Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • 2 ώρες πρίν, a miracle please είπε:

      Καλησπέρα σας!

      Χάζευα λίγο εδώ στο φόρουμ και έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα. 

      Ίσως να μην διαβάσει τις σκέψεις μου, κάποια που να έχει κατάθλιψη!!!

      Χρειάζεται κάπως να ηρεμίσω και να αποβάλλω τις σκέψεις μου. Είμαι 43 και δεν έχω πετύχει εγκυμοσύνη τελειόμηνη. Δυστυχώς μετράω αποβολές στο ιστορικό μου και έχω κάνει και εξωσωματική με δικά μου ωάρια, χωρίς επιθυμητό αποτέλεσμα.

      Αποφασίσαμε να πάμε για δωρεά ωαρίων μήπως και αποκτήσουμε το θαυματάκι μας με τη βοήθεια αυτή (που να πούμε την αλήθεια δεν δωρίζει έτσι απλά μια γυναίκα τα ωάρια της - αυτό το λέω και ως θετικό μέσα μου, για να μην φορτώνομαι με αρνητικές σκέψεις).

      Δυστυχώς όμως με έχουν πιάσει όλες οι αρνητικές σκέψεις που μπορεί να κάνει "ίσως;" μια γυναίκα στην ηλικία μου. Με έχουν πει μεγάλη αρκετές φορές, με αποτέλεσμα να σκέφτομαι συνέχεια εαν είμαι μεγάλη για να αποκτήσω παιδί και ίσως γι'αυτο να είχα τις αποβολές. Ξέρω πως υπάρχουν γυναίκες που έχουν αποκτήσει στην ηλικία μου παιδί και μεγαλύτερες, αλλά δεν ξέρω καμία προσωπικά.

      Επίσης βομβαρδίζομαι σε όλα τα social media με topics για στενάχωρα θέματα όπως αρρώστιες σε όλες τις ηλικίες, για γονείς που έφυγαν απο τη ζωή κτλ  

      Και σκέφτομαι πραγματικά όλα αυτά και λεω, εαν τύχει σε μένα τι θα απογίνει το παιδί? Και σκέφτομαι μετά πως γενικά ποτέ δεν ξέρεις τι σου φέρνει η ζωή. Και σκέφτομαι μήπως υπάρχουν και άλλες γυναίκες εκεί έξω που σκέφτονται σαν εμένα και δεν τολμούν να μιλήσουν? 

      Θα πει κανείς αν σκέφτομαι όλα αυτά μήπως να μην κάνω παιδί.

      Έχω ακούσει δεξιά αριστερά διάφορα αρνητικά πάνω στο θέμα εγκυμοσύνη σε ηλικία 40+ , αλλά δεν υπήρξε καμία γυναίκα να μου πει εμένα προσωπικά κάτι ανάλογα με τις σκέψεις μου.

      Και να παω σε ψυχολογική υποστήριξη δεν μπορώ, δεν εχω πια την οικονομική ευχέρεια.  

      Δεν ξέρω κορίτσια. Προσπαθώ να διαβάσω κάπου θετικά και δεν βρίσκω.

      Θέλω τόσο πολύ να κρατήσω και εγώ ενα υγιέστατο μωράκια στην αγκαλιά μου. Να μεγαλώσει η οικογένεια μας. Νομίζω πως θα μπορούσα να γίνω μια καλή μανούλα.

      Καλησπέρα!

      Καταρχάς υπάρχει νήμα με θέμα τη δωρέα που μπορείς να μιλήσεις με κοπέλες με τις ίδιες ανησυχίες και  εμπειρίες.

      Δεν γνωρίζω από ποια περιοχή μας γράφεις αλλά υπάρχουν και δημόσιες δομές για ψυχολογική υποστήριξη.. καλό είναι να απευθυνθείς κάπου γιατί θα περάσουν πολλά απο το μυαλό σου.. και σίγουρα θα πρέπει ότι απόφαση πάρεις να την πάρεις μαζί με τον σύντροφο σου (αν υπάρχει) διαφορετικά φυσικά και μόνη σου είναι εφικτό ξέρουμε πολλές τετοιες περιπτώσεις..

