Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

      Καλησπέρα!

      @helena212 με ένα τεράστιο νούμερο σου εύχομαι!

      Λοιπόν χτες έκανα ένα τεστ clear blue, βγήκε μια πολύ αχνη μπλε γραμμη! Σήμερα έκανα ένα Y or N, το οποίο όμως έδειξε αρνητικο, μετά όμως το πέρασμα 20 λεπτών είχε μια άχνη γραμμή ροζ, άργησε να ανιχνεύσει την ορμονη;

      Εκεί που χάρηκα....απογοήτευση 

      Στις πόσες μέρες το έκανες;;;; 
      εγώ νομίζω πως είναι ένα καλό πρώτο σημάδι! 🤞🏻🤞🏻🤞🏻

      3 ώρες πρίν, Lila86 είπε:

      Μπράβο σου κορίτσι μου! Χαίρομαι τόσο πολύ!!! Όλα θα πάνε καλά! Όμορφη εγκυμοσύνη εύχομαι!!! 🧡

      Υπέροχα νέα!!! Με το καλό να τα μεταφέρεις τα ενβρυακια σου και να πάνε όλα καλά 🙂

      Καλησπέρα κορίτσι μου! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις μια θετικότατη χοριακη! Ποτέ σου έχει πει ο γιατρός;

       

      1 ώρα πρίν, Lila86 είπε:

      Καλά κάνεις τότε! Να κάνεις αυτό που νιώθεις και αισθάνεσαι εσύ καλά! 600ευρο έ; Αν είναι δυνατόν πόσα χρήματα... Βασικά δεν θα σου λεγα μπορεί να μην πιάσει κανένα έμβρυο δεν το βάζω σαν πιθανότητα! Κουράστηκα κι εγώ να σκέφτομαι αρνητικά οπότε θετική σκέψη παντού και σε όλες κι όπου βγει!!! Οπότε μια χαρά θα πιάσει και το ένα και δεν χρειάζεται να το ρισκάρεις με δύο γιατί οι πιθανότητες είναι αρκετές αφού έγινε και τη προηγούμενη φορά! Άντε άντε ας περιμένουμε περίοδο όλες μαζί😂 εντάξει εγώ αργώ λιγάκι ακόμη 😮💨

      Νομίζω οτι αν πας λίγο νωρίτερα θα είσαι μια χαρά αλλά πήγαινε και στις 15 κιολας αφού στο πε! Εννοειτε αργούν αλλά όπως έχω πει και σε άλλα κορίτσια κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν να περνάνε οι μέρες όμορφα! Εκμετάλλευσου τες και θα περάσουν χωρις να το καταλάβεις 😉 πως ανυπομονώ να έρθουν αυτές οι μέρες και μόλις έρθουν θα σας γράφω κι εγώ εδώ ότι δεν περνάνε με τίποτα 😂 !!! Τη βλέπω τη δουλειά!!!

      Μαζί είμαστε εμείς! 1/10 έκανα και γω τη μεταφορά. Πότε θα πας για τη χοριακη;;;;;

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

5 minutes ago, Eflenew said:

Και γω σε  μαντουδη είμαι!!! Άπαιχτος και ανθρωπος!!! Έκανα 3 χοριακες! Η 3η ήθελαν σαν και σένα να εχει απόσταση από την τη 2η. Αν πας σε χοριακη πάνω από 1500 βλέπεις σάκο και αν ειναι ενδομητριο. Από το κέντρο βέβαια μου είπαν να πάω μια βδομάδα μετά την 3η χοριακη να δω σάκο ώστε να είμαστε σίγουροι ότι θα δούμε όλα οσα πρέπει! 

Παρα πολυ καλος πραγματικα!!! Α σου ειχαν πει κι εσενα μια βδομαδα για την 3η ε? Λες να περιμενω μεχρι την επομενη Παρασκευη?

πφφ νιωθω οτι σε καθε βημα ολο και αυξανεται η αγωνια που νιωθεις να προχωρανε ολα καλα κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, artemis88 είπε:

Κοριτσια βγηκε επιτελους η δευτερη χοριακη μου! 139 μοναδες 😁😁  Παει καλα λετε?

Με τρελαναν! Μου ειχαν πει μετα το μεσημερι ενω τους παρακαλεσα για να βγει οσο πιο αμεσα γινεται και μου την εστειλαν στις μετα τις 5! Βιοιατρικη ολα αυτα!

