Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 26/6/2024 at 8:36 ΜΜ, Kiddo είπε:

      Ναι ακριβώς! Έχουν και τα ωάρια βαθμολογία!! Τα λεγόμενα "ώριμα" που λένε είναι τα MII (Μ-two) τα οποία έχουν υποστεί μείωση και είναι δεκτικά στο σπερματοζωάριο για γονιμοποίηση.. τα "μη ώριμα" που λένε μπορεί να είναι το οτιδήποτε άλλο.. αυτό που συναντάμε συνήθως είναι τα ΜΙ(M-one) όπου ενώ είναι ώριμα ικανοποιητικού μεγέθους κτλ ωάρια, δεν έχουν υποστεί μείωση, δηλαδή δεν είναι δεκτικά στο σπερματοζωάριο για γονιμοποίηση και με τη καλλιέργεια μπορεί να προκύψουν τα λεγόμενα late MII όπου έχουν καθηστερημενα εργαστηριακά υποστεί μείωση για να μπορέσουν να γονιμοποιηθούν.. τα ΜT-ZONA πχ όπου είναι τα ωάρια με πολύ σκληρό περίβλημα δεν μπορούν να τα διαπεράσουν και πρέπει να χρησιμοποιηθεί ειδική ακτίνα λέιζερ για να δημιουργήσουν άνοιγμα για να βάλουν το σπερματοζωάριο.. μάλιστα ξέρω κοπέλα από το άλλο φόρουμ που είχαν ανεξήγητη υπογονιμότητα και εντέλει ανακάλυψαν εργαστηριακά ότι τα ωάρια της ήταν όλα MT-ZONA και αυτό ήταν το πρόβλημα τους.. κάνανε 2 ετ από ένα έμβρυο τη φορά, πιάσανε και οι δύο και τώρα περιμένει να γεννήσει το δεύτερο παιδάκι της!! Έχουμε και τα GV τα οποία εμφανίζουν βλαστικά κυστίδια στο κυτταρόπλασμα με αποτέλεσμα να μην είναι ικανά για γονιμοποίηση και να τα απορρίπτουμε αμέσως... Μπορεί να υπάρχουν και άλλες κατηγορίες που εγώ αγνοω..

      Όλοι αντί να κάτσουν να στα εξηγήσουν αυτά, σου λένε απλά ότι είναι ανώριμα και τελείωσε η υπόθεση..

      Θα προσπαθήσω να κάνω επικόλληση και ένα άρθρο αν σε ενδιαφέρει..

      https : // www . ncbi . nlm . nih . gov / pmc /articles / PMC10393729 /

      Το pubmed είναι η παγκόσμια ιατρική βιβλιογραφία, εκεί μπορείτε αξιόπιστα να ψάξετε για ιατρικά άρθρα και στο pubmed central είναι δημοσιευμένες οι παγκόσμιες ιατρικές έρευνες αναγνωρισμένες από τον ιατρικό παγκόσμιο σύλλογο.

      @Kiddo ευχαριστώ για την υπεραναλυση!!

      On 26/6/2024 at 8:07 ΜΜ, Katiamaxiking είπε:

      Διέγερση με 300 μονάδες: 

      1η) 5 ωάρια, 1 ωριμο

      2η) 8 ωάρια, 6 ωριμα

      3η) 9 ωάρια, 7 ώριμα. 

      Καταστολή και διέγερση με 450:

      15 ωάρια, 12 ώριμα 

      Τέλεια! 450 μεριοφερτ ; bemfola? Και ο ς με τη μεγαλύτερη δόση βγαίνουν καλύτερα ποιοτικά;αυτό δε μπορώ να καταλάβω ,μια από τα ίδια είχα και εγώ με 300 ,

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

πρίν από 43 λεπτά , linaa είπε:

Να μην ανχωνεσε με σωστή καθοδήγηση όλα θα πάρουν τον δρόμο σου. Φυσικά Κ πρέπει να κάνεις προετοιμασία από τώρα δεν είναι υπερβολή. Εξαρτάτε βέβαια Κ τι εξετάσεις έχεις κάνει Κ ποιος ο λόγος που σε οδηγεί στο να κάνεις εξωσωματική ? 

Καλά το 36 ως ηλικία για γάμο δεν το κατάλαβα Κ πολύ 

Το θεμα της καθοδήγησης είναι το πρόβλημα. Ο γιατρός μου νομιζω οτι παραείναι χαλαρός. Είχαμε κάνει και οι δυο εξετάσεις πριν 10 μηνες, μετά από δική μου επιμονή γιατί ο γιατρός ελεγε οτι δεν υπάρχει λόγος. Του άντρα μου ήταν οκ αλλά εγώ είχα ΑΜΗ 1.09, που απο οσο το έψαξα δεν είναι και η καλύτερη και με αγχώνει οτι λογικα πεφτει με τα χρόνια, εκει κολλούσε και η ηλικία,  οχι για το γάμο. Fsh είχα λίγο κάτω από 9. Είναι πάνω από χρόνο που δεν χρησιμοποιούμε κάποια αντησηληψη για αυτό και αγχώνομαι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 35 λεπτά , Niki87 είπε:

Το θεμα της καθοδήγησης είναι το πρόβλημα. Ο γιατρός μου νομιζω οτι παραείναι χαλαρός. Είχαμε κάνει και οι δυο εξετάσεις πριν 10 μηνες, μετά από δική μου επιμονή γιατί ο γιατρός ελεγε οτι δεν υπάρχει λόγος. Του άντρα μου ήταν οκ αλλά εγώ είχα ΑΜΗ 1.09, που απο οσο το έψαξα δεν είναι και η καλύτερη και με αγχώνει οτι λογικα πεφτει με τα χρόνια, εκει κολλούσε και η ηλικία,  οχι για το γάμο. Fsh είχα λίγο κάτω από 9. Είναι πάνω από χρόνο που δεν χρησιμοποιούμε κάποια αντησηληψη για αυτό και αγχώνομαι. 

