Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 8/7/2024 at 5:17 ΜΜ, Kirra είπε:

      Καλησπέρα στην ομάδα και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες!!! Πρώτη φορά γράφω οπότε ζήτω συγγνώμη για το σεντόνι που ακολουθεί αλλά να πω και εγώ τον πόνο μου και ελπίζω να με βοηθήσετε! 39 εγώ 40 ο σύζυγος. Έκανα την πρώτη μου εξωσωματική τον Οκτώβριο/ Νοέμβριο του 23… 0 χοριακή. Ξανά προσπαθήσαμε τον Μάρτιο/ Απρίλιο που μας πέρασε πάλι 0 χοριακή. Και στις δυο περιπτώσεις ήταν άριστες, 2 έμβρυα 3ης ημέρας. 

      ΑΜΗ καλή αλλά θέματα υπάρχουν τα οποία είναι ρυθμισμένα, έχω υπερθυρεοειδισμό και τσιμπημένη Προλακτίνη και ακολουθώ την ελάχιστη δόση της αγωγής. Η σαλπιγγογραφια έδειξε ότι είναι ναι μεν βατές αλλά η μια πιο στενή από την άλλη. Το σπερμοδιαγραμμα δυστυχώς όχι δυνατό αλλά το παλεύουμε με βιταμίνες και επίσης στην εξωσωματική κάνουμε icsi οπότε διαλέγουν το καλύτερο. Το θέμα μου είναι το εξής. Μετά την δεύτερη προσπάθεια ο γυναικολόγος μου πρότεινε να κάνουμε έλεγχο του μικροβιωματος του ενδομητρίου. Δεν ξέρω αν την έχετε κάνει αλλά για μένα ήταν τραυματική εμπειρία! Άλλες την έχουν περάσει ανώδυνα. Το αποτέλεσμα δείχνει σταφυλόκοκκο και ότι οι γαλακτοβάκιλλοι ήταν λίγοι οπότε μου χορηγεί αντιβίωση για σχεδόν 40 μέρες. Ξανά πάω για επαναληπτική εξέταση (αναμένω από μέρα σε μετά την απάντηση) και ήταν ακόμη πιο τραυματική η εμπειρία μου αφού χρειάστηκε να μου κάνουν διάνοιξη κόλπου για να μου πάρουν δείγμα. Να πω εδώ πως μετά από αντιβιώσεις και την συγκεκριμένη εξέταση δεν ήθελα να με κοιτάξω ή να με ακουμπήσουν εκεί. Έκλαιγα γιατί πραγματικά ήταν τραυματική εμπειρία. Στη σκέψη πως έπρεπε να ξανά κάνω εξετάσεις έτρεμα. Α! Και λόγου των αντιβιώσεων έπαθα μυκητίαση «Candida glabrata». Ξανά αντιβίωση και εγώ και ο σύζυγος και δεν ξέρω και αν έφυγε!! Υποτίθεται πως θα ξανά κάναμε τώρα μια προσπάθεια αλλά πήγα σε μια αιματολόγο και μου πρότεινε να περιμένουμε να βγουν οι δικές τις εξετάσεις που θέλουν ένα μήνα και να κάνει ο σύζυγος επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα και συμφώνησα μαζί της. Επίσης χρειαζόμαστε αυτή την ξεκούραση σωματικά και ψυχικά…Το θέμα είναι πως τώρα η προσπάθεια θα πάει μετά τον Σεπτέμβριο οπότε και χάνουμε την προθεσμία της επιτροπής που καλύπτει ωοληψια και εμβρυομεταφορα, τα φάρμακα ευτυχώς τα έχω πάρει. 

      Όσο για τον γυναικολόγο δυστυχώς νιώθω πως δεν με καταλαβαίνει, όταν τον ενημέρωσα πως άλλαξα γνώμη και δεν θέλω να κάνω τώρα προσπάθεια κατευθείαν μετά από όλα αυτά που πέρασα και με την παρότρυνση της αιματολόγου νιώθω ότι θίχτηκε, αν αυτό βγάζει νόημα. Επειδή τον ενημέρωσα δυο μέρες πριν από την περίοδο μου ότι δεν θα προχωρήσουμε για τους παραπάνω λόγους γύρισε και μου είπε ότι τον απασχολώ ώρες εκτός υπηρεσίας!!!! (Πηγαίνω σε δημόσιο Νοσοκομείο για εξωσωματική, Αθήνα) και ότι τα ψαχουλεύω όλα επειδή τον ρωτάω αν αυτο μπορεί να ευθύνεται και μήπως να κοιτάξω αυτο και με κατηγόρησε ότι κοιμάμαι και ξυπνάω σκεπτόμενη την εξωσωματική. Νιώθω πως δεν έχει ενσυναίσθηση. Και δυστυχώς είμαι σε αδιέξοδο γιατί λεφτά δεν έχω για να παω ιδιωτικά και ΑΝ αλλάξω γυναικολόγο ΙΣΩΣ θα είναι πάλι στο Δημόσιο Νοσοκομείο στο ίδιο τμήμα και δεν ξέρω αν έχουν κλίκες εκεί και αν θα θελήσουν να με αναλάβουν.. μην γυρίσει και πει αυτή τα ψαχουλεύει όλα και κάνω πολλές ερωτήσεις. Δεν θελω η 3η μας προσπάθεια να είναι πάλι μηδενική, εννοείται πως θα κάνουμε ότι μπορούμε… 

      Έχει καμία σας εμπειρία από IVF σε Δημόσιο Νοσοκομείο;;; Από έλεγχο του μικροβιωματος; Από γιατρό χωρίς ενσυναισθηση; Σε ιδιωτική κλινική μέσω ΕΟΠΥΥ; 

       

      Ευχαριστώ!! 

      καλησπερα, ειχα κανει κυκλο ivf στο αττικο μεσα στην χρονια. ειχα εξαιρετικο γιατρο, ασχετου αποτελεσματος.

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

Γεια σε όλους. Εγώ την Παρασκευή έχω χοριακή. Όμως ξέρω από τώρα πως απέτυχα. Από χθες έχω λίγο αίμα στο σκούπισμα και πόνους περιόδου. Δεν ξέρω τι θα κάνω από δω και πέρα. Δεν έχω τίποτα στην κατάψυξη:(

  • Ευχή 2
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 21 λεπτά , MK2012 είπε:

Αυτό σκέφτομαι να δωσω μια τελευταία ευκαιρία και να πάω μετά αλλου ξεκινώντας απο το μηδέν. Βέβαια, αν όντως προχωρήσει η μια και μοναδική μου βλαστοκύστη σε εγκυμοσύνη, ο γιατρός μου είπε πως αν αποφασίσω να προσπαθήσω εκ νέου αφού γεννήσω, τα πράγματα θα είναι πιο δύσκολα γιατί η εγκυμοσύνη δε καθυστερεί την πτώση της ΑΜΗ. Λογικό. Γενικά θεωρώ πως ειμαι αρκετά δυνατός άνθρωπος αλλά αυτό με έχει τσακίσει. Εργάζομαι σε μια δύσκολη δουλεια με 12 ώρες εργασία τη μερα τουλάχιστον και άφησα αρκετά πράγματα σε δεύτερη μοίρα και τώρα το μετανιώνω. 
Σε ευχαριστώ που με άκουσες.

