Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Papaki2024 είπε:

      @Ele@n

      Είμαι 39 και προσπαθώ 6 χρόνια με εξωσωματικες. Η εμπειρία μου λέει να πας στον καλύτερο γιατρό και να μην περιφέρεσαι δεξιά αριστερά. Ειχαμε γυρίσει όλα τα κέντρα έχω αλλάξει πόσους γιατρούς και κανένας δε μου είχε βρει την ενδομητριωση και όσες προσπάθειες έκανα πήγαιναν στραφη. 

      Στην βρήκε τελικά κάποιος γιατρός? Ποιον έχεις? 

      Καλησπέρα σε όλες! Εδώ και 1 χρόνο πηγαίνω στο Έλενα για τις προσπάθειες εξωσωματικής. Ενώ είμαι ευχαριστημένη με τη γιατρό μου, σκέφτομαι μήπως και δοκιμάσω κάποιον άλλον. Έχετε άποψη για καλό γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο? 

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

On 26/6/2024 at 8:36 ΜΜ, Kiddo είπε:

Ναι ακριβώς! Έχουν και τα ωάρια βαθμολογία!! Τα λεγόμενα "ώριμα" που λένε είναι τα MII (Μ-two) τα οποία έχουν υποστεί μείωση και είναι δεκτικά στο σπερματοζωάριο για γονιμοποίηση.. τα "μη ώριμα" που λένε μπορεί να είναι το οτιδήποτε άλλο.. αυτό που συναντάμε συνήθως είναι τα ΜΙ(M-one) όπου ενώ είναι ώριμα ικανοποιητικού μεγέθους κτλ ωάρια, δεν έχουν υποστεί μείωση, δηλαδή δεν είναι δεκτικά στο σπερματοζωάριο για γονιμοποίηση και με τη καλλιέργεια μπορεί να προκύψουν τα λεγόμενα late MII όπου έχουν καθηστερημενα εργαστηριακά υποστεί μείωση για να μπορέσουν να γονιμοποιηθούν.. τα ΜT-ZONA πχ όπου είναι τα ωάρια με πολύ σκληρό περίβλημα δεν μπορούν να τα διαπεράσουν και πρέπει να χρησιμοποιηθεί ειδική ακτίνα λέιζερ για να δημιουργήσουν άνοιγμα για να βάλουν το σπερματοζωάριο.. μάλιστα ξέρω κοπέλα από το άλλο φόρουμ που είχαν ανεξήγητη υπογονιμότητα και εντέλει ανακάλυψαν εργαστηριακά ότι τα ωάρια της ήταν όλα MT-ZONA και αυτό ήταν το πρόβλημα τους.. κάνανε 2 ετ από ένα έμβρυο τη φορά, πιάσανε και οι δύο και τώρα περιμένει να γεννήσει το δεύτερο παιδάκι της!! Έχουμε και τα GV τα οποία εμφανίζουν βλαστικά κυστίδια στο κυτταρόπλασμα με αποτέλεσμα να μην είναι ικανά για γονιμοποίηση και να τα απορρίπτουμε αμέσως... Μπορεί να υπάρχουν και άλλες κατηγορίες που εγώ αγνοω..

Όλοι αντί να κάτσουν να στα εξηγήσουν αυτά, σου λένε απλά ότι είναι ανώριμα και τελείωσε η υπόθεση..

Θα προσπαθήσω να κάνω επικόλληση και ένα άρθρο αν σε ενδιαφέρει..

https : // www . ncbi . nlm . nih . gov / pmc /articles / PMC10393729 /

Το pubmed είναι η παγκόσμια ιατρική βιβλιογραφία, εκεί μπορείτε αξιόπιστα να ψάξετε για ιατρικά άρθρα και στο pubmed central είναι δημοσιευμένες οι παγκόσμιες ιατρικές έρευνες αναγνωρισμένες από τον ιατρικό παγκόσμιο σύλλογο.

