Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, despoina554 είπε:

      Καλησπέρα. Άλλη μια αρνητική χοριακη στο ιστορικό μου, μόλις έλαβα τα αποτελέσματα. Παρακαλώ θα ήθελα τη συμβουλή σας γιατί η απόγνωση βαράει κόκκινο. Ο γιατρός μου είδε πριν λίγο καιρό την ca η οποια ήταν 22 , μου είπε λοιπόν ότι θεωρεί ότι μάλλον έχω και  ενδομητριωση ( πονάω πολύ κατά τη διάρκεια της περιόδου). Μου εξηγησε βεβαια ότι επειδή είμαι 37 δεν θέλει να ρισκάρει να μου κάνει λαπαροσκόπηση και να μπω για κάποιους μήνες σε εμμηνόπαυση. Είχε κάποια κοπελα αντίστοιχο θέμα ;Στο Ιασώ ειμαι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

      Λυπάμαι κορίτσι μου για το αποτέλεσμα σου.....εύχομαι η επόμενη να είναι αυτή που θα σου δώσει να κρατήσεις το μωράκι σου!

      Για την ενδομητριωση γνωριζ  πως παίζει ρόλο κ που είναι για να εμποδίζει τη  εμφύτευση. Επίσης πλέον έχει γιατρούς που δεν συμφωνούν να μπαίνει η γυναίκα σε κατάσταση εμμηνόπαυση κ με τη λαπαρασκοκηση πέρα από την εύρεση της ενδομητριωσης, καθαρίζουν όλες τις εστίες, όχι με καυτηριασμο. Κ σε εμμηνόπαυση ν σε βάλει δεν σημαίνει πως δεν θα ξανά εμφανιστεί η ενδομητριωση, εύχομαι να μην έχεις τίποτα.

       

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

On 28/7/2024 at 1:32 ΜΜ, Ele@n είπε:

@Καντι δεν ξέρω αν μπορείς να ελέγξεις την πληρότητα των μηνυμάτων σου. Όταν μπεις μπορείς να μου στείλεις μήνυμα να σε ρωτήσω;

Μπήκα και διέγραψα 


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

16 ώρες πρίν, Katker είπε:

Και σένα περίπου στις 15 μέρες δηλαδή σου είπε. Ναι ρε και εγώ έτσι σκέφτομαι να κάνω κανένα τεστ τώρα μέσα στη βδομάδα 😂😂

Σε κλινική στο Fivi Θεσσαλονίκη το έκανα εγώ. Εσύ; 

Στο Ελενα. Απογοητεύτηκα με τα ιδιωτικά να σου πω την αλήθεια 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Nana10 είπε:

Στο Ελενα. Απογοητεύτηκα με τα ιδιωτικά να σου πω την αλήθεια 

Είναι μεγάλη υπόθεση να βρεις ανθρώπους που να εμπιστεύεσαι και να νιώθεις ασφαλής. Και σαφώς είναι και πολύ δύσκολο να το πετύχουμε αυτό με την πρώτη. Εγώ να φανταστείς από το 2018 που είχα μια φυσικη σύλληψη αλλά κατέληξε σε παλίνδρομη μέχρι τώρα έχω αλλάξει 5 γυναικολόγους. 

13 ώρες πρίν, froufrou80 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχουν περάσει 2 χρόνια από την τελευταία φορά που κατέψυξα έμβρυα,  δύο 3ημερών (grade1) και μετά από ένα μεγάλο χειρουργείο αφαίρεσης ινομυώματος με ανοιχτό χειρουργείο, αποφάσισα να δρομολογήσω την εμβρυομεταφορά. Επικοινώνησα με τον γιατρό μου και τον ρώτησα τι χρειάζεται να ελέγξουμε πριν προχωρήσουμε. Μου είπε για θυροειδή (πάιρνω αγωγή λόγω hashimoto), ασβέστιο και βιταμίνη D. Τίποτα άλλο....Γενικά μου είπε δύσκολα τα πράγματα γιατί φαίνεται και ταλαιπωρημένη η μήτρα....Ποια είναι η γνώμη σας, εσείς τι άλλο ελέγξατε; Σημείωση είμαι 44. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κοιτα η κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική. Και καλώς η κακώς νομίζω δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε όλα όλα πριν από μια εμβρυομεταφορα. Εγώ προσωπικά πριν την 1η εμβρυομεταφορά δεν είχα ελέγξει κάτι ειδικό. Μετά την αποτυχία είχαμε κάνει για το μικροβιωμα και είδαμε ότι τα καλά μικρόβια που θέλουμε να έχουμε στην μήτρα (τους γαλακτοβακιλλους) ηταν  πολύ χαμηλά οπότε ξεκίνησα αγωγή πριν προχωρήσουμε στην 2η προσπάθεια. Αλλα και πάλι σου λέω ότι η κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική και ο γιατρος σου ξέρει καλύτερα τι χρειάζεσαι εσύ. Εγώ στη θέση σου θα την έκανα και ότι είναι να γίνει θα γίνει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ZetaK είπε:

Καλησπέρα ! 
εγω θα ήθελα να ακούσω από εσάς πως λειτουργείτε μετά από κάθε έμβρυο μεταφορά καθώς οι γιατροί αναφέρουν μόνο τις 3 μέρες μεγάλη προσοχή μετά επιστροφή στους κανονικούς ρυθμούς !

Εμένα μου είπε 1 βδομάδα κρεβάτι (ακόμα και το φαγητό) και την άλλη καθιστή στη πολυθρόνα. Αλλά απ´οτι έχω καταλάβει εδώ μέσα μόνο Στο Ελενα δίνουν τόσο αυστηρές οδηγίες. Το έχω ρωτήσει και εγώ στα κορίτσια. Εξαρχής σου δίνουν 2 βδομαδες αναρρωτική! Καλά αποτελέσματα και προσπάθησε να αποβάλλεις το άγχος!; ❤️❤️❤️

16 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!

Έχω μια απορία για τις αναρρωτικες. Τώρα είμαι με την ειδική άδεια υποβοηθουμενης των 7 ημερών. Όταν τελειώσουν αυτές, μπορεί ο γυναικολόγος να μου γράψει αναρρωτική λόγω κύησης ή πρεπει πρώτα να γίνει επιβεβαιωση με εμβρυακα στοιχεία κ άκουσμα καρδιας;; ( βέβαια αφού όλα πάνε καλα με την χοριακη)

Νομίζω μετά τη θετική χοριακη, αν κριθεί από τον γιατρό πως τη χρειάζεσαι, θα σου δώσει άδεια για επαπειλούμενη εγκυμοσύνη. 🤞🏻🤞🏻🤞🏻

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τι τρέλα είναι αυτή που περνάω Παναγία μου.. αύριο έχω την δεύτερη χοριακή, έχει ξεπρηστει το στηθος μου.. δεν νιωθω τίποτα..  δεν ξέρω και τι πρέπει να νιώθω..  δεν μπορώ αλλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , helena212 είπε:

Καλημέρα, τι τρέλα είναι αυτή που περνάω Παναγία μου.. αύριο έχω την δεύτερη χοριακή, έχει ξεπρηστει το στηθος μου.. δεν νιωθω τίποτα..  δεν ξέρω και τι πρέπει να νιώθω..  δεν μπορώ αλλο

Το στήθος ξεπρηζετε μην ανχωνεσε. Αύριο θα είναι πάλι πρησμένο. Αυτή την στιγμή τίποτα δεν πρέπει να νιώθεις είναι πολύ νωρίς. Μετά τον πρώτο υπέρηχο θα ξεκινήσουν οι αναγουλες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , helena212 είπε:

Καλημέρα, τι τρέλα είναι αυτή που περνάω Παναγία μου.. αύριο έχω την δεύτερη χοριακή, έχει ξεπρηστει το στηθος μου.. δεν νιωθω τίποτα..  δεν ξέρω και τι πρέπει να νιώθω..  δεν μπορώ αλλο

Καλημέρα! Δεν είναι απαραίτητο ότι θα νιώσεις κάτι! Μπορεί και όλη σου την εγκυμοσύνη να μην καταλάβεις τίποτα!! Μακάρι δλδ να μη καταλάβεις τίποτα! 🙂

13 ώρες πρίν, Γεωργία38 είπε:

Κορίτσια καλησπερα την δεύτερα θα παω να κάνω τον υπερηχο αλλα αυτο με την αδεια θέλω να μάθω και εγώ είχα παρει δυο εβδομάδες απο την κανονική μου αλλα επείδη δουλευω σε σουπερμαρκετ και τυροκομικο η μαια μου ειπε θα μου ξαναγραψει αναρρωτικη.επισης είχα κόψει το αλάτι στα φαγητά μου πριν ολη την διαδιακασια γιατι είχα αρκετή πιεση τα τρώω αναλατα δηλαδή λέτε να υπαρζει θέμα;