Καταρχάς θα επισκεφτείς έναν ενδοκρινολόγο να κάνεις ένα τσεκαρισμα Κ από εκεί για θυροειδή Κ ορμόνες . Θα κάνεις πάλι ορμονικές εξετάσεις επανάληψη για να έχεις μια πιο σαφή εικόνα για το τι γίνετε . 

Βιταμίνες βέβαια να ξεκινήσεις από τώρα δεν έχει νόημα να περιμένεις για να πάρεις βιταμίνες . Κ φυσικά στην διατροφή αυτό που πρέπει να αποφεύγεις είναι η ζάχαρη κυρίως. Όσο μπορείς το καλοκαίρι σου να το περάσεις όσο πιο ξένοιαστα μπορείς Κ αυτό βοηθάει πολύ για την προετοιμασία σου . Κάνε εξέτασεις τώρα πριν πας διακοπές ώστε ότι βρεθεί να μπορείς να το διορθώσεις πριν την εξωσωματική. Μην μπεις στην διαδικασία εξωσωματικής αν δεν έχεις κάνει αρκετές εξετάσεις σε άλλες ειδικότητες . 

Just now, linaa είπε:

να περιμένεις για να πάρεις βιταμίνες

Μετά την έναρξη της εξωσωματικής εννοούσα εδώ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , linaa είπε:

Καταρχάς θα επισκεφτείς έναν ενδοκρινολόγο να κάνεις ένα τσεκαρισμα Κ από εκεί για θυροειδή Κ ορμόνες . Θα κάνεις πάλι ορμονικές εξετάσεις επανάληψη για να έχεις μια πιο σαφή εικόνα για το τι γίνετε . 

Βιταμίνες βέβαια να ξεκινήσεις από τώρα δεν έχει νόημα να περιμένεις για να πάρεις βιταμίνες . Κ φυσικά στην διατροφή αυτό που πρέπει να αποφεύγεις είναι η ζάχαρη κυρίως. Όσο μπορείς το καλοκαίρι σου να το περάσεις όσο πιο ξένοιαστα μπορείς Κ αυτό βοηθάει πολύ για την προετοιμασία σου . Κάνε εξέτασεις τώρα πριν πας διακοπές ώστε ότι βρεθεί να μπορείς να το διορθώσεις πριν την εξωσωματική. Μην μπεις στην διαδικασία εξωσωματικής αν δεν έχεις κάνει αρκετές εξετάσεις σε άλλες ειδικότητες . 

Μετά την έναρξη της εξωσωματικής εννοούσα εδώ 

Σε ευχαριστώ πολύ. Απλά με τη συζήτηση με το γιατρό μου ένιωσα ότι είμαι τρελή και υπερβολική που θέλω να το ψάξω.

Δεν είχα σκεφτεί να δω ενδοκρινολογο. Θα το προγραμματίσω άμεσα και θα αρχίσω να ψάχνω και για νέο γυναικολόγο.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, μου έδωσες την επιβεβαίωση που χρειαζόμουν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Niki87 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Απλά με τη συζήτηση με το γιατρό μου ένιωσα ότι είμαι τρελή και υπερβολική που θέλω να το ψάξω.

Δεν είχα σκεφτεί να δω ενδοκρινολογο. Θα το προγραμματίσω άμεσα και θα αρχίσω να ψάχνω και για νέο γυναικολόγο.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, μου έδωσες την επιβεβαίωση που χρειαζόμουν.

Σίγουρα πρέπει να βρεις καινούριο γυναικολόγο όλα τα πρωτόκολλα λένε ότι μετά τα 35 Κ μετά από 6 μήνες ελεύθερες επαφές ξεκινάς εξετάσεις Κ αν ακόμα Κ οι εξετάσεις είναι καλές αν μετά από ένα ακόμα 3μηνο εντατικών επαφών δεν επιτευχθεί πάλι εγκυμοσύνη ξεκινάνε ακόμα περισσότερες εξετάσεις Κ μπαίνεις στην διαδικασία έστω με σπερματενχυση έστω σε έναν κύκλο αν όλες οι εξετάσεις βγαίνουν καλές Κ εξωσωματική στην συνέχεια . Μετά τα 35 κανένας γιατρός δεν πρέπει να αφήνει ένα χρόνο της γυναίκας να περνάει χωρίς τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Niki87 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Απλά με τη συζήτηση με το γιατρό μου ένιωσα ότι είμαι τρελή και υπερβολική που θέλω να το ψάξω.

Δεν είχα σκεφτεί να δω ενδοκρινολογο. Θα το προγραμματίσω άμεσα και θα αρχίσω να ψάχνω και για νέο γυναικολόγο.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, μου έδωσες την επιβεβαίωση που χρειαζόμουν.