Μου ειπαν να κανω μια επαναληπτικη την επομενη Παρασκευη αλλα επειδη μου φανηκε μακρια μου ειπαν μπορω να κανω την Τεταρτη αν θελω (εχω φουλ αγχος κοριτσια)

Μπράβο κορίτσι μου διπλασιάστηκε και με το παρά πάνω !!!! Σε μια βδομάδα θα είναι σουπερρρ!!! 

Link to comment
Share on other sites

@artemis88 ναι και μενα 3η μια εβδομάδα μετα τη 2η. Κανε με τη χοριακη οπως νιωθεις εσυ!

Ακριβώς όπως τα λες είναι...κάθε βήμα έχει άλλη αγωνία...στην αρχή η θετική χοριακη, μετά διπλασιασμοι, μετά να δεις σάκο και εμβρυικα στοιχεία, μετά να ακούσεις καρδια, μετά να ξανακούσεις καρδια μη τυχόν έγινε κάτι, μετά αυχενικη για τα σύνδρομα...όμως είναι τόσο ωραίο το συναίσθημα όταν το δεις το μωράκι μεσα . Εμάς στην 9η εβδομαδα που ξεκινάνε και κουνιούνται το είδαμε να κουνιέται...ειναι όλα συγκλονιστικα και μοναδικά και αξίζει η αγωνία!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bluee19 said:

Μπράβο κορίτσι μου διπλασιάστηκε και με το παρά πάνω !!!! Σε μια βδομάδα θα είναι σουπερρρ!!! 

Σ'ευχαριστω πολυυ!! Μακαρι μακαρι μακαρι!! 🙏

 

32 minutes ago, Eflenew said:

@artemis88 ναι και μενα 3η μια εβδομάδα μετα τη 2η. Κανε με τη χοριακη οπως νιωθεις εσυ!

Ακριβώς όπως τα λες είναι...κάθε βήμα έχει άλλη αγωνία...στην αρχή η θετική χοριακη, μετά διπλασιασμοι, μετά να δεις σάκο και εμβρυικα στοιχεία, μετά να ακούσεις καρδια, μετά να ξανακούσεις καρδια μη τυχόν έγινε κάτι, μετά αυχενικη για τα σύνδρομα...όμως είναι τόσο ωραίο το συναίσθημα όταν το δεις το μωράκι μεσα . Εμάς στην 9η εβδομαδα που ξεκινάνε και κουνιούνται το είδαμε να κουνιέται...ειναι όλα συγκλονιστικα και μοναδικά και αξίζει η αγωνία!

Εχεις δικιο! Τι ωραια που τα εγραψες, τα εκανα εικονα και συγκινηθηκα! 🥰

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, artemis88 είπε:

Καλημερα! Εγω ειμαι με τον κ.Μαντουδη στο Γεννημα. Καναμε την πρωτη προσπαθεια χωρις επιτυχια αλλα θεωρω απλα δεν ετυχε, δεν ηταν πολυ καλος ο κυκλος. Τωρα περιμενουμε τα αποτελεσματα απο τον δευτερο κυκλο. Παντως συμφωνω με την @Bluee19 δεν εχει τοσο σημασια η πρωτη φορα. Θεωρω σημασια εχει να σου ταιριαξει ο γιατρος και να νιωσεις εμπιστοσυνη. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη με τον κ.Μαντουδη, ειναι πανω απ'ολα ανθρωπος και για μενα εχει πολλη σημασια αυτο. 

τι θεμα αντιμετωπιζετε και πηγατε σε εξωσωματικη ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, Kate89 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Εμένα η χοριακη ήταν δυστυχώς αρνητική όπως το υποπτευομουν.😞😞

Έκανα και εξέταση TSH και είναι στο 5 ,ενώ πριν την εμβρυομεταφορα ήταν στο 1.Λετε αυτό να επηρέασε την εμφύτευση;

Όχι δεν επιρρεαζει η TSH την εμφύτευση! Τη θέλουμε κοντά στο 1 γιατί με τα φάρμακα της εξωσωματικής ο θυρεοειδής απορρυθμίζεται και γενικότερα στην εγκυμοσύνη τη θέλουμε κάτω από 2,5 για την ομαλή ανάπτυξη του εμβρύου. Οπότε ελέγχουμε με τη θετική χοριακη και ρυθμίζουμε ανάλογα τη δόση. Όχι ότι έχει καμία σχέση με την εμφύτευση! Δεν είναι κάτι που έκανες εσύ λάθος κοριτσάκι μου.. δεν ήταν το τυχερό του να έρθει τώρα.. θα έρθει όμως! Και όλα θα πάνε καλά στο τέλος!