@Kiddo ευχαριστώ για την υπεραναλυση!!

On 26/6/2024 at 8:07 ΜΜ, Katiamaxiking είπε:

Διέγερση με 300 μονάδες: 

1η) 5 ωάρια, 1 ωριμο

2η) 8 ωάρια, 6 ωριμα

3η) 9 ωάρια, 7 ώριμα. 

Καταστολή και διέγερση με 450:

15 ωάρια, 12 ώριμα 

Τέλεια! 450 μεριοφερτ ; bemfola? Και ο ς με τη μεγαλύτερη δόση βγαίνουν καλύτερα ποιοτικά;αυτό δε μπορώ να καταλάβω ,μια από τα ίδια είχα και εγώ με 300 ,

On 26/6/2024 at 11:02 ΜΜ, Bluee19 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Για μια ακόμη φορά η εγκυμοσύνη μου έληξε άδοξα …μετά την έντονη αιμορραγία που είχα πριν μια εβδομάδα αποβλήθηκε ο σάκος με το έμβρυο …πήγαμε σήμερα για υπέρηχο και δεν υπήρχε τίποτα απολύτως να δούμε ….

δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τι πήγε λάθος και αυτή την φορά;  Την προηγούμενη φορά που είχα χάλια χοριακες και ο σάκος ήταν μια κουτσουλιά παιδευόμουν ένα μήνα με αιμορραγίες χάπια να φύγει και δεν έφευγε μόνο με απόξεση και αυτή την φορά που όλα ξεκίνησαν καλά οι χοριακες ανέβαιναν τέλεια …τσουπ αίμα …μετά από μια βδομάδα τσουπ πηγματααα πάει το εμβρυακι μου και αυτήν την φορά …πως έφυγε τόσο εύκολα ένας σάκος 15mm απορώ πραγματικά …

δεν ξέρω τ πηγαίνει λάθος …έχω αρχίσει να πιστεύω πως δεν θα τα καταφέρω ποτέ..η μια αποτυχία μετά την άλλη…

τι άλλο πρέπει να κοιτάξω τώρα ; Δεν μπορώ καν να σκεφτώ πως θα ξανά μπω στην διαδικασία και να κατάληξη πάλι έτσι …είμαι πολύ απογοητευμένη …

Λυπάμαι πολύ για αυτό κορίτσι μου ,εύχομαι την επόμενη φορά να τα καταφέρεις.Ο γιατρός τι σου είπε; Αν θυμάμαι καλά είχες κλείσει τρεις μήνες με συγχωρείς αν κάνω λάθος.Να ξαναπάς Οικονομόπουλου σίγουρα τη χρειάζεσαι ,και εγώ μετά τη βιοχημική μου έκανε επιπρόσθετες εξετάσεις ..Ενα και καλό θέλεις ,θα το πετύχεις σίγουρα ,εγκυουλα μενεις ,υπομονή ..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, helena212 είπε:

Κορίτσια σήμερα το πρωί έκανα την ωοληψια.. 6 ωαρια, σε αναμονή για την εξέλιξη τους.. σε αναμενα κάρβουνα λοιπόν.. 

Καλή επιτυχία!!!!!!!

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου ,τη γνώμη έχετε για το embryoglue ?? Το έχει χρησιμοποιήσει καμία και να είχε επιτυχία ;

On 30/6/2024 at 4:59 ΜΜ, el3nitsa είπε:

Γεια σας κορίτσια.δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστό φόρουμ.θέλω να χαρίσω φάρμακα εξωσωματικής που μου έχουν περισσέψει σε όποια τα έχει ανάγκη.ψαχνω στο ίντερνετ κάποιο φόρουμ αλλά είναι παλιά όσα βρήκα.γνωριζετε κάτι? 

Είσαι στο σωστό φόρουμ,μπορείς να γράψεις τι έχεις και όσα κορίτσια τα χρειάζονται θα σου απαντήσουν !