Η ηλικία σου είναι μια χαρα, εμένα όλες οι φίλες μου, που δεν είχαν θέμα υπογονομοτητας ως ζευγάρι,  μείναν πολύ εύκολα έγκυες στα 37+. Εννοείται να κάνεις ότι εξετάσεις χρειάζονται, εφόσον έχετε ελέγξει ορμόνες και σπερμα καλό είναι να κάνεις και μια σαλπιγγογραφια να επιβεβαιώσεις ότι οι σάλπιγγες σου είναι οκ, εξάλλου και σε περίπτωση εξωσωματικης θα σου χρειαστεί για την επιτροπή και έχει 5χρονια ισχύ η γνωμάτευση. Στο ενδιάμεσο καλό είναι να εντοπίσεις και με σιγουριά τις γόνιμες μέρες σου με τεστ ωορηξιας και να έχετε επαφές εκείνες τις μέρες. Χωρις τεστ και εφόσον έχεις σταθερό κύκλο υπολογιζε ότι καλό είναι να έχετε επαφές ανά τουλαχιστον 2 μέρες ξεκινώντας 18 μέρες πριν την ημέρα της επόμενης περιόδου σου και για 8 περιπου μέρες. Η ωορηξια συνήθως γίνεται 14 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο οπότε με αυτόν τον τρόπο πιάνεις όλες τις πιθανές γόνιμες μερες.  Η ώρα η καλή και εύχομαι να έρθει και σύντομα και το μωράκι χωρίς ταλαιπωρία.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

Θα συνεχίσω να ελπίζω να έχεις μια ευχάριστη έκπληξη αύριο. Τι ηλικία έχεις? Η ΑΜΗ είναι απλώς μια ένδειξη "αποθέματος" ωαρίων, δεν νομίζω ότι πρέπει να σε προβληματίσει. Σε τι μονάδα μέτρησης είναι το 0,5 που αναφέρεις? Πιο σημαντική είναι η ποιότητα των ωαρίων, που φθίνει αναγκαστικά όσο μεγαλώνουμε. 

Θα πρότεινα να περιμένεις να ολοκληρωθεί αυτή η προσπάθεια, και αφού ανακτήσεις τις δυνάμεις σου να συζητήσεις με τον γυναικολόγο σου. Χρειάζεται μια ειλικρινής ενημέρωση για τις πιθανότητές σου για φυσιολογική σύλληψη, που εξαρτώνται από την ηλικία σου και το ορμονολογικό σου προφιλ, αλλά και από το σπέρμα του συντρόφου σου. 

Το αν θα ξαναδοκιμάσεις την εξωσωματική μόνο εσύ και ο σύντροφός σου μπορείτε να το απαντήσετε. Είναι πολυπαραγοντικό ζήτημα. Εξαρτάται από τις οικονομικές σας δυνάμεις, από το πόσες φορές έχετε ήδη υποβληθεί σε θεραπεία υπογονιμότητας, πόσα φάρμακα πήρες, πώς το βιώσατε από ψυχολογική άποψη. 

Πάρε το χρόνο σου και περίμενε πρώτα να δεις τα αποτελέσματα αυτής της προσπάθειας. Στέλνω μεγάλη αγκαλιά ❤

Είσαι πολύ γλυκεια ..ευχαριστώ για τη ζεστη μεγαλη αγκαλια σου ❤️❤️Θα στειλω αυριο να σας πω για το αποτέλεσμα παρ ολο που δεν είμαι καθολου αισιοδοξη..Σε ng/ml έχει γίνει η μέτρηση απ ότι είδα τώρα....... 

Ο άντρας μου ειναι χαλαρός και παρηγορητικος γεμάτος αισιοδοξία ότι μελλοντικά θα τα καταφέρουμε,τουλάχιστον ετσι δειχνει...και αυτό μου κάνει πολύ καλό ..Εγώ το έχω πάρει πιο βαριά το θέμα γιατί εχω εντονα μεσα μου αυτη την προσμονη για την μητρότητα και την ολοκλήρωση της οικογένειάς μας,καιρό τωρα ...και παραλληλα νιώθω μειονεκτικά που ακόμα δείχνω μη ικανή να το κάνω!

Ηταν η πρωτη μας προσπαθεια...Στριμωχτηκαμε οικονομικά οποτε σιγουρα η επόμενη προσπάθεια θα είναι μετά από κανένα εξάμηνο ώστε να έχουμε μαζέψει τα κομμάτια μας και να έχουμε κάνει πάλι κάποια αποταμιευση.Απλως διαβάζω μια σειρά από εξετάσεις που δεν εχουμε κάνει κ ίσως θα ήταν σωστό να κάνουμε πριν προσπαθήσουμε ξανά. Εγώ ας πούμε δε γνωρίζω αν έχω ενδομητριωση εστω ελαφριά....η αυτό που γράφουν σε άλλο σημείο την εξέταση PGS ,την κατάτμηση του σπέρματος κτλ.Ισως την επόμενη φορά χρειαστεί μια καλύτερη προετοιμασια σε επίπεδο εξετάσεων κ διατροφής ακόμα.Ισως βιάστηκαμε...τι να πω !

6 ώρες πρίν, Sisheido είπε:

Κορίτσι μου γλυκό ελπιζω κι εύχομαι να είναι όπως στις δικές μου εγκυμοσύνες... κάθε εβδομάδα στους 2-3 πρώτους μήνες είχα αίμα και πότε δεν φάνηκε από που... σημασία έχει πως όλα πήγαν καλά!!!

Κορίτσι μου γλυκό εγώ ειδικά στη 2η εγκυμοσύνη την 8η ημέρα γέμισα 2-3 σερβιετακια με κόκκινο αίμα και γενικά είχα τακτικά τον πρώτο καιρό... όλα πήγαν εξαιρετικά και έχω τα διδυμακια μου!!!