Πολύ διαφωτιστικά τα όσα παρέθεσες. Σε ευχαριστώ πολύ.  Τη σύγκριση με μια γυναίκα 50 ετών δε την έκανα εγώ αλλά δυστυχώς ένας άλλος γιατρος που είχα επισκεφτεί όταν έψαχνα που θα καταλήξω.  Δε θέλω να σκεφτω ακόμα την ιδέα της δωρεάς ωαρίων αλλά από την άλλη δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχω 1 βλαστοκύστη στα 7 ωάρια ωοληψιας ως τωρα . Στατιστικά δε θα έπρεπε να έχω άλλη 1-2; Ρώτησα τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω την κατάσταση από άποψη ποιότητας ζωής, γυμναστικής και ώρες εργασίας. Μου είπε τίποτα, it is what it is , απλά συνεχίζουμε φυσικό τροποποιημένο όσο μπορείς. Αν όντως έχω 2 χρόνια ακόμα, ίσως να μη «τυχει» και ποτε (;)

Το κωμικό της υπόθεσης είναι πως η μητέρα μου είχε τελευταία εγκυμοσύνη στα 43, τώρα είναι 54 και ο γιατρός της είπε να προσέχει γιατί μπορεί να μείνει έγκυος ακόμα. Το παραθέτω γιατί οι γιατροί εψαχναν για ιστορικό/κληρονομικότητα.

PS1:  Έχω σκεφτεί και την κατάψυξη ωαρίων απλά φαντάζομαι θα πρέπει να το κάνω αφού πάρω τη δεύτερη βλαστοκύστη και πριν την εμβρυομεταφορα..

PS2: Ο σύζυγος έχει σπερμοδιαγραμμα και μια πιο αναλυτική εξέταση που του είχε γράψει κ ανδρολόγος η οποία μου διαφεύγει τωρα. Πάντως κάθε φορά που με καλούν οι εμβρυολογοι να με ενημερώσουν για τα «ευχάριστα» μου λένε πως το σπερμα ήταν κάθε φορά καλό. Άλλες φορές τα ωάρια μου ήταν «ανώριμα» και άλλες ήταν καλά απλά δεν «ετυχε» για άγνωστο λόγο.

Αυτό που λες σχετικά με την εγκυμοσύνη ισχύει..ενώ γέννησα, πίστευα πως δεν θα πέσει πολύ η ΑΜΗ μου και δυστυχώς μέσα σε 2,5 χρόνια έπεσε 7 μονάδες! Παντως είναι θετικό το ότι είσαι μικρή και μην ακούς αυτές τις καφριλες ότι έχεις ΑΜΗ γυναίκας πενήντα ετών 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , SylPan είπε:

Γεια σε όλους. Εγώ την Παρασκευή έχω χοριακή. Όμως ξέρω από τώρα πως απέτυχα. Από χθες έχω λίγο αίμα στο σκούπισμα και πόνους περιόδου. Δεν ξέρω τι θα κάνω από δω και πέρα. Δεν έχω τίποτα στην κατάψυξη:(

Αυτά που περιγράφεις είναι ξεκάθαρα συμπτώματα εγκυμοσύνης. Κάνε μια έρευνα εδώ στο φόρουμ Κ όσες τα είχαν ήταν έγκυος . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Αυτό που λες σχετικά με την εγκυμοσύνη ισχύει..ενώ γέννησα, πίστευα πως δεν θα πέσει πολύ η ΑΜΗ μου και δυστυχώς μέσα σε 2,5 χρόνια έπεσε 7 μονάδες! Παντως είναι θετικό το ότι είσαι μικρή και μην ακούς αυτές τις καφριλες ότι έχεις ΑΜΗ γυναίκας πενήντα ετών 

Η αλήθεια είναι πως πολλοί γιατροί θέλουν να σε κάνουν να αισθανθείς άσχημα που δεν έκανες παιδιά νωρίτερα. Λες και όλες οι γυναίκες πρέπει να νιώθουμε έτοιμες να κάνουμε παιδιά στα 25. 

Μου έφτιαξες τη μερα, εύχομαι ο,τι καλύτερο. 
 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

Οκ όπως είπα πρώτη φορά το ακούω,δεν αμφισβητώ τη νομοθεσία.Δεν είχα σκοπό να την παραπληροφορησω.Απο κει και πέρα ,σημασία έχει να βρει μια κλινική που να της εμπνέει εμπιστοσύνη και να γίνει μανούλα ❤️ 

Το ξέρω γλυκιά μου! Δεν το είπα για αυτό.. όφειλα να ενημερώσω γιατί και εγώ έπεσα στην περίπτωση και είχα τρελαθεί! Έβαλα δικηγόρο και έφτασα να "τσακώνομαι" με το νομικό τμήμα της Εθνικής Αρχής Ιατρικώς Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής για την λογική και την ύπαρξη της νομοθεσίας πέρα φυσικά από το ότι δεν είχαν ούτε οι ίδιοι ουσιαστική αιτιολογία να δώσουν για την ύπαρξη της νομοθεσίας.. αλλά είναι αυτό που είναι, δεν υπήρχε περίπτωση να αλλάξουν την νομοθεσία για χάρη μου όποια και αν είμαι εγώ..

Για τα υπόλοιπα έχω εκφράσει ουκ ολίγες φορές την γνώμη μου.. ξέρεις τι πιστεύω για την "ποιότητα ωαρίων" και την "ευθύνη" μόνο της γυναίκας καθώς και για την στάση των γιατρών με γενικολογίες χωρίς καμία ουσιαστική απάντηση..

2 ώρες πρίν, MK2012 είπε:

Πολύ διαφωτιστικά τα όσα παρέθεσες. Σε ευχαριστώ πολύ.  Τη σύγκριση με μια γυναίκα 50 ετών δε την έκανα εγώ αλλά δυστυχώς ένας άλλος γιατρος που είχα επισκεφτεί όταν έψαχνα που θα καταλήξω.  Δε θέλω να σκεφτω ακόμα την ιδέα της δωρεάς ωαρίων αλλά από την άλλη δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχω 1 βλαστοκύστη στα 7 ωάρια ωοληψιας ως τωρα . Στατιστικά δε θα έπρεπε να έχω άλλη 1-2; Ρώτησα τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω την κατάσταση από άποψη ποιότητας ζωής, γυμναστικής και ώρες εργασίας. Μου είπε τίποτα, it is what it is , απλά συνεχίζουμε φυσικό τροποποιημένο όσο μπορείς. Αν όντως έχω 2 χρόνια ακόμα, ίσως να μη «τυχει» και ποτε (;)

Το κωμικό της υπόθεσης είναι πως η μητέρα μου είχε τελευταία εγκυμοσύνη στα 43, τώρα είναι 54 και ο γιατρός της είπε να προσέχει γιατί μπορεί να μείνει έγκυος ακόμα. Το παραθέτω γιατί οι γιατροί εψαχναν για ιστορικό/κληρονομικότητα.

