζουν για γονιμοποίηση και μου το λενε ..δηλαδή αν ένα μη ποιοτικό το αφήσουν στη καλλιέργεια μπορεί να γίνει ώριμο ;;;;

Ναι ακριβώς! Έχουν και τα ωάρια βαθμολογία!! Τα λεγόμενα "ώριμα" που λένε είναι τα MII (Μ-two) τα οποία έχουν υποστεί μείωση και είναι δεκτικά στο σπερματοζωάριο για γονιμοποίηση.. τα "μη ώριμα" που λένε μπορεί να είναι το οτιδήποτε άλλο.. αυτό που συναντάμε συνήθως είναι τα ΜΙ(M-one) όπου ενώ είναι ώριμα ικανοποιητικού μεγέθους κτλ ωάρια, δεν έχουν υποστεί μείωση, δηλαδή δεν είναι δεκτικά στο σπερματοζωάριο για γονιμοποίηση και με τη καλλιέργεια μπορεί να προκύψουν τα λεγόμενα late MII όπου έχουν καθηστερημενα εργαστηριακά υποστεί μείωση για να μπορέσουν να γονιμοποιηθούν.. τα ΜT-ZONA πχ όπου είναι τα ωάρια με πολύ σκληρό περίβλημα δεν μπορούν να τα διαπεράσουν και πρέπει να χρησιμοποιηθεί ειδική ακτίνα λέιζερ για να δημιουργήσουν άνοιγμα για να βάλουν το σπερματοζωάριο.. μάλιστα ξέρω κοπέλα από το άλλο φόρουμ που είχαν ανεξήγητη υπογονιμότητα και εντέλει ανακάλυψαν εργαστηριακά ότι τα ωάρια της ήταν όλα MT-ZONA και αυτό ήταν το πρόβλημα τους.. κάνανε 2 ετ από ένα έμβρυο τη φορά, πιάσανε και οι δύο και τώρα περιμένει να γεννήσει το δεύτερο παιδάκι της!! Έχουμε και τα GV τα οποία εμφανίζουν βλαστικά κυστίδια στο κυτταρόπλασμα με αποτέλεσμα να μην είναι ικανά για γονιμοποίηση και να τα απορρίπτουμε αμέσως... Μπορεί να υπάρχουν και άλλες κατηγορίες που εγώ αγνοω..

Όλοι αντί να κάτσουν να στα εξηγήσουν αυτά, σου λένε απλά ότι είναι ανώριμα και τελείωσε η υπόθεση..

Θα προσπαθήσω να κάνω επικόλληση και ένα άρθρο αν σε ενδιαφέρει..

πρίν από 4 λεπτά , Kiddo είπε:

Ναι ακριβώς! Έχουν και τα ωάρια βαθμολογία!! Τα λεγόμενα "ώριμα" που λένε είναι τα MII (Μ-two) τα οποία έχουν υποστεί μείωση και είναι δεκτικά στο σπερματοζωάριο για γονιμοποίηση.. τα "μη ώριμα" που λένε μπορεί να είναι το οτιδήποτε άλλο.. αυτό που συναντάμε συνήθως είναι τα ΜΙ(M-one) όπου ενώ είναι ώριμα ικανοποιητικού μεγέθους κτλ ωάρια, δεν έχουν υποστεί μείωση, δηλαδή δεν είναι δεκτικά στο σπερματοζωάριο για γονιμοποίηση και με τη καλλιέργεια μπορεί να προκύψουν τα λεγόμενα late MII όπου έχουν καθηστερημενα εργαστηριακά υποστεί μείωση για να μπορέσουν να γονιμοποιηθούν.. τα ΜT-ZONA πχ όπου είναι τα ωάρια με πολύ σκληρό περίβλημα δεν μπορούν να τα διαπεράσουν και πρέπει να χρησιμοποιηθεί ειδική ακτίνα λέιζερ για να δημιουργήσουν άνοιγμα για να βάλουν το σπερματοζωάριο.. μάλιστα ξέρω κοπέλα από το άλλο φόρουμ που είχαν ανεξήγητη υπογονιμότητα και εντέλει ανακάλυψαν εργαστηριακά ότι τα ωάρια της ήταν όλα MT-ZONA και αυτό ήταν το πρόβλημα τους.. κάνανε 2 ετ, πιάσανε και οι δύο και τώρα περιμένει να γεννήσει το δεύτερο παιδάκι της!! Έχουμε και τα GV τα οποία εμφανίζουν βλαστικά κυστίδια στο κυτταρόπλασμα με αποτέλεσμα να μην είναι ικανά για γονιμοποίηση και να τα απορρίπτουμε αμέσως...

