Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, angie5 είπε:

      Θα μπορούσε όντως να μας έχει ενημερώσει για αυτή την δυνατότητα, εννοώ να μας το έχει προτείνει σαν εκδοχή γιατί εγώ κορίτσια δεν το γνώριζα... Στην 1η μου εξωσωματική που ήταν σε φυσικό κύκλο είχα 1 ωάριο (λογικό ) και στην 2η μου τώρα με ήπια διέγερση 3 ωάρια. Συνολικά 4 δηλαδή...αν είχαν κρατηθεί για να αναπτυχθούν μπορεί να είχα 1 ή 2 βλαστοκυστες και περισσότερες πιθανότητες να πετύχω με την 1η εμβρυομεταφορα. Χωρίς να περάσω αυτή την αγωνία δύο φορές, με λιγότερα φάρμακα και περισσότερες πιθανότητες. Ενώ τώρα μπορεί απλά να ήταν όλα μάταια.... Και δεν λογαριάζω τα χρήματα αλλά το ψυχολογικό κόστος.

      Ας ελπίζω βέβαια στο ότι μπορεί να έχω και μια θετική χοριακή αλλά να σας πω την αλήθεια δεν το πιστεύω...🥺 Θα σας το πω σε λίγες μέρες αυτό...

       @Neverstop Σ ευχαριστώ και πάλι!...

      Θεωρώ σχεδόν βέβαιο πως ένα από τα τρία που έβαλες θα ναι το τυχερό🥰🙏🏻

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

1 hour ago, angie5 είπε:

Αυτό λέω και εγώ βρε κορίτσι μου!...Για αυτό έχω προβληματιστεί...Όχι εκείνη την ώρα μου το είπε ο γιατρός ότι θα τα βάλουμε και τα τρία. Άστα έτσι είναι δυστυχώς με τα μεγάλα κέντρα...

Σ' ευχαριστώ και σε σένα!...Η μήπως είσαι ήδη εγκυούλα?

Έχω ένα κοριτσάκι και τώρα προσπαθώ για το δεύτερο,αύριο ξεκινάω τα σικλακουρ και σε δύο εβδομάδες θα πάμε για εμβρυομεταφορά,θα βάλουμε ένα και ελπίζω να πιάσει❤️Ευχαριστω πολύ ❤️ 🥰 

  • Καλή τύχη! 3
  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Katker είπε:

Οχι Θεσσαλονίκη είμαι. Εγώ την αθηνα την έχω για πιο ακριβή από Θεσσαλονίκη. Σοβαρά τόσα πολλά; Ο γιατρός σου πήρε τόσα; Γιατί εγώ την έκανα στον γιατρό μου και την έδωσα σε εργαστήριο και το εργαστήριο μου πήρε 150€ τις 3 φορές και την τελευταία το έκαναν 120€ 

Κι εγώ Θεσσαλονίκη κάπου 120 είχα δώσει κι άκουγα μέχρι και 400.. μήπως είναι άλλη η ανάλυση? ποιος ξέρει

4 ώρες πρίν, angie5 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και πάλι!

Βλέπω ότι τα περισσότερα κορίτσια πάτε στις εμβρυομεταφορές με βλαστοκυστες και είναι κάτι που με προβληματίζει για την δική μου περίπτωση. Αναρωτιέμαι αν γενικά οι γιατροί συνηθίζουν να μεταφέρουν βλαστοκύστες όταν μία γυναίκα έχει ακολουθήσει βραχύ πρωτόκολλο και έχει δώσει πολλά ωάρια. 

