Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Μανούλες Δεκεμβρίου 2023


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!! Πώς είστε με τα μικρούλια σας;; Κορίτσια τι φανταστικά νέα είναι αυτά με κοριτσάκια, αγοράκια και τις κινησεις τους στην κοιλιά!!! ♥️♥️♥️ Εγώ χάθηκα, Έτρεχα και τρέχω ακόμη με τη δουλειά και δεν πρόλαβα να σας γράψω καθόλου αν και που και που μάθαινα τα νέα σας!! @roulas40ευχομαι όλα να πάνε καλά με την περίδεση και τον μπεμπουλη σας!! Περιμένουμε νέα σου!! @Σμαραγδένιαόλα καλά να πάνε και με τη Β’επιπεδου περιμένουμε ευχάριστα νέα!! Υγρά κορίτσια @Σμαραγδένιακαι @souz13κι εγώ έχω πολλά αλλά πέρα από το ότι παντού διαβάζω είναι φυσιολογικό εγώ παίρνω ακόμη προγεστερόνη με υποθέτω λόγω δίδυμων. 
Για χαρτιά θα τα ψάξω με την φίλη μου που είναι λογίστρια, προς το παρόν ενημέρωσα ανεπίσημα για τα διαστήματα όπως τα υπολόγισα εγώ για να τα τσεκάρει και ο λογιστής της εταιρείας. 
Εγω παιδιά έκανα 17 Β’επιπεδου και πήγε τέλεια, τα μωρά είναι μεγάλα και τσουπωτα, επίσης επιβεβαιώσαμε ότι είναι ένα και ένα. Έχω ραντεβού σε μια βδομάδα και την επόμενη Δευτέρα θα πάω για καμπύλη ζαχαρου. Με έβαλε επίσης και μετράω πίεση 3 φορές τη βδομάδα. Επίσης εχω βγάλει εδώ και τρεις μέρες εξανθήματα στα πόδια, ο δερματολόγος είπε ότι είναι δερματίτιδα εξ επαφής και μου έδωσε 2 κρέμες και ειδικό αφρόλουτρο. Έκανα αλλεργία μάλλον σε βρεφικό αφρόλουτρο και λαδακι που χρησιμοποίησα την προηγούμενη βδομάδα. Ζορίζομαι λίγο από τη φαγούρα και από το ότι θα βάλω κορτιζονούχα κρέμα (ευτυχώς ελαφριά) αλλά χαίρομαι που τα μωρά είναι καλά και δεν τα επηρεάζει κάπως.. Τα νιώθω συνέχεια, κάνουν ακροβατικά και μετακινούνται όλη την ώρα 🤣🤣

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 657
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Miss_Pineapple Φανταστικά τα νέα σου , με το καλό τα μωράκια σου δεν σε άφησαν παραπονεμένη έχεις ένα και ένα .. τι τέλειο ❤️ Εύχομαι να περάσει η αλλεργία, σίγουρα θα σε ζορίζει αλλά να σκέφτεσαι ότι δεν επηρεάζει τα μωράκια σου , θα περάσει και αυτό 😊 Με το καλό να χαλαρώσεις και από την δουλειά για να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!!! 😘 

Κορίτσια θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση , λοιπόν πως νιώθουμε εάν έχουμε σπασμούς;;δεν είναι ότι έχω αλλά έχω διαβάσει αρκετά γι’αυτο κ αναρωτιέμαι πως είναι κ πως μπορώ να τις ξεχωρίσει εάν μου συμβούν 

συσπάσεις εννοούσα 😅

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Σμαραγδένια είπε:

@Miss_Pineapple Φανταστικά τα νέα σου , με το καλό τα μωράκια σου δεν σε άφησαν παραπονεμένη έχεις ένα και ένα .. τι τέλειο ❤️ Εύχομαι να περάσει η αλλεργία, σίγουρα θα σε ζορίζει αλλά να σκέφτεσαι ότι δεν επηρεάζει τα μωράκια σου , θα περάσει και αυτό 😊 Με το καλό να χαλαρώσεις και από την δουλειά για να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!!! 😘 

Κορίτσια θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση , λοιπόν πως νιώθουμε εάν έχουμε σπασμούς;;δεν είναι ότι έχω αλλά έχω διαβάσει αρκετά γι’αυτο κ αναρωτιέμαι πως είναι κ πως μπορώ να τις ξεχωρίσει εάν μου συμβούν 

συσπάσεις εννοούσα 😅

Πονακια περιόδου που πάνε Κ έρχονται είναι οι συσπάσεις. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Σμαραγδένια said:

@Miss_Pineapple Φανταστικά τα νέα σου , με το καλό τα μωράκια σου δεν σε άφησαν παραπονεμένη έχεις ένα και ένα .. τι τέλειο ❤️ Εύχομαι να περάσει η αλλεργία, σίγουρα θα σε ζορίζει αλλά να σκέφτεσαι ότι δεν επηρεάζει τα μωράκια σου , θα περάσει και αυτό 😊 Με το καλό να χαλαρώσεις και από την δουλειά για να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!!! 😘 