PS1:  Έχω σκεφτεί και την κατάψυξη ωαρίων απλά φαντάζομαι θα πρέπει να το κάνω αφού πάρω τη δεύτερη βλαστοκύστη και πριν την εμβρυομεταφορα..

PS2: Ο σύζυγος έχει σπερμοδιαγραμμα και μια πιο αναλυτική εξέταση που του είχε γράψει κ ανδρολόγος η οποία μου διαφεύγει τωρα. Πάντως κάθε φορά που με καλούν οι εμβρυολογοι να με ενημερώσουν για τα «ευχάριστα» μου λένε πως το σπερμα ήταν κάθε φορά καλό. Άλλες φορές τα ωάρια μου ήταν «ανώριμα» και άλλες ήταν καλά απλά δεν «ετυχε» για άγνωστο λόγο.

Κατάλαβα απόλυτα ότι στο είπε γιατρός.. αλλά επειδή αυτοί λένε μια μλκια δυστυχώς αφήνουμε έστω και υποσυνείδητα να μας επιρρεασει.. για αυτό στο είπα ότι σε καμία των περιπτώσεων μη συγκρίνεις τον εαυτό σου με 50αρα! Έχεις όλα τα φώτα, παρά τις δυσκολίες, να γίνεις σύντομα μανούλα!

Έχουμε παρόμοιο θέμα.. μόνο που η δική μας προσπάθεια ήταν με δότη.. χρειάστηκε να κάνω 6 ωοληψιες.. οι 2 από αυτές (με 6 ωάρια και με 10 ωάρια) δεν έδωσαν κανένα έμβρυο.. έτυχε σε ωοληψια να πάρω 10 ωάρια (+4 ωάρια από κατάψυξη που αποψυξαμε και δεν επιβίωσε κανένα της απόψυξης) και να καταλήξω με 2 έμβρυα 3 ημερών που μου έδωσαν την παλινδρομη κύηση.. από τις υπόλοιπες ωοληψιες συγκέντρωσα 3 εμβρυακια 5 ημερών βλαστοκυστες δηλαδή (δεν μου επέτρεπε η νομοθεσία να συγκεντρώσω περισσότερα) δυσκολεύτηκα παααάρα πολύ να τα μαζέψω.. και με θεωρητικά ένα τέλειο σπέρμα δότη.. (+ το κόστος του δότη κάθε φορά) και εγώ τροποποιημένους έκανα.. όμως με ορμόνες 150 μονάδες και αν ανταποκρινομουν μου το πήγαινε 200.. δοκιμάσαμε διάφορα φάρμακα διέγερσης που βρήκαμε ότι μόνο με gonal ανταποκρινομουν καλύτερα από όλα.. ΑΜΗ δεν ξέρω πόσο έχω πλέον.. έχω να την κοιτάξω 3+ χρόνια τουλάχιστον.. την τελευταία φορά ήταν στο 1 με πολυκυστικές κιόλας! Κάτι που ανακάλυψα στη πορεία επιρρεαζει την ποιότητα ωαρίων χωρίς να εγγυάται ότι θα πάρεις καμία 20αρια ωάρια όπως οι περισσότερες κοπέλες με πολυκυστικές! Fsh κάπου στο 11-12 παίζει εκτός από σπάνιους κύκλους που την βρίσκουμε στο 8-9.. Ευτυχώς ο γιατρουλης μου ποτέ δεν ασχολήθηκε με ΑΜΗ και μετρήσεις ούτε με αγχωσε ποτέ για αυτό.. στεκόταν μόνο στην εικόνα του υπερήχου και πάντα αισιόδοξος και σίγουρος ότι θα πετύχουμε κάποια στιγμή..! Ίσως αν δείς ότι ο γιατρός σου δεν σε στηρίζει αρκετά να πάρεις μερικές ακόμα απόψεις.. είναι πολύ σημαντικό να έχουμε έναν γιατρό που μας στηρίζει και δεν μας μαυρίζει περισσότερο...

Σε καμία των περιπτώσεων δεν χρειάζεται να σκεφτείς την δωρεά ωαρίων!! Όχι ότι πολλοί δεν θα προσπαθήσουν να σε σπρώξουν εκεί που υπάρχει πολύ κέρδος... Είσαι μπουμπούκι και σίγουρα θα βρείτε υγιή εμβρυακια!! Απλά σου ξαναλέω θέλει υπομονή για να μαζέψετε τα έμβρυα.. τώρα δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, έχετε κάνει 2 ωοληψιες; Δώσε χρόνο σε παρακαλώ! Μην αφήνεις τις αρνητικές σκέψεις να σε παρασύρουν! Υπομονή και επιμονή! Θα γίνεις σίγουρα μανούλα!! Αλήθεια σε εξειδικευμένο ενδοκρινολόγο έχεις πάει να δείς αν υπάρχει κάτι που χρειάζεται βελτίωση; Πχ ζάχαρο, θυροειδής, προλακτίνη; 

P.S. Καλά.. των γιατρών και των εμβρυολογων το "καλό" το σπέρμα το έχω βαρεθεί προσωπικά.. και χάλια μαύρα να είναι "τέλειο" θα σου πουν και ότι "ξεπερνιουνται" όλα!!! Θίγουμε ποτέ τον άντρα;!!! Σε παρακαλώ κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και ξεψαχνισετε το και ας είναι "πεταμένα" λεφτά.. να είσαι 100% σίγουρη γιατί τα ωάρια είναι υπερπολύτιμα ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις με φτωχή ανταπόκριση..! Πήγαινε σε έναν καλό ουρολόγο που εξειδικεύεται στην ανδρική υπογονιμότητα να σας ξεψαχνισει!! Και ότι εξετάσεις μόνο σε εξειδικευμένο κέντρο σπερμολογιας.. πχ Λυμπερόπουλος στην Αθήνα..

P.S.2 Εννοείτε ότι μπορείς να βοηθήσεις τον οργανισμό σου αλλάζοντας διάφορα αρνητικά που επιρρεαζουν όπως του τρόπου ζωής, της διατροφής και των συνηθειών σου.. μπορείς με εξειδικευμένες βιταμίνες να μπουσταρεις ακόμα περισσότερο τα ωάρια σου αλλά και το σπέρμα (και ας είναι "τέλειο"!). Φυσικά, και αυτό που λένε και οι γιατροί, είναι ότι θαύματα δεν γίνονται.. αλλά αν μπορείς να βοηθήσεις έστω και ένα έξτρα ωάριο να γονιμοποιηθεί, μόνο κέρδος θα είναι!! Μπορείς να ξεκινήσεις διαβάζοντας το βιβλίο "it starts with the egg" το οποίο μπορείς να βρεις δωρεάν και να το κατεβάσεις σε pdf για να πάρεις μια πρώτη ιδέα και αν θέλεις να το ψάξεις περαιτέρω από εκεί..

