Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 57 λεπτά , Katker είπε:

      Ναι έχεις δίκιο για το συκώτι κυρίως μου το είχε αναφέρει και μένα η διατροφολόγος, μου το ξανά εξήγησε σήμερα. Ο γυναικολόγος της αδερφής μου στο δεύτερο την είχε πει για το καρότο, και αυτό έγινε το 2020. 
      Τέλος πάντων όπως και να έχει δεν ήθελα να παραπληροφορήσω ούτε να προκαλέσω πανικό ούτε να το παίξω ειδικός. Ήταν λάθος η τοποθέτηση μου για το καρότο. 

      Καλέ δεν παραπληροφόρησες! Είπες κάτι που σου είπε η διατροφολόγος απλά! Μεγάλες γυναίκες είμαστε και μπορούμε η κάθε μία μόνη της να ρωτήσει τον γιατρό της και να ενημερωθει μόνη της για τον εαυτό της για τα πάντα! 😉

      • Μου αρέσει 1

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

Καλή σπερα σήμερα κλεινω 7 εβδομάδες πηγα στον γιατρο εκανα υπερηχο είδε αμνιακο σάκο και λεκιθικο σάκο καθως και εμβρυικα στοιχεια μου ειπε να παω την αλλη βδομάδα περιμενει να ακούσει καρδουλα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 2 λεπτά , Katker είπε:

Ναι δεν υπάρχει θέμα να το βάζετε στο φαγητό μην σας ταράζω τζάμπα. Τώρα μου εξήγησε ότι όπως και με την φράουλα λέγανε ότι απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη διότι προκαλεί συσπάσεις αλλά αυτό δεν έχει αποδεχτεί οπότε το απέσυραν. Άρα δεν υπάρχει θέμα. Άφοβο το καρότο κορίτσια (σε φυσιολογικά πλαίσια  πάντα) συγνώμη για την αναστάτωση 😓

Χαχαχαχχαχαχα η αλήθεια είναι πως για πολλά φαγητα όλο και κάτι ακούγεται...έτσι είχα διαβάσει για το ταχίνι κάτι περίεργα πως δε κάνει το σουσάμι.. ενώ είναι απο τα πιο θρεπτικά...μη ζητάς συγγνώμη κορίτσι μου..αυτό είναι το καλο να λένε τις ανησυχίες μας και να μαθαίνουμε...

πρίν από 1 λεπτό , Γεωργία38 είπε:

Καλή σπερα σήμερα κλεινω 7 εβδομάδες πηγα στον γιατρο εκανα υπερηχο είδε αμνιακο σάκο και λεκιθικο σάκο καθως και εμβρυικα στοιχεια μου ειπε να παω την αλλη βδομάδα περιμενει να ακούσει καρδουλα

Πολύ ωραία νέα...είδες που αγχωνοσουν με τα συμπτώματα??σε μια εβδομαδα θα ακούσετε και τη καρδούλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , *Vasoula είπε:

Χαχαχαχχαχαχα η αλήθεια είναι πως για πολλά φαγητα όλο και κάτι ακούγεται...έτσι είχα διαβάσει για το ταχίνι κάτι περίεργα πως δε κάνει το σουσάμι.. ενώ είναι απο τα πιο θρεπτικά...μη ζητάς συγγνώμη κορίτσι μου..αυτό είναι το καλο να λένε τις ανησυχίες μας και να μαθαίνουμε...

Πολύ ωραία νέα...είδες που αγχωνοσουν με τα συμπτώματα??σε μια εβδομαδα θα ακούσετε και τη καρδούλα!

Ωραία!! Εγώ τρώω κάθε μέρα ένα κ.γλ ταχίνι χαχαχαχαχχαχα

Πέρα από το καρότο κ το μπροκολο εχει βιταμίνη Α, ε δεν γίνεται να αποκλεισεις τα πάντα! Που σε λίγο καιρό θα είναι λαχανικό εποχής!

πρίν από 12 λεπτά , Γεωργία38 είπε:

Καλή σπερα σήμερα κλεινω 7 εβδομάδες πηγα στον γιατρο εκανα υπερηχο είδε αμνιακο σάκο και λεκιθικο σάκο καθως και εμβρυικα στοιχεια μου ειπε να παω την αλλη βδομάδα περιμενει να ακούσει καρδουλα

Τι ωραία!! Λίγη υπομονή ακομη!!

