Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , angie5 είπε:

      Κορίτσι μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και πρώτα απ' όλα σου εύχομαι καλή επιτυχία!... Λογικά θα είναι 3ης ημέρας φαντάζομαι αφού θα πας την Πέμπτη όμως μην σε αγχωνω και εσένα γιατί κι εγώ μπορεί να λέω από άγνοια κάποια πράγματα και οι γιατροί να ξέρουν καλύτερα γιατί κάνουν κάποιες επιλογές. Απλά στο κέντρο που είμαι η ενημέρωση είναι άστα να πάνε....δυστυχώς!...Αυτό με τον ρυθμό ανάπτυξης πρώτη φορά το ακούω θα το ψάξω. Ίσως να φταίω και εγω που δεν επέμεινα να μάθω. Αν και όταν ρώτησα πήρα πολύ γενική απάντηση. Όπως και να έχει σου εύχομαι να σου πάνε όλα υπέροχα!...Σ ευχαριστώ και πάλι!!!

      Αν μάθεις κάτι θα περιμένω!❤️

      Επίσης! Καλή επιτυχία! Και εγώ δεν έχω επιμείνει σε πολλές ερωτήσεις που μου έρχονται αλλά σιγά σιγά θα την πάρω την πληροφορία (βασικά έχω δει πολύ YouTube χαχαχα) , μαζί με τα λεφτά που πληρώνουμε να πηγαίνει και η ανάλογη υπηρεσία... Τώρα αν αποτύχει , πιστεύω ότι δεν θα είμαι τόσο ανεκτική και υπομονετική η αλήθεια είναι.. είναι μέσα στο παιχνίδι όλα αυτά δυστυχώς για εμάς που τα περνάμε.Θα τα πούμε Πέμπτη πάλι, καληνύχτα σε όλες και υπομονή!🤞

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , Supergirl87 είπε:

Μου κάνει εντύπωση γιατί όταν το ειπα στον γιατρο την προηγουμενη φορα μου είπε οτι δεν χρειάζεται.Υπάρχει δλδ περιπτωση να υπαρχουν μικρόβια κ να εμποδίζουν την εμφύτευση;

Ναι υπάρχει τέτοια περίπτωση....και ας έχεις κάνει υστεροσκοπηση...δε θα φαινόταν τα μικρόβια...η αν έχεις χαμηλούς γαλακτοβακιλλους οποτε και αφιλόξενη μήτρα...έχεις κάνει τόσα...γιατί όχι μια τόσο εύκολη εξέταση???

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Supergirl87 είπε:

Μου κάνει εντύπωση γιατί όταν το ειπα στον γιατρο την προηγουμενη φορα μου είπε οτι δεν χρειάζεται.Υπάρχει δλδ περιπτωση να υπαρχουν μικρόβια κ να εμποδίζουν την εμφύτευση;

Υπάρχει περίπτωση με τα χειρουργεία Κ με την κλεισμένη σάλπιγγα να υπάρχουν κρυφές χρόνιες φλεγμονές που έχουν επηρεάσει την δεκτικοτητα της μήτρας . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

Υπάρχει περίπτωση με τα χειρουργεία Κ με την κλεισμένη σάλπιγγα να υπάρχουν κρυφές χρόνιες φλεγμονές που έχουν επηρεάσει την δεκτικοτητα της μήτρας . 

Σ ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις.Να υποθεσω οτι αυτο το ρυθμίζουμε σωστα;Συγνωμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά ψάχνω να βρω τα αιτια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Supergirl87 είπε:

Σ ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις.Να υποθεσω οτι αυτο το ρυθμίζουμε σωστα;Συγνωμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά ψάχνω να βρω τα αιτια.

Ε ναι μετά ακολουθήτε μια θεραπεία με προβιοτικα Κ αντιβιοτικά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , *Vasoula είπε:

Ναι υπάρχει τέτοια περίπτωση....και ας έχεις κάνει υστεροσκοπηση...δε θα φαινόταν τα μικρόβια...η αν έχεις χαμηλούς γαλακτοβακιλλους οποτε και αφιλόξενη μήτρα...έχεις κάνει τόσα...γιατί όχι μια τόσο εύκολη εξέταση???

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!Ναι θα την κάνω αυτή την φορα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , angie5 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και πάλι!

Βλέπω ότι τα περισσότερα κορίτσια πάτε στις εμβρυομεταφορές με βλαστοκυστες και είναι κάτι που με προβληματίζει για την δική μου περίπτωση. Αναρωτιέμαι αν γενικά οι γιατροί συνηθίζουν να μεταφέρουν βλαστοκύστες όταν μία γυναίκα έχει ακολουθήσει βραχύ πρωτόκολλο και έχει δώσει πολλά ωάρια. 