Θα σας εξηγήσω με τι έχει να κάνει ο προβληματισμός μου. Έκανα εξωσωματική με ήπια διέγερση γιατί απλά δεν έχω προλάβει να περάσω επιτροπή και γιατί ο γιατρός θεώρησε ότι έχω καλή πρόγνωση. Η αλήθεια είναι ότι πήραμε 3 ωάρια ( μάξιμουμ στην ήπια διέγερση να πάρεις 4) τα οποία γονιμοποιηθηκαν και τα 3 και μεταφέρθηκαν και τα 3. Είμαι στην 6η μέρα από την εμβρυομεταφορα οπότε περιμένω και εγώ την χοριακή άρα δεν ξέρω αν πήγε καλά ή όχι. Δεν ελπίζω όμως σε κάτι θετικό, γιατί με προβληματίζει το γεγονός ότι τα έμβρυα μεταφέρθηκαν την 2η ημερα ( ούτε καν την 3η ). Φανταστείτε Δευτέρα έκανα την ωοληψία και Τετάρτη έγινε η μεταφορα. Σκέφτομαι για ποιο λόγο δεν τα άφησε να γίνουν βλαστοκυστες?...Όταν ρώτησα μου είπαν ότι είναι καλύτερα να μεγαλώνουν στο περιβάλλον της μητρας το οποίο κάνοντας έρευνα βλέπω ότι οι γνώμες δίιστανται γιατί και το περιβάλλον του εργαστηρίου είναι αρκετά ελεγχόμενο. Αναρωτιέμαι αν απλά ακολουθήθηκε αυτή η λογική, επειδή τα έμβρυα ήταν μόνο 3, οπότε και επέλεξαν να τα μεταφέρουν όλα και να μην ρισκάρουν να τα αφήσουν για βλαστοκυστες ή από την άλλη αν είναι η πολιτική της κλινικής και του γιατρου....Παρατηρήσα ότι με όσες κοπέλες γνώριστηκα και μίλησα ήταν με έμβρυα 2ης ημέρας. Τέλος δεν ενημερώθηκα για τίποτα σε σχέση με τα έμβρυα ούτε διαιρέσεις ούτε καν ήξερα πόσα θα μου βάλουν, ούτε ουδέποτε μίλησα με εμβρυολογους ούτε κάποιο χαρτί πήρα.

Αν είχε καμία κοπέλα παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει κάτι πάνω σ' αυτό παρακαλώ αν μπορεί να το μοιραστεί μαζί μου!...

Σας ευχαριστώ και καλή επιτυχία σε όλες!..😊

 

Το είχαν σαν"δικαιολογία", πως με λίγα ωάρια δεν τα αφήνουμε για βλαστοκύστες για να μην χαθούν στην πορεία. Λίγο "παλιά" η αντίληψη. Δεν φαίνεται κάτι ιδιαίτερο από διαιρέσεις τη δεύτερη ημέρα για να αξιολογηθούν. 

Καλά αποτελέσματα να έχεις🙏🏻

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

Κι εγώ Θεσσαλονίκη κάπου 120 είχα δώσει κι άκουγα μέχρι και 400.. μήπως είναι άλλη η ανάλυση? ποιος ξέρει

Ο κάθε γιατρός και το κάθε εργαστήριο ότι θέλει κάνει. Δε βγάζεις άκρη. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Έχω ένα κοριτσάκι και τώρα προσπαθώ για το δεύτερο,αύριο ξεκινάω τα σικλακουρ και σε δύο εβδομάδες θα πάμε για εμβρυομεταφορά,θα βάλουμε ένα και ελπίζω να πιάσει❤️Ευχαριστω πολύ ❤️ 🥰 

Στο εύχομαι κορίτσι μου!!!...Με το καλό να έρθει και το δεύτερο!...❤️

10 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

Το είχαν σαν"δικαιολογία", πως με λίγα ωάρια δεν τα αφήνουμε για βλαστοκύστες για να μην χαθούν στην πορεία. Λίγο "παλιά" η αντίληψη. Δεν φαίνεται κάτι ιδιαίτερο από διαιρέσεις τη δεύτερη ημέρα για να αξιολογηθούν. 

Καλά αποτελέσματα να έχεις🙏🏻

Αυτό μου κάνει και εμένα εντύπωση αφού κατά ομολογία είναι παλιά τακτική γιατί ένα τόσο γνωστό κέντρο και ένας γιατρός με τέτοιο όνομα εξακολουθεί και το εφαρμόζει?...

Μακάρι να έχω καλά αποτελέσματα γιατί είναι η δεύτερη μου φορά και πέρα από την απογοήτευση που θα πρέπει να διαχειριστώ θα πρέπει να αξιολογήσω τις επιλογές μου, τον γιατρό, την κλινική...🥺 Και να δω τι θα κάνω από εδώ και πέρα...

