Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

      Καλησπέρα!

      @helena212 με ένα τεράστιο νούμερο σου εύχομαι!

      Λοιπόν χτες έκανα ένα τεστ clear blue, βγήκε μια πολύ αχνη μπλε γραμμη! Σήμερα έκανα ένα Y or N, το οποίο όμως έδειξε αρνητικο, μετά όμως το πέρασμα 20 λεπτών είχε μια άχνη γραμμή ροζ, άργησε να ανιχνεύσει την ορμονη;

      Εκεί που χάρηκα....απογοήτευση 

      Στις πόσες μέρες το έκανες;;;; 
      εγώ νομίζω πως είναι ένα καλό πρώτο σημάδι! 🤞🏻🤞🏻🤞🏻

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

1 hour ago, Eflenew είπε:

Crp και τκε είναι οκ! Άρα λευκά είναι από την εγκυμοσύνη ε? Σε ευχαριστώ! Η d3 ειναι σημαντική στην εγκυμοσύνη,  συμβάλλει στην απορρόφηση ασβεστίου από το εμβρυο. Έλλειψη βιταμίνης d3 έχει συνέπειες...

Αυριο με την αιματολογο θα μιλήσουμε.

Αυτές τις βιταμίνες τις περνεις για εσένα όχι για το έμβρυο . Το έμβρυο τραβάει ότι χρειάζετε από εσένα . Οπότε τα έμβρυα τίποτα δεν παθαίνουν αν δεν περνεις ασβέστιο Κ καμία συνέπεια δεν υπάρχει στ έμβρυο. Τις βιταμίνες τις δίνουν για την γυναίκα για να μην εμφανίσει μετά προβλήματα οστεοπόρωσης ή προβλήματα με τα δόντια κτλ . 

Απτήν στιγμή που έχεις επάρκεια βιταμίνης d οι βιταμίνες είναι απλά προληπτικές Κ τις περισσότερες φορές αχρειαστες. Κ φυσικά είναι μόνο για εσένα Κ όχι για το μωρό. Το μωρό τραβάει ότι χρειάζετε ακόμα Κ έλλειψη εσύ να είχες πάλι από τα δικά σου θα τράβαγε Κ όχι από τα συμπληρώματα διατροφής . 

Κ επίσης αν τρεφεσε σωστά Κ ξεκουράζεσε σε όλη την εγκυμοσύνη Κ έχεις επάρκεια στις εξετάσεις σου τα συμπληρώματα δεν υποκαθιστούν τίποτα . 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 24 λεπτά , linaa είπε:

Αυτές τις βιταμίνες τις περνεις για εσένα όχι για το έμβρυο . Το έμβρυο τραβάει ότι χρειάζετε από εσένα . Οπότε τα έμβρυα τίποτα δεν παθαίνουν αν δεν περνεις ασβέστιο Κ καμία συνέπεια δεν υπάρχει στ έμβρυο. Τις βιταμίνες τις δίνουν για την γυναίκα για να μην εμφανίσει μετά προβλήματα οστεοπόρωσης ή προβλήματα με τα δόντια κτλ . 

Απτήν στιγμή που έχεις επάρκεια βιταμίνης d οι βιταμίνες είναι απλά προληπτικές Κ τις περισσότερες φορές αχρειαστες. Κ φυσικά είναι μόνο για εσένα Κ όχι για το μωρό. Το μωρό τραβάει ότι χρειάζετε ακόμα Κ έλλειψη εσύ να είχες πάλι από τα δικά σου θα τράβαγε Κ όχι από τα συμπληρώματα διατροφής . 

Κ επίσης αν τρεφεσε σωστά Κ ξεκουράζεσε σε όλη την εγκυμοσύνη Κ έχεις επάρκεια στις εξετάσεις σου τα συμπληρώματα δεν υποκαθιστούν τίποτα . 

Σε ευχαριστώ!!!! 🥰

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

Καταλαβαίνω τη χαρά σας! Να το κάνετε όπως θέλετε εσείς. Εμάς το ξέρει η οικογένεια και οι φίλοι μας αλλά όχι οι υπόλοιποι απλοί γνωστοί. Έχω πολλή αγωνία για αυχενικη και nipt που θα κανουμε σε 10 μερες.