Όλοι αντί να κάτσουν να στα εξηγήσουν αυτά, σου λένε απλά ότι είναι ανώριμα και τελείωσε η υπόθεση..

Θα προσπαθήσω να κάνω επικόλληση και ένα άρθρο αν σε ενδιαφέρει..

https : // www . ncbi . nlm . nih . gov / pmc /articles / PMC10393729 /

Το pubmed είναι η παγκόσμια ιατρική βιβλιογραφία, εκεί μπορείτε αξιόπιστα να ψάξετε για ιατρικά άρθρα και στο pubmed central είναι δημοσιευμένες οι παγκόσμιες ιατρικές έρευνες αναγνωρισμένες από τον ιατρικό παγκόσμιο σύλλογο.


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Neverstop είπε:

Εγώ έκανα βελονισμό πριν τους φυσικούς κύκλους αλλά δεν πήγαν καλά. Βέβαια είχα προλάβει μόνο ένα μήνα να κάνω και μου είχαν πει πως θέλει τρεις σίγουρα..

Για αυχενικό που έκανα παλιότερα κατευθείαν με βοήθησε.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 

Εύχομαι ότι καλύτερο!

πρίν από 1 λεπτό , Rita1982 είπε:

 

Εάν είναι δυνατόν,θα ήθελα τα στοιχεία του βελονιστη, σε κάθε περίπτωση, για να το προωθήσω στη φίλη μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , Rita1982 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 

Εύχομαι ότι καλύτερο!

Εάν είναι δυνατόν,θα ήθελα τα στοιχεία του βελονιστη, σε κάθε περίπτωση, για να το προωθήσω στη φίλη μου.

Σου τα έστειλα!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Για μια ακόμη φορά η εγκυμοσύνη μου έληξε άδοξα …μετά την έντονη αιμορραγία που είχα πριν μια εβδομάδα αποβλήθηκε ο σάκος με το έμβρυο …πήγαμε σήμερα για υπέρηχο και δεν υπήρχε τίποτα απολύτως να δούμε ….

δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τι πήγε λάθος και αυτή την φορά;  Την προηγούμενη φορά που είχα χάλια χοριακες και ο σάκος ήταν μια κουτσουλιά παιδευόμουν ένα μήνα με αιμορραγίες χάπια να φύγει και δεν έφευγε μόνο με απόξεση και αυτή την φορά που όλα ξεκίνησαν καλά οι χοριακες ανέβαιναν τέλεια …τσουπ αίμα …μετά από μια βδομάδα τσουπ πηγματααα πάει το εμβρυακι μου και αυτήν την φορά …πως έφυγε τόσο εύκολα ένας σάκος 15mm απορώ πραγματικά …

δεν ξέρω τ πηγαίνει λάθος …έχω αρχίσει να πιστεύω πως δεν θα τα καταφέρω ποτέ..η μια αποτυχία μετά την άλλη…

τι άλλο πρέπει να κοιτάξω τώρα ; Δεν μπορώ καν να σκεφτώ πως θα ξανά μπω στην διαδικασία και να κατάληξη πάλι έτσι …είμαι πολύ απογοητευμένη …

  • Λυπημένη/-ος 14
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Bluee19 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Για μια ακόμη φορά η εγκυμοσύνη μου έληξε άδοξα …μετά την έντονη αιμορραγία που είχα πριν μια εβδομάδα αποβλήθηκε ο σάκος με το έμβρυο …

δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τι πήγε λάθος και αυτή την φορά;  Την προηγούμενη φορά που είχα χάλια χοριακες και ο σάκος ήταν μια κουτσουλιά παιδευόμουν ένα μήνα με αιμορραγίες χάπια να φύγει και δεν έφευγε μόνο με απόξεση και αυτή την φορά που όλα ξεκίνησαν καλά οι χοριακες ανέβαιναν τέλεια …τσουπ αίμα …μετά από μια βδομάδα τσουπ πηγματααα πάει το εμβρυακι μου και αυτήν την φορά …πως έφυγε τόσο εύκολα ένας σάκος 15mm απορώ πραγματικά …

δεν ξέρω τ πηγαίνει λάθος …έχω αρχίσει να πιστεύω πως δεν θα τα καταφέρω ποτέ..η μια αποτυχία μετά την άλλη…