      Να σου πω για την ιστορία οτι υπάρχουν γυναικες που προσπαθούν και με δευτερη τριτη δοτρια μεχρι να τα καταφέρουν είτε για αδερφακι.. οποτε δεν ειναι τοσο τρομερο..

      τωρα αναφορικα με την ηλικια.. ενα νουμερο ειναι τι 43 τι 53 τι 23.. (μονο ο περιορισμος του 54 λογω νομοθεσιας).. το θεμα υγειας και στα 20 μπορεις να παθεις κατι οχι μονο στα 40++, οκ σωματικα θα εισαι 40+ αλλα για να προχωρησετε και να προχωρησει και η εγκυμοσυνη ιατρικα θα ειναι εφικτο.. οσον αφορα τον κοσμο ή τι σκέψεις.. δεν ξερω ποια θα ειχε μεγαλυτερους ενδιασμους μια 30 που πρεπει να παει με δοτρια η μια 40++ .. για μενα ειναι σχεδον το ιδιο δυσκολο (μπορει να εχω προσωπικη αποψη ποιο ειναι πιο δυσκολο αλλα δεν ειναι επι του παροντος).. 

      Διαβασε εμπεριες , επιστημονικα αρθρα, μιλα με τον γιατρο σου, με καποιον ειδικο.. και οτι αποφαση παρεις θα ειναι για το καλυτερο για σενα..

  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Sisheido είπε:

      Επειδή έβγαλα όλη την εγκυμοσύνη με επαπειλουμενη κύηση...θα σου πω το πιο τέλειο που ισχύει πια μάλλον λόγω κοβιντ... δεν παίρνει καν επιτροπή!!! Πηγαίνεις στο εφκα τα χαρτιά σου κλπ, τα στελνουν αυτοι υπηρεσιακα και μετά κάποια στιγμή απλά σ ενημερώνουν ότι  είναι οκ και τα επιστρέφουν και δρομολογεί η πληρωμή σου... αυτό είναι το μόνο κακό ότι μπορεί να κάνει και 6μηνο... Με το καλο!!!!

      Βοήθησε με λίγο την πρώτη επαπειλουμενη μου την εγραψε την ππροηγούμενη δεύτερα εγώ την ανεβασα στο εφκα ηλεκτρονικά που μπαινει και ο εργοδότης για να την κανει δεκτη χρειάζεται και αλλα χαρτιά;

       

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

πρίν από 57 λεπτά , Katker είπε:

Ναι έχεις δίκιο για το συκώτι κυρίως μου το είχε αναφέρει και μένα η διατροφολόγος, μου το ξανά εξήγησε σήμερα. Ο γυναικολόγος της αδερφής μου στο δεύτερο την είχε πει για το καρότο, και αυτό έγινε το 2020. 
Τέλος πάντων όπως και να έχει δεν ήθελα να παραπληροφορήσω ούτε να προκαλέσω πανικό ούτε να το παίξω ειδικός. Ήταν λάθος η τοποθέτηση μου για το καρότο. 

Καλέ δεν παραπληροφόρησες! Είπες κάτι που σου είπε η διατροφολόγος απλά! Μεγάλες γυναίκες είμαστε και μπορούμε η κάθε μία μόνη της να ρωτήσει τον γιατρό της και να ενημερωθει μόνη της για τον εαυτό της για τα πάντα! 😉

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 23 λεπτά , Lila86 είπε:

Καλέ δεν παραπληροφόρησες! Είπες κάτι που σου είπε η διατροφολόγος απλά! Μεγάλες γυναίκες είμαστε και μπορούμε η κάθε μία μόνη της να ρωτήσει τον γιατρό της και να ενημερωθει μόνη της για τον εαυτό της για τα πάντα! 😉

Αυτό το μεγάλες γυναίκες τώρα γιατί το ανέφερες??χαχαχχαχα

  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Έκανα τον πρώτο μου υπέρηχο σήμερα, είδαμε σάκο αλλά μου ειπανε είναι νωρίς ακόμη για το έμβρυο, είμαι 5εβδ κ 2 ημερών. Ελπίζω σε μια βδομάδα που θα ξαναπάω να δείξει κάτι.