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ilenan είπε:

Καλησπέρα κι από μένα ! Υπαρχει κάποια κοπέλα που να μην είχε ποτε της θετικό τεστ και τελικά να τα κατάφερε. Παλεύουμε 3 χρόνια τώρα. 4 σπερματέγχυσεις και 3 έμβρυομεταφορες με αρίστης ποιότητας έμβρυα και κανένα θετικό αποτέλεσμα. Όλες οι εξετάσεις, μα όλες οι εξετάσεις,  πολύ καλες . Έχω ένα ιστορικό ενδομητριωσης. Η διάγνωση όμως είναι ανεξήγητη υπογονιμότητα.  Έχω κουραστεί !! Λες και το δικό μου σώμα δεν έχει φτιαχτεί για αυτό τον σκοπό ! Λες και δεν έχω μήτρα! Νιώθω απίστευτα απογοητευμένη !!

Σε νιώθω απόλυτα. Κι εγώ ακριβώς τα ίδια βιώνω. Πάνω από 3 χρόνια προσπαθούμε και δεν έμεινα πότε έγκυος. Επίσης, μια σπερματεγχυση και μια εμβρυομεταφορα που δεν πέτυχαν. Μην απογοητεύεσαι, πιστεύω ότι σε όλες μας θα έρθει κάποια στιγμή το μωράκι. Θελει πίστη και υπομονή και θα έρθει εκεί που δεν το περιμένουμε!! 🙏

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλο μηνα! Γραφω πρωτη φορα και χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Ειμαι 35 χρονων και εχω κανει  3 εξωσωματικες στον κ. Μ.Μ. χωρις καμια εμβρυομεταφορα. Στην πρωτη εξωσωματκη εφαρμοσαμε  πρωτοκολλο ανταγωνιστη με gonal  175 μοναδες  για 3 μερες, 200 μοναδες για 5 μερες και φτασαμε εως 225 μοναδες  τις τελευταιες μερες,  πηραμε 19 ωαρια απο τα οποια γονιμοποιηθηκαν τα 14 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη ημερα. Συγχρονως επαθα υπερδιεγερση ωοθηκων. Στην δευτερη εξωσωματικη o εμβρυολογος ζητησε λιγοτερα ωαρια και καλυτερη ποιοτητα και δοκιμασαμε gonal 150 μοναδες ολες τις μερες και τις τελευταιες 2 μερες 220 μοναδες. Πηραμε 14 ωαρια γονιμοποιηθηκαν τα 4 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη μερα. Στην τριτη προσπαθεια με φυσικο κυκλο πηραμε 1 ωαριο το οποιο ειχε την καλυτερη εικονα καθως εγινε ενα υγιεστατο εμβρυακι , αλλα ετα την τεταρτη μερα  δεν προχωρησε. Δεν βρηκαμε καποια αιτια για την κακη ποιοτητα ωαριων. Το σπερμα ειναι πολυ καλο, εχω καλη Αμη και δεν βρισκουμε καποιον αλλο παραγοντα που να ευθυνεται. Τωρα προκειται να κανουμε εξεταση καρυοτυπου. Σκεφτηκα να παρω και αλλη μια γνωμη και επισκεφτηκα τον κ Σφ. ο οποιος μου προτεινε να εφαρμοσουμε μια διαφορετικη δοσολογια με 300 μοναδες την ημερα. Δεν γνωριζω και αναρωτιεμαι εαν ειναι μια συνηθισμενη δοσολογια και δη για τη βελτιωση της ποιοτητας των ωαριων. Δεν υπαρχει παλι κινδυνος να παθω υπερδιεγερση? Εχει καποια απο εσας παρομοια εμπειρια? Αναμενω την οποια βοηθεια και συμβουλη.  Ευχομαι απο καρδιας σε ολες μας την πραγματοποιηση του ονειρου μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , baby_love είπε:

Καλησπερα και καλο μηνα! Γραφω πρωτη φορα και χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Ειμαι 35 χρονων και εχω κανει  3 εξωσωματικες στον κ. Μ.Μ. χωρις καμια εμβρυομεταφορα. Στην πρωτη εξωσωματκη εφαρμοσαμε  πρωτοκολλο ανταγωνιστη με gonal  175 μοναδες  για 3 μερες, 200 μοναδες για 5 μερες και φτασαμε εως 225 μοναδες  τις τελευταιες μερες,  πηραμε 19 ωαρια απο τα οποια γονιμοποιηθηκαν τα 14 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη ημερα. Συγχρονως επαθα υπερδιεγερση ωοθηκων. Στην δευτερη εξωσωματικη o εμβρυολογος ζητησε λιγοτερα ωαρια και καλυτερη ποιοτητα και δοκιμασαμε gonal 150 μοναδες ολες τις μερες και τις τελευταιες 2 μερες 220 μοναδες. Πηραμε 14 ωαρια γονιμοποιηθηκαν τα 4 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη μερα. Στην τριτη προσπαθεια με φυσικο κυκλο πηραμε 1 ωαριο το οποιο ειχε την καλυτερη εικονα καθως εγινε ενα υγιεστατο εμβρυακι , αλλα ετα την τεταρτη μερα  δεν προχωρησε. Δεν βρηκαμε καποια αιτια για την κακη ποιοτητα ωαριων. Το σπερμα ειναι πολυ καλο, εχω καλη Αμη και δεν βρισκουμε καποιον αλλο παραγοντα που να ευθυνεται. Τωρα προκειται να κανουμε εξεταση καρυοτυπου. Σκεφτηκα να παρω και αλλη μια γνωμη και επισκεφτηκα τον κ Σφ. ο οποιος μου προτεινε να εφαρμοσουμε μια διαφορετικη δοσολογια με 300 μοναδες την ημερα. Δεν γνωριζω και αναρωτιεμαι εαν ειναι μια συνηθισμενη δοσολογια και δη για τη βελτιωση της ποιοτητας των ωαριων. Δεν υπαρχει παλι κινδυνος να παθω υπερδιεγερση? Εχει καποια απο εσας παρομοια εμπειρια? Αναμενω την οποια βοηθεια και συμβουλη.  Ευχομαι απο καρδιας σε ολες μας την πραγματοποιηση του ονειρου μας.

Χωρίς να γνωρίζω πολλά, πιστεύω πως δεν σου έχει ταιριάξει ακόμα πρωτόκολλο. Ο Σφ είναι αν μη τι άλλο έμπειρος. Αν δουν σημάδια υπερδιέγερσης θα σου μειώσουν τη δόση. Το θετικό είναι πως δίνεις πολλά ωάρια. Έχεις σύνδρομο πολυκυστικων?

Το σπέρμα το έχετε ελέγξει σε πιστοποιημενο ανδρολογικο εργαστήριο? Dfi, καλλιέργεια κτλ κάνατε?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

@Kiddo ευχαριστώ για την υπεραναλυση!!

Τέλεια! 450 μεριοφερτ ; bemfola? Και ο ς με τη μεγαλύτερη δόση βγαίνουν καλύτερα ποιοτικά;αυτό δε μπορώ να καταλάβω ,μια από τα ίδια είχα και εγώ με 300 ,

Λυπάμαι πολύ για αυτό κορίτσι μου ,εύχομαι την επόμενη φορά να τα καταφέρεις.Ο γιατρός τι σου είπε; Αν θυμάμαι καλά είχες κλείσει τρεις μήνες με συγχωρείς αν κάνω λάθος.Να ξαναπάς Οικονομόπουλου σίγουρα τη χρειάζεσαι ,και εγώ μετά τη βιοχημική μου έκανε επιπρόσθετες εξετάσεις ..Ενα και καλό θέλεις ,θα το πετύχεις σίγουρα ,εγκυουλα μενεις ,υπομονή ..