τι άλλο πρέπει να κοιτάξω τώρα ; Δεν μπορώ καν να σκεφτώ πως θα ξανά μπω στην διαδικασία και να κατάληξη πάλι έτσι …είμαι πολύ απογοητευμένη …

Λυπάμαι πάρα πολύ γλυκούλα μου... 😥😥 Παιδάκι θα κάνεις είμαι σίγουρη απλά είναι θέμα χρόνου να βρεθεί το τυχερό και υγιές εμβρυακι.. δώσε χρόνο στον εαυτό σου να πενθήσει.. ανασυγκρότησε τις δυνάμεις σου και μην το βάζεις κάτω.. πίστεψε με, το θαύμα θα έρθει κάποια στιγμή για όλες μας.. μεγάλη αγκαλιά σου στέλνω..

  • Μου αρέσει 2

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Kiddo είπε:

Λυπάμαι πάρα πολύ γλυκούλα μου... 😥😥 Παιδάκι θα κάνεις είμαι σίγουρη απλά είναι θέμα χρόνου να βρεθεί το τυχερό και υγιές εμβρυακι.. δώσε χρόνο στον εαυτό σου να πενθήσει.. ανασυγκρότησε τις δυνάμεις σου και μην το βάζεις κάτω.. πίστεψε με, το θαύμα θα έρθει κάποια στιγμή για όλες μας.. μεγάλη αγκαλιά σου στέλνω..

Μακαρι κάποια στιγμή όλες να τα καταφέρουμε !!! Σου εύχομαι και εσυ σύντομα με ένα μωράκι 🙏🏼🙏🏼

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Bluee19 είπε:

Μακαρι κάποια στιγμή όλες να τα καταφέρουμε !!! Σου εύχομαι και εσυ σύντομα με ένα μωράκι 🙏🏼🙏🏼

Θα τα καταφέρουμε κοριτσάκι μου.. δεν αμφιβάλλω στιγμή..! Και ξέρω ότι αυτή τη στιγμή τα βλέπεις όλα μαύρα.. απλά θέλει χρόνο.. χρόνο να πενθησεις για το εμβρυακι σου.. χρόνο να μαζέψεις τα κομμάτια σου.. και χρόνο μέχρι να έρθει το τυχερό θαυματακι σου.. όλα όμως θα γίνουν στην ώρα τους..! Όλα θα πάνε καλά στο τέλος..! 

πρίν από 10 λεπτά , Bluee19 είπε:

Μακαρι κάποια στιγμή όλες να τα καταφέρουμε !!! Σου εύχομαι και εσυ σύντομα με ένα μωράκι 🙏🏼🙏🏼

Και μην ξεχνάς πόσο σημαντικό είναι το πόσο εύκολα πιάνεις!! Η μήτρα σου είναι απόλυτα δεκτική!! Πλέον είναι απλά θέμα χρόνου και θέμα υγιούς εμβρύου.. Ξέρω ότι δεν σου δίνει ιδιαίτερη παρηγοριά αυτό αυτή τη στιγμή όπως δεν έδινε και σε εμένα.. ούτε υπάρχουν ουσιαστικά λόγια παρηγοριάς να απαλύνουν το πόνο σου.. απλά δεν πρέπει να το βάλεις κάτω και με το χρόνο κάπως θα απαλύνει.. το τυχερό όμως θα έρθει, το πιστεύω απόλυτα..! 

  • Μου αρέσει 1

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 26 λεπτά , Kiddo είπε:

Θα τα καταφέρουμε κοριτσάκι μου.. δεν αμφιβάλλω στιγμή..! Και ξέρω ότι αυτή τη στιγμή τα βλέπεις όλα μαύρα.. απλά θέλει χρόνο.. χρόνο να πενθησεις για το εμβρυακι σου.. χρόνο να μαζέψεις τα κομμάτια σου.. και χρόνο μέχρι να έρθει το τυχερό θαυματακι σου.. όλα όμως θα γίνουν στην ώρα τους..! Όλα θα πάνε καλά στο τέλος..! 

Και μην ξεχνάς πόσο σημαντικό είναι το πόσο εύκολα πιάνεις!! Η μήτρα σου είναι απόλυτα δεκτική!! Πλέον είναι απλά θέμα χρόνου και θέμα υγιούς εμβρύου.. Ξέρω ότι δεν σου δίνει ιδιαίτερη παρηγοριά αυτό αυτή τη στιγμή όπως δεν έδινε και σε εμένα.. ούτε υπάρχουν ουσιαστικά λόγια παρηγοριάς να απαλύνουν το πόνο σου.. απλά δεν πρέπει να το βάλεις κάτω και με το χρόνο κάπως θα απαλύνει.. το τυχερό όμως θα έρθει, το πιστεύω απόλυτα..! 

