Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας! Έχω κάνει 3 αποτυχημένες έμβρυο μεταφορές μόνο στην 2η ειχα χοριακη 16,5 και δεν πήγε καλά! Σε κάθε μια μετά έκανα και από μια εξέταση ακόμη δεν έχει βρεθεί κάτι ! Τώρα θα κάνω εξέταση για ενδομητριωση γνωρίζει κάποια πως θα κινηθώ μετά εάν βρεθεί κάτι; Ραντεβού με τον γιατρό έχω την επόμενη εβδομάδα για να μιλήσουμε για την συνέχεια ! Οι απορίες πλέον πολλές!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, ZetaK είπε:

Καλησπέρα σας! Έχω κάνει 3 αποτυχημένες έμβρυο μεταφορές μόνο στην 2η ειχα χοριακη 16,5 και δεν πήγε καλά! Σε κάθε μια μετά έκανα και από μια εξέταση ακόμη δεν έχει βρεθεί κάτι ! Τώρα θα κάνω εξέταση για ενδομητριωση γνωρίζει κάποια πως θα κινηθώ μετά εάν βρεθεί κάτι; Ραντεβού με τον γιατρό έχω την επόμενη εβδομάδα για να μιλήσουμε για την συνέχεια ! Οι απορίες πλέον πολλές!

Γειά σου κορίτσι μου...είχα 5 αποτυχημένες μεταφορές και κάναμε υστεροσκοπηση και βρέθηκε χρόνια ενδομητριτιδα....την οποία καθάρισε ο γιατρός στην υστεροσκοπηση...μετά πήρα μια αντιβίωση για κάποιο διάστημα και προβιοτικα...και μου είπε ο γιατρός πως το καλύτερο θα είναι να κάνουμε μεταφορά μέσα στο 6μηνο με χρόνο το πολύ που να μην προλάβει να δημιουργηθεί ξανά....

Όταν λες θα κάνεις εξέταση εννοείς υστεροσκοπηση??

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια μπορεί καμία σας να με  ενημέρωση για το κόστος που μπορεί να έχει μια εξωσωματικη με φαρμακα.Μου είπε ο γιατρός μ να ξεκινήσω η εξωσωματικη η λαμπαροσκοπηση γιατί υπάρχει υποψία ενδομητριωσης λόγο εξετάσεις ca125 που βγήκε 20

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , kerasaki90 είπε:

Γειά σας κορίτσια μπορεί καμία σας να με  ενημέρωση για το κόστος που μπορεί να έχει μια εξωσωματικη με φαρμακα.Μου είπε ο γιατρός μ να ξεκινήσω η εξωσωματικη η λαμπαροσκοπηση γιατί υπάρχει υποψία ενδομητριωσης λόγο εξετάσεις ca125 που βγήκε 20

Γενικά αν έχεις υποψία ενδομητριωσης καλό θα είναι να φροντίσεις να εξετάσεις την έκταση της ενδομητριωσης Κ να εξασφαλίσεις ότι αυτή δεν θα είναι αιτία αποτυχίας της εξωσωματικής . Οπότε σίγουρα πρέπει να κάνεις κάτι για την ενδομητριωση εστω να δεις που βρίσκετε . Η ενδομητριωση στην μήτρα είναι αιτία αποτυχιών. 

Τα φάρμακα περνάς επιτροπή Κ στα δίνουν δωρεάν . Η εξωσωματικη κοστίζει ανάλογα από 2500-3000 περίπου . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

Γενικά αν έχεις υποψία ενδομητριωσης καλό θα είναι να φροντίσεις να εξετάσεις την έκταση της ενδομητριωσης Κ να εξασφαλίσεις ότι αυτή δεν θα είναι αιτία αποτυχίας της εξωσωματικής . Οπότε σίγουρα πρέπει να κάνεις κάτι για την ενδομητριωση εστω να δεις που βρίσκετε . Η ενδομητριωση στην μήτρα είναι αιτία αποτυχιών. 

Τα φάρμακα περνάς επιτροπή Κ στα δίνουν δωρεάν . Η εξωσωματικη κοστίζει ανάλογα από 2500-3000 περίπου . 

Εκανα εξέταση ca125 και βγήκε 20 εν περιοδο όμως.ενω μια άλλη γιατρός μου είπε ότι δεν την κάνουμε σε περίοδο και ξανά έκανα και έβγαλε 10 .και μ είπε δεν έχεις τπτ γτ δεν έχω και συμπτωματα και δεν ξέρω ποιον να πιστέψω.τα φαρμακα στα γράφουν όπως και να έχει και χωρίς πρόβλημα μας έχουν πει ότι έχουμε ανεξηγητη υπογονιμοτητα. Πριν 3 χρόνια έπιασα παιδακι αλλά έκανα διακοπή για  συνδρομο που φάνηκε.και από τότε τπτ  ούτε ένα θετικό τεστ.σε ευχαριστώ για το ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ελπίζω να είστε όλες καλά! Επιστρέφω μετά από 2-3 μηνες να σας πω ότι βρήκαμε ποια είναι αιτία χαμηλής ποιότητας ωαριων.. κάνω αντίσταση στην ινσουλίνη. Συνεπώς ο γιατρός με παρέπεμψε σε ενδοκρινολογο στην οποία έχω κλείσει ραντεβού να πάω ώστε να το διορθώσω πριν κανω την επόμενη προσπάθεια εξωσωματικης ( με αυτον τον γιατρό θα είναι η πρώτη προσπάθεια) . Είχε κάποια άλλη το ίδιο προβλημα; Διορθωνεται; Ο προηγούμενος γιατρός δεν μου είχε ζητήσει καμπυλη ζαχαρου και μετά από τρεις προσπάθειες θεωρούσε πως πρέπει να πάω σε δανεικά ωαρια ενώ είμαι 35 και έχω πολύ καλή Αμη. Για αυτό αγχώνομαι για το εάν διορθωνεται.  Όσον αφορά τον άντρα μου έχει οξειδωτικο στρες εντός ορίων αλλά υψηλό.  Συνεπώς του πρότεινε να παρει ovasem, εάν γνωρίζετε σχετικά ενημερώστε με γιατι ειδαμε οτι ειναι το ιδιο σκευασμα και για αντρα και για γυναικα. Ευχαριστώ και εύχομαι υπομονή σε όλες μας! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, *Vasoula είπε:

Γειά σου κορίτσι μου...είχα 5 αποτυχημένες μεταφορές και κάναμε υστεροσκοπηση και βρέθηκε χρόνια ενδομητριτιδα....την οποία καθάρισε ο γιατρός στην υστεροσκοπηση...μετά πήρα μια αντιβίωση για κάποιο διάστημα και προβιοτικα...και μου είπε ο γιατρός πως το καλύτερο θα είναι να κάνουμε μεταφορά μέσα στο 6μηνο με χρόνο το πολύ που να μην προλάβει να δημιουργηθεί ξανά....

Όταν λες θα κάνεις εξέταση εννοείς υστεροσκοπηση??

Καλησπέρα ! Κει ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου! Ναι υστεροσκοπηση θα γίνει ! Εάν βρεθεί κάτι αργεί η επόμενη εμβρυομεταφορα; Επίσης να σου πω πως πριν ξεκινήσω την εξωσωματική αφαίρεσα έναν πολύποδα και έχω απορία δεν θα μπορούσε τότε να είχε ανιχνεύσει κάτι; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ZetaK είπε:

Καλησπέρα ! Κει ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου! Ναι υστεροσκοπηση θα γίνει ! Εάν βρεθεί κάτι αργεί η επόμενη εμβρυομεταφορα; Επίσης να σου πω πως πριν ξεκινήσω την εξωσωματική αφαίρεσα έναν πολύποδα και έχω απορία δεν θα μπορούσε τότε να είχε ανιχνεύσει κάτι; 

Αν κάνατε υστεροσκοπηση ναι θα μπορούσε να έχει φανει...αλλά αν έχει περάσει καιρός μπορεί να εμφανίστηκε αργότερα....σίγουρα πρέπει να αφήσεις  ένα δύο κύκλους να περάσουν για να "δεσει" η μήτρα και μετά...δεν έχει μεγάλη καθυστέρηση δηλαδη!!

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, baby_love είπε:

Καλησπέρα. Ελπίζω να είστε όλες καλά! Επιστρέφω μετά από 2-3 μηνες να σας πω ότι βρήκαμε ποια είναι αιτία χαμηλής ποιότητας ωαριων.. κάνω αντίσταση στην ινσουλίνη. Συνεπώς ο γιατρός με παρέπεμψε σε ενδοκρινολογο στην οποία έχω κλείσει ραντεβού να πάω ώστε να το διορθώσω πριν κανω την επόμενη προσπάθεια εξωσωματικης ( με αυτον τον γιατρό θα είναι η πρώτη προσπάθεια) . Είχε κάποια άλλη το ίδιο προβλημα; Διορθωνεται; Ο προηγούμενος γιατρός δεν μου είχε ζητήσει καμπυλη ζαχαρου και μετά από τρεις προσπάθειες θεωρούσε πως πρέπει να πάω σε δανεικά ωαρια ενώ είμαι 35 και έχω πολύ καλή Αμη. Για αυτό αγχώνομαι για το εάν διορθωνεται.  Όσον αφορά τον άντρα μου έχει οξειδωτικο στρες εντός ορίων αλλά υψηλό.  Συνεπώς του πρότεινε να παρει ovasem, εάν γνωρίζετε σχετικά ενημερώστε με γιατι ειδαμε οτι ειναι το ιδιο σκευασμα και για αντρα και για γυναικα. Ευχαριστώ και εύχομαι υπομονή σε όλες μας! 

Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Kopeles kalispera .. einai na trelatho me afta ta test ixa 5 meres igra eniotha ligo paraksena genika .. kai ekana 1 test to proto vgike arnitiko meta ekana ena psifiako p metra evdomades kai m vgike 1-2 evdomades kai kano akoma ena mpas kai itan lathos kai ekino thetiko exthes olo afto kai simera pao gia xoriaki 0.100 kala pos eksigite afto giati den einai i proti fora p m tixeni afto me to psifiako einai i 2ri fora kai exw pathi dld ti siveni dn exw katalavi oles i kopeles otan tous vgi thetiko kai emena otan m vgi einai arnitiko pos? Kseri kamia gi siveni akoma den perasa apo tis meres m den exw kathisterisi alla den mporo na katalavo giati mou siveni afto 

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την ενόχληση... μήπως έχει κάποια κοπέλα Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon... οποιαδήποτε ένεση για διέγερση? Δεν μου επιτρέπεται να περάσω ξανά επιτροπή... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Καλή επιτυχία σε όλες, κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...