Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Kirra είπε:

      Καλησπέρα στην ομάδα και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες!!! Πρώτη φορά γράφω οπότε ζήτω συγγνώμη για το σεντόνι που ακολουθεί αλλά να πω και εγώ τον πόνο μου και ελπίζω να με βοηθήσετε! 39 εγώ 40 ο σύζυγος. Έκανα την πρώτη μου εξωσωματική τον Οκτώβριο/ Νοέμβριο του 23… 0 χοριακή. Ξανά προσπαθήσαμε τον Μάρτιο/ Απρίλιο που μας πέρασε πάλι 0 χοριακή. Και στις δυο περιπτώσεις ήταν άριστες, 2 έμβρυα 3ης ημέρας. 

      ΑΜΗ καλή αλλά θέματα υπάρχουν τα οποία είναι ρυθμισμένα, έχω υπερθυρεοειδισμό και τσιμπημένη Προλακτίνη και ακολουθώ την ελάχιστη δόση της αγωγής. Η σαλπιγγογραφια έδειξε ότι είναι ναι μεν βατές αλλά η μια πιο στενή από την άλλη. Το σπερμοδιαγραμμα δυστυχώς όχι δυνατό αλλά το παλεύουμε με βιταμίνες και επίσης στην εξωσωματική κάνουμε icsi οπότε διαλέγουν το καλύτερο. Το θέμα μου είναι το εξής. Μετά την δεύτερη προσπάθεια ο γυναικολόγος μου πρότεινε να κάνουμε έλεγχο του μικροβιωματος του ενδομητρίου. Δεν ξέρω αν την έχετε κάνει αλλά για μένα ήταν τραυματική εμπειρία! Άλλες την έχουν περάσει ανώδυνα. Το αποτέλεσμα δείχνει σταφυλόκοκκο και ότι οι γαλακτοβάκιλλοι ήταν λίγοι οπότε μου χορηγεί αντιβίωση για σχεδόν 40 μέρες. Ξανά πάω για επαναληπτική εξέταση (αναμένω από μέρα σε μετά την απάντηση) και ήταν ακόμη πιο τραυματική η εμπειρία μου αφού χρειάστηκε να μου κάνουν διάνοιξη κόλπου για να μου πάρουν δείγμα. Να πω εδώ πως μετά από αντιβιώσεις και την συγκεκριμένη εξέταση δεν ήθελα να με κοιτάξω ή να με ακουμπήσουν εκεί. Έκλαιγα γιατί πραγματικά ήταν τραυματική εμπειρία. Στη σκέψη πως έπρεπε να ξανά κάνω εξετάσεις έτρεμα. Α! Και λόγου των αντιβιώσεων έπαθα μυκητίαση «Candida glabrata». Ξανά αντιβίωση και εγώ και ο σύζυγος και δεν ξέρω και αν έφυγε!! Υποτίθεται πως θα ξανά κάναμε τώρα μια προσπάθεια αλλά πήγα σε μια αιματολόγο και μου πρότεινε να περιμένουμε να βγουν οι δικές τις εξετάσεις που θέλουν ένα μήνα και να κάνει ο σύζυγος επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα και συμφώνησα μαζί της. Επίσης χρειαζόμαστε αυτή την ξεκούραση σωματικά και ψυχικά…Το θέμα είναι πως τώρα η προσπάθεια θα πάει μετά τον Σεπτέμβριο οπότε και χάνουμε την προθεσμία της επιτροπής που καλύπτει ωοληψια και εμβρυομεταφορα, τα φάρμακα ευτυχώς τα έχω πάρει. 