17 ώρες πρίν, artemis88 είπε:

Ευχαριστω!! Ποσες χοριακες ειχες κανει? Γενικα ποσο πρεπει να φτασει η χοριακη για τον πρωτο υπερηχο?

Φανταζομαι εκει φαινεται και αν ειναι ενδομητριο ετσι?

Επισης ο σακος ποτε φαινεται?

Υπομονή!! Έχεις ακόμα πολλά βήματα μπροστά σου!! Χαχαχαχαχα!! Κουράγιο και όλα να σου πάνε κατ'ευχήν κοριτσάκι μου με ένα τελειόμηνο και υγιέστατο μωράκι πάνω από όλα στην αγκαλιά σου!

  • Μου αρέσει 2

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2024 at 2:14 ΜΜ, Bluee19 είπε:

Μακαρι να πάνε όλα καλά έχω πολύ άγχος αλλά πιστεύω πως όλα καλά θα πάνε 🩷

να δούμε και την χοριακη σου αύριο περιμένω νέα 🙏🏼

Η σημερινή χοριακη 17.. μ ειπαν να σταματησω τα φαρμακα & να κανω επαναληψη την Τρίτη υποθετω για να δουν αν μηδενισε..το περίμενα οποτε το εχω παρει ψυχραιμα.. τουλάχιστον θα γλιτωσω αυτη τη φορα δε θα χρειαστω αποξεση..

  • Λυπημένη/-ος 7
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Terry1986 είπε:

Η σημερινή χοριακη 17.. μ ειπαν να σταματησω τα φαρμακα & να κανω επαναληψη την Τρίτη υποθετω για να δουν αν μηδενισε..το περίμενα οποτε το εχω παρει ψυχραιμα.. τουλάχιστον θα γλιτωσω αυτη τη φορα δε θα χρειαστω αποξεση..

Λυπάμαι πολύ που δεν εξελίχθηκε ….αλλα χαίρομαι που τελειώνει ανώδυνα και δεν θα βασανιστείς με απόξεση ….

ευχομαι η επόμενη να είναι η τυχερή 🙏🏼🙏🏼🤍

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Marlina είπε:

Angοt Να σου ζήσει !! Σε ποια εβδομαδα γεννησες? καλότυχο και τυχερό να είναι!! Δεν έχω προλαβει να σας πω κ εγώ τα νέα μου. Δεν ξέρω αν με θυμάστε ειχα την δίδυμη κύηση και μου χε πει ο γυναικολογος μου να ανεβω Αθήνα γτ άρχισε να κοντενει ο τράχηλος! Τελικά 2 εβδομάδες αφού ανεβηκα στην Αθήνα σπάσανε τα νερά μου και γέννησα πρόωρα στις 33 + 4 ημερες τα δύο μωράκια μου! Χρειάστηκε να μείνουν στο νοσοκομείο 1 μήνα λόγω προωροτητας. Τώρα όλα καλά και έχουμε γυρίσει όλοι μαζί σπίτι μας!

Να σου ζήσουν τα ζουζούνια σου!!!! Υγεία τύχη και χαρά 🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼 και λίγη υπομονή ❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας μπράβο σε όλες τς κοπέλες πάμε δυναμικά 🤰 . Σας διαβάζω απλά τρέχουμε αυτές τς μέρες με την γιορτή του σχολείου και υπάρχει λίγο τρέξιμο. Εμείς σήμερα Σάββατο 9 εβδομάδων και 3 ημερών σταματήσαμε την prolutex και το ένα από τα 6  cyclacur  ανά δύο μέρες θα σταματάμε ένα cyclogest και ένα cyclacur. Την προγεστερόνη θα την έχουμε σταματήσει μέχρι την Τετάρτη που θα είναι 10 εβδομάδων . Με μισή καρδιά το κάνουμε αλήθεια πιστεύουμε ότι δεν κάνουμε καλά και ότι είναι νωρίς. Μα από την 10 τελοσ τα φάρμακα; Έχουμε και τους φίλους μασ όλοι τα σταμάτησαν την 12 . Δεν μπορούμε όμως να πούμε στην γιατρό αααα εμείς θέλουμε να τα πάρουμε. Βασικά το είπαμε αχααχαχαχα απλά μασ λέει όχι τελοσ. Απλά αυτό το τελοσ είναι που μασ φοβίζει αχααχαχαχα αχααχαχαχα αχααχαχαχα Καλή δύναμη σε όλους μας