Με τις 300 μονάδες είχα πάρει μεριοφερτ και μενοπουρ ενώ με τις 450 puregon. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, helena212 said:

Καλημέρα έρχομαι με νεότερα, με πήραν τηλ από το κέντρο γονιμοποιηθηκαν τα 5! 

Μπραβο!!! Πολυ καλα νεα!! 5 απο τα 6 αν θυμαμαι καλα? Πολυ καλο ποσοστο μπραβο!! 💪

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, artemis88 είπε:

Μπραβο!!! Πολυ καλα νεα!! 5 απο τα 6 αν θυμαμαι καλα? Πολυ καλο ποσοστο μπραβο!! 💪

Ναι 5 από τα 6 έχω ένα άγχος δεν φαντάζεστε, μακάρι να προχωρήσουν όσο το δυνατόν περισσότερα!

πρίν από 32 λεπτά , kounela είπε:

Κορίτσια καλημέρα!

Μπορείτε να μου πείτε τι παίρνετε από βιταμίνες που να βοηθούν στη σύλληψη ή στα ωαρια; 

Εγώ βιταμινη d3 4000iu+k2 (γιατί είχα και ελλειψη) και fertil fix. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, helena212 said:

Ναι 5 από τα 6 έχω ένα άγχος δεν φαντάζεστε, μακάρι να προχωρήσουν όσο το δυνατόν περισσότερα!

Εγώ βιταμινη d3 4000iu+k2 (γιατί είχα και ελλειψη) και fertil fix. 

Ολα καλα θα πανε!! Κι εγω στη δευτερη προσπαθεια 5 ειχα και λεω δεν μπορει ενα θα ειναι το τυχερο! Ευχομαι τα καλυτερα!

 

Ναι κι εγω d3 4000 +k2 και pregnacare before conception

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, baby_love είπε:

Καλησπερα και καλο μηνα! Γραφω πρωτη φορα και χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Ειμαι 35 χρονων και εχω κανει  3 εξωσωματικες στον κ. Μ.Μ. χωρις καμια εμβρυομεταφορα. Στην πρωτη εξωσωματκη εφαρμοσαμε  πρωτοκολλο ανταγωνιστη με gonal  175 μοναδες  για 3 μερες, 200 μοναδες για 5 μερες και φτασαμε εως 225 μοναδες  τις τελευταιες μερες,  πηραμε 19 ωαρια απο τα οποια γονιμοποιηθηκαν τα 14 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη ημερα. Συγχρονως επαθα υπερδιεγερση ωοθηκων. Στην δευτερη εξωσωματικη o εμβρυολογος ζητησε λιγοτερα ωαρια και καλυτερη ποιοτητα και δοκιμασαμε gonal 150 μοναδες ολες τις μερες και τις τελευταιες 2 μερες 220 μοναδες. Πηραμε 14 ωαρια γονιμοποιηθηκαν τα 4 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη μερα. Στην τριτη προσπαθεια με φυσικο κυκλο πηραμε 1 ωαριο το οποιο ειχε την καλυτερη εικονα καθως εγινε ενα υγιεστατο εμβρυακι , αλλα ετα την τεταρτη μερα  δεν προχωρησε. Δεν βρηκαμε καποια αιτια για την κακη ποιοτητα ωαριων. Το σπερμα ειναι πολυ καλο, εχω καλη Αμη και δεν βρισκουμε καποιον αλλο παραγοντα που να ευθυνεται. Τωρα προκειται να κανουμε εξεταση καρυοτυπου. Σκεφτηκα να παρω και αλλη μια γνωμη και επισκεφτηκα τον κ Σφ. ο οποιος μου προτεινε να εφαρμοσουμε μια διαφορετικη δοσολογια με 300 μοναδες την ημερα. Δεν γνωριζω και αναρωτιεμαι εαν ειναι μια συνηθισμενη δοσολογια και δη για τη βελτιωση της ποιοτητας των ωαριων. Δεν υπαρχει παλι κινδυνος να παθω υπερδιεγερση? Εχει καποια απο εσας παρομοια εμπειρια? Αναμενω την οποια βοηθεια και συμβουλη.  Ευχομαι απο καρδιας σε ολες μας την πραγματοποιηση του ονειρου μας.