P.S.3 Το "Σου μένουν δύο χρόνια" μη το δένεις σε παρακαλώ..!! Εννοείτε ότι δεν είναι να το αφήνεις αλλά ούτε ότι όντως σε δύο χρόνια δεν θα έχεις ωάρια!! Εδώ στον καρκινοπαθη εργοδότη μου λέγανε έχεις μερικές εβδομάδες ζωής και ο άνθρωπος βρίσκεται στο 5ο χρόνο που πολεμάει..!! Δεν το συγκρίνω φυσικά (γιατί έχουμε και εύκολες παρεξηγήσεις πλέον) αλλά θέλω να σου πω.. οι γιατροί σου λένε αυτό που οφείλουν να σου πουν για να είσαι προετοιμασμένος δεν σημαίνει ότι ξέρουν και το μέλλον ή ότι έτσι και θα γίνει! 


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 hours ago, MK2012 said:

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ! 
Απ’οτι φαίνεται η ηλικία δε παίζει ιδιαίτερο ρόλο στην ΠΩΑ. Έχω ΑΜΗ γυναίκας σχεδόν 50 ετών όπως μου είπαν και προβλέπουν εμμηνόπαυση στα επόμενα 2 χρόνια.  Ομολογώ νιώθω τεράστια απογοήτευση και μετά τις αποτυχημένες γονιμοποιήσεις έχω αρχίσει να πιστεύω πως δε θα συμβεί ποτε.. Ίσως πρέπει να αλλάξω κεντρο όντως αλλά και πάλι θαύματα δε μπορεί να κάνει κανεις.

Κορίτσι μου είχα ακούσει κ εγώ τις ίδιες χαζομάρες περί εμμηνόπαυσης κ χαμηλής αμη στα 32 μου, από τον 1ο μου γιατρό. Ο 2ος μου εξήγησε ότι πρωταρχικό ρόλο παίζει η ηλικία για την ποιότητα των ωαρίων κ τα 32 είναι πολύ καλή ηλικία. Οπότε στη 2η διέγερση (που την έκανα με τον 2ο γιατρό) όλα πήγαν κατ ευχή. Εύχομαι καλή υπομονή κ είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Kiddo είπε:

Το ξέρω γλυκιά μου! Δεν το είπα για αυτό.. όφειλα να ενημερώσω γιατί και εγώ έπεσα στην περίπτωση και είχα τρελαθεί! Έβαλα δικηγόρο και έφτασα να "τσακώνομαι" με το νομικό τμήμα της Εθνικής Αρχής Ιατρικώς Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής για την λογική και την ύπαρξη της νομοθεσίας πέρα φυσικά από το ότι δεν είχαν ούτε οι ίδιοι ουσιαστική αιτιολογία να δώσουν για την ύπαρξη της νομοθεσίας.. αλλά είναι αυτό που είναι, δεν υπήρχε περίπτωση να αλλάξουν την νομοθεσία για χάρη μου όποια και αν είμαι εγώ..

Για τα υπόλοιπα έχω εκφράσει ουκ ολίγες φορές την γνώμη μου.. ξέρεις τι πιστεύω για την "ποιότητα ωαρίων" και την "ευθύνη" μόνο της γυναίκας καθώς και για την στάση των γιατρών με γενικολογίες χωρίς καμία ουσιαστική απάντηση..

Κατάλαβα απόλυτα ότι στο είπε γιατρός.. αλλά επειδή αυτοί λένε μια μλκια δυστυχώς αφήνουμε έστω και υποσυνείδητα να μας επιρρεασει.. για αυτό στο είπα ότι σε καμία των περιπτώσεων μη συγκρίνεις τον εαυτό σου με 50αρα! Έχεις όλα τα φώτα, παρά τις δυσκολίες, να γίνεις σύντομα μανούλα!

Έχουμε παρόμοιο θέμα.. μόνο που η δική μας προσπάθεια ήταν με δότη.. χρειάστηκε να κάνω 6 ωοληψιες.. η 2 από αυτές (με 6 ωάρια και με 10 ωάρια) δεν έδωσαν κανένα έμβρυο.. έτυχε σε ωοληψια να πάρω 10 ωάρια (+4 ωάρια από κατάψυξη που αποψυξαμε και δεν επιβίωσε κανένα της απόψυξης) και να καταλήξω με 2 έμβρυα 3 ημερών που μου έδωσαν την παλινδρομη κύηση.. από τις υπόλοιπες ωοληψιες συγκέντρωσα 3 εμβρυακια 5 ημερών βλαστοκυστες δηλαδή (δεν μου επέτρεπε η νομοθεσία να συγκεντρώσω περισσότερα) δυσκολεύτηκα παααάρα πολύ να τα μαζέψω.. και με θεωρητικά ένα τέλειο σπέρμα δότη.. (+ το κόστος του δότη κάθε φορά) και εγώ τροποποιημένους έκανα.. όμως με ορμόνες 150 μονάδες και αν ανταποκρινομουν μου το πήγαινε 200.. δοκιμάσαμε διάφορα φάρμακα διέγερσης που βρήκαμε ότι μόνο με gonal ανταποκρινομουν καλύτερα από όλα.. ΑΜΗ δεν ξέρω πόσο έχω πλέον.. έχω να την κοιτάξω 3+ χρόνια τουλάχιστον.. την τελευταία φορά ήταν στο 1 με πολυκυστικές κιόλας! Κάτι που ανακάλυψα στη πορεία επιρρεαζει την ποιότητα ωαρίων χωρίς να εγγυάται ότι θα πάρεις καμία 20αρια ωάρια όπως οι περισσότερες κοπέλες με πολυκυστικές! Fsh κάπου στο 11-12 παίζει εκτός από σπάνιους κύκλους που την βρίσκουμε στο 8-9.. Ευτυχώς ο γιατρουλης μου ποτέ δεν ασχολήθηκε με ΑΜΗ και μετρήσεις ούτε με αγχωσε ποτέ για αυτό.. στεκόταν μόνο στην εικόνα του υπερήχου και πάντα αισιόδοξος και σίγουρος ότι θα πετύχουμε κάποια στιγμή..! Ίσως αν δείς ότι ο γιατρός σου δεν σε στηρίζει αρκετά να πάρεις μερικές ακόμα απόψεις.. είναι πολύ σημαντικό να έχουμε έναν γιατρό που μας στηρίζει και δεν μας μαυρίζει περισσότερο...