Κατ αρχας να σου ζήσουν τα παιδακια σου ❤️ Λιγες ωρες εμειναν για την εξεταση...Εκτός απ το αίμα ..είχες κ πονακια περιόδου??

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Όπως ειχα ξαναστειλει και παλιοτερα εμεινα εγκυος με την πρωτη προσπάθεια εξωσωματικης.. βασει περιοδου θα ημουν σημερα 8 εβδομάδων, αλλα υπερηχογραφικά ημουν 7.. και λεω ημουν γιατι μαλλον παλινδρομησε το εμβρυακι μου.. την προηγουμενη εβδομαδα ειδαμε εμβρυικα στοιχεια και μια γραμμουλα 3 χιλ εμβρυακι και ακουσαμε ελαχιστα καρδουλα.. σημερα μονο τα εμβρυικα δυστυχως.. εκανα χοριακη γυρω στις 27000 και αυριο θα κανω επαναληπτικη.. οποτε παω για απόξεση λογικά..

Η ερωτηση μου σε όσες δυστυχώς το περασαν .. η αποξεση ποναει σωματικα; Το ψυχολογικο το ξερω ηδη..💔.. αλλα φοβαμαι η αληθεια..

Απο εκει κ περα καρυοτυπο και εξεταση για θρομβοφιλια δεν εχουμε κανει.. δυστυχως! Οποτε λογικα ειναι τα επομενα βηματα.. υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να δουμε; Προφανώς το εμβρυο δεν ηταν υγιες... Να σημειώσω οτι δεν εχουμε αλλα στην καταψυξη.. γενικα δεν πηγε η πρωτη διεγερση καλα.. απο τα 15 ωαρια μονο 2 προχωρησαν σε βλαστοκυστες, αυτα που βαλαμε και επιασε το 1... Ο κύκλος μου δεν ηταν καλος, η γενικη μου εικονα καλη.. ειχαμε ενα θεμα στο σπερμα, στον αριθμο και κινητικότητα.. σκαμπανεβασματα βασικα..

Υ.γ. ειναι πολυ περίεργο γιατι οσο δεν ειχα εντονα συμπτωματα εγκυμοσυνης και δεν το ειχα συνειδητοποιησει αλλο τοσο δεν εχω τωρα συμπτωματα αποβολής..  ουτε αιμα ουτε πονο.. και ειμαι χαμένη η αληθεια... Τουλαχιστον το οτι επιασα με την πρωτη είναι θετικό σωστα;;

  • Δύναμη! 2
  • Λυπημένη/-ος 5
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Hopefully_soon είπε:

Είσαι πολύ γλυκεια ..ευχαριστώ για τη ζεστη μεγαλη αγκαλια σου ❤️❤️Θα 

Κατ αρχας να σου ζήσουν τα παιδακια σου ❤️ Λιγες ωρες εμειναν για την εξεταση...Εκτός απ το αίμα ..είχες κ πονακια περιόδου??

Ειχα πονάκια κυρίως στη μέση!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια!! Έκανα ωοληψια την Τετάρτη και μου πήραν τρία!! Με πήρε εχθές η γιατρός και μου είπε ότι γονιμοποιήθηκαν και τα τρία. Χάρηκα πολύ !! Έχω αύριο ραντεβού για εμβρυομεταφορά. Μου είπε αν δεν σε πάρω έρχεσαι το Σάββατο το πρωί, αν σε πάρω το αφήνουμε για Δευτέρα. Δευτέρα μάλλον είπε για το στάδιο της βλαστοκυστης. Δεν με πήρε και  επεσα λίγο ψυχολογικά, γιατί λέω καλύτερα θα ήταν βλαστοκύστες . Λέτε να δώσουν εγκυμοσυνη τρία εμβρυακια τριών ημερών;  

  • Καλή τύχη! 3
  • Ευχή 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Είμαι νέα στο φόρουμ και η δική μου ιστορία έχει ως εξής..στο ταξίδι της εξωσωματικής μπήκαμε εξαιτίας κακού σπέρματος. Την Δευτέρα κάναμε την ωοληψια, όπου τα 10 ωάρια ήταν σε φάση για γονιμοποίηση και γονιμοποιηθηκαν τα 6.

Σήμερα το πρωί πηγαίνοντας για την έμβρυοεταφορα, μας ενημέρωσαν πως στο στάδιο της βλαστοκυστης έχει φτάσει το 1, και μένουν αλλά 2 τα οποία έχουν μείνει πιο στάσιμα και θα μας ενημερώσουν αύριο για την πορεία τους.

Ο γιατρός δεν μας άφησε πολλές ελπίδες για την βλαστοκυστη που μεταφέραμε καθώς η μη εξέλιξη των υπολοίπων, υποδηλώνει πιθανόν κακής ποιότητας ωάρια..η ηλικία μου είναι 30 ετών.. όπως καταλαβαίνετε η ψυχολογία μου είναι αρκετά πεσμένη..

Υπάρχει κάποια κοπέλα με παρόμοιο ιστορικό;

Συγνώμη για για το σεντόνι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 18 λεπτά , butterfly21 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Είμαι νέα στο φόρουμ και η δική μου ιστορία έχει ως εξής..στο ταξίδι της εξωσωματικής μπήκαμε εξαιτίας κακού σπέρματος. Την Δευτέρα κάναμε την ωοληψια, όπου τα 10 ωάρια ήταν σε φάση για γονιμοποίηση και γονιμοποιηθηκαν τα 6.