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Σου εύχομαι τα καλύτερα!...😘

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Supergirl87 είπε:

Μου κάνει εντύπωση γιατί όταν το ειπα στον γιατρο την προηγουμενη φορα μου είπε οτι δεν χρειάζεται.Υπάρχει δλδ περιπτωση να υπαρχουν μικρόβια κ να εμποδίζουν την εμφύτευση;

Χρόνια δε πετυχαινα εμφυτευση. 1-2 φορές πολύ μικρή χοριακη <15 που έπεφτε. Εκανα ελεγχο πριν 1,5 χρονια περιπου για μικροβιωμα, είχα μικρόβιο και χαμηλούς γαλακτοβακιλλους. Πήρα αντιβιωση και προβιοτικα για γαλακτοβακιλλους και πέτυχα θετικη χοριακη μετά από πολλά χρόνια προσπαθειων! Είμαι στον 7ο μήνα. Ψαξτο λίγο περισσότερο. Απλά κάποιοι γιατροί δεν υποστηρίζουν το θέμα "μικροβίωμα". Σου εύχομαι να έχεις γρήγορα μια θετική χοριακη!!!

17 ώρες πρίν, angie5 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και πάλι!

Βλέπω ότι τα περισσότερα κορίτσια πάτε στις εμβρυομεταφορές με βλαστοκυστες και είναι κάτι που με προβληματίζει για την δική μου περίπτωση. Αναρωτιέμαι αν γενικά οι γιατροί συνηθίζουν να μεταφέρουν βλαστοκύστες όταν μία γυναίκα έχει ακολουθήσει βραχύ πρωτόκολλο και έχει δώσει πολλά ωάρια. 

Θα σας εξηγήσω με τι έχει να κάνει ο προβληματισμός μου. Έκανα εξωσωματική με ήπια διέγερση γιατί απλά δεν έχω προλάβει να περάσω επιτροπή και γιατί ο γιατρός θεώρησε ότι έχω καλή πρόγνωση. Η αλήθεια είναι ότι πήραμε 3 ωάρια ( μάξιμουμ στην ήπια διέγερση να πάρεις 4) τα οποία γονιμοποιηθηκαν και τα 3 και μεταφέρθηκαν και τα 3. Είμαι στην 6η μέρα από την εμβρυομεταφορα οπότε περιμένω και εγώ την χοριακή άρα δεν ξέρω αν πήγε καλά ή όχι. Δεν ελπίζω όμως σε κάτι θετικό, γιατί με προβληματίζει το γεγονός ότι τα έμβρυα μεταφέρθηκαν την 2η ημερα ( ούτε καν την 3η ). Φανταστείτε Δευτέρα έκανα την ωοληψία και Τετάρτη έγινε η μεταφορα. Σκέφτομαι για ποιο λόγο δεν τα άφησε να γίνουν βλαστοκυστες?...Όταν ρώτησα μου είπαν ότι είναι καλύτερα να μεγαλώνουν στο περιβάλλον της μητρας το οποίο κάνοντας έρευνα βλέπω ότι οι γνώμες δίιστανται γιατί και το περιβάλλον του εργαστηρίου είναι αρκετά ελεγχόμενο. Αναρωτιέμαι αν απλά ακολουθήθηκε αυτή η λογική, επειδή τα έμβρυα ήταν μόνο 3, οπότε και επέλεξαν να τα μεταφέρουν όλα και να μην ρισκάρουν να τα αφήσουν για βλαστοκυστες ή από την άλλη αν είναι η πολιτική της κλινικής και του γιατρου....Παρατηρήσα ότι με όσες κοπέλες γνώριστηκα και μίλησα ήταν με έμβρυα 2ης ημέρας. Τέλος δεν ενημερώθηκα για τίποτα σε σχέση με τα έμβρυα ούτε διαιρέσεις ούτε καν ήξερα πόσα θα μου βάλουν, ούτε ουδέποτε μίλησα με εμβρυολογους ούτε κάποιο χαρτί πήρα.

Αν είχε καμία κοπέλα παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει κάτι πάνω σ' αυτό παρακαλώ αν μπορεί να το μοιραστεί μαζί μου!...