Σε καμία των περιπτώσεων δεν χρειάζεται να σκεφτείς την δωρεά ωαρίων!! Όχι ότι πολλοί δεν θα προσπαθήσουν να σε σπρώξουν εκεί που υπάρχει πολύ κέρδος... Είσαι μπουμπούκι και σίγουρα θα βρείτε υγιή εμβρυακια!! Απλά σου ξαναλέω θέλει υπομονή για να μαζέψετε τα έμβρυα.. τώρα δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, έχετε κάνει 2 ωοληψιες; Δώσε χρόνο σε παρακαλώ! Μην αφήνεις τις αρνητικές σκέψεις να σε παρασύρουν! Υπομονή και επιμονή! Θα γίνεις σίγουρα μανούλα!! Αλήθεια σε εξειδικευμένο ενδοκρινολόγο έχεις πάει να δείς αν υπάρχει κάτι που χρειάζεται βελτίωση; Πχ ζάχαρο, θυροειδής, προλακτίνη; 

P.S. Καλά.. των γιατρών και των εμβρυολογων το "καλό" το σπέρμα το έχω βαρεθεί προσωπικά.. και χάλια μαύρα να είναι "τέλειο" θα σου πουν και ότι "ξεπερνιουνται" όλα!!! Θίγουμε ποτέ τον άντρα;!!! Σε παρακαλώ κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και ξεψαχνισετε το και ας είναι "πεταμένα" λεφτά.. να είσαι 100% σίγουρη γιατί τα ωάρια είναι υπερπολύτιμα ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις με φτωχή ανταπόκριση..! Πήγαινε σε έναν καλό ουρολόγο που εξειδικεύεται στην ανδρική υπογονιμότητα να σας ξεψαχνισει!! Και ότι εξετάσεις μόνο σε εξειδικευμένο κέντρο σπερμολογιας.. πχ Λυμπερόπουλος στην Αθήνα..

P.S.2 Εννοείτε ότι μπορείς να βοηθήσεις τον οργανισμό σου αλλάζοντας διάφορα αρνητικά που επιρρεαζουν όπως του τρόπου ζωής, της διατροφής και των συνηθειών σου.. μπορείς με εξειδικευμένες βιταμίνες να μπουσταρεις ακόμα περισσότερο τα ωάρια σου αλλά και το σπέρμα (και ας είναι "τέλειο"!). Φυσικά, και αυτό που λένε και οι γιατροί, είναι ότι θαύματα δεν γίνονται.. αλλά αν μπορείς να βοηθήσεις έστω και ένα έξτρα ωάριο να γονιμοποιηθεί, μόνο κέρδος θα είναι!! Μπορείς να ξεκινήσεις διαβάζοντας το βιβλίο "it starts with the egg" το οποίο μπορείς να βρεις δωρεάν και να το κατεβάσεις σε pdf για να πάρεις μια πρώτη ιδέα και αν θέλεις να το ψάξεις περαιτέρω από εκεί..

P.S.3 Το "Σου μένουν δύο χρόνια" μη το δένεις σε παρακαλώ..!! Εννοείτε ότι δεν είναι να το αφήνεις αλλά ούτε ότι όντως σε δύο χρόνια δεν θα έχεις ωάρια!! Εδώ στον καρκινοπαθη εργοδότη μου λέγανε έχεις μερικές εβδομάδες ζωής και ο άνθρωπος βρίσκεται στο 5ο χρόνο που πολεμάει..!! Δεν το συγκρίνω φυσικά (γιατί έχουμε και εύκολες παρεξηγήσεις πλέον) αλλά θέλω να σου πω.. οι γιατροί σου λένε αυτό που οφείλουν να σου πουν για να είσαι προετοιμασμένος δεν σημαίνει ότι ξέρουν και το μέλλον ή ότι έτσι και θα γίνει! 

Μου δίνεις πολύ θάρρος με αυτά που λες.☺️

Εγώ ήξερα πως κάτι δε παει καλά με την ΑΜΗ μου από τα 25. Βέβαια σε εκείνη την ηλικία καταλαβαίνεις πως το να κάνω παιδί ήταν το τελευταίο πράγμα που με απασχολούσε, είχα κάνει focus σε δουλεια και σκεφτόμουν πως απλά όταν έρθει η ώρα να προσπαθήσω αν ποτε θελήσω  θα το δω. Δε μπορώ όμως να αυτομαστιγώνομαι για το τι σκέφτηκα τότε. 
Fast forward σήμερα, εχουμε ελεύθερες επαφές περίπου 1,5 χρόνο και απευθυνθήκαμε σε 3-4 εξωσωματικούς που είναι από τα γνωστά ονόματα στο χώρο. Όλοι πάνω κάτω τα ίδια είπαν και κάπως έπιασα τον ευατο μου να μου ζητείται να απολογηθώ που δεν άρχισα να προσπαθώ για παιδι πριν τα 30. 

Εχουμε κάνει 4 ωοληψιες (7 ωάρια σύνολο), ξεκινώντας από Μάρτιο και ενδιάμεσα χάσαμε 1-2 περιόδους γιατί είχα μια κύστη λόγω «ωχρού σωματίου». Τότε ο γιατρός μου είχε δώσει αντισυλληπτικά για να απορροφηθεί η κύστη μόνη της αλλά τελικά χρειάστηκε να παρέμβει εκείνος αφού δεν απορροφήθηκε ποτε. 

Η Fsh μου τελευταία φορά που την κοιτάξαμε ήταν 8,5. ΑΜΗ 0,4.

Ειχα παει σε ενδοκρινολόγο πριν ένα χρόνο και μου είχε πει πως δεν υπάρχει κανένα θέμα με ζάχαρο ή θυρεοειδή. Στο κεντρο που κάνω τώρα τις ωοληψιες μου έκαναν και ορμονολογικες εξετάσεις πριν ξεκινήσουμε αλλά δεν έγινε ποτε συζητηση πως δεν είναι καλές. 


PS1: Είχαμε παει σε έναν ουρολόγο/ανδρολογο που έγραψε κάποιες εξετάσεις στο σύζυγο. Σπερμοδιαγραμμα σίγουρα και σχετικά αναλυτικό γιατί ήταν 4-5 σελίδες. Αν θυμαμαι καλά , δε μας ανέφερε για άλλες εξετάσεις. Ούτε στο κεντρο. Ξερω για ζευγάρια που απλά δεν ήταν συμβατό το γενετικό υλικό μεταξύ του. Το σώμα της γυναίκας αναγνώριζε το σπερμα ως ξενιστή και δε γινόταν γονιμοποίηση. Πήγαν σε αιματολόγο και βρήκαν λύση. Έχω σκεφτεί πως ίσως είμαστε μια απο αυτές τις περιπτώσεις, παρόλα αυτά αν είχαμε θέμα, δε ξερω αν θα είχε γίνει καν η μια βλαστοκύστη. 

PS2:  Η μερα μου είναι 10-12 ώρες γραφείο και μετά σπίτι. Άγχος απεριόριστο. Ίσως να επηρεάζει και αυτό στην ποιότητα. Δε ξερω τι να πιστέψω πια. 

PS3: Έχεις απόλυτο δίκιο. Στην αρχη ηλπιζα πως απλά τα ωάρια είναι λίγα αλλά θα είναι καλά ποιοτικά που απ ότι φαίνεται δεν είναι. Οι γιατροί πολλά λένε όντως και καλύτερα να σε προσγειώνουν από το να σου χρυσώνουν το χαπι.. Βέβαια εδώ φτάσαμε στο άλλο άκρο.