Εγώ θα πάω αύριο τονπρωι, είμαι 5 εβδ κ 3 ημ, δεν περιμένω πολλά άλλα τουλάχιστον να δει ότι κάτι υπάρχει .

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , *Vasoula είπε:

Χαχαχαχχαχαχα η αλήθεια είναι πως για πολλά φαγητα όλο και κάτι ακούγεται...έτσι είχα διαβάσει για το ταχίνι κάτι περίεργα πως δε κάνει το σουσάμι.. ενώ είναι απο τα πιο θρεπτικά...μη ζητάς συγγνώμη κορίτσι μου..αυτό είναι το καλο να λένε τις ανησυχίες μας και να μαθαίνουμε...

Πολύ ωραία νέα...είδες που αγχωνοσουν με τα συμπτώματα??σε μια εβδομαδα θα ακούσετε και τη καρδούλα!

Ναι ειναι καλά νεα αγχωνομουν και το ειπα στον γιατρό μου ειπε απο την στιγμή που υπαρχει λεκιθικος σακος και εμβρυικα στοιχεια δεν πρεπει να αγχωνομαι για κατι.και το οτι δεν εχω τραγικά συμπτωματα οπως εμετους κλπ.μου ειπε να κάνεις τον σταυρο σου είσαι απο τις τυχερες ρωτά και αυτές που εχουν εμετους χαχα τον αγαπω

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Γεωργία38 είπε:

Ναι ειναι καλά νεα αγχωνομουν και το ειπα στον γιατρό μου ειπε απο την στιγμή που υπαρχει λεκιθικος σακος και εμβρυικα στοιχεια δεν πρεπει να αγχωνομαι για κατι.και το οτι δεν εχω τραγικά συμπτωματα οπως εμετους κλπ.μου ειπε να κάνεις τον σταυρο σου είσαι απο τις τυχερες ρωτά και αυτές που εχουν εμετους χαχα τον αγαπω

Θα ακούσεις και καρδούλα και θα ηρεμήσεις πιο πολύ! Θα συμφωνήσω με τον γιατρό σου τον σταυρό σου να κάνεις που δεν έχεις χαχαχα 

3 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Πω κορίτσια έκανα βλακεια, χτες φάγαμε ψάρια κ πήραμε κ ένα φιλέτο ξιφια κ μόλις διάβασα πως δεν πρέπει να καταναλώνετε ξιφιας στην εγκυμοσύνη!! Αντε να έφαγα 150 γραμμάρια!!

Λέτε να έκανα κάτι κακό; τι άγχος τώρα αυτό με τη διατροφή 

Εγώ έχω άλλη απορία!!! Είναι ωραίος ο ξυφιας; 😂 Αλήθεια ρωτάω δεν έχω τολμήσει να δοκιμάσω!

2 ώρες πρίν, Katker είπε:

Μην αγχώνεσαι. Είναι όπως άλλες τροφές που απαγορεύονται αλλα δεν έκανες και υπερκατανάλωση. Δεν τρως και κάθε μέρα. Πχ και το καρότο ξέρω ότι απαγορεύεται αλλά μια φορά και λίγο να φας δεν γίνεται κάτι .

Έτσι και απαγορεύεται το καρότο θα κάνω καταγγελία!!!😂

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Lila86 είπε:

Θα ακούσεις και καρδούλα και θα ηρεμήσεις πιο πολύ! Θα συμφωνήσω με τον γιατρό σου τον σταυρό σου να κάνεις που δεν έχεις χαχαχα 

Εγώ έχω άλλη απορία!!! Είναι ωραίος ο ξυφιας; 😂 Αλήθεια ρωτάω δεν έχω τολμήσει να δοκιμάσω!

Έτσι και απαγορεύεται το καρότο θα κάνω καταγγελία!!!😂

Χαχαχα όχι όχι όλα καλά φάτε άφοβα. Πάντα με μέτρο όμως 😉

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Η περίοδος πάντα χωρίς καθυστέρηση και κυριολεκτικά στην ώρα της και πολλές φορές και νωρίτερα! Σήμερα που θέλω να έρθει να ξεκινήσουμε επιτέλους τη διαδικασία για μεταφορά δεν έρχεται! Εεε αμάν..

