Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • On 16/10/2024 at 1:48 ΜΜ, a miracle please είπε:

      @*Vasoula @zet11 @Malntalia

      σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Με εμψυχώσατε λίγο 😊

      Σας εύχομαι ότι καλύτερο και με το καλό να γεννήσεις @zet11

      Την δωρεά σαν δωρεά δεν την φοβάμαι και αν μπορούσα να παω αύριο κιόλας για ετ θα πήγαινα. Αλλά επειδή μου είπαν πως καθυστερεί λίγο, με πιάνουν οι σκέψεις και οι φοβίες. Αυτό το ότι έφτασα 43 1/2 με όλες τις σκέψεις μου που έγραψα με βαραίνουν λιγάκι. 

      Μόνο ένας γιατρός μου είχε πει πριν 3 χρόνια πως καλύτερα να παω με δωρεά, αλλα στο τουρ γιατρών που έκανα τότε ήταν ο μόνος και πίστεψα τους άλλους που μου λέγανε πως έχω περιθώρια. Ε, δεν έμεινα και φυσιολογικά που έτυχε να μείνω στο ενδιάμεσο δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Και μέσα σε αυτές τις αρνητικές σκέψεις είχα φτάσει σε σημείο να μην παίρνω ανάσα και γι'αυτό έγραψα εδώ στο θέμα της ηρεμίας στο οποίο ελεύθερα λέμε τις φοβίες και τα άγχη μας. Φοβάμαι πως δεν θα πετύχει και η δωρεά και θα πάει και άλλο πιο πέρα...

      Αν είχα την οικονομική ευχέρεια θα πήγαινα σε ειδικο/ψυχολόγο αλλά δεν την έχω. Όλα τα λεφτά πάνε στη δωρεά.

      Νιώθουμε με τον σύζυγό μου πως χάσαμε χρόνο και πως αν είχαμε τη "σωστή" καθοδήγηση, θα είχαμε πάρει άλλες αποφάσεις. Αλλά μην μένω στο παρελθόν. Αυτό δεν αλλάζει και αυτό που μου έμαθε είναι πως να κινηθώ και επίσης να δίνω συμβουλές σε κοπέλες. Αυτό που έλειπε σε μένα.

      @Malntalia Αθήνα είμαι. Ξέρω πως υπάρχει νήμα με θέμα τη δωρεά, αλλά δεν ήθελα να γράψω εκεί. Δεν θέλω να αναστατώσω οποιαδήποτε κοπέλα βρίσκεται τωρα σε διαδικασία και αναμονή. Και όπως χάζευα γενικά είδα αυτο το θέμα εδω.

       

       

      Κορίτσι μου συγνώμη που επεμβαίνω στην συζήτηση, μην κολας σε τίποτα σε μιλάει μια κοπέλα που προσπαθεί εδώ και επτά χρόνια για παιδάκι, ολααα φυσιολογικά μόνο θέμα με το σπέρμα είχαμε, δύο εξωσωματικές αποτυχημένες όλοι οι γιατροί είχαν σηκώσει τα χέρια, τώρα αφού έκανα και υστεροσκοπηση  και θεωρούσαν ότι είχα κάποιον πολύποδα και αυτό δεν βοηθούσε να γίνει η εμφύτευση (θεωρία των γιατρών) γιατί όλα ήταν φυσιολογικά τελικά ήταν και αυτό φυσιολογικό. Άλλαξα κέντρο δεν θα σε πω ψέμματα ο γιατρός επέμενε για κύκλο εξωσωματικής εγώ όμως επειδή είχα κουραστεί (ξέρω δεν είναι όμορφο αυτό που λέω) επεμενα για δωρεά και όπως έγινε... βρήκαμε δύτρια μέσα σε δύο μήνες και έχουμε 4 εμβρυκια, τώρα περιμένουμε ποιος θα είναι ο σωστός ο κύκλος για να γίνει η εμβρυομεταφορα, ότι χρειάζεσαι μπορείς να με στείλεις 

  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 hours ago, Nels said:

      Είτε ειχε κανει προεμφυτευτικο και μετέφερε 3 υγιη που πολύ αμφιβάλλω γιατί συστήνουν 1, ειτε είχε καταψυξει ωαρια σε μικρότερη ηλικία είτε τα ωαρια ήταν από δωρεά. Ο γιατρός μου μου είχε πει ότι διδυμα σε ωαρια 40+ μόνο μια φορά του έτυχε στα 30 χρόνια εμπειρίας του,  είναι εξαιρετικά σπάνιο, πόσο μάλλον τα 3δυμα.

      Αυτό δεν το ξέρω αν είχε από πιο μικρή έμβρυα από κατάψυξη. Ούτε αν είχε κάνει προεμφυτευτικο. Αυτό που ξέρω είναι ότι μπήκε σε ένα κοικεωνα μέχρι να γεννήσει.

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , Sunshine. είπε:

Και με τον προεμφυτευτικό παίζεται... Εγώ έβαλα τον Σεπτέμβριο δυο 4ΑΑ ελεγμένες με προεμφυτευτικό και πάλι μηδέν η χοριακή. Όλα σχετικά είναι...

Σίγουρα, δεν είναι τίποτα πανάκεια.. σου έδωσαν κάποια εξήγηση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 1 λεπτό , Neverstop είπε:

Σίγουρα, δεν είναι τίποτα πανάκεια.. σου έδωσαν κάποια εξήγηση?

Τυχαίο γεγονός! Και να ξαναπροσπαθήσουμε χωρίς να αλλάξουμε τίποτα. Άλλαξα γιατρό τώρα και κέντρο και βλέπουμε. 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Neverstop said:

Μακάρι να ξέραμε ποια και πόσα είναι τα καλά, για να μεταφέρουμε ανάλογα... Καλή επιτυχία σου εύχομαι🙏🏻

Το καταλαβαίνω αυτό που λες, κι εγώ με ένα μωράκι στην ιδέα να πιάσουν την επόμενη φορά δύο, τρέμω. Η περίπτωση που λες υπάρχει αλλά είναι εξαίρεση.. στατιστικά παίζουν πάντα τα πάντα😄

Τή γνώμη μου την παρέθεσα αναφορικά με την κοπέλα που είναι άνω των 43, που κάνει σχεδόν φυσικούς κύκλους και που είναι πιο δύσκολο να βρεθεί το υγιές.. από εκεί και πέρα είναι καθαρά προσωπική απόφαση...

Ξέρω κοπέλα που έβαλε 4 αριστες βλαστοκύστες στα 41 κι έπιασε η μία, ξέρω και κοπέλα 45 που έπιασαν σχεδόν όλες οι βλαστοκύστες της σε δύο μεταφορές και είχε μία γέννα με ένα παιδάκι.

Θα έβαζα ένα μόνο σε περίπτωση που ήταν ελεγμένο από προεμφυτευτικο.

Που και παλι και εκεί δεν είσαι 100% σίγουρος. Εμένα μου είπε η εμβρυολογος ότι ως ένα σημείο είναι σίγουρο. Πχ μπορεί το σημείο που θα πάρουνε να βγει υγιές και το πρόβλημα να είναι σε άλλο σημείο. Δεν σου δίνουν 100% σου δίνουν ένα 80-90%.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sunshine. είπε:

Τυχαίο γεγονός! Και να ξαναπροσπαθήσουμε χωρίς να αλλάξουμε τίποτα. Άλλαξα γιατρό τώρα και κέντρο και βλέπουμε. 

Μακάρι τα επόμενα έμβρυα να έχουν εμφύτευση.. τι ηλικία έχεις?

πρίν από 49 λεπτά , Losr είπε:

Που και παλι και εκεί δεν είσαι 100% σίγουρος. Εμένα μου είπε η εμβρυολογος ότι ως ένα σημείο είναι σίγουρο. Πχ μπορεί το σημείο που θα πάρουνε να βγει υγιές και το πρόβλημα να είναι σε άλλο σημείο. Δεν σου δίνουν 100% σου δίνουν ένα 80-90%.

Κάπου 80% είναι. Το χα συζητήσει κι εγώ για προεμφυτευτικο αλλά δεν πληρούσα τις προϋποθέσεις ούτε ο γιατρός μου ήταν πολύ θετικός. Κυνηγούσα βέβαια τα έμβρυα με το τουφέκι..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, helena212 είπε:

Μακάρι! 6 εβδ και 4 ημερών. Αντε με το καλο και συ.. ❤️

Μια βδομάδα διαφορά έχουμε.
Ειδαμε δύο σάκους όλα ήταν θετικά και σε μια βδομάδα θα πάμε ξανά να ακούσουμε πρώτα ο Θεός καρδούλες 🤍

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 5
  • Λουλούδια 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Neverstop είπε:

Μακάρι τα επόμενα έμβρυα να έχουν εμφύτευση.. τι ηλικία έχεις?

Κάπου 80% είναι. Το χα συζητήσει κι εγώ για προεμφυτευτικο αλλά δεν πληρούσα τις προϋποθέσεις ούτε ο γιατρός μου ήταν πολύ θετικός. Κυνηγούσα βέβαια τα έμβρυα με το τουφέκι..

39 και τα εμβρυα ηταν περσινα. Αλλά προεμφυτευτικό ζητήσαμε γιατί είχα 3 παλλινδρομες (με φυσιολογική σύλληψη που ο καρυότυπος μετά τις αποξέσεις έδειξε ότι ήταν υγιή όλα) και δυο αποτυχημένες εμβρυομεταφορές. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Katker είπε:

Μια βδομάδα διαφορά έχουμε.
Ειδαμε δύο σάκους όλα ήταν θετικά και σε μια βδομάδα θα πάμε ξανά να ακούσουμε πρώτα ο Θεός καρδούλες 🤍

Ωωω υπέροχα νέα!!!γερα και δυνατά και με το καλό τα διδυμάκια σου λοιπόν!!! 🥰

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Sunshine. είπε:

39 και τα εμβρυα ηταν περσινα. Αλλά προεμφυτευτικό ζητήσαμε γιατί είχα 3 παλλινδρομες (με φυσιολογική σύλληψη που ο καρυότυπος μετά τις αποξέσεις έδειξε ότι ήταν υγιή όλα) και δυο αποτυχημένες εμβρυομεταφορές. 

Ο καινούργιος γιατρός μας είπε να μην κάνουμε προεμφυτευτικό γιατί δημιουργούμε υγιή έμβρυα και ταλαιπωρούνται από τη διαδικασία. 🤷‍♀️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , *Vasoula είπε:

Ωωω υπέροχα νέα!!!γερα και δυνατά και με το καλό τα διδυμάκια σου λοιπόν!!! 🥰

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ 🩷 🙏🏻 

Ειμαι χαρούμενη αλλά συγκρατημένη κιόλας. Μακάρι να κυλήσουν όλα ομαλά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Losr είπε:

Το ξέρω ότι δεν ξέρουμε αν είναι υγιές το έμβρυο. Ποτέ δεν το ξέρεις. Επίσης το έχω πάθει τρεις φορές να κάνω άριστες βλαστοκυστες να εμφυτεύονται και να καταλήγουν είτε βιοχημικές είτε αποβολή. Απλά έχω δει και την περίπτωση που βάλανε τρία σε 40+ και πιάσανε και τα τρία και αναγκάστηκε να κάνει μείωση το ένα για να επιβιώσουν τα άλλα δύο και γέννησε και πάρα πολύ πρόωρα. Πέραν αυτού όμως αυτό που εγώ είπα είναι ότι το υγιές θα πιάσει είτε το βάλεις μόνο του είτε το βάλεις παρέα με αλλά 2. Τέλος πάντων δεν ξέρω εμένα με φοβίζει πολύ η πιθανότητα μια πολυδημης κύησης.

Είτε ειχε κανει προεμφυτευτικο και μετέφερε 3 υγιη που πολύ αμφιβάλλω γιατί συστήνουν 1, ειτε είχε καταψυξει ωαρια σε μικρότερη ηλικία είτε τα ωαρια ήταν από δωρεά. Ο γιατρός μου μου είχε πει ότι διδυμα σε ωαρια 40+ μόνο μια φορά του έτυχε στα 30 χρόνια εμπειρίας του,  είναι εξαιρετικά σπάνιο, πόσο μάλλον τα 3δυμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 hours ago, Nels said:

Είτε ειχε κανει προεμφυτευτικο και μετέφερε 3 υγιη που πολύ αμφιβάλλω γιατί συστήνουν 1, ειτε είχε καταψυξει ωαρια σε μικρότερη ηλικία είτε τα ωαρια ήταν από δωρεά. Ο γιατρός μου μου είχε πει ότι διδυμα σε ωαρια 40+ μόνο μια φορά του έτυχε στα 30 χρόνια εμπειρίας του,  είναι εξαιρετικά σπάνιο, πόσο μάλλον τα 3δυμα.

Αυτό δεν το ξέρω αν είχε από πιο μικρή έμβρυα από κατάψυξη. Ούτε αν είχε κάνει προεμφυτευτικο. Αυτό που ξέρω είναι ότι μπήκε σε ένα κοικεωνα μέχρι να γεννήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...