Νομιζω πως αυτό που με ενοχλεί περισσότερο ειναι πως απλά μου ανακοινώνουν οι εμβρυολογοι την αποτυχία αλλά δεν έχει κάτσει ο γιατρός να τα συζητήσουμε. Να μου πει αν πρέπει να αλλάξω πρωτόκολλο ή κάτι άλλο. Μου είπε απλά να συνεχίσω τα Femara και ωοληψιες σε φυσικό τροποποιημένο και ο,τι γίνει.

πρίν από 37 λεπτά , Kiddo είπε:

Το ξέρω γλυκιά μου! Δεν το είπα για αυτό.. όφειλα να ενημερώσω γιατί και εγώ έπεσα στην περίπτωση και είχα τρελαθεί! Έβαλα δικηγόρο και έφτασα να "τσακώνομαι" με το νομικό τμήμα της Εθνικής Αρχής Ιατρικώς Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής για την λογική και την ύπαρξη της νομοθεσίας πέρα φυσικά από το ότι δεν είχαν ούτε οι ίδιοι ουσιαστική αιτιολογία να δώσουν για την ύπαρξη της νομοθεσίας.. αλλά είναι αυτό που είναι, δεν υπήρχε περίπτωση να αλλάξουν την νομοθεσία για χάρη μου όποια και αν είμαι εγώ..

Για τα υπόλοιπα έχω εκφράσει ουκ ολίγες φορές την γνώμη μου.. ξέρεις τι πιστεύω για την "ποιότητα ωαρίων" και την "ευθύνη" μόνο της γυναίκας καθώς και για την στάση των γιατρών με γενικολογίες χωρίς καμία ουσιαστική απάντηση..

Κατάλαβα απόλυτα ότι στο είπε γιατρός.. αλλά επειδή αυτοί λένε μια μλκια δυστυχώς αφήνουμε έστω και υποσυνείδητα να μας επιρρεασει.. για αυτό στο είπα ότι σε καμία των περιπτώσεων μη συγκρίνεις τον εαυτό σου με 50αρα! Έχεις όλα τα φώτα, παρά τις δυσκολίες, να γίνεις σύντομα μανούλα!

Έχουμε παρόμοιο θέμα.. μόνο που η δική μας προσπάθεια ήταν με δότη.. χρειάστηκε να κάνω 6 ωοληψιες.. η 2 από αυτές (με 6 ωάρια και με 10 ωάρια) δεν έδωσαν κανένα έμβρυο.. έτυχε σε ωοληψια να πάρω 10 ωάρια (+4 ωάρια από κατάψυξη που αποψυξαμε και δεν επιβίωσε κανένα της απόψυξης) και να καταλήξω με 2 έμβρυα 3 ημερών που μου έδωσαν την παλινδρομη κύηση.. από τις υπόλοιπες ωοληψιες συγκέντρωσα 3 εμβρυακια 5 ημερών βλαστοκυστες δηλαδή (δεν μου επέτρεπε η νομοθεσία να συγκεντρώσω περισσότερα) δυσκολεύτηκα παααάρα πολύ να τα μαζέψω.. και με θεωρητικά ένα τέλειο σπέρμα δότη.. (+ το κόστος του δότη κάθε φορά) και εγώ τροποποιημένους έκανα.. όμως με ορμόνες 150 μονάδες και αν ανταποκρινομουν μου το πήγαινε 200.. δοκιμάσαμε διάφορα φάρμακα διέγερσης που βρήκαμε ότι μόνο με gonal ανταποκρινομουν καλύτερα από όλα.. ΑΜΗ δεν ξέρω πόσο έχω πλέον.. έχω να την κοιτάξω 3+ χρόνια τουλάχιστον.. την τελευταία φορά ήταν στο 1 με πολυκυστικές κιόλας! Κάτι που ανακάλυψα στη πορεία επιρρεαζει την ποιότητα ωαρίων χωρίς να εγγυάται ότι θα πάρεις καμία 20αρια ωάρια όπως οι περισσότερες κοπέλες με πολυκυστικές! Fsh κάπου στο 11-12 παίζει εκτός από σπάνιους κύκλους που την βρίσκουμε στο 8-9.. Ευτυχώς ο γιατρουλης μου ποτέ δεν ασχολήθηκε με ΑΜΗ και μετρήσεις ούτε με αγχωσε ποτέ για αυτό.. στεκόταν μόνο στην εικόνα του υπερήχου και πάντα αισιόδοξος και σίγουρος ότι θα πετύχουμε κάποια στιγμή..! Ίσως αν δείς ότι ο γιατρός σου δεν σε στηρίζει αρκετά να πάρεις μερικές ακόμα απόψεις.. είναι πολύ σημαντικό να έχουμε έναν γιατρό που μας στηρίζει και δεν μας μαυρίζει περισσότερο...

Σε καμία των περιπτώσεων δεν χρειάζεται να σκεφτείς την δωρεά ωαρίων!! Όχι ότι πολλοί δεν θα προσπαθήσουν να σε σπρώξουν εκεί που υπάρχει πολύ κέρδος... Είσαι μπουμπούκι και σίγουρα θα βρείτε υγιή εμβρυακια!! Απλά σου ξαναλέω θέλει υπομονή για να μαζέψετε τα έμβρυα.. τώρα δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, έχετε κάνει 2 ωοληψιες; Δώσε χρόνο σε παρακαλώ! Μην αφήνεις τις αρνητικές σκέψεις να σε παρασύρουν! Υπομονή και επιμονή! Θα γίνεις σίγουρα μανούλα!! Αλήθεια σε εξειδικευμένο ενδοκρινολόγο έχεις πάει να δείς αν υπάρχει κάτι που χρειάζεται βελτίωση; Πχ ζάχαρο, θυροειδής, προλακτίνη; 

P.S. Καλά.. των γιατρών και των εμβρυολογων το "καλό" το σπέρμα το έχω βαρεθεί προσωπικά.. και χάλια μαύρα να είναι "τέλειο" θα σου πουν και ότι "ξεπερνιουνται" όλα!!! Θίγουμε ποτέ τον άντρα;!!! Σε παρακαλώ κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και ξεψαχνισετε το και ας είναι "πεταμένα" λεφτά.. να είσαι 100% σίγουρη γιατί τα ωάρια είναι υπερπολύτιμα ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις με φτωχή ανταπόκριση..! Πήγαινε σε έναν καλό ουρολόγο που εξειδικεύεται στην ανδρική υπογονιμότητα να σας ξεψαχνισει!! Και ότι εξετάσεις μόνο σε εξειδικευμένο κέντρο σπερμολογιας.. πχ Λυμπερόπουλος στην Αθήνα..