Και για να σας προλάβω σίγουρα δεν είμαι έγκυος!!!

  • Καλή τύχη! 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Lila86 είπε:

Η περίοδος πάντα χωρίς καθυστέρηση και κυριολεκτικά στην ώρα της και πολλές φορές και νωρίτερα! Σήμερα που θέλω να έρθει να ξεκινήσουμε επιτέλους τη διαδικασία για μεταφορά δεν έρχεται! Εεε αμάν..

Και για να σας προλάβω σίγουρα δεν είμαι έγκυος!!!

Ναι τέτοια σπαστικια είναι η άτιμη. Εμένα όταν ήταν να κάναμε κάτι ερχόταν σκ και μας έτρεχε πάντα να βρούμε να κάνω αιματολογικές, να  έρθει ο γιατρός να με δει.. Μην αγχώνεσαι θα έρθει και θα ξεκινήσεις. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Katker είπε:

Ναι τέτοια σπαστικια είναι η άτιμη. Εμένα όταν ήταν να κάναμε κάτι ερχόταν σκ και μας έτρεχε πάντα να βρούμε να κάνω αιματολογικές, να  έρθει ο γιατρός να με δει.. Μην αγχώνεσαι θα έρθει και θα ξεκινήσεις. 

Α εσένα είναι ακόμη καλύτερη μέσα στο σκ!!! Τέλεια!!!χαχαχα

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Lila86 είπε:

Α εσένα είναι ακόμη καλύτερη μέσα στο σκ!!! Τέλεια!!!χαχαχα

Ναι ναι ωραία περάσαμε. Αφού και ο γιατρός το είχε μάθει πλέον ότι μόνο σκ θα έρχεται όταν την χρειαζόμασταν χαχα

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 40 λεπτά , Katker είπε:

Ναι ναι ωραία περάσαμε. Αφού και ο γιατρός το είχε μάθει πλέον ότι μόνο σκ θα έρχεται όταν την χρειαζόμασταν χαχα

Μωρε ας ερχόταν και μένα το σκ που πέρασε και θα πήγαινα εγώ στη ταβέρνα που έτρωγε να με εξετάσει 😂

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Katker είπε:

Έχει βιταμίνη Α και η διατροφολόγος μου εχει πει δεν θέλουμε μεγάλη ποσότητα βιταμίνης Α στην εγκυμοσύνη. Μην σε πανικοβάλλω όμως γιατί σε μαγειρευτό φαγητό μου το έχει και μένα (σε σούπα κυρίως) Θα την ρωτήσω για σιγουριά όμως.
Επισης όταν ήταν έγκυος η αδερφή μου ο γιατρός της την είχε πει για ωμό καρότο και με ξύδι ότι δεν κάνει να τρως κάθε μέρα. Μια στο τόσο δεν πειράζει. 

Καλησπέρα! Δεν γράφω για να απολογηθεις, προς Θεού, γράφω για να ενημερώσω και να απομυθοποιήσω τέτοιου είδους βλακείες που λένε ορισμένοι άσχετοι "ειδικοί"..

Καταρχήν να εξηγήσουμε ότι υπάρχουν 2 μορφές "βιταμίνης Α" η μια είναι η ρετινολη και η άλλη είναι το β καροτένιο. Η βιταμίνη Α είναι σημαντική και απαραίτητη στην εγκυμοσύνη για το έμβρυο!! Η διαφορά τώρα έγκειται στη μορφή της βιταμίνης Α που λαμβάνουμε. Αυτό που απαγορεύεται ουσιαστικά είναι η ρετινολη, η ρετινολη προέρχεται από ζωικά παράγωγα (συκώτι κτλ) όπου λόγω του ότι είναι καθαρή μορφή βιταμίνης Α δεν μπορεί ο οργανισμός να αποβάλει το πλεόνασμα και να γίνεται τοξικό για το έμβρυο προκαλώντας προβλήματα.. η άλλη μορφή όμως της βιταμίνης Α, δηλαδή το β καροτένιο, το οποίο προέρχεται από φυτικά προϊόντα επειδή δεν είναι αυτούσια μορφή βιταμίνης Α αλλά χρειάζεται να γίνει διεργασία από τον ίδιο μας τον οργανισμό ώστε να μετατραπεί σε βιταμίνη Α είναι απόλυτα ασφαλές προς κατανάλωση! Ο οργανισμός μας θα μετατρέψει όσο β καροτένιο χρειάζεται σε βιταμίνη Α και το πλεόνασμα θα το αποβάλει με τα ούρα! 