Αααα και δεν ξέρω για εσάς εγώ μετά από τόσα χρόνια προσπαθειών είναι η πρώτη εγκυμοσύνη με αποτέλεσμα το έχω πει παντού γελάνε και τα αυτιά μου. Πάω να πάρω παπούτσια καλησπέρα η γυναίκα μου είναι έγκυος αχααχαχαχα αχααχαχαχα αχααχαχαχα 

Δεν έχουμε χαρεί γιατί και οι γιατροί μασ λένε ότι αν δεν κάνει το nipt δεν ξέρουμε ότι είναι καλά το παιδί επειδή υπάρχει αυτό στον καρυότυπο αλλά ρε παιδιά δεν μπορώ θέλω να το φωνάξω στους φίλους μασ 😅😅😅 κάθε μέρα το λέμε και σε έναν 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχή 2
  • Λουλούδια 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

Καλησπέρα σας μπράβο σε όλες τς κοπέλες πάμε δυναμικά 🤰 . Σας διαβάζω απλά τρέχουμε αυτές τς μέρες με την γιορτή του σχολείου και υπάρχει λίγο τρέξιμο. Εμείς σήμερα Σάββατο 9 εβδομάδων και 3 ημερών σταματήσαμε την prolutex και το ένα από τα 6  cyclacur  ανά δύο μέρες θα σταματάμε ένα cyclogest και ένα cyclacur. Την προγεστερόνη θα την έχουμε σταματήσει μέχρι την Τετάρτη που θα είναι 10 εβδομάδων . Με μισή καρδιά το κάνουμε αλήθεια πιστεύουμε ότι δεν κάνουμε καλά και ότι είναι νωρίς. Μα από την 10 τελοσ τα φάρμακα; Έχουμε και τους φίλους μασ όλοι τα σταμάτησαν την 12 . Δεν μπορούμε όμως να πούμε στην γιατρό αααα εμείς θέλουμε να τα πάρουμε. Βασικά το είπαμε αχααχαχαχα απλά μασ λέει όχι τελοσ. Απλά αυτό το τελοσ είναι που μασ φοβίζει αχααχαχαχα αχααχαχαχα αχααχαχαχα Καλή δύναμη σε όλους μας

Αααα και δεν ξέρω για εσάς εγώ μετά από τόσα χρόνια προσπαθειών είναι η πρώτη εγκυμοσύνη με αποτέλεσμα το έχω πει παντού γελάνε και τα αυτιά μου. Πάω να πάρω παπούτσια καλησπέρα η γυναίκα μου είναι έγκυος αχααχαχαχα αχααχαχαχα αχααχαχαχα 

Δεν έχουμε χαρεί γιατί και οι γιατροί μασ λένε ότι αν δεν κάνει το nipt δεν ξέρουμε ότι είναι καλά το παιδί επειδή υπάρχει αυτό στον καρυότυπο αλλά ρε παιδιά δεν μπορώ θέλω να το φωνάξω στους φίλους μασ 😅😅😅 κάθε μέρα το λέμε και σε έναν 

Καταλαβαίνω τη χαρά σας! Να το κάνετε όπως θέλετε εσείς. Εμάς το ξέρει η οικογένεια και οι φίλοι μας αλλά όχι οι υπόλοιποι απλοί γνωστοί. Έχω πολλή αγωνία για αυχενικη και nipt που θα κανουμε σε 10 μερες.

Βγήκαν προχθες και εξετάσεις αιματολογου θα μιλήσω μαζί τους Δευτέρα, βλέπω ότι όλες οι τιμές είναι εντός ορίων απλά 1) γιατί έχω πάλι ανεβασμένα λευκά στα 13.000 και 2) πως γίνεται να έπεσε η d3 από 38 σε 31 ενώ παίρνω κάθε μεσημέρι? Τραβάει το μωρο d3? 

18 ώρες πρίν, Terry1986 είπε:

Η σημερινή χοριακη 17.. μ ειπαν να σταματησω τα φαρμακα & να κανω επαναληψη την Τρίτη υποθετω για να δουν αν μηδενισε..το περίμενα οποτε το εχω παρει ψυχραιμα.. τουλάχιστον θα γλιτωσω αυτη τη φορα δε θα χρειαστω αποξεση..

