Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

6 minutes ago, Blue Velvet said:

Σου εύχομαι ολόψυχα να έγινε το καλό και σε λίγο καιρό να είσαι με φουσκωμένη κοιλίτσα ❤️ Εχουμε διαβάσει πολλές ιστορίες εδώ μέσα,όπου μετά από αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής,έμειναν έγκυες με φυσικό τρόπο.Ευχομαι να είσαι μια από αυτές.Το αξίζεις ❤️

Σε ευχαριστω πολύ για τα τόσο όμορφα και ενθαρρυντικά σου λόγια ! Εύχομαι να τα καταφέρουμε όλες μας ! Και ποτέ μα ποτέ να μην χάνουμε την ελπίδα μας! 

  • Ευχή 2
  • Δύναμη! 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kalhspera se oles!!!!!!! hr8a k egw na pw thn istoria mou. eimaste pola xronia me ton antra mou k hr8e h stigmh na prospa8hsoume gia paidi ksekinisame apla meta me test ooriksias meta me gynekologo k parakolou8ish kuklou . tipota 0 to apotelesma meta apo dyo xronia prospa8iwn. kaname spermategxish . 0 ksana .eipame gia eksosomatikh kekinisame me thn proth emeina egkuos me diaspash apo 1 oario se 3 . apogohteush htan tridima momoxoriaka monozygotika . polu diskolh egkumosinh k den einai sygouro oti 8a proxorouse .perimename thn ayxenikh k mipos apovalotan kapoio .ola pigenan mia xara o gunekologos protine epilektikh miosh . thn kaname meta apo mia vdomada oles oi kardies eixan stamatisei . xalia h psixologia egw sta patomata .perase o keros k 8a ksana kaname eksosomatikh thn kaname k 0. pame sthn epomenh pali 0. den kserw me exei parei polu apo katw. amfivalo gia thn epilogi pou kaname thn meiosh. h polupo8ith egkimosini den erxete . exo stresaristei den mporo na to diaxeiristo olo ayto. ka8omai k skeftomai giati se mas ? oles mou oi files pleon einai egkuos k ego tpt.einai poly diskolo olo ayto.allon prepei na milhso me eidiko psixikis ygeias.tvta eimai sthn anamonh ths xoriakis k ka8omai apogoiteymeni skeftomai oti 8a einai arnitiki ksana den mporo na ksana peraso pali eksosomatiki kourasthka apo froudes elpides.

  • Καλή τύχη! 2
  • Δύναμη! 12
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lila ki είπε:

Τι κάνετε κορίτσια μου ; Μετά την δεύτερη απόξεση άρχισα να καταλαβαινω την ωορρηξία μου στον προηγούμενο κύκλο έγινε 17η ημέρα από αριστερή πλευρά μ το επιβεβαίωσαν κ στο κέντρο . Αυτή τη φορά από δεξιά ήρθα σε επαφή εκείνη την ώρα που πονούσα κ την επόμενη μέρα ίδια ώρα … η ελπίδα πεθαίνει τελευταία λέτε να είχα καλές επαφές ; Δεν ήταν εφικτό για παραπάνω επαφές καθώς ήμασταν διακοπές με πολύ κόσμο .  

Και γιατι οχι;;;; μια επαφή και καλή θέλουμε.. Μακαρι να ειναι η τυχερη!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  • Δύναμη! 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα ήθελα την βοήθεια σας κορίτσια . Σήμερα είναι η 10η μέρα μετά την εμβριομεταφωρα . Έχω τρόπο πρήξιμο στην κοιλια κ κάποια πωνακια σαν την περίοδο αλλά λίγο διαφορετικά . Σαν να με τραβάνε οι ωοθήκες η μήτρα . Το στήθος μου είναι ευαίσθητο . Αύριο έχω την χοριακη έχω αγχωθεί πολύ . Λέτε να είναι καλά τα αποτελέσματα ;

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zvezda said:

Καλησπέρα ήθελα την βοήθεια σας κορίτσια . Σήμερα είναι η 10η μέρα μετά την εμβριομεταφωρα . Έχω τρόπο πρήξιμο στην κοιλια κ κάποια πωνακια σαν την περίοδο αλλά λίγο διαφορετικά . Σαν να με τραβάνε οι ωοθήκες η μήτρα . Το στήθος μου είναι ευαίσθητο . Αύριο έχω την χοριακη έχω αγχωθεί πολύ . Λέτε να είναι καλά τα αποτελέσματα ;

Εγώ είχα τα ίδια και θετική χοριακη ! Καλή επιτυχία ! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, zvezda είπε:

Καλησπέρα ήθελα την βοήθεια σας κορίτσια . Σήμερα είναι η 10η μέρα μετά την εμβριομεταφωρα . Έχω τρόπο πρήξιμο στην κοιλια κ κάποια πωνακια σαν την περίοδο αλλά λίγο διαφορετικά . Σαν να με τραβάνε οι ωοθήκες η μήτρα . Το στήθος μου είναι ευαίσθητο . Αύριο έχω την χοριακη έχω αγχωθεί πολύ . Λέτε να είναι καλά τα αποτελέσματα ;

Καλησπέρα, εγώ είμαι στην 7η μέρα από την εμβρυομεταφορα, κ έχω κ εγώ τα ίδια! Πόνος στην κοιλιά κάτω χαμηλά κ το στήθος μου δεν πιάνεται.. βέβαια, επειδή την έχω ξαναπεράσει τη διαδικασία, χωρίς αποτέλεσμα τις άλλες φορές, τώρα προσπαθώ να μην κοιτάω συμπτώματα ούτε να αγχώνομαι.. Ό,τι είναι να έρθει, θα έρθει! Εμείς πάντως κάναμε το καλύτερο που μπορούσαμε!! Να σκέφτεσαι θετικά!!! 🙏🙏 

ολα θα πάνε τέλεια!!!! 🙏🙏🙏🙏🧿🧿🧿

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 1
  • Ευχή 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , vivina είπε:

Καλησπέρα, εγώ είμαι στην 7η μέρα από την εμβρυομεταφορα, κ έχω κ εγώ τα ίδια! Πόνος στην κοιλιά κάτω χαμηλά κ το στήθος μου δεν πιάνεται.. βέβαια, επειδή την έχω ξαναπεράσει τη διαδικασία, χωρίς αποτέλεσμα τις άλλες φορές, τώρα προσπαθώ να μην κοιτάω συμπτώματα ούτε να αγχώνομαι.. Ό,τι είναι να έρθει, θα έρθει! Εμείς πάντως κάναμε το καλύτερο που μπορούσαμε!! Να σκέφτεσαι θετικά!!! 🙏🙏 

ολα θα πάνε τέλεια!!!! 🙏🙏🙏🙏🧿🧿🧿

Αν μακαρι !!!!! Σου εύχομαι καλή επιτυχία !!!!

Just now, zvezda είπε:

Αχ μακαρι !!!!! Σου εύχομαι καλή επιτυχία !!!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 8/7/2024 at 5:17 ΜΜ, Kirra είπε:

Καλησπέρα στην ομάδα και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες!!! Πρώτη φορά γράφω οπότε ζήτω συγγνώμη για το σεντόνι που ακολουθεί αλλά να πω και εγώ τον πόνο μου και ελπίζω να με βοηθήσετε! 39 εγώ 40 ο σύζυγος. Έκανα την πρώτη μου εξωσωματική τον Οκτώβριο/ Νοέμβριο του 23… 0 χοριακή. Ξανά προσπαθήσαμε τον Μάρτιο/ Απρίλιο που μας πέρασε πάλι 0 χοριακή. Και στις δυο περιπτώσεις ήταν άριστες, 2 έμβρυα 3ης ημέρας. 

ΑΜΗ καλή αλλά θέματα υπάρχουν τα οποία είναι ρυθμισμένα, έχω υπερθυρεοειδισμό και τσιμπημένη Προλακτίνη και ακολουθώ την ελάχιστη δόση της αγωγής. Η σαλπιγγογραφια έδειξε ότι είναι ναι μεν βατές αλλά η μια πιο στενή από την άλλη. Το σπερμοδιαγραμμα δυστυχώς όχι δυνατό αλλά το παλεύουμε με βιταμίνες και επίσης στην εξωσωματική κάνουμε icsi οπότε διαλέγουν το καλύτερο. Το θέμα μου είναι το εξής. Μετά την δεύτερη προσπάθεια ο γυναικολόγος μου πρότεινε να κάνουμε έλεγχο του μικροβιωματος του ενδομητρίου. Δεν ξέρω αν την έχετε κάνει αλλά για μένα ήταν τραυματική εμπειρία! Άλλες την έχουν περάσει ανώδυνα. Το αποτέλεσμα δείχνει σταφυλόκοκκο και ότι οι γαλακτοβάκιλλοι ήταν λίγοι οπότε μου χορηγεί αντιβίωση για σχεδόν 40 μέρες. Ξανά πάω για επαναληπτική εξέταση (αναμένω από μέρα σε μετά την απάντηση) και ήταν ακόμη πιο τραυματική η εμπειρία μου αφού χρειάστηκε να μου κάνουν διάνοιξη κόλπου για να μου πάρουν δείγμα. Να πω εδώ πως μετά από αντιβιώσεις και την συγκεκριμένη εξέταση δεν ήθελα να με κοιτάξω ή να με ακουμπήσουν εκεί. Έκλαιγα γιατί πραγματικά ήταν τραυματική εμπειρία. Στη σκέψη πως έπρεπε να ξανά κάνω εξετάσεις έτρεμα. Α! Και λόγου των αντιβιώσεων έπαθα μυκητίαση «Candida glabrata». Ξανά αντιβίωση και εγώ και ο σύζυγος και δεν ξέρω και αν έφυγε!! Υποτίθεται πως θα ξανά κάναμε τώρα μια προσπάθεια αλλά πήγα σε μια αιματολόγο και μου πρότεινε να περιμένουμε να βγουν οι δικές τις εξετάσεις που θέλουν ένα μήνα και να κάνει ο σύζυγος επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα και συμφώνησα μαζί της. Επίσης χρειαζόμαστε αυτή την ξεκούραση σωματικά και ψυχικά…Το θέμα είναι πως τώρα η προσπάθεια θα πάει μετά τον Σεπτέμβριο οπότε και χάνουμε την προθεσμία της επιτροπής που καλύπτει ωοληψια και εμβρυομεταφορα, τα φάρμακα ευτυχώς τα έχω πάρει. 