Ναι είναι απόλυτα δεκτική αλλά φοβάμαι πως αφού δυο φορές έγινε αυτό αν συνεχίσει να γίνετε κάποια στιγμή δεν θα αντέξει άλλο …τα χάπια που περνούμε για την ετ ποσό καλό κάνουν να τα περνεις τόσο συχνά …δεν ξέρω φοβάμαι πως μέχρι να βρεθεί υγιή έμβρυο θα χαλάσει κάτι άλλο ..

πρίν από 28 λεπτά , Kiddo είπε:

Θα τα καταφέρουμε κοριτσάκι μου.. δεν αμφιβάλλω στιγμή..! Και ξέρω ότι αυτή τη στιγμή τα βλέπεις όλα μαύρα.. απλά θέλει χρόνο.. χρόνο να πενθησεις για το εμβρυακι σου.. χρόνο να μαζέψεις τα κομμάτια σου.. και χρόνο μέχρι να έρθει το τυχερό θαυματακι σου.. όλα όμως θα γίνουν στην ώρα τους..! Όλα θα πάνε καλά στο τέλος..! 

Και μην ξεχνάς πόσο σημαντικό είναι το πόσο εύκολα πιάνεις!! Η μήτρα σου είναι απόλυτα δεκτική!! Πλέον είναι απλά θέμα χρόνου και θέμα υγιούς εμβρύου.. Ξέρω ότι δεν σου δίνει ιδιαίτερη παρηγοριά αυτό αυτή τη στιγμή όπως δεν έδινε και σε εμένα.. ούτε υπάρχουν ουσιαστικά λόγια παρηγοριάς να απαλύνουν το πόνο σου.. απλά δεν πρέπει να το βάλεις κάτω και με το χρόνο κάπως θα απαλύνει.. το τυχερό όμως θα έρθει, το πιστεύω απόλυτα..! 

Σε ευχαριστώ πολύ για λόγια παρηγοριά τα χρειάζομαι …🙏🏼🩵

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Για μια ακόμη φορά η εγκυμοσύνη μου έληξε άδοξα …μετά την έντονη αιμορραγία που είχα πριν μια εβδομάδα αποβλήθηκε ο σάκος με το έμβρυο …πήγαμε σήμερα για υπέρηχο και δεν υπήρχε τίποτα απολύτως να δούμε ….

δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τι πήγε λάθος και αυτή την φορά;  Την προηγούμενη φορά που είχα χάλια χοριακες και ο σάκος ήταν μια κουτσουλιά παιδευόμουν ένα μήνα με αιμορραγίες χάπια να φύγει και δεν έφευγε μόνο με απόξεση και αυτή την φορά που όλα ξεκίνησαν καλά οι χοριακες ανέβαιναν τέλεια …τσουπ αίμα …μετά από μια βδομάδα τσουπ πηγματααα πάει το εμβρυακι μου και αυτήν την φορά …πως έφυγε τόσο εύκολα ένας σάκος 15mm απορώ πραγματικά …

δεν ξέρω τ πηγαίνει λάθος …έχω αρχίσει να πιστεύω πως δεν θα τα καταφέρω ποτέ..η μια αποτυχία μετά την άλλη…

τι άλλο πρέπει να κοιτάξω τώρα ; Δεν μπορώ καν να σκεφτώ πως θα ξανά μπω στην διαδικασία και να κατάληξη πάλι έτσι …είμαι πολύ απογοητευμένη …

Το ίδιο έπαθα εγώ στην πρώτη μου έμβρυομεταφορά. Δυστυχώς δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τα έμβρυα. Από όλα όσα έψαξα καταλήξαμε στο ότι δεν ήταν υγιές τα έμβρυα ως τώρα. Ότι κ να σ πω δεν θ σ παρηγορήσω το ξέρω αλλά προσπαθησε να ηρεμήσεις.