Κορίτσια θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση , λοιπόν πως νιώθουμε εάν έχουμε σπασμούς;;δεν είναι ότι έχω αλλά έχω διαβάσει αρκετά γι’αυτο κ αναρωτιέμαι πως είναι κ πως μπορώ να τις ξεχωρίσει εάν μου συμβούν 

συσπάσεις εννοούσα 😅

Ρώτησα τη μαία μου γιατί εμένα η μικρή με κλωτσάει στη μήτρα και μπερδεύτηκα με το αν είναι σύσπαση. Μου είπε ότι είναι πονάκια που έρχονται και φεύγουν αλλά ταυτόχρονα πετρώνει και η κοιλιά.. Αν εμφανιστούν τώρα είναι φυσιολογικό απλώς αν είναι διάσπαρτα μέσα στην ημέρα και όχι συνεχόμενα. Αν τα νιώσω μου είπε να ξαπλώσω από την αριστερή πλευρά και να ξεκουραστώ. Επίσης, καλό είναι να μιλήσουμε με το γιατρό αν είναι πάνω από τέσσερις μέσα στην ημέρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, Miss_Pineapple said:

Ρώτησα τη μαία μου γιατί εμένα η μικρή με κλωτσάει στη μήτρα και μπερδεύτηκα με το αν είναι σύσπαση. Μου είπε ότι είναι πονάκια που έρχονται και φεύγουν αλλά ταυτόχρονα πετρώνει και η κοιλιά.. Αν εμφανιστούν τώρα είναι φυσιολογικό απλώς αν είναι διάσπαρτα μέσα στην ημέρα και όχι συνεχόμενα. Αν τα νιώσω μου είπε να ξαπλώσω από την αριστερή πλευρά και να ξεκουραστώ. Επίσης, καλό είναι να μιλήσουμε με το γιατρό αν είναι πάνω από τέσσερις μέσα στην ημέρα. 

Κορίτσια για τον υπνο τι σας εχουν πει; Πλαγια προφανώς ! Αλλα κοιμάστε και αριστερά και δεξιά; Καπου διάβασα μονο αριστερά κάνει και οχι τοσο δεξιά κατι για την κυκλοφορία του αίματος κάπως ετσι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Miss_Pineapple έχω νιώσει την κοιλιά μου να πετρώνει διάσπαρτα τη ημέρα χωρίς συχνότητα βέβαια  απλώς λόγο θέματος εντέρου που έχω δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω , πονάκια δεν έχω νιώσει αλήθεια είναι αλλά όπως είπα έχω θεματάκι με το έντερο ένιωθα πόνους αλλά λόγο αυτού!! Παρασκευή που έχω την β περιόδου θα ρωτήσω και τον γυναικολόγο!! @souz13 δεν έχω διαβάσει  κάτι τέτοιο , λόγο εγκυμοσύνης κοιμάμαι αριστερά και πλαγια πλέον , αυτόματος από μόνο του έγινε , σίγουρα για να το κάνε κάτι θα ξέρουν βέβαια. 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, souz13 said:

Κορίτσια για τον υπνο τι σας εχουν πει; Πλαγια προφανώς ! Αλλα κοιμάστε και αριστερά και δεξιά; Καπου διάβασα μονο αριστερά κάνει και οχι τοσο δεξιά κατι για την κυκλοφορία του αίματος κάπως ετσι! 

Η μαία μου είπε ιδανικά, πλαγιά αριστερά αλλά και πλαγιά δεξιά δε μας πειράζει τόσο.. Ανάσκελα όχι γιατί επηρεάζεται μια κεντρική αρτηρία που την πλακώνει η μήτρα και μπρούμυτα προφανώς όχι. Εγω προσπαθώ πλαγιά αριστερά αλλά σίγουρα θα γυρίσω 2-3 φορές στον ύπνο μου και στα δεξιά αν πιαστώ. Πάντως αυτό το να αποφεύγουμε να ξαπλώνουμε ανάσκελα ισχύει γενικά και πέρα από τον ύπνο, μου είπε η μαία. Τις προάλλες στη Β’επιπεδου επειδή ήμουν ώρα ανάσκελα κόντεψα να λυποθυμίσω και με γύρισε η γιατρός στα αριστερά να συνέλθω.. 

1 hour ago, Σμαραγδένια said:

@Miss_Pineapple έχω νιώσει την κοιλιά μου να πετρώνει διάσπαρτα τη ημέρα χωρίς συχνότητα βέβαια  απλώς λόγο θέματος εντέρου που έχω δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω , πονάκια δεν έχω νιώσει αλήθεια είναι αλλά όπως είπα έχω θεματάκι με το έντερο ένιωθα πόνους αλλά λόγο αυτού!! Παρασκευή που έχω την β περιόδου θα ρωτήσω και τον γυναικολόγο!! @souz13 δεν έχω διαβάσει  κάτι τέτοιο , λόγο εγκυμοσύνης κοιμάμαι αριστερά και πλαγια πλέον , αυτόματος από μόνο του έγινε , σίγουρα για να το κάνε κάτι θα ξέρουν βέβαια. 