Όσο για τον γυναικολόγο δυστυχώς νιώθω πως δεν με καταλαβαίνει, όταν τον ενημέρωσα πως άλλαξα γνώμη και δεν θέλω να κάνω τώρα προσπάθεια κατευθείαν μετά από όλα αυτά που πέρασα και με την παρότρυνση της αιματολόγου νιώθω ότι θίχτηκε, αν αυτό βγάζει νόημα. Επειδή τον ενημέρωσα δυο μέρες πριν από την περίοδο μου ότι δεν θα προχωρήσουμε για τους παραπάνω λόγους γύρισε και μου είπε ότι τον απασχολώ ώρες εκτός υπηρεσίας!!!! (Πηγαίνω σε δημόσιο Νοσοκομείο για εξωσωματική, Αθήνα) και ότι τα ψαχουλεύω όλα επειδή τον ρωτάω αν αυτο μπορεί να ευθύνεται και μήπως να κοιτάξω αυτο και με κατηγόρησε ότι κοιμάμαι και ξυπνάω σκεπτόμενη την εξωσωματική. Νιώθω πως δεν έχει ενσυναίσθηση. Και δυστυχώς είμαι σε αδιέξοδο γιατί λεφτά δεν έχω για να παω ιδιωτικά και ΑΝ αλλάξω γυναικολόγο ΙΣΩΣ θα είναι πάλι στο Δημόσιο Νοσοκομείο στο ίδιο τμήμα και δεν ξέρω αν έχουν κλίκες εκεί και αν θα θελήσουν να με αναλάβουν.. μην γυρίσει και πει αυτή τα ψαχουλεύει όλα και κάνω πολλές ερωτήσεις. Δεν θελω η 3η μας προσπάθεια να είναι πάλι μηδενική, εννοείται πως θα κάνουμε ότι μπορούμε… 

Έχει καμία σας εμπειρία από IVF σε Δημόσιο Νοσοκομείο;;; Από έλεγχο του μικροβιωματος; Από γιατρό χωρίς ενσυναισθηση; Σε ιδιωτική κλινική μέσω ΕΟΠΥΥ; 

 

Ευχαριστώ!! 

καλησπερα, ειχα κανει κυκλο ivf στο αττικο μεσα στην χρονια. ειχα εξαιρετικο γιατρο, ασχετου αποτελεσματος.

Link to comment
Share on other sites

On 28/7/2024 at 2:11 ΜΜ, zvezda είπε:

Καλησπέρα ήθελα την βοήθεια σας κορίτσια . Σήμερα είναι η 10η μέρα μετά την εμβριομεταφωρα . Έχω τρόπο πρήξιμο στην κοιλια κ κάποια πωνακια σαν την περίοδο αλλά λίγο διαφορετικά . Σαν να με τραβάνε οι ωοθήκες η μήτρα . Το στήθος μου είναι ευαίσθητο . Αύριο έχω την χοριακη έχω αγχωθεί πολύ . Λέτε να είναι καλά τα αποτελέσματα ;

Καλησπέρα, σε είχα στο μυαλό μου σήμερα! Έκανες τη χοριακη; Τι έδειξε; 🙏🙏🧿🧿

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, vivina είπε:

Καλησπέρα, σε είχα στο μυαλό μου σήμερα! Έκανες τη χοριακη; Τι έδειξε; 🙏🙏🧿🧿

Καλησπέρα !!!!!!! Ναι ήθελα να γράψω αλλά ξεχάστηκα  . Είμαι παρά πολύ χαρούμενη είναι θετική η χοριακη έχω επανέλεγχο αύριο . Εσυ έκανες πως πήγε σε σκεφτόμουν κ εγώ !

  • Μου αρέσει 4
  • Δύναμη! 1
  • Λουλούδια 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...