P.S.2 Εννοείτε ότι μπορείς να βοηθήσεις τον οργανισμό σου αλλάζοντας διάφορα αρνητικά που επιρρεαζουν όπως του τρόπου ζωής, της διατροφής και των συνηθειών σου.. μπορείς με εξειδικευμένες βιταμίνες να μπουσταρεις ακόμα περισσότερο τα ωάρια σου αλλά και το σπέρμα (και ας είναι "τέλειο"!). Φυσικά, και αυτό που λένε και οι γιατροί, είναι ότι θαύματα δεν γίνονται.. αλλά αν μπορείς να βοηθήσεις έστω και ένα έξτρα ωάριο να γονιμοποιηθεί, μόνο κέρδος θα είναι!! Μπορείς να ξεκινήσεις διαβάζοντας το βιβλίο "it starts with the egg" το οποίο μπορείς να βρεις δωρεάν και να το κατεβάσεις σε pdf για να πάρεις μια πρώτη ιδέα και αν θέλεις να το ψάξεις περαιτέρω από εκεί..

P.S.3 Το "Σου μένουν δύο χρόνια" μη το δένεις σε παρακαλώ..!! Εννοείτε ότι δεν είναι να το αφήνεις αλλά ούτε ότι όντως σε δύο χρόνια δεν θα έχεις ωάρια!! Εδώ στον καρκινοπαθη εργοδότη μου λέγανε έχεις μερικές εβδομάδες ζωής και ο άνθρωπος βρίσκεται στο 5ο χρόνο που πολεμάει..!! Δεν το συγκρίνω φυσικά (γιατί έχουμε και εύκολες παρεξηγήσεις πλέον) αλλά θέλω να σου πω.. οι γιατροί σου λένε αυτό που οφείλουν να σου πουν για να είσαι προετοιμασμένος δεν σημαίνει ότι ξέρουν και το μέλλον ή ότι έτσι και θα γίνει! 

 

πρίν από 11 λεπτά , dec-e είπε:

Κορίτσι μου είχα ακούσει κ εγώ τις ίδιες χαζομάρες περί εμμηνόπαυσης κ χαμηλής αμη στα 32 μου, από τον 1ο μου γιατρό. Ο 2ος μου εξήγησε ότι πρωταρχικό ρόλο παίζει η ηλικία για την ποιότητα των ωαρίων κ τα 32 είναι πολύ καλή ηλικία. Οπότε στη 2η διέγερση (που την έκανα με τον 2ο γιατρό) όλα πήγαν κατ ευχή. Εύχομαι καλή υπομονή κ είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά 

Σε ευχαριστώ πολύ! Ο δεύτερος γιατρός σου έδωσε αλλά φάρμακα απ’οτι ο πρώτος;  2 διεγέρσεις και 2 φυσικό τροποποιημένο ως τώρα και απ’οτι μπορεί να διάβασες παραπάνω, έχω μόνο 1 βλαστοκύστη. Κατάφερα να πάρω μαξ 3 ωάρια σε μια διέγερση αλλά δε γονιμοποιηθηκε κανένα γιατί ήταν λέει όλα ανώριμα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Kiddo είπε:

Το ότι ακούμε κάτι για πρώτη φορά δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει! Από εκεί και πέρα η νομοθεσία υπάρχει από το 2005 δεν είναι κάτι καινούργιο.. γενικότερα κάνανε όμως τα στραβά μάτια για πολλές νομοθεσίες που δεν τηρούνταν.. μετά τα σκάνδαλα όμως που βγήκαν στο φως με τις δωρεές γενετικού υλικού και τα τέκνα τα οποία προέκυπταν, αλλά και κάτω στη Κρήτη με τη μονάδα εξωσωματικής έχουν αρχίσει αυστηροί έλεγχοι στις μονάδες για την τήρηση των νομοθεσιών.. να θυμίσω έχει αναλάβει νέα ηγεσία στην Εθνική Αρχή Ιατρικώς Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής, πέσανε πολλές "παραιτήσεις".. 

Εγώ πάντως κάτω των 40 έκανα φυσικούς κύκλους και μάζευα κανονικά έμβρυα, δεν είχα περιορισμό. Περιορισμό είχα στο πόσα μπορώ να μεταφέρω σε κάθε κύκλο. Μήπως η κοπέλα αναφέρεται στο να πάρει έγκριση για φάρμακα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Σποράκι είπε:

Εγώ πάντως κάτω των 40 έκανα φυσικούς κύκλους και μάζευα κανονικά έμβρυα, δεν είχα περιορισμό. Περιορισμό είχα στο πόσα μπορώ να μεταφέρω σε κάθε κύκλο. Μήπως η κοπέλα αναφέρεται στο να πάρει έγκριση για φάρμακα; 

Αν εννοείς αν έχω παει στην επιτροπή εξωσωματικής για να πάρω τα φάρμακα δωρεάν, δεν εννοώ αυτό. Αναφέρομαι στα έμβρυα που μπορείς να διατηρείς σε κατάψυξη. Έδωσε μια αναλυτική εξήγηση η @Kiddoπαραπανω σχετικά με το νομικό πλαίσιο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@MK2012 βλέπω την fsh σου και τη ζηλεύω!

Είχα αμη στα 32 μου 0,5, δεν την ξαναμετρησα, τώρα είμαι 35 αλλά η fsh μου που την μετρούσα μέχρι πέρσι κυμαινόταν απο 14 έως 26. (Από 25 και πάνω είναι τιμή εμμηνόπαυσης)

Τότε που ανακάλυψα πόση αμη είχα, δεν είχα σχέση και ξεκίνησα να ψάχνομαι για κατάψυξη ωαρίων. Πήγα σε καμία 10αρια γιατρούς μέχρι να καταλήξω σε κάποιον. Ένας μου χε πει ότι είμαι στα πρόθυρα εμμηνόπαυσης. Τελικά έκανα 4 ωοληψιες, 2 με διέγερση (σε απανωτούς κύκλους) οπου πήρα 4+1 ωάρια και μετά άλλες δυο ωοληψίες σε φυσικό κύκλο γιατί είχα fsh υψηλή (πάνω απο 16-17) που δεν προτείνεται να κάνεις διέγερση με τέτοια fsh και πήραμε άλλα δυο. Δεν τα έχω γονιμοποιήσει όμως για να ξέρω πόσες βλαστοκύστες θα προέκυπταν. Εί

Όμως απτο άγχος μου με την αμη μπήκα λίγο πιο ενεργά στο dating, βρήκα τον άντρα μου και στο 1,5 χρόνο σχέσης ξεκινησαμε ελευθερές επαφές και στον 4ο μήνα προσπαθειών έμεινα φυσιολογικά έγκυος! Δεν το περίμενα τόσο γρήγορα λόγω της υψηλής fsh που είχα άρα όχι καλής ποιότητας ωάρια. Τώρα κρατάω στην αγκαλιά μου το 1 μηνός αγοράκι μου!

Είχα πάει κι είχα κάνει και κάτι εξετάσεις (η μία ήταν για το σύνδρομο ευερέθιστου Χ αν το λέω καλά και η άλλη καρυότυπος) για να δούμε απο που προέρχεται η πωα που (νομιζα; ) ότι είχα αλλά δεν είχε βρεθεί κάτι.

Μην απογοητεύεσαι, προσπαθήστε να βελτιώσετε και οι δυο τρόπο ζωής σας θα προσεθετα εγώ στις παραπάνω συμβουλές των κοριτσιών. Αρκετό νερό, άσκηση, υγιεινή διατροφή, καλός ύπνος, κι αν χρειάζεστε κάποια βιταμίνη να την πάρετε. Λογικά θα τα λέει αυτά και το βιβλίο που σου προτάθηκε. Εμείς μειώσαμε υδατάνθρακες στη διατροφή μας, δεν έχω ιδέα αν έπαιξε αυτό ρόλο. Το έκανε ο άντρας μου για ένα θέμα υγείας που είχε(λίπος στο συκώτι). Ψαχτειτε γενικά αλλά μην απογοητεύεσαι για εμμηνόπαυση κτλ!

 

  • Μου αρέσει 5
  • Λουλούδια 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, marmaki είπε:

@MK2012 βλέπω την fsh σου και τη ζηλεύω!

Είχα αμη στα 32 μου 0,5, δεν την ξαναμετρησα, τώρα είμαι 35 αλλά η fsh μου που την μετρούσα μέχρι πέρσι κυμαινόταν απο 14 έως 26. (Από 25 και πάνω είναι τιμή εμμηνόπαυσης)

Τότε που ανακάλυψα πόση αμη είχα, δεν είχα σχέση και ξεκίνησα να ψάχνομαι για κατάψυξη ωαρίων. Πήγα σε καμία 10αρια γιατρούς μέχρι να καταλήξω σε κάποιον. Ένας μου χε πει ότι είμαι στα πρόθυρα εμμηνόπαυσης. Τελικά έκανα 4 ωοληψιες, 2 με διέγερση (σε απανωτούς κύκλους) οπου πήρα 4+1 ωάρια και μετά άλλες δυο ωοληψίες σε φυσικό κύκλο γιατί είχα fsh υψηλή (πάνω απο 16-17) που δεν προτείνεται να κάνεις διέγερση με τέτοια fsh και πήραμε άλλα δυο. Δεν τα έχω γονιμοποιήσει όμως για να ξέρω πόσες βλαστοκύστες θα προέκυπταν. Εί

Όμως απτο άγχος μου με την αμη μπήκα λίγο πιο ενεργά στο dating, βρήκα τον άντρα μου και στο 1,5 χρόνο σχέσης ξεκινησαμε ελευθερές επαφές και στον 4ο μήνα προσπαθειών έμεινα φυσιολογικά έγκυος! Δεν το περίμενα τόσο γρήγορα λόγω της υψηλής fsh που είχα άρα όχι καλής ποιότητας ωάρια. Τώρα κρατάω στην αγκαλιά μου το 1 μηνός αγοράκι μου!

Είχα πάει κι είχα κάνει και κάτι εξετάσεις (η μία ήταν για το σύνδρομο ευερέθιστου Χ αν το λέω καλά και η άλλη καρυότυπος) για να δούμε απο που προέρχεται η πωα που (νομιζα; ) ότι είχα αλλά δεν είχε βρεθεί κάτι.

Μην απογοητεύεσαι, προσπαθήστε να βελτιώσετε και οι δυο τρόπο ζωής σας θα προσεθετα εγώ στις παραπάνω συμβουλές των κοριτσιών. Αρκετό νερό, άσκηση, υγιεινή διατροφή, καλός ύπνος, κι αν χρειάζεστε κάποια βιταμίνη να την πάρετε. Λογικά θα τα λέει αυτά και το βιβλίο που σου προτάθηκε. Εμείς μειώσαμε υδατάνθρακες στη διατροφή μας, δεν έχω ιδέα αν έπαιξε αυτό ρόλο. Το έκανε ο άντρας μου για ένα θέμα υγείας που είχε(λίπος στο συκώτι). Ψαχτειτε γενικά αλλά μην απογοητεύεσαι για εμμηνόπαυση κτλ!

 

 

Να σας ζήσει το μπουμπούκι σας! Επιβεβαιώνεις για άλλη μια φορά πως όλα είναι αριθμοί για τους γιατρούς, το αποτέλεσμα δεν το ξέρει πραγματικά κανείς!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, MK2012 said:

Σε ευχαριστώ πολύ! Ο δεύτερος γιατρός σου έδωσε αλλά φάρμακα απ’οτι ο πρώτος;  2 διεγέρσεις και 2 φυσικό τροποποιημένο ως τώρα και απ’οτι μπορεί να διάβασες παραπάνω, έχω μόνο 1 βλαστοκύστη. Κατάφερα να πάρω μαξ 3 ωάρια σε μια διέγερση αλλά δε γονιμοποιηθηκε κανένα γιατί ήταν λέει όλα ανώριμα.

Ναι διαφορετικό φάρμακο και διαφορετικό πρωτόκολλο. Και οι 2 διεγερσεις πήγαν μια χαρά σε θέμα ωαρίων, η δεύτερη είχε περισσότερες βλαστοκύστες, κ ο γιατρός ήταν πολύ πιο υποστηρικτικος κ με καθησυχάζει αντί να με αγχώνει. 

Στη 2η, για 1 τρίμηνο πριν είχαμε πάρει κ οι 2 τις βιταμίνες lifertil. Υπάρχουν πολλές παρόμοιες βιταμίνες στο εμπόριο για βελτίωση σπέρματος κ ωάριο, ίσως τελικά βοηθούν. Αν θέλεις ψάξε online δωρεάν το βιβλίο it starts with the egg έχει πολλές και ενδιαφέρουσες πληροφορίες 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, linaa said:

Αυτά που περιγράφεις είναι ξεκάθαρα συμπτώματα εγκυμοσύνης. Κάνε μια έρευνα εδώ στο φόρουμ Κ όσες τα είχαν ήταν έγκυος . 

Καλησπέρα σας! Πριν από λίγες ημέρες έκανα κρυοσυντήρηση ωαρίων. Δυστυχώς δεν κατάφερα να συλλέξω πολλά, πήραμε 4 συνολικά. 
Κάνοντας αυτή την διαδικασία έχω ένα κλειστό κουτί ΑRVEKAP και έχω και ένεση ORGALUTRAN και αυτή σε κλειστό κουτί τα οποία αγοράστηκαν πριν από 1 μήνα. Αν τα θέλει κάποια κοπέλα με χαρά να τις τα δώσω. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, SylPan είπε:

Γεια σε όλους. Εγώ την Παρασκευή έχω χοριακή. Όμως ξέρω από τώρα πως απέτυχα. Από χθες έχω λίγο αίμα στο σκούπισμα και πόνους περιόδου. Δεν ξέρω τι θα κάνω από δω και πέρα. Δεν έχω τίποτα στην κατάψυξη:(

Έκανες κάποιο τεστ μόνη σου; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...