Σήμερα το πρωί πηγαίνοντας για την έμβρυοεταφορα, μας ενημέρωσαν πως στο στάδιο της βλαστοκυστης έχει φτάσει το 1, και μένουν αλλά 2 τα οποία έχουν μείνει πιο στάσιμα και θα μας ενημερώσουν αύριο για την πορεία τους.

Ο γιατρός δεν μας άφησε πολλές ελπίδες για την βλαστοκυστη που μεταφέραμε καθώς η μη εξέλιξη των υπολοίπων, υποδηλώνει πιθανόν κακής ποιότητας ωάρια..η ηλικία μου είναι 30 ετών.. όπως καταλαβαίνετε η ψυχολογία μου είναι αρκετά πεσμένη..

Υπάρχει κάποια κοπέλα με παρόμοιο ιστορικό;

Συγνώμη για για το σεντόνι!!

Να μην ανχωνεσε εκ των προτέρων . Βασικά κακός σου είπε κάτι τέτοιο Κ σου έκανε εμβρυομεταφορα μόνο ένα . Κανονικά αν είχε πραγματικά αμφιβολίες έπρεπε να περιμένετε Κ τα άλλα δύο έμβρυα Κ αν χρειαζόταν να κάνατε άλλη μια διεργεση για να μαζέψετε περισσότερες βλαστοκυστες. 

30 χρόνων αν οι ορμονικές σου είναι καλές δεν φταίνε τα ωάρια για κανένα λόγο. Το σπέρμα ίσως αν λες ότι υπήρχε πρόβλημα αλλά εξαρτάτε κ το πρόβλημα που υπήρχε Κ η θεραπεία που πήρατε πριν την εξωσωματική 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , linaa είπε:

Να μην ανχωνεσε εκ των προτέρων . Βασικά κακός σου είπε κάτι τέτοιο Κ σου έκανε εμβρυομεταφορα μόνο ένα . Κανονικά αν είχε πραγματικά αμφιβολίες έπρεπε να περιμένετε Κ τα άλλα δύο έμβρυα Κ αν χρειαζόταν να κάνατε άλλη μια διεργεση για να μαζέψετε περισσότερες βλαστοκυστες. 

30 χρόνων αν οι ορμονικές σου είναι καλές δεν φταίνε τα ωάρια για κανένα λόγο. Το σπέρμα ίσως αν λες ότι υπήρχε πρόβλημα αλλά εξαρτάτε κ το πρόβλημα που υπήρχε Κ η θεραπεία που πήρατε πριν την εξωσωματική 

Αυτό με προβλημάτισε και εμένα, κι εγώ πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα να περιμένουμε την εξέλιξη και των άλλων δύο και να βλέπαμε πως θα κινηθούμε..

Θα προσπαθήσω να σκέφτομαι θετικά ❤️

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Όπως ειχα ξαναστειλει και παλιοτερα εμεινα εγκυος με την πρωτη προσπάθεια εξωσωματικης.. βασει περιοδου θα ημουν σημερα 8 εβδομάδων, αλλα υπερηχογραφικά ημουν 7.. και λεω ημουν γιατι μαλλον παλινδρομησε το εμβρυακι μου.. την προηγουμενη εβδομαδα ειδαμε εμβρυικα στοιχεια και μια γραμμουλα 3 χιλ εμβρυακι και ακουσαμε ελαχιστα καρδουλα.. σημερα μονο τα εμβρυικα δυστυχως.. εκανα χοριακη γυρω στις 27000 και αυριο θα κανω επαναληπτικη.. οποτε παω για απόξεση λογικά..

Η ερωτηση μου σε όσες δυστυχώς το περασαν .. η αποξεση ποναει σωματικα; Το ψυχολογικο το ξερω ηδη..💔.. αλλα φοβαμαι η αληθεια..

Απο εκει κ περα καρυοτυπο και εξεταση για θρομβοφιλια δεν εχουμε κανει.. δυστυχως! Οποτε λογικα ειναι τα επομενα βηματα.. υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να δουμε; Προφανώς το εμβρυο δεν ηταν υγιες... Να σημειώσω οτι δεν εχουμε αλλα στην καταψυξη.. γενικα δεν πηγε η πρωτη διεγερση καλα.. απο τα 15 ωαρια μονο 2 προχωρησαν σε βλαστοκυστες, αυτα που βαλαμε και επιασε το 1... Ο κύκλος μου δεν ηταν καλος, η γενικη μου εικονα καλη.. ειχαμε ενα θεμα στο σπερμα, στον αριθμο και κινητικότητα.. σκαμπανεβασματα βασικα..

Υ.γ. ειναι πολυ περίεργο γιατι οσο δεν ειχα εντονα συμπτωματα εγκυμοσυνης και δεν το ειχα συνειδητοποιησει αλλο τοσο δεν εχω τωρα συμπτωματα αποβολής..  ουτε αιμα ουτε πονο.. και ειμαι χαμένη η αληθεια... Τουλαχιστον το οτι επιασα με την πρωτη είναι θετικό σωστα;;

Καλημέρα κοριτσάκι μου.. λυπάμαι πάρα πολύ για την εξέλιξη αυτή.. από τη στιγμή που είχατε ακούσει καρδούλα και χθες δεν καταφέρατε να την ακούσετε, ελάχιστη σημασία έχει η χοριακη καθώς ήδη έχει παλινδρομησει.. 

