Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • Αχ κοπέλα μου...είπες μεγάλη κουβέντα πως νοιώθεις ότι χάσατε χρόνο...αυτά τα αν ήξερα...αν ήμουν σε άλλο γιατρό...αν είχα κάνει άλλες επιλογές..τα έχω σκεφτεί τόσες φορές...Αλλά δυστηχως και εντελώς ειλικρινά ο χρόνος δε γυρίζει πίσω και δεν έχει νόημα να το σκεφτόμαστε...οπότε κοιτάμε μπροστά και κανουμε το καλύτερο που θεωρούμε από εδώ και πέρα...

      Πάντως για το χρόνο της αναμονής που αναφέρεις...εγώ που πήγα μέσω τράπεζας ωαριων μέσα σε 2 μήνες τα παραγγειλαμε,ήρθαν έκανα εγώ ότι  προετοιμασία χρειαζόταν και προχωρήσαμε..20 Μαΐου κάναμε την παραγγελία...και 20 Ιουλίου έκανα μεταφορά..

      • Μου αρέσει 3
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Relief είπε:

      Καλημέρα κορίτσια! Εύχομαι όλες να είστε καλά! Όσες είστε εγκυούλες να έχετε τελειόμηνες εγκυμοσύνες κι όσες προσπαθείτε να τα καταφέρετε!!! Έχω περάσει πολλά και καταλαβαίνω και τις 2 καταστάσεις! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια από εσάς έχει ενέσεις Arvekap 0,1 ή ενέσεις διέγερσης. Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon, Puregon, Elonva... Ευχαριστώ και με συγχωρείτε για την παρεμβολή! 

      Δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω ότι πρέπει να έχω καναδυό arvekap στο σπίτι στην Αθήνα. Βρίσκομαι Κύπρο τώρα και θα πάω αρχές Νοεμβρίου. Να κοιτάξω τότε και να σου πω;; Στείλε μου αν θέλεις προσωπικό μνμ για να θυμάμαι ποια είσαι 

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , Supergirl87 είπε:

Θα έχω γυναικολόγο τον εξωσωματικό που έχω τώρα.Δεν ξέρω δεν σήκωνε κουβεντα σε αυτό κ γι αυτό τον λόγο έχουμε προβληματιστεί.Ειμαι στο MTHFR/1298 γιατι εχει κ άλλο,με άλλο νουμερο κ το λέει παθολογικό.Ετερεοζυγο μου έβγαλε το factor A1691G του παράγοντα 5 κ το C 807T της γλυκοπρωτεΐνης του GP-Iα αλλά ήταν οριακά.Το ένα μου είπε η αιματολόγος είναι που μας νοιάζει.

Δεν πειράζει απλώς θα το ανακοινώσεις μην ρωτήσεις . Πες μου τα έβαλε η αιματολογος Κ την ακολουθώ . Δεν χρειάζετε να αιτιολογήσεις . Εδώ τις ενέσεις τις δίνουν σε ανθρώπους χωρίς καμία μετάλλαξη Κ χωρίς εξετάσεις θρομβοφιλιας . Μην τον αφήσεις να σε επηρεάσει ακόλουθα τον ειδικό στον τομέα του 

ΠΕς η αιματολογος μου που είναι ο τομέας της θελει ενέσεις για πολλούς λόγους Κ για την εγκυμοσύνη αργότερα .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

Δεν πειράζει απλώς θα το ανακοινώσεις μην ρωτήσεις . Πες μου τα έβαλε η αιματολογος Κ την ακολουθώ . Δεν χρειάζετε να αιτιολογήσεις . Εδώ τις ενέσεις τις δίνουν σε ανθρώπους χωρίς καμία μετάλλαξη Κ χωρίς εξετάσεις θρομβοφιλιας . Μην τον αφήσεις να σε επηρεάσει ακόλουθα τον ειδικό στον τομέα του 

ΠΕς η αιματολογος μου που είναι ο τομέας της θελει ενέσεις για πολλούς λόγους Κ για την εγκυμοσύνη αργότερα .

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου,εσύ ξέρεις κάτι γι αυτες τις μεταλλάξεις.Γιατί μεχρι να ξανά δω την αιματολόγο θέλω 10 ήμερες και..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Supergirl87 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου,εσύ ξέρεις κάτι γι αυτες τις μεταλλάξεις.Γιατί μεχρι να ξανά δω την αιματολόγο θέλω 10 ήμερες και..

Για τις συγκεκριμένες μεταλλάξεις δεν ξέρω πόσο σοβαρές είναι αυτό που ξέρω είναι ότι αν εχεις βρεθεί ετεροζυγωτης σε κάποιες μεταλλάξεις Κ σε συνάρτηση Κ με την ηλικία της γυναίκας Κ με  την εξωσωματική ειδικά εξαιτίας των φαρμάκων  Κ στην εγκυμοσύνη αργότερα πολλοί παράγοντες είναι ξαφνικοι που μπορούν να πάνε στραβά οπότε προτιμάτε να δίνονται ενέσεις παρά να γίνει κάτι μη προβλεπόμενο ξαφνικά ητε να αποτύχει η προσπάθεια ητε αργότερα στην εγκυμοσύνη να υπάρχει επιπλοκή . 

Οπότε επειδή γενικά παίζουν Κ πράγματα που Κ οι γιατροί δεν είναι απόλυτα σίγουροι στο να τα προβλέψουν δίνουν ενέσεις . 

Το ποσό επιδρουν  Κ το ποσό αιματωνετε πχ η μήτρα σου δεν μπορεί να το ξέρει ο εξωσωματικος αυτό είναι το μόνο σίγουρο . Μπορεί οι παράγοντες επικινδυνότητας στις μεταλλάξεις σου να μην είναι μεγάλος όντως αλλά ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στα φάρμακα Κ στην εγκυμοσύνη αργότερα Κ πολλές φορές απρόβλεπτα . Γι'αυτό πρέπει να υπάρχει μια εξασφάλιση 

Αφού στο είπε ο αιματολογος κάτι θα έχει στο νου του 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Supergirl87 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου,εσύ ξέρεις κάτι γι αυτες τις μεταλλάξεις.Γιατί μεχρι να ξανά δω την αιματολόγο θέλω 10 ήμερες και..

Ακριβώς όπως σου τα λέει η Lina, τις ενέσεις τις δίνουν ακομη και προληπτικά σε γυναίκες που κάνουν εξωσωματικη γιατί τόσο οι ορμόνες της διέγερσης όσο και τα οιστρογόνα που λαμβάνουμε μέχρι την αυχενική επηρεάζουν πολύ ιδίως αν υπάρχει προδιάθεση για θρομβοφιλια. Ειδικά στη δικιά σου περίπτωση ευτυχώς που έκανες γονιδιακό ελεγχο γιατί είσαι ετεροζυγη και στο ΜΗΤFR και σε VLeiden,  ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την επιμονή του γιατρού σου και σε κάθε περίπτωση θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του αιματολογου. Ξέρεις τι μου έλεγε ο εξωσωματικος μου? Ότι οπότε παίρνει τηλ τη δντρια αιματολογο σε ένα από τα πιο γνωστά κέντρα για να ρωτήσει κάτι αντί για καλημέρα του λέει Innohep 0.45 (εννοώντας ότι θελει να του υπενθυμισει πόσο σημαντικό είναι στην εξωσωματικη να λαμβάνεται προληπτικα έστω αυτή η βασική δοση). Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του αιματολογου και αν με το καλό μείνεις εγκυος πιθανόν να σου συστήσει να ξαναπάς για εξέταση μετά την αυχενική και μετά τη Β επιπέδου για να δει αν χρειαστεί να σου αυξησει τη δόση. Είναι ζόρικες οι ενέσεις, το γνωρίζω εκ πείρας αλλά δεν παίζουμε με την υγεία μας. Και πέρα από την εξωσωματική χρειάζεται προσοχή και σε άλλα θέματα, πχ σεπολύωρο αεροπορικό ταξίδι συστήνουν μια μικρή δόση salospir πριν. Για μένα ήταν σωτήριο αυτο και κατάλαβα γιατί ακόμη και σε 2ωρο ταξίδι ένιωθα πρήξιμο στα πόδια. Καλή επιτυχία ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, linaa είπε:

Για τις συγκεκριμένες μεταλλάξεις δεν ξέρω πόσο σοβαρές είναι αυτό που ξέρω είναι ότι αν εχεις βρεθεί ετεροζυγωτης σε κάποιες μεταλλάξεις Κ σε συνάρτηση Κ με την ηλικία της γυναίκας Κ με  την εξωσωματική ειδικά εξαιτίας των φαρμάκων  Κ στην εγκυμοσύνη αργότερα πολλοί παράγοντες είναι ξαφνικοι που μπορούν να πάνε στραβά οπότε προτιμάτε να δίνονται ενέσεις παρά να γίνει κάτι μη προβλεπόμενο ξαφνικά ητε να αποτύχει η προσπάθεια ητε αργότερα στην εγκυμοσύνη να υπάρχει επιπλοκή . 

Οπότε επειδή γενικά παίζουν Κ πράγματα που Κ οι γιατροί δεν είναι απόλυτα σίγουροι στο να τα προβλέψουν δίνουν ενέσεις . 

Το ποσό επιδρουν  Κ το ποσό αιματωνετε πχ η μήτρα σου δεν μπορεί να το ξέρει ο εξωσωματικος αυτό είναι το μόνο σίγουρο . Μπορεί οι παράγοντες επικινδυνότητας στις μεταλλάξεις σου να μην είναι μεγάλος όντως αλλά ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στα φάρμακα Κ στην εγκυμοσύνη αργότερα Κ πολλές φορές απρόβλεπτα . Γι'αυτό πρέπει να υπάρχει μια εξασφάλιση 

Αφού στο είπε ο αιματολογος κάτι θα έχει στο νου του 

Σ ευχαριστώ κ παλι,να σαι καλά!!

1 hour ago, Nels είπε:

Ακριβώς όπως σου τα λέει η Lina, τις ενέσεις τις δίνουν ακομη και προληπτικά σε γυναίκες που κάνουν εξωσωματικη γιατί τόσο οι ορμόνες της διέγερσης όσο και τα οιστρογόνα που λαμβάνουμε μέχρι την αυχενική επηρεάζουν πολύ ιδίως αν υπάρχει προδιάθεση για θρομβοφιλια. Ειδικά στη δικιά σου περίπτωση ευτυχώς που έκανες γονιδιακό ελεγχο γιατί είσαι ετεροζυγη και στο ΜΗΤFR και σε VLeiden,  ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την επιμονή του γιατρού σου και σε κάθε περίπτωση θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του αιματολογου. Ξέρεις τι μου έλεγε ο εξωσωματικος μου? Ότι οπότε παίρνει τηλ τη δντρια αιματολογο σε ένα από τα πιο γνωστά κέντρα για να ρωτήσει κάτι αντί για καλημέρα του λέει Innohep 0.45 (εννοώντας ότι θελει να του υπενθυμισει πόσο σημαντικό είναι στην εξωσωματικη να λαμβάνεται προληπτικα έστω αυτή η βασική δοση). Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του αιματολογου και αν με το καλό μείνεις εγκυος πιθανόν να σου συστήσει να ξαναπάς για εξέταση μετά την αυχενική και μετά τη Β επιπέδου για να δει αν χρειαστεί να σου αυξησει τη δόση. Είναι ζόρικες οι ενέσεις, το γνωρίζω εκ πείρας αλλά δεν παίζουμε με την υγεία μας. Και πέρα από την εξωσωματική χρειάζεται προσοχή και σε άλλα θέματα, πχ σεπολύωρο αεροπορικό ταξίδι συστήνουν μια μικρή δόση salospir πριν. Για μένα ήταν σωτήριο αυτο και κατάλαβα γιατί ακόμη και σε 2ωρο ταξίδι ένιωθα πρήξιμο στα πόδια. Καλή επιτυχία ευχομαι!

Ναι έκανα από μόνη μ γιατί δεν ήθελα ν αφήσω τπτ στην τύχη του.Πραγματικά κ εγώ δεν ξέρω γιατί είναι τόσο αρνητικός κ με τόσα επιχειρήματα.Ναι ακριβώς αυτή την ένεση είπε κ μένα.Ζόρικες γιατι;Να σου πω την αλήθεια έχω κάνει πολλά αεροπορικά  ταξιδια κ αρκετά ήταν πολύ μακριά με πολλές ωρες,ποτέ δεν κατάλαβα κατι όμως,ούτε πρήξιμο ούτε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Εύχομαι όλες να είστε καλά! Όσες είστε εγκυούλες να έχετε τελειόμηνες εγκυμοσύνες κι όσες προσπαθείτε να τα καταφέρετε!!! Έχω περάσει πολλά και καταλαβαίνω και τις 2 καταστάσεις! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια από εσάς έχει ενέσεις Arvekap 0,1 ή ενέσεις διέγερσης. Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon, Puregon, Elonva... Ευχαριστώ και με συγχωρείτε για την παρεμβολή! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nels είπε:

Ακριβώς όπως σου τα λέει η Lina, τις ενέσεις τις δίνουν ακομη και προληπτικά σε γυναίκες που κάνουν εξωσωματικη γιατί τόσο οι ορμόνες της διέγερσης όσο και τα οιστρογόνα που λαμβάνουμε μέχρι την αυχενική επηρεάζουν πολύ ιδίως αν υπάρχει προδιάθεση για θρομβοφιλια. Ειδικά στη δικιά σου περίπτωση ευτυχώς που έκανες γονιδιακό ελεγχο γιατί είσαι ετεροζυγη και στο ΜΗΤFR και σε VLeiden,  ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την επιμονή του γιατρού σου και σε κάθε περίπτωση θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του αιματολογου. Ξέρεις τι μου έλεγε ο εξωσωματικος μου? Ότι οπότε παίρνει τηλ τη δντρια αιματολογο σε ένα από τα πιο γνωστά κέντρα για να ρωτήσει κάτι αντί για καλημέρα του λέει Innohep 0.45 (εννοώντας ότι θελει να του υπενθυμισει πόσο σημαντικό είναι στην εξωσωματικη να λαμβάνεται προληπτικα έστω αυτή η βασική δοση). Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του αιματολογου και αν με το καλό μείνεις εγκυος πιθανόν να σου συστήσει να ξαναπάς για εξέταση μετά την αυχενική και μετά τη Β επιπέδου για να δει αν χρειαστεί να σου αυξησει τη δόση. Είναι ζόρικες οι ενέσεις, το γνωρίζω εκ πείρας αλλά δεν παίζουμε με την υγεία μας. Και πέρα από την εξωσωματική χρειάζεται προσοχή και σε άλλα θέματα, πχ σεπολύωρο αεροπορικό ταξίδι συστήνουν μια μικρή δόση salospir πριν. Για μένα ήταν σωτήριο αυτο και κατάλαβα γιατί ακόμη και σε 2ωρο ταξίδι ένιωθα πρήξιμο στα πόδια. Καλή επιτυχία ευχομαι!

Καλημέρα κορίτσια μου! Κανένα φάρμακο δεν πρέπει να δίνεται προληπτικά και κανένα δεν είναι ακίνδυνο. Θυμάστε πιστεύω περίπτωση κοπέλας που είχε πολλές αποβολές με αιμορραγία κι εντέλει έφταιγαν οι αντιπηκτικες αφού είχε άλλο θέμα που δεν το είχαν βρει.

Είναι λίγο μάστιγα αυτά τα πολλά φάρμακα τα " προληπτικά" στα κέντρα εξωσωματικής. 

@Supergirl87 να πεις στο γυναικολόγο σου να μιλήσει τηλεφωνικά με τον αιματολογο, δεν θα γίνεις μπαλάκι εσύ ανάμεσα τους..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα σε όλες, καλή επιτυχία σε όποιο στάδιο κι αν βρίσκεστε!

Εγώ χάθηκα αρκετό καιρό από το φορουμ γιατί δεν είμαι σε καλή κατάσταση.. Θα ήθελα τα φώτα σας.. 

Τον Ιούνιο του 2023 είχαμε κάνει διεγερση με βραχύ πρωτόκολλο στο πρώτο μας κέντρο και πήραμε 8 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν τα 6 και τελικά καταψύξαμε 4 έμβρυα 3ης μέρας, δύο πολύ καλά και δύο άριστα μας είχαν πει. Έπειτα κάναμε δύο ΕΤ με αρνητικό αποτέλεσμα. Αλλάξαμε κέντρο, τον Ιούλιο 2024 κάναμε διεγερση με μακρύ πρωτόκολο, βλέπαμε 8 ωάρια, πήραμε 5, μόνο 3 γονιμοποίηθηκαν, προσπαθούσαμε να κάνουμε βλαστοκύστες και τελικά δεν προχώρησε κανένα μέχρι εκεί. 

Αλλάξαμε κέντρο και γιατρό, ήρθαμε Αθήνα στον σφ, κάναμε prp ωοθηκών τον περασμένο μήνα, και στο καπάκι με την επόμενη περίοδο διέγερση με elonva και δυο δόσεις puregon στην πορεία, βλέπαμε 4-6 ωάρια, πήραμε 6 και σήμερα με πήραν να μου πουν ότι μόνο τα 2 ήταν κατάλληλα για γονιμοποίηση και τελικά μόνο το 1 παλεύει να προχωρήσει... Δεν έχουμε μιλήσει με τον γιατρό ακόμη, έχω μεγάλη απογοήτευση. Η ηλικια μου ειναι 38, αρχικά ξεκινήσαμε γιατί είχαμε θέμα με το σπέρμα αλλά μάλλον φαίνεται και ότι τα ωάρια δεν είναι καλά.. 

Έχει συμβεί σε καμία άλλη κοπέλα; Ξέρω για βιταμίνες κτλ και τα έχω προσπαθήσει αλλά μάλλον δε δείχνει να έχουν αποτέλεσμα στην περίπτωσή μου.. 

Αρχικά φοβόμασταν γιατί δεν γινονται βλαστοκύστες, στην πορεία τώρα δείχνει ότι δεν φτάνουν καν να είναι κατάλληλα για γονιμοποίηση.. Και δε ξέρω τί ακριβώς θα πει δεν είναι κατάλληλα για γονιμοποίηση.. Είναι άδεια, είναι ανώριμα, δε ρώτησα ακόμη.

Έχετε καμία συμβουλή, καμιά παρόμοια περίπτωση; Ο γιατρός μας έχει εμπνεύσει εμπιστοσύνη είναι η αλήθεια και έχω διαβάσει πολλά θετικά και εδώ. Θα δω τι θα πει και εκείνος αλλά ήθελα τη γνώμη σας...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , xristinakarr είπε:

Κορίτσια καλημέρα σε όλες, καλή επιτυχία σε όποιο στάδιο κι αν βρίσκεστε!

Εγώ χάθηκα αρκετό καιρό από το φορουμ, θα ήθελα τα φώτα σας.. 

Τον Ιούνιο του 2023 είχαμε κάνει διεγερση με βραχύ πρωτόκολλο στο πρώτο μας κέντρο και πήραμε 8 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν τα 6 και τελικά καταψύξαμε 4 έμβρυα 3ης μέρας, δύο πολύ καλά και δύο άριστα μας είχαν πει. Έπειτα κάναμε δύο ΕΤ με αρνητικό αποτέλεσμα. Αλλάξαμε κέντρο, τον Ιούλιο 2024 κάναμε διεγερση με μακρύ πρωτόκολο, βλέπαμε 8 ωάρια, πήραμε 5, μόνο 3 γονιμοποίηθηκαν, προσπαθούσαμε να κάνουμε βλαστοκύστες και τελικά δεν προχώρησε κανένα μέχρι εκεί. 

Αλλάξαμε κέντρο και γιατρό, ήρθαμε Αθήνα στον σφ, κάναμε prp ωοθηκών τον περασμένο μήνα, και στο καπάκι με την επόμενη περίοδο διέγερση με elonva και δυο δόσεις puregon στην πορεία, βλέπαμε 4-6 ωάρια, πήραμε 6 και σήμερα με πήραν να μου πουν ότι μόνο τα 2 ήταν κατάλληλα για γονιμοποίηση και τελικά μόνο το 1 παλεύει να προχωρήσει... Δεν έχουμε μιλήσει με τον γιατρό ακόμη, έχω μεγάλη απογοήτευση. Η ηλικια μου ειναι 38, αρχικά ξεκινήσαμε γιατί είχαμε θέμα με το σπέρμα αλλά μάλλον φαίνεται και ότι τα ωάρια δεν είναι καλά.. 

Έχει συμβεί σε καμία άλλη κοπέλα; Ξέρω για βιταμίνες κτλ και τα έχω προσπαθήσει αλλά μάλλον δε δείχνει να έχουν αποτέλεσμα στην περίπτωσή μου.. 

Αρχικά φοβόμασταν γιατί δεν γινονται βλαστοκύστες, στην πορεία τώρα δείχνει ότι δεν φτάνουν καν να είναι κατάλληλα για γονιμοποίηση.. Και δε ξέρω τί ακριβώς θα πει δεν είναι κατάλληλα για γονιμοποίηση.. Είναι άδεια, είναι ανώριμα, δε ρώτησα ακόμη.

Έχετε καμία συμβουλή, καμιά παρόμοια περίπτωση; Ο γιατρός μας έχει εμπνεύσει εμπιστοσύνη είναι η αλήθεια και έχω διαβάσει πολλά θετικά και εδώ. Θα δω τι θα πει και εκείνος αλλά ήθελα τη γνώμη σας...

Καλημέρα,

Δοκίμασε τις βιταμίνες fertilimax, ovamax και συμπληρωμα q10 ubiquinol. Η ΑΜΗ μου ανέβηκε στο 0,87 από 0,54 σε 6 μήνες και πλέον μαζεύουμε βλαστοκύστες. Θέλει υπομονή και επιμονή.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Jo1984 είπε:

Μπορώ να ρωτήσω και κάτι ακόμα; Γνωρίζετε αν τα κέντρα εξωσωματικής κλείνουν κάποιες μέρες τα Χριστούγεννα ; 

Δεν ειμαι βεβαιη γι αυτο. Καλυτερα να κανεις ενα τηλεφωνο στο κεντρο στο οποιο προκειται να κανεις τη διαδικασια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Κανένα φάρμακο δεν πρέπει να δίνεται προληπτικά και κανένα δεν είναι ακίνδυνο. Θυμάστε πιστεύω περίπτωση κοπέλας που είχε πολλές αποβολές με αιμορραγία κι εντέλει έφταιγαν οι αντιπηκτικες αφού είχε άλλο θέμα που δεν το είχαν βρει.

Είναι λίγο μάστιγα αυτά τα πολλά φάρμακα τα " προληπτικά" στα κέντρα εξωσωματικής. 

@Supergirl87 να πεις στο γυναικολόγο σου να μιλήσει τηλεφωνικά με τον αιματολογο, δεν θα γίνεις μπαλάκι εσύ ανάμεσα τους..

Καλημέρα κ σ ευχαριστω για την απάντηση,μου έδωσε η αιματολόγος ιατρική γνωμάτευση την οποία κ του έδειξα αλλά κ πάλι ήταν αρνητικός.Μου είπε όπως είπα κ χθες ότι φοβάται για κύστες,αιμορραγίες κ τα σχετικα.

πρίν από 4 λεπτά , Supergirl87 είπε:

Καλημέρα κ σ ευχαριστω για την απάντηση,μου έδωσε η αιματολόγος ιατρική γνωμάτευση την οποία κ του έδειξα αλλά κ πάλι ήταν αρνητικός.Μου είπε όπως είπα κ χθες ότι φοβάται για αιμορραγίες κ τα σχετικα.

Να σπάσουν τπτ αγγεία κάτι τέτοια μας έλεγε κ προβληματιστήκαμε.

2 ώρες πρίν, Sunshine. είπε:

Καλημέρα,

Δοκίμασε τις βιταμίνες fertilimax, ovamax και συμπληρωμα q10 ubiquinol. Η ΑΜΗ μου ανέβηκε στο 0,87 από 0,54 σε 6 μήνες και πλέον μαζεύουμε βλαστοκύστες. Θέλει υπομονή και επιμονή.

@Sunshine. να σε ρωτήσω το συμπλήρωμα q10 σε τι ακριβως βοηθάει;Μπορεις να πάρεις όποια εταιρια να ναι δλδ τύπου solgar κ σε πόσα mg;Γιατι έχω κ 100 κ 200mg.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Supergirl87 είπε:

Καλημέρα κ σ ευχαριστω για την απάντηση,μου έδωσε η αιματολόγος ιατρική γνωμάτευση την οποία κ του έδειξα αλλά κ πάλι ήταν αρνητικός.Μου είπε όπως είπα κ χθες ότι φοβάται για κύστες,αιμορραγίες κ τα σχετικα.

Να σπάσουν τπτ αγγεία κάτι τέτοια μας έλεγε κ προβληματιστήκαμε.

@Sunshine. να σε ρωτήσω το συμπλήρωμα q10 σε τι ακριβως βοηθάει;Μπορεις να πάρεις όποια εταιρια να ναι δλδ τύπου solgar κ σε πόσα mg;Γιατι έχω κ 100 κ 200mg.

Μου είχε πει ότι διορθώνει τις βλάβες των κυττάρων στο dna και να παίρνει και ο σύζυγος για το σπέρμα. Εμείς παίρνουμε τις lamberts 100 (1 ημερησίως). 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Supergirl87 είπε:

Αχ τι ωραια νέα!Μπραβο!❤️

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.Λοιπόν έκανα εχθές την εξέταση για το μικροβιωμα,θα περιμένουμε περίπου 20 ημέρες για τ αποτελέσματα.Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:Όταν ξεκινησαμε έκανε ο σύντροφος μ για το οξειδωτικό στρες κ ήταν οκ ο γιατρος δεν μας είπε όμως για κατακερματισμό.Την κάνουν αυτή την εξέταση πάντα η όχι;Επίσης του είπα ότι βγήκα ετεροζυγη σε κάποια μετάλλαξη κ η αιματολόγος είπε για ενέσεις κ η απάντηση σου ηταν ότι χρειάζεται λίγο η θρομβοφιλια σε αυτές τις περιπτώσεις κ δεν χρειάζονται οι ενέσεις.Δεν ξέρω τι να σκεφτώ πλέον.Παλιά μου είχε πει ότι στην εξωσωματική δεν μας πειράζει κ η προλακτινη ενώ την ενδοκρινολόγο που ρωτησα είπε σαφώς κ πειράζει.

Καλησπέρα,

Σε σχεση με τον κατακερματισμο στο σπερμα εμεις που προσπαθουμε 3 χρονια και κυνηγουσαμε να φτιαξουμε το σπερμα (ειχε θεμα με ποσοτητα κυριως και κινητικοτητα) και μετα απο επέμβαση κηρσοκηλης και λαθος σπερμοδιαγραμματα βλεπουμε οτι πλεον ειναι σε μετρια προς καλη κατασταση... Ακομα τωρα καναμε κατακερματισμο ομως.. εγω ρωτουσα και επεμενα γιατι το διαβαζα εδω μεσα αλλα κανεις γιατρος δεν το θεωρουσε απαραιτητο. Εν ολιγοις μετα την πρωτη μας εξωσωματικη που οδηγησε σε παλινδρομη, μας τη ζητησε ο γυναικολόγος μου και πηγε ο συζυγος σε γενετιστη! Ο γενετιστης μας τονισε οτι ειναι πολυ σημαντικη εξεταση και έπρεπε να γινει εξαρχης.. τι να το κανεις μου λεει το σπερμα αν εχει ποσοτητα αλλα το dna του δεν ειναι καλο! Ευτυχώς δοξα τω θεω σε εμας ειναι οκ.. και στις περιπτώσεις που δεν ειναι απο οτι εχω καταλάβει φτιαχνει με βιταμινες (που σημειωτεον παιρνει και σιγουρα τον εχουν βοηθησει) και σιγουρα θελει βελτίωση στη διατροφη και στον τροπο ζωης.. οπως συμβαινει και με τα ωαριακια μας.. θαύματα δεν μπορούμε να κανουμε αλλα ο,τι περναει απο το χερι μας για να βελτιώσουμε την ποιότητα θα το κανουμε!

Σχετικα με τον εξωσωματικο σου επειδη στην παρουσα φαση εχω κανει οτι εξεταση υπαρχει σχετικά με θρομβοφιλια  προτεραιότητα  στο τι θα κανεις δεν εχει η άποψη του αιματολογου σου;;; Για αυτο δεν μας στελνουν οι γιατροι μας σε αιματολογο ρε κορίτσια ;;  Για να μας διχαζουν μετα; Δεν καταλαβαινω γιατι σε μπερδεύει ετσι

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Relief είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εύχομαι όλες να είστε καλά! Όσες είστε εγκυούλες να έχετε τελειόμηνες εγκυμοσύνες κι όσες προσπαθείτε να τα καταφέρετε!!! Έχω περάσει πολλά και καταλαβαίνω και τις 2 καταστάσεις! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια από εσάς έχει ενέσεις Arvekap 0,1 ή ενέσεις διέγερσης. Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon, Puregon, Elonva... Ευχαριστώ και με συγχωρείτε για την παρεμβολή! 

Δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω ότι πρέπει να έχω καναδυό arvekap στο σπίτι στην Αθήνα. Βρίσκομαι Κύπρο τώρα και θα πάω αρχές Νοεμβρίου. Να κοιτάξω τότε και να σου πω;; Στείλε μου αν θέλεις προσωπικό μνμ για να θυμάμαι ποια είσαι 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...