Σας ευχαριστώ και καλή επιτυχία σε όλες!..😊

 

Επειδή προσπαθουσα πολλά χρόνια, έμβρυα 2ης ημέρας ήταν μια παλιά τακτική. Όπως το να μη δίνουν έντυπη αναφορά με φωτογραφίες εμβρύων και διαιρέσεις. Πλέον όλοι επιδιωκουν να βάλουν βλαστοκυστες και δίνουν αναφορά για τα έμβρυα. Συζητησε  το μαζί τους και ζήτησε να ενημερώνεσαι για τις διαιρέσεις. Ακόμα και να αλλάξεις κέντρο και να πας σε άλλο χρειάζεσαι σε χαρτί να έχεις τι εμβρυα έβαλες στο παρελθόν. Όσο αφορά το ποσων ημερών έμβρυα θα βάλετε...είναι θέμα γιατρού δε μπορείς πολύ να παρέμβεις. Αν δε νιωθεις ασφάλεια με όλο αυτό ψάξε για άλλο γιατρο. Περνάμε ήδη πάρα πολλά, τουλάχιστον ας νιώθουμε ότι γίνεται το καλύτερο δυνατόν! Σου εύχομαι τα καλύτερα! Να έχεις γρήγορα ένα μωράκι αγκαλιά!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , Eflenew είπε:

Χρόνια δε πετυχαινα εμφυτευση. 1-2 φορές πολύ μικρή χοριακη <15 που έπεφτε. Εκανα ελεγχο πριν 1,5 χρονια περιπου για μικροβιωμα, είχα μικρόβιο και χαμηλούς γαλακτοβακιλλους. Πήρα αντιβιωση και προβιοτικα για γαλακτοβακιλλους και πέτυχα θετικη χοριακη μετά από πολλά χρόνια προσπαθειων! Είμαι στον 7ο μήνα. Ψαξτο λίγο περισσότερο. Απλά κάποιοι γιατροί δεν υποστηρίζουν το θέμα "μικροβίωμα". Σου εύχομαι να έχεις γρήγορα μια θετική χοριακη!!!

Καλημέρα και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου! Μπορείς να μου πεις αν θυμάσαι κιόλας πόσο ήταν όταν χαμηλά και μετά πόσο ανέβηκε; Έχω κάνει και εγώ αυτή την εξέταση από την πρώτη αποτυχία της εμβρυομεταφορας και ήταν σε ποσοστό 35% και ξεκινήσαμε μόνο προβιοτικά χωρίς αντιβίωση (δεν ήθελε ο γιατρός γιατί μου είπε ότι θα τα σκοτώσει και αυτά που έχω) αλλά μετά πήγε στο 0 το ποσοστό αντί να ανέβει και έτσι μου έδωσε αντιβίωση και ξανά προβιοτικά και σε μια βδομάδα μέσα είχε πάει 65%. Και συνέχισα τα προβιοτικά. Δεν ξανά κάναμε έλεγχο του μικροβιωματος μου είπε ότι από εδώ και πέρα θα ανεβαίνει. Εγώ να σου πω την αλήθεια ήθελα ξανά να το κάνω να δω μην πάει τζάμπα η εμβρυομεταφορά. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eflenew είπε:

Επειδή προσπαθουσα πολλά χρόνια, έμβρυα 2ης ημέρας ήταν μια παλιά τακτική. Όπως το να μη δίνουν έντυπη αναφορά με φωτογραφίες εμβρύων και διαιρέσεις. Πλέον όλοι επιδιωκουν να βάλουν βλαστοκυστες και δίνουν αναφορά για τα έμβρυα. Συζητησε  το μαζί τους και ζήτησε να ενημερώνεσαι για τις διαιρέσεις. Ακόμα και να αλλάξεις κέντρο και να πας σε άλλο χρειάζεσαι σε χαρτί να έχεις τι εμβρυα έβαλες στο παρελθόν. Όσο αφορά το ποσων ημερών έμβρυα θα βάλετε...είναι θέμα γιατρού δε μπορείς πολύ να παρέμβεις. Αν δε νιωθεις ασφάλεια με όλο αυτό ψάξε για άλλο γιατρο. Περνάμε ήδη πάρα πολλά, τουλάχιστον ας νιώθουμε ότι γίνεται το καλύτερο δυνατόν! Σου εύχομαι τα καλύτερα! Να έχεις γρήγορα ένα μωράκι αγκαλιά!!!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!... Πραγματικά όλα όσα είπες είναι όσα έχω μες στο μυαλό μου!...Αμφιβάλλω για το αν θα μου δώσουν κάποιο χαρτί πάντως!... Αν δεν πετύχει εννοείται ότι θα απευθυνθώ άλλου... Αυτό ακριβώς είναι το θέμα ότι εκτός των άλλων που βιώνουμε, το άγχος και την ταλαιπωρία τη σωματική και τη ψυχολογική πρέπει να ζητιανεύουμε για να έχουμε μια σωστή ενημέρωση...🥺