Ναι ρωτα για σιγουριά!! Εννοείται κι εμένα η κοιλιά μου πετρώνει πολύ συχνά και από εντερικά, αέρια κτλ αλλά και από κούραση αλλά κι εγώ πονάκια δεν είχα.. Θα ρωτήσω την επόμενη βδομάδα για μαγνήσιο αν πρέπει να ξεκινήσω. Εσάς κορίτσια αν θυμάμαι καλά σας ξεκίνησαν ήδη, σωστά;;

Link to comment
Share on other sites

@Σμαραγδένια καλή επιτυχια και σε σένα !!!! Ολα καλα θα ναι!!! Εμεις την αλλη πέμπτη εχουμε ραντεβού με τη γυναικολογο να δω τη μπεμπα! Απο τις 11 αυγουστου εχω 😢

@Miss_Pineapple και εγω σιγουρα γυρναω δυο τρεις φορες δεξια και κοιμαμαι δε βγαίνει αλλιως!!!! Δηλαδη και καναπε δεν κανει να ειμαι ανασκελα λες που ξαπλωνω και καθομαι δεν κανει;; Εμενα καποιες φορές μου ειναι πολυ ακληρη η κοιλια καποιες δεν ειναι τοσο 

Link to comment
Share on other sites

@Miss_Pineapple μου είχε γράψει μαγνήσιο από τον 3ο μήνα φαντάσου αλλά λόγο εμετών και δεν τα έπαιρνα , εδώ και σχεδόν ένα μήνα που εφυγαν τα συμπτώματα παιρνω 2 χαπάκια trofocard την ημέρα , θορυβήθηκα γιατί διάβαζα για της συσπάσεις και λέω κάτσε να είμαι σίγουρη !! Με αγχώνει αυτο το θέμα , γενικά μπαίνω και διαβάζω πολλά και είναι ότι χειρότερο αυτό γιατί νομίζω ότι τα έχω όλα 🥺 
@souz13 ευχαριστώ πολύ 🤞 κι εσυ με το καλό να δεις ξανά την Μπέμπα σου ❤️ είχα κι εγώ την ίδια απορία , δηλαδή στον καναπέ που κάθομαι όλη μέρα πρέπει να είμαι στο πλάι;;ανάσκελα την βγάζω όλη μέρα 🙃 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε ολα τα κορίτσια!! 
@souz13 ναι την εκανα την β , ο γιατρός μας τα βρήκε όλα τέλεια και τα σχετικά απλώς στο τέλος μου λέει ότι βλέπει ένα κομβιο αριστερά στην καρδούλα του , να μην ανησυχώ είναι κάτι σύνηθες και εμφανίζεται 1/10 παιδιά , θα εξαφανιστεί μέχρι τον 8ο μήνα απλώς αυξάνει τις πιθανότητες για σύνδρομο down , οι πιθανότητες μου ήταν 1/10000 όποτε δεν είναι κάτι ανησυχητικό θα φύγει να μην ασχοληθώ με αυτό , μου μπήκαν όμως υποψίες να σας πω την αλήθεια ήμουν χάλια έκλαιγα όλη μέρα αλλά σκέφτομαι θετικά και εφόσον με καθησύχασε ο γιατρός είμαι λιγάκι καλύτερα δεν παύει να το σκέφτομαι , αυτά από εμένα!!! 

  • Καλή τύχη! 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Σμαραγδένια said:

Καλημέρα σε ολα τα κορίτσια!! 
@souz13 ναι την εκανα την β , ο γιατρός μας τα βρήκε όλα τέλεια και τα σχετικά απλώς στο τέλος μου λέει ότι βλέπει ένα κομβιο αριστερά στην καρδούλα του , να μην ανησυχώ είναι κάτι σύνηθες και εμφανίζεται 1/10 παιδιά , θα εξαφανιστεί μέχρι τον 8ο μήνα απλώς αυξάνει τις πιθανότητες για σύνδρομο down , οι πιθανότητες μου ήταν 1/10000 όποτε δεν είναι κάτι ανησυχητικό θα φύγει να μην ασχοληθώ με αυτό , μου μπήκαν όμως υποψίες να σας πω την αλήθεια ήμουν χάλια έκλαιγα όλη μέρα αλλά σκέφτομαι θετικά και εφόσον με καθησύχασε ο γιατρός είμαι λιγάκι καλύτερα δεν παύει να το σκέφτομαι , αυτά από εμένα!!! 

Αφού σε καθυσήχασε ο γιατρός δεν έχεις λογο ανησυχίας ! Το ξερω πως το πηρες ειναι σοκ προφανως αλλα στο εξήγησε οποτε ολα καλα θα ειναι!!!! Εμεις τη πέμπτη εχουμε ραντεβού και ανυπομονώ!!  Εχω να το δω καιρο το μπεμπέ καινεχω μια μικρη αγωνιούλα !!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...