Ο ψυχολογικός πόνος είναι μεγαλύτερος σε σχέση με το σωματικό.. σωματικά θα έχεις σαν έντονο πόνο περιόδου για μερικές ώρες μετά την αποξεση και ίσως μερικά ποναλακια μια δύο μέρες μετά..

Είναι πολύ σημαντικό και πρέπει να σταθείτε στο ότι έπιασες με την πρώτη.. σημαίνει ότι η μήτρα είναι πολύ δεκτική και σίγουρα με το που βρεθεί το υγιές εμβρυακι θα έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη..!

Για εμένα καταρχήν να κάνετε καρυότυπο εμβρύου από την αποξεση που θα κάνεις, το πιθανότερο δηλαδή είναι να ήταν απλά τυχαίο και να μην ήταν υγιές το εμβρυακι.. αλλά πρέπει να ξέρεις σίγουρα για να έχεις εικόνα πόσο πρέπει να εστιάσεις στους υπόλοιπους παράγοντες.. μετά σίγουρα πρέπει να ελέγξετε και τους υπόλοιπους παράγοντες που επηρεάζουν και δεν έχετε ήδη ελέγξει απλά για να είστε σίγουροι αλλά για εμένα και εφόσον δεν το έχετε ήδη κάνει, πρέπει να εστιάσετε στο σπέρμα.. πέρα από σπερμοδιαγραμμα έχετε κάνει κάποια άλλη εξέταση; Έχει πάει σε ανδρολογο; Κυρίως κατακερματισμό και οξειδωτικό στρες στο σπέρμα πρέπει να δείτε, κάτι το οποίο επίσης μπορεί να οδηγήσει σε παλινδρομη κύηση.. δεν ξέρω αν έχεις πάει σε ενδοκρινολόγο να έχετε υπό έλεγχο ζάχαρο κυρίως και θυροειδή.. δεν ξέρω αν έχετε ελέγξει και ενδελεχώς τη μήτρα.. μήπως με μια υστεροσκοπηση πριν την επόμενη ετ ή και ngs να δείτε το μικροβίωμα της μήτρας.. 

Εσύ δεν βιώνεις αποβολή με την έννοια της απόρριψης του εμβρύου από το σώμα σου για να έχεις αιμορραγία ή άλλα παρόμοια συμπτώματα αλλά παλινδρομη κύηση όπου το έμβρυο σταμάτησε την ανάπτυξη του.. δεν υπάρχουν συμπτώματα δυστυχώς.. συνήθως η γυναίκα το ανακαλύπτει στον υπέρηχο.. και στο 90% των περιπτώσεων δεν ήταν υγιές το εμβρυακι.. η έλλειψη έντονων συμπτωμάτων εγκυμοσύνης δεν είναι ενδεικτικά παλινδρομης κύησης οπότε μην αφήσεις να σε επιρρεασει σε επόμενη εγκυμοσύνη..

9 ώρες πρίν, butterfly21 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Είμαι νέα στο φόρουμ και η δική μου ιστορία έχει ως εξής..στο ταξίδι της εξωσωματικής μπήκαμε εξαιτίας κακού σπέρματος. Την Δευτέρα κάναμε την ωοληψια, όπου τα 10 ωάρια ήταν σε φάση για γονιμοποίηση και γονιμοποιηθηκαν τα 6.

Σήμερα το πρωί πηγαίνοντας για την έμβρυοεταφορα, μας ενημέρωσαν πως στο στάδιο της βλαστοκυστης έχει φτάσει το 1, και μένουν αλλά 2 τα οποία έχουν μείνει πιο στάσιμα και θα μας ενημερώσουν αύριο για την πορεία τους.

Ο γιατρός δεν μας άφησε πολλές ελπίδες για την βλαστοκυστη που μεταφέραμε καθώς η μη εξέλιξη των υπολοίπων, υποδηλώνει πιθανόν κακής ποιότητας ωάρια..η ηλικία μου είναι 30 ετών.. όπως καταλαβαίνετε η ψυχολογία μου είναι αρκετά πεσμένη..

Υπάρχει κάποια κοπέλα με παρόμοιο ιστορικό;

Συγνώμη για για το σεντόνι!!

Αυτά είναι μλκιες..! 30 χρονών λουλούδι αν τίθεται θέμα με την ποιότητα των ωαρίων, οι 40++ να μην προσπαθούν κάν;;;;;!!! 