Κι εσύ κορίτσι μου εύχομαι ότι καλύτερο, με το καλό να έρθει το μωράκι σου!...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eflenew είπε:

Χρόνια δε πετυχαινα εμφυτευση. 1-2 φορές πολύ μικρή χοριακη <15 που έπεφτε. Εκανα ελεγχο πριν 1,5 χρονια περιπου για μικροβιωμα, είχα μικρόβιο και χαμηλούς γαλακτοβακιλλους. Πήρα αντιβιωση και προβιοτικα για γαλακτοβακιλλους και πέτυχα θετικη χοριακη μετά από πολλά χρόνια προσπαθειων! Είμαι στον 7ο μήνα. Ψαξτο λίγο περισσότερο. Απλά κάποιοι γιατροί δεν υποστηρίζουν το θέμα "μικροβίωμα". Σου εύχομαι να έχεις γρήγορα μια θετική χοριακη!!!

Επειδή προσπαθουσα πολλά χρόνια, έμβρυα 2ης ημέρας ήταν μια παλιά τακτική. Όπως το να μη δίνουν έντυπη αναφορά με φωτογραφίες εμβρύων και διαιρέσεις. Πλέον όλοι επιδιωκουν να βάλουν βλαστοκυστες και δίνουν αναφορά για τα έμβρυα. Συζητησε  το μαζί τους και ζήτησε να ενημερώνεσαι για τις διαιρέσεις. Ακόμα και να αλλάξεις κέντρο και να πας σε άλλο χρειάζεσαι σε χαρτί να έχεις τι εμβρυα έβαλες στο παρελθόν. Όσο αφορά το ποσων ημερών έμβρυα θα βάλετε...είναι θέμα γιατρού δε μπορείς πολύ να παρέμβεις. Αν δε νιωθεις ασφάλεια με όλο αυτό ψάξε για άλλο γιατρο. Περνάμε ήδη πάρα πολλά, τουλάχιστον ας νιώθουμε ότι γίνεται το καλύτερο δυνατόν! Σου εύχομαι τα καλύτερα! Να έχεις γρήγορα ένα μωράκι αγκαλιά!!!

Δεν συμφωνώ πως είναι θέμα γιατρού τι είδους έμβρυα θα βάλει. Είναι θέμα που συζητούν γιατρός και ζευγάρι και αποφασίζουν από κοινού. Εγώ πχ είχα πει στο γιατρό μου τη δεύτερη φορά να τα αφήσουν για βλαστοκύστες κι όσα γίνουν (Με κίνδυνο και καμία βλαστοκύστη δηλαδή). Πρέπει να μιλάνε γιατρός και ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια προβληματίστηκα με όσα διαβάζω για το μικρωβιωμα της μήτρας και την ngs. Δεν την έχω κάνει την εξέταση κ περιμένω την άλλη βδομάδα να ξεκινήσουμε για εμβρυομεταφορά, με ελεγμένη βλαστοκυστη. Για τις κοπέλες που την έκαναν είχατε κάποιες ενδείξεις από άλλες εξετάσεις που σας οδήγησαν να την κάνετε? Εγώ στις 2 τελευταίες καλλιέργειες που έκανα είχα χαμηλούς γαλακτοβακιλλους κ παίρνω εδώ κ κανένα τρίμηνο. Δεν μου την έχει αναφέρει σαν εξέταση ο γιατρός μου, αν κ νομίζω έχω κάνει ότι άλλη εξέταση υπάρχει, από αυτά που διαβάζω κ εδώ... Δεν ξέρω αν παίζει κ κανένα ρόλο αλλά τα τελευταία χρόνια είναι αρκετες οι φορές που οι καλλιέργειες κολπικων υγρών που κάνω δείχνουν κ από κάτι.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Neverstop είπε:

Δεν συμφωνώ πως είναι θέμα γιατρού τι είδους έμβρυα θα βάλει. Είναι θέμα που συζητούν γιατρός και ζευγάρι και αποφασίζουν από κοινού. Εγώ πχ είχα πει στο γιατρό μου τη δεύτερη φορά να τα αφήσουν για βλαστοκύστες κι όσα γίνουν (Με κίνδυνο και καμία βλαστοκύστη δηλαδή). Πρέπει να μιλάνε γιατρός και ζευγάρι.