Ειλικρινά λυπάμαι...όλες σε νιώθουμε...ότι και να σου πούμε θα είναι λίγο. Πάρε ανάσες, δώσε λίγο χρόνο και προσπάθησε ξανά! Αν θυμάμαι καλά έχεις εμβρυακια στην κατάψυξη.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Eflenew είπε:

Καταλαβαίνω τη χαρά σας! Να το κάνετε όπως θέλετε εσείς. Εμάς το ξέρει η οικογένεια και οι φίλοι μας αλλά όχι οι υπόλοιποι απλοί γνωστοί. Έχω πολλή αγωνία για αυχενικη και nipt που θα κανουμε σε 10 μερες.

Βγήκαν προχθες και εξετάσεις αιματολογου θα μιλήσω μαζί τους Δευτέρα, βλέπω ότι όλες οι τιμές είναι εντός ορίων απλά 1) γιατί έχω πάλι ανεβασμένα λευκά στα 13.000 και 2) πως γίνεται να έπεσε η d3 από 38 σε 31 ενώ παίρνω κάθε μεσημέρι? Τραβάει το μωρο d3? 

Ειλικρινά λυπάμαι...όλες σε νιώθουμε...ότι και να σου πούμε θα είναι λίγο. Πάρε ανάσες, δώσε λίγο χρόνο και προσπάθησε ξανά! Αν θυμάμαι καλά έχεις εμβρυακια στην κατάψυξη.  

Άσε την d3 αυτό που πρέπει να δεις είναι τα λευκά πάρε την γιατρό 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Eflenew είπε:

Καταλαβαίνω τη χαρά σας! Να το κάνετε όπως θέλετε εσείς. Εμάς το ξέρει η οικογένεια και οι φίλοι μας αλλά όχι οι υπόλοιποι απλοί γνωστοί. Έχω πολλή αγωνία για αυχενικη και nipt που θα κανουμε σε 10 μερες.

Βγήκαν προχθες και εξετάσεις αιματολογου θα μιλήσω μαζί τους Δευτέρα, βλέπω ότι όλες οι τιμές είναι εντός ορίων απλά 1) γιατί έχω πάλι ανεβασμένα λευκά στα 13.000 και 2) πως γίνεται να έπεσε η d3 από 38 σε 31 ενώ παίρνω κάθε μεσημέρι? Τραβάει το μωρο d3? 

Ειλικρινά λυπάμαι...όλες σε νιώθουμε...ότι και να σου πούμε θα είναι λίγο. Πάρε ανάσες, δώσε λίγο χρόνο και προσπάθησε ξανά! Αν θυμάμαι καλά έχεις εμβρυακια στην κατάψυξη.  

Τα λευκά είναι πάντα πιο ανεβασμένα στην εγκυμοσύνη. Εσύ αυτό που πρέπει να κοιτάς να είναι είναι φυσιολογικό είναι το CRP σου Κ το TKE . D3 δεν χρειάζετε να μετρά . Δεν έχει καμία σημασία Κ εκτός αυτού είσαι παραπάνω από επάρκεια . Οι αριθμοί που βλέπεις 5 πανω πέντε κάτω είναι εντελώς τυχαίοι μπορεί Κ απτό μηχάνημα του μικροβιολογικού σημασία έχει να είσαι στα φυσιολογικά . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , linaa είπε:

Τα λευκά είναι πάντα πιο ανεβασμένα στην εγκυμοσύνη. Εσύ αυτό που πρέπει να κοιτάς να είναι είναι φυσιολογικό είναι το CRP σου Κ το TKE . D3 δεν χρειάζετε να μετρά . Δεν έχει καμία σημασία Κ εκτός αυτού είσαι παραπάνω από επάρκεια . Οι αριθμοί που βλέπεις 5 πανω πέντε κάτω είναι εντελώς τυχαίοι μπορεί Κ απτό μηχάνημα του μικροβιολογικού σημασία έχει να είσαι στα φυσιολογικά . 

Crp και τκε είναι οκ! Άρα λευκά είναι από την εγκυμοσύνη ε? Σε ευχαριστώ! Η d3 ειναι σημαντική στην εγκυμοσύνη,  συμβάλλει στην απορρόφηση ασβεστίου από το εμβρυο. Έλλειψη βιταμίνης d3 έχει συνέπειες...

1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

Άσε την d3 αυτό που πρέπει να δεις είναι τα λευκά πάρε την γιατρό 

Αυριο με την αιματολογο θα μιλήσουμε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...