Ούτε καν γλυκιά μου!! Πάντα τα ρίχνουν όλα στην "ποιότητα των ωαρίων" για να μην χρειάζεται να εξηγούν ή να ψάχνουν για κάτι άλλο και τελείωσε η υπόθεση..! Ο γιατρός έτσι όπως τα περιγράφεις, τα χειρίστηκε λάθος.. για αρχή και αν θέλεις άκουσε με.. πάρε το έμβρυολογικό του κέντρου και απαίτησε να μάθεις την βαθμολογία των ωαρίων (ναι ναι καλά άκουσες..! Και τα ωάρια έχουν..!) εσένα σε ενδιαφέρει να μάθεις πόσα ΜΙΙ ή late MII είχες από την ωοληψια τα οποία είναι τα ωάρια που έχουν υποστεί μείωση (έτσι λέγεται, είναι δηλαδή δεκτικά στο σπερματοζωάριο για γονιμοποίηση) τα λεγόμενα "ώριμα" για να αποφεύγουν να εξηγούν πολλά πολλά.. τα ΜΙ είναι τα ωάρια τα οποία δεν έχουν υποστεί μείωση, τα λεγόμενα "ανώριμα" (δεν είναι δεκτικά στο σπερματοζωάριο και άρα για γονιμοποίηση) αλλά με καλλιέργεια εργαστηριακά μπορεί να προκύψουν τα late MII. Υπάρχουν και άλλες κατηγορίες ωαρίων όπως πχ τα MT-ZONA τα οποία είναι τα ωάρια με πολύ σκληρό περίβλημα να το πω απλά και δεν μπορεί να το διαπεράσει το σπερματοζωάριο.. κτλ.. δεν θέλω να σε κουράσω με περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά για να σου φύγει από το μυαλό το "κακή ποιότητα ωαρίων" μόνο η γνώση είναι δύναμη.. και αν από τα 10 είχες 8 ΜΙΙ πχ τότε σε καμία των περιπτώσεων δεν τίθεται θέμα "ποιότητας" που και πάλι αν πχ είχες από τα 10 ωάρια 2 ΜΙΙ πάλι δεν τίθεται θέμα ποιότητας αλλά θα πρέπει σε επόμενη διέγερση να αλλάξει το πρωτόκολλο ο γιατρός.. πχ λιγότερες μονάδες με διπλό trigger shot (διπλή ovitrelle δηλαδή ή ovitrelle & arvekap κτλ) αν δηλαδή παρατηρείτε ότι γίνεται η ωοληψια πριν τα περισσότερα από αυτά να έχουν υποστεί μείωση (ΜΙΙ) τότε είναι θέμα πρωτοκόλλου και όχι ποιότητας ωαρίων όπως το λένε για να ξεμπερδευουν!!

Σε ζαλισα το ξέρω, αλλά δεν μπορώ να ακούω μλκιες..!!

Υ.Γ. Να ζητήσεις πλήρη αναφορά για το σπέρμα και για τα ωάρια που γονιμοποιηθηκαν πόσα έφτασαν 3ης μέρας έμβρυα και πόσα έφτασαν στο στάδιο βλαστοκυστης! Να ξέρεις το πιθανότερο είναι να ευθύνεται το σπέρμα για την κακή ανταπόκριση που είχατε αλλά ποτέ δεν "θίγουν" τον άντρα και το σπέρμα του..!! Να το ξεψαχνισετε πλήρως αν χρειαστεί επόμενη φορά (που στο απευχομαι ολόψυχα και να είναι αυτή η τυχερή σου!) αλλά συνήθως δεν δίνουν καμία σημασία όταν είναι το 50% της εξίσωσης..!! Και δη όταν έχετε διεγνωσμενο πρόβλημα στο σπέρμα..!!

Εδώ είμαστε για ότι άλλο θελήσεις! Πολύ πολύ καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου!

  • Μου αρέσει 4

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Kiddo είπε:

 

Καλημέρα από περιέργεια θέλω να ρωτήσω το εξής. Ειμαι σε φάση αλλαγής γιατρού. Βλέπω συχνά και αναφέρεστε στην avercap. Στη διέγερση ο πρώτος γιατρός δεν μου την έδωσε ποτέ. Τώρα με τον δεύτερο μου τη χορήγησε δύο μέρες μετά την εμβρυομεταφορα λέγοντας ότι θα βοηθήσει στην εμφύτευση (που εν τέλει απέτυχε). Άρα έχει πολλαπλή χρήση σαν φάρμακο; Ρωτάω γιατί δεν έχω δει καποια απο εσας να τη συσχετίζει με εμβρυομεταφορα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Kiddo είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου.. λυπάμαι πάρα πολύ για την εξέλιξη αυτή.. από τη στιγμή που είχατε ακούσει καρδούλα και χθες δεν καταφέρατε να την ακούσετε, ελάχιστη σημασία έχει η χοριακη καθώς ήδη έχει παλινδρομησει.. 

Ο ψυχολογικός πόνος είναι μεγαλύτερος σε σχέση με το σωματικό.. σωματικά θα έχεις σαν έντονο πόνο περιόδου για μερικές ώρες μετά την αποξεση και ίσως μερικά ποναλακια μια δύο μέρες μετά..

Είναι πολύ σημαντικό και πρέπει να σταθείτε στο ότι έπιασες με την πρώτη.. σημαίνει ότι η μήτρα είναι πολύ δεκτική και σίγουρα με το που βρεθεί το υγιές εμβρυακι θα έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη..!

Για εμένα καταρχήν να κάνετε καρυότυπο εμβρύου από την αποξεση που θα κάνεις, το πιθανότερο δηλαδή είναι να ήταν απλά τυχαίο και να μην ήταν υγιές το εμβρυακι.. αλλά πρέπει να ξέρεις σίγουρα για να έχεις εικόνα πόσο πρέπει να εστιάσεις στους υπόλοιπους παράγοντες.. μετά σίγουρα πρέπει να ελέγξετε και τους υπόλοιπους παράγοντες που επηρεάζουν και δεν έχετε ήδη ελέγξει απλά για να είστε σίγουροι αλλά για εμένα και εφόσον δεν το έχετε ήδη κάνει, πρέπει να εστιάσετε στο σπέρμα.. πέρα από σπερμοδιαγραμμα έχετε κάνει κάποια άλλη εξέταση; Έχει πάει σε ανδρολογο; Κυρίως κατακερματισμό και οξειδωτικό στρες στο σπέρμα πρέπει να δείτε, κάτι το οποίο επίσης μπορεί να οδηγήσει σε παλινδρομη κύηση.. δεν ξέρω αν έχεις πάει σε ενδοκρινολόγο να έχετε υπό έλεγχο ζάχαρο κυρίως και θυροειδή.. δεν ξέρω αν έχετε ελέγξει και ενδελεχώς τη μήτρα.. μήπως με μια υστεροσκοπηση πριν την επόμενη ετ ή και ngs να δείτε το μικροβίωμα της μήτρας.. 