Θα μπορούσε όντως να μας έχει ενημερώσει για αυτή την δυνατότητα, εννοώ να μας το έχει προτείνει σαν εκδοχή γιατί εγώ κορίτσια δεν το γνώριζα... Στην 1η μου εξωσωματική που ήταν σε φυσικό κύκλο είχα 1 ωάριο (λογικό ) και στην 2η μου τώρα με ήπια διέγερση 3 ωάρια. Συνολικά 4 δηλαδή...αν είχαν κρατηθεί για να αναπτυχθούν μπορεί να είχα 1 ή 2 βλαστοκυστες και περισσότερες πιθανότητες να πετύχω με την 1η εμβρυομεταφορα. Χωρίς να περάσω αυτή την αγωνία δύο φορές, με λιγότερα φάρμακα και περισσότερες πιθανότητες. Ενώ τώρα μπορεί απλά να ήταν όλα μάταια.... Και δεν λογαριάζω τα χρήματα αλλά το ψυχολογικό κόστος.

Ας ελπίζω βέβαια στο ότι μπορεί να έχω και μια θετική χοριακή αλλά να σας πω την αλήθεια δεν το πιστεύω...🥺 Θα σας το πω σε λίγες μέρες αυτό...

 @Neverstop Σ ευχαριστώ και πάλι!...

  • Ευχή 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , angie5 είπε:

Θα μπορούσε όντως να μας έχει ενημερώσει για αυτή την δυνατότητα, εννοώ να μας το έχει προτείνει σαν εκδοχή γιατί εγώ κορίτσια δεν το γνώριζα... Στην 1η μου εξωσωματική που ήταν σε φυσικό κύκλο είχα 1 ωάριο (λογικό ) και στην 2η μου τώρα με ήπια διέγερση 3 ωάρια. Συνολικά 4 δηλαδή...αν είχαν κρατηθεί για να αναπτυχθούν μπορεί να είχα 1 ή 2 βλαστοκυστες και περισσότερες πιθανότητες να πετύχω με την 1η εμβρυομεταφορα. Χωρίς να περάσω αυτή την αγωνία δύο φορές, με λιγότερα φάρμακα και περισσότερες πιθανότητες. Ενώ τώρα μπορεί απλά να ήταν όλα μάταια.... Και δεν λογαριάζω τα χρήματα αλλά το ψυχολογικό κόστος.

Ας ελπίζω βέβαια στο ότι μπορεί να έχω και μια θετική χοριακή αλλά να σας πω την αλήθεια δεν το πιστεύω...🥺 Θα σας το πω σε λίγες μέρες αυτό...

 @Neverstop Σ ευχαριστώ και πάλι!...

Εντάξει μην σου χαλάει την ψυχολογία τώρα αυτό. Απλά την επομενη φορά αν υπάρξει θα ξέρεις πως θα κινηθείς . Γενικά θα σου πρότεινα να μην μαζεύεις ένα έμβρυο Κ να το βάζεις απευθείας είναι λίγο ανώφελο να δοκιμάζεις ένα ένα μέχρι να πετύχεις γενικά. Μάζεψε 5-6 βλαστοκυστες Κ μετά πήγαινε για εμβρυομεταφορα έχοντας ελενξει ενδιάμεσα Κ διάφορα άλλα ώστε να έχεις πιο πολλές πιθανότητες 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angel83 είπε:

Κορίτσια προβληματίστηκα με όσα διαβάζω για το μικρωβιωμα της μήτρας και την ngs. Δεν την έχω κάνει την εξέταση κ περιμένω την άλλη βδομάδα να ξεκινήσουμε για εμβρυομεταφορά, με ελεγμένη βλαστοκυστη. Για τις κοπέλες που την έκαναν είχατε κάποιες ενδείξεις από άλλες εξετάσεις που σας οδήγησαν να την κάνετε? Εγώ στις 2 τελευταίες καλλιέργειες που έκανα είχα χαμηλούς γαλακτοβακιλλους κ παίρνω εδώ κ κανένα τρίμηνο. Δεν μου την έχει αναφέρει σαν εξέταση ο γιατρός μου, αν κ νομίζω έχω κάνει ότι άλλη εξέταση υπάρχει, από αυτά που διαβάζω κ εδώ... Δεν ξέρω αν παίζει κ κανένα ρόλο αλλά τα τελευταία χρόνια είναι αρκετες οι φορές που οι καλλιέργειες κολπικων υγρών που κάνω δείχνουν κ από κάτι.. 

Εγώ μετά από την αποτυχημένη εμβρυομεταφορά μου είπε ο γιατρός να ελέγξουμε το μικροβιωμα. Και είδαμε ότι είχα χαμηλούς γαλακτοβακιλλους. Αν δεν ανέβαιναν δεν μου έκανε εμβρυομεταφορα ξανά. Τώρα που τους ανέβασα προχωρήσαμε στην δεύτερη προσπάθεια. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angel83 είπε:

Κορίτσια προβληματίστηκα με όσα διαβάζω για το μικρωβιωμα της μήτρας και την ngs. Δεν την έχω κάνει την εξέταση κ περιμένω την άλλη βδομάδα να ξεκινήσουμε για εμβρυομεταφορά, με ελεγμένη βλαστοκυστη. Για τις κοπέλες που την έκαναν είχατε κάποιες ενδείξεις από άλλες εξετάσεις που σας οδήγησαν να την κάνετε? Εγώ στις 2 τελευταίες καλλιέργειες που έκανα είχα χαμηλούς γαλακτοβακιλλους κ παίρνω εδώ κ κανένα τρίμηνο. Δεν μου την έχει αναφέρει σαν εξέταση ο γιατρός μου, αν κ νομίζω έχω κάνει ότι άλλη εξέταση υπάρχει, από αυτά που διαβάζω κ εδώ... Δεν ξέρω αν παίζει κ κανένα ρόλο αλλά τα τελευταία χρόνια είναι αρκετες οι φορές που οι καλλιέργειες κολπικων υγρών που κάνω δείχνουν κ από κάτι.. 

Δεν φαίνεται πάντα από μια απλή καλλιέργεια ότι δείχνει το μικροβιωμα....αλλά συνήθως τη ζητάνε οι γιατροί μετά από αποτυχημένες μεταφορές...η εμένα τη ζήτησε μετά από αποξεση που είχα κάνει..η αν υπάρχει κάποια κλειστή σάλπιγγα...γενικά να υπάρχει κάποια ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά.. αν δεν έχετε κάποια τέτοια ένδειξη μη το σκέφτεσαι να αγχώνεσαι τώρα.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, angie5 είπε:

Θα μπορούσε όντως να μας έχει ενημερώσει για αυτή την δυνατότητα, εννοώ να μας το έχει προτείνει σαν εκδοχή γιατί εγώ κορίτσια δεν το γνώριζα... Στην 1η μου εξωσωματική που ήταν σε φυσικό κύκλο είχα 1 ωάριο (λογικό ) και στην 2η μου τώρα με ήπια διέγερση 3 ωάρια. Συνολικά 4 δηλαδή...αν είχαν κρατηθεί για να αναπτυχθούν μπορεί να είχα 1 ή 2 βλαστοκυστες και περισσότερες πιθανότητες να πετύχω με την 1η εμβρυομεταφορα. Χωρίς να περάσω αυτή την αγωνία δύο φορές, με λιγότερα φάρμακα και περισσότερες πιθανότητες. Ενώ τώρα μπορεί απλά να ήταν όλα μάταια.... Και δεν λογαριάζω τα χρήματα αλλά το ψυχολογικό κόστος.

Ας ελπίζω βέβαια στο ότι μπορεί να έχω και μια θετική χοριακή αλλά να σας πω την αλήθεια δεν το πιστεύω...🥺 Θα σας το πω σε λίγες μέρες αυτό...

 @Neverstop Σ ευχαριστώ και πάλι!...

Θεωρώ σχεδόν βέβαιο πως ένα από τα τρία που έβαλες θα ναι το τυχερό🥰🙏🏻

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...