Και εγω πιστευω οτι δεν σου εχουν βρει ακομα το πρωτοκολλο που σου ταιριαζει.. αλλα πριν συνεχισεις διεγερσεις κανε πρωτα εξετασεις, καρυοτυπους κλπ.. και απαιτησε να σου αλλαξουν εντελως πρωτοκολλο..να φανταστω σου ειπαν οτι εκανες κακους κυκλους; Και οτι δεν ειναι κατι μονιμο και νορμαλ για την ηλικια σου;; Και εγω είχα μια διεγερση εκει στον πρωτο η οποια δεν πηγε ασχημα γιατι εμφυτευσε τη μια βλαστοκυστη απο τις 2 που εγιναν,ηταν παλινδρομη βεβαια..αλλα γενικά δεν πηγε καλα..πρωτόκολλο gonal 250 kai στο τελος300 μοναδες και αντί για ovitrele πηρα arvecap.. πολλα ωαρια πανω απο 15 και γονιμοποιηθηκαν ακομα λιγοτερα απο σενα, αλλα τουλαχιστον πηρα 2 βλαστοκυστες.. με arvecap εκανες την πρωτη και επαθες υπερδιεγερση;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, helena212 είπε:

Καλημέρα έρχομαι με νεότερα, με πήραν τηλ από το κέντρο γονιμοποιηθηκαν τα 5! 

Καλές γονιμοποιήσει λοιπόν!! Τελεια!!!

20 ώρες πρίν, baby_love είπε:

Καλησπερα και καλο μηνα! Γραφω πρωτη φορα και χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Ειμαι 35 χρονων και εχω κανει  3 εξωσωματικες στον κ. Μ.Μ. χωρις καμια εμβρυομεταφορα. Στην πρωτη εξωσωματκη εφαρμοσαμε  πρωτοκολλο ανταγωνιστη με gonal  175 μοναδες  για 3 μερες, 200 μοναδες για 5 μερες και φτασαμε εως 225 μοναδες  τις τελευταιες μερες,  πηραμε 19 ωαρια απο τα οποια γονιμοποιηθηκαν τα 14 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη ημερα. Συγχρονως επαθα υπερδιεγερση ωοθηκων. Στην δευτερη εξωσωματικη o εμβρυολογος ζητησε λιγοτερα ωαρια και καλυτερη ποιοτητα και δοκιμασαμε gonal 150 μοναδες ολες τις μερες και τις τελευταιες 2 μερες 220 μοναδες. Πηραμε 14 ωαρια γονιμοποιηθηκαν τα 4 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη μερα. Στην τριτη προσπαθεια με φυσικο κυκλο πηραμε 1 ωαριο το οποιο ειχε την καλυτερη εικονα καθως εγινε ενα υγιεστατο εμβρυακι , αλλα ετα την τεταρτη μερα  δεν προχωρησε. Δεν βρηκαμε καποια αιτια για την κακη ποιοτητα ωαριων. Το σπερμα ειναι πολυ καλο, εχω καλη Αμη και δεν βρισκουμε καποιον αλλο παραγοντα που να ευθυνεται. Τωρα προκειται να κανουμε εξεταση καρυοτυπου. Σκεφτηκα να παρω και αλλη μια γνωμη και επισκεφτηκα τον κ Σφ. ο οποιος μου προτεινε να εφαρμοσουμε μια διαφορετικη δοσολογια με 300 μοναδες την ημερα. Δεν γνωριζω και αναρωτιεμαι εαν ειναι μια συνηθισμενη δοσολογια και δη για τη βελτιωση της ποιοτητας των ωαριων. Δεν υπαρχει παλι κινδυνος να παθω υπερδιεγερση? Εχει καποια απο εσας παρομοια εμπειρια? Αναμενω την οποια βοηθεια και συμβουλη.  Ευχομαι απο καρδιας σε ολες μας την πραγματοποιηση του ονειρου μας.