  • Μου αρέσει 1
  • Δύναμη! 1
  • Λουλούδια 9
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ερώτησή ο γυναικολογος μου εγραψε 15μέρη αδεια επαπειλουμενη την αλλη βδομάδα που θα ξανάπαω λογικά μου ειπε θα μου ξαναγραψει αν ξεπερασω το οριο εκτός του οτι ειναι να περασω επιτροπη μπορει ο εργοδότης να κανει κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Katker είπε:

Good morning girls.  Σήμερα ξανά έκανα χοριακη και ανεβήκαμε στα 5298!! Δεν μπορώ να σας περιγράψω την χαρά μου. 😍 ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι! Καλή δύναμη σε όλες μας! 💪🏻

Μα ανέβηκε πάρα πολύ καλά...μπράβο κορίτσι μου...θα κάνεις και άλλη η πας για υπέρηχο τώρα??

1 ώρα πρίν, Alex@ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έκανα τον πρώτο μου υπέρηχο σήμερα, είδαμε σάκο αλλά μου ειπανε είναι νωρίς ακόμη για το έμβρυο, είμαι 5εβδ κ 2 ημερών. Ελπίζω σε μια βδομάδα που θα ξαναπάω να δείξει κάτι.

Είναι νωρίς κορίτσι μου ναι...σε μια βδομάδα θα έχετε μια ξεκάθαρη ακόμα και ίσως και να ακούσετε και καρδούλα αμέσως!!🥰

πρίν από 10 λεπτά , Γεωργία38 είπε:

Κορίτσια ερώτησή ο γυναικολογος μου εγραψε 15μέρη αδεια επαπειλουμενη την αλλη βδομάδα που θα ξανάπαω λογικά μου ειπε θα μου ξαναγραψει αν ξεπερασω το οριο εκτός του οτι ειναι να περασω επιτροπη μπορει ο εργοδότης να κανει κατι αλλο;

Νομίζω πρέπει ο λογιστής του εργοδότη να κάνει μια επιβεβαίωση...εγώ τουλάχιστον ενημερώνω κάθε φορά και κάτι κάνει ο λογιστής....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , *Vasoula είπε:

Μα ανέβηκε πάρα πολύ καλά...μπράβο κορίτσι μου...θα κάνεις και άλλη η πας για υπέρηχο τώρα??

Είναι νωρίς κορίτσι μου ναι...σε μια βδομάδα θα έχετε μια ξεκάθαρη ακόμα και ίσως και να ακούσετε και καρδούλα αμέσως!!🥰

Νομίζω πρέπει ο λογιστής του εργοδότη να κάνει μια επιβεβαίωση...εγώ τουλάχιστον ενημερώνω κάθε φορά και κάτι κάνει ο λογιστής....

Ευχαριστώ.. Μου είπε να ξανά κάνω άλλη μια την πέμπτη και την Δευτέρα να πάω για υπέρηχο. 

πρίν από 33 λεπτά , Γεωργία38 είπε:

Κορίτσια ερώτησή ο γυναικολογος μου εγραψε 15μέρη αδεια επαπειλουμενη την αλλη βδομάδα που θα ξανάπαω λογικά μου ειπε θα μου ξαναγραψει αν ξεπερασω το οριο εκτός του οτι ειναι να περασω επιτροπη μπορει ο εργοδότης να κανει κατι αλλο;

Ο εργοδότης το μόνο που κάνει είναι να αποδέχεται, να εγκρίνει τις αναρρωτικές σου στο σύστημα δηλαδή. Πού αυτό το κάνει ο λογιστής ουσιαστικά. 
 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Katker είπε:

Ευχαριστώ.. Μου είπε να ξανά κάνω άλλη μια την πέμπτη και την Δευτέρα να πάω για υπέρηχο. 

Ο εργοδότης το μόνο που κάνει είναι να αποδέχεται, να εγκρίνει τις αναρρωτικές σου στο σύστημα δηλαδή. Πού αυτό το κάνει ο λογιστής ουσιαστικά. 
 

Με το ρυθμό που ανεβαίνουν θεωρώ θα είναι πάνω από 12.000 την πεμπτη...με το καλό όλα!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Katker είπε:

Ευχαριστώ.. Μου είπε να ξανά κάνω άλλη μια την πέμπτη και την Δευτέρα να πάω για υπέρηχο. 

Ο εργοδότης το μόνο που κάνει είναι να αποδέχεται, να εγκρίνει τις αναρρωτικές σου στο σύστημα δηλαδή. Πού αυτό το κάνει ο λογιστής ουσιαστικά. 
 

Ναι μόλις Μου την δίνει την στελνω στην διευθύντρια του καταστήματος που δουλευω και την ανεβαζω και στο ικα που παει στα κεντρικά της εταιρείας.ο γυναικολογος μου ειπε το πολυ πολυ να περασω επιτροπη καποια στιγμή που θα με ενημερώσει το ικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , Γεωργία38 είπε:

Ναι μόλις Μου την δίνει την στελνω στην διευθύντρια του καταστήματος που δουλευω και την ανεβαζω και στο ικα που παει στα κεντρικά της εταιρείας.ο γυναικολογος μου ειπε το πολυ πολυ να περασω επιτροπη καποια στιγμή που θα με ενημερώσει το ικα

Τώρα αυτό για την επιτροπή σε εγκυμοσύνη δεν ξέρω πως γίνεται. Στον άντρα μου πχ που είχε σπάσει την φτέρνα του πριν δύο χρόνια και είχε σχεδόν 2μηνες αναρρωτική στον Εφκα μου είπαν περνάει ο φάκελος του επιτροπη. Δηλαδή όλα τα έγγραφα που είχαν ζητήσει και είχα συμπληρώσει και εκεί μια αίτηση. Και μας είχαν ειδοποιήσει να πάρουμε το αποτέλεσμα που αν θυμάμαι καλά ήταν μέσα και η πληρωμή που γινόταν από τον Εφκα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Γεωργία38 είπε:

Ναι μόλις Μου την δίνει την στελνω στην διευθύντρια του καταστήματος που δουλευω και την ανεβαζω και στο ικα που παει στα κεντρικά της εταιρείας.ο γυναικολογος μου ειπε το πολυ πολυ να περασω επιτροπη καποια στιγμή που θα με ενημερώσει το ικα

Από επιτροπή περνάνε όλες οι αναρρωτικες εκτός από την πρώτη...αλλά δε χρειάζεται να κάνεις κάτι...ούτε πας από εκεί...απλά ελέγχουν αν είναι σωστά τα στοιχεία σου και τα χαρτιά όλα.. και σε παίρνουν ένα τηλέφωνο για το πότε θα μπουν τα λεφτά...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Γεωργία38 είπε:

Ναι μόλις Μου την δίνει την στελνω στην διευθύντρια του καταστήματος που δουλευω και την ανεβαζω και στο ικα που παει στα κεντρικά της εταιρείας.ο γυναικολογος μου ειπε το πολυ πολυ να περασω επιτροπη καποια στιγμή που θα με ενημερώσει το ικα

Επειδή έβγαλα όλη την εγκυμοσύνη με επαπειλουμενη κύηση...θα σου πω το πιο τέλειο που ισχύει πια μάλλον λόγω κοβιντ... δεν παίρνει καν επιτροπή!!! Πηγαίνεις στο εφκα τα χαρτιά σου κλπ, τα στελνουν αυτοι υπηρεσιακα και μετά κάποια στιγμή απλά σ ενημερώνουν ότι  είναι οκ και τα επιστρέφουν και δρομολογεί η πληρωμή σου... αυτό είναι το μόνο κακό ότι μπορεί να κάνει και 6μηνο... Με το καλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sisheido είπε:

Επειδή έβγαλα όλη την εγκυμοσύνη με επαπειλουμενη κύηση...θα σου πω το πιο τέλειο που ισχύει πια μάλλον λόγω κοβιντ... δεν παίρνει καν επιτροπή!!! Πηγαίνεις στο εφκα τα χαρτιά σου κλπ, τα στελνουν αυτοι υπηρεσιακα και μετά κάποια στιγμή απλά σ ενημερώνουν ότι  είναι οκ και τα επιστρέφουν και δρομολογεί η πληρωμή σου... αυτό είναι το μόνο κακό ότι μπορεί να κάνει και 6μηνο... Με το καλο!!!!

Βοήθησε με λίγο την πρώτη επαπειλουμενη μου την εγραψε την ππροηγούμενη δεύτερα εγώ την ανεβασα στο εφκα ηλεκτρονικά που μπαινει και ο εργοδότης για να την κανει δεκτη χρειάζεται και αλλα χαρτιά;

 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...