 

Εγώ είπα τέλος τον Ιούνιο θ πάω κανά για Σεπτέμβρη Οκτώβρη. Θα απολαύσω το καλοκαίρι μου όσο μπορώ κ ίσως έτσι πάρω κ δυνάμεις ψυχολογικά. Θα σ πρότεινα ν κάνεις το ίδιο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Antonia_ είπε:

Το ίδιο έπαθα εγώ στην πρώτη μου έμβρυομεταφορά. Δυστυχώς δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τα έμβρυα. Από όλα όσα έψαξα καταλήξαμε στο ότι δεν ήταν υγιές τα έμβρυα ως τώρα. Ότι κ να σ πω δεν θ σ παρηγορήσω το ξέρω αλλά προσπαθησε να ηρεμήσεις.

 

Εγώ είπα τέλος τον Ιούνιο θ πάω κανά για Σεπτέμβρη Οκτώβρη. Θα απολαύσω το καλοκαίρι μου όσο μπορώ κ ίσως έτσι πάρω κ δυνάμεις ψυχολογικά. Θα σ πρότεινα ν κάνεις το ίδιο.

Μα που να έφταιξε το έμβρυο ; Αυτό όπως έδειχνε αναπτυσσόταν κανονικά , ο σάκος αποκολλήθηκε δεν ξέρω είναι πολύ ψυχοφθόρο !!!! 
ναι σίγουρα μετά το καλοκαίρι να μαζέψουμε δύναμης και να δούμε τ άλλο μπορούμε να κάνουμε με το σπερμα γιατί δεν έχουμε αλλά έμβρυα !!!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Bluee19 είπε:

Μα που να έφταιξε το έμβρυο ; Αυτό όπως έδειχνε αναπτυσσόταν κανονικά , ο σάκος αποκολλήθηκε δεν ξέρω είναι πολύ ψυχοφθόρο !!!! 
ναι σίγουρα μετά το καλοκαίρι να μαζέψουμε δύναμης και να δούμε τ άλλο μπορούμε να κάνουμε με το σπερμα γιατί δεν έχουμε αλλά έμβρυα !!!

Κορίτσι μ γλυκό λυπάμαι πολυ.. 😞

Ο οργανισμος πολλές φορες αποβαλλει απο μονος του μη υγιή έμβρυα.. κ εγω καπως ετσι εχασα το πρωτο κ ημουν περιπου μια βδομαδα περισσότερο απο εσενα..κ ειχε μεινει μονο ο δεύτερος σακος π δεν αναπτυσσόταν.. ο αλλος π εχασα αναπτυσσόταν κανονικα ειχαμε ακουσει κ καρδια..δυστυχως το οτι προχωραει κανονικα δεν μας διαβεβαιώνει πως θα πανε ολα καλα.. 😞 ειναι εννοειται ενθαρρυντικο αλλα δεν σημαίνει πως θα εχουμε τελειομηνη κυηση..

αν κατάλαβα καλα απο προηγουμενα σχόλια έχεις ωαρια στην καταψυξη οποτε μπορείτε μετα την θεραπεια του αντρα σου να προχωρησετε σε νεες γονιμοποιησεις! Εισαι πολυ μικρή- θα τα καταφέρεις ειμαι σιγουρη!!! Σου στέλνω τεραστια αγκαλια.. ❤️Ο,τι χρειαστείς ειμαστε εδω για σενα! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Terry1986 είπε:

Κορίτσι μ γλυκό λυπάμαι πολυ.. 😞

Ο οργανισμος πολλές φορες αποβαλλει απο μονος του μη υγιή έμβρυα.. κ εγω καπως ετσι εχασα το πρωτο κ ημουν περιπου μια βδομαδα περισσότερο απο εσενα..κ ειχε μεινει μονο ο δεύτερος σακος π δεν αναπτυσσόταν..

αν κατάλαβα καλα απο προηγουμενα σχόλια έχεις ωαρια στην καταψυξη οποτε μπορείτε μετα την θεραπεια του αντρα σου να προχωρησετε σε νεες γονιμοποιησεις! Εισαι πολυ μικρή- θα τα καταφέρεις ειμαι σιγουρη!!! Σου στέλνω τεραστια αγκαλια.. ❤️

Αγάπημενη μου δεν ήταν η τυχερή μας αυτή η φορά !!! Εύχομαι να τα καταφέρουμε σύντομα και οι δυο 🙏🏼🤍!!

ναι έχω ωάρια στην κατάψυξη άρα θα κοιτάξουμε όσο γίνετε το σπερμα όσο βελτιώνετε αλλιώς θα δούμε τ άλλες λύσεις υπάρχουν !!! Ο κατακερματισμός μας ισοπεδώνει εμάς 😒

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...