Εν κατακλείδι για να μην κουράζω περισσότερο.. την επόμενη φορά που θα ακούσετε τέτοια βλακεία να ξέρετε να απαντήσετε!! Εξηγείστε ότι άλλο η ρετινολη και άλλο το β καροτένιο..! Φάτε άφοβα πράσινα φυλλώδη λαχανικά καρότο κτλ που είναι πλούσια σε β καροτένιο..! Επίσης να διαβάζετε πάντα τα συστατικά όσων καταναλώνετε.. από τις πολυβιταμινες (μπορεί η μορφή βιταμίνης Α που περιέχουν να είναι ρετινολη ή retinol στα αγγλικά) μέχρι τις κρέμες προσώπου κτλ κτλ..

  • Μου αρέσει 4

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Kiddo είπε:

Καλησπέρα! Δεν γράφω για να απολογηθεις, προς Θεού, γράφω για να ενημερώσω και να απομυθοποιήσω τέτοιου είδους βλακείες που λένε ορισμένοι άσχετοι "ειδικοί"..

Καταρχήν να εξηγήσουμε ότι υπάρχουν 2 μορφές "βιταμίνης Α" η μια είναι η ρετινολη και η άλλη είναι το β καροτένιο. Η βιταμίνη Α είναι σημαντική και απαραίτητη στην εγκυμοσύνη για το έμβρυο!! Η διαφορά τώρα έγκειται στη μορφή της βιταμίνης Α που λαμβάνουμε. Αυτό που απαγορεύεται ουσιαστικά είναι η ρετινολη, η ρετινολη προέρχεται από ζωικά παράγωγα (συκώτι κτλ) όπου λόγω του ότι είναι καθαρή μορφή βιταμίνης Α δεν μπορεί ο οργανισμός να αποβάλει το πλεόνασμα και να γίνεται τοξικό για το έμβρυο προκαλώντας προβλήματα.. η άλλη μορφή όμως της βιταμίνης Α, δηλαδή το β καροτένιο, το οποίο προέρχεται από φυτικά προϊόντα επειδή δεν είναι αυτούσια μορφή βιταμίνης Α αλλά χρειάζεται να γίνει διεργασία από τον ίδιο μας τον οργανισμό ώστε να μετατραπεί σε βιταμίνη Α είναι απόλυτα ασφαλές προς κατανάλωση! Ο οργανισμός μας θα μετατρέψει όσο β καροτένιο χρειάζεται σε βιταμίνη Α και το πλεόνασμα θα το αποβάλει με τα ούρα! 

Εν κατακλείδι για να μην κουράζω περισσότερο.. την επόμενη φορά που θα ακούσετε τέτοια βλακεία να ξέρετε να απαντήσετε!! Εξηγείστε ότι άλλο η ρετινολη και άλλο το β καροτένιο..! Φάτε άφοβα πράσινα φυλλώδη λαχανικά καρότο κτλ που είναι πλούσια σε β καροτένιο..! Επίσης να διαβάζετε πάντα τα συστατικά όσων καταναλώνετε.. από τις πολυβιταμινες (μπορεί η μορφή βιταμίνης Α που περιέχουν να είναι ρετινολη ή retinol στα αγγλικά) μέχρι τις κρέμες προσώπου κτλ κτλ..

Να συμπληρώσω και να συμφωνησω ότι η ρετινολη σε κρέμες όρους κλπ είναι απαγορευτική στην εγκυμοσύνη γι'αυτό καλό είναι να ρωτάμε τον γυναικολόγο μας τι επιτρέπεται να φοράμε και τι όχι σε είδη μακιγιάζ κρέμες προσώπου σώματος κλπ. Την έχω δουλέψει και γι'αυτό το λέω με βεβαιότητα. Όπως και για τα φαγητά έτσι και για τα είδη καλλωπισμού πρέπει να μας ενημερώνουν οι γιατροί για τα συστατικά που απαγορεύονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Kiddo είπε:

Καλησπέρα! Δεν γράφω για να απολογηθεις, προς Θεού, γράφω για να ενημερώσω και να απομυθοποιήσω τέτοιου είδους βλακείες που λένε ορισμένοι άσχετοι "ειδικοί"..