Βγήκαν προχθες και εξετάσεις αιματολογου θα μιλήσω μαζί τους Δευτέρα, βλέπω ότι όλες οι τιμές είναι εντός ορίων απλά 1) γιατί έχω πάλι ανεβασμένα λευκά στα 13.000 και 2) πως γίνεται να έπεσε η d3 από 38 σε 31 ενώ παίρνω κάθε μεσημέρι? Τραβάει το μωρο d3? 

Ειλικρινά λυπάμαι...όλες σε νιώθουμε...ότι και να σου πούμε θα είναι λίγο. Πάρε ανάσες, δώσε λίγο χρόνο και προσπάθησε ξανά! Αν θυμάμαι καλά έχεις εμβρυακια στην κατάψυξη.  

Το ξερω πως με καταλαβαινετε! Το εχω παρει πολυ ψυχραιμα..ημουν προετοιμασμενη απο την πρωτη χοριακη και σχεδον σιγουρη απο τη δεύτερη..οποτε το ειχα επεξεργαστει αρκετα..εχει ξεκινησεο σιγα σιγα να έρχεται κ περιοδος νομιζω..

Θα κανονίσω με τον γιατρο μεσα στη βδομαδα να μιλησουμε να δουμε το πλανο απο εδω κ περα..κ να δουμε κ για το σεναριο του προεμφυτευτικου

  • Ευχή 4
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι γτ κατι διαβασα κ συνειδητοποιησα πως μαλλον χανω την 2η προσπαθεια απο την εγκριση για τα φαρμακα της εξωσωματικης..περασα επιτροπη τον Αύγουστο του 2023, πηγα πηρα τα φαρμακα Σεπτέμβριο του 2023 και εκανα ωοληψια τον Μάιο του 2024.. διαβασα πως η απόφαση ισχυει για ενα χρόνο (αρα εως Αυγουστο 2024?)..επισης εχω και 4 καταψυξη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Terry1986 είπε:

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι γτ κατι διαβασα κ συνειδητοποιησα πως μαλλον χανω την 2η προσπαθεια απο την εγκριση για τα φαρμακα της εξωσωματικης..περασα επιτροπη τον Αύγουστο του 2023, πηγα πηρα τα φαρμακα Σεπτέμβριο του 2023 και εκανα ωοληψια τον Μάιο του 2024.. διαβασα πως η απόφαση ισχυει για ενα χρόνο (αρα εως Αυγουστο 2024?)..επισης εχω και 4 καταψυξη..

Και εγώ έχω ένα στην κατάψυξη,αλλά θα περάσω επιτροπή τον Ιούλιο,δεν τα τσεκαρουν αυτά νομίζω. Σχετικά με το ότι η απόφαση ισχύει για ένα χρόνο,πρώτη φορά το ακούω και ελπίζω να μην ισχύει.Εγω ξέρω ότι μπορείς να περάσεις επιτροπή μέχρι 4φορες

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

Καλησπέρα σας μπράβο σε όλες τς κοπέλες πάμε δυναμικά 🤰 . Σας διαβάζω απλά τρέχουμε αυτές τς μέρες με την γιορτή του σχολείου και υπάρχει λίγο τρέξιμο. Εμείς σήμερα Σάββατο 9 εβδομάδων και 3 ημερών σταματήσαμε την prolutex και το ένα από τα 6  cyclacur  ανά δύο μέρες θα σταματάμε ένα cyclogest και ένα cyclacur. Την προγεστερόνη θα την έχουμε σταματήσει μέχρι την Τετάρτη που θα είναι 10 εβδομάδων . Με μισή καρδιά το κάνουμε αλήθεια πιστεύουμε ότι δεν κάνουμε καλά και ότι είναι νωρίς. Μα από την 10 τελοσ τα φάρμακα; Έχουμε και τους φίλους μασ όλοι τα σταμάτησαν την 12 . Δεν μπορούμε όμως να πούμε στην γιατρό αααα εμείς θέλουμε να τα πάρουμε. Βασικά το είπαμε αχααχαχαχα απλά μασ λέει όχι τελοσ. Απλά αυτό το τελοσ είναι που μασ φοβίζει αχααχαχαχα αχααχαχαχα αχααχαχαχα Καλή δύναμη σε όλους μας