Το θέμα είναι είχες πολλά ωάρια,ήταν ποιοτικά η απλά στα εβαζαν όλα ποιοτικά και μη και ότι προχωρούσε ; Προφανώς το πρωτόκολλο δε σου ταίριαξε. Ο Σφ είναι έμπειρος ,το θέμα είναι ένα πρωτόκολλο να σου ταιριάξει 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, baby_love said:

Καλησπερα και καλο μηνα! Γραφω πρωτη φορα και χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Ειμαι 35 χρονων και εχω κανει  3 εξωσωματικες στον κ. Μ.Μ. χωρις καμια εμβρυομεταφορα. Στην πρωτη εξωσωματκη εφαρμοσαμε  πρωτοκολλο ανταγωνιστη με gonal  175 μοναδες  για 3 μερες, 200 μοναδες για 5 μερες και φτασαμε εως 225 μοναδες  τις τελευταιες μερες,  πηραμε 19 ωαρια απο τα οποια γονιμοποιηθηκαν τα 14 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη ημερα. Συγχρονως επαθα υπερδιεγερση ωοθηκων. Στην δευτερη εξωσωματικη o εμβρυολογος ζητησε λιγοτερα ωαρια και καλυτερη ποιοτητα και δοκιμασαμε gonal 150 μοναδες ολες τις μερες και τις τελευταιες 2 μερες 220 μοναδες. Πηραμε 14 ωαρια γονιμοποιηθηκαν τα 4 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη μερα. Στην τριτη προσπαθεια με φυσικο κυκλο πηραμε 1 ωαριο το οποιο ειχε την καλυτερη εικονα καθως εγινε ενα υγιεστατο εμβρυακι , αλλα ετα την τεταρτη μερα  δεν προχωρησε. Δεν βρηκαμε καποια αιτια για την κακη ποιοτητα ωαριων. Το σπερμα ειναι πολυ καλο, εχω καλη Αμη και δεν βρισκουμε καποιον αλλο παραγοντα που να ευθυνεται. Τωρα προκειται να κανουμε εξεταση καρυοτυπου. Σκεφτηκα να παρω και αλλη μια γνωμη και επισκεφτηκα τον κ Σφ. ο οποιος μου προτεινε να εφαρμοσουμε μια διαφορετικη δοσολογια με 300 μοναδες την ημερα. Δεν γνωριζω και αναρωτιεμαι εαν ειναι μια συνηθισμενη δοσολογια και δη για τη βελτιωση της ποιοτητας των ωαριων. Δεν υπαρχει παλι κινδυνος να παθω υπερδιεγερση? Εχει καποια απο εσας παρομοια εμπειρια? Αναμενω την οποια βοηθεια και συμβουλη.  Ευχομαι απο καρδιας σε ολες μας την πραγματοποιηση του ονειρου μας.

Να δείτε οπωσδήποτε κατακερματισμο σπέρματος και καλλιέργεια σπέρματος για τυχών μικρόβια. Πηρατε καθόλου βιταμίνες πριν την ωοληψια? Κάποιοι συστήνουν 3 μήνες πριν βιταμίνες κ στους 2 για βελτίωση ποιότητας σπέρματος κ ωαρίων 

8 hours ago, kounela said:

Κορίτσια καλημέρα!

Μπορείτε να μου πείτε τι παίρνετε από βιταμίνες που να βοηθούν στη σύλληψη ή στα ωαρια; 

Εμείς είχαμε πάρει τις lifertil,  όμως αναλόγως του θέματος που έχει η κάθε μία προτείνονται διαφορετικές. Εγώ ασπουμε είχα κάπως χαμηλή αμη. Για πολυκυστικες πολλοί δίνουν inofert κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...