Καταρχήν να εξηγήσουμε ότι υπάρχουν 2 μορφές "βιταμίνης Α" η μια είναι η ρετινολη και η άλλη είναι το β καροτένιο. Η βιταμίνη Α είναι σημαντική και απαραίτητη στην εγκυμοσύνη για το έμβρυο!! Η διαφορά τώρα έγκειται στη μορφή της βιταμίνης Α που λαμβάνουμε. Αυτό που απαγορεύεται ουσιαστικά είναι η ρετινολη, η ρετινολη προέρχεται από ζωικά παράγωγα (συκώτι κτλ) όπου λόγω του ότι είναι καθαρή μορφή βιταμίνης Α δεν μπορεί ο οργανισμός να αποβάλει το πλεόνασμα και να γίνεται τοξικό για το έμβρυο προκαλώντας προβλήματα.. η άλλη μορφή όμως της βιταμίνης Α, δηλαδή το β καροτένιο, το οποίο προέρχεται από φυτικά προϊόντα επειδή δεν είναι αυτούσια μορφή βιταμίνης Α αλλά χρειάζεται να γίνει διεργασία από τον ίδιο μας τον οργανισμό ώστε να μετατραπεί σε βιταμίνη Α είναι απόλυτα ασφαλές προς κατανάλωση! Ο οργανισμός μας θα μετατρέψει όσο β καροτένιο χρειάζεται σε βιταμίνη Α και το πλεόνασμα θα το αποβάλει με τα ούρα! 

Εν κατακλείδι για να μην κουράζω περισσότερο.. την επόμενη φορά που θα ακούσετε τέτοια βλακεία να ξέρετε να απαντήσετε!! Εξηγείστε ότι άλλο η ρετινολη και άλλο το β καροτένιο..! Φάτε άφοβα πράσινα φυλλώδη λαχανικά καρότο κτλ που είναι πλούσια σε β καροτένιο..! Επίσης να διαβάζετε πάντα τα συστατικά όσων καταναλώνετε.. από τις πολυβιταμινες (μπορεί η μορφή βιταμίνης Α που περιέχουν να είναι ρετινολη ή retinol στα αγγλικά) μέχρι τις κρέμες προσώπου κτλ κτλ..

Ναι έχεις δίκιο για το συκώτι κυρίως μου το είχε αναφέρει και μένα η διατροφολόγος, μου το ξανά εξήγησε σήμερα. Ο γυναικολόγος της αδερφής μου στο δεύτερο την είχε πει για το καρότο, και αυτό έγινε το 2020. 
Τέλος πάντων όπως και να έχει δεν ήθελα να παραπληροφορήσω ούτε να προκαλέσω πανικό ούτε να το παίξω ειδικός. Ήταν λάθος η τοποθέτηση μου για το καρότο. 

Link to comment
Share on other sites

Να τρώτε απ' όλα τα λαχανικά και τα φρούτα,αρκεί να είναι πολύ καλά πλυμένα για να αποφευχθεί ο κίνδυνος για τοξόπλασμα. Όταν παίρνετε φαγητό απ' έξω να προτιμάτε πιάτα που δεν περιέχουν μαρούλι η χόρτα,γιατί δεν πλένονται τόσο καλά όσο τα πλένουμε στο σπίτι.Απο κει και πέρα συκώτι,ξιφίας, τόνος καλό θα ήταν να τα αποφεύγουμε και σε καμία περίπτωση σούσι,διότι είναι ωμό. Επίσης,όσες έχετε γατούλες,καλό θα ήταν να αλλάζει κάποιος άλλος την άμμο για εσάς,διότι δεν κάνει να ερχόμαστε σε επαφή με τα κακα της γάτας.Κατα τ αλλά δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος αν είναι εμβολιασμενες και αποπαρασιτωμενες.Εχω και εγώ και κοιμόμασταν αγκαλιά σε όλη την εγκυμοσύνη. Οι δικές μου βέβαια είναι και χοντρούλες και ήθελαν να κάθονται πάνω στην κοιλιά μου,αλλά δεν τις άφηνα και δεν τους αρεσε καθόλου 😛

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...