Αααα και δεν ξέρω για εσάς εγώ μετά από τόσα χρόνια προσπαθειών είναι η πρώτη εγκυμοσύνη με αποτέλεσμα το έχω πει παντού γελάνε και τα αυτιά μου. Πάω να πάρω παπούτσια καλησπέρα η γυναίκα μου είναι έγκυος αχααχαχαχα αχααχαχαχα αχααχαχαχα 

Δεν έχουμε χαρεί γιατί και οι γιατροί μασ λένε ότι αν δεν κάνει το nipt δεν ξέρουμε ότι είναι καλά το παιδί επειδή υπάρχει αυτό στον καρυότυπο αλλά ρε παιδιά δεν μπορώ θέλω να το φωνάξω στους φίλους μασ 😅😅😅 κάθε μέρα το λέμε και σε έναν 

Καλησπέρα να σε ρωτήσω. Αν έχω καταλάβει σωστά έχει ο ένας από τους δυο σας χρωμοσωμικη μετάθεση. Στην εξωσωματική σας είπαν για προεμφυτευτικο; Και επίσης γιατί σας είπαν για nipt κι όχι για τροφοβλάστη; Ρωτάω γιατί έχουμε κι εμείς θέμα στον καρυότυπο.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Terry1986 είπε:

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι γτ κατι διαβασα κ συνειδητοποιησα πως μαλλον χανω την 2η προσπαθεια απο την εγκριση για τα φαρμακα της εξωσωματικης..περασα επιτροπη τον Αύγουστο του 2023, πηγα πηρα τα φαρμακα Σεπτέμβριο του 2023 και εκανα ωοληψια τον Μάιο του 2024.. διαβασα πως η απόφαση ισχυει για ενα χρόνο (αρα εως Αυγουστο 2024?)..επισης εχω και 4 καταψυξη..

Ναι η απόφαση ισχύει για ένα χρόνο αφορά σε δύο προσπάθειες οι οποίες δεν μπορούν να απέχουν λιγότερο από 4 μήνες, με ημερομηνία έναρξης την ημέρα της ωοληψιας, το γράφει επάνω κ η απόφαση. Άρα εσύ αν έκανες ωοληψια το Μάιο δικαιούσαι πάλι φάρμακα μέσα στο Σεπτέμβριο, αλλά τον Αύγουστο συμπληρώνεις χρόνο που πήρες την απόφαση. Χρειάζεσαι κ μια έκθεση από την κλινική για το αποτέλεσμα της ωοληψιας κ δεν πρέπει να έχεις κατάψυξη για να δικαιούσαι τα φάρμακα, αλλά αυτό ξεπερνιέται πολλές φορές μπορεί π.χ. Να γράψει η κλινική ότι δεν είναι κατάλληλα για μεταφορά. Κ εγώ έκανα ωοληψια Απρίλιο κ τώρα περιμένω να περάσουν 4 μήνες για την επόμενη... Αλλά εγώ την απόφαση την πήρα Μάρτιο... 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Terry1986 είπε:

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι γτ κατι διαβασα κ συνειδητοποιησα πως μαλλον χανω την 2η προσπαθεια απο την εγκριση για τα φαρμακα της εξωσωματικης..περασα επιτροπη τον Αύγουστο του 2023, πηγα πηρα τα φαρμακα Σεπτέμβριο του 2023 και εκανα ωοληψια τον Μάιο του 2024.. διαβασα πως η απόφαση ισχυει για ενα χρόνο (αρα εως Αυγουστο 2024?)..επισης εχω και 4 καταψυξη..

Καλημέρα! Κι εγώ είχα χάσει τα δεύτερα φάρμακα της πρώτης απόφασης γιατί τέσσερις μήνες μετά την ωοληψια είχε παρέλθει ο ένας χρόνος από την έκδοση της απόφασης. Θα περάσεις ξανά επιτροπή. Κι από το κέντρο θα σου γράψουν ό, τι χρειάζεται στη βεβαίωση.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Και εγώ έχω ένα στην κατάψυξη,αλλά θα περάσω επιτροπή τον Ιούλιο,δεν τα τσεκαρουν αυτά νομίζω. Σχετικά με το ότι η απόφαση ισχύει για ένα χρόνο,πρώτη φορά το ακούω και ελπίζω να μην ισχύει.Εγω ξέρω ότι μπορείς να περάσεις επιτροπή μέχρι 4φορες

Εννοείτε τα ελέγχουν αυτά και πολύ αυστηρά! Εσύ περνάς πρώτη φορά επιτροπή μη συγκρίνεις, αν είχες πάρει τα φάρμακα από την επιτροπή τη προηγούμενη φορά που έκανες διέγερση, θα έπρεπε να έχεις έκθεση προηγούμενης προσπάθειας και προϋπόθεση είναι να μην υπάρχουν έμβρυα στην κατάψυξη*. Επίσης δεν περνάς 4 φορές επιτροπή, αλλά 2. Η κάθε απόφαση ισχύει για 2 προσπάθειες και έχει διάρκεια ενός έτους (άρα 2Χ2=4 στο σύνολο προσπάθειες).

*Βέβαια ξέρουμε τα παραθυρακια..

  • Μου αρέσει 2

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 5/6/2024 at 3:24 ΜΜ, Angot είπε:

κορίτσια γέννησα ένα αγοράκι 2720 και το εχω εδώ δίπλα μ ! έφαγε τα ml του σε πρόσθετο και έπιασε και βυζακι 🤪 

@Angot κορίτσι μου να έχει τύχη και Υγεία ο μπεμπακος σας.Να είναι γερός και δυνατός 🧡♥️🎉🎉🎉🎉🎉

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2024 at 10:42 PM, kat katat said:

τι θεμα αντιμετωπιζετε και πηγατε σε εξωσωματικη ; 

Ανεξηγητη υπογονιμοτητα εμεις..

 

On 6/8/2024 at 8:53 PM, Marlina said:

Angοt Να σου ζήσει !! Σε ποια εβδομαδα γεννησες? καλότυχο και τυχερό να είναι!! Δεν έχω προλαβει να σας πω κ εγώ τα νέα μου. Δεν ξέρω αν με θυμάστε ειχα την δίδυμη κύηση και μου χε πει ο γυναικολογος μου να ανεβω Αθήνα γτ άρχισε να κοντενει ο τράχηλος! Τελικά 2 εβδομάδες αφού ανεβηκα στην Αθήνα σπάσανε τα νερά μου και γέννησα πρόωρα στις 33 + 4 ημερες τα δύο μωράκια μου! Χρειάστηκε να μείνουν στο νοσοκομείο 1 μήνα λόγω προωροτητας. Τώρα όλα καλά και έχουμε γυρίσει όλοι μαζί σπίτι μας!

Να σου ζησουν τα μικρακια σας!! Γερα και δυνατα!!

 

Ρε παιδια εγω εχω κατι πονακια σημερα, σαν τσιμπηματακια χαμηλα αριστερα, ειχα ετσι διασπαρτα και τις προηγουμενες ημερες αλλα σημερα πιο πολλα! Να ανησυχησω ή ειναι φυσιολογικο λετε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , artemis88 είπε:

Ανεξηγητη υπογονιμοτητα εμεις..

 

Να σου ζησουν τα μικρακια σας!! Γερα και δυνατα!!

 

Ρε παιδια εγω εχω κατι πονακια σημερα, σαν τσιμπηματακια χαμηλα αριστερα, ειχα ετσι διασπαρτα και τις προηγουμενες ημερες αλλα σημερα πιο πολλα! Να ανησυχησω ή ειναι φυσιολογικο λετε?

Νομίζω είναι φυσιολογικό και εγ έχω έτσι πονάκια χαμηλά !!! Μπορεί να σε ενοχλεί και Το ουτρογεστανν στο έντερο …

ποτε έχεις υπέρηχο ; 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Bluee19 said:

Νομίζω είναι φυσιολογικό και εγ έχω έτσι πονάκια χαμηλά !!! Μπορεί να σε ενοχλεί και Το ουτρογεστανν στο έντερο …

ποτε έχεις υπέρηχο ; 

Την Παρασκευη μου ειπαν να κανω την 3η χοριακη.. Μου'παν μπορω και Τεταρτη αν αγχωνομαι. Η προηγουμενη παντως ηταν ακομα στο 139 😒

Εσυ σημερα υπερηχο σωστα?

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2024 at 11:28 ΠΜ, Bluee19 είπε:

Κορίτσια 3η χοριακη 843,9 !!!!

το καφέ σταμάτησε από την Τετάρτη το βράδυ !!!

Πρώτο υπέρηχο έχω την Δευτέρα !!!! 

@Bluee19 καλή ανεφελη εγκυμοσύνη να έχεις !!🎉🎉🎉🎉🎉🧡

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...