Καλημέρα! Οι γιατροι γράφουν αναλόγως τη περίπτωση αναρρωτικες. Αφού σου είπε η μαία σου ότι χρειάζεσαι λόγω δουλειάς αυτό και θα γίνει! Δεν είναι κάτι απλώς θα στείλεις την αναρρωτικη στην εργασία σου. Κι εγώ έχω ορθοστασία και βάρη στη δουλειά και έχουμε ήδη πει ότι θα μου ξεκινήσει αναρρωτικη από τη πρώτη μέρα. Τώρα για τα ανάλατα σε τι να υπάρχει θέμα γιατί δεν κατάλαβα. Ίσα ίσα αν έχεις πίεση όσο λιγότερο αλάτι τόσο το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lila86 είπε:

Καλημέρα! Δεν είναι απαραίτητο ότι θα νιώσεις κάτι! Μπορεί και όλη σου την εγκυμοσύνη να μην καταλάβεις τίποτα!! Μακάρι δλδ να μη καταλάβεις τίποτα! 🙂

Καλημέρα! Οι γιατροι γράφουν αναλόγως τη περίπτωση αναρρωτικες. Αφού σου είπε η μαία σου ότι χρειάζεσαι λόγω δουλειάς αυτό και θα γίνει! Δεν είναι κάτι απλώς θα στείλεις την αναρρωτικη στην εργασία σου. Κι εγώ έχω ορθοστασία και βάρη στη δουλειά και έχουμε ήδη πει ότι θα μου ξεκινήσει αναρρωτικη από τη πρώτη μέρα. Τώρα για τα ανάλατα σε τι να υπάρχει θέμα γιατί δεν κατάλαβα. Ίσα ίσα αν έχεις πίεση όσο λιγότερο αλάτι τόσο το καλύτερο!

Για το παιδι αλλα απο οτι είδα δεν χρειάζεται νατριο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Γεωργία38 είπε:

Για το παιδι αλλα απο οτι είδα δεν χρειάζεται νατριο

Όλες οι τροφές από μόνες τους έχουν το αλάτι που χρειάζετε ο οργανισμός. Οπότε μην ανησυχείς το αλάτι μπαίνει στα φαγητά μόνο για νοστιμιά . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2024 at 11:08 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

Περιμένω να μου ρθει περίοδος και θα ξεκινήσουμε.Θα βάλουμε μια γιατί να σου πω την αλήθεια,τρέμω στην ιδέα της δίδυμης κύησης.Θα μου πεις,μπορεί να μην πιάσει κανενα έμβρυο,αλλά λέμε τώρα,στην περίπτωση που έπιαναν και τα δύο,θα τρελαινομουν από το άγχος..μου είπε και ο γυναικολόγος μου(όχι ο εξωσωματικος)πως αν πχ χρειαστεί θερμοκοιτίδα,είναι 600€τη μέρα.. Δυστυχώς οι πιθανότητες για πρόωρο τοκετό είναι πολύ περισσότερες στη δίδυμη κύηση και φοβάμαι παρά πολύ.

Επίσης,όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,είχαμε βάλει δύο και το ενα παλινδρομησε.Δεν μπορώ να διανοηθω να ξαναπεράσω κάτι τέτοιο .Οποτε λέω ας βαλουμε ένα και ελπίζω να πιάσει 

Καλε... αν είσαι ασφαλισμενη καλύπτει ο εοππυ το μεγαλύτερο κόστος....εγώ π.χ. έδωσα 60 τη μέρα για το ένα μόνο μωρό που χρειάστηκε να μείνει στη μονάδα κάποιες μέρες... αλλιώς σαν εγκυμοσύνη αν εξαιρέσεις ότι είχα πιο αυστηρή διατροφή και συχνότερη παρακολούθηση είχα μια υπέροχη εγκυμοσύνη!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα. Άλλη μια αρνητική χοριακη στο ιστορικό μου, μόλις έλαβα τα αποτελέσματα. Παρακαλώ θα ήθελα τη συμβουλή σας γιατί η απόγνωση βαράει κόκκινο. Ο γιατρός μου είδε πριν λίγο καιρό την ca η οποια ήταν 22 , μου είπε λοιπόν ότι θεωρεί ότι μάλλον έχω και  ενδομητριωση ( πονάω πολύ κατά τη διάρκεια της περιόδου). Μου εξηγησε βεβαια ότι επειδή είμαι 37 δεν θέλει να ρισκάρει να μου κάνει λαπαροσκόπηση και να μπω για κάποιους μήνες σε εμμηνόπαυση. Είχε κάποια κοπελα αντίστοιχο θέμα ;Στο Ιασώ ειμαι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , despoina554 είπε:

Καλησπέρα. Άλλη μια αρνητική χοριακη στο ιστορικό μου, μόλις έλαβα τα αποτελέσματα. Παρακαλώ θα ήθελα τη συμβουλή σας γιατί η απόγνωση βαράει κόκκινο. Ο γιατρός μου είδε πριν λίγο καιρό την ca η οποια ήταν 22 , μου είπε λοιπόν ότι θεωρεί ότι μάλλον έχω και  ενδομητριωση ( πονάω πολύ κατά τη διάρκεια της περιόδου). Μου εξηγησε βεβαια ότι επειδή είμαι 37 δεν θέλει να ρισκάρει να μου κάνει λαπαροσκόπηση και να μπω για κάποιους μήνες σε εμμηνόπαυση. Είχε κάποια κοπελα αντίστοιχο θέμα ;Στο Ιασώ ειμαι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Γιατί δεν μαζεύεις όσα πιο πολλά έμβρυα μπορείς Κ μετά να κάνεις την λαπαροσκόπηση με την ησυχία σου. Γενικά αν έχεις πολλές αποτυχίες πρέπει να κοιτάξεις Κ το θέμα της μήτρας . Έχεις κάνει εξετάσεις για την μήτρα πχ nsg? Υπάρχουν περιπτώσεις που η λαπαροσκόπηση τελικά ήταν η λύση. Αλλά βέβαια να έχεις εξασφαλίσει πρώτα να έχεις έμβρυα στην καταψηξη όχι 1 Κ 2 αλλά αρκετά . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , linaa είπε:

Γιατί δεν μαζεύεις όσα πιο πολλά έμβρυα μπορείς Κ μετά να κάνεις την λαπαροσκόπηση με την ησυχία σου. Γενικά αν έχεις πολλές αποτυχίες πρέπει να κοιτάξεις Κ το θέμα της μήτρας . Έχεις κάνει εξετάσεις για την μήτρα πχ nsg? Υπάρχουν περιπτώσεις που η λαπαροσκόπηση τελικά ήταν η λύση. Αλλά βέβαια να έχεις εξασφαλίσει πρώτα να έχεις έμβρυα στην καταψηξη όχι 1 Κ 2 αλλά αρκετά . 

Στον πρώτο γιατρό που ήμουν πριν δύο χρόνια μου έκανε μια εξέταση παίρνοντας δείγμα από το ενδομήτριο. Αυτό έγινε πέντε φορες διοτι έβγαινε κάθε μήνα μικρόβιο. Στον δεύτερο γιατρό επαναλάβαμε την εξέταση στο Ιασώ και βγήκε αρνητική. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό ονομάζεται nsg. Θα ξεκινήσω διαδικασία να μαζεύω έμβρυα από τον άλλο μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , despoina554 είπε:

Καλησπέρα. Άλλη μια αρνητική χοριακη στο ιστορικό μου, μόλις έλαβα τα αποτελέσματα. Παρακαλώ θα ήθελα τη συμβουλή σας γιατί η απόγνωση βαράει κόκκινο. Ο γιατρός μου είδε πριν λίγο καιρό την ca η οποια ήταν 22 , μου είπε λοιπόν ότι θεωρεί ότι μάλλον έχω και  ενδομητριωση ( πονάω πολύ κατά τη διάρκεια της περιόδου). Μου εξηγησε βεβαια ότι επειδή είμαι 37 δεν θέλει να ρισκάρει να μου κάνει λαπαροσκόπηση και να μπω για κάποιους μήνες σε εμμηνόπαυση. Είχε κάποια κοπελα αντίστοιχο θέμα ;Στο Ιασώ ειμαι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Καλησπέρα εγώ τον Ιανουάριο έκανα λαμπαροσκοπηση για την ενδομητρίωση. Για μένα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να καταψυξεις όσα ποιο πολλά ωάρια μπορείς για να έχεις αποθεμα αν χρειαστούν. Εμένα η επέμβαση πήγε πολύ καλά.αλλα το μετά ήταν το δράμα. Αν το ήξερα ποιο πριν θα είχα πάει και εγώ να καταψυξω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Dorothiiii είπε:

Καλησπέρα εγώ τον Ιανουάριο έκανα λαμπαροσκοπηση για την ενδομητρίωση. Για μένα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να καταψυξεις όσα ποιο πολλά ωάρια μπορείς για να έχεις αποθεμα αν χρειαστούν. Εμένα η επέμβαση πήγε πολύ καλά.αλλα το μετά ήταν το δράμα. Αν το ήξερα ποιο πριν θα είχα πάει και εγώ να καταψυξω.

Κατάλαβα. Θα το έχω υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...