Θα σας εξηγήσω με τι έχει να κάνει ο προβληματισμός μου. Έκανα εξωσωματική με ήπια διέγερση γιατί απλά δεν έχω προλάβει να περάσω επιτροπή και γιατί ο γιατρός θεώρησε ότι έχω καλή πρόγνωση. Η αλήθεια είναι ότι πήραμε 3 ωάρια ( μάξιμουμ στην ήπια διέγερση να πάρεις 4) τα οποία γονιμοποιηθηκαν και τα 3 και μεταφέρθηκαν και τα 3. Είμαι στην 6η μέρα από την εμβρυομεταφορα οπότε περιμένω και εγώ την χοριακή άρα δεν ξέρω αν πήγε καλά ή όχι. Δεν ελπίζω όμως σε κάτι θετικό, γιατί με προβληματίζει το γεγονός ότι τα έμβρυα μεταφέρθηκαν την 2η ημερα ( ούτε καν την 3η ). Φανταστείτε Δευτέρα έκανα την ωοληψία και Τετάρτη έγινε η μεταφορα. Σκέφτομαι για ποιο λόγο δεν τα άφησε να γίνουν βλαστοκυστες?...Όταν ρώτησα μου είπαν ότι είναι καλύτερα να μεγαλώνουν στο περιβάλλον της μητρας το οποίο κάνοντας έρευνα βλέπω ότι οι γνώμες δίιστανται γιατί και το περιβάλλον του εργαστηρίου είναι αρκετά ελεγχόμενο. Αναρωτιέμαι αν απλά ακολουθήθηκε αυτή η λογική, επειδή τα έμβρυα ήταν μόνο 3, οπότε και επέλεξαν να τα μεταφέρουν όλα και να μην ρισκάρουν να τα αφήσουν για βλαστοκυστες ή από την άλλη αν είναι η πολιτική της κλινικής και του γιατρου....Παρατηρήσα ότι με όσες κοπέλες γνώριστηκα και μίλησα ήταν με έμβρυα 2ης ημέρας. Τέλος δεν ενημερώθηκα για τίποτα σε σχέση με τα έμβρυα ούτε διαιρέσεις ούτε καν ήξερα πόσα θα μου βάλουν, ούτε ουδέποτε μίλησα με εμβρυολογους ούτε κάποιο χαρτί πήρα.

Αν είχε καμία κοπέλα παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει κάτι πάνω σ' αυτό παρακαλώ αν μπορεί να το μοιραστεί μαζί μου!...

Σας ευχαριστώ και καλή επιτυχία σε όλες!..😊

 

Οι βλαστοκυστες απλά σε γλιτώνουν από περιττές εμβρυομεταφορες . Τώρα 2ης μέρας επιβιώνουν σχεδόν όλα τα έμβρυα . Έχει δίκιο που λέει ότι μέσα στην μήτρα είναι καλό το περιβάλλον αλλά εντάξει τώρα η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο που ένα καλό έμβρυο επιβιώνει Κ εκτός μήτρας Κ φτάνει βλαστοκυστη 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Supergirl87 είπε:

Την Δευτέρα έχω ραντεβού οποτε βλέποντας κ κάνοντας.

Είναι απλή εξέταση τύπου τεστ Παπ σκέψου. Παιρνουν  δείγμα από το ενδομήτριο. Τα αποτελέσματα βγαίνουν συνήθως σε 15-20 μέρες. Είναι λίγο ακριβή (δεν γράφεται) αλλά ανώδυνη. Ίσως νιώσεις έναν πόνο περιόδου μόνο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα και καλή επιτυχία! Είναι ανάλογα τον γιατρό απ' όσο έχω καταλάβει.Ο δικός μου γιατρός μεταφέρει μόνο πέμπτης ημέρας και αυτό γιατί,όπως είπε,δεν θέλει να πάμε στα "τυφλά",θεωρεί πως οι βλαστοκυστες είναι πιο ισχυρές.Το ίδιο μου είπε και η εμβρυολογος.Βεβαια,απ' όσο έχω διαβάσει στο φόρουμ,υπάρχουν κοπέλες που έχουν μεταφέρει τρίτης ημέρας και έχουν πετύχει.

Από κει και πέρα δεν είναι σωστό το να μην σε ενημερώνουν οι εμβρυολογοι και ο γιατρός για την εξέλιξη τους.Εμενα με πήραν τη μέρα της ωοληψιας για να μου πουν ότι γονιμοποιηθηκαν,μετά την επόμενη για να μου πουν για τις διαιρέσεις και τέλος την πέμπτη ημέρα για να μου πουν αν έγιναν βλαστοκυστες και τι ποιότητας είναι.Θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντική η επικοινωνία τόσο με το γιατρό όσο και με το εμβρυολογικο.Ευχομαι να έπιασαν τα εμβρυακια σου και να έχεις μια υγιή και τελειομηνη εγκυμοσύνη ❤️ 

Εμένα με πήραν την επόμενη ημέρα της ωοληψίας και απλά μου είπαν ότι γονιμοποιήθηκαν τα ωαρια. Δεν μου είπαν καν πόσα. Αυτό το έμαθα την ώρα της εμβρυομεταφοράς. Με εμβρυολόγο εννοείται ότι δεν υπάρχει καμία επικοινωνία και τώρα μιλάμε ότι είμαι σε μεγαλογιατρό και μεγάλο κέντρο. Συμφωνώ απόλυτα σε όλα γι'αυτό προβληματίζομαι...Σ' ευχαριστώ για τις ευχές σου!...Τι να πω μακάρι να πετύχει... Αλλιώς θα χρειαστώ τον γιατρό σου!...😊

Εύχομαι τα καλύτερα και σε σένα!

πρίν από 25 λεπτά , linaa είπε:

Οι βλαστοκυστες απλά σε γλιτώνουν από περιττές εμβρυομεταφορες . Τώρα 2ης μέρας επιβιώνουν σχεδόν όλα τα έμβρυα . Έχει δίκιο που λέει ότι μέσα στην μήτρα είναι καλό το περιβάλλον αλλά εντάξει τώρα η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο που ένα καλό έμβρυο επιβιώνει Κ εκτός μήτρας Κ φτάνει βλαστοκυστη 

Και εγώ αυτή την εντύπωση έχω!...Σ ευχαριστώ κορίτσι μου για τον κόπο σου να μου απαντήσεις . Σου εύχομαι τα καλύτερα! 😊

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τελικά γονιμοποιήθηκαν τα 5 από τα 8! Να δούμε την Πέμπτη που θα πάμε για έμβρυο μεταφορά αλλά σήμερα ήταν καλά τα νέα για πρώτη απόπειρα στην όλη διαδικασία και χαρήκαμε αρκετά.

  • Ευχή 8
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Katker είπε:

Είναι απλή εξέταση τύπου τεστ Παπ σκέψου. Παιρνουν  δείγμα από το ενδομήτριο. Τα αποτελέσματα βγαίνουν συνήθως σε 15-20 μέρες. Είναι λίγο ακριβή (δεν γράφεται) αλλά ανώδυνη. Ίσως νιώσεις έναν πόνο περιόδου μόνο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. 

Σ ευχαριστω πολυ για την απάντηση.Α κάνουν τόσο ε;Οταν λες ακριβή δλδ;Με τόσα που έχουμε δώσει να μου πεις…Όσο για τον πόνο αντέχουμε..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Maraki S. είπε:

Τελικά γονιμοποιήθηκαν τα 5 από τα 8! Να δούμε την Πέμπτη που θα πάμε για έμβρυο μεταφορά αλλά σήμερα ήταν καλά τα νέα για πρώτη απόπειρα στην όλη διαδικασία και χαρήκαμε αρκετά.

Μπράβο κορίτσι μου..πολύ καλά είναι τα νέα!!!

πρίν από 14 λεπτά , Supergirl87 είπε:

Σ ευχαριστω πολυ για την απάντηση.Α κάνουν τόσο ε;Οταν λες ακριβή δλδ;Με τόσα που έχουμε δώσει να μου πεις…Όσο για τον πόνο αντέχουμε..

Νομίζω γύρω στα 200 με 300 είναι το μικροβιωμα ανάλογα και με το γιατρο φυσικα....Και δεν πονάει καθόλου κορίτσι μου...σαν τεστ παπ είναι λίγο πιο "εντονο"..χαχαχαχ

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Supergirl87 είπε:

Σ ευχαριστω πολυ για την απάντηση.Α κάνουν τόσο ε;Οταν λες ακριβή δλδ;Με τόσα που έχουμε δώσει να μου πεις…Όσο για τον πόνο αντέχουμε..

Γύρω στα 150€ είναι. Κοιτα εγώ την έκανα 4 φορές αυτή αλλά τα καταφέραμε. Εύχομαι εσύ να μην χρειαστει να την κάνεις τόσες. Αλλά να ξέρεις 2 φορές θα την  κάνεις σίγουρα. Εκτός  αν με την πρώτη βγουν καλά τα αποτελέσματα σου οπότε δεν θα ξανά χρειαστεί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Katker είπε:

Γύρω στα 150€ είναι. Κοιτα εγώ την έκανα 4 φορές αυτή αλλά τα καταφέραμε. Εύχομαι εσύ να μην χρειαστει να την κάνεις τόσες. Αλλά να ξέρεις 2 φορές θα την  κάνεις σίγουρα. Εκτός  αν με την πρώτη βγουν καλά τα αποτελέσματα σου οπότε δεν θα ξανά χρειαστεί. 

Φαντάζομαι είσαι Αθήνα ε??πολλές φορές κουφαινομαι με τη διαφορά στις τιμές...2 έχω κάνει...την μία πριν δύο χρονια έδωσα 200 και τη δεύτερη φέτος σε αλλο γιατρό 280...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...