Εσύ δεν βιώνεις αποβολή με την έννοια της απόρριψης του εμβρύου από το σώμα σου για να έχεις αιμορραγία ή άλλα παρόμοια συμπτώματα αλλά παλινδρομη κύηση όπου το έμβρυο σταμάτησε την ανάπτυξη του.. δεν υπάρχουν συμπτώματα δυστυχώς.. συνήθως η γυναίκα το ανακαλύπτει στον υπέρηχο.. και στο 90% των περιπτώσεων δεν ήταν υγιές το εμβρυακι.. η έλλειψη έντονων συμπτωμάτων εγκυμοσύνης δεν είναι ενδεικτικά παλινδρομης κύησης οπότε μην αφήσεις να σε επιρρεασει σε επόμενη εγκυμοσύνη..

Αυτά είναι μλκιες..! 30 χρονών λουλούδι αν τίθεται θέμα με την ποιότητα των ωαρίων, οι 40++ να μην προσπαθούν κάν;;;;;!!! 

Ούτε καν γλυκιά μου!! Πάντα τα ρίχνουν όλα στην "ποιότητα των ωαρίων" για να μην χρειάζεται να εξηγούν ή να ψάχνουν για κάτι άλλο και τελείωσε η υπόθεση..! Ο γιατρός έτσι όπως τα περιγράφεις, τα χειρίστηκε λάθος.. για αρχή και αν θέλεις άκουσε με.. πάρε το έμβρυολογικό του κέντρου και απαίτησε να μάθεις την βαθμολογία των ωαρίων (ναι ναι καλά άκουσες..! Και τα ωάρια έχουν..!) εσένα σε ενδιαφέρει να μάθεις πόσα ΜΙΙ ή late MII είχες από την ωοληψια τα οποία είναι τα ωάρια που έχουν υποστεί μείωση (έτσι λέγεται, είναι δηλαδή δεκτικά στο σπερματοζωάριο για γονιμοποίηση) τα λεγόμενα "ώριμα" για να αποφεύγουν να εξηγούν πολλά πολλά.. τα ΜΙ είναι τα ωάρια τα οποία δεν έχουν υποστεί μείωση, τα λεγόμενα "ανώριμα" (δεν είναι δεκτικά στο σπερματοζωάριο και άρα για γονιμοποίηση) αλλά με καλλιέργεια εργαστηριακά μπορεί να προκύψουν τα late MII. Υπάρχουν και άλλες κατηγορίες ωαρίων όπως πχ τα MT-ZONA τα οποία είναι τα ωάρια με πολύ σκληρό περίβλημα να το πω απλά και δεν μπορεί να το διαπεράσει το σπερματοζωάριο.. κτλ.. δεν θέλω να σε κουράσω με περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά για να σου φύγει από το μυαλό το "κακή ποιότητα ωαρίων" μόνο η γνώση είναι δύναμη.. και αν από τα 10 είχες 8 ΜΙΙ πχ τότε σε καμία των περιπτώσεων δεν τίθεται θέμα "ποιότητας" που και πάλι αν πχ είχες από τα 10 ωάρια 2 ΜΙΙ πάλι δεν τίθεται θέμα ποιότητας αλλά θα πρέπει σε επόμενη διέγερση να αλλάξει το πρωτόκολλο ο γιατρός.. πχ λιγότερες μονάδες με διπλό trigger shot (διπλή ovitrelle δηλαδή ή ovitrelle & arvekap κτλ) αν δηλαδή παρατηρείτε ότι γίνεται η ωοληψια πριν τα περισσότερα από αυτά να έχουν υποστεί μείωση (ΜΙΙ) τότε είναι θέμα πρωτοκόλλου και όχι ποιότητας ωαρίων όπως το λένε για να ξεμπερδευουν!!

Σε ζαλισα το ξέρω, αλλά δεν μπορώ να ακούω μλκιες..!!

Υ.Γ. Να ζητήσεις πλήρη αναφορά για το σπέρμα και για τα ωάρια που γονιμοποιηθηκαν πόσα έφτασαν 3ης μέρας έμβρυα και πόσα έφτασαν στο στάδιο βλαστοκυστης! Να ξέρεις το πιθανότερο είναι να ευθύνεται το σπέρμα για την κακή ανταπόκριση που είχατε αλλά ποτέ δεν "θίγουν" τον άντρα και το σπέρμα του..!! Να το ξεψαχνισετε πλήρως αν χρειαστεί επόμενη φορά (που στο απευχομαι ολόψυχα και να είναι αυτή η τυχερή σου!) αλλά συνήθως δεν δίνουν καμία σημασία όταν είναι το 50% της εξίσωσης..!! Και δη όταν έχετε διεγνωσμενο πρόβλημα στο σπέρμα..!!

Εδώ είμαστε για ότι άλλο θελήσεις! Πολύ πολύ καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την καθοδήγηση..είναι πράγματα τα οποία δεν μου ανέφερε κανένας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...