      Όσο για τον γυναικολόγο δυστυχώς νιώθω πως δεν με καταλαβαίνει, όταν τον ενημέρωσα πως άλλαξα γνώμη και δεν θέλω να κάνω τώρα προσπάθεια κατευθείαν μετά από όλα αυτά που πέρασα και με την παρότρυνση της αιματολόγου νιώθω ότι θίχτηκε, αν αυτό βγάζει νόημα. Επειδή τον ενημέρωσα δυο μέρες πριν από την περίοδο μου ότι δεν θα προχωρήσουμε για τους παραπάνω λόγους γύρισε και μου είπε ότι τον απασχολώ ώρες εκτός υπηρεσίας!!!! (Πηγαίνω σε δημόσιο Νοσοκομείο για εξωσωματική, Αθήνα) και ότι τα ψαχουλεύω όλα επειδή τον ρωτάω αν αυτο μπορεί να ευθύνεται και μήπως να κοιτάξω αυτο και με κατηγόρησε ότι κοιμάμαι και ξυπνάω σκεπτόμενη την εξωσωματική. Νιώθω πως δεν έχει ενσυναίσθηση. Και δυστυχώς είμαι σε αδιέξοδο γιατί λεφτά δεν έχω για να παω ιδιωτικά και ΑΝ αλλάξω γυναικολόγο ΙΣΩΣ θα είναι πάλι στο Δημόσιο Νοσοκομείο στο ίδιο τμήμα και δεν ξέρω αν έχουν κλίκες εκεί και αν θα θελήσουν να με αναλάβουν.. μην γυρίσει και πει αυτή τα ψαχουλεύει όλα και κάνω πολλές ερωτήσεις. Δεν θελω η 3η μας προσπάθεια να είναι πάλι μηδενική, εννοείται πως θα κάνουμε ότι μπορούμε… 

      Έχει καμία σας εμπειρία από IVF σε Δημόσιο Νοσοκομείο;;; Από έλεγχο του μικροβιωματος; Από γιατρό χωρίς ενσυναισθηση; Σε ιδιωτική κλινική μέσω ΕΟΠΥΥ; 

       

      Ευχαριστώ!! 

      Οι εξετάσεις που σε έβαλε να κάνεις ήταν πολύ σωστές αλλά προφανώς για να υποφέρεις στις έκανε με λάθος τρόπο Κ δεν σου έδωσε κατάλληλη αγωγή για να μην πάθεις Κ μυκητιασεις. Προφανώς Κ πρέπει να αλλάξεις γιατρό. Σε ιδιωτική κλινική δεν υπάρχει εοππυ παρά μόνο για κάποιες εξετάσεις μπορείς να κάνεις. 

      Γενικά στο δημόσιο το πρόβλημα είναι λίγο τα μέσα που χρησιμοποιούν ότι δεν είναι τόσο εξελιγμένα λόγο ελλείψεων χρηματοδότησης . Προφανώς θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο άλλο γιατρό Κ ίσως να το ψάξεις λίγο καλητερα ώστε να μπορείς να έχεις μια καλύτερη συνεργασία ώστε κάποια πράγματα να γίνουν με τους δικούς σου όρους .  

Μανούλες τον Ιούλιο 2024


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Mar122 είπε:

Και εγώ με λευκό ξύδι θα το κάνω καο αποστείρωτη και βραστήρα. 

Αντε με το καλό κοντεύεις.  Πόσο ειναιβτο μωράκι σε κιλά?

Σε ευχαριστώ!

2750 γρ. μας είπε ο γιατρός. Είναι λίγο μικρούλα αλλά ήταν από την αρχή έτσι. Στην καμπύλη της είναι εντάξει μου είπε ο γυναικολόγος επειδή ανησυχούσα εγώ αλλά μου ειπε ότι δεν είναι απο τα μεγάλα μωρά αλλά είναι οκ. 

Εσύ με τις συσπάσεις πώς τα πας;

πρίν από 9 λεπτά , Ναταλια1990 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Κι εγώ σήμερα 38 και 2 και η αλήθεια είναι ότι θέλω να γεννήσω πλεον!!! Βάζω μουσική και χορευω πολυ ή κάνω γυμναστική αλλά δεν την βλέπω την μπεμπα να θέλει να βγει! Είναι και το τρίτο και Ήλπιζα να γίνει νωρίτερα! Είχαμε γιατρό προχτες και ζυγίζει 3150

Χαχαχα! Εγώ εντάξει της λέω να κάτσει λίγο ακόμα να πάρει και λίγο βάρος ακόμα γιατί είναι 2750 γρ.  Είχα και μετακόμιση οπότε να προλάβω να τακτοποιήσω όσο περισσότερο μπορώ και το σπίτι.. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 423
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, anast. είπε:

Τι κάνετε κορίτσια; Τι νέα;

Αγορές πλυσίματα ρούχων βαλίτσα αϋπνία και καούρες είναι οι δική μου φάση.  Αααα και μια εισαγωγή χθες στο νοσοκομείο γιατί το μωρό δεν κουνιόταν πολύ στον καρδιοτοκογράφο και έμεινα μέσα γοα παρακολούθηση και άγχος στο Θεό άσε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Mar122 είπε:

Αγορές πλυσίματα ρούχων βαλίτσα αϋπνία και καούρες είναι οι δική μου φάση.  Αααα και μια εισαγωγή χθες στο νοσοκομείο γιατί το μωρό δεν κουνιόταν πολύ στον καρδιοτοκογράφο και έμεινα μέσα γοα παρακολούθηση και άγχος στο Θεό άσε. 

Ωχ ..καταλαβαίνω απόλυτα...και εμένα η δική μου χτες δεν ήταν πολύ ενεργή αλλά κοιμόταν. Έφαγα σοκολάτα και ευτυχώς μετά ξύπνησε...Αγχώθηκα και εγώ για λίγο οπότε καταλαβαίνω το άγχος σου! 

Κατά τ' αλλα είμαι σε φάση αναμονής...την άλλη εβδομάδα έχω ΠΗΤ αν και ο γιατρός δεν βλέπει κάποια ένδειξη προς το παρόν τοκετού! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anast. είπε:

Ωχ ..καταλαβαίνω απόλυτα...και εμένα η δική μου χτες δεν ήταν πολύ ενεργή αλλά κοιμόταν. Έφαγα σοκολάτα και ευτυχώς μετά ξύπνησε...Αγχώθηκα και εγώ για λίγο οπότε καταλαβαίνω το άγχος σου! 

Κατά τ' αλλα είμαι σε φάση αναμονής...την άλλη εβδομάδα έχω ΠΗΤ αν και ο γιατρός δεν βλέπει κάποια ένδειξη προς το παρόν τοκετού! 

Ρε συ αγχώθηκα πάρα πολύ γιατί εμένα ειναι 2 μέρες τώρα σε πολύ χαλαρό μουντ γιαυτό και με κράτησε μέσα αλλά και τώρα δεν βλέπω μεγάλη δραστηριότητα και εχω τόσο άγχος άσε. Εσένα γενικά μεδα στ μέρα κουνιέται πολύ.? 

Την άλλη βδομάδα εεε? Πως περασε ο καιρός. Εγώ κανονικά έχω τέλος του μήνα αλλά επειδή θα γεννήσω με καισαρική είχαμε πει κατά τς 17 τώρα δεν ξέρω με όλο αυτό που μήπως με πάει και πιο νωρίς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mar122 είπε:

Ρε συ αγχώθηκα πάρα πολύ γιατί εμένα ειναι 2 μέρες τώρα σε πολύ χαλαρό μουντ γιαυτό και με κράτησε μέσα αλλά και τώρα δεν βλέπω μεγάλη δραστηριότητα και εχω τόσο άγχος άσε. Εσένα γενικά μεδα στ μέρα κουνιέται πολύ.? 

Την άλλη βδομάδα εεε? Πως περασε ο καιρός. Εγώ κανονικά έχω τέλος του μήνα αλλά επειδή θα γεννήσω με καισαρική είχαμε πει κατά τς 17 τώρα δεν ξέρω με όλο αυτό που μήπως με πάει και πιο νωρίς. 

Εμένα είναι μέρες που είναι πολυ έντονη και μέρες που είναι πιο υποτονική. Και επειδή όταν είναι έντονη είναι πολύ όταν ηρεμεί με ανησυχεί και εμένα. Βέβαια νομίζω ότι είναι  φυσιολογικό. Δεν μπορούν να είναι συνέχεια σε ένταση. Θέλουν να ηρεμήσουν και αυτά. 

Φάε κάνα γλυκάκι ή κάτι αλμυρό μήπως κουνηθεί περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anast. είπε:

Εμένα είναι μέρες που είναι πολυ έντονη και μέρες που είναι πιο υποτονική. Και επειδή όταν είναι έντονη είναι πολύ όταν ηρεμεί με ανησυχεί και εμένα. Βέβαια νομίζω ότι είναι  φυσιολογικό. Δεν μπορούν να είναι συνέχεια σε ένταση. Θέλουν να ηρεμήσουν και αυτά. 

Φάε κάνα γλυκάκι ή κάτι αλμυρό μήπως κουνηθεί περισσότερο. 

Ναι όταν τρώω γλυκο κουνιέται. Απλά υπάρχουν φορές που κάνει πάνω από 4 5 ώρες να το νιώσω. Απλά επειδή έχω τον διαβήτη κάπως με ανησυχεί περισσότερο.  

Έχεις ετοιμάσει βαλίτσες.?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Mar122 είπε:

Ναι όταν τρώω γλυκο κουνιέται. Απλά υπάρχουν φορές που κάνει πάνω από 4 5 ώρες να το νιώσω. Απλά επειδή έχω τον διαβήτη κάπως με ανησυχεί περισσότερο.  

Έχεις ετοιμάσει βαλίτσες.?

Ναι κατάλαβα! 

Ναι τα έχω ετοιμάσει αυτα. Ειναι στην αναμονή! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πως πάτε? Έχετε προμηθευτεί πάνες και μωρό μαντήλα? Όλοι μου λένε πΝες να μην πάρω γιατί δεν θα ξέρω πόσο θα γεννηθεί το μωράκι αλλά με πιάνει ανασφάλεια και θέλω να έχω έστω ένα πακέτο στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ntonto είπε:

Κορίτσια πως πάτε? Έχετε προμηθευτεί πάνες και μωρό μαντήλα? Όλοι μου λένε πΝες να μην πάρω γιατί δεν θα ξέρω πόσο θα γεννηθεί το μωράκι αλλά με πιάνει ανασφάλεια και θέλω να έχω έστω ένα πακέτο στο σπίτι.

Ναι εγώ έχω πάρει...Μωρομαντηλα πήρα αυτά με βάση το νερό και πάνες το νούμερο 1 είναι από 2 μέχρι 5 κιλά νομίζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 55 λεπτά , anast. είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω και κάτι άλλο...Έχετε ασχοληθεί καθόλου με το θέμα των βλαστοκυττάρων; Θα τα κρατήσετε;

Αν θες τα κρατάς απλά να ξέρεις ότι προς το παρόν δεν έχουν χρησιμοποιηθεί πουθενά δηλαδή δεν γνωρίζουν ακριβώς πώς χρησιμοποιούνται. Κ επίσης αν υπάρχει κάποια ασθένεια δεν χρησιμοποιείς τα δικά σου κρατημένα έτσι Κ αλλιώς . Κάπως έτσι εγώ που το είχα ψάξει. Δηλαδή είναι ακόμα κάτι ψιλοπειραματικο που στην ουσία δεν χρησιμεύει πουθενά μέχρι τώρα . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , linaa είπε:

Αν θες τα κρατάς απλά να ξέρεις ότι προς το παρόν δεν έχουν χρησιμοποιηθεί πουθενά δηλαδή δεν γνωρίζουν ακριβώς πώς χρησιμοποιούνται. Κ επίσης αν υπάρχει κάποια ασθένεια δεν χρησιμοποιείς τα δικά σου κρατημένα έτσι Κ αλλιώς . Κάπως έτσι εγώ που το είχα ψάξει. Δηλαδή είναι ακόμα κάτι ψιλοπειραματικο που στην ουσία δεν χρησιμεύει πουθενά μέχρι τώρα . 

Και εμείς τελικά αποφασίσαμε να μην τα κρατήσουμε γιατί ψάχνοντας λίγο το θέμα σε αυτό καταλήξαμε και εμείς!Ωστόσο είπα να ρωτήσω για να δω και άλλες απόψεις. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2024 at 12:04 ΠΜ, ntonto είπε:

Κορίτσια πως πάτε? Έχετε προμηθευτεί πάνες και μωρό μαντήλα? Όλοι μου λένε πΝες να μην πάρω γιατί δεν θα ξέρω πόσο θα γεννηθεί το μωράκι αλλά με πιάνει ανασφάλεια και θέλω να έχω έστω ένα πακέτο στο σπίτι.

Εγώ πήρα ένα μηνιαίο πακέτο με 156 πανες το βρήκα σε προσφορά οπότε πήρα. Και πήρα ακόμα ένα πακέτο για το νοσοκομείο από το σούπερ μάρκετ. Χαμένες δεν θα πάνε είναι έως 5 κιλά 

Κορίτσια νιώθετε καθόλου πονακια περιόδου?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Mar122 είπε:

Εγώ πήρα ένα μηνιαίο πακέτο με 156 πανες το βρήκα σε προσφορά οπότε πήρα. Και πήρα ακόμα ένα πακέτο για το νοσοκομείο από το σούπερ μάρκετ. Χαμένες δεν θα πάνε είναι έως 5 κιλά 

Κορίτσια νιώθετε καθόλου πονακια περιόδου?

Εγώ όχι δεν έχω καθόλου προς το παρόν.. Εσύ έχεις; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...