Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 22 λεπτά , a miracle please είπε:

      Καλησπέρα σας,

      ελπίζω να είστε όλες καλά! 

      Αχ πως αρχίζω το μήνυμά μου...σαν γράμμα. Αλλά ελπίζω πραγματικά να είστε καλά όλες σας.

      Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε, διότι σκέφτηκα αρκετά να κάνω λογαριασμό και να σας ρωτήσω εδώ στο θέμα για πληροφορίες...

      Το ιστορικό μου έχει ως εξής..

      Είμαι 43 (και μισό) και έχω αποβολές/παλίνδρομες τα τελευταία χρόνια. Έχω κάνει και εξωσωματική, αλλά...... οι γιατροί που έχω ρωτήσει γενικά, εαν έχουμε κάποιο πρόβλημα κτλ κτλ μου είπαν απλά πως είναι θέμα ηλικίας που δεν κρατιούνται οι εγκυμοσύνες και πως δύσκολα θα κάνω "δικά μου" παιδιά. Και να σκεφτώ τη δωρεά. Έχουμε δώσει ένα σκασμό λεφτά σε εξετάσεις κτλ και όλα δείχνουν καλά. Τι να πω... ίσως είναι λόγω ηλικίας τελικά. Αν και έχω ακούσει πως και άλλες γυναίκες στην ηλικία μου έχουν μείνει εγκυος και φυσιολογικά μάλιστα και απέκτησαν υγιέστατα μωράκια. Αλλά αυτό μάλλον είναι άλλο θέμα.

      Και εδώ έρχομαι να σας ρωτήσω, ποιους γιατρούς να επισκεφτώ να ρωτήσω για δωρεά; ποιοι είναι ειδικοί σε αυτό το θέμα; γιατί πλέον δεν εμπιστεύομαι εύκολα όποιον να'ναι. 

      Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Επίσης τα προμηθεύονται απο τράπεζες ή βρίσκουν γυναίκες να κάνουν ωοληψία μαζί τους;

      Προσπαθώ να βρω λίγο το δρόμο μου, γιατί βασικά μόνο αυτό μου έμεινε να κάνω.

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!      

      Δεν υπάρχουν ειδικοί γιατροί.. οι περισσότεροι  ασχολούνται  και με αυτό το κομμάτι.. απλά κάποιος τους κάναμε εμείς ονόματα εδώ μέσα λόγω επιτυχιών.. σωστο και λαθος ταυτόχρονα..ιασω, Ρέα, ιακ ,μητερα και άλλα λογικά είναι τα κέντρα-νοσοκομεία που ασχολούνται..οπότε οι γιατροι συνεργάζονται  με αυτά.. αν μιλάς για Αθήνα.. υπάρχουν αντίστοιχα  και Θεσσαλονίκη..υπάρχουν και από τράπεζα και "φρεσκα", συνήθως την δότρια την μοιράζεσαι με άλλη κοπέλα.. το κόστος κυμαίνεται από 5000-7000, ίσως και λιγότερα από 5000 ανάλογα τι θα ζητήσεις και τι deal θα κάνεις.. γνώμη μου να διαλέξεις γιατρό  που θα ξεσκονησει και τον σύζυγο  αν δεν το εχετε κανει γτ πάντα  ειμαστε 2..μην παμε στο προφανες οτι φταει η γυναίκα..θα δωσεις λεφτά  για πιο σιγουρα..οποτε να εισαι πιο σιγουρη..αυτά για αρχή.. δεν ξέρω τι άλλο θα σε βοηθούσε.. 

      • Μου αρέσει 1

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

On 6/15/2024 at 12:29 PM, SylPan said:

Καλημέρα, σήμερα αδιαθέτησα. Την Δευτέρα με το καλό ξεκινάω τις ενέσεις, είμαι πολύ αγχωμένη. Κι έχω και την γειτόνισσα να μου λέει διαφορά (ότι δεν είμαι ικανή να γίνω μάνα και άλλα πολλά) και τα λέει και στην μαμά μου και την στεναχωρεί. 

Συγγνώμη για το ξέσπασμα έχω πολλή άγχος και πολλές σκέψεις...

κρυοσυντήρηση ωαρίων θα κάνεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Ioli_ είπε:

Kαλησπέρα στην ομάδα και από ένα ακόμη καινούριο μέλος.  Σε λίγους μήνες κλείνω τα 46 και μόλις την προηγούμενη βδομάδα επισκεφτήκαμε γνωστό κέντρο εξωσωματικής στο κέντρο της Αθήνας με άριστες κριτικές για να προχωρήσουμε στη διαδικασία της εξωσωματικής με δικά μου ωάρια. Οι πιθανότητες είναι μονοψήφιες όπως μας είπαν, αλλά υπάρχουν.

Θα ήθελα να ρωτήσω  τη δική σας γνώμη βάσει των εμπειριών σας. Αξίζει να προσπαθήσουμε με δικά μου ωάρια στην ηλικία των 46; Ή θα ταλαιπωρηθούμε μάταια χάνοντας πολύτιμο χρόνο; Θα θεωρούσατε τα ωάρια δότριας μονόδρομο; 

Καλώς ήρθες και καλή αρχή στο ταξίδι σας! Όπως πολύ σωστά σου είπαν ήδη, είναι πράγματι οικονομικό το ζήτημα. Η δωρεά ωαρίων θα είναι εκεί σαν επιλογή, αν μπορείτε να στηρίξετε οικονομικά προσπάθεια με δικό σου υλικό, προχωρήστε και δοκιμάστε την τύχη σας. Όταν έκανα εγώ τις διεγέρσεις μου ήμουν 42 ετών. Είχα καλή ανταπόκριση και παρήγαγα αρκετά ωάρια για την ηλικία μου, η ποιότητα όμως δεν ήταν καλή. Τελικά μετά από προεμφυτευτική διάγνωση καταφέραμε να έχουμε 1 υγιές έμβρυο, από συνολικό αριθμό 32 ωαρίων. Μεγάλο ρόλο παίζουν φυσικά και οι ορμονολογικές σου εξετάσεις, όπως και ο τρόπος ζωής σου, κάπνισμα, διατροφή, άσκηση. Και η τύχη! Εύχομαι να είναι με το μέρος σας ❤

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, irene_alex είπε:

κρυοσυντήρηση ωαρίων θα κάνεις;

Σάς ευχαριστώ πολύ όλους για την συμπαράσταση... Θα προσπαθήσω να σκέφτομαι θετικά.

 

Όχι θα κάνω διέγερση και αμέσως και εμβρυομεταφορά (αν όλα πάνε καλά και έχω έμβρυα).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί να ζητήσεις καλύτερη τιμή χωρίς απόδειξη αφού διάβασα ότι αν το πασ στο ΙΚΑ σου πληρώνει 8 ευρώ κάνεις ένσταση και σου πληρώνει το υπόλοιπο άρα δεν συμφέρει χωρίς απόδειξη σωστά;;;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

Ρε παιδιά γιατί να ζητήσεις καλύτερη τιμή χωρίς απόδειξη αφού διάβασα ότι αν το πασ στο ΙΚΑ σου πληρώνει 8 ευρώ κάνεις ένσταση και σου πληρώνει το υπόλοιπο άρα δεν συμφέρει χωρίς απόδειξη σωστά;;;

Δεν γνωρίζω καθόλου αν γίνεται κάτι τέτοιο. Απλά παρέθεσα την εμπειρία μου με τον συγκεκριμένο γιατρο μιας κ έτυχε να δω το σχόλιο σου κ είχα πάει σε αυτόν. Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι από το 22 που ήμουν έγκυος εγώ.


CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

Ρε παιδιά γιατί να ζητήσεις καλύτερη τιμή χωρίς απόδειξη αφού διάβασα ότι αν το πασ στο ΙΚΑ σου πληρώνει 8 ευρώ κάνεις ένσταση και σου πληρώνει το υπόλοιπο άρα δεν συμφέρει χωρίς απόδειξη σωστά;;;

Τι ακριβώς εννοείς? Η αυχενικη κοστίζει γύρω στα 120-150+, δεν εχω ακούσει να σου δικαιολογεί κάτι ο ΕΟΠΠΥ, πιθανόν να είναι αμελητέο το ποσό και αν δεν κόψεις απόδειξη να κερδίζεις παραπανω. Εσένα τι ποσό σου έχουν πει ότι δικαιολογειται? Και γιατί να γίνεται ένσταση αφού τα ποσά που δικαιολογουνται πάντα είναι συγκεκριμένα?

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2024 at 12:29 ΜΜ, SylPan είπε:

Καλημέρα, σήμερα αδιαθέτησα. Την Δευτέρα με το καλό ξεκινάω τις ενέσεις, είμαι πολύ αγχωμένη. Κι έχω και την γειτόνισσα να μου λέει διαφορά (ότι δεν είμαι ικανή να γίνω μάνα και άλλα πολλά) και τα λέει και στην μαμά μου και την στεναχωρεί. 

Συγγνώμη για το ξέσπασμα έχω πολλή άγχος και πολλές σκέψεις...

Να μην ακούς κανέναν!!! Και να κόψετε την γειτονισσα, δεν είναι ντροπή να της πείτε να μην σχολιάζει κ μάλιστα με κακία!! Ντροπή είναι αυτό που κάνει αυτή σε μια κοπέλα με όνειρα κ ελπίδες!!

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και όπως τα θες!!! Να μην αγχώνεσαι, πόσο μάλλον από λόγια ανοητων ανθρώπων!!

Σου στέλνω όλη την θετική μου ενέργεια!!!!❤️ περιμένουμε νέα σου!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Patataki83 είπε:

Δεν γνωρίζω καθόλου αν γίνεται κάτι τέτοιο. Απλά παρέθεσα την εμπειρία μου με τον συγκεκριμένο γιατρο μιας κ έτυχε να δω το σχόλιο σου κ είχα πάει σε αυτόν. Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι από το 22 που ήμουν έγκυος εγώ.

Όχι βρε δεν το είπα για εσένα απλά αναρωτιέμαι γιατί διάβασα ότι ο ΕΟΠΥΥ δίνει τα λεφτά της αυχενικής λαμβάνεις 8 ευρώ κάνεις ένσταση και λαμβάνεις και το υπόλοιπο όχι το λέω γιατί πρέπει να γνωρίζουμε τόσα λεφτά μασ κρατάνε από το μισθό για την ασφάλεια μας 😅 

Link to comment
Share on other sites

@Kate89 εγώ έχω κάνει μια φορά το μακρύ πρωτόκολλο και μου ταίριαξε πολύ. 10-13 ημέρες arvekap και 13 ημέρες διέγερση με 450 μονάδες ημερησίως με puregon. 
τις 3 προηγούμενες είχα κάνει 13 ημέρες διέγερση με 300 μονάδες ημερησίως. 
Με το μακρύ πηραμε πιο πολλά ωάρια! Στείλε μου inbox ότι θέλεις 

Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2024 at 1:00 ΜΜ, Ioli_ είπε:

Kαλησπέρα στην ομάδα και από ένα ακόμη καινούριο μέλος.  Σε λίγους μήνες κλείνω τα 46 και μόλις την προηγούμενη βδομάδα επισκεφτήκαμε γνωστό κέντρο εξωσωματικής στο κέντρο της Αθήνας με άριστες κριτικές για να προχωρήσουμε στη διαδικασία της εξωσωματικής με δικά μου ωάρια. Οι πιθανότητες είναι μονοψήφιες όπως μας είπαν, αλλά υπάρχουν.

Θα ήθελα να ρωτήσω  τη δική σας γνώμη βάσει των εμπειριών σας. Αξίζει να προσπαθήσουμε με δικά μου ωάρια στην ηλικία των 46; Ή θα ταλαιπωρηθούμε μάταια χάνοντας πολύτιμο χρόνο; Θα θεωρούσατε τα ωάρια δότριας μονόδρομο; 

Καλησπέρα κορίτσι μου , φυσικά άξιζει η προσπάθεια με τα δικά σου ,ξεκινάς συνειδητοποιείς , βλέπεις τα αποτελέσματα αρχικά με τα δικά σου  και αναλόγως προχωρας..εύχομαι να τα καταφέρεις!

 

On 15/6/2024 at 12:29 ΜΜ, SylPan είπε:

Καλημέρα, σήμερα αδιαθέτησα. Την Δευτέρα με το καλό ξεκινάω τις ενέσεις, είμαι πολύ αγχωμένη. Κι έχω και την γειτόνισσα να μου λέει διαφορά (ότι δεν είμαι ικανή να γίνω μάνα και άλλα πολλά) και τα λέει και στην μαμά μου και την στεναχωρεί. 

Συγγνώμη για το ξέσπασμα έχω πολλή άγχος και πολλές σκέψεις...

Γράψε τη γειτόνισσα και κάθε γειτόνισσα γιατί υπάρχουν πολλές σαν αυτή ... ..... Εγώ σου εύχομαι γρήγορα και χωρίς κόπο να γίνεις μανούλα!!

πρίν από 2 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου , φυσικά άξιζει η προσπάθεια με τα δικά σου ,ξεκινάς συνειδητοποιείς , βλέπεις τα αποτελέσματα αρχικά με τα δικά σου  και αναλόγως προχωρας..εύχομαι να τα καταφέρεις!

 

Γράψε τη γειτόνισσα και κάθε γειτόνισσα γιατί υπάρχουν πολλές σαν αυτή ....... Εγώ σου εύχομαι γρήγορα και χωρίς κόπο να γίνεις μανούλα!!

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, SylPan είπε:

Τι είναι καταστολή με averkap? Για τεχνητό κύκλο? Βγαίνουν περισσότερα ωάρια? Πωπώ κι εμένα μου φάνηκαν παρά πολλές!

Κανεις πρώτα καταστολή και μετά διέγερση. Είναι διαφορετικό πρωτόκολλο. Σε εμένα βγήκαν περισσότερα. Οι 300 μονάδες σε προηγούμενα πρωτόκολλα δεν μου έφταναν. Και εμένα πολλές μου φαίνονται αλλά τόσες χρειάζεται ο οργανισμός μου για να βγάλει πολλά και ποιοτικά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

Κανεις πρώτα καταστολή και μετά διέγερση. Είναι διαφορετικό πρωτόκολλο. Σε εμένα βγήκαν περισσότερα. Οι 300 μονάδες σε προηγούμενα πρωτόκολλα δεν μου έφταναν. Και εμένα πολλές μου φαίνονται αλλά τόσες χρειάζεται ο οργανισμός μου για να βγάλει πολλά και ποιοτικά. 

Αν επιτρέπεται πόσα είχες με 300 και πόσα με 450? Εμένα αυτήν την φορά μου έδωσε και meriofert. Την προηγούμενη φορά είχα κάνει μόνο gonal 300